Ev alıyor gibiyim:) Tecrübelilerden destek istiyorum.

Kodla Büyü

şibilim_ögretmeni

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bir ev beğendim(sıfır). Kredi çekip alacağım. Kredi oranları biraz yüksek geçen yıllara göre ama artık kafaya koydum. Geciktirdikçe olmuyor.
Sizden şu konuda yardım istiyorum.
-Evi alırken hukuki açıdan madur olmamak için nelere dikkat etmeliyim.
-Tapu işlemlerinde nelere dikkat etmeliyim.
-Resmi olarak genel dikkat etmem gereken şeyler nelerdir.
-Yakın zamanda ev alanlar varsa kredi oranını ve ve diğer bilgileri yazabilirler mi?

Teşekkür ederim.

Re: Ev allıyor gibiyim:) Tecrübelilerden destek istiyorum.

hoca banka gerekli tüm evrakları zaten hazırlar okur imzalarsın ben 0,72 denizbanktan almıştım.O gün imza atarken elim titremişti 2.yıla başladım iyi ki almışım diyorum şimdi.Banka ilk yıl dask ve evim paket yapar yapmazsa sen yaptır yıllık 85tl.kapıda kalırsın evi su basar başka birşey olur heen çağırıyorsun bedava.Tapuda arsa tapusunun yanında 500tl herhalde kat mülkiyet tapusunu al.Aboneliklerini kendi adına yaptır.Tapuya bankanın avukatı gelecek zaten.Yardımcı oluyorlar

Buzkırıcı' Alıntı:
hoca banka gerekli tüm evrakları zaten hazırlar okur imzalarsın ben 0,72 denizbanktan almıştım.O gün imza atarken elim titremişti 2.yıla başladım iyi ki almışım diyorum şimdi.Banka ilk yıl dask ve evim paket yapar yapmazsa sen yaptır yıllık 85tl.kapıda kalırsın evi su basar başka birşey olur heen çağırıyorsun bedava.Tapuda arsa tapusunun yanında 500tl herhalde kat mülkiyet tapusunu al.Aboneliklerini kendi adına yaptır.Tapuya bankanın avukatı gelecek zaten.Yardımcı oluyorlar
0,72 çok iyi oran hocam. şu anda 1,04 bulabildim en düşük. Siz ne zaman çekmiştiniz krediyi. Bu yıl biraz fazla oranlar.
Alacağım daire bina olarak yeni. Fazla oturan yok şu anda. Kat mülkiyeti şu an mümükün değil sanırım(Çok da anlamıyorum neyin ne olduğunu). Emlakçı kat irtifak mi ne öyle bir şey dedi. Mülkiyet sonra tobluca oluyormuş. Genel iskanı var. Bir de tapu alım masrafının toplam 3000 tlyi bulabiliceğini söyledi.

sibilim_ogretmeni' Alıntı:
Buzkırıcı' Alıntı:
0,72 çok iyi oran hocam. şu anda 1,04 bulabildim en düşük. Siz ne zaman çekmiştiniz krediyi. Bu yıl biraz fazla oranlar.
Alacağım daire bina olarak yeni. Fazla oturan yok şu anda. Kat mülkiyeti şu an mümükün değil sanırım(Çok da anlamıyorum neyin ne olduğunu). Emlakçı kat irtifak mi ne öyle bir şey dedi. Mülkiyet sonra tobluca oluyormuş. Genel iskanı var. Bir de tapu alım masrafının toplam 3000 tlyi bulabiliceğini söyledi.
hocam yeni evin masrafıda çok oluyor. örneğin ankarada su bağlatmak 3-4 milyar civarı. benzer masraflarda çıkıyor herşeyi iyice araştırın öyle girin bu işe. Şu anda bankacılar bile bu faiz oranlarını önermiyorlar bilginize. Evler şuan satılmıyor yada satmak isteyen fiyat düşürüyor.

2 yıl önce öyleydi. yeni apartman daireleri kat irtifakı oluyor. sonra kat mülkiyetine dönüştürülüyor. tapu masrafı o civarlarda tutabilir bunda dairenin gösterilen değeri etkili.
diğer taraftan hiç durma al hocam kira verme boşu boşuna

faiz yemek faiz konuşmak ne kadar basit hale geldi,ahir zaman bu olsa gerek..
dostum benden sanaa tavsiye kredi ile hiç bir şey alma paranı biriktir al,illa acele ise borç bulmaya çalış..faiz ile alınan mal dan emin ol bir hayır gelmiyor ve emin ol biyerden mutlaka çıkıyorrrr :shock:

by_katliam' Alıntı:
dostum benden sanaa tavsiye kredi ile hiç bir şey alma paranı biriktir al,illa acele ise borç bulmaya çalış..faiz ile alınan mal dan emin ol bir hayır gelmiyor ve emin ol biyerden mutlaka çıkıyorrrr :shock:
Hocam 142000 tl yi biriktirmmek kolay mı şu şartlarda. Bir taraftan da kira ödeyeceksiniz. AMa sen borç verirsen faize girmeden alırım:)

kat irtifakı daha sonra kat mülkiyetine dönüşüyor. daireyi rayiç bedel üzerinden alırsan-kredi çektiysen bu zor- en çok 300-400 masraf olur, 100bin gibi bir rakamsa 3-4 bin lirayı bulur.

by_katliam' Alıntı:
Hocam 142000 tl yi biriktirmmek kolay mı şu şartlarda. Bir taraftan da kira ödeyeceksiniz. AMa sen borç verirsen faize girmeden alırım:)
emin ol bir mümin kardeşimi cehennem ateşinden kurtarmak için verirdim fakat ben de de yok ,kiradayım ,yeni yeni birektrmeye geçicem kısmetse birikince ben de alıcam,ama Rabbim krediye bulaştırmasın beniii :+1:

zzh' Alıntı:
Buzkırıcı' Alıntı:
hocam yeni evin masrafıda çok oluyor. örneğin ankarada su bağlatmak 3-4 milyar civarı. benzer masraflarda çıkıyor herşeyi iyice araştırın öyle girin bu işe. Şu anda bankacılar bile bu faiz oranlarını önermiyorlar bilginize. Evler şuan satılmıyor yada satmak isteyen fiyat düşürüyor.
Su bağlamak derken nasıl hocam. Su bağlı sadece aboneliği alıcam sanırım. Onu bi araştırayım.

faize bulaşmayın arkadaşlar Allah kesin olarak yasaklamıştır ben çift maaşlıyım önce sipring arabaya bindim sonra bir öğretmen arkadaş taksit yaptı 206 sonrada megan2 faize bulaşmadım
ev için planım şu ;kredi kartımla altın alıcam 12X1.750 5 yıl sonra 105 milyar nasıl olsa biran altın yine çok yükselir.
hiç olmazsa finans şirketlerine bir bakın onlar evi alıyor vade farkını koyup evi size satıyorlar

Bir arkadaşımız 2 ay önce 55.000 tl dolandırıldı kelepir ev buldum derken.
Aman eşşeğinizi sağlam kazığa bağlayın.

Gerçi banka eşşeğini sağlam kazığa bağlar yada yardımcı olur size ama yinede dikkatli olmak lazım.
Ben tokiden aldığım için sorun olmadı ama korkuyorum bu işlerden.

konut kredisi çekerek tapu nasıl alınıyor? benim bildiğim evi banka satın alıyor. sizede taksit taksit (tabi faiziyle) satıyor. kredi borcu bittiğinde tapuyu üzerinize alabiliyorsunuz. herzamanki gibi banka kendini güvence altına alıyor. kredi taksidini ödeyemezseniz, icra yoluyla evi satar.

Kardeş tam bir sene 0.82 aldım krediyi keşke almasaydım diyorum.Faize bulasmak istemezsin, ben pişman oldum.Helede eşin çalışmıyorsa sakın alma çok zorlanırsın öğretmen maaşıyla.Bizde Porf. Dr. Hayrettin Kahramanın fetvasını okuduk ondan sonra karar vermiştik ama insanoğlu herseyı kendine göre yorumluyor.Yanlış yorumlamışız.

2009 da almıstım
ev cok uyguna geldi
Allaha sukur iyiki almısım
kesinlikle herkese onerririm
Ziraat 0.84 ten cekmiştim
Gel gelelim onemli konuya:
müteahhit evi aldığımız zaman tapu masrafı fazla olmasın diye evin değerini dusuk gostermişti.
Aradan 3 yıl gecti, ceza geldi. Vergi dairesinden çağırdılar. kredi ile ev alan herkesin listesini çıkarmışlar(Tüm Türkiyede Aynı) belediyeden evi ne kadara aldığımızı karşılaştırmıslar.
haliyle aradaki farkın giderini istiyolar. Ceza yaklasık 2000 tl tutacakmıs sanırım. (Benim ödediğim ceza kadar evi satan müteahhitte ödeyecek) Vergi dairesi çalışanları 2008 ve 2009 daki vergi affından faydalanacağımı soylediler.
oda yaklaşık 1000 TL ye inecekmiş. Tapuda müteahhit ne derse desin masraf fazlada olsa evin değerini gösterin.
Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

ev almak için seçilebilecek en yanlış zaman.. bir kaç kez ev alıp satmış biri olarak soyluyorum bunu..
örnegin en son aldıgım ev için 92.000 lira kredi cektım ve 10 yıl için 62.000 lira faiz ödeyecegim ve ev bana 152000 liraya mal olmuş olacak banka acısından. benım verdıgım pesınatı saymıyorum.
suan kı durum ıse soyle: sız eger 100.000 lira cekerseniz en az 5.000 lira masraf vereceksınız ve 10 yıl için 120.000 (ortalama olarak) faiz ödeyeceksınız.belkı daha da fazla .
ev sıze 220.000 liraya gelecek ve verecegınız pesınatı da sayarsanız 300.000 lirayı gececek.
bır mal alırken ılk dusunmenız gereken gerı satısıdır, sız kac yıl beklersenız bekleyın 200.000 liraya aldıgınız bır daıreyı 300.000 liraya satamazsınız.(cunku ev her gecen yıl eskıyecek ve eskı ev prım yapmaz) dıyelım kı sıfır daıre aldınız 3 sene sonra satacaksınız, ıste o zaman kar edebılırısnız ama 10 yıl sonra satarsanız zarar edersınızı...kısa vadede satmayı dusunebılmenız ıcınde o evın sıze uygun bır sekılde malolmus olması gerekır)uyguna almalısınız kı ılerde zarar etmeden satabılesınız. sonuc olarak bekleyın 6 ay sonra faızler dusecek, faızlerı yukselten bankalar deıl devlet, cunku Tokıler elınde patladı ve onları cazıp kılıp tuketmeye calısıyor.Tokıler bıtınce bankaları tekrar serbest bırakacak ve faızler eskı degerlere ulasacak, yanı 100.000 lira ıcın 10 yılda odeyecegın faız 50.000 lirayı gecmeyecek.emın ol!

wgolf' Alıntı:
faize bulaşmayın arkadaşlar Allah kesin olarak yasaklamıştır ben çift maaşlıyım önce sipring arabaya bindim sonra bir öğretmen arkadaş taksit yaptı 206 sonrada megan2 faize bulaşmadım
ev için planım şu ;kredi kartımla altın alıcam 12X1.750 5 yıl sonra 105 milyar nasıl olsa biran altın yine çok yükselir.
hiç olmazsa finans şirketlerine bir bakın onlar evi alıyor vade farkını koyup evi size satıyorlar
KREDİ KARTI DA FAZ HOCAM

Denizli de şu şekilde yapılıyor
10 ortak bulunuyor.
Arsa alınıyor
1-1.5 ödemelerle eve başlanıyor
burdan sonrası takipçi arkadaşın işini iyi yapmasına kalıyor
Bende Peşinat olan kısmı biriktirdikten sonra (Arsa payı)
Bu şekilde ödemelerin zor olmayacağını düşünüyorum.

3-4 sene gibi bitiriyorlar.arsa payı burda biraz yüksek 10 daire için 200 civarında
yani 20 olsa girilebir görünüyor.
Şuan takipçileri takip ediyorum
En az fire veren veya sözünde durup başka paralar söylenenin dışında çıkarmayanları takip ediyorum.
ee 4 sene ödesek 1.5 tan 72 yapar 20 de arsa payı eder 92

Bizim arkadaşlardan birisi girdi şuana ev 4+1+Kiler
95 e mal olacak ve 7 ay olmuş başlanalı ve 2013 sonu gibi bitecek

craxx' Alıntı:
Denizli de şu şekilde yapılıyor
10 ortak bulunuyor.
Arsa alınıyor
1-1.5 ödemelerle eve başlanıyor
burdan sonrası takipçi arkadaşın işini iyi yapmasına kalıyor
Bende Peşinat olan kısmı biriktirdikten sonra (Arsa payı)
Bu şekilde ödemelerin zor olmayacağını düşünüyorum.

3-4 sene gibi bitiriyorlar.arsa payı burda biraz yüksek 10 daire için 200 civarında
yani 20 olsa girilebir görünüyor.
Şuan takipçileri takip ediyorum
En az fire veren veya sözünde durup başka paralar söylenenin dışında çıkarmayanları takip ediyorum.
ee 4 sene ödesek 1.5 tan 72 yapar 20 de arsa payı eder 92

Bizim arkadaşlardan birisi girdi şuana ev 4+1+Kiler
95 e mal olacak ve 7 ay olmuş başlanalı ve 2013 sonu gibi bitecek
:alkis: güzel sistem en azından faiz yok

Güzelliğinden biride şu bence ödeme yapamayacaksınız diğer arkadaşlar ödeme yapıyor 1-2-3 ay belki sıkıştınız.
Sizin borcunuz artıyor.
Ama kredide bankaya ödemeyin bakalım ne oluyor.
Ev zaten hipotek altında.
Allah size zeval vermesin birşey olsa ödenemezse Ödediğiniz kısmı alabiliyor musunuz?

Birde 1 sene ödediniz ve paraya sıkıştınız başka birine devrededbiliyorsunuz.

hemde kar Ekleyerek.

bizde yakin tarihde aldık, http://www.hurriyetkiyasla.com/ sitesinde krediyle iilgili kıyaslamalar var.takip etmeni oneririm.
birde alim-satim mi biz ev sahibiyle %50 oraninda bolustuk...kredi cektigimiz icin alim-satim 7000 gibi bir rakamdi 3500 tl sini biz odedik dolayisiyla.
evin eski sahibi bayağ sinirlenmisti.
sen sen ol kredi cekeceğin icin rayiç bedelden odeme yapma..cok sıkı takip ediliyor sonra bir dolu ceza odersin...

bende cuma günü ev aldım faiz oranı 60 ay 1.09tu. 1,04ten bulduysan gerçekten çok iyi.

hocam tapu masrefı evin muayyer bedelinin binde 16.5u. karşılıklı bu alışve satış için. yani binde 33ü. genelde anlaşmada bu masrafları alıcı öder.

ben 80.000 kredi kullandığım için evin bedeli üzerinden 2850 masraf ödedim. sende çektiğin kredinin binde 33ünü ödersin.

birde tapuyu almadan önce peşinat falan vereceksen sözleşme yap. herhangi bir emlakcıdan bu sözleşmeyi bulabilirsin.

bilgisayarbilisim60' Alıntı:
ev almak için seçilebilecek en yanlış zaman.. bir kaç kez ev alıp satmış biri olarak soyluyorum bunu..
örnegin en son aldıgım ev için 92.000 lira kredi cektım ve 10 yıl için 62.000 lira faiz ödeyecegim ve ev bana 152000 liraya mal olmuş olacak banka acısından. benım verdıgım pesınatı saymıyorum.
suan kı durum ıse soyle: sız eger 100.000 lira cekerseniz en az 5.000 lira masraf vereceksınız ve 10 yıl için 120.000 (ortalama olarak) faiz ödeyeceksınız.belkı daha da fazla .
ev sıze 220.000 liraya gelecek ve verecegınız pesınatı da sayarsanız 300.000 lirayı gececek.
bır mal alırken ılk dusunmenız gereken gerı satısıdır, sız kac yıl beklersenız bekleyın 200.000 liraya aldıgınız bır daıreyı 300.000 liraya satamazsınız.(cunku ev her gecen yıl eskıyecek ve eskı ev prım yapmaz) dıyelım kı sıfır daıre aldınız 3 sene sonra satacaksınız, ıste o zaman kar edebılırısnız ama 10 yıl sonra satarsanız zarar edersınızı...kısa vadede satmayı dusunebılmenız ıcınde o evın sıze uygun bır sekılde malolmus olması gerekır)uyguna almalısınız kı ılerde zarar etmeden satabılesınız. sonuc olarak bekleyın 6 ay sonra faızler dusecek, faızlerı yukselten bankalar deıl devlet, cunku Tokıler elınde patladı ve onları cazıp kılıp tuketmeye calısıyor.Tokıler bıtınce bankaları tekrar serbest bırakacak ve faızler eskı degerlere ulasacak, yanı 100.000 lira ıcın 10 yılda odeyecegın faız 50.000 lirayı gecmeyecek.emın ol!

Bir hesapta ben yapayım...

evin bugünkü değeri 100.000 lira olsun
10 yıllık kredi çektiğimizde yaklaşık olarak 1500 tl ödemesi olur. Toplamda 120x1500=180.000 lira

bu ev kiralanacak olsa yaklaşık 500 lira eder ( lokasyona göre artabilir azalabilir)
her yıl bu kira bedeli en az %10 artar ve 10. yıl 1178 lira olur.
ortalama kira= 500+1178/2= 839 lira
10 yıllık toplam kira ise 839x120 ay= 100.680 tl eder
böylece bankaya ödeyeceğiniz 80.000 liralık faizi çıkarmış ve üstüne evin değerinden 20.000 lira ödemiş oluyorsunuz.

diğer taraftan ben 20 ay önce ilk kredi taksidimi ödediğimde maaşımdan geriye 100 lira kalıyordu, şimdi ise 400 lira kalıyor.
bu da demek oluyor ki, 3-4 yıl sonra zaten ödediğiniz kredi taksidi evin kira bedeline eşitlenecek.

benim olaya bakış açım budur.

dikistutmazsabri' Alıntı:

10 yıllık kredi çektiğimizde yaklaşık olarak 1500 tl ödemesi olur. Toplamda 120x1500=180.000 lira

bu ev kiralanacak olsa yaklaşık 500 lira eder ( lokasyona göre artabilir azalabilir)
böylece bankaya ödeyeceğiniz 80.000 liralık faizi çıkarmış ve üstüne evin değerinden 20.000 lira ödemiş oluyorsunuz.

diğer taraftan ben 20 ay önce ilk kredi taksidimi ödediğimde maaşımdan geriye 100 lira kalıyordu, şimdi ise 400 lira kalıyor.
bu da demek oluyor ki, 3-4 yıl sonra zaten ödediğiniz kredi taksidi evin kira bedeline eşitlenecek.

hesabın güzel ama yıllık %15 kira gelir vergisini düşmeyi unuttun hocam. faizle kafa kafaya gelir kira getirisi.

Hocam,ben Ekim2011 de aldım kredi ile,1 yıl uygun ev ve kredi aradım.neler yaşadım roman olur.öncelikle evi buldunuz ve krediye karar verdiniz diyelim. kredi başvurusu yapmadan önce tapu bilgilerini alıp belediyeye gidin genel iskanı var mı?,kat mülkiyeti var mı? kat mülkiyeti yok kat irtifakı varsa kat mülkiyetine geçişte engel bir durum var mı bunları iyice araştırın(belediyedeki görevli bu bilgileri kolaylıkla veriyor)Tapuya gidin tapu üzerinde satışa engel bir durum var mı diye.Bunları yapmazsanız kredi beşvurusu yapıp iş satış aşamasına geldiğinde sorun çıkarsa expertiz ücretinin yanar.genelde400-750 arası.Ayrıca elektik ve su aboneliğinde borç varmı aboneliği devir alırken sorun çıkıyor uğraştırıyorlar(oysa yeni abonenin böyle bir sorun yaşamaması lazım) iki aboneliğin toplam maliyeti yaklaşık 150tl civarı.(tabi bu var olan abonelik devri için)
Hayırlı olsun

her_dem' Alıntı:
dikistutmazsabri' Alıntı:

hesabın güzel ama yıllık %15 kira gelir vergisini düşmeyi unuttun hocam. faizle kafa kafaya gelir kira getirisi.

Yok hocam kiraya vermiyoruz. Kendimiz oturuyoruz.
Orada demek istediğim ev almasak ta kirada otursak vereceğimiz kira parası bankaya verilen faiz parasından fazla tutuyor.
Ödediğimiz ise sadece evin anaparası oluyor ve 120 taksitte ödenebiliyor.

wgolf' Alıntı:
hocam kredi kartı kullanmak da haram deilmi??

edat' Alıntı:
bizde yakin tarihde aldık, http://www.hurriyetkiyasla.com/ sitesinde krediyle iilgili kıyaslamalar var.takip etmeni oneririm.
birde alim-satim mi biz ev sahibiyle %50 oraninda bolustuk...kredi cektigimiz icin alim-satim 7000 gibi bir rakamdi 3500 tl sini biz odedik dolayisiyla.
evin eski sahibi bayağ sinirlenmisti.
sen sen ol kredi cekeceğin icin rayiç bedelden odeme yapma..cok sıkı takip ediliyor sonra bir dolu ceza odersin...
Hangi bankadan ne kadar hangi oranla çektiniz hocam vadesini de yazarsanız iyi olur.

Geri