Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.

Kodla Büyü
Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi

eskisi :c) Kurumda, “İşletmelerde Meslek Eğitimi” adı altında verilecek ek ders saati sayısı; bir alan/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıf/sınıflardaki uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünün iki katını geçemez.

yenisi:c) İşletmelerde meslek eğitimi adı altında verilecek ek ders saati sayısı, bir alanda/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıftaki/sınıflardaki işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünü geçemez.

Arkadaşlar yeni yayınlanan ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde artık eskisi gibi ders yükünün 2 katına kadar ek ders verilmiyor...

ders yükü işletme sayısı işte hocam. yani 24 saat. kısaca yeni düzenlemeye göre benim anladıgım su oldu. koordinatörlük hesaplanırken 12 sınıftaki grup sayısına bakılacak. tek grup oluşturuluyorsa 24, iki grup 48 şeklinde devam edecek. 5 öğretmen tek gruplu bir son sınıfın işletmlerine gidyorsa hepsinin alacağı koordinatörlük 24 ü geçemez oluyor.

".............bir alanda/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıftaki/sınıflardaki işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünü geçemez" şu ifade de üzerinde düşünülecek bir yer var. Koyu renkte işaretlediğim ifadeye göre işletmelerde beceri eğitimi 24 saat ama işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersi ifadesi toplamı ise 24 saat + 2 saat internet programcılığı + 2 saat açık kaynak dolayısıyla 28 saat ediyor bizde işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersi toplamı ya da 26 saat son sınıf dersi olanlar için 26 * grup sayısı / öğretmen adedi

ben böyle anlam çıkardım ve bu şekilde uygulayacağız alınan görüşler de bu yönde

12.sınıflarda web ve veri tabanı olmak üzere 2 sınıfımız var ve her sınıfta 23 öğrenci var. koordinatörlük ders yükünü hesaplarken toplam öğrenciye göre mi grup oluşturcaz yoksa her dal ayrı ayrımı grup oluşturur. toplam öğrenci olsa 5 grup olur ama sınıfa göre olursa 4 grup oluşuyor

ulubey38' Alıntı:
12.sınıflarda web ve veri tabanı olmak üzere 2 sınıfımız var ve her sınıfta 23 öğrenci var. koordinatörlük ders yükünü hesaplarken toplam öğrenciye göre mi grup oluşturcaz yoksa her dal ayrı ayrımı grup oluşturur. toplam öğrenci olsa 5 grup olur ama sınıfa göre olursa 4 grup oluşuyor

Dalları ayrı ayrı hesaplayıp toplam yükü bulunacaktır. 23 er öğrenci 2 şer grup demek dolayısıyla

24 * 4 / öğretmen sayısı

Arkadaşlar meb'i aramış şu 2 mesaj önce yazdığımla alakalı alınan görüş

M.E.B. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 88. Maddesi Koordinatör Öğretmen Görevlendirmesi için 12 sınıfta İşletmelerde Beceri Eğitimi Dersi (24 saat) dersin okutulacağı sınıftaki grup sayısı ( 8 öğrenciye 1 grup oluşturulacak) ile çarpılarak toplam ders yükü hesaplanır. Bakanlığa soruldu uygulama birliği için dikkatli davranalım. ( Koordinatörlük görevi için)

lefterfb' Alıntı:
".............bir alanda/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıftaki/sınıflardaki işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünü geçemez" şu ifade de üzerinde düşünülecek bir yer var. Koyu renkte işaretlediğim ifadeye göre işletmelerde beceri eğitimi 24 saat ama işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersi ifadesi toplamı ise 24 saat + 2 saat internet programcılığı + 2 saat açık kaynak dolayısıyla 28 saat ediyor bizde işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersi toplamı ya da 26 saat son sınıf dersi olanlar için 26 * grup sayısı / öğretmen adedi

ben böyle anlam çıkardım ve bu şekilde uygulayacağız alınan görüşler de bu yönde
işletmede eğitimi yapılan uygulamalı ders sadece 24 saat hocam. diğer 2 saatlik dersler okulda veriliyor onları katamazsınız. o anlam nasıl çıkmış anlamadım.

Yok zaten o anlam karmaşası sorulup anlaşıldı denildiği gibi 24 saat ibe'nin grup sayısı ile çarpımı

arkadaşlar bilgilendiriseniz sevinirim ben okulumda(kız teknik ve meslek) tek öğretmenim ve 10kişilk 12.sınıfımız tek grup bir işletmeye gidecekler 3gün boyunca. ben 1 gün denetlemye gidicem işletmeye yani okulumda dersim olmayacak gittiğim o gün. bu tek gün için bana kaç saat ek ders yazacaklar?

jolly' Alıntı:
arkadaşlar bilgilendiriseniz sevinirim ben okulumda(kız teknik ve meslek) tek öğretmenim ve 10kişilk 12.sınıfımız tek grup bir işletmeye gidecekler 3gün boyunca. ben 1 gün denetlemye gidicem işletmeye yani okulumda dersim olmayacak gittiğim o gün. bu tek gün için bana kaç saat ek ders yazacaklar?

günde en fazla 8 saat veriliyor yeni yönetmeliğe göre

ders yükü hesaplanırken 24*grup sayısı oldugunu biliyorum ancak forumun bazı sayfalarında +seflik görevi gibi ibareler okudum. bunun resmi dayanağı nedir. bilen varmı

bolubeyi' Alıntı:
ders yükü hesaplanırken 24*grup sayısı oldugunu biliyorum ancak forumun bazı sayfalarında +seflik görevi gibi ibareler okudum. bunun resmi dayanağı nedir. bilen varmı

ç) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde, işletmelere öğrenci gönderilen alandaki/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek derslerinin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.
d) Alanın meslek dersleri toplam ders yükü hesaplanırken alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerine, ilgili mevzuata göre planlama, bakım ve onarım adı altında verilen ek ders görevi de eklenir.

d bendini işin içine katarak düşünüyorlar muhtemelen hocam

lefterfb' Alıntı:
Arkadaşlar meb'i aramış şu 2 mesaj önce yazdığımla alakalı alınan görüş

M.E.B. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 88. Maddesi Koordinatör Öğretmen Görevlendirmesi için 12 sınıfta İşletmelerde Beceri Eğitimi Dersi (24 saat) dersin okutulacağı sınıftaki grup sayısı ( 8 öğrenciye 1 grup oluşturulacak) ile çarpılarak toplam ders yükü hesaplanır. Bakanlığa soruldu uygulama birliği için dikkatli davranalım. ( Koordinatörlük görevi için)
(Değişik: 22/02/2011 tarihli ve 27854 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 17/01/2011 tarihli ve 2011/1331 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı)
d) Mesleki ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumlarında uygulamalı atölye ve laboratuvar derslerine ilişkin ders yükü, haftalık ders çizelgesine göre her bir sınıfta okutulan
ders miktarının grup sayısı ile çarpımı sonucunda bulunur. Ancak, her şubede 4’ten fazla grup oluşturulamaz. Gruplar;
2) 11 ve 12 nci sınıflarda; 8-16 öğrenciye kadar 1, 16-24 öğrenciye kadar 2, 24-31 öğrenciye kadar 3, 31 ve daha fazla öğrenci için 4,
olacak şekilde oluşturulur.
7 EYLÜL 2013 MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında grup oluşturma

MADDE 26- (1) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında 9 uncu sınıfa kayıt yaptıran ve sınıf tekrar eden öğrenciler ile 10 uncu sınıfta sınıf tekrar edenler dâhil öğrenci sayısı 12’den az olan programlarda sınıf oluşturulmaz. Bu öğrenciler, ilgi ve istekleri dikkate alınarak diğer programlara yönlendirilir.
(2) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında sınıflara göre grup oluşturulmasında 16/7/1999 tarihli ve 99/13184 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kabul edilen Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine uyulur.
(3) Aynı alanda/dalda atölye ve laboratuvar donatımı olmaması nedeniyle uygulamalı eğitimlerini işyerlerinde yapan en az 8 kişiden oluşan öğrenci grubu için okul yönetimince öğretmen görevlendirilir.

iyi günler herkes grup sayısından bahsediyor d maddesi diyor...
İdare 16 saate kadar ise veya 20 saate kadar ise kendisine göre işletmeye yakınlığı işletmedeki öğrenci sayısına göre kafasına göre koordinatörlük görevi veriyor konu başlığında koordinatörlük saati hesaplaması yazıyor....
yani öğretmene koordinatörlük saati verirken işletmeye olan uzaklık,öğrenci sayısı ve öğretmenin yapacağı rehberlik süresinin bir matematiksel formül ile hesaplanıp koordinatörlük ek ders görevi verilmesi gerekmez mi?
Yoksa idare kendi isiyatifine göre vermesi haksızlık değilmi?

Arkadaşlar benim de bir sorum olacak. 7 eylülde yayınlanan ortaöğretim yönetmeliğine göre alabileceğimiz koordinatörlük saatinde bir değişiklik oldu mu. Müdürün dediğine göre her gurup için bir öğretmen ve haftada en fazla 8 saat verilebilirmiş. Bu doğru bir hesaplama mıdır. Kendim biraz baktım yönetmeliğe fakat karmaşık ifadeler var pek bişey anlayamadım. Staj yapan 17 öğrenci var ve 2 kişiyiz. Yardımcı olursanız sevinirim..

uces' Alıntı:
Arkadaşlar benim de bir sorum olacak. 7 eylülde yayınlanan ortaöğretim yönetmeliğine göre alabileceğimiz koordinatörlük saatinde bir değişiklik oldu mu. Müdürün dediğine göre her gurup için bir öğretmen ve haftada en fazla 8 saat verilebilirmiş. Bu doğru bir hesaplama mıdır. Kendim biraz baktım yönetmeliğe fakat karmaşık ifadeler var pek bişey anlayamadım. Staj yapan 17 öğrenci var ve 2 kişiyiz. Yardımcı olursanız sevinirim..

sayın hocam, yeni yönetmelikle gelenler var, şöyleki;

* bir günde 10 saat ekders yazabiliyorduk, ki bu yeni yönetmelikle 8 saatler sınırlandırılmıştır. yani haftada mak. 8 değil bir günde yazılan görev saati 8 saat ile sınırlandırıldı.
** grup sayıları ciddi ciddi düzenlenmiş ve şöyle :
-- 0-15 arası öğrencin varsa son sınıf stajyer olarak = 24 ile 60 arasında ekders dağıtılır ancak 1 grup olarak sınıf değerlendirildiği için en fazla 24 alır; 2 öğretmense 24/2 12'şer verilir.
-- 16-23 arası öğrenci varsa son sınıf stayjer olarak = 48 ile 60 arasında ekders dağıtılır ancak 2 grup olarak sınıf değerlendirildiği için en fazla 48 alır; 2 öğretmense 48/2 24'er verilir.

burdan şunu anlıyoruz;
hiçbir zaman sınıf mevcutlarımızı 16 nın altına düşürmeyin,
yurkarıda belirtilen 60 üst sınırdır. öğrencinin 10. 11. ve 12. sınıflarda aldığı meslek dersi saat toplamıdır.
tek bölüm ve tek dal olan okullarda bilişim bölümü içerisinde 2 öğretmen karar 3 öğretmen zarardır.

yararlı oldum umarım.

sayın hocam, yeni yönetmelikle gelenler var, şöyleki;

* bir günde 10 saat ekders yazabiliyorduk, ki bu yeni yönetmelikle 8 saatler sınırlandırılmıştır. yani haftada mak. 8 değil bir günde yazılan görev saati 8 saat ile sınırlandırıldı.
** grup sayıları ciddi ciddi düzenlenmiş ve şöyle :
-- 0-15 arası öğrencin varsa son sınıf stajyer olarak = 24 ile 60 arasında ekders dağıtılır ancak 1 grup olarak sınıf değerlendirildiği için en fazla 24 alır; 2 öğretmense 24/2 12'şer verilir.
-- 16-23 arası öğrenci varsa son sınıf stayjer olarak = 48 ile 60 arasında ekders dağıtılır ancak 2 grup olarak sınıf değerlendirildiği için en fazla 48 alır; 2 öğretmense 48/2 24'er verilir.

burdan şunu anlıyoruz;
hiçbir zaman sınıf mevcutlarımızı 16 nın altına düşürmeyin,
yurkarıda belirtilen 60 üst sınırdır. öğrencinin 10. 11. ve 12. sınıflarda aldığı meslek dersi saat toplamıdır.
tek bölüm ve tek dal olan okullarda bilişim bölümü içerisinde 2 öğretmen karar 3 öğretmen zarardır.

yararlı oldum umarım.

Çok yararlı oldunuz hocam çok teşekkür ederim. Şu durumda bizim staj yapan öğrenci sayımız 17 ve iki öğretmen olduğumuzu hesaba katarsak 16 saat ek ders yazılmasının bir mahsuru olmasa gerek değil mi. Yanlışsam düzeltin lütfen

uces' Alıntı:

24*2/2=24 saate kadar vermesi lazım. Kaç işletme var?

bilisimci_tugrul' Alıntı:
Mrb Arkadaşlar; Sizlere bir sorum olacak
Önümzdeki sene okulumuzda EML 12 olarak 18 mevcudu olan bir sınıf olacak. Bu sınıfın işletmelerde beceri eğitimi dersi nasıl hesaplanıyor. Okulda 5 bilgisayar öğretmeniyiz. Bu ders öğretmenlerin ders planlarına nasıl yansıtılıyor. Her öğretmen ne kadar beceri eğitimi ek dersi alabilir.

Yardımcı olursanız sevinirim...

24*2/5=9,6 saate kadar alır.

arkadaşlar ben de bir kız meslek lisesinde teknik öğretmenim.bizde de web tasarım alanında 22 ve 20 olmak üzere 2 sınıfımız vabizim ders yükümüz de 22den 2,20'den de 2 olmak üzere 4 grup çıkar.4*24=96 saat 2 kadrolu öğretmeniz.96/2=48 saat düşüyor.max ders alma hakkımız 16 saat.ama idare sadece 8 saat veriyor.şimdi bizim ne yapmamız lazım?yardım edin lütfen?

ahmet2855' Alıntı:
uces' Alıntı:

24*2/2=24 saate kadar vermesi lazım. Kaç işletme var?

17kişi iseniz 12. sınıfınız norm kadro yönetmeliğine göre 2 grup halinde olarak bilinir.

24X2 = 48 saate kadar koordinatörlük verilir.

siz iki kişininiz haliyle 16+16=32 saat ekder alabilirsiniz, (normal şehir için büyükşehirlerde 24'e kadar çıkabilirsiniz.)
müdürlerin yanlış anladığı yer şu 8 saat meselesi: o da şöyle,

yönetmelikte yazan şey 1 günde en fazla 8 saat yazılabilir, (eskiden günü koordinatörlüğe ayrılan öğretmene o gün için 10 saat yazılırdı, bu değişmiş.)
alabileceğiniz haftalık koordinatörlük sizde sıkıntı değil, asıl sıkıntı sınıfında 10 -12 öğrencisi olan yerlerde. sınıfı grup yapamadıkları için oluyor o da

först' Alıntı:
arkadaşlar ben de bir kız meslek lisesinde teknik öğretmenim.bizde de web tasarım alanında 22 ve 20 olmak üzere 2 sınıfımız vabizim ders yükümüz de 22den 2,20'den de 2 olmak üzere 4 grup çıkar.4*24=96 saat 2 kadrolu öğretmeniz.96/2=48 saat düşüyor.max ders alma hakkımız 16 saat.ama idare sadece 8 saat veriyor.şimdi bizim ne yapmamız lazım?yardım edin lütfen?

yönetmeliği iyi izah etmeniz gerekiyor :oops:

17kişi iseniz 12. sınıfınız norm kadro yönetmeliğine göre 2 grup halinde olarak bilinir.

siz iki kişininiz haliyle 16+16=32 saat ekder alabilirsiniz, (normal şehir için büyükşehirlerde 24'e kadar çıkabilirsiniz.)

yönetmelikte yazan şey 1 günde en fazla 8 saat yazılabilir, (eskiden günü koordinatörlüğe ayrılan öğretmene o gün için 10 saat yazılırdı, bu değişmiş.)
alabileceğiniz haftalık koordinatörlük sizde sıkıntı değil, asıl sıkıntı sınıfında 10 -12 öğrencisi olan yerlerde. sınıfı grup yapamadıkları için oluyor o da

Hocam bende yönetmelikten anladığım şekliyle sizin yorumunuzu yaptım ve aynı hesaba ulaştım. Yalnız bizim müdür yeni yönetmeliğin 88. maddesinin f bendini gerekçe göstererek 2 grup ve 2 hoca olduğu için 8 saatten fazla alamazsınız diyor.

Madde 88:
f)Koordinatör öğretmenin görevlendirilmesi, öğrencinin işletmede bulunduğu günlerde yapılır. Aynı işletmede aynı alanda mesleki eğitim gören 15 öğrenciye kadar bir koordinatör öğretmen görevlendirilir. Bu kapsamda aynı öğrenci gurubu için haftada bir defa ve yalnız bir öğretmene koordinatörlük görevi verilir.

Bizim öğrencilerimiz aynı işletmede değiller. Haftanın bir günü bir kaç öğrenci için koordinatörlüğe gidilip 8 saat alıp başka bir günü de kalan diğer öğrenciler için gidilemez mi yani. Kurduğum mantık yanlış mı yoksa ben mi maddeyi yanlış yorumluyorum. Burda kafa karıştıran sanırım son cümle hocam. "Bu kapsamda aynı öğrenci gurubu için haftada bir defa ve yalnız bir öğretmene koordinatörlük görevi verilir." Haftada bir defa dediği ve bizim de tek grubumuz olduğu için 8 saat diyor müdür. Ama aynı maddede geçen "aynı işletmede" ifadesi kafamı karıştırıyor.

uces' Alıntı:

Hocam bende yönetmelikten anladığım şekliyle sizin yorumunuzu yaptım ve aynı hesaba ulaştım. Yalnız bizim müdür yeni yönetmeliğin 88. maddesinin f bendini gerekçe göstererek 2 grup ve 2 hoca olduğu için 8 saatten fazla alamazsınız diyor.

Madde 88:
f)Koordinatör öğretmenin görevlendirilmesi, öğrencinin işletmede bulunduğu günlerde yapılır. Aynı işletmede aynı alanda mesleki eğitim gören 15 öğrenciye kadar bir koordinatör öğretmen görevlendirilir. Bu kapsamda aynı öğrenci gurubu için haftada bir defa ve yalnız bir öğretmene koordinatörlük görevi verilir.

Bizim öğrencilerimiz aynı işletmede değiller. Haftanın bir günü bir kaç öğrenci için koordinatörlüğe gidilip 8 saat alıp başka bir günü de kalan diğer öğrenciler için gidilemez mi yani. Kurduğum mantık yanlış mı yoksa ben mi maddeyi yanlış yorumluyorum.

bu f bendinde bahsedilen şey aynı alanda bir işletmeye 2 öğretmen gönderilmez, tek gider ve tümünün kontrol ve imzasını alır diyor. (yanlız 15 öğrennciye kadar diyor)
zaten bizim aynı işletmelere giden öğrenciler maksimum 2 oluyor ve toplamda 8-9 ayrı işletme oluyor, haliyle iki öğretmen 4 ve 5 olmak üzere paylaşıyorlar. normali bu.
ayrıca müdürler maddeleri yanlış anlamaktan zevk alıyorlar herhalde :)

uces yazdı:

Alıntı:

Madde 88:

Bizim öğrencilerimiz aynı işletmede değiller. Haftanın bir günü bir kaç öğrenci için koordinatörlüğe gidilip 8 saat alıp başka bir günü de kalan diğer öğrenciler için gidilemez mi yani. Kurduğum mantık yanlış mı yoksa ben mi maddeyi yanlış yorumluyorum.

bu f bendinde bahsedilen şey aynı alanda bir işletmeye 2 öğretmen gönderilmez, tek gider ve tümünün kontrol ve imzasını alır diyor. (yanlız 15 öğrennciye kadar diyor)
zaten bizim aynı işletmelere giden öğrenciler maksimum 2 oluyor ve toplamda 8-9 ayrı işletme oluyor, haliyle iki öğretmen 4 ve 5 olmak üzere paylaşıyorlar. normali bu.
ayrıca müdürler maddeleri yanlış anlamaktan zevk alıyorlar herhalde :)

Valla hocam adam çok araştırdım bakanlığı da aradım böyleymiş falan diyince iyice araştırıp emin olmadan karşısına çıkmak istemedim. Bende size katılıyorum bu f bendinin yorumu konusunda

hocam bende bir şey sormak istiyorum bu konudaki ifadeler karmaşık biraz .bizim ce çpl 11 öğrencımız var staja gıden 6-7 işletme var toplamda.2 öğretmenız.bizim haftada bır gun koordınatör öğretmen görevlendirmesı yapılıyor.Bızımkı tek grup olduğu için normalde 24 saat /2=12 saat eder.eğer bır güne maksımum 8 saat yazılacaksa bızde haftada 8 saat mı alabılecegız yoksa gerı kalan ek dersler dıger günlere mı dağıtılacaktır.

2011bilgisayar' Alıntı:
hocam bende bir şey sormak istiyorum bu konudaki ifadeler karmaşık biraz .bizim ce çpl 11 öğrencımız var staja gıden 6-7 işletme var toplamda.2 öğretmenız.bizim haftada bır gun koordınatör öğretmen görevlendirmesı yapılıyor.Bızımkı tek grup olduğu için normalde 24 saat /2=12 saat eder.eğer bır güne maksımum 8 saat yazılacaksa bızde haftada 8 saat mı alabılecegız yoksa gerı kalan ek dersler dıger günlere mı dağıtılacaktır.

hocam 12 saat alırsın, bizde de senin aynı durum var.
bir gün 8 saat alırsın, diğer günler 2+2 veya da 4 saat gün sonuna boş yerlere yazar olur biter. (tabi biliyorsunuz boş saatler işletme günleri olması lazım)

Geri