Etkileşimli Tahta İmaj Dosyası/USB Bellekten Yükleme İşlemi

Kodla Büyü
clonezilla ya girmeyi başardım. şimdi de clonezilla nın ilk sayfasında donup kalıyor. ilerlemiyor.kasa çok eski bi model.ondan dolayı mı olmuyor acaba
i386 iso versiyonu flash ta boot etmiştim.tahta image nda kullanmıştım ve sorun yaşamamıştım.

Fatih 2.faz tahtaların ( win8.1 li olan ) orjinal imajı.
hiç açılmamış çalıştırılmamış bir tahtadan acronis ine tam disk imajı aldım ve başka bir tahtaya da yükleyerek test ettim sonuç=fabrika imajı :)

https://cloud.mail.ru/public/fdeb9ef71357/fatih

5gün sonra upload bitti :)

19part winrar arşivi %3 kurtarma kaydıda var, indirdikten sonra sıkıntı yaşamazsınız umarım her ihtimale karşı md5 hash bilgilerini de ekliyorum.
acronis grub4dos ile usb den çalışacak şekilde ayarlandı,
dosyaları çıkardıktan sonra 32gb flash a ihtiyacınız olacak,
1.adımda usb yi mb_usb.exe programı ile açılışa hazır hale getiriyoruz.
2. adım olarak klasör içeriğini usb ana dizinine kopyalıyoruz.

ademola' Alıntı:
hiç açılmamış çalıştırılmamış bir tahtadan acronis ine tam disk imajı aldım ve başka bir tahtaya da yükleyerek test ettim sonuç=fabrika imajı :)

19part winrar arşivi %3 kurtarma kaydıda var, indirdikten sonra sıkıntı yaşamazsınız umarım her ihtimale karşı md5 hash bilgilerini de ekliyorum.

Bunu bu hafta denemem lazım. Açılmayan 2 tahtam var. Imajdan kaynaklanan hatalardan dolayı.
Peki imaj aldığınız tahtanın işlemcisi neydi?

fatih projesi kapsamında 2. fazda okulumuza kurulan akıllı tahtalara (windows8.1 olanlara) windows 7 imajı atmaya çalısınca sistem hdd sinin yetersiz oldugunu soyluyor 2. fazda gelen akıllı tahtaların hdd si 256 GB olarak gelmiş imaj ise 500 GB lik bir imaj kurmada sıkıntı yaşıyorum yardımcı olabnilcek bir arkadasım var mı bütün tahtaların işletim sistemini win 7 yapmak istiyorum...

fucar07' Alıntı:
ademola' Alıntı:

Bunu bu hafta denemem lazım. Açılmayan 2 tahtam var. Imajdan kaynaklanan hatalardan dolayı.
Peki imaj aldığınız tahtanın işlemcisi neydi?
İkinci faz tahtalar standart değil mi ayni olması lazim i3 yada i5 .
Hem farklı olsa da fark etmiyor acronis ile universal restore diye bi ozellik var o kutucugu işaretleyin isterseniz AMD ye yukleyin

darkca' Alıntı:
fatih projesi kapsamında 2. fazda okulumuza kurulan akıllı tahtalara (windows8.1 olanlara) windows 7 imajı atmaya çalısınca sistem hdd sinin yetersiz oldugunu soyluyor 2. fazda gelen akıllı tahtaların hdd si 256 GB olarak gelmiş imaj ise 500 GB lik bir imaj kurmada sıkıntı yaşıyorum yardımcı olabnilcek bir arkadasım var mı bütün tahtaların işletim sistemini win 7 yapmak istiyorum...
Acronis kullaniyorsaniz disk boyutu önemli değil farklı olabilir. Sadece uyari verir disk boyutları kucultulecek diye

İmajı kurdum fakat netsupport protect programı herşeyi engelliyor. Herkesin bildiği şifreyi giriyorum kabul etmiyor deli olacağım :verymad:

Merhaba arkadaşlar, ben de imajı indirip az önce kurdum. Fakat birkaç sorum olacak. Birincisi : Net Support yüklü ama şifresini ben bilmiyorum. Mesaj atarsanız memnun olurum.
İkincisi: Tek kullanıcı görünüyor; o da Admin. Ama her şey kapalı. Bunu nasıl becerdiniz? :) Bu kilitleri (Denetim Masası, Kablosuz Ağ ...) Net Support şifresini girince mi açıyoruz?
Son olarak da bu Net Support Deep Freeze veya Drive Vaccine gibi koruma yapmıyor değil mi?
Yardımcı olursanız çok memnun olurum arkadaşlar.
Teşekkürler

abkaplan' Alıntı:
nahre' Alıntı:
Arkadaşlar emeğinize sağlık ama ben akıllı tahtanın birine gerekli olan programları yükledikten sonra acronis ile tahtanın imajını aldım.Aldığım imajı haricinin içersine attım.Daha sonra 4 gb flash diski boot yaptıktan sonra tahta açılırken usb den açıyorum acronisle imajı yüklüyorum.15 dakikamı alıyor.

hocam hangi acronis surumunu kullandiniz ve image alip geri yuklemeyi nasil yaptiniz. siz de bu konuda bir baslik acip detayli bir anlatim yapsaniz. Ben acronis 11 ile yaptim media ve benzer bir suru hata verdi olmadi. Bize gerekli olacak olan da acronisle yedek geri yukleme olayi. Cunku hem bu baslik altinda anlatilan hem de windowsun kendi geri yuklemesiyle ayarlar ve gerekli programlari her bilgisayar icin ayri ayri yapmamiz gerekir. Bu baslik altinda anlatilan olaganustu durumlarda ihtiyac duyulan durumlarda sifirdan yukleme yapmak icin. ornegin benim bir tahtadaki geri yukleme dosyalari da silinmis mecburan bu yontemle yapacagim.

hocam detaylı anlatım yapabilir misiniz? Acronisle yedeği aldınız daha sonra acronis le kurtarma usb si yapıp bilgisayarı acronisle boot şeklinde açıp öylemi yüklüyorsunuz yedeği

Gök_Tuğ' Alıntı:
rainman' Alıntı:
yataylimit' Alıntı:
Çalıştır'a control userpasswords2 yazın.
Administrator hesabına çift tıklayıp etkinleştirin.
düzelmedi hocam.Administrator ismi verirsek oturuma , böyle bir oturum zaten var diyor açmıyor hesap .Aslında var ama niye kullanıcı hesaplarında gözükmüyor.Farklı bir isimle hesap açtığımızda açılışta administrator gözüküyor ama kullanıcı adı şifre yanlış diyor.Vestelin verdiği şifreyi kabul etmiyor Bi türlü çözemedim.
Hocam; @yataylimit hocamın yazdığı komuttan sonra resimdeki yolu takip ederek hesabı aktifleştirebilir,
parola değişimi işlemlerini de ilgili tiki kaldırarak yapabilirsiniz...

teşekkürler hocam

kdoksan' Alıntı:
ACronisle 24 akıllı tahtaya yükleme yaptım .bir tane usb çoklayıcıya ihtiyacın olacak.Acronisle boot yapılmış flash,İmage dosyasının olduğu hdd,Usb klavye mouse.Sorun yok 1 tahta sadece 20 dk sürüyor.

teşekkürler hocam

ftmare' Alıntı:
Akıllı tahtalara Acronis ile imaj yükleme işini haftasonu itibariyle kendi çabalarımla başarmış durumdayım. :) Söz verdiğim gibi, benim gibi akıllı tahtayı ilk kez görmüş olan ve ilk kez imaj alıp yükleyecekler için madde madde yaptıklarımı anlatacağım.

Öncelikle söylemeliyim, işler yolunda giderse eğer çok kısa bir sürede halloluyor.
1. Malzemeler : 32gb flash bellek, kapasitesi önemli değil başka bir flash bellek, usb klavye, usb fare ve usb çoklayıcı(kolay çalışma açısından iyi oluyor ama acronisi açtıktan sonra klavyeye gerek kalmıyor, onu çıkarıp fareyi takabiliriz.)
2. Öncelikle flashlarımızı biçimlediriyoruz. 32gb olanı ntfs ile, diğerini fat32 ile.
3. Tüm güncellemeleri yüklü, programları kurulu olan tahtamıza acronis i de kurarak BACKUP kısmından 32gblık flashımıza yedeği alıyoruz.Yaklaşık 20- 30 dakika civarı sürüyor.
4. Diğer flashımızı takıyoruz ve bu kez acronis in create bootable media seçeneğinden onu bootable olarak ayarlıyoruz.
5. Geliyoruz imaj yüklenecek tahtaya. Öncelikle Bios ayarlamalarını yapmamız lazım. Klavyeyi ve flashlarımızı takıyoruz. Tahta açıldığında Fatih logolu beyaz ekran gelince DEL tuşu ile Bios a geçiyoruz. Açılış sekmesi altındaki boot edilecek aygıt sıralaması diye iki sıralama var. İlk sıralamada usb key i, ikinci sıralamada da bootable yaptığımız flash belleği ilk aygıt yapıyoruz. (imaj olanı değil) F4 ile kaydedip çıkıyoruz.
6. Tahta tekrar açıldığında artık logodan sonra acronis diye siyah ekrandan başlaması lazım. Bu aşamadan sonra klavyeyi çıkarabiliriz. Fareyle işimiz var. Bizden imajı nereden yükleyeceğine dair adres isteyecek, browse den 32gb lık flashımızdaki tib uzantılı imajı gösteriyoruz.
7. Bu şekilde 20 dakika içerisinde imaj yükleniyor. İmaj yüklendikten sonra tahtayı bir kez daha kapatıp açmanızı öneririm.
İşte bu kadarmış :)

teşekkürler hocam ama bunun içerisinde pardus ta var mı yok mu acaba sadece windows mu var bu yedeğin içinde

serkan42' Alıntı:
ftmare' Alıntı:
Akıllı tahtalara Acronis ile imaj yükleme işini haftasonu itibariyle kendi çabalarımla başarmış durumdayım. :) Söz verdiğim gibi, benim gibi akıllı tahtayı ilk kez görmüş olan ve ilk kez imaj alıp yükleyecekler için madde madde yaptıklarımı anlatacağım.

Öncelikle söylemeliyim, işler yolunda giderse eğer çok kısa bir sürede halloluyor.
1. Malzemeler : 32gb flash bellek, kapasitesi önemli değil başka bir flash bellek, usb klavye, usb fare ve usb çoklayıcı(kolay çalışma açısından iyi oluyor ama acronisi açtıktan sonra klavyeye gerek kalmıyor, onu çıkarıp fareyi takabiliriz.)
2. Öncelikle flashlarımızı biçimlediriyoruz. 32gb olanı ntfs ile, diğerini fat32 ile.
3. Tüm güncellemeleri yüklü, programları kurulu olan tahtamıza acronis i de kurarak BACKUP kısmından 32gblık flashımıza yedeği alıyoruz.Yaklaşık 20- 30 dakika civarı sürüyor.
4. Diğer flashımızı takıyoruz ve bu kez acronis in create bootable media seçeneğinden onu bootable olarak ayarlıyoruz.
5. Geliyoruz imaj yüklenecek tahtaya. Öncelikle Bios ayarlamalarını yapmamız lazım. Klavyeyi ve flashlarımızı takıyoruz. Tahta açıldığında Fatih logolu beyaz ekran gelince DEL tuşu ile Bios a geçiyoruz. Açılış sekmesi altındaki boot edilecek aygıt sıralaması diye iki sıralama var. İlk sıralamada usb key i, ikinci sıralamada da bootable yaptığımız flash belleği ilk aygıt yapıyoruz. (imaj olanı değil) F4 ile kaydedip çıkıyoruz.
6. Tahta tekrar açıldığında artık logodan sonra acronis diye siyah ekrandan başlaması lazım. Bu aşamadan sonra klavyeyi çıkarabiliriz. Fareyle işimiz var. Bizden imajı nereden yükleyeceğine dair adres isteyecek, browse den 32gb lık flashımızdaki tib uzantılı imajı gösteriyoruz.
7. Bu şekilde 20 dakika içerisinde imaj yükleniyor. İmaj yüklendikten sonra tahtayı bir kez daha kapatıp açmanızı öneririm.
İşte bu kadarmış :)

teşekkürler hocam ama bunun içerisinde pardus ta var mı yok mu acaba sadece windows mu var bu yedeğin içinde

tek 32gb flash bellekle de halledebilirsiniz bu işleri;
aşağıdaki linkten ademhoca2014Lite.rar 15,3 MB dosyasını indirin. mb_usb.exe programını çalıştırarark flash belleği biçimlendirin.
ardından usb belleğinize IMAGES adlı bir klasör oluşturup acronis iso nuzun adını ACTI.ISO olarak buraya kaydedin, bukadar. menüdeki 5numaralı secenek acronis i açar.

http://yadi.sk/d/Bk-Wo2c8BgQEY

https://yadi.sk/d/fTZ6yGmvPDYQ8
burada images klasörü altında kullandıgım acronis2014 imajı var.

ayrıntılı bilgi için windows-isletim-sistemi-f84/usb-format-win7-8-8-1-xp-hirens-acronis-ademhoca2014-t119044.html

vestelin verdiği clonezilla imajını grub4dos menü altında kullanmak isteyenler için :
clonezilla.iso yu winrar yardımıyla usb ana dizinine açın;
ardından flash belleğimizde oluşturduğumuz usbmenu klasörü altındaki usbmenu.lst dosyasını notdefteri ile açıp
aşağıdaki satırları ekleyin.

# =========================================================================

title Clonezilla (vestel)
kernel /live/vmlinuz boot=live hostname=oneiric config quiet noswap nolocales edd=on nomodeset noprompt ocs_live_run="ocs-live-restore" ocs_live_extra_param="-g auto -e1 auto -e2 -r -j2 -p poweroff restoredisk 65 sda" ocs_live_keymap="NONE" ocs_live_batch="YES" ocs_lang="en_US.UTF-8" video=uvesafb:mode_option=800x600-16 ip=frommedia nosplash
initrd /live/initrd.img

# =========================================================================

Arkadaşlar kendi oluşturduğumuz imajı bütün tahtalarda sorunsuz kullanabilmemiz için hangi metod sağlıklı. Ben acronisle harddiskten görüntüyü atayım dedim hata verdi. Farklı donanımlar olunca veriyormuş o hatayı öyle öğrendim.

merhabalar bu imajı torrent yoluyla ben de indirdim ve tarif edilen şekilde usb'ye boot edip okulda akıllı tahtaya yükledim sorunsuz. bunun için teşekkür ederim.
ama şöyle durumlar oldu;
başka bir tahtaya da kurmak istediğimde usbden başlatıp tahtayı formatlayamadım. öncelikte usbyi göstermeme rağmen önceden yüklü windowsu açmaya devam etti. bunun üzerine usbyi tekrardan biçimlendirip boot ettim yarın tekrar denicem bakalım sorun devam edecekmi..
ayrıca konu altında birçok arkadaş gibi ben de sadece vestel oturumunun olduğunu farkedip administrator hesabına erişmeye çalıştım fakat yine bu konu altında verilen 3 adımlı resimli çözümdeki 'gelişmiş'e tıkladığımda 3. adım açılmadı yani cevap vermedi. Nedenini anlamadım. Yarın ona da tekrar bakıcam. Administrator hesabı önemli bu şekilde hiçbirşey yüklenmiyor.

imaj dosyası için tekrar teşekkür ederim

Arkadaşlar vestel driver indirme süresi yaklaşık 25-30 gün diyor? :)) Bunun alternatif bir yönttemi var mıdır

Hocalarım ben imaj dosyalarını vestel yetkilisinden aldım indirmedim. İçinde fotoğraftaki dosya ve klasörler var. Forumda herkes clonezilla.iso ile usb boot etmiş ben ne şekilde usb ye atmalıyım bunları yardımcı olur musunuz???

Ekli dosyalar

• faz1.PNG
    faz1.PNG
    7.7 KB · Görüntüleme: 1,420
Teşekkürler hocam, yedeği yaklaşık 9 saatte indirdim , admin şifresini ve koruma şifresini bilen arkadaşlar gönderebilir mi?

abkaplan' Alıntı:
nahre' Alıntı:
Arkadaşlar emeğinize sağlık ama ben akıllı tahtanın birine gerekli olan programları yükledikten sonra acronis ile tahtanın imajını aldım.Aldığım imajı haricinin içersine attım.Daha sonra 4 gb flash diski boot yaptıktan sonra tahta açılırken usb den açıyorum acronisle imajı yüklüyorum.15 dakikamı alıyor.

hocam hangi acronis surumunu kullandiniz ve image alip geri yuklemeyi nasil yaptiniz. siz de bu konuda bir baslik acip detayli bir anlatim yapsaniz. Ben acronis 11 ile yaptim media ve benzer bir suru hata verdi olmadi. Bize gerekli olacak olan da acronisle yedek geri yukleme olayi. Cunku hem bu baslik altinda anlatilan hem de windowsun kendi geri yuklemesiyle ayarlar ve gerekli programlari her bilgisayar icin ayri ayri yapmamiz gerekir. Bu baslik altinda anlatilan olaganustu durumlarda ihtiyac duyulan durumlarda sifirdan yukleme yapmak icin. ornegin benim bir tahtadaki geri yukleme dosyalari da silinmis mecburan bu yontemle yapacagim.

hocam ben tahtanın birini sıfırlayıp acronis 11 ile yedek aldım diğer bi tahtaya kurdum yeniden başlarken win7 tamamen kayboldu ve çökme hatası ile karşılaşıyorum halbuki aynı faz da tahtalar. acaba image almada mı sıkıntı yaşadım detaylı anlatabilir misiniz rica etsem

Geri