Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.

Kodla Büyü
Arkadaşlar slm. İşletme konusunda muaalakta olduğumuz bir konu var.Sizlerde veya diğer okullarda uygulama ne acaba.sorum şu .Mesleki eğitim merkezinde işletmelerde koordinatörlük alan öğretmenler belediye sınırları dışında kalan işletmelere gittikleri için sene sonunda yolluk alıyorlar.(harcırah).Ben bunu kendi okulumda dile getirdiğimde yok öyle birşey deniyor. Hangisi doğru yolluk ödeme durumu varmı cevabınızı mümkünse genelgelerle bekliyorum slmlar

@hayrabolulu,
Eğer idareniz cimrilik etmez ise 26 kişi 3 grup yapar. 3*24=72 saatlik koordinatörlük görevi vardır. Okul isterse, işletmeler uzaksa falan 72*2=144 saate kadar koordinatörlük verebilir.
Büyükşehirlerde 20 saate kadar, diğerlerinde 16 saate kadar öğretmene koordinatörlük görevi verilebilir, toplam verilecek koordinatörlük yukarıdakileri sınırları geçemez.

Arkdaşlar, koordinatörlük hesaplamasında, grup sayısı x 24 olan hesaplamanın hangi mevzuatta yazdığını paylaşır mısınız? Teşekkürler...

mgkmgk' Alıntı:
Arkdaşlar, koordinatörlük hesaplamasında, grup sayısı x 24 olan hesaplamanın hangi mevzuatta yazdığını paylaşır mısınız? Teşekkürler...
Yönetici ve Öğretmenlerin Norm Kardro yönetmeliğinin 15. maddesinde geçen grup oluşturma şekline göre

Ders yükü hesabıyla ilgili bilgi Teknik Eğitim Yönetmeliğinde ve Yönetici ve Öğretmenlerin Norm Kardro yönetmeliğinde var.
İşletmede Beceri Eğitimi Dersi 24 saatlik bir ders olduğu için, yönetmelikte de yazdığı gibi grup sayısı x ders saati şeklinde hesap yapılır. 24 saatle çarpılır şeklinde bir madde yok, olmaz da.

enelde ders durumuna göre idare ayarlıyor. sonuçta müdürün elinde olan bir şey ne derse onu alırsın

bkml hocam,
sizin okul koordinatörlük saatini yanlış hesaplıyor
ben yazınızı gördükten sonra müdür yardımcısına gittim alanımızın toplam koordinatörlük saati ne kadardır diye sordum bizimde 23 kişi var 12. sınıflarda hemen 23 2 grup eder dedi 2*24 saat 48*2 96 saate kadar verilir hocam dedi yani müdür yardımcılarının yönetmeliği tam bilmediğinden yada size ekders vermemk için böyle yapıyor olabilirler..

egunay hocam sizin ekders hesaplama şekliniz yanlış
24 saat girdiği ders 10 şeflik 11 saat koordinatörlük toplam 45 oluyor bu durumda 20 saat maaş karşılığı + 20 saat zorunlu ekders +20 saat isteğe bağlı ekders toplam 44 saati aşmış oluyorsunuz

arkadaşlar benim bir sorum olacak
diyelimki 12. sınıflarda 11 öğrenci olsun bunlardan 7 öğrenci okulda staj yapacak 24 saatini diğer 4 öğrenci stajını dışarda yapıcak bu şekilde bir uygulama olabilir mi?
merak ettim de????

bilisimogretmen' Alıntı:
arkadaşlar benim bir sorum olacak
diyelimki 12. sınıflarda 11 öğrenci olsun bunlardan 7 öğrenci okulda staj yapacak 24 saatini diğer 4 öğrenci stajını dışarda yapıcak bu şekilde bir uygulama olabilir mi?
merak ettim de????
İlçede yeterli işletme yoksa bazı öğrenciler işletmeye gider, bazı öğrenciler ise okula staj yapar. Bu olabilir. Herhangi bir sakınca yok.

Merhaba arkadaşlar eski bir konuyu tekrar hortlatıyorum ama.. Hafta içi işletmelerle ilgili müdürler toplantısı yapılmış. Biz ilçe merkezinde olan okulumuzda 9 öğrencimiz 2 öğretmenimiz olan bölümümüzde 12şer saat koordinatörlük alıyorduk.. Toplantıdan sonra müdürümüz bizi topladı ve toplantıdaki okulların (muhtemelen bölüm öğretmenleri fazladır) en fazla 8 saat verdiğini artık bizimde 8 saat koordinatörlük alacağımızı söyledi.
Pazartesi tekrar görüşeceğim hala 8 saatte diretirse işletmeler alanımıza dalımıza uygun değil öğrencileri okula çekelim okulda 24 saat işleyelim gibi bi dilekçe yazmayı düşünüyorum ama birde fikirlerinizi alayım dedim..

Yanlış anlamadıysam eğer 9 öğrenci için 2 öğretmen var yani 4+5 gibi bölüştüğünüzü varsayıyorum. Bunun için 12 saat ders çok çok iyiymiş zaten ki 8'e düşmeleri bence gayet normal...

bas_kan' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar eski bir konuyu tekrar hortlatıyorum ama.. Hafta içi işletmelerle ilgili müdürler toplantısı yapılmış. Biz ilçe merkezinde olan okulumuzda 9 öğrencimiz 2 öğretmenimiz olan bölümümüzde 12şer saat koordinatörlük alıyorduk.. Toplantıdan sonra müdürümüz bizi topladı ve toplantıdaki okulların (muhtemelen bölüm öğretmenleri fazladır) en fazla 8 saat verdiğini artık bizimde 8 saat koordinatörlük alacağımızı söyledi.
Pazartesi tekrar görüşeceğim hala 8 saatte diretirse işletmeler alanımıza dalımıza uygun değil öğrencileri okula çekelim okulda 24 saat işleyelim gibi bi dilekçe yazmayı düşünüyorum ama birde fikirlerinizi alayım dedim..
BAşka okullar sizi ilgilendirmez.
Müdürünüz yönetmelikleri uygulamak zorunda. Eğer 10-20bin nüfuslu küçük bir ilçede, yürüme mesafesi veya dolmuşla 1-2 saatte 4-5 işletmeye gidilebilen bir yerde iseniz 8 saat koordinatörlük ücreti bence uygundur.
Ancak koordinatörlük işlemleri 5-6 saatinizi alıyor, yarım-1 saat mesafe gitmek zorunda kalıyor, küçük olmayan bir il veya ilçede iseniz 8 saat bence az.
Bu ücreti müdür belirler. Ancak hakkınızın daha fazlası olduğuna inanıyorsanız hakkınızı arayın tabi.

DaMieN' Alıntı:
Yanlış anlamadıysam eğer 9 öğrenci için 2 öğretmen var yani 4+5 gibi bölüştüğünüzü varsayıyorum. Bunun için 12 saat ders çok çok iyiymiş zaten ki 8'e düşmeleri bence gayet normal...
Hocam zamanında 30 öğrenciye de baktık o zamanda 12 aldık.. işletmelerde yapılmasa okulda 24 saat ders çıkacak bize buda iki öğretmene 12 12 düşüyor..
Yanlışmı düşünüyorum...

egunay' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:
Müdürünüz yönetmelikleri uygulamak zorunda. Eğer 10-20bin nüfuslu küçük bir ilçede, yürüme mesafesi veya dolmuşla 1-2 saatte 4-5 işletmeye gidilebilen bir yerde iseniz 8 saat koordinatörlük ücreti bence uygundur.
Ancak koordinatörlük işlemleri 5-6 saatinizi alıyor, yarım-1 saat mesafe gitmek zorunda kalıyor, küçük olmayan bir il veya ilçede iseniz 8 saat bence az.
Bu ücreti müdür belirler. Ancak hakkınızın daha fazlası olduğuna inanıyorsanız hakkınızı arayın tabi.

arkadaş müdür kim ya müdürün görevi nedir, yok müdür belirlermiş de falan da müdür yönetmelik neyse onu uygulayacak kafasına göre iş yapmayacak.9 öğrencin mi var tek grup yapar oda 24 saat koordinatörlük yapar bu ders yükünü dağıtacak o kadar.iki öğretmene işletmeler uygun bi şekilde verilir.öğretmenin ek ders açığı varsa tamamını dağıtır. müdürün yapacağı bu. cebinden mi veriyo müdür.ders yükü belli.24 saati 8 , 8 verdi diyelim bu iki öğretmenin de ek dersi dolmadı ise,kalan 8 i kime vermiş .kendisi ek dersini full+full doldurmuyo mu.siz hiç 1 saat eksik ek ders alan müdür gördünüz mü

bas_kan' Alıntı:
DaMieN' Alıntı:
Hocam zamanında 30 öğrenciye de baktık o zamanda 12 aldık.. işletmelerde yapılmasa okulda 24 saat ders çıkacak bize buda iki öğretmene 12 12 düşüyor..
Yanlışmı düşünüyorum...

Hocam bu konuda haklısın. Ben de 24 öğrenciye tek başına baktığım oldu o zaman da max.16 saat aldım. Fakat şu durumda 12 çok çok iyiymiş zaten 8 de normal bence...

mkrkls' Alıntı:
egunay' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:

arkadaş müdür kim ya müdürün görevi nedir, yok müdür belirlermiş de falan da müdür yönetmelik neyse onu uygulayacak kafasına göre iş yapmayacak.9 öğrencin mi var tek grup yapar oda 24 saat koordinatörlük yapar bu ders yükünü dağıtacak o kadar.iki öğretmene işletmeler uygun bi şekilde verilir.öğretmenin ek ders açığı varsa tamamını dağıtır. müdürün yapacağı bu. cebinden mi veriyo müdür.ders yükü belli.24 saati 8 , 8 verdi diyelim bu iki öğretmenin de ek dersi dolmadı ise,kalan 8 i kime vermiş .kendisi ek dersini full+full doldurmuyo mu.siz hiç 1 saat eksik ek ders alan müdür gördünüz mü

Hocam içimden geçenleri okadar güzel anlatmışsınızki..

adem' Alıntı:
hocam biz stajları yeterli işletme olmadığından hafta sonları okulda 16 saat olarak yapıyoruz. ve bu 16 saatin tamamını ek ders olrak alıyoruz(bu arada ben hafta içi 27 saat full ekders alıyorum). Bana göre "geçmemek üzere okutabilecekleri azamî ek ders saatleri kapsamında verilir" maddesi hataiçi kısmınını kapsıyor. Mesala siz hafta sonu halk eğitim kursu açmış olsaydınız ve 10 saat ücre alsaydınız yine bu kapsamdamı değerlendirilir di????. Hocam bu staj işi çok muallakta kesinkikle bakanlık görüş yayınlamalı :D

16 saat yanlış.

24 saat azami ek ders (koordinatörlükde yada yüz yüze işletmede beceri eğitimide bunun içinde)
3 saat hazırlık planlama (27 yapar)
2 saat rehberlik veya kulüp (29 yapar)
10 saat kurs, açık lise (39 yapar)
6 saat egzersiz (45 yapar)
6 saat öğretmenlik eğitimi (51 yapar; bulunduğunuz şehirde bilgisayar öğretmenliği alanında üniversiteden stajer öğretmen gelirse)
30 saat (81 yapar;hizmet içi eğitim valilik oluru varsa haftalık en fazla)
48 saat nöbet (yatılı yurtta nöbet 1 ayda toplam en fazla)

bu hesaptan haftada en fazla 81 saat ek ders alınabileceği görülür.. koordinatörlük ve ya ibe için ek ders 24 saat içerisindedir.. siz ibe'yi haftasonu açarsanız kurs gibi olurmu??? staj ayrı bişey staj ayrı ibe ayrı şeyler.. staj 300 saat toplamda okulda yapılabilir. haftada 10 saat 1 öğretmen..

hocam bizim okulumuza da 4 tane stajer bilgisayar öğrencisi geliyor.ama bize bu öğrencilerle ilgili hiçbir tebliğde bulunulmadı ve mebden bu öğrencilerin uygulama öğretmeni listesine baktığımda ise okulumuza yeni atanan felsefe öğretmenimiz gözüküyor.şimdi benim dersime geliyo ama uygulama öğretmen bi başkası bu olabilir mi?nasıl iş anlayamadım?

först' Alıntı:
hocam bizim okulumuza da 4 tane stajer bilgisayar öğrencisi geliyor.ama bize bu öğrencilerle ilgili hiçbir tebliğde bulunulmadı ve mebden bu öğrencilerin uygulama öğretmeni listesine baktığımda ise okulumuza yeni atanan felsefe öğretmenimiz gözüküyor.şimdi benim dersime geliyo ama uygulama öğretmen bi başkası bu olabilir mi?nasıl iş anlayamadım?

üniversiteden gelen bilgisayar öğretmenliği önrencileri ise. sizde bunlara görevli iseniz 6 saat ekstradan ek ders ücretinizi alırsınız. meslek lisesinde bilgisayar öğretmenliğinden gelen bilgisayar öğretmeni stajer öğrencileri için haftada 6 saat ekders ücretiniz var ama almıyorsunuz.

tayinci42' Alıntı:
först' Alıntı:

üniversiteden gelen bilgisayar öğretmenliği önrencileri ise. sizde bunlara görevli iseniz 6 saat ekstradan ek ders ücretinizi alırsınız. meslek lisesinde bilgisayar öğretmenliğinden gelen bilgisayar öğretmeni stajer öğrencileri için haftada 6 saat ekders ücretiniz var ama almıyorsunuz.

hocam bu stajerlerden ben ücret alındığını yeni öğrendim;ben meslek lisesinde bilgisayar öğretmeniyim ve stajer öğrencilerim var üniversiteden.ilimizin meb sayfasında bu öğrencilerin uygulama öğretmen listesi var ve ben ordan baktım listede benim öğrencilerin hocası yeni atanan felsefeci gözüküyor.o zaman bu ücreti birileri hissettrimedn cebe mi atıyor?

mkrkls' Alıntı:
egunay' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:

1 grup 24 saat ders olabilir. Ancak 24 saat koordinatörlük ödenecek diye birşey yok. Üst sınır ders yükünün 2 katıdır. yani bu durumda 48 saat. Ancak alt sınır MEsleki teknik eğitim yönetmeliği md.267/b ye göre belirlenir.
b) İşletmelerde meslekî eğitim ek ders görevi verilmesinde, işletmelerin kuruma uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısı ile bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman gibi ölçütler esas alınır.
Bu maddeyi de uygulayacak kişi müdürdür. Eğer 1 öğretmene 4 öğrenci düşüyor ve bu öğrencilere öğretmenin harcayacağı zaman 1-2 saati geçmiyorsa 8 saat ek ders uygun bir rakamdır. Ancak örnek veriyorum istanbul vb. bir büyükşehirde okul-işletme arası 20-25 km olan bir öğrenciye koordinarlük yapan öğretmene tek bir öğrenci için bile 10 saat ödenmesinde bir sakınca yoktur.

egunay' Alıntı:
mkrkls' Alıntı:
egunay' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:

1 grup 24 saat ders olabilir. Ancak 24 saat koordinatörlük ödenecek diye birşey yok. Üst sınır ders yükünün 2 katıdır. yani bu durumda 48 saat. Ancak alt sınır MEsleki teknik eğitim yönetmeliği md.267/b ye göre belirlenir.
b) İşletmelerde meslekî eğitim ek ders görevi verilmesinde, işletmelerin kuruma uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısı ile bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman gibi ölçütler esas alınır.
Bu maddeyi de uygulayacak kişi müdürdür. Eğer 1 öğretmene 4 öğrenci düşüyor ve bu öğrencilere öğretmenin harcayacağı zaman 1-2 saati geçmiyorsa 8 saat ek ders uygun bir rakamdır. Ancak örnek veriyorum istanbul vb. bir büyükşehirde okul-işletme arası 20-25 km olan bir öğrenciye koordinarlük yapan öğretmene tek bir öğrenci için bile 10 saat ödenmesinde bir sakınca yoktur.

öğrencilerden birkaç tanesini işletmeden çekseler gurup kurmak için sayıda yetmiyor.. ne olacak bu durumda..

först' Alıntı:
tayinci42' Alıntı:
först' Alıntı:

hocam bu stajerlerden ben ücret alındığını yeni öğrendim;ben meslek lisesinde bilgisayar öğretmeniyim ve stajer öğrencilerim var üniversiteden.ilimizin meb sayfasında bu öğrencilerin uygulama öğretmen listesi var ve ben ordan baktım listede benim öğrencilerin hocası yeni atanan felsefeci gözüküyor.o zaman bu ücreti birileri hissettrimedn cebe mi atıyor?

2 ihtimal var ya biri cebe atıyordur ya da siz ücreti eksik alıyorsunuz yani size ücret yapmıyorlar. BİMER üzerinden dilekçe vererek ek ders ücretlerininzin yatırılması için başvuruda bulunun. geçmişe yönelik faizi ile isteyin.. okulda tek öğretmenseniz bilgisayarcı olarak mutlaka sizin almanız gerekir.. stajer felsefeciye zaten kendisi stajer bu kapsamda görev verilmez.. alan öğretmeni sizsiniz.
ek ders yönetmeliğinde ilgili maddesini bulamassınız yinede mesaj atın yardımcı olurum..

açık lisede son sınıfta kaç öğrenci 1 grup kaç öğrenci 2 yada 3 gruptur?????????

Geri