hünerli bayanlarımızın tarifleri

Kodla Büyü
forumun en marifetlileri glimmer, seldabal, filiz hocalarım..

mutfağı, yemek yapmayı, insanların yerkenki keyifleri beni çok mutlu ediyor. ama yine de sizler kadar hamarat değilim galiba :eek:

kızlar kilo sorunum yok şükür bunu da evladıma borçluyum bi dakka oturtmuyo beni 1.67 boy 54 kiloyum :D

sabah barbunya yaptım onun tarifini vereyim
öncelikle yazdan ayıklayıp dondurucuya atıyotuz :
çıktıktan sonra 2-3 dakika kadar haşlıyoruz
tencerede soğan, sarımsak kavrulur, konserve domates püresinden bolca konur azıcık salça
barbunyalar ve havuçlar eklenir biraz kavrulur tuz, azıcık şeker ve düdüklü tencerede20 dakika pişirilir.

glimmer' Alıntı:
kızlar kilo sorunum yok şükür bunu da evladıma borçluyum bi dakka oturtmuyo beni 1.67 boy 54 kiloyum :D
aynen hocam ya bizim ne kadar ortak yönümüz var çocuklarımızın doğumundan başlıyor ortaklıklar :)
boyumuz bile aynı o kadar yani ama ben sizde 4 kilocuk fazlayım :D

Yoğurlu Alinazik
Malzemeler
Kebaplık patlıcan(yani uzun patlıcan)
Yogurt
al yağlı kıyma
Taze yeşil ve kırmızı biber
Maydonoz
yapılışı:
Patlıcanları fırında közleyin yada ekmek fırınına verin onlar közler verir.
Patlıcanların kabuklarını soğumadan soyun sonra zorlanırsınız.
Soyulan patlıcanları soğan tahtanınız üzerine koyun bıçak yardımıyla iyice doğrayın.İri olmıcak çok küçük olacak.hepsini bu şekilde yapın yaptıklarınızı servis yapacağınız kaba koyun.
Patlıcan miktarını uygun olcak şekilde ayrı bir kaba yoğurt ilave edin içine miktarı size kalmış sarımsak ezin sarımsağın aroması belli olsun tuz ilave edin karıştırın.Bu karışımı patlıcana ilave edin karıştırın.Patlıcan yoğurdun içinde kaybolsun.
Üzeri için;kıymanızı tavaya yağ ilave edin ve kavurun kavrulmaya yakın içine kırmızı toz biber ile karabiber koyun.birazda öyle karıştırın.Sonra alinaziğimizin üzerine kıymamızı servis tabağımıza her yeri eşit miktarda olacak şekilde koyuyoruz.Üzerine doğradığımız taze yeşil ve kırmızı biberi koyuyoruz.Son olarak zerine ince doğranmış maydonozumuzu ilave ediyoruz. Sevmiyorsanız maydonoz koymayabilirsiniz.
Yapması kolay ve çok lezzetli
Afiyet olsun

Ekmek kebabı

Malzemeler
Taze Pide ekmek
Yogurt
Az yağlı kıyma
Taze yeşil ve kırmızı biber
maydonoz

Yapılışı:
Pideleri kare kare doğrayın bir kaba koyun
Süzme yoğurda sarımsak ezin tuz ekeyelin ve karıştırın.Bu karışımı pidenin üstüne dökün ve karşıtırın.
Geri kalan kısım alinaziğin üzeri için dediğim kısımdan başlayarak aynı.
bu da lezetli oluyor

glimmer ve seldabal hocama bolca alkış ellerinize sağlık
takipteyim:)tarifleri denemekteyim:)

herkese selam kızlar. yarına pizza yapıcam tarif istiyorum birileri paylaşmıştı ama hangi sayfadaydı bulamadım. bir defa denedim hamuru kalın ve poğaça lezzetinde olmuştu. Daha iyisini istiyorum :roll:

Aradığınız pizza tarifi bu olsa gerek. Daha önceden kaydetmiştim word dosyasına. Hangi hünerli arkadaşımız göndermiş bilmiyorum.
"PİZZA
Bardak olarak çay bardağının büyük boy olanını kullanıyorum. ve hamuru da ekmek yapma makinesi ile hazırlıyorum. fakat siz elde de hazırlayabilirsiniz.
önce 1 yumurtayı kırın. üzerine 1,5 bardak soğuk süt. üzerine 1,5 bardak kaynar su. azcık sıvı yağ akıtın. üzerine 4 bardak un. araya tuz serpin. üzerine 5 bardak un. ortasını çukur yapın instant hamur mayasını dökün. köşe kenarlara ise 3 yemek kaşığı kadar toz şeker serpin. ekmek yapma makinesinde 1,5 saatte hazır oluyor. elde ise yuğurun sıcak bir ortamda 2 saat kadar bekletin. hı bu arada ne kadar çok beklerse o kadar güzel oluyor. ben hamuru merdane ile açıp yağlanmış tepsiye alıyorum. üzerine jelatin yapıp bir gün bekletiyorum buzdolabında daha da bir lezzetli oluyor. ertesi gün 4-5 domatesi yağda az biraz kavurun. içine tuz ve azcık keki koyun. pizzamızın üzerine yayın. üzerine arzuya göre sucuk, mantar, zeytin, peynir, mısır ne isterseniz. kızgın fırında 20 dk. kadar pişirin. sonra çıkartın ve rendelenmiş kaşarı serpin. bi beş dk da böyle pişsin. tabi serviste yanına ketçap, mayonez ve kola. afiyat olsun.."

Hiç bi değişiklik yapmadan gönderiyorum :)

glimmer' Alıntı:
fa_tu_ra' Alıntı:
glimmer' Alıntı:
DENİZ BÖRÜLCESİ
deniz börülcesini kaynayan suda bir taşım haşlayın ve çıkarın(tuz koymayın denizden çıktığı için arkadaşta tuz varrr)
sosu için: zeytin yağını sarımsağı ve limonu iyice çırpın ve üzerine ekleyin. az bişi tuz ekleyebilirsiniz tuza. deniz bölürcesinin üstüne dökün
yemeyinde yanında yatın arkadaşlar muhteşem ve cok sağlıklı bir lezzet

arkadaşlar hepiniz süpersiniz yaaa kıskandım mutfağa pek girmeyen bir bekar olarak tüm tarifleri deneme isteği uyandı en ezından bu benim için iyi bişey:):) sürekli okuyorum bu bölümü. glimmer hcm bir taşım derken? anlamadım bu ne demek bu arada 25 yaşında 1 çocuk annesi böle marifetli bi hanım maaşallah, ben bekerım maalesef mutfaklada pek aram yok ama sayenizde hocalarım alışıcam :puhaha: :puhaha:

utandım yaaa cok teşekkür ederim hocam :oops:
bir taşım yani birazcık kaynayacak börülce içindeyken alacaksınız. deniz börülcesi ince olur çok haşlamk doğru olmaz ondan...
bekarsınız ya hocam ondandır evlenince iş başa düşüyor...
ben egeliyim bu tarifler ege yemekleri

Rica ederim hcm hakikat bu ben bişi demedim :)

Benden de TAHİNLİ KURABİYE çok lezzetli

Malzemeler
1 bardak sıvı tahin
1 bardak dövülmüş ceviz
1 bardak sıvı yağ
1 bardak pudra şekeri
1 çay kaşığı kabartma tozu
4 bardak un

tüm malzemeleri karıştırıp en son unu azar azar ekleyerek yumuşak bir hamur elde ediyoruz. Ceviz büyüklüğünde parçalar alıp yuvarlıyoruz. Fırından çıkınca sıcak olarak pudra şekerine buluyoruz.

** Malzemelerde ister su bardağı ister çay bardağı kullanın ama hepsi aynı ölçüde olacak. Afiyet olsun..

canas34' Alıntı:
Aradığınız pizza tarifi bu olsa gerek. Daha önceden kaydetmiştim word dosyasına. Hangi hünerli arkadaşımız göndermiş bilmiyorum.
"PİZZA
Bardak olarak çay bardağının büyük boy olanını kullanıyorum. ve hamuru da ekmek yapma makinesi ile hazırlıyorum. fakat siz elde de hazırlayabilirsiniz.
önce 1 yumurtayı kırın. üzerine 1,5 bardak soğuk süt. üzerine 1,5 bardak kaynar su. azcık sıvı yağ akıtın. üzerine 4 bardak un. araya tuz serpin. üzerine 5 bardak un. ortasını çukur yapın instant hamur mayasını dökün. köşe kenarlara ise 3 yemek kaşığı kadar toz şeker serpin. ekmek yapma makinesinde 1,5 saatte hazır oluyor. elde ise yuğurun sıcak bir ortamda 2 saat kadar bekletin. hı bu arada ne kadar çok beklerse o kadar güzel oluyor. ben hamuru merdane ile açıp yağlanmış tepsiye alıyorum. üzerine jelatin yapıp bir gün bekletiyorum buzdolabında daha da bir lezzetli oluyor. ertesi gün 4-5 domatesi yağda az biraz kavurun. içine tuz ve azcık keki koyun. pizzamızın üzerine yayın. üzerine arzuya göre sucuk, mantar, zeytin, peynir, mısır ne isterseniz. kızgın fırında 20 dk. kadar pişirin. sonra çıkartın ve rendelenmiş kaşarı serpin. bi beş dk da böyle pişsin. tabi serviste yanına ketçap, mayonez ve kola. afiyat olsun.."

Hiç bi değişiklik yapmadan gönderiyorum :)
çok teşekkürler hocam, benim de word e aldıklarım var ama bunu almamışım :oops:

ozkancanan' Alıntı:
Benden de TAHİNLİ KURABİYE çok lezzetli

Malzemeler
1 bardak sıvı tahin
1 bardak dövülmüş ceviz
1 bardak sıvı yağ
1 bardak pudra şekeri
1 çay kaşığı kabartma tozu
4 bardak un

tüm malzemeleri karıştırıp en son unu azar azar ekleyerek yumuşak bir hamur elde ediyoruz. Ceviz büyüklüğünde parçalar alıp yuvarlıyoruz. Fırından çıkınca sıcak olarak pudra şekerine buluyoruz.

** Malzemelerde ister su bardağı ister çay bardağı kullanın ama hepsi aynı ölçüde olacak. Afiyet olsun..
bu kurabiye süper oluyor, tadı biraz yoğun 1 tane yetiyor bana genelde...

Fellah köftesi
Malzemeler
• 1 su bardağı ince köftelik bulgur
• 1/2 su bardağı irmik
• 1/2 su bardağı un
• 1 tatlı kaşığı tuz
• 1 tatlı kaşığı pul biber
• 1 çay kaşığı kimyon
• 1 çay kaşığı karabiber
• limon tuzu (istenirse)
• maydanoz
Sos için
• 3 adet domates
• 1 çay bardağı zeytinyağı
• 3 diş sarmısak
• 1 tatlı kaşığı biber salçası
• 1 yemek kaşığı domates salçası
• 1 tatlı kaşığı tuz
• 2 yemek kaşığı nar ekşisi
• 1 çay kaşığı karabiber
Yapılışı
1- Köfte için, bulgur ve irmiği karıştırıp,baharatlar ve tuz eşliğinde 1 su bardağı sıcak su ile yoğurun.İyice yoğurduktan sonra unu ilave edin. 1/2 su bardağı soğuk su ekleyin ve tekrardan yoğurun
2- Sakız gibi olup, özdeşleşen bulgurdan fındık büyüklüğünde yuvarlaklar yapın ve ortasına parmağınızı bastırın.
3- Tüm malzemeyi bu şekilde bitirdikten sonra,tencerede suyu kaynatın.Su kaynayınca 1 tatlı kaşığı tuz atın.( İçine 1 tatlı kaşığı kadar da limon tuzu eklerseniz köftelerin dağılmasını engellersiniz.)
4- Tenceredeki kaynamış suya köfteleri atın ve köfteler suyun yüzüne çıkmaya başlayınca kevgir kaşıkla alıp, servis tabağına koyun
5- Sos için, domatesleri rendeleyin.İçine salçaları, baharatları,nar ekşisini,dövülmüş sarmısakları ve yağı ilave ederek pişirin.Sos, suyunu çekip ağırlaşınca, pişmiş köftelerin üzerine ekleyin, iyice karıştırın.
6- Üstüne küçük doğranmış maydanozla servis yapın.

glimmer' Alıntı:
Fellah köftesi
Malzemeler
• 1/2 su bardağı irmik
• 1/2 su bardağı un
• 1 tatlı kaşığı tuz
• 1 çay kaşığı kimyon
• 1 çay kaşığı karabiber
• limon tuzu (istenirse)
• maydanoz
Sos için
• 3 adet domates
• 3 diş sarmısak
• 1 tatlı kaşığı tuz
• 1 çay kaşığı karabiber
Yapılışı
1- Köfte için, bulgur ve irmiği karıştırıp,baharatlar ve tuz eşliğinde 1 su bardağı sıcak su ile yoğurun.İyice yoğurduktan sonra unu ilave edin. 1/2 su bardağı soğuk su ekleyin ve tekrardan yoğurun
2- Sakız gibi olup, özdeşleşen bulgurdan fındık büyüklüğünde yuvarlaklar yapın ve ortasına parmağınızı bastırın.
3- Tüm malzemeyi bu şekilde bitirdikten sonra,tencerede suyu kaynatın.Su kaynayınca 1 tatlı kaşığı tuz atın.( İçine 1 tatlı kaşığı kadar da limon tuzu eklerseniz köftelerin dağılmasını engellersiniz.)
4- Tenceredeki kaynamış suya köfteleri atın ve köfteler suyun yüzüne çıkmaya başlayınca kevgir kaşıkla alıp, servis tabağına koyun
5- Sos için, domatesleri rendeleyin.İçine salçaları, baharatları,nar ekşisini,dövülmüş sarmısakları ve yağı ilave ederek pişirin.Sos, suyunu çekip ağırlaşınca, pişmiş köftelerin üzerine ekleyin, iyice karıştırın.

teşekkürler hocam elinize sağlık :++:

herkese günaydın arkadaşlar:)
iki farklı pizza hamuru denedim. 1 tanesi hazır pizza hamurunu aratmadı.yapmaya başlarken bu hamur bişeye benzemeyecek dedim ama sonuç süper oldu...
KLASİK PİZZA
1 su bardağı sıcak su (50 derce)
1 yemek kaşığı kuru maya(instant)
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 yemek kaşığı sıvı yağ
3 su bardağı un[/list]
YAPILIŞI
un dışındaki bütün malzemeyi bir arada eritip unu yavaş yavaş katıyoruz (biraz sert gibi gelse bile dinlenmeye bırakıldıktan sonra tam kıvamına geliyor). hamuru üzeri örtülü 1 saat bekletiyoruz. sonra ister oklavayla ister elle açarak pişirim yapacağımız yağlanmış tepsiye yerleştiriyoruz.(ben büyük fırın tepsisine, önce oklavayla biraz büyüttükten sonra elimle aça aça tüm tepsiye yaydım. kalınlığını oldukça az olmasına dikkat ettim 0,3 cm kadar daha ufak tepsi için ölçüyü azaltabiliriz.)
tepsiye yerleştirdiğimiz hamurun üzerine ketçap sürüp azcık kekik serpiştiriyoruz. sonra istediğiniz malzemeleri (sucuk, sosis, yeşil biber, domates, mısır, mantar, siyah zeytin) koyduktan sonra 170 derece fırında 25 dk pişirin. piştikten sonra üzerine arzuladığınız kadar kaşar rendesi yerleştirip eriyene kadar tekrar fırınlayın (3-5 dk). sıcakken dilimleyinve servis yapın üzerine isteğe göre ketçap mayonez.. yeme de yanında yat. Artık dışarda pizza yemek yok :++:

uxexes' Alıntı:
glimmer' Alıntı:
Fellah köftesi
Malzemeler
• 1/2 su bardağı irmik
• 1/2 su bardağı un
• 1 tatlı kaşığı tuz
• 1 çay kaşığı kimyon
• 1 çay kaşığı karabiber
• limon tuzu (istenirse)
• maydanoz
Sos için
• 3 adet domates
• 3 diş sarmısak
• 1 tatlı kaşığı tuz
• 1 çay kaşığı karabiber
Yapılışı

teşekkürler hocam elinize sağlık :++:
bu köfteye bayılırım ama irmikli hiç denememiştim. bir de bu şekilde deneyeyim.. ellerine sağlık hocam :+1:

dün denedim çoook güzel oldu, bence içine fındık parçaları da eklenebilir.
ıslak kurabiye
3 yumurta
1 paket margarin
1 çay bardağı sıvı yağ
2 kahve fincanı şeker
7 kaşık kakao
1 vaniya 1 kb tozu
şerbeti:1,5 su brd süt, 1 su bard şeker (soğuk sütün içinde şeker eritilecek)
kurabiyeyi yoğurup 180 derecede 20 dakika pişiriyorsunuz
fırından çıkan kurabiyeler soğuk şerbete batırılıp 1- 2 çevrilip çıkartılacak.

şeffaf' Alıntı:
herkese günaydın arkadaşlar:)
iki farklı pizza hamuru denedim. 1 tanesi hazır pizza hamurunu aratmadı.yapmaya başlarken bu hamur bişeye benzemeyecek dedim ama sonuç süper oldu...
KLASİK PİZZA
1 su bardağı sıcak su (50 derce)
1 yemek kaşığı kuru maya(instant)
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 yemek kaşığı sıvı yağ
3 su bardağı un[/list]
YAPILIŞI
un dışındaki bütün malzemeyi bir arada eritip unu yavaş yavaş katıyoruz (biraz sert gibi gelse bile dinlenmeye bırakıldıktan sonra tam kıvamına geliyor). hamuru üzeri örtülü 1 saat bekletiyoruz. sonra ister oklavayla ister elle açarak pişirim yapacağımız yağlanmış tepsiye yerleştiriyoruz.(ben büyük fırın tepsisine, önce oklavayla biraz büyüttükten sonra elimle aça aça tüm tepsiye yaydım. kalınlığını oldukça az olmasına dikkat ettim 0,3 cm kadar daha ufak tepsi için ölçüyü azaltabiliriz.)
tepsiye yerleştirdiğimiz hamurun üzerine ketçap sürüp azcık kekik serpiştiriyoruz. sonra istediğiniz malzemeleri (sucuk, sosis, yeşil biber, domates, mısır, mantar, siyah zeytin) koyduktan sonra 170 derece fırında 25 dk pişirin. piştikten sonra üzerine arzuladığınız kadar kaşar rendesi yerleştirip eriyene kadar tekrar fırınlayın (3-5 dk). sıcakken dilimleyinve servis yapın üzerine isteğe göre ketçap mayonez.. yeme de yanında yat. Artık dışarda pizza yemek yok :++:

deneyeceğim pratikmiş elinize sağlık hocam... pizzamatik aldık ama pizza haricinde her şeyi yaptım daha pizza nasip olmadı :D

seldabal' Alıntı:
ıslak kurabiye
3 yumurta
1 paket margarin
1 çay bardağı sıvı yağ
2 kahve fincanı şeker
7 kaşık kakao
1 vaniya 1 kb tozu
hocam ben de bunu aynen dediğiniz şekilde paylaşacaktım, içine fındık kırıntılarıyla :+1: süper bir kurabiye. browni vb sevenlere şiddetli önerilir. 1 gün sonra servis edildiğinde lezzetini katlamış oluyor :++:

şeffaf' Alıntı:
seldabal' Alıntı:
ıslak kurabiye
3 yumurta
1 paket margarin
1 çay bardağı sıvı yağ
2 kahve fincanı şeker
7 kaşık kakao
1 vaniya 1 kb tozu
hocam ben de bunu aynen dediğiniz şekilde paylaşacaktım, içine fındık kırıntılarıyla :+1: süper bir kurabiye. browni vb sevenlere şiddetli önerilir. 1 gün sonra servis edildiğinde lezzetini katlamış oluyor :++:
Hocam çok özür dileyerek: şerbetteki süt su olacak di mi :oops:

irmik dağılmamasını sağlıyor ve una nazaran daha yumuşak tutuyor...

günaydın hanımlar

Geri