Formatörlük gitti şimdi ne olacak?

Kodla Büyü
And_The_End' Alıntı:
comaster' Alıntı:
burda kimsenin formatörlük sevdalısı olduğunu düşünmüyorum.versinler 2000-2500 net maaş yapmayalım.para lazım mecburuz.evli olsam eşim de öğretmen olsa ek ders almasak bile rahat rahat yeter.bekarlar için zor arkadaş boşuna konuşmayın.ek ders almasanız bile 3500 lira para giriyor en aşağı evinize evli olanlar.500 kira verseniz bile iflah eder o para sizi.bekarken okadar harcama oluyo ki ister istemez gereksiz gerekli.hele ki batıda yaşıyorsanız.evli oldu mu düzen oluyor masraf az oluyor evde yiyip içiyorsun vs.arkadaşın da dediği gibi gönüllü olsun bu iş ama kadro verilsin isteyenlere.parasız hiçbişey olmuyor kredi çekmeden de ev araba sahibi olunmuyor malesef.burda da sanki matematik türkçe öğretmeni gibi bizim branşı önemliymiş gibi gösterip idealistlik yapmasın bazıları.dersi geri verseler de ortaokul çağındaki oyun çocuklarına bu dersi anlatmanın çok ta önemli olacağını sanmıyorum.oturtuyosunuz 2-3 öğrenciyi bilgisayarın başına parçala bakalım kendini.bütün imkanlar sağlansa bile bu ders bir türkçe matematik dersi gibi hiçbirzaman dikkate alınmayacaktır öğrenciler için çünkü onların öncelikleri farklı.not verseniz nolcak öle bi çağdayız ki ne saygı var ne sevgi doğru dürüst adam hiçbişeyden korkmuyor.bu saatten sonra dua edelim de formatörlük bari kalsın en azından.bu devletten hiçbişey çıkmaz bize olumlu.

hocam bizim oralarda "bekara karı boşaması kolay gelir" diye bir laf var, sen bi evlen tekrar konuşalım....
şu bir gerçek ki formatörlük için asıl gerekçe adresimiz belli olsun ve ek ders alalım, yoksa kim tamircilik yapmak ister ya gönüllü olarak, yıllarca oku ondan sonrada kalk elinde tornavidayla işlemcinin tozunu temizle, kandırmayalım ne kendimizi ne de birbirimizi.... verseler 30 saat ders hanginiz formatörlük yapmak isterki? ben idealistliği ilk yılımda bıraktım, gırtlağa kadar borç olsun, okula giderken cebinde paran olmasın, ayın 15 beşinde maaştan sadece 200 liran kalsın sonrada ben formatörlük istemiyorum falan geç bu ayakları ya, evde çocuk bişeyler istesin baba olarak boynun bükük kalsın, sonrada kalk sınıftaki çocuğa hayatı toz pembe göstermeye çalış yok böyle hayat arkadaşlar.... formatörlük istemiyorum evet ama ihtiyacım var mecburum, karşıyım ama ihtiyacı olanlarıda anladığım için formatörlük olmalı diyenleride aşağılamıyroum, yok geçin bu kafaları deyipte ukalaca konuşanlar babalarınız ne işi yapıyor, öğretmenlik maaşı dışında kaç para kazanıyırsunuz????

Formatörlüğü millet hakikaten zevk için yaptığımızı mı düşünüyor. Son 2 yıldır formatörüm. İl içi tayin de ortaokula atandım versinler 20 saat dersimi + bide egzersiz yaparım full ekders parasını alırım. Yok yine 10 saat ders verirlerse mecburen formatörlük. :verymad:

And_The_End' Alıntı:
comaster' Alıntı:
burda kimsenin formatörlük sevdalısı olduğunu düşünmüyorum.versinler 2000-2500 net maaş yapmayalım.para lazım mecburuz.evli olsam eşim de öğretmen olsa ek ders almasak bile rahat rahat yeter.bekarlar için zor arkadaş boşuna konuşmayın.ek ders almasanız bile 3500 lira para giriyor en aşağı evinize evli olanlar.500 kira verseniz bile iflah eder o para sizi.bekarken okadar harcama oluyo ki ister istemez gereksiz gerekli.hele ki batıda yaşıyorsanız.evli oldu mu düzen oluyor masraf az oluyor evde yiyip içiyorsun vs.arkadaşın da dediği gibi gönüllü olsun bu iş ama kadro verilsin isteyenlere.parasız hiçbişey olmuyor kredi çekmeden de ev araba sahibi olunmuyor malesef.burda da sanki matematik türkçe öğretmeni gibi bizim branşı önemliymiş gibi gösterip idealistlik yapmasın bazıları.dersi geri verseler de ortaokul çağındaki oyun çocuklarına bu dersi anlatmanın çok ta önemli olacağını sanmıyorum.oturtuyosunuz 2-3 öğrenciyi bilgisayarın başına parçala bakalım kendini.bütün imkanlar sağlansa bile bu ders bir türkçe matematik dersi gibi hiçbirzaman dikkate alınmayacaktır öğrenciler için çünkü onların öncelikleri farklı.not verseniz nolcak öle bi çağdayız ki ne saygı var ne sevgi doğru dürüst adam hiçbişeyden korkmuyor.bu saatten sonra dua edelim de formatörlük bari kalsın en azından.bu devletten hiçbişey çıkmaz bize olumlu.

hocam bizim oralarda "bekara karı boşaması kolay gelir" diye bir laf var, sen bi evlen tekrar konuşalım....
şu bir gerçek ki formatörlük için asıl gerekçe adresimiz belli olsun ve ek ders alalım, yoksa kim tamircilik yapmak ister ya gönüllü olarak, yıllarca oku ondan sonrada kalk elinde tornavidayla işlemcinin tozunu temizle, kandırmayalım ne kendimizi ne de birbirimizi.... verseler 30 saat ders hanginiz formatörlük yapmak isterki? ben idealistliği ilk yılımda bıraktım, gırtlağa kadar borç olsun, okula giderken cebinde paran olmasın, ayın 15 beşinde maaştan sadece 200 liran kalsın sonrada ben formatörlük istemiyorum falan geç bu ayakları ya, evde çocuk bişeyler istesin baba olarak boynun bükük kalsın, sonrada kalk sınıftaki çocuğa hayatı toz pembe göstermeye çalış yok böyle hayat arkadaşlar.... formatörlük istemiyorum evet ama ihtiyacım var mecburum, karşıyım ama ihtiyacı olanlarıda anladığım için formatörlük olmalı diyenleride aşağılamıyroum, yok geçin bu kafaları deyipte ukalaca konuşanlar babalarınız ne işi yapıyor, öğretmenlik maaşı dışında kaç para kazanıyırsunuz????

200 lira bile kalmıyorki. keşke kalsa. ev kirası ve benzin ve yakacak ve telefon ve elektrik. daha sayayım mı? evliyseniz geçinmek çok zor. bekarken yumurta da yesen oluyor ama evli olunca öyle olmuyor işte. arkadaşa aynen katılıyorum yani. zaten lale devrinde de lahanadan bahsedecek halimiz yok.

Formatörlük sevdalısı arkadaşlarımız bir şeyi gözardı ettiler. Formatörlük adı üstünde geçici görevlendirmeydi ve bitti. Derste kalmadı ne yapacağız simdi diye herkes tutuştu. Günaydın arkadaşlar günaydın.

Formatörlük hiçbirimizin kabul etmek istemediği,mecburen yaptığımız bir görev..Ben olaya farklı bir açıdan bakmak istiyorum;
Öğretmenlik mesleğini seçen bir kişinin fedakarlık yapmayı baştan kabul etmiş sayıldığı bir ülkeyiz. Eğerki başta okul müdürleri ve diğer idareciler okulundaki bütün branşları bilişim Teknolojileri öğretmenini kullandığı gibi kullansa ülkede eğitim sorunu daha aza iner inanın.Yani Bilişim Öğretmeni asıl görevi olan ders öğretmenliği dışında okulun tamir,bakım,site,rehberlik vs. sini yapsa, Türkçeci dersi dışında dergi,kütüphane vs. işlerinde bizim kadar ilgili olsa,Rehberlikçi okuldaki öğrenci,veli,öğretmenle daha çok fedakarlık yapıp çalışmalar yapsa,sosyalci fedekarlık yapıp daha çok gezi vs. yapsa...(yapanlar vardır ama ben sanmıyorum ki saat 5'e kadar dur çalış deseler çoğu yapmak istemez) ....konuyu branşa göre uzatabiliriz..

Söylemek istediğim eğitimde sadece bizler dersimiz dışında okulun işleriyle bu kadar yoğun ilgileniyoruz. 8-5 çalışan başka branş yok.Mademki formatörlük gibi bir sistemde çalışarak bizden verim alacaksınız,diğer branşlarda da böyle bir çalışma yapın..

Kimse kusura bakmasın rehberlik öğretmeni saat 08.30-14.30 (normal eğitim çalışma süresi) çalışacak ,ben 08.30-17.00 çalışacak aynı ücreti alacağız.Bizi yönetenler artık bu eşitsizliği biran önce çözsün.Eşit işe eşit ücret diye tuttururken maalesef Eşit ücret alanlar eşit iş yapmıyor.

İyi günler..

formatörlüğün bittiği die bişey yokki sadece ilkokul olan okullardane olacakları belli deil sanırım oradakilerin gocuntuları kaşıntıları bu haberi yazdırmış
ya benim olursun ya kara torpağın demiş bazı denyolar.

Arkadaş yırtık ramazan davulu versem onun hakkında konuşsak bu kadar uzamazdı bu boş muhabbet,
ızgaraya düşmüş kaşar peyniri gibi çektikçe uzuyor çektikçe uzuyor
:)

hipopotam' Alıntı:
formatörlüğün bittiği die bişey yokki sadece ilkokul olan okullardane olacakları belli deil sanırım oradakilerin gocuntuları kaşıntıları bu haberi yazdırmış
ya benim olursun ya kara torpağın demiş bazı denyolar.

ben yibodayım 20 saat de dersim var, okulda 8-5 durmak da gücüme gitmiyor ek dersini aldıktan sonra o nedenle açtım bu başlığı.

Eğitici görevlendirmeleri sona erdi. Okul formatörlüğünün devam edeceğini mi sanıyorsunuz. Pehhh ne sevdaymış kardeşim bu formatörlük.

bu zamana kadar hiç merak etmemiştim..
Şartlar değişince ekders sorunu çıkınca
aklıma geldi..
ORtaokulda çalışan bilgisayar öğretmeni
egzersiz olarak kendi alanı birşeyler verebilir mi. ??

And_The_End' Alıntı:
comaster' Alıntı:

anlamak zor biz dersler kalsın formatörlük gitsin diyenleri anlayışla karşılıyoruz ama tersini düşünenler ise neredeyse aşağılayacak hale geldi.ayıp ve hala isteyenlerin ne için istediğini anlamayan varsa bu gerizekalılıktır.daha 2 3 sene öncesine kadar başka branştakiler formatörlük yapıyor diye burada ortalık ayağa kalkıyordu şimdi ise günah keçisi oldu

bilgisayarmı' Alıntı:
Şimdi arkadaşlar ben de olayı farklı boyutta ele alıcam ama lütfen yadırgamayın. Ben bir bayanım açıkcası kasa açmak kaldırmak indirmek tamir yapmak benim zoruma gidiyor. hele 35- 40 yaşında bile bunları yapacağımı düşünmek beni çıldırtıyor. bir de 8' den 5' e kadar okulda beklemek. ben bu branşı ve öğretmenliği seçerken yarım gün evimle çocuğumla daha iyi ilgilenirim diye seçmiştim. buna ne demeli o zaman.

Sizin acilen istifa etmeniz gerekir. Büyük ihtimalle 3-5 sene içerisinde sağlığınız bozulacaktır.

müdür beyle konuştum okula 30 adet falan akıllı tahta gelmiş ...
formatörlük kalkar mı dedim?..
yok dedi..okul karışık formatör lazım dedi...

hhtc' Alıntı:
only61' Alıntı:
arkadaşlar ders mers hikaye...bize formatörlük kadrosu ve görev tanımı lazım....
bu vesileyle işimizi bileceğiz,
okula kaçta gidip kaçta geleceğimizi bileceğiz
ek ders sıkıntısı olmayacak
il dışı il içi tayinlerde istediğimiz yere gideceğiz...
var mı ötesi?

Hocam bu söylediklerini ben 2 yıldır anlatmaya çalışıyorum ama bazı kafalar artık derslerin zorunlu olması ihtimalinin 0 ' ın bile altında olduğunu anlamıyor. Kimse formatörlük için ölmüyor ama başka bir çözümü yok en mantıklı çözüm bu

Tamircilikmi yapacağız diyen arkadalar ben ÇPL, bilim ve sanat merkezi, Genel lise, İlköğretim ve şuan Anadolu lisesindeyim her tür kurumda çalıştım derse girsenizde bir sorun çıktığında dersten çağırıyorlar hatta bunu bir keresinde Bakanlık müfettişi bile yaptı dersten çağırttırdı beni gerçekleri görün ve anlamsız yere dersleri isteriz yaygarasını bırakın

Şu formatörlük kaldırılınca en çok senin haline güleceğim!

Bu sene formatörlüğü kaldırırlarsa - bir daha da geri getirmezler. Bizler "işler yürümez, değerimiz anlaşılır " diye düşünsek te - bir kere iptal olunca dönüşü zor.
Formatörlük öyleydi böyleydi derken -yaklaşık 8 senedir var. giderse bi 8 sene de gelmez diye düşünüyorum.

Formatörlüğü kaldırmaktan öte, formatörlüğü tamircilik olarak algılayan zihniyeti ortadan kaldırmak gerek bence.. o zaman rehber öğretmenlik kadar değerli ve seviyeli hale gelir.. kimse de hiçbir konuda serzenişte bulunmaz...

Olaya gerçekçi yhklaşmak lazım gerçekten idareciler bilgisyar konusunda çok boş ve hiçbirşeyden anlamıyorlar bir çok okuldada labaratuvarla var ne ise hepsi çöpe gider bakanlığın problemi idareceiler iş yapamaz oda bakanlığın problemi ne yapalım .Yaekders tamamda işler altüst olacak birçok iyi yapamayacaklar kaldırılsın görelim bakalım

traxx26' Alıntı:
Formatörlüğü kaldırmaktan öte, formatörlüğü tamircilik olarak algılayan zihniyeti ortadan kaldırmak gerek bence.. o zaman rehber öğretmenlik kadar değerli ve seviyeli hale gelir.. kimse de hiçbir konuda serzenişte bulunmaz...

+1 :+1:

Görücem bizi amele gibi gören o zihniyeti... Hıyar ağaları ders seçselermiş o zaman. Mıy mıylayıp şunu yapar mısın bunu yapar mısın derlerse alırlar cevaplarını. Bundan sonra Atm memuruyuz kardeşim. Memleketin haline bak.

Branşa bak okul müdürünün iki dudağı arasında. Herkes kendini kurtarmaya bakacak bundan sonra.

xsentiuss' Alıntı:
hhtc' Alıntı:
only61' Alıntı:
arkadaşlar ders mers hikaye...bize formatörlük kadrosu ve görev tanımı lazım....
bu vesileyle işimizi bileceğiz,
okula kaçta gidip kaçta geleceğimizi bileceğiz
ek ders sıkıntısı olmayacak
il dışı il içi tayinlerde istediğimiz yere gideceğiz...
var mı ötesi?

Hocam bu söylediklerini ben 2 yıldır anlatmaya çalışıyorum ama bazı kafalar artık derslerin zorunlu olması ihtimalinin 0 ' ın bile altında olduğunu anlamıyor. Kimse formatörlük için ölmüyor ama başka bir çözümü yok en mantıklı çözüm bu

Tamircilikmi yapacağız diyen arkadalar ben ÇPL, bilim ve sanat merkezi, Genel lise, İlköğretim ve şuan Anadolu lisesindeyim her tür kurumda çalıştım derse girsenizde bir sorun çıktığında dersten çağırıyorlar hatta bunu bir keresinde Bakanlık müfettişi bile yaptı dersten çağırttırdı beni gerçekleri görün ve anlamsız yere dersleri isteriz yaygarasını bırakın

Şu formatörlük kaldırılınca en çok senin haline güleceğim!

“Suskunluğum asaletimdendir
Her lafa verilecek bir cevabım var.
Lakin bir lafa bakarım laf mı diye.
Bir de söyleyene bakarım adam mı diye?”

Hz. Mevlana

adamın biri aşağı mahallede bir şey uydurmuş o laf yukarı mahalleye gitmiş, oradan tekrar aşağı mahalleye gelmiş

uyduran da inanmış :mrgreen:

kim çıkardı bu formatörlük kaldırılıyor lafını :?:

Ya arkadaslar siz bu bölümü tamircilik için mı okudunuz yoksa öğretmenlik için mı? Tamam paraya ihtiyacınız olduğu için formator olmak zorunda kalıyorsunuz ama lütfen su formatorlugu savunmayın. Bende formatorlugun kaldırılması taraftarıyım. Cunku sadece dersimiz zorunlu hale gelirse bu sikintilari asmis olacakgiz. Aksi halde formatorluk, rehber ogretmenlik gibi ogretmenlikle alakasi olmayan hersey bizi zor durumda birakacaktir. Bizi formatorluge mecbur bırakan zihniyete lanet olsun...

Antalya da olanlar bilir. bu yıl antalya milli eğitim müdürü bakanın geçici görevlendirmeler lafını yanlış anlayıp bizim görevlendirmeleri nisan ayında iptal ettirdi. Maaş karşılığını doldurabilmek için bizleri halk eğitim merkezlerinde akşam saatlerinde vatandaşa bilgisayar öğretmek için görevlendirecekleri söylendi. Ki bu durumu halk eğitim merkezlerine sorduk onlarda bocalamışlardı. 3 hafta sonra gelen baskılar üzerine milli eğitim müdürünün kafası çark etti ve görevlendirmeleri tekrardan yaptı.
noldu sonunda olan bizim ekderslere oldu. 3 haftalık ekders alamadık. bu benim suçum muydu? Hayır. Yasal birşey miydi? hayır? Suç milli eğitim müdürünün, aldığı karar yanlış ama cefasını biz ödedik ve karşı bile gelemedik. Formatörlük yasal çerçevelerce garantiye alınamdığı sürece foramtörlüğünde iyi bir yanı yok. O günden sonra ben yemin ettm bidaha formatör olmayacam diye. Pat diye kafalarına esince benim görevime son verecekler, ne olacağım belli olmayacak, ortada ezik gibi duracam. Gelemem ben bu işe. mesleğimle dalga geçilmesine gelemem dedim. 3 hafta boyunc aokulada gitmedim ders saatlerim dışında( ki haftada 6 saat). Bende isyan bayrağını çektim ve umruma değil artık Eğitim Öğretim Kalitesi. bundan böyle ne kadar ekmek o kadar köfte politikası izleyecem dedim.
Ama gel görki bu sene sistem değişiyor, hafta da en fazla 8 saat dersimiz olacak, daha sonra maaş karşılığını doldurabilelim diye bizleri Okullar Hayat Buluyor Projesiyle akşam 9 dan sonra çalıştırmaya kalkarlarsa ne yapabilecez?
Kimin ne gücü var bunu engellemeye. ki bu adamlar kimi önemsiyolarki bizleride önemsesinler ve bu duruma düşmekten kurtarsınlar.
Burda sorun formatörlük yada derse girmek değil burda önemli olan Bizi sitemediğimiz görevlere mecbur bırakmaları.

seyduna007' Alıntı:
Antalya da olanlar bilir. bu yıl antalya milli eğitim müdürü bakanın geçici görevlendirmeler lafını yanlış anlayıp bizim görevlendirmeleri nisan ayında iptal ettirdi. Maaş karşılığını doldurabilmek için bizleri halk eğitim merkezlerinde akşam saatlerinde vatandaşa bilgisayar öğretmek için görevlendirecekleri söylendi. Ki bu durumu halk eğitim merkezlerine sorduk onlarda bocalamışlardı. 3 hafta sonra gelen baskılar üzerine milli eğitim müdürünün kafası çark etti ve görevlendirmeleri tekrardan yaptı.
noldu sonunda olan bizim ekderslere oldu. 3 haftalık ekders alamadık. bu benim suçum muydu? Hayır. Yasal birşey miydi? hayır? Suç milli eğitim müdürünün, aldığı karar yanlış ama cefasını biz ödedik ve karşı bile gelemedik. Formatörlük yasal çerçevelerce garantiye alınamdığı sürece foramtörlüğünde iyi bir yanı yok. O günden sonra ben yemin ettm bidaha formatör olmayacam diye. Pat diye kafalarına esince benim görevime son verecekler, ne olacağım belli olmayacak, ortada ezik gibi duracam. Gelemem ben bu işe. mesleğimle dalga geçilmesine gelemem dedim. 3 hafta boyunc aokulada gitmedim ders saatlerim dışında( ki haftada 6 saat). Bende isyan bayrağını çektim ve umruma değil artık Eğitim Öğretim Kalitesi. bundan böyle ne kadar ekmek o kadar köfte politikası izleyecem dedim.
Ama gel görki bu sene sistem değişiyor, hafta da en fazla 8 saat dersimiz olacak, daha sonra maaş karşılığını doldurabilelim diye bizleri Okullar Hayat Buluyor Projesiyle akşam 9 dan sonra çalıştırmaya kalkarlarsa ne yapabilecez?
Kimin ne gücü var bunu engellemeye. ki bu adamlar kimi önemsiyolarki bizleride önemsesinler ve bu duruma düşmekten kurtarsınlar.
Burda sorun formatörlük yada derse girmek değil burda önemli olan Bizi sitemediğimiz görevlere mecbur bırakmaları.
..
hocam MESAİ SAATLERİ İÇİNDE maaş karşılığını doldurmuyorsanız başka kurumlarda da DERS GÖREVİ verebilir. Fakat okullar hayat bulsun, şen ola okulum şe ola, haydi bilişimciler okula vb.. hiç bir etkinlikte İSTEĞİNİZ DIŞINDA ZORLA GÖREVLENDİREMEZ...

ben bu mesleği formatör oolmak için seçmiştiim.... :puhaha: :puhaha: :puhaha:

Geri