Hükümetin zam teklifi belli oldu

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.

acer50

Süper Üye
Süper Üye
Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam için hükümet tarafı teklifini açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2022 için yüzde 5+yüzde 6 ve enflasyon farkı teklif ettiklerini söyledi. Bilgin, 2023 yılı için de yüzde 6 enflasyon farkı + yüzde 6 enflasyon farkı önerisinde bulunduklarını belirtti

Bıktım bu sendikaların pazarlıklarından ... Cambaza bak derler milleti oyalarlar.. üretici enflasyonun yüzde kırk beş olduğu bir ülkede ne zammından bahsediliyor? Bir arkadaşın dediği gibi boşuna okuduk

5-6 veriyo hiç verme zaten enflasyon 8.5 geliyo 6 aylık. bunlar insanları iyice enayi yerine koyuyo. yarın haşmetlu çıkar müjdeyi verir yüzde 10 der. eh gün gelecek devran dönecek

Konuşmaya başlamadan önce sinyali verdi zaten.
Bütün pandemi ve olumsuz sonuçları memura yüklemek.
Merkez bankasının öngörüsüne göre zam yapmak

Ama bizlere müstehak. Herşeye rağmen yetkili sendikada olan arkadaşlar hangi akla hizmet yapıyorlar bu işi anlamış değilim.
Bana 1 tane öğretmen ve memur hakları ile ilgili yaptıklarını söyleyebilirler mi.
Şimdiki başkan da en geç 1-2 sene sonra milletvekili olacak. Bundan önce olduğu gibi...

1-2 sene sonra asgari ücretli ile kafa kafaya geleceğiz.
Çoğu memur 2.iş arıyor, çoğu öğretmen ek iş yapıyor.

Yazıktır, günahtır.

Geldim geldim merak etme.
BEĞENMIYORSAN BIRAK GIT...
Senin yerine bu işi yapacak çok.

Hoşgelmişsin röportaj dayı. Haklısın dayı. Halimize şükredelim bence de. Senin gibi "mutlu köleler" olduktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının zam yerine, iban yollamadığına şükredelim.

Eee anlat dayı. Tüp kuyruklarını anlat bize. Buzdolabının olmadığı yılları anlat. Avrupa'nın bizi nasıl kıskandığını, Türkiye'nin nasıl şahlandığını anlat. Anlat ki biz de köleliğimize şükredelim, sefil hayatlarımızı görmezden gelip biz de masallarla mutlu olalım.

Zam ve zamcık olduğu gibi oy ve oycuk da vardır. Binaenaleyh benim memurum işini bilecektir.

Zam ve zamcık olduğu gibi oy ve oycuk da vardır. Binaenaleyh benim memurum işini bilecektir.
Maalesef öyle değil arkadaşım. Eğer gercekten bu zam gerçekleşir ve bu oranda kalırsa. Halen yetkili sendikaya üye her meslektaşima cocugumuza alamadığımız bir kilo incir için hakkım haram olsun ve Allah onu bir kuru ekmeğe muhtaç etsin insallah.

Maalesef öyle değil arkadaşım. Eğer gercekten bu zam gerçekleşir ve bu oranda kalırsa. Halen yetkili sendikaya üye her meslektaşima cocugumuza alamadığımız bir kilo incir için hakkım haram olsun ve Allah onu bir kuru ekmeğe muhtaç etsin insallah.
aynen öyle

İşçi zamlarından sonra sendikaların talep etmesi gereken zam oranı ve davranış biçimi nettir. İşçi sendikaları gibi beraber masaya oturup tek bir ağızdan adamakıllı bir istekte bulunmaları lazım. Aksi takdirde seneye bu zamanlar alım gücümüz bugünkü asgari ücret seviyesinde olacak. Sendikalar birleşmeli. Bölük pörçük olmaktan vaz geçmeliler. Bizler de tabi.

Hoşgelmişsin röportaj dayı. Haklısın dayı. Halimize şükredelim bence de. Senin gibi "mutlu köleler" olduktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının zam yerine, iban yollamadığına şükredelim.

Eee anlat dayı. Tüp kuyruklarını anlat bize. Buzdolabının olmadığı yılları anlat. Avrupa'nın bizi nasıl kıskandığını, Türkiye'nin nasıl şahlandığını anlat. Anlat ki biz de köleliğimize şükredelim, sefil hayatlarımızı görmezden gelip biz de masallarla mutlu olalım.

sizin gibi düşünmek zorundamıyız. Bi de şu kafa var iktidara oy verenlere troll yandaş demeleri yok mu! E senin oy verdigin parti iktidar olunca sen ne olacaksın? Yoksa bizim tarafama geçeceksin.Peki hangi yüzle.Zamanında o kadar saydırdın

sizin gibi düşünmek zorundamıyız. Bi de şu kafa var iktidara oy verenlere troll yandaş demeleri yok mu! E senin oy verdigin parti iktidar olunca sen ne olacaksın? Yoksa bizim tarafama geçeceksin.Peki hangi yüzle.Zamanında o kadar saydırdın
Ne düşündüğün umrumuzda değil. Istediğini dusun.. ama işçiye bu kadar zam verilirken neden memura bu zam reva görülüyor. Ayrıca kim iktidar olursa olsun aynı zam oranına aynı yorumu yaparız ve ayrıca sendikam falanda yok. Bu arada ben senin değil üni mezunu olduğuna. Iki tane hikaye kitabı okudigina bile ilanmiyorum. Herşey ortadayken bu zammı bile savunuyorsan ne diyeyim.

Arkadaşlar bu zam pazarlığı seçim öncesi son pazarlık farkında mısınız? 2023 seçimlerine bu zam ile gidilecek. Yoksa zaten %3+%3 verirlerdi. Ama %6+%6 teklif ettiler. Sus payı olsun diye de neredeyse 10 yıl önce yapacağız dedikleri 3600 ek göstergeyi çözüme kavuşturmak istiyoruz dediler.
Sendikalar anlamlarını çoktan yitirdi. Eski sendika başkanları milletvekili olmaya başladı. Sendikalar konusundaki görüşüm şudur; iktidarda hangi parti varsa o partiye en uzak sendikaya üye olmak lazım. Sonrada KHK ile işten atılabiliriz tabi ona da dikkat etmek lazım. :)
Haziran 2021'de 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bakın yoksulluk demiyorum açlık sınırı 9332 TL olmuş. Sn Cumhurbaşkanı'nın tavsiyelerine uyup 3 çocuk sahibi olsak 11665 TL olacak. Şuanda tek değil 2 öğretmenin maaşının toplamı 11665 TL yapmıyor. Birde tek maaşla geçinmeye çalışan öğretmenler var ki offff adam lineer cebiri, 10 bilinmeyenli denklemleri dahi çözüyor ay sonunu getireceğim diye.
Diyeceğim o ki uzaktan eğitim dönemi okulların nasıl önemli olduğunu gösterdi. 18 milyon öğrencinin 1 gün okula gidememesi ülkenin akışını değiştirir. Yani öğretmen sendikaları birlik olup eylem yapmadıkça biz daha çok yazarız buralarda...

Bir önceki yorumuna ve şimdiki yorumuna bakınca da ben de senin psikolojinin sağlıklı olmadığına inanıyorum. Yazık senin sınıfındaki öğrencilerine.Çocukları hayattan soğutacak bir enerjin vardır büyük ihtimal...Ben sana her ay incir alacak para gönderebilirim istersen...
Hocam incirin anavatanı Aydın'da yaşıyorum. Sen parayı gönderirsen ben hayır demem. Kendime 1 yıl için 5 kg kuru inciri zor alıyorum.

Son yıllardaki orantı ile gittğimizde 3 veya 4 yıl içinde maaşımız asgari ücretin altına düşecek. Memurlar için Yeşilçam filmlerinde dalga geçilen kiralık ev bile verilmeyen günler geri dönüyor.
Bu saatten sonra tek maaşlı memurun değil ev araba alması evde bozulan bir eşyayı bile yenilemesi çok zor.

Torpil için sendika üyesi olunur ise,meslek onuru yerine kişisel menfaatler için yandaş yada muhalif olunur ise kimse kusura bakmasın ama bırkın maaşı , saygıyı bile haketmeyen bir meslek olmaktan da kacamayiz. Nezamanki biz kendimize, mesleğimize ve meslektaşimiza saygı duyar savunuruz ozaman a yada b partisi veya a yada b sendikasi farketmeden haklarımızı alırız. Ama tabiki bir hayal :)

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri