Hyundai accent hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Her yerde bu araba karşımıza çıkıyor bende sizlere bir danışayım dedim. Bu arabayla ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
Konfor
Yakıt tüketimi
Satış
Parça fiyatı
Bu gibi konularda bizi aydınlatırsanız seviniriz.

çok şekilci olacak ama tek ısınamadığım araba şu hundailerdir... en son modeli bile çekici gelmiyor ..

niyeyse söleme gereği hissettim :lol:

hocam alırken 1-2 sene çok iyi ondan sonraki seneler bir çok olumsuzluklarını göreceğiniz bir arabadır diyebilirim paslanması çekişten düşmesi direkysiyon ve frennin gaz pedalının sertleşmesi ayrıca araç çok hantaldır ayağın alışık deilse duvara geçirme olasılığınızda yüksek olur pedal ayarı çok dengesiz gördüğüm arabalar içinde.

bende kullandım. çok iyi dizayn edilmiş ancak ihtaner hocamın dediği olumsuzluklar çıkabiliyor.

Konfor:pek konforlu deil kalas gibi koltukları var.
Yakıt tüketimi: Lpg takarsan pek sorun olmuyor. benzinlisini hiç görmedim. :D
Satış : Satşta en çok zarar edeceğin arabalardan birisidir. Bzim müdür 17 bin e almıştı 12 ye bile satamadı.
Parça fiyatı: Parçaları piyasada çok ama orjinalini bulmak istersen pahalı.
netice tavsiye etmem opel al, mercedes al, toyota al emma bunu almana gerek zorunlu bi durum yoksa boşver gitsin hocam. :)

Hocam ben 10 yıldır accent kullanıyorummm.
Yağına suyuna baktıktan sonra sorun çıkarmıyorr.
1.5 gls alırsanız iyi olur. Yakıt ve gidişi 1,3 lere çok iyi.
10 yılda sadece rot körüğünü değiştirdim.

Exandout' Alıntı:
Allah sıkıntı yaşatmasın. ben çok çektim arabadan parçası pahalı ve sakın lpg taktırmayın. uyum göstermiyor.

Hocam bende 2001 accent almayı planlıyorum. Bi abi vardı bizim burada o kullanıyodu 4-5 ay önceye kadar. OI çok tavsiye ediyo bana. Bende artık verdim kararımı. Hyundai accent 2001 model alacam. Şahin den doğan da, albea dan daha konforlu bence.

Güvenlik konusunda zayıf bir araba bence kaporta kalitesi düşük ve çoğu tek hava yastıklı. EURONCAP Testi de yok...

bende accent admire var çok memnunum eleştiriler çok saçma ve cahilce mercedesce bmv ile karşılaştırırsan tabi ki berbat ama doğan şahin albea gibi araba almaktansa 2-3 milyar daha ver accent al.

Arıza yapmaz, az yakar, parçası ucuz, satışı kolay bir arabadır.

1 yıl önce sattım 96 model Accent GLS vardı, 2 yıl benzinli 3yıl LPG'li kullandım. Yerli arabadan iyidir,konforludur, japon yedek parçası çoktur. Araç bakımlıysa alabilirsiniz. Bu aracı nasıl olurda opel, mercedes vb. araçlarla kıyaslıyorsunuz. Kesinlikle direksiyonu ve pedalları yumuşaktır, ayrıca arabam opelden daha yumuşak süspansiyonlara sahipti ve LGP den çok memnun kaldım(LAVATO sıralı). Sattığım arkadaş sürekli hayır duası eder bana, LPG ile çok az yakıyor ve çekişi benzinliden farksızdı. İlk arabamdı bu yüzden çok severim hyundai accenti.

Exandout' Alıntı:

Ne yaptın hocam sen. 10 yıl hiç arabaya binmesen bile daha fazla parça değişir herhalde ?

Ben de 3 sene Hyundai Accent 1.3 Admire kullandım. 2004 yılında 19 bin tlye sıfır km aldık ve 2007 yılında 14.750'ye sattık. Satarken zarar etme olasılığınız yüksek. Ama tersten bakarsak ucuza alabileceğiniz bir araba.

Özellikleri bakımından ise memnun olduğum bir araba idi. Kalkışları, çekişi, kullanımı iyi. Kullandığımız süre boyunca hiçbir sorun çıkarmadı. Yağına tuzuna bakıttık o kadar. Araçta tek bir sorun vardı bence, geri vitese geçmediği zamanlar sık oluyordu ve ikinci kez debriyaj pompalamak gerekiyordu. Sınıfına göre konforu düşük yerlerde sürünen bir araba değil, herşey olması gerektiği gibi.. Güvenlik konusunda ise söylenenler doğru bence, çok güvenli bir araba değil, kaporta güven vermiyor.

Alınmaması yönünde tavsiye verebileceğim bir araba değil ama yine de ben olsam başka model araba beğenirdim..

1999 yılında 70000 km de 1997 model bir Hyundai Accent LS aldım ve 2 yıl kullandım. Bir sefer arızalandı; o da pencereyi açan kol. Onun dışında taş gibiydi.Çok az yakıyordu.İçi geniş.Parçaları pahalı değil.Ben tavsiye ederim.

Arkadşlar bende Accent era düşünüyorum 2008-2009 fiyatı 17-18 arası.Benim favorim toyota coralla terra 2006-2007 ama toyotalar 24-25 milyar benim limitim 15 civarı hadi.ve 15'e adam gibi araba yok.Mecburiyetten accent bakınıyorum.Biraz araştırdım;
yakıtı az,yedek parça ucuz,alım satım trafiği oldukça yogun yani 15 ile 18 bin arası 2008-2009 başka elternatif bulamıyorum.Bu gün astra bakıyorum 2001 model 80 binde araba 20 bin istiyorlar ona 20 vereceğime 18 verip 2009 accent alayım diyorum...

Benim fikrim bu ama forumdaki düşünceler benim içinde önemli...Para olsa ben alacak arabayı biliyorum sormadan bile alırım :)

hocam ben 2010 accent era expo plat. plus aldım. araba seri , içi geniş ve rahat araba
diğer arabaların 2. eli almak yerine accent aldım. 2009 alan biriyle konuştum arabayı övmüştü. bence parasına göre iyi ancak yakıtı biraz fazla gibi

Hyundai kalite ve konfor olarak yüksek bir araç değildir. koltuklarda süspansiyon sıfır çok sert. görüş alanı çok dar ancak bu dezavantajlara karşı kaçışı sınıfının en iyisi denebilir. doğan şahinle kıyaslama yapıyorsanız eğer önünüze gelen en kötü arabayı alın (toros hariç) aldıgınız araba doğan şahinden iyi olacaktır emin olun. hyundailerin motor performansı ve yakıtı güzel ancak bana sorarsanız bunlar bir aracı tavsiye etmek için yeterli özellikler değildir. dizel era için şunu söyleyebilirim kendi sınıfının en yüksek performanslısı. aracın dizel oldugunu anlayamazsınız diğer araçların benzinlilerinden bile daha atiktir.

bence araçta önce konfor olacak ondan sonra motor ve performans. yani bugün sıfırının fiyatı 23-26 000 tl olan bi araçtan daha fazla konforda beklememek gerekir. Şöyle bir düşün hocam bu aracı sıfır olarak satın alabileceğin bir fiyata ( 26 000 TL) toyota corolla nın ikinci elden 2004-2005 modelini (5-6 yaşında olanını) peynir ekmek gibi satabiliyorlarsa arada baya bi fark vardır değil mi...

kısaca bu iş gerçekten zevk meselesi. doğandan inen adama hyundai mercedes gelir bir corolladan hondadan inenede at arabası :)

Hocam yabancı değilsin ;) benim sana tavsiyem sıfır veya ikinci elden farketmez alabileceğin hyundai fiyatına 3-5 model düşük ikinci elden corolla yada honda civic olur. sağlamlık olarak da, konfor olarakta, güvenlik olarakta, masraf olarakta, yakıt tasarrufu olarakta her yönden 3-5 yıl daha eski olmasına rağmen hyundai den iyidir.

not: Marka her zaman markadır ve markayı marka yapan kalitedir.

Bu modeli sormamdaki temel etken fiyatıydı. Diğer araçlara oranla yüksel model olmasına rahmen fiyatının uygun oluşuydu.
Belli bir bütçe olduğundan yüksek fiyatlı arabalara bakamıyorum. Yapmış olduğunuz yorumlar kafamdaki düşünceleri değiştirdi. İlk defa araba alacağımdan bu konuda çok eksiktim değerli yorumlarınız sayesinde çok şey öğrendim.
Aslında birazdaha açık olursak 10.000-12.000 tl alabileceğim en iyi arabayı istiyorum.
Biraz araştırmayla bu fiyata alabileceğim modeller şöyle;
Renault clio
Ford escord
Hyundai accent
Fiyat palio
Toyota corolla
Şuan en fazla tavsiye edilen model toyota corolla oldu. Honda civic de düşündüm fakat bu fiyata pek uygun birşey bulamadım.
Birde şöyle bir sorum olacak;
sizce araç seçerken yakıt tipi çok önemli mi yani benzinli yada mazotlu veya tüplü oluşu çok şey değiştirir mi?

bu fiyat aralığında hasari hocam zaten dizel düşünmezsiniz. yakıt tipi olarakta benzinli daha güvenilir geliyor. tüp ne zaman takıldı motoru yordumu çok bilinmez.
benzinliyi alıp ihtiyaç duyarsanız tüpü kendinizin taktırması iyidir. ama bildik temiz denk gelirse tüplüyü tamamen kenara atmayın.

hasari' Alıntı:
Birde şöyle bir sorum olacak;
sizce araç seçerken yakıt tipi çok önemli mi yani benzinli yada mazotlu veya tüplü oluşu çok şey değiştirir mi?

ben 5 yıldır 97 corolla XEİ kullanıyorum 62 000 km de aldım ve su anda 150 000 devirdi. şeytanın kulagına kurşun araçta hiçbir sorun olmadı olmazda inşallah. bulabilirsen 97-98 model temiz klimalı-lpg li 150 000 km nin altında 13 gerekirse temizliğine göre 13,5 ver al. 97-98 modele 13-14 verilirmi diyenler çıkar her zaman boşver onları duyma al bin hocam. sorunsuz binersin. Bu aracı hundai ile kıyaslama bile. arada çok fark var. bu farkı ancak binersen anlarsın.

km olarak 100 000 altındakilerin %95 km si ile oynanmıştır. sanayide 10 TL ye aracın kmsini istedigin km ye getiriyorlar bilgin olsun. aracın diriliğn duruşuna ve sertliğinie bak. km ikinci planda kalsın.

bu aracı aldıgında yapabilecegin max masrafı söyleyeyim sana:
triger ve diger kayışların değişimi + buji+motor yağı + filtreler = 350 TL
baskı balata birlikte değişirse =250-300 TL sadece balata değişirse 150 TL.
birde lastiklerin eski ise bu araca en iyi giden lastik (performans ve gürültü olarak): bridgestone B250 x 4 adet = 400 TL

13 000 tl ye aldıgın temiz araca bu bakımların yapılmadıgını düşünürsen devir vs masrafı ile sana 14 000 e mal olur.
bu bakımların bi kısmı yapıldıgını düşünürsen (muhtemelen yapılmıştır) 13 500 e mal olur.
garanti veriyorum Allahtan kaza bela olmaz ise 100 000 km (lastik ve motor yağı hariç) masrafsız binersin.

the_korsan hocamında dediği gibi o fiyata temiz dizel bulamazsın. dizel için 100 000 km nin üstünü almayın derler ben 70 000 km nin üstünü almayın derim. Bineceğinizi de hesap edin ona göre km sınırını koyun.

lpg konusunda the_korsan hocama katılamayacağım siz lpg takılı olanı tercih edin. bugün en kötü lpg taktırma masrafı 1000 tl yi geçiyor. aracı satın alırken üzerine 1 000 tl koymuyor lpg bedavaya geliyor gibi bişey oluyor genelde. toyota alacaksan lpg motoru yememiştir lpg ile 500 000 i deviren toyota çok gördüm problemsiz gidiyor daha ;)

Ülkemizde Hyundai ye karşı bir ön yargı var ve haklılık konusunda kararsızım. 2 yıl 96 model accent 1.5 tek kapılı kullandım. 230 km de idi. Pek sorun yaşatmadı. Parçaları opel, toyota, forda göre gayet ucuz. Kocaeli di üretimi yapıldığından pahalı değildir. Avrupada yapılan bir araştırmaya göre arıza yapma konusunda opelden iyi. Şu anda da 2009 sıfır aldığım Accent Dizel Era 1.5 crdi dizel kullanıyorum. Performans çok iyi. Anca süspansıyon iyi değil. Fakat sınıfına ve parasına göre karşılığını veren bir araç. Bakım ücretleri de iyi diğer markalara göre.

2. elde dizel araç alırken çok dikkatli olmalısınız. Çok masraf çıkartabilirler. Bir turbonun bozulması 3 bin tl ye mal olabilir. Çok yol yapmayacaksanız (yılda enaz 15000 km) dizel gerekli olmayabilir. Ülkemizde dizel yakıt kalitesi hala iyi değil. Genelde arızalar yakıt kaynaklı oluyor. Sıfır alacaksanız alın derim ama 2. elde çok masraf çıkarabilir. Temizse sorun olmaz.

Arkadaşlar şuan düşündüğüm şöyle bir araba var eğer sizlerde onaylarsanız bu aracı almak istiyorum.
Araçın özellikleri:
Fiat Stilo 2004 model
Rengi fırtına mavisi
44.000 km de
Araç full
yakıt türü benzinli
Fiyatı 15.000 tl

Aracın tipi çok hoşuma gidiyor. Endişe ettiğim bir konu var bu araçlarda yakıt tüketimi nasıl?

Sevgili Hasarii peki ben sana sorayım senin hoşuna gidiyor mu??? :mrgreen:
Bu iş zevk işi hoşuna giderse yıllarca binersin önemli olan senin ihtiyaqçlarına cevap verebilmesidir
Yagını suytuynu şekerini hesaplarsan helvayıyı yiyemmessin :mrgreen:

hundayi izmit fabrikasında bir akrabam çalışmıtı ben araba almaya niyetlenip sorduğumda "ben kendim bile almam" demişti gerisini siz düşünün :) stilo ise spor bir araç ama yarın bir gün satmaya kaldığınızda değer kaybetmesi muhtemel araba gibi geliyor tavsiyem satacağınız zamanda çabuk elden çıkabilecek ve çok zarara uğratmayacak bir seçim yapmanız.

şimdilik hyundaiden vazgeçtim fiatı almayı düşünüyorum bakalım.

hasari' Alıntı:
şimdilik hyundaiden vazgeçtim fiatı almayı düşünüyorum bakalım.

stiloyu al hocam güzel arabadır marea da öyledir bakmayın tutulmadı değerinin altında satarsınız gibi laflara çünkü sizde değerinin altında alıyosunuz eğer piyasada peynir ekmek gibi satılsaydı sizde 2004 model spor, neredeyse orta sınıf bir aracı 15000 e alamazdınız yani zaten alırken sizde değerinin altında alıyosunuz satarkende değerinin altında satarsınız zararınız olmaz. Her arabanın alıcısı vardır 1000 lira düşük verirsiniz satılır. Bence stilo alın,aynı paraya corolla alsanız 97-98 olacak 12 yaşına gelmiş yıpranmış olur. Stiloya lpg de taktırırsanız uzun yıllar binersiniz.

Geri