Formatörlük gitti şimdi ne olacak?

Kodla Büyü

paradox99

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bu nasıl saçma bir uygulamadır, bir okulda formatör olmazsa işler nasıl yürür, idare bilgisayarlarına kim bakar, yazıcının kablosunu bile takamayan, okulun kurum e-posta adresi ile msnye girmeye çalışan idarecilerimiz var hala benim şahit olduğum. Ben formatör olmaz isem eğer ders saatleri dışında kim bana iş yaptırabilir. Okulda 20 ssat derse giren öğretmenlerin bile 1 günleri boşaltılırken, mutlaka benimde günüm boşaltılır.

Bence bu iptal ağustos ayı içerisinde geçerli, eylülde okullar açılınca yine formatör görevlendirmeleri gerçekleşecektir.

o bence formatörlüğün değil alamayacağı ek dersin tantanasını yapıyor. Ne kadar meraklıymışsınız arkadaş tamirciliğe. Benim de gırtlağa kadar orcum var ama bugün formatörlük kalktı deseler göbek atarım.

formatörlük olmassa zaten bulunduğunuz yerleşim yerlerinde herkes norm fazlası sizi ders tamamlamak için diğer okullara gönderemiyecek, alan dışı derside isteğiniz olmadan veremez zaten. Dersleri her güne yayarsa baskı yapmış olur onuda yapamaz.. iyi ya işte bundan iyi işmi var türkiye'de ay başı bankaya gider paramı çekerim. Sonuna kadarda helal. Ders vardı da bizi mi girmedik. :)

evet ben de savunuyorum formatörlüğü, dersimiz olmadığına göre yapıcak daha mantıklı bişey göremiyorum ben, idareci olmaktan iyidir..görev kapsamımızı değiştirip rehber öğretmenler gibi kadrolu formatör yapmalılar bu saatten sonra başka şansımız yok..büyük okulda olanlar dersleri 2 saat olunca yırtarlar belki ama küçük okulda olanlar ne olucak söyleyin bakiyim? tamircilik filan diyoruz da söyleyin allah aşkınıza formatör olmadan önce de tamir etmiyomuyduk sanki bozulan pcleri, formatör olunca mı göze batmaya başladı tamircilik..valla ben elimden geldiğince okula masraf olmasın diye tamir edebiliyosam ediyorum, edemezsem yapamadım diyip bırakıyorum bu kadar basit..

arkadaş formatörlüğü kimsenin savundugu felan yok bence...
kim aksam 5 e kadar kalmak ister...

Ama gel görki gerçek hayat PARA denen meretle yürüyor...
Mevcut BT öğretmenlerinin hemen hemen %99 u mutlaka bir krediye girmiştir... Ev olsun araba olsun evlilik olsun...

veya hiçbirsey olmasa bile doğuda bile kiraların 600 TL den başladıgı bir doneme girmişiz ki batıyı dusunemiyorum... Evli olup çocuğu olanları, çocuk masraflarını saymıyorum bile

Hal böyle olunca formatörlükten gelen parayı bu %99 un ihtiyacı oldugu su götürmez bir gerçek...

tayinci42' Alıntı:
formatörlük olmassa zaten bulunduğunuz yerleşim yerlerinde herkes norm fazlası sizi ders tamamlamak için diğer okullara gönderemiyecek, alan dışı derside isteğiniz olmadan veremez zaten. Dersleri her güne yayarsa baskı yapmış olur onuda yapamaz.. iyi ya işte bundan iyi işmi var türkiye'de ay başı bankaya gider paramı çekerim. Sonuna kadarda helal. Ders vardı da bizi mi girmedik. :)

+1 milyon :)

mfk' Alıntı:
o bence formatörlüğün değil alamayacağı ek dersin tantanasını yapıyor. Ne kadar meraklıymışsınız arkadaş tamirciliğe. Benim de gırtlağa kadar orcum var ama bugün formatörlük kalktı deseler göbek atarım.
MFK hocam nasıl geçiniyorsunuz bu durumda işin sırrını öğrenebilir miyiz?
Şahsım adına kaç zamandır ekders aramaktan bunaldım... Daha doğrusu ek ders olmazsa nasıl geçinirim muhabbeti

"alamayacağı ek dersin tantanası" tantana kelimesi ne güzel de uymuş oraya..sizde herhalde ek gelir filan var ki bu kadar rahat konuşuyosunuz??

ozlem22' Alıntı:
evet ben de savunuyorum formatörlüğü, dersimiz olmadığına göre yapıcak daha mantıklı bişey göremiyorum ben, idareci olmaktan iyidir..görev kapsamımızı değiştirip rehber öğretmenler gibi kadrolu formatör yapmalılar bu saatten sonra başka şansımız yok..büyük okulda olanlar dersleri 2 saat olunca yırtarlar belki ama küçük okulda olanlar ne olucak söyleyin bakiyim? tamircilik filan diyoruz da söyleyin allah aşkınıza formatör olmadan önce de tamir etmiyomuyduk sanki bozulan pcleri, formatör olunca mı göze batmaya başladı tamircilik..valla ben elimden geldiğince okula masraf olmasın diye tamir edebiliyosam ediyorum, edemezsem yapamadım diyip bırakıyorum bu kadar basit..

Bir işi zorunlu yapıyor olmakla gönüllü yapıyor olmak arasında büyük fark vardır sayın hocam, bugünün birde yarını var, her çalıştığınız yer sizi memnun etmeyecek, her gittiğiniz okul ortamı güllük gülistanlık olmayacak... Kadrolu formatörlük bekleyenler daha çok beklerler, piyasada 13bin bt öğretmeni var, ama geçen yıl 40bin okul vardı, bu yıl belki okulların ayrılmasıyla 50bin okul olmuştur, geri kalan okullara kadronun nasıl verilmesini düşünüyorsunuz?
Ama ben formatör olarak 3-4 okul gezmeye razıyım diyorsanız orasını bilemem, yanlış şeyi savunuyorsunuz yanlış hocam... Derslerin 2 saate çıkması fiyaskosunu bile hala yanlış yorumluyorsunuz, büyüğü küçüğü yok şu an görünen herkes max 8 saat dersi olabilir, ders zorunlu olmazsa biz hiçiz durum ne kadar net... Formatörlük kadrosu hayalleri boş hayaller....

tayinci42' Alıntı:

Olay budur hocam :+1:

Hala formatörlük...Ek ders ve para üzerinden...

Kimse ağlamasın hiç kimse hem de. Bize yapılanlar müstehak çünkü...

tayinci42' Alıntı:

katılıyorum hocam, madem 15 ders saatine maaş hak ediliyor, 15 ders saatine kadar elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışırım olur biter..zaten başka işte yapmıyormuşuz ya başbakan öyle diyor, biz de koskoca başbakanı haksız çıkarmayalım...

sizin istemiiyor olmanız diğerlerininde istememesi gerektiği sonucunu çıkarmaz.

Zorunlu formatörlüğe hayır, gönüllü formatörlüğe evet.

O zaman istemeyenler formatör olmaz, isteyenler olur. Bu tartışma da biter.

ya ders mers yok siz de bunu kafanıza sokun, ben öğretmenim herhalde ilk önceliğin dersim olucak, beni istemez miyim 30 saat dersim olsun, ben öğretmen olmak için okudum ama şu şartlarda görünen o ki bizim dersimizi gözden çıkardılar, formatörlükle avunuyoduk ( ben gönüllü yapıyodum kimsenin zorla formatör yapılması taraftarı da değilim) şimdi elinden oyuncağı alınmış çocuklar gibi kaldık ortada HİÇBİŞEYİMİZ YOK!

boşuna kafa yoruyoruz bize soran yok cunku adamlar kafalarına gore iş yapıyorlar ders saatı toplamda 8 saat dıyen arkadaş tek şube ıcın mı kast ettın yoksa toplamda mı 8 saat benım okulda 5-6-7-8 lerden 4 er şube var nasıl oluyor toplamda 8 saat bılen var mı ?

Formatorlugu su haliyle hicbir meslektasimin savunacagini sanmiyorum.icinde bulundugumuz sartlar o kadar kotu ki kotunun iyisi gibi oldu bu oldu .Resmen olumu gosterip sitmaya hasret birakmis oldular! Benim durumum daha da aci lab yok,ders yok formatorluk olmazsa ne yapcam ben bunalima girdim simdiden:(

bunalıma nıye gırıyorsun hocam saka mısın ya 8) gorende meslekten attılar sanacak bırak onlar dusunsunler

wepster' Alıntı:
boşuna kafa yoruyoruz bize soran yok cunku adamlar kafalarına gore iş yapıyorlar ders saatı toplamda 8 saat dıyen arkadaş tek şube ıcın mı kast ettın yoksa toplamda mı 8 saat benım okulda 5-6-7-8 lerden 4 er şube var nasıl oluyor toplamda 8 saat bılen var mı ?

8 saat durumunun uzun uzadıya izahı (sistem oturduğunda olacak durum)
http://www.blog.thekorsan.com/2012/06/t ... i-569.html

burda kimsenin formatörlük sevdalısı olduğunu düşünmüyorum.versinler 2000-2500 net maaş yapmayalım.para lazım mecburuz.evli olsam eşim de öğretmen olsa ek ders almasak bile rahat rahat yeter.bekarlar için zor arkadaş boşuna konuşmayın.ek ders almasanız bile 3500 lira para giriyor en aşağı evinize evli olanlar.500 kira verseniz bile iflah eder o para sizi.bekarken okadar harcama oluyo ki ister istemez gereksiz gerekli.hele ki batıda yaşıyorsanız.evli oldu mu düzen oluyor masraf az oluyor evde yiyip içiyorsun vs.arkadaşın da dediği gibi gönüllü olsun bu iş ama kadro verilsin isteyenlere.parasız hiçbişey olmuyor kredi çekmeden de ev araba sahibi olunmuyor malesef.burda da sanki matematik türkçe öğretmeni gibi bizim branşı önemliymiş gibi gösterip idealistlik yapmasın bazıları.dersi geri verseler de ortaokul çağındaki oyun çocuklarına bu dersi anlatmanın çok ta önemli olacağını sanmıyorum.oturtuyosunuz 2-3 öğrenciyi bilgisayarın başına parçala bakalım kendini.bütün imkanlar sağlansa bile bu ders bir türkçe matematik dersi gibi hiçbirzaman dikkate alınmayacaktır öğrenciler için çünkü onların öncelikleri farklı.not verseniz nolcak öle bi çağdayız ki ne saygı var ne sevgi doğru dürüst adam hiçbişeyden korkmuyor.bu saatten sonra dua edelim de formatörlük bari kalsın en azından.bu devletten hiçbişey çıkmaz bize olumlu.

çok güzel anlatmışsınız :+1: ..batıdayım tayinim çıktı yeni ev yeni okul vs. gidip ev bakıcam ay sonunda en az 500tl kirası olucak ayrıca yakıt..toplam 700ü bulur..tek başıma kalıcam evde, maaştan kaldı 1100 tl..gıda masrafı, elektrik, su, internet vs..kredi ödüyorum ayda 300, ee arabam var mazot parası fln, kredi kartları derken bana maaştan bişey kalıcağını zannetmiyorum..ağzı olan konuşuyo işte.. bu durumda ek ders tantanası yapıyosun diyenlerin ne diyeceğini duyar gibiyim, arabanı sat..

paradox99' Alıntı:
Bu nasıl saçma bir uygulamadır, bir okulda formatör olmazsa işler nasıl yürür, idare bilgisayarlarına kim bakar, yazıcının kablosunu bile takamayan, okulun kurum e-posta adresi ile msnye girmeye çalışan idarecilerimiz var hala benim şahit olduğum. Ben formatör olmaz isem eğer ders saatleri dışında kim bana iş yaptırabilir. Okulda 20 ssat derse giren öğretmenlerin bile 1 günleri boşaltılırken, mutlaka benimde günüm boşaltılır.

Bence bu iptal ağustos ayı içerisinde geçerli, eylülde okullar açılınca yine formatör görevlendirmeleri gerçekleşecektir.

okulun kablosundan bilgisayarından sanane ki. kime yaptırırlarsa yaptırsınlar. sen de diğer öğretmenler gibi dersine girer çıkar gidersin.

mfk' Alıntı:

aynen katılıyorum sadece o değil formatorluk için üzülen herkes in asıl kaygısı ek ders zaten...daha önce sabahcı öğleci bir okulda çalıştım...müdür beni saat 7 den aksam 5:30 a kadar her gun tutuyordu bir de köydu git gel ne uykune sosyal hayatım kalmıstı....bu arkadas ve diğer arkadaslar aynı sıkıntıları yaşasınlar da görürüm ben herkesi 500-600 tl için değeer mi ....

ozlem22' Alıntı:
çok güzel anlatmışsınız :+1: ..batıdayım tayinim çıktı yeni ev yeni okul vs. gidip ev bakıcam ay sonunda en az 500tl kirası olucak ayrıca yakıt..toplam 700ü bulur..tek başıma kalıcam evde, maaştan kaldı 1100 tl..gıda masrafı, elektrik, su, internet vs..kredi ödüyorum ayda 300, ee arabam var mazot parası fln, kredi kartları derken bana maaştan bişey kalıcağını zannetmiyorum..ağzı olan konuşuyo işte.. bu durumda ek ders tantanası yapıyosun diyenlerin ne diyeceğini duyar gibiyim, arabanı sat..
yok valla hocam evlen diyecektim ben direk :)) çift maaşla daha rahat geçiniliyor ben de tek kalıyordum bekarken ordan biliyorum :)

ozlem22' Alıntı:
ya ders mers yok siz de bunu kafanıza sokun, ben öğretmenim herhalde ilk önceliğin dersim olucak, beni istemez miyim 30 saat dersim olsun, ben öğretmen olmak için okudum ama şu şartlarda görünen o ki bizim dersimizi gözden çıkardılar, formatörlükle avunuyoduk ( ben gönüllü yapıyodum kimsenin zorla formatör yapılması taraftarı da değilim) şimdi elinden oyuncağı alınmış çocuklar gibi kaldık ortada HİÇBİŞEYİMİZ YOK!
zaten sen kendinle çelişiyorsun sayın hocam. gördüğün gibi savunduğun formatörlük bakanlığın ve valiliğin iki dudağının arasında bitti dedimi senin borçlar ne olacak yolun yarısında dağ başında tekerin patlayacağına yola çıkmazsın daha iyi. zaten fatihte pis işleri bize yaptırdıktan sonra formatörlüğü rafa kaldıracaklarından ben eminim. ama derslerimiz bizim varlık sebebimiz. işimizi kaybetmek istemiyorsak en kıymetli hazinemiz olan derslerimiz için gayret göstermeliyiz.

ozlem22' Alıntı:

Hocam siz de şunu kafanıza sokun kadrolu formatörlük diye birşey yok, meseleden o kadar uzaksınız ki derneğin bu konuyu pgm ile görüştüğünden bile bihabersinizdir.... PGM ne dedi... Tüm okullara o kadar kadroyu veremeyiz... BİTTİ..

Hadi hayaldi gerçek oldu diyelim, formatör kadro hakkı verdiler, isteğe bağlı bırakacaklarını mı sanıyorsunuz... Şu an yasal zemin müsait değil ama yaptım oldu demekte bu adamlar için kolay, Ya herro ya merro olacak... Bu işte en çok yıpranan da siz bayan meslektaşlarımız olacak bilmem farkında mısınız....

Arkadaş ben şu para için formatörlüğü savunanları oldum olası anlamıyorum. Bi sizin borcunuz var değil mi tükürdüğüm memleketinde. Ben 2 katlı ev yaptıracağım diye kıştan beri her halttan sinekten bile para çıkarmaya çalışıyorum. Tüm bunlara rağmen hiçbir garantisi olmayan, saati muallak olan, itibar görmeyip tamirci gözüyle bakılan, iş standartı olmayan, bir geleceği olmayan bu saçmalığın bir an evvel kalkmasını istiyorum çünkü bu sayede birilerinin bizi göreceğinden adım gibi eminim bu sayede kendine öğretmen diyen zümrem kuyruğuna basılınca cıngar çıkaracaktır. Başka türlü ben yine formatör olacağım ama bu düzen hiç değişmeyecek. Formatörlük kalksın nasıl olsa yeni bir düzenlemeyle büyük ihtimal daha iyi şartlarla yeniden düzenlenecektir.

Dip Not: iddia ediyorum formatörlüğü savunan öğretmenlerin en az %90ındanda daha iyi şartlarda çalışıyorumdur.

Hocam bazı arkadaşlar sanki formatör olmayınca idarecinin bilgisayarının kablosunu takmayacakmış gibi veya bilgisayar sınıfında bi bilgisayar çöktü onu formatlamayacak gibi konuşuyor sanki bütün okullarda herkes tam da görev tanımına göre çalışıyorda formatör olmadığınızda banane diyeceksiniz !

Allah aşkına idareciniz çıktı alamadı bi sıkıntısı çıktı hocam çıktı alamadım bi bak dedi yapmayacak mısın !? -şimdi alta yazacaklar yapmayacağım tabi diye... ona diyorum ki hadi oradan... - Tabiki saat 5'e kadar beklemezsin dersin bitince gidersin ama hiçte 15 saat dersine aralıksız gireceksin diye bir şey yok boş dersin olacak okulda olacaksın o zamanda bu tip durumlarla karşılaşacaksın... Gelecek sevdiğiniz bir arkadaşınız hocam çocuklara şu filmi izleteceğim açamadım diyecek yapmayacak mısınız... Eeee bu arkadaşınıza yardım ederken diğerine yapmayacak mısınız ??? Durum vaziyet böyle iken niye 600 liralık ek dersten olayım arkadaşım...

Gönül tabiki istiyor derslerimiz zorunlu olsun tüm saatlerimiz dolsun diğer bıranşlardaki gibi girip çıkalım dersimize ama durum bu hadde gelinceye kadar... ölmee eş.... ölmee...

Geri