Hükümetin zam teklifi belli oldu

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Ekonomi batmış arkadaşlar. Hazine tam takır kuru bakır. Yıllardır kamu kaynaklarının inşaat şirketlerine aktarılması, üretime/eğitime/bilime değil inşaata yatırım yapılması, dahası nice rüşvet, yolsuzluk, rant sonrası ülke bitti. Doğal!! afetlerde bile vatandaşına ayıracağı para yok devletin. Yangın, sel, pandemi, deprem... ne olsa iban yolluyorlar. Felaket tellallığı yapmak istemem ama Haziran 2022 civarı maaşları ödemede bile güçlük çekilirse şaşırmam.

Alım gücü namına bir şey kalmadı. %6 zam ile 5000 lira maaş alan, 5300 lira alır. Doların en ufak dalgalanmasında eriyor zam. Enflasyon durdurulamıyor. Yoksa Almanya'daki gibi yılda %1 zam bile yeter. Hatta 0'a yakın enflasyon ortamında zam olmasa bile sorun değil.

Kendini ekonomik olarak güvende hisseden var mı şu an? Öğretmenlerin %86'sının kredi ve kredi kartı borcu içinde. Üstelik mülteci akını, iklim krizi, kuraklık gibi tehditlerle karşı karşıyayız. Verdikleri zamı karşılayacak bir para da yok kasada. Merkez Bankası sabahlara kadar çalışıp para basacak, öyle karşılanacak bu zam. Eh! Enflasyon artmayacak mı bu durumda?

Kısacası; evet, biraz daha yüksek zam kısmen elimizi rahatlatır ama kaç günlüğüne?(Evet gün. Ocak zamı bir hafta sürmedi. Enflasyon ve doların 7 liradan 8 liraya çıkmasıyla eridi gitti.)

Son düzenleme:
https://ibb.co/HG5bpfx
https://ibb.co/L5NKPr2
https://ibb.co/37z5RRS

2014 Eylül'de 2200 tl maaşım vardı atandığımda. 15 Temmuz'da 5220 tl oldu.

Enflasyondan arındırılmış şekilde; 2014 yılının 2200 tlsi bugünün 5037 tlsi.

5037 tl alım gücüm 7 yılda 5220 oldu.

Yıllık binde 5 zam.

%0,5

1000 tl
1005 tl

Ahrazlar anlasın diye böyle anlattım.

Düzenleme: Merkez Bankasının sitesinde gösterdiği enflasyon "Resmi" enflasyon. Dünya'nın en güvenilir kurumu TÜİK'in hesapladığı enflasyon.

Zam yok. Resmi enflasyon karşısında aynı kalmış maaş 7 yıldır.

Gerçek enflasyon ...

Moderatör tarafında düzenlendi:
İnsanca yaşamak istediğimizi söyledik diye ya seçimle ya darbeyle ya da 3. yolla(?) ve elbette "dış güçlerin" yardımıyla Sn Cumhurbaşkanı'na operasyon yapacak olduk. Zam istediğimiz için hedefimiz Sn Erdoğan'a yara aldırmak oldu.

Geçen hafta Marmaris'te orman yangınlarında çay fırlatan Sn Cumhurbaşkanı bu hafta sel felaketinde çay fırlatmamış. Çaya da mı zam geldi acaba yoksa çay üzerinden bir darbe hazırlığı mı var ne dersiniz hocam?

Türkiye Cumhuriyeti kurulalı nerdeyse 100 yıl olacak, bazıları hala Cumhuriyetin kuruluşunu sorguluyor. Üstü kapalı olarak maalesef bu ülke için şehit ve gazi olmuş başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere binlerce vatan evladı, birileri ahkam kessin, Cumhuriyeti ondalık diyerek aşağılasın diye emek vermedi. Hepsi vatan için gazi oldu, şehit oldu.

Forumun konusu belli, konu dışına çıkmayalım, çıkanları şikayet edelim lütfen.

Türkiye Cumhuriyeti kurulalı nerdeyse 100 yıl olacak, bazıları hala Cumhuriyetin kuruluşunu sorguluyor. Üstü kapalı olarak maalesef bu ülke için şehit ve gazi olmuş başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere binlerce vatan evladı, birileri ahkam kessin, Cumhuriyeti ondalık diyerek aşağılasın diye emek vermedi. Hepsi vatan için gazi oldu, şehit oldu.

Forumu konusu belli, konu dışına çıkmayalım, çıkanları şikayet edelim lütfen.
@ismailt hocamız incir parası gönderecek bir öğretmen arkadaşımıza. Böyle arkadaş şikayet edilir mi sayın admin @metafor :)

Cep telefonunu çıkar
Eskiden tüp kuyruğu vardı
Dış mihraklar
Memur beni kandırdı
Feto ağzı bu ağız
Vs vs
Hakkını arayanlar birini seçin

Kusura bakmayın ama hükümete yakın biraz çıkarımız olur peşinde koşan öğretmenler ile 3 ayda bir hesaplarına yatan 100 lira için sendikalı olan öğretmenler var iken bu oran çok bile! Hiç bir işe yaramayan ve öğretmenin sırtından 12 ay 300-400 lira devletten aidat alan yedikçe yiyen sendika yöneticileri ile hiç bir halt olmaz. Bu sözler sadece hükümet yanlısı olanlar için değil mualif olduklarını söyleyip atan tutanlarda dahil. Hükümetin verdiği kadar eleştiriyorlar. Bugün aidatını kendi veren bir sendika sistemi olsun o zaman görelim kimler sendikada kalıyor kimler istifa ediyor. 3 aylık 100 lira almak için sendikalı olan öğretmenleri görelim. 2010 da verilen grev hakkı için çabalayan var mı hayır. Bugün hükümetin aidat ücretini ödediği kadar varlar sendikalar. Bu yüzden hiç bir şey beklemeyin. Dayınız varsa gidin bir belediyede 7000 liraya işçi olun daha iyi gerek yok bu kadar okumaya kpss stresi çekmeye. Dalga geçer gibi zam teklifi pazarda 10 lira altı meyve yok adam akıllı bir alışveriş yapsan 150-200 veriyorsun adam çıkmış yüzde 5+6 falan filan veriyor dalga geçer gibi sendika da itiraz eder gibi yapıyor.. Bunlara denilecek tek şey s... oran vereceğiniz zamın ..... İstifa edin bırakın 3 ayda bir aldığınız 100 liracıklarınızı o zaman bakın sizin sırtınızdan aldıkları paralarla sefa süren sendikacıların debelenmelerini

olay devletin kurulusuna! kadar gittiyse bu zam konusunda vay memleketin haline,degerli yonetici bi alinti yap ta hakkaniyetle adina ne atfederseniz artik vafizemizi yerine getirelim...hukumeti elestirmek kadar komik bir durumu da ben burda goruyorum,sen memursun devleti temsil ediyorsun,parti memurlarini da burda saygiyla!anmadan gecemeyecegim...sendikalar ise bize ozgu dunyada esi benzeri olmayan yapilar...isci ile karsilastirildiginda bu sendikalar artik adina ne derseniz tarihsel surecte hangi mucadeleleri vermis onu da iyi karsilastirmak gerekir,yerel yoneticiler bu konuda daha dunya standardinda davraniyor nitekim,memur sendikalarinin adi ne olursa olsun bi firin ekmekden fazlasini yemesi gerekir...sonuc olarak elimin gozumun yorulmasina degecek bir oneri ilgililerden beklemiyorum...

Sendikalarınız ilk önce öğretmene en az 1000 TL seyyanen zam istemeliydi.

Hayatımda hiç bu kadar saçma bir pazarlık görmedim. Öğretmen 5000 TL alıyor verdiği zam ile maaşı 5450 TL oluyor. 10000 TL maaş alana da aynı zammı veriyorsun onun maaşı 10900 TL oluyor. Her iki memurunda alım gücü aynı mı?
Sendikalı arkadaşlara hatırlatayım. Bu şekilde zam(!) almaya devam edersek öğretmen maaşı asgari ücretin de altında olacak haberiniz ola

Sendikalarınız ilk önce öğretmene en az 1000 TL seyyanen zam istemeliydi.

Hayatımda hiç bu kadar saçma bir pazarlık görmedim. Öğretmen 5000 TL alıyor verdiği zam ile maaşı 5450 TL oluyor. 10000 TL maaş alana da aynı zammı veriyorsun onun maaşı 10900 TL oluyor. Her iki memurunda alım gücü aynı mı?
Sendikalı arkadaşlara hatırlatayım. Bu şekilde zam(!) almaya devam edersek öğretmen maaşı asgari ücretin de altında olacak haberiniz ola

Ne güzel, topu sendikalı vatandaşlara attınız. Peki biz gider sizin adiniza da sendikla ile görüşür, taleplerinizi bildiririz. Siz zahmet etmeyin.

Malum sendika üyesi üyesi arkadaşlar, yeni dönemde, sendika başkanınızı vekil yapmak için gösterdiğiniz çaba takdire şayan.

Muhalif sendikalara zahmet edip üye olmayanlar da, malum sendika üyeleri gibi bence konuşmamalı. Elini taşın altına sokmayip, neden allah'ım neden böyle oluyor diye tepki göstermek çok komik görünüyor.

Bu tekliften zam diye bahsetmek bile toplum önünde algı anlamına gelir. Zam yaşam standartlarını yükseltmek amacı güder. Yıllık %20 verse dahi bunun zam değil ortalama enflasyon oranı kadar artış olduğu anlamına geldiğini hepimiz biliyoruz.

Enflasyon + seyyanen zam olduğu taktirde bunun bir nebze memur haklarını iyileştirici etkisi olabilir.

Bunu kader kabul edip şükredenler için muharrem ayının anlam ve önemini irdelemelerini öneririm. Bu kavramların çıkış noktasını. Hakkımı savunmak daha iyi bir yaşam talep etmek ( bunu karın tokluğu zannedenlere zaten diyecek yok ) insani taleplerdir. Şuan Alman bir boyacı insanca yaşamanın verdiği güçle bu ülkede tatil yapabiliyor. Birim para ile benim 4500 verdiğim ürüne 240 birim para ile sahip olabiliyor. Burda o alım gücünü sallamayıp benim daha iyi şartlarda yaşama isteğimi hor gören zihniyet bana gel şükret diyor. Bunu bana diyen zihniyet bi zahmet gitsin ağa babalarına söylesin de az zenginleşsinler.

Şükret diyen zihniyet kendi halkının kendisi gibi okumuş eğitim almış veya eğitim almaya; ülkeye daha da faydalı olmaya çalışan insanların neden daha iyi şartlarda yaşamadığına üzülsün.

Memnun olan sesini çıkarmaz, fazla bulan iade eder de, emeğinin hakkını isteyen insana gölge eden kime hizmet eder ???

Hakkini aramayacaksın ne verirlerse şükredeceksin isine gelmiyorsa yerine gelecek adam cok koltuksenin genel felsefesi bu sanirim. Devran değişince en cok ekonomi kötü geçinemiyoruz diyenlerde bu arkadaslar olacak
Hocam biz hak arama taraftarımız fakat sizin yazdığınız anlayamadim

Ayrı görüşlere saygım sonsuz.
Ama körü körüne sırf savunmak için siyah a beyaz diyenlerle hayatta işim olmaz.
Laf anlatmaya çalışılmaz.
Tavisyem bu tarz kişileri hayatınızdan çıkarın, yok gibi davranın.
Çünkü ne söylerseniz söyleyin bir sonuca ulaşılmayacaktır.

Şükret yerine gelecek çok demiş. O kadar haklı ki 20 yıldır verdiğimiz yetkiye şükretsinler artık gitme vakti geldi. Saltanatınıza halk olarak sandıkta son vereceğiz... Yüksek perdeden halkı küçümseyenlere sandık tokadını çakacağız...

Ne güzel, topu sendikalı vatandaşlara attınız. Peki biz gider sizin adiniza da sendikla ile görüşür, taleplerinizi bildiririz. Siz zahmet etmeyin.

Malum sendika üyesi üyesi arkadaşlar, yeni dönemde, sendika başkanınızı vekil yapmak için gösterdiğiniz çaba takdire şayan.

Muhalif sendikalara zahmet edip üye olmayanlar da, malum sendika üyeleri gibi bence konuşmamalı. Elini taşın altına sokmayip, neden allah'ım neden böyle oluyor diye tepki göstermek çok komik görünüyor.
Hocam sendika temsilciliği yapmis biri olarak olarak yazdım bunu. 7 yıldır hiçbirine üye değilim bu ortamda olmayı düşünmüyorum. Sirk kurulmuş kuklaları izliyoruz. Sendikanın zam pazarlığında hiçbir hükmünün olmadığını geçen pazarlikta gördük. Ama en azından öğretmenin maaşı konusunu dile getirebilirlerdi. Onu bile yapamadılar. Siyasi ideolojilerin etrafında kurulu bir düzen oldukça hiçbirine üye olmayacağım. Benim hakkımı savunuyorsa tek bir tane sendika olsun herkes de ona üye olsun.
Adamlar işi çözmüş dediğim gibi bölmüş parçalamış yönetiyor.
Parasını bile devletin verdiği sendika nasıl pazarlık yapabilir mantığa ters. Keşke üyelik parasını üyeler verse de üyesinin hakkını her türlü savunsa

Hocam biz hak arama taraftarımız fakat sizin yazdığınız anlayamadim
koltuga oturmak icin sendikali olanlara koltuksen diyorum
malum sinav puani düsük mulakati yüksek bir cok kisi oldu gecmiste simdi biraz toparlandi sistem ama hala o düzenden gelen idareciler var ve bunlarin temel felsefesinden bahsetmek istedim

Hakkini aramayacaksın ne verirlerse şükredeceksin

yada isine gelmiyorsa yerine gelecek adam cok şeklinde bir felsefeleri var.

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri