Formatörlük gitti şimdi ne olacak?

Kodla Büyü
sencal' Alıntı:
Hocam bazı arkadaşlar sanki formatör olmayınca idarecinin bilgisayarının kablosunu takmayacakmış gibi veya bilgisayar sınıfında bi bilgisayar çöktü onu formatlamayacak gibi konuşuyor sanki bütün okullarda herkes tam da görev tanımına göre çalışıyorda formatör olmadığınızda banane diyeceksiniz !

Allah aşkına idareciniz çıktı alamadı bi sıkıntısı çıktı hocam çıktı alamadım bi bak dedi yapmayacak mısın !? -şimdi alta yazacaklar yapmayacağım tabi diye... ona diyorum ki hadi oradan... - Tabiki saat 5'e kadar beklemezsin dersin bitince gidersin ama hiçte 15 saat dersine aralıksız gireceksin diye bir şey yok boş dersin olacak okulda olacaksın o zamanda bu tip durumlarla karşılaşacaksın... Gelecek sevdiğiniz bir arkadaşınız hocam çocuklara şu filmi izleteceğim açamadım diyecek yapmayacak mısınız... Eeee bu arkadaşınıza yardım ederken diğerine yapmayacak mısınız ??? Durum vaziyet böyle iken niye 600 liralık ek dersten olayım arkadaşım...

Gönül tabiki istiyor derslerimiz zorunlu olsun tüm saatlerimiz dolsun diğer bıranşlardaki gibi girip çıkalım dersimize ama durum bu hadde gelinceye kadar... ölmee eş.... ölmee...

Ya sen çok iyi niyetlisin yada yüzün çok yumuşak hayır demeyi beceremiyorsun. Çok lazım okulda işini yapmadım diye küsecek öğretmen arkadaş :wink: Bu nedir ya adamın kendi çıkarı için kullandığını bileceksin ama hayır demeyeceksin. Ben sana daha kocaman hadi ordan diyorum. Eşek semer hikayesi geldi aklıma bazıları hakediyor.

benim derdim tamirci olmak değil, benim derdim bir tek maaşa mahkum olmamak, 3 yıldır formatörüm çok büyük bi zorluk da çekmedim, isteyerek yaptım, ek dersini de aldım, şimdi bize yapılan şey bunun elimizden alınması, haftada 8 saat veya daha az dersi olanlar ufak tefek taamircilikleri yapmayacaklarını mı sanıyorlar? İlköğretim okulları yönetmeliğinde şu an madde numarasınıi hatırlamadığım, öğretmen idarenin verdiği iş ve işlemlerden sorumludur gibi bir ibare var, bi kez başıma geldi Asker öğretmenken adam çıkardı yazıyı web sayfasının düzenlenmesi konusunda, formatör değildim ama imzaladım istersen imzalama adam direk işleme koyuyor, bu ufak tefek tamiri istesek de istemesek de dersten bile çıkarılıp yapacağız, amacım en azından bunun ücretini almamız.

Bende birkaç bişey yazmak istiyorum. işin özünde formatörlük kavramının doğuşu projeleri takip ve teknolojiyi eğitime entegre açısından kağıtta yazdığı gibi güzel. Ancak herşeyde olduğu gibi sadece yazmakla bu işler düzelmiyor. Adam gibi yönetmeliği ve iş tanımı belli olan bir formatörlüğü elbette herkes ister. Ancak bu koşullarda (çerçevesi belli olmadan) yapılacak bir iş değil. Bunun yanında görevlendirmelein iptal edillmesi sonrasında yine bu tarz işler (idare bilgisayarları, kabloları felan... ve hatta şimdi fatih projesiyle akıllı tahtalar, öğrenci tabletleri,.... vb.) bizim başımıza kalacak. Bakanın Fatih projesiyle ilgili bilgisayar öğretmenlerinin ismini telaffuz etmemesi ya da bizlere görev verilmemesinde yatan asıl sebebin zaten bu işler bize kalacağı için bir de ismimizi zikredip şımartmamak yattığını düşünüyorum. Ben bu sene eğer görevlendirmeler gelmezse tedbir olarak "Ben artık formatör değilim görevlendirmelerimiz iptal oldu kusura bakmayın!" şeklinde bir savunma yapmayı planlıyorum. Bilmiyorum ben böyle düşünüyorum arkadaşlar...

Bahadır1980' Alıntı:
Bende birkaç bişey yazmak istiyorum. işin özünde formatörlük kavramının doğuşu projeleri takip ve teknolojiyi eğitime entegre açısından kağıtta yazdığı gibi güzel. Ancak herşeyde olduğu gibi sadece yazmakla bu işler düzelmiyor. Adam gibi yönetmeliği ve iş tanımı belli olan bir formatörlüğü elbette herkes ister. Ancak bu koşullarda (çerçevesi belli olmadan) yapılacak bir iş değil. Bunun yanında görevlendirmelein iptal edillmesi sonrasında yine bu tarz işler (idare bilgisayarları, kabloları felan... ve hatta şimdi fatih projesiyle akıllı tahtalar, öğrenci tabletleri,.... vb.) bizim başımıza kalacak. Bakanın Fatih projesiyle ilgili bilgisayar öğretmenlerinin ismini telaffuz etmemesi ya da bizlere görev verilmemesinde yatan asıl sebebin zaten bu işler bize kalacağı için bir de ismimizi zikredip şımartmamak yattığını düşünüyorum. Ben bu sene eğer görevlendirmeler gelmezse tedbir olarak "Ben artık formatör değilim görevlendirmelerimiz iptal oldu kusura bakmayın!" şeklinde bir savunma yapmayı planlıyorum. Bilmiyorum ben böyle düşünüyorum arkadaşlar...

Bende aynısını yapcağım hocam. Muhtemelen idare bozulacaktır biraz ama olsun daha öncede 1 2 tartışmamız olmuştu sonuçta haklıysan birşey diyemiyorlar.

Şu formatörlük kalksın diyenler, hayal dünyasında yaşıyorlar, en az 10 yıl derslerin zorunlu olma ihtimali yok, eğer formatörlük kalkarsa durumları daha da kötü olacak, formatörlüğün olmadığı yerde idare ve veliler kesinlikle bilişim tekn. dersi seçmezler. Şu il içi - il dışında azıcık yer var dediğiniz yerleri bile bulamazsınız o zaman.

the korsan hocam güzel tespitler yapmışsında; önemli ayrıntıyı göz ardı etmişssin sanki "okulun şartları"

seçmeli dersleri hep öğrencinin seçmesi gerekli aslında hep böyleydi bu sene çıkmadı. Fakaat okul idaresi okulun şartları hangi seçmeli derse müsait, derslik sayıılarını, hangi seçmeli dersin öğretmeni okulda olduğunu vs... tüm bu şartları masaya koyup ona göre seçmeli dersleri belirliyolar yani öğrenciye bırakmıyolar. Bence yine bu yoldan gidip okul idareleri okulda hangi seçmeli dersin öğretmeni varsa ve sınıf bazında o dersi seçecektir. Yani bu yönetmeliğin maddeleri okulların şartları düşünüldüğünde biraz zor uygulanır.

ronn' Alıntı:
the korsan hocam güzel tespitler yapmışsında; önemli ayrıntıyı göz ardı etmişssin sanki "okulun şartları"

seçmeli dersleri hep öğrencinin seçmesi gerekli aslında hep böyleydi bu sene çıkmadı. Fakaat okul idaresi okulun şartları hangi seçmeli derse müsait, derslik sayıılarını, hangi seçmeli dersin öğretmeni okulda olduğunu vs... tüm bu şartları masaya koyup ona göre seçmeli dersleri belirliyolar yani öğrenciye bırakmıyolar. Bence yine bu yoldan gidip okul idareleri okulda hangi seçmeli dersin öğretmeni varsa ve sınıf bazında o dersi seçecektir. Yani bu yönetmeliğin maddeleri okulların şartları düşünüldüğünde biraz zor uygulanır.

Aslında göz ardı etmek değil hocam ama bizim konuyu yoğunlaşan bir yazıydı, kesinlikle yine öyle dediğiniz gibi uygulanacak ve öyle olmak zorunda aslında, yani büyük bir okuldasınız tüm öğrenciler hurra 1-2 dersi hep beraber seçtiler diyelim, o seçmeli dersi verecek yeterli sayıda öğretmen olmayabilir, materyal olmayabilir vs vs Mutlaka sayı bazında yada derslik bazında kısıtlama olacaktır. Örneğin sistem oturduktan sonra bizim dersi;
5.sınıflarda 100 kişi seçti
6.sınıflarda 35 kişi
7.sınıflarda 30 kişi
8.sınıflarda 40 kişi seçti diyelim

6-7-8 tamam da 5.sınıflara nerde nasıl vereceğiz bu dersi, mümkün değil...
Yeterli açıklama yok, sene başında nasıl uygulanacak derme çatma göreceğiz Allah hayır etsin bu işlerin sonunu...

formatörlük kalktıysa ve ek dersimiz olamıyacaksa vay halimize... forumda yorum yapan tüm arkadaşlar haklı fakat devlet zaten her sene meb e bütçesini ayırıyor.. bizim paramız bütçede (ek ders) üst düzey yöneticiler görevlendirme yaptırmayıp bu parayı kullanıcak başka alanlarda... peki soruyorum size : kim kime her ay 600 tl verir? diğer branştan formatör olanlar meslek aşkıyla yapmıyorlar bu işi?

hâla ek ders ve parada gözümüz olduğunu söyleyenler : ben enayi değilim arkadaşım... bu işe ilk başaladığımda iki yıl formatmör olmadım derse girmek için... benim yerime bir belge alan bu işe girdi parasını aldı... vatanını çok seven zam olmuş olmamış yok hak huk muş paraymış pulkmuş diye bakmasın konuşmasın.. yok aklı selim mantıklı rasyonel öğretmenler eleştiriyorsa hak veriyorum... devlet bir ay paramızı vermese bu ülkede kimse işe gitmez.. gitsede iş yavaşlatır.. müdür müdür yardımcısı ve diğerleri hepsi alır ek ders bize gelince burda konu açılır birbirimize düşeriz..

5 yıl 10 yıl sonra köpekten farkımız kalırmı bilmem:( :-1:

the_korsan' Alıntı:
ronn' Alıntı:

Aslında göz ardı etmek değil hocam ama bizim konuyu yoğunlaşan bir yazıydı, kesinlikle yine öyle dediğiniz gibi uygulanacak ve öyle olmak zorunda aslında, yani büyük bir okuldasınız tüm öğrenciler hurra 1-2 dersi hep beraber seçtiler diyelim, o seçmeli dersi verecek yeterli sayıda öğretmen olmayabilir, materyal olmayabilir vs vs Mutlaka sayı bazında yada derslik bazında kısıtlama olacaktır. Örneğin sistem oturduktan sonra bizim dersi;
5.sınıflarda 100 kişi seçti
6.sınıflarda 35 kişi
7.sınıflarda 30 kişi
8.sınıflarda 40 kişi seçti diyelim

6-7-8 tamam da 5.sınıflara nerde nasıl vereceğiz bu dersi, mümkün değil...
Yeterli açıklama yok, sene başında nasıl uygulanacak derme çatma göreceğiz Allah hayır etsin bu işlerin sonunu...

Selim Hocam milli eğitimden bize ders saatinin 36 saat olarak yapılacağını belirtti ... yani 100 kişi bir sınıfa girmesine gerek yok ki

paradox99' Alıntı:
benim derdim tamirci olmak değil, benim derdim bir tek maaşa mahkum olmamak, 3 yıldır formatörüm çok büyük bi zorluk da çekmedim, isteyerek yaptım, ek dersini de aldım, şimdi bize yapılan şey bunun elimizden alınması, haftada 8 saat veya daha az dersi olanlar ufak tefek taamircilikleri yapmayacaklarını mı sanıyorlar? İlköğretim okulları yönetmeliğinde şu an madde numarasınıi hatırlamadığım, öğretmen idarenin verdiği iş ve işlemlerden sorumludur gibi bir ibare var, bi kez başıma geldi Asker öğretmenken adam çıkardı yazıyı web sayfasının düzenlenmesi konusunda, formatör değildim ama imzaladım istersen imzalama adam direk işleme koyuyor, bu ufak tefek tamiri istesek de istemesek de dersten bile çıkarılıp yapacağız, amacım en azından bunun ücretini almamız.
..
hocam bahsettiğin o yönetmeliği İYİ OKU. o numarasını bile bilmediğin yönetmeliğe göre müdür "BAHÇEDEKİ ÇÖPÜ TOPLU" yada "GEL AYAKKABILARIMI BOYA" dese yapacakmısın? o yönetmeliğe göre müdür size SADECE EĞİTİM - ÖĞRETİM ile ilgili görev verebilir. Bunu da YAZILI OLARAK isteme hakkın var.

Kaldı ki kimse benim isteğim olmadan beni dersten çıkartıp tamir işi yaptıramaz. benim asli görevim ders vermek. siz o dersi bırakıp tamire gidiyorsıunuz ya çok merak ediyorum tamda o zaman bıraktığınız sınıfta bir öğrencinin başına bir kaza gelse sorumluluğu kime yıkacaklar. sizi tamire çağıran o idarecileriniz sorumluluktan kurtulmak için o anda sınıfta olmadığınıza dair tutanağı tutacak ilk kişidir.

kaldı ki çalışmak isteyen öğretmene ek ders (ek ücret) her yerde var. formatörken kurs açamıyorsunuz ama öğretmenken 1 kurs açtığınızda sizin full ekdersinize yakın bir ücreti ordan zaten alabiliyorsunuz. yada derslerinizin olmadığı zaman EGZERSİZ çalışması yapabiliyorsunuz. tabi lafım ÇALIŞMAK İSTEYENE...

sencal' Alıntı:
Hocam bazı arkadaşlar sanki formatör olmayınca idarecinin bilgisayarının kablosunu takmayacakmış gibi veya bilgisayar sınıfında bi bilgisayar çöktü onu formatlamayacak gibi konuşuyor sanki bütün okullarda herkes tam da görev tanımına göre çalışıyorda formatör olmadığınızda banane diyeceksiniz !

Allah aşkına idareciniz çıktı alamadı bi sıkıntısı çıktı hocam çıktı alamadım bi bak dedi yapmayacak mısın !? -şimdi alta yazacaklar yapmayacağım tabi diye... ona diyorum ki hadi oradan... - Tabiki saat 5'e kadar beklemezsin dersin bitince gidersin ama hiçte 15 saat dersine aralıksız gireceksin diye bir şey yok boş dersin olacak okulda olacaksın o zamanda bu tip durumlarla karşılaşacaksın... Gelecek sevdiğiniz bir arkadaşınız hocam çocuklara şu filmi izleteceğim açamadım diyecek yapmayacak mısınız... Eeee bu arkadaşınıza yardım ederken diğerine yapmayacak mısınız ??? Durum vaziyet böyle iken niye 600 liralık ek dersten olayım arkadaşım...

Gönül tabiki istiyor derslerimiz zorunlu olsun tüm saatlerimiz dolsun diğer bıranşlardaki gibi girip çıkalım dersimize ama durum bu hadde gelinceye kadar... ölmee eş.... ölmee...
...
hocam karıştırdığınız bişey var.
"hocam çocuklara film izleteceğim ama açamadım yardım edermisin" demek başka "hoca şu çocuklara film izletsene" demek başka
"hocam bilgisayarımda sorun var bakarmısınız" demek başka "hoca bizim yazıcı bozuldu şunu tamir et" demek başka

ayrıca bana 6 saat ders verirlerse toplarlar 2 güne diğer 3 gün ben işime bakarım. kurs açarım, egzersiz yaparım, başka okulda derse giderim, varsa myo larda ders vermeye çalışırım, elimden gelen herşeyi yapmak için uğraşırım. biri de bu boş günümde arayıp hocam okulun interneti koptu, acil belgeleri göndermem gerek, şuna bir bak dese bile şehir dışındayım gelemiyorum diye rahat rahat söylerim.

paradox99' Alıntı:

Malatya Ebitefolarının konu ile ilgili (modem sorunu tamiri gibi birşeydi) davası vardı ve kazanmışlardı sayın hocam... Örneğin müdür alın hocam şu paspası paspaslayın koridorları dedi yapacak mısınız? Angarya yasaktır hocam, eğitim öğretim konusunda versin bir iş amenna yapalım yapmak zorundayız diyelim ama gerisine biraz yavaş gelsinler... Bir gün benim müdür, aramızda haddinden fazla bozuktur, dersteyken elinde kasayla içeri girdi hocam çöktü formatlarmısınız dedi, hocam gördüğünüz gibi dersteyim ilgilenemem dedim, hocam müsait bir ara bakarsınız dedi hayır dedim dersimi bırakıp onunla uğraşacak halim yok ya, dersten sonra bakarsınız hocam dedi hayır dedim çok yoğunum ve gitti... Adamına göre muamele yapıyoruz, adam olanın işinin hallediyoruz adam olmayanı da sallıyoruz hocam
Müdür, idare patron değil, sınırlı yetkili olan bir amir, han dediği yere han yaptıracak halimiz yok...

Şartlarınız formatörlük yapmanızı gerektirebilir eyvallah bunda herkes haklıdır, kimisini yapmaya mecburdur buna hiçbirimizin lafı olamaz ama formatörlüğü savunmayı, bu işin kadrosunun istemeyi, uygulamayı desteklemeyi gerektirmez, ki kadro vermeyecekler bu açık seçik pgm-dernek görüşmesinde dillendirildi o zaman aslımız olan dersten başka tutar dalımız kalmaz..
Formatörlük kadrosu gelmeyecek ama gelse hiç kimse diyebilir mi tüm herşey düzelecek, düzgün bir çalışma yönergesi yapacaklar bizi rahat ettirecekler... Emin olun arkadaşlar eğer böyle bir kadro gelirse 2 seçenek var, ya bizler 3-4 okulda birden görevlendirirler çünkü sayıcı biz azız okullar çok, yada diğer branşlardan da kadroya alım yaparlar ki bu öğretmen açığıyla bu çokta mümkün değil, buyrun karar verin...
Sonuçta da rızkı veren Allah hocam, formatörlükten alır başka bir yerden verir....

@karinca_52 dostum sadece bir örnekti, ders saati 36,37 farketmez..
BT dersini 5.lerden 100 kişi seçti, 5lerin dersi aynı saatte olacağından ve birçok okulda tek bt sınıfı ve bt öğretmeni olacağından dolayı fazla sayıda kişinin seçmesi hem bizim ders hemde diğer dersler için sorun oluşturur, o yüzden idarenin yada öğrt. kurulunun bu işi yönlendirmesi müdahalesi şart, bunu anlatmak istemiştik aslında...

BaRBaRYaN' Alıntı:
paradox99' Alıntı:
..
hocam bahsettiğin o yönetmeliği İYİ OKU. o numarasını bile bilmediğin yönetmeliğe göre müdür "BAHÇEDEKİ ÇÖPÜ TOPLU" yada "GEL AYAKKABILARIMI BOYA" dese yapacakmısın? o yönetmeliğe göre müdür size SADECE EĞİTİM - ÖĞRETİM ile ilgili görev verebilir. Bunu da YAZILI OLARAK isteme hakkın var.

Kaldı ki kimse benim isteğim olmadan beni dersten çıkartıp tamir işi yaptıramaz. benim asli görevim ders vermek. siz o dersi bırakıp tamire gidiyorsıunuz ya çok merak ediyorum tamda o zaman bıraktığınız sınıfta bir öğrencinin başına bir kaza gelse sorumluluğu kime yıkacaklar. sizi tamire çağıran o idarecileriniz sorumluluktan kurtulmak için o anda sınıfta olmadığınıza dair tutanağı tutacak ilk kişidir.

kaldı ki çalışmak isteyen öğretmene ek ders (ek ücret) her yerde var. formatörken kurs açamıyorsunuz ama öğretmenken 1 kurs açtığınızda sizin full ekdersinize yakın bir ücreti ordan zaten alabiliyorsunuz. yada derslerinizin olmadığı zaman EGZERSİZ çalışması yapabiliyorsunuz. tabi lafım ÇALIŞMAK İSTEYENE...

Adam yazılı verdi zaten Web sayfasının düzenlenmesi diye, idari bilgisayarların bakımı konusunda yazı yazmak çok mu zor, hangi öğretmen sadece dersine girip çıkıyor? Birçok işi yapıyor tüm öğretmenler.

Selim hocam eğer okulda imkanlar varsa (derslik) öğrencilerin birleştirilmesine gerek yok şuan için .... İleride tabi sıkıntı olabilir ..Ama benim tahminim cumartesi günü eğitim geliyor gibime geliyor...... O zaman tamam sorunu çözdük derler....

paradox99' Alıntı:
Adam yazılı verdi zaten Web sayfasının düzenlenmesi diye, idari bilgisayarların bakımı konusunda yazı yazmak çok mu zor, hangi öğretmen sadece dersine girip çıkıyor? Birçok işi yapıyor tüm öğretmenler.
..
evet hocam çok zor. Yazılı olarak size verdiği her görevi KANUN yada YÖNETMELİKLERE dayandırması gerekiyor. Aksi takdirde yaptığı ANGARYA / MOBBİNG e giriyor.

peki yazılı olarak size "ayakkabılarımı boya" deseydi de aynı tepkiyi mi verirdiniz ? adam yazılı verdi diye yaparmıydınız?

size yazıyla "idare bilgisayarlarını tamir et" şeklinde bir görev verirse sizde yazıyla "görevin dayandığı kanun / yönetmelikler hakkında bilgi almak istediğinizi" belirtirsiniz. idareciniz de dut yemiş bülbül gibi kalır.

Bahadır1980' Alıntı:
yazdıklarında kesinlikle haklısın ancak burası türkiye. hakkını arayan elindeki haklardan da mahrum oluyor hocam. idare ile çok sık restleşen biri olarak haddini aşmak olarak nitelendirmezseniz birkaç tavsiyem olacak.
şu anki şartlarda rest çekecek zıtlaşacak hakkımızı arayacak durumda değiliz. derslerimiz seçmeli halde iken ve formatörlük her türlü yoruma açık halde iken idarecilerin istediği gibi at oynatabilecekleri malumunuz. her ne olursa olsun devlet memurunun verilen görevi yapmamak diye bir olasılığı da olmadığı göz önüne alınırsa birde öğretmenler arasında hakkını arayan sesini yükselten kişi yanlız bırakılır ve sorunlu öğretmen muamelesi yapılır(tecrübe ile sabittir). yani her türlü köşeye sıkışmış durumdayız. fazla göze batmadan idarenin verdiği işleri yapıp derslerimizi seçtirmeye bakalım. şimdiye kadar idaresi ile iyi anlaşan hiç zıtlaşmayan arkadaşlarımız varsa tavsiyem iyi geçinmeye devam edin.

mfk' Alıntı:
o bence formatörlüğün değil alamayacağı ek dersin tantanasını yapıyor. Ne kadar meraklıymışsınız arkadaş tamirciliğe. Benim de gırtlağa kadar orcum var ama bugün formatörlük kalktı deseler göbek atarım.
Arkadaşlar sizler nerde çalışıyorsunuz bilmiyorum ama benim çalıştığım ilçelerdeki okullarda 3er sınıfı geçmeyen ikinci kademelrden oluşmakta(bu sene ne olur bilmem ).. Ben 15 saat derse girebilmek için her gün bir okula gitmek zorunda kalıyorum. evet tabiki de bende arakdaş gibi formatörlüğü savunacağım çünkü kimse burda sabancının evladı değil. Hem tamirciliği formatör olsanda olmasanda yapmak zorunda kalıyosrsun bir yerde. en azında n formatör olalım hem ek dersimizi alalım ehem de o kadar okul gezmek zorunda kalmayalım...Bende sizleri anlamıyorum sanki her sınıfa 5er saat dersimiz var da formatörlüğü sabunmamazlık yapacağız

mfk' Alıntı:
o bence formatörlüğün değil alamayacağı ek dersin tantanasını yapıyor. Ne kadar meraklıymışsınız arkadaş tamirciliğe. Benim de gırtlağa kadar orcum var ama bugün formatörlük kalktı deseler göbek atarım.

Birader formatörlüğün kalkmasına gerek yok senin göbek atman için. Formatör olma ve at yine göbeğini olmadım diye. İnsanlar okul okul dolaşmamaktan, ek ders alabilmekten bahsediyor, sen kalkmışsın hangi telden çalıyosun. Sen tamir etme hiçbişeyi, formatörde olma, burayada bu tarz mesajlar yazma. :-1:

formatörlük kalkmışmı kim diyo onu biz 1 temmuz itibari ile 31 aralığa kadar görevlendirildik...

keyloger' Alıntı:
formatörlük kalkmışmı kim diyo onu biz 1 temmuz itibari ile 31 aralığa kadar görevlendirildik...
bir sürü il ve ilçede yazı gönderildi hocam görevlendirme iptal edildi diye. Bizde bekliyoruz bakalım bugün yarın yazımız gelsin diye.

sadece susarak' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:
ya ders mers yok siz de bunu kafanıza sokun, ben öğretmenim herhalde ilk önceliğin dersim olucak, beni istemez miyim 30 saat dersim olsun, ben öğretmen olmak için okudum ama şu şartlarda görünen o ki bizim dersimizi gözden çıkardılar, formatörlükle avunuyoduk ( ben gönüllü yapıyodum kimsenin zorla formatör yapılması taraftarı da değilim) şimdi elinden oyuncağı alınmış çocuklar gibi kaldık ortada HİÇBİŞEYİMİZ YOK!
zaten sen kendinle çelişiyorsun sayın hocam. gördüğün gibi savunduğun formatörlük bakanlığın ve valiliğin iki dudağının arasında bitti dedimi senin borçlar ne olacak yolun yarısında dağ başında tekerin patlayacağına yola çıkmazsın daha iyi. zaten fatihte pis işleri bize yaptırdıktan sonra formatörlüğü rafa kaldıracaklarından ben eminim. ama derslerimiz bizim varlık sebebimiz. işimizi kaybetmek istemiyorsak en kıymetli hazinemiz olan derslerimiz için gayret göstermeliyiz.
benim kendimle çeliştiğim yok, dersler kalksın diyen de yok aksine keşke dersimiz olsa diyorum, ama şu şartlarda formatörlüğe de devam etmek istiyorum, yoksa kendi açımdan halim harap..neyse ortamı germeye gerek yok, herkes patlamaya hazır bomba gibi zaten..relax diyoruuummm :!:

sivayseri' Alıntı:
mfk' Alıntı:
Arkadaşlar sizler nerde çalışıyorsunuz bilmiyorum ama benim çalıştığım ilçelerdeki okullarda 3er sınıfı geçmeyen ikinci kademelrden oluşmakta(bu sene ne olur bilmem ).. Ben 15 saat derse girebilmek için her gün bir okula gitmek zorunda kalıyorum. evet tabiki de bende arakdaş gibi formatörlüğü savunacağım çünkü kimse burda sabancının evladı değil. Hem tamirciliği formatör olsanda olmasanda yapmak zorunda kalıyosrsun bir yerde. en azında n formatör olalım hem ek dersimizi alalım ehem de o kadar okul gezmek zorunda kalmayalım...Bende sizleri anlamıyorum sanki her sınıfa 5er saat dersimiz var da formatörlüğü sabunmamazlık yapacağız
..
arkadaşım dersen ki
+ maaş yetmiyor MECBURİYETTEN formatörlük yapıyorum burda kimse itiraz etmez.

burdaki arkadaşların tepkisi formatörlüğün doğru ve yararlı bir şey miş gibi savunulmasına. çünkü şimdi savunan arkadaşlar 3 -5 ay sonra
- müdür beni 17.00 ye kadar okulda tutuyor
- bana şunu da yaptırdı
- bana bunu yap diyor
diye gelip burda dert yanıyor.
..
formatörlük kesinlikle bilgisayar öğretmenleri için iyi ve güzel bir şey değildir, formatörlük kesinlikle bilgisayar öğretmenleri için bir kurtuluş değildir. formatörlük anı kurtarmak için düşünülen bir çözümden ibarettir. eknomik nedenlerden dolayı formatörlük yapılmasına kimse bişey diyemez ama bunun dışında formatörlüğü savunan herkes BENCE BOŞUNA ÖĞRETMEN OLMUŞ demektir.

1 temmuz-2 eylül biz de görevlendirildik(istanbul)

fatih projesi toplantısında da proje süresince bilişim öğretmenlerinin bilmesi gerekenler, yapılacak işler vs anlatıldı.

vermiyoruz formatörlük dediklerinde hangi bilişimci arkadaş elini sürecek ki o akıllı tahtalara, tabletlere?

varsın kaldırsınlar, kendi bacaklarına sıkmayı göze alıyorlarsa. kör topal giderse gider proje. gitmezse de zaten (meblasını bile telafuz edemediğim) yatırımı çöpe atmış olurlar.

3-4 yıl içerisinde de ortaokullarda başlayacak fatih projesi. aynı koşturmacanın içine orta kademe bilişimcileri de dahil olacak.

dersleri geri istiyor olmak şu dakikadan itibaren çok da anlamlı değil. zira bt sınıfları için düşünülen güncelleme/yenileme yatırımı söz konusu olamaz fatih projesinden sonra. elimizdeki bt lerin (çok iyimser bakıyorum) en fazla 3-4 yıl ömrü kaldı belki. o da ilgilenecek bir formatör olursa başında. ben bt sınıfım olmadan da ders anlatırım diyen arkadaşları da anlayamıyorum. uygulamasız bilgisayar dersinin öğrenciye hiçbir katkı sağlamayacağını düşünebilir olması gerekir bir bilişim öğretmeninin.

sonuç olarak formatörlüğü iptal edilen yerlerdeki arkadaşların bu durumun üstünde durmasında fayda var. il milli eğitimde görevlendirmeleri yapan bölümle temasa geçip en kesin bilgiyi ordan alabilirsiniz. işin aslından astarından bihaber, iptal etmezsem bunun parasını benden çıkarırlar zihniyetli korkak memurlar yüzünden neden ekmeğimizden olasınız ki?

formatörlüğe de çok fazla çamur atmanın anlamı yok diye düşünüyorum. gün gelip de bu işi kadroya çevirirlerse istifa edecek arkadaş bir elin parmaklarını geçmeyecektir...

arkadaşlar ders mers hikaye...bize formatörlük kadrosu ve görev tanımı lazım....
bu vesileyle işimizi bileceğiz,
okula kaçta gidip kaçta geleceğimizi bileceğiz
ek ders sıkıntısı olmayacak
il dışı il içi tayinlerde istediğimiz yere gideceğiz...
var mı ötesi?

kaldırıldığı falan yok hayal kurmayın, ben memnunum hatta yakınen tanıdığım coğu bilişim tek. formatör öğretmeni arkadaşlarımda gayet memnun ders yok zaten, ama zorlama olmasına karşıyım isteyen olsun istemeyen olmasın...

BaRBaRYaN' Alıntı:
sivayseri' Alıntı:
mfk' Alıntı:
..
arkadaşım dersen ki
+ maaş yetmiyor MECBURİYETTEN formatörlük yapıyorum burda kimse itiraz etmez.

burdaki arkadaşların tepkisi formatörlüğün doğru ve yararlı bir şey miş gibi savunulmasına. çünkü şimdi savunan arkadaşlar 3 -5 ay sonra
- müdür beni 17.00 ye kadar okulda tutuyor
- bana şunu da yaptırdı
- bana bunu yap diyor
diye gelip burda dert yanıyor.
..
formatörlük kesinlikle bilgisayar öğretmenleri için iyi ve güzel bir şey değildir, formatörlük kesinlikle bilgisayar öğretmenleri için bir kurtuluş değildir. formatörlük anı kurtarmak için düşünülen bir çözümden ibarettir. eknomik nedenlerden dolayı formatörlük yapılmasına kimse bişey diyemez ama bunun dışında formatörlüğü savunan herkes BENCE BOŞUNA ÖĞRETMEN OLMUŞ demektir.

güzel bişey olduğunu savunan var mı? ben göremiyorum burda öyle birini?

Geri