En uygun ev kredisi?

Kodla Büyü
1.07 den halkbanktan çektim
75000 için 36 ay
15500 faiz 1500 civarı masraflar(exper,dask,ipotek,hayat sigortası vs)
3 yıl ev kirası ödemediğimde zaten direk kâra geçiyorum
faiz oranları düşerse yapılandıracağım hayırlısı bakalım

bazen inşaat firmaları belirli banka şubeleriyle anlaşıp çok daha cazip oranlar verebiliyorlar. direk bankaya gitmek yerine inşaat firmasının hangi bankalarla anlaştığını öğrenmekte fayda var.

mesela geçen yıl ev almadım ama baya bi araştırma yapmıştım. anlaşmalı bankalarda 0,49 a kadar düştüğünü görmüştüm.

hll_bilisim' Alıntı:
75000 için 36 ay
Hayırlı olsun hocam.

hll_bilisim' Alıntı:
75000 için 36 ay

Hayırlı olsun hocam. Güle güle oturun.

hasari' Alıntı:
hll_bilisim' Alıntı:
75000 için 36 ay
Hayırlı olsun hocam.

Allah razı olsun hocam

bomax01' Alıntı:
hll_bilisim' Alıntı:
75000 için 36 ay

Hayırlı olsun hocam. Güle güle oturun.

Allah razı olsun hocam

Şuan kendi evimdeyim ve satmak istiyorum.
Evim 135-140bin eder. Sona doğru tüketici çekip bireysel borçlarla beraber konutu da kapattım. Şimdi sadece 40bin borc kalmış. Ama tüketici.

Şimdi bu hafta 150-160binlik bir ev görsem, bazı emlakçılar %100 une cektirmenin yolunu bulmuslar.

A) tuketiciyi de kapatarak evin tamamını çekebilir miyim? Vade önemli değil.
B) Artık ne zaman evim satılırsa alacagım 135-140 bini bankaya götüreyim hem vadeyi vs kısaltıp paranın tumunu vereyim. Belki kala kala 10-20bin gibi bir borç kalsın.
Ne dersiniz?

syangela' Alıntı:
hasari' Alıntı:
serdemir' Alıntı:
Hocam geçen sene bu soruyu sorduğun dönemde alıversen iyiymiş, geçen sürede hem krediler hem ev fiyatları yükseldi. ben geçen haziranda 0,88 den akbanktan çektim, gerçi zorlanıyoruz ama beklemek kazandırmıyor.
Hocam sorma olmadı işte normalde biri ile anlaşmıştık evi rehinli çıktı sonra rehini kaldıramadı falan filan bir kaç ay bekledik sonra vazgeçtik. :)
hakkaten hocam. martta konuşmuştuk oranları. ben de o sıra 0,84'ten çektim. halkbanktan.

Hatırlıyorum Hasari hocam, 1,5 sene önce böyle bir muhabbeti biz de yapmıştık sizinle. Bende beklemeyin demiştim ya, kısmetinde olmayınca olmuyor insanın. Bizde ne evler kaçırdık o dönemden önce. Ama o günlerde bulduğum evi sadece 13.000 lira peşinatla aldım. Hem Tüketici hemde ev kredisi çekmiştim. Tüketici kredisi çok şükür bitti, o bitince ev kredisini artırdım. Konut kredisinin 44 ayı kaldı. Ayda 4000 TL ödüyoruz şimdi. Faiz oranı 0,87 idi çektiğimizde. Size de tavsiyem bir an önce beğendiğiniz bir evi almanız yönünde olur. Tahminim biraz peşinatınız olmuştur. Şu anda faiz oranları yüksek olduğu için, konutun sahibiyle pazarlık şansınız fazla. Beğendiğiniz evi alın, faizler düştüğünde yapılandırırısınız ileri de. Herşey gönlünüze göre olsun.

phantosos' Alıntı:
syangela' Alıntı:
hasari' Alıntı:
serdemir' Alıntı:
Hocam geçen sene bu soruyu sorduğun dönemde alıversen iyiymiş, geçen sürede hem krediler hem ev fiyatları yükseldi. ben geçen haziranda 0,88 den akbanktan çektim, gerçi zorlanıyoruz ama beklemek kazandırmıyor.
Hocam sorma olmadı işte normalde biri ile anlaşmıştık evi rehinli çıktı sonra rehini kaldıramadı falan filan bir kaç ay bekledik sonra vazgeçtik. :)
hakkaten hocam. martta konuşmuştuk oranları. ben de o sıra 0,84'ten çektim. halkbanktan.

Hatırlıyorum Hasari hocam, 1,5 sene önce böyle bir muhabbeti biz de yapmıştık sizinle. Bende beklemeyin demiştim ya, kısmetinde olmayınca olmuyor insanın. Bizde ne evler kaçırdık o dönemden önce. Ama o günlerde bulduğum evi sadece 13.000 lira peşinatla aldım. Hem Tüketici hemde ev kredisi çekmiştim. Tüketici kredisi çok şükür bitti, o bitince ev kredisini artırdım. Konut kredisinin 44 ayı kaldı. Ayda 4000 TL ödüyoruz şimdi. Faiz oranı 0,87 idi çektiğimizde. Size de tavsiyem bir an önce beğendiğiniz bir evi almanız yönünde olur. Tahminim biraz peşinatınız olmuştur. Şu anda faiz oranları yüksek olduğu için, konutun sahibiyle pazarlık şansınız fazla. Beğendiğiniz evi alın, faizler düştüğünde yapılandırırısınız ileri de. Herşey gönlünüze göre olsun.
Hocam işlerimizin hiç biri yolunda gitmedi ki şansıma durum git gide kötüye gitti. Bu sefer kredi çekeceğiz faizler uçmuş ne yapacağım bilemiyorum artık ama öyle veya böyle çekeceğim ilerde yapılandırırım artık. Hocam sen iyi almışsın 4000 Tl ödeyebiliyor musun?

hasari' Alıntı:
phantosos' Alıntı:
syangela' Alıntı:
hasari' Alıntı:
serdemir' Alıntı:

Hocam işlerimizin hiç biri yolunda gitmedi ki şansıma durum git gide kötüye gitti. Bu sefer kredi çekeceğiz faizler uçmuş ne yapacağım bilemiyorum artık ama öyle veya böyle çekeceğim ilerde yapılandırırım artık. Hocam sen iyi almışsın 4000 Tl ödeyebiliyor musun?

Çok şükür ödüyoruz hocam. Sıkıştırıyor tabii, bir çok alışkanlığımızı da değiştirdik bu arada. Dışarıda yemek, kahvaltı vs. felan hepsi bitti :) Ocak'taki zamlarla daha da rahatlayacağız tabii, o da ayrı konu. Geçen yaz epey zorladı ek dersler kesilince ama dışarı yaptığım işlerle ve sene içinde biraz biraz köşeye koyduklarım sayesinde yazı da atlattık. Bu arada eşim de öğretmen, diğer türlü ödemem mümkün değil tabii ki. Allah yardımcınız olsun, bu sefer kaçırmayın. Bir tavsiye: Minimum kredi çekin bu arada, zira faizler çok yüksek. Yani elinizdeki peşinatı yüksek tutmaya çalışın. Misal arabanızın modeli yüksek ise satın, bir süre düşük modelli bir arabaya binin. Faizler düştüğünde daha iyisini alırsınız.

Allah Affetsin.
Hayırlısı
Allah Razı Olsun Yazmışsınız ama
BAKARA suresi 275

Allah Kurtarsın.

Siz olsanız napardınız?
Şuan ki evim 130-140bin arası satlıyor. Ama henüz satışa koymadım. Normalde yaza doğru satmayı düşünüyorum.

Almak istediğim ev de maksimum 220-230bin tl...

a) evi bulayım bugunlerde evin tamamına kredi çekeyim. Taşınayım. Kendi evimi ne zaman alıcı bulduysa satınca da 130-140 artık neye gittiyse. Götüreyim vadeyi kısaltayım yapılabiliyorsa yapılandırma yapayım.

B) yaza bekleyeyim yazın hem evi satısa koyayım hem ev arayayım. Belki faizler de uygun olur. Bankadan aradaki farkı kredi çekeyim.

cyln' Alıntı:
75 bin ne tuttu hocam?

sabit faiz
aylık ödeme 1737*60 ay
başta ödenenler

dask 185
konut sigortası 320
hayat sigortası 550
tahsis ücreti 375
ipotek 110
ekspertiz 650

evi aldıktan sonra 220 lira expertiz ücretini iade ettiler.

Evi aldım arkadaslar kısmetse. Kapora verdim. Krediye yarın bakacam. 120bin 120 ay cekecem.

İçime su serpecek, şuna buna dikkat et diyecek var mı?

1.08 Finansbank(Finansçım ile, normalde 1,11 idi, kredi kartı ve ek hesap açılıyor, tabii bunları biz kullanmayacağız. )
130.000 TL 78 Ay vade
2470 TL Aylık ödemesi olacak.

Hayırlı olsun hocam
Ne zaman aldınız bu oranı?Diğer bankaları dolandınız mı? Diğer tüm harcamalar ne tuttu hocam?
bbayer' Alıntı:
1.08 Finansbank(Finansçım ile, normalde 1,11 idi, kredi kartı ve ek hesap açılıyor, tabii bunları biz kullanmayacağız. )
130.000 TL 78 Ay vade
2470 TL Aylık ödemesi olacak.

Teşekkürler hocam, daha iyisi sizlerin olur inşallah.
Yaklaşık 2 hafta önceydi bu rakamlar.
507 Eksper
650 Dosya Masrafı
~350 DASK+Yangın Sigortası
250 İpotek

Çok birşey tutmamış. 1000-2000 dosya masrafı denilen gunler aklıma geldi de.
bbayer' Alıntı:
Teşekkürler hocam, daha iyisi sizlerin olur inşallah.
Yaklaşık 2 hafta önceydi bu rakamlar.
507 Eksper
650 Dosya Masrafı
~350 DASK+Yangın Sigortası
250 İpotek

25 ocak itibariyle faiz oranları
Fibabank 1.08.... Hayat sigortası yıllık 700TL
Finansbank 1.12.... Hayat sigortası (HS) 3.000 üzeri
Vakıfbank 1.13.... HS 1350
Halkbank 1.14...HS 1650
Akbank-işbank 1.15
Ziraat 1.16

diğer masraflar totalde 40-50 tl farkediyor.

hayırlı olsun arkadaşlar ben de temelden girdim 2016 aralık ayında çekeceğim konut kredisi, sizce 2016 aralık ayına kadar düşer mi çıkar mı?

Geri