Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.

Kodla Büyü
arkadaşlar üniversiteden gelen öğrencilerle ilgili ücreti dönem sonunda üniversiteden alacaksınız. okuldaki ücretinize eklenmez bu durum. o ücreti üniversite tahakkuk ettiriyor.

ama öğrenciler başka öğretmen üzrinde gözüküyorsa parayı resmi listedeki öğretmen alır. çünkü üniversite ona tahakkuk ettirir.

blue123' Alıntı:
açık lisede son sınıfta kaç öğrenci 1 grup kaç öğrenci 2 yada 3 gruptur?????????
hocam açık lise, örgün öğretim ile aynıdır. 24 ve üzeri öğrenci 3 grup. 16 ve üzeri 2 grup yanılmıyorsam.

mygold' Alıntı:
ama öğrenciler başka öğretmen üzrinde gözüküyorsa parayı resmi listedeki öğretmen alır. çünkü üniversite ona tahakkuk ettirir.

aynen.hocam resmi listede ben değil başkası yazıyo.

geçmiş yıllarda okulunuzdaki bu tür eğitimlerden ücreti kimler aldı?
idarecilerinizden felsefe öğretmeni yerine sizin adınızın MEB e gönderilmesini isteyin.(Stajyer öğrencilerle ilgili okulunuzdaki görevli müdür yardımcısıyla görüşün. durum suistimale açık)

bazı illerde koordinatörlük ücreti için Mal Müdürlükleri günde 8 saatten fazla vermemeye başladılar.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html
Okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması ders görevi

MADDE 28- (1) Millî Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında imzalanan Öğretmen Adaylarının Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim-Öğretim Kurumlarında Yapacakları Öğretmenlik Uygulamasına İlişkin Koordinasyon ve İşbirliği Protokolü ile bu Protokol doğrultusunda hazırlanan Öğretmen Adaylarının Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim-Öğretim Kurumlarında Yapacakları Öğretmenlik Uygulamasına İlişkin Yönerge uyarınca, öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarındaki öğrencilerin öğretmenlik meslek bilgisi derslerinden Okul Deneyimi I, Okul Deneyimi II ve Öğretmenlik Uygulaması derslerini Bakanlığa bağlı resmî ve özel eğitim-öğretim kurumlarında yapmaları amacıyla; millî eğitim müdürü, millî eğitim müdür yardımcısı, şube müdürü, okul yöneticileri ile öğretmenlere "öğretmenlik uygulaması görevi” verilebilir.

(2) Okul Deneyimi I, Okul Deneyimi II ve Öğretmenlik Uygulaması derslerinin yürütülmesinde görev alacak millî eğitim müdürlüğü uygulama koordinatörü, uygulama okulu müdürü ve uygulama okulu koordinatörünün, öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması ve okul deneyimi uygulamasına yönelik iletişim, koordinasyon, rehberlik ve danışmanlık gibi görevlerinden;

a) Millî eğitim müdürlüğü uygulama koordinatörünün haftada 4 saati,

b) Uygulama okulu müdürünün haftada 2 saati,

c) Uygulama okulu koordinatörünün haftada 2 saati,

ek ders görevi sayılır ve ek ders ücreti ödenir.

(3) Uygulama öğretmenlerine ise Okul Deneyimi I ve Okul Deneyimi II derslerinin her birinden haftada 4'er saat, Öğretmenlik Uygulaması dersinden haftada 6 saat ek ders görevi verilebilir. Ancak, uygulama öğretmenlerine bu kapsamda verilecek ek ders saati sayısının toplamı haftada 10 saati geçemez.

(4) Her bir üniversite için il veya ilçede ayrı bir millî eğitim müdürlüğü uygulama koordinatörü, uygulamanın yapıldığı okullarda ise müdür yardımcılarından biri uygulama okulu koordinatörü olarak görevlendirilir. Uygulamaların hangi okullarda yapılacağı, görev verilen yönetici ve öğretmenlerin il, ilçe, okul ve branş bazında sayıları; Öğretmen Adaylarının Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim-Öğretim Kurumlarında Yapacakları Öğretmenlik Uygulamasına İlişkin Yönerge hükümlerine göre her öğretim yılı için yeniden belirlenir. Uygulama sonuçları Maliye Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca her öğretim yılı sonunda değerlendirilir.

(5) Bu madde kapsamında ödenecek ek ders ücretleri, ilgili üniversitelerce 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176 ncı maddesi uyarınca ödenir.

mkrkls' Alıntı:
egunay' Alıntı:
bas_kan' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar eski bir konuyu tekrar hortlatıyorum ama.. Hafta içi işletmelerle ilgili müdürler toplantısı yapılmış. Biz ilçe merkezinde olan okulumuzda 9 öğrencimiz 2 öğretmenimiz olan bölümümüzde 12şer saat koordinatörlük alıyorduk.. Toplantıdan sonra müdürümüz bizi topladı ve toplantıdaki okulların (muhtemelen bölüm öğretmenleri fazladır) en fazla 8 saat verdiğini artık bizimde 8 saat koordinatörlük alacağımızı söyledi.
Pazartesi tekrar görüşeceğim hala 8 saatte diretirse işletmeler alanımıza dalımıza uygun değil öğrencileri okula çekelim okulda 24 saat işleyelim gibi bi dilekçe yazmayı düşünüyorum ama birde fikirlerinizi alayım dedim..
BAşka okullar sizi ilgilendirmez.
Müdürünüz yönetmelikleri uygulamak zorunda. Eğer 10-20bin nüfuslu küçük bir ilçede, yürüme mesafesi veya dolmuşla 1-2 saatte 4-5 işletmeye gidilebilen bir yerde iseniz 8 saat koordinatörlük ücreti bence uygundur.
Ancak koordinatörlük işlemleri 5-6 saatinizi alıyor, yarım-1 saat mesafe gitmek zorunda kalıyor, küçük olmayan bir il veya ilçede iseniz 8 saat bence az.
Bu ücreti müdür belirler. Ancak hakkınızın daha fazlası olduğuna inanıyorsanız hakkınızı arayın tabi.

arkadaş müdür kim ya müdürün görevi nedir, yok müdür belirlermiş de falan da müdür yönetmelik neyse onu uygulayacak kafasına göre iş yapmayacak.9 öğrencin mi var tek grup yapar oda 24 saat koordinatörlük yapar bu ders yükünü dağıtacak o kadar.iki öğretmene işletmeler uygun bi şekilde verilir.öğretmenin ek ders açığı varsa tamamını dağıtır. müdürün yapacağı bu. cebinden mi veriyo müdür.ders yükü belli.24 saati 8 , 8 verdi diyelim bu iki öğretmenin de ek dersi dolmadı ise,kalan 8 i kime vermiş .kendisi ek dersini full+full doldurmuyo mu.siz hiç 1 saat eksik ek ders alan müdür gördünüz mü

Müdür, bütün okullar 8 saat veriyor bende 8 saat verecem diyor başka birşey demiyor.. Haftada 4 saat yalan olacak yani.. İl milli eğitim yada 147ye soracam bakalım ne çıkacak...

Arkadaşlar il milli eğitimi aradım.. Şube müdürü resmen müdürünüzün elinde kaç saat vermek isterse okadar verir dedi.. 147yle falan uğraşmayım diyorum ümidim kalmadı.. 4 saatimiz göz göre göre elimizden çalındı...

Madde 267- (Değişik:RG-20/9/2008-27003) İşletmelerdeki mesleki eğitimin planlı olarak yürütülmesi, programa uygunluğunun izlenmesi, ortaya çıkabilecek sorunların belirlenmesi, öğrencilerin başarı, devam-devamsızlık ve disiplin durumlarının izlenmesi ve rehberlikte bulunulması amacıyla kurumda atamaya esas alanı atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmenliği olan yönetici ve öğretmenlerden koordinatör öğretmen/öğretmenler görevlendirilir. Diğer alanlardan olan yönetici ve öğretmenlere bu kapsamda görev verilmez.
Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aşağıdaki esaslar dikkate alınır:
a) (Değişik:RG-20/9/2008-27003) Kurumdaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra İşletmelerde Meslek Eğitimi adı altında ek ders görevi verilir.
b) İşletmelerde meslekî eğitim ek ders görevi verilmesinde, işletmelerin kuruma uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısı ile bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman gibi ölçütler esas alınır.
c) Kurumda, “İşletmelerde Meslek Eğitimi” adı altında verilecek ek ders saati sayısı; bir alan/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıf/sınıflardaki uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünün iki katını geçemez.
d) (Değişik:RG-20/9/2008-27003) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde; işletmelere öğrenci gönderen alan/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı derslerin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.

Bu maddenin b bendine göre ekdersimizi kesiyor d bendine göre bizim daha fazla almamız gerekiyor diyoruz d bendini kabul etmiyor? Arkadaş ne yapacaz anlamadım...

arkadaşlar ben de meslek dersi öğretmeniyim. evet bu staj meselesine ek ders noktasından bakıyorsunuz ve bakıyoruz ancak malumunuz ek derslerimiz "bizim ilgili öğrenci ve işletmelere her hafta gittiğimiz" göz önünde bulundurularak hesaplanıyor.

10-12 işletme verilen bir öğretmen diyelim ki bu işletmeler de aynı yerde-merkezde- her hafta bu yerleri dolaşıp aldığı ek derse hak kazanabiliyor mu?

yoksa -işte 16 saate kadar ek ders almalıyız haftalık deyip sonra kafamıza estiği günlerde bi gideyim evrakları vereyim toplu halde imzalatayım mı" diyoruz, diyorsunuz?

-bu yazdıklarım kendimize bakmamız yönünde. elbette ek derse hakkımız varsa alalım ama işin bu cihette de bir hakkı var.
- ben de biliyorum her hafta bir işletmeye gitsek-gitseniz yüzsüz insanlarla da karşılaşıyoruz, hatta hocam bu kadar sık gelmenize gerek yok evrakları gönderin diyen fabrikalar da var... adamların sizle meşgul olacak kadar vakti bile yok... işin bu tarafını da biliyorum ama bir çok meslektaşımızdan farklı olarak almış bulunduğumuz bu haftalık 16-20 saatlik koordinatörlük ek dersini gerçekten tam manasıyla hak ediyor muyuz? işin gereğini yapıyor muyuz yoksa...

muharrir' Alıntı:
arkadaşlar ben de meslek dersi öğretmeniyim. evet bu staj meselesine ek ders noktasından bakıyorsunuz ve bakıyoruz ancak malumunuz ek derslerimiz "bizim ilgili öğrenci ve işletmelere her hafta gittiğimiz" göz önünde bulundurularak hesaplanıyor.

10-12 işletme verilen bir öğretmen diyelim ki bu işletmeler de aynı yerde-merkezde- her hafta bu yerleri dolaşıp aldığı ek derse hak kazanabiliyor mu?

yoksa -işte 16 saate kadar ek ders almalıyız haftalık deyip sonra kafamıza estiği günlerde bi gideyim evrakları vereyim toplu halde imzalatayım mı" diyoruz, diyorsunuz?

-bu yazdıklarım kendimize bakmamız yönünde. elbette ek derse hakkımız varsa alalım ama işin bu cihette de bir hakkı var.
- ben de biliyorum her hafta bir işletmeye gitsek-gitseniz yüzsüz insanlarla da karşılaşıyoruz, hatta hocam bu kadar sık gelmenize gerek yok evrakları gönderin diyen fabrikalar da var... adamların sizle meşgul olacak kadar vakti bile yok... işin bu tarafını da biliyorum ama bir çok meslektaşımızdan farklı olarak almış bulunduğumuz bu haftalık 16-20 saatlik koordinatörlük ek dersini gerçekten tam manasıyla hak ediyor muyuz? işin gereğini yapıyor muyuz yoksa...

hocam devlet sana hakkettiğin maaşı veriyor mu ki sen bunu vicdan meselesi yapıyosun? meclis şöförlerinin maaşı ne kadar biliyo musun? sen önce ekdersi bırak maaşının peşine düş bu ülkede aldığın maaş kadar itibarın var üzülerek söylüyorum. bizlere saati 8 liradan ders anlattırıyolar 8 lira kaç bardak çay parası. bir de bu ekdersten vergi alıyolar. devletin bizlere çoook borcu var

mkrkls' Alıntı:
muharrir' Alıntı:

hocam devlet sana hakkettiğin maaşı veriyor mu ki sen bunu vicdan meselesi yapıyosun? meclis şöförlerinin maaşı ne kadar biliyo musun? sen önce ekdersi bırak maaşının peşine düş bu ülkede aldığın maaş kadar itibarın var üzülerek söylüyorum. bizlere saati 8 liradan ders anlattırıyolar 8 lira kaç bardak çay parası. bir de bu ekdersten vergi alıyolar. devletin bizlere çoook borcu var

bu özeleştirinin cevabı bu yani... pes doğrusu...
memuriyet hizmetkarlıktır. zengin olma yeri değil. zengin olmak istiyorsak ticaret falan yapsa idik. memuriyetten zenginlik mi bekleyeceğiz.

hadi maaşımızın peşine düşelim. sana bana bir şekilde ek ders geliyor meslek öğretmeni olduğumuz için. peki öğretmenler odasındaki diğer matematik-edebiyat vb bu ücreti alamıyorlar?

siz ne demek istediğimi anlatamadım sanırım. diğer öğretmen arkadaşlarımızdan farklı olarak bize ek ders imkanı sunan bu koordinatörlük meselesine ne kadar hakkı ve yapılması ile riayet edebiliyoruz?

haftada 18-20 saat ek ders olarak size fiili olarak girin derse girer misiniz?
yoksa haftada 18-20 saat koordinatörlük mü istersiniz?

ikisi emek ve karşılığı olarak eşit mi?

tabi siz şöyle diyeceksiniz maaş konusunda, "ben 30 saat derse girerek zaten hak ettiğim maaşı alamıyorum"...

Mrb Arkadaşlar; Sizlere bir sorum olacak
Önümzdeki sene okulumuzda EML 12 olarak 18 mevcudu olan bir sınıf olacak. Bu sınıfın işletmelerde beceri eğitimi dersi nasıl hesaplanıyor. Okulda 5 bilgisayar öğretmeniyiz. Bu ders öğretmenlerin ders planlarına nasıl yansıtılıyor. Her öğretmen ne kadar beceri eğitimi ek dersi alabilir.

Yardımcı olursanız sevinirim...

ders yükü = grup sayısı x 24

18 kişi 2 grup yaptığı için en az 48 saat ders yükü oluşur fakat bu sayının 2 katına kadar koordinatörlük verilebilir. yani sizin okul için en fazla 96 saat.

bir kişinin alabileceği en fazla ders saati ise büyükşehir merkezi için 20, diğer yerler için 16 saatdir.

gerisi tamamen idareye kalmış..

bilisim-tef' Alıntı:

18 kişi 2 grup yaptığı için en az 48 saat ders yükü oluşur fakat bu sayının 2 katına kadar koordinatörlük verilebilir. yani sizin okul için en fazla 96 saat.

bir kişinin alabileceği en fazla ders saati ise büyükşehir merkezi için 20, diğer yerler için 16 saatdir.

hocam bu 2 katına kadar koordinatörlük verilebilir ifadesi nerde geçiyor?

SON HAFTA ÖĞRENCİLERİMİZ İŞLETMEYE GİTMESİNE RAĞMEN KOORDİNATÖRLÜK ÜCRETİ VEREMEYİZ DEDİLER SİZ NOTUNU FALAN ALDINIZ BİR İŞ KALMADI YAPACAK FALAN DEDİLER ÇILDIRTACAKLAR BENİ MESLEKÇİ İDARECİ SAHİBİ OLMADIĞIMIZDAN KESMEYE YER ARIYORLLAR

nanek81' Alıntı:
Arkadaşlar ben okulumda alan şefiyim ve tek öğretmenim. Bundan dolayı müdürümüz bana 34 saat teorik ders veriyor, 10 saatte şeflikten alıyorum ve 44 ü tamamlıyorum. son sınıfta işletmeye giden öğrencilerimiz olduğu halde öğretmen yetersizliğinden bana koordinatörlük vermiyo, önce derse girmen gerekir diyor. Bu uygulama doğru mu? Bununla ilgili herhangi bir yönetmelik mahkeme kararı veya yönerge var mı?

uygulama doğru hocam.bunun cozümü ücretli öğretmen hocam.

bilisimci_tugrul' Alıntı:
bilisim-tef' Alıntı:

hocam bu 2 katına kadar koordinatörlük verilebilir ifadesi nerde geçiyor?

mesleki ve teknik eğitim yönetmeliği
koordinatör öğretmen görevlendirilmesi
madde 267 -c

c) Kurumda, “İşletmelerde Meslek Eğitimi” adı altında verilecek ek ders saati sayısı; bir alan/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıf/sınıflardaki uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünün iki katını geçemez.

sevincaltunel' Alıntı:
koordinatörlük ücretinin süresi nedir

farklı uygulamalar var hocam. bazı yerlerde son hafta sınav olduğu için işletmeye o hafta hiç öğrenci göndermeyip sadece sınav ücretini ödüyor. bazı okullar ise son güne kadar koordinatörlük görevi için ek ders ödüyor.

kafam çok kaarıştı. :verymad: benim durumumada açıklık getirirseniz çok sevinirim. 12. sınıfta 12 öğrencimiz var bunlardan 4 tanesini işletmeye göndericez. geriye kalanlar okulda işletmelerde beceri eğiitmi dersi görecekler. bu dersten alınacak ücret 24 saat mi olacak yoksa 16 saat mi. ayrıca okulda 2 öğretmen bu işletmeye giden 4 kişiden koordinatörlük alıcaz maksimum ne kadar alabiliriz.

ali_ben' Alıntı:
kafam çok kaarıştı. :verymad: benim durumumada açıklık getirirseniz çok sevinirim. 12. sınıfta 12 öğrencimiz var bunlardan 4 tanesini işletmeye göndericez. geriye kalanlar okulda işletmelerde beceri eğiitmi dersi görecekler. bu dersten alınacak ücret 24 saat mi olacak yoksa 16 saat mi. ayrıca okulda 2 öğretmen bu işletmeye giden 4 kişiden koordinatörlük alıcaz maksimum ne kadar alabiliriz.

Dersi 24 saat olacağı için ücrette 24 saat.

ibrahim_sadece' Alıntı:
nanek81' Alıntı:
Arkadaşlar ben okulumda alan şefiyim ve tek öğretmenim. Bundan dolayı müdürümüz bana 34 saat teorik ders veriyor, 10 saatte şeflikten alıyorum ve 44 ü tamamlıyorum. son sınıfta işletmeye giden öğrencilerimiz olduğu halde öğretmen yetersizliğinden bana koordinatörlük vermiyo, önce derse girmen gerekir diyor. Bu uygulama doğru mu? Bununla ilgili herhangi bir yönetmelik mahkeme kararı veya yönerge var mı?

uygulama doğru hocam.bunun cozümü ücretli öğretmen hocam.
arkadaşlar böyle bir durumda 24 saat ekders yerine sadece 20 saat zorunlu ekders alınıp diğer isteğe bağlı olan 4 saat için koordinatörlük verilemez mi?
yani 20(maaş karşılığı)+20(10 saat ders,10 saat şeflik)+4(koordinatörlük)+3(ddh)=47 olmaz mı?

kendir_li' Alıntı:
ali_ben' Alıntı:

Dersi 24 saat olacağı için ücrette 24 saat.

hocam peki işletmeye giden öğrencilerin koordinatörlüğü için kaç saat ek ders alabiliriz.

peki hocalarım benim okulda 2 kadrolu öğretmeniz.birde ücretli gelecek.48 öğrenci işletmeye gidecek .derste çok.okul bana bu koordinatörlük ücretini diyelim 16 verebilmesi için boş saat yada gün mü bırakmalı bu nasıl neye göre ayarlanıyo?

Geri