Emin Otomotiv veya Emin Evim Sistemiyle Ev veya Oto

Kodla Büyü
1. eminevim
hocam ben size emin evim organizasyonu caiz midir diye bir soru soracağım. Sizin bu konuda daha önce verdiğiniz fetvayı okudum. Ancak bu sistemin size tam anlatılmadığını düşünerek tatmin olamadım. Şimdi ben size yapılan işi en ince detayına kadar anlatayım size zahmet cevap verirseniz sevinirim. 80.000 tl’lik ev için 120 kişilik gruba giriyoruz 5.000 tl organizasyon ücreti 4.000 tl peşinat ilk taksit 634 tl ikinci taksit 554 tl ikinci ay ev bana çıkarsa 934 tl x 118 ay sabit taksit ödeyeceğim. Hocam şimdi 80.000 tl’yi emin otomotiv bana vermiyor diğer üyelerin taksit toplamından bana ev alıyor.bu iş için başında benden 5.000 tl organizasyon ücreti+4.000 tl peşinat+634 tl 1.taksit+554 tl 2.Taksit+934 tl X 118 ay=110.212 tl Toplam 120.400 lirayı benden tahsil ediyor. 80.000-120.400 = 40.400 tl benden alıyor. Başta organizasyon ücretini peşin aldı. Bana parayı emin otomotiv vermedi. İnşaatı yapıp evi bana emin otomotiv vermedi. 120 kişilik gruptan topladı her ay gitti bir kişiye 80.000 tl’lik ev aldı. Emin Otomotivin cebinden para çıkmadı bir nevi gün yapıldı her ay gündeki bir kişiye ev alındı. Peki Hocam aradaki 40.400 tl kime gitti ve ne diye alındı. Ortada ev yok para yok 120 kişiyi bir araya getiriyorsunuz ve bunun karşılığı peşinen 5.000 tl alıyorsunuz. Ama gündeki gibi biz ödemeyi toplamda 80.000 e göre sabit yapmıyoruz 80.000 tl’yi 120.400 tl olarak ödüyoruz. 40.400 tlx120 kişi grup = 4.848.000 (Trilyon) gibi dev rakam ne için ne amaçla kimin cebine giriyor? Bu caiz midir? Hocam ortada İslam’ın caiz gördüğü bir sistem olarak lanse edilen çok büyük bir rant, aldatmaca ve belirsizlik yok mudur? İlla faiz veya caiz olmaması için insanlara kira yardımı,%2-3-4 Komisyon gibi laflarla herkesten alınan 40.400 tl’yi islamın neresine koyabiliriz. 120 kişi bir araya gelse her ay 667 tl x 120 kişi = 80.040 tl her ay bir kişiye ev alınabilir ve firma organizasyon ücreti olarak 5.000 tl’yi alsın ama herkes 85.040 tl ödesin. Doğrusu bu değil midir? Ortada yapılan bir inşaat yok şirket herhangi bir para ortaya koymuyor ki enflasyonik değer kaybı olsun neye göre kişi başı 40.400 tl alıyor bu nasıl caiz oluyor. Üye olan bir kişi olarak yukarıdaki sisteme göre ödeme yapan kişi olarak kafam allak bullak oldu beni aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür eder.

Emin EVİM

Dolayısıyla burada ele alacağımız, bilinen bir firma tarafından uygulanan bir sistem olacağından dolayı, sorunun içerisinde geçen firmanın ismini E firması diye değiştirerek vereceğiz. İslam fıkhına uymayan durumları, E firmasının kendi sitesindeki çalışma sistemlerini anlatan bölümden alıntılayıp belirtmeye çalışacağız. Amacımız Müslümanların bilmeden helal paralarını harama çevirmemeleri için bir ikazda bulunmaktır. Yoksa kimseyi rencide etmek değildir. Mavi kalın puntolar E şirketinin sitesinden alınmıştır.

Öncelikle ev alacak kişi ne kadarlık bir ev almak istediğini belirler.

(Ör: 80.000 TL)

* Daha sonra kaç ay taksit yapılacağını belirtir.

( 60 aydan 120 aya kadar)

* Taksit sayısı, aynı zamanda o grupta kaç kişi olduğunu belirtir.

( 60 ay taksit = 60 kişilik grup)

* Her ay gruptaki kişilerin ödediği taksit bir ev parası eder.

* Bu sistemde ev almak için, evin toplam değeri üzerinden %10 peşinat + organizasyon ücreti ödenir
_goksugüzel_

3 Şubat 2011 18:10 Düzenle Sil
Peşinat + Organizasyon ücretinin ödenmesiyle sisteme giriş yapılmış olunur.

Buradaki açıklamalara göre ortada mevcut olan bir ev üzerine bir satış gerçekleşmeyip, bilakis aralarında fiyatını tespit ettikleri, sıfatlarının hiç bilinmediği madum (mevcut olmayan) bir malın satışı yapılmaktadır. Bu durumda bu akit dört mezhep kurallarına görede batıldır. Dinen hiçbir geçerliliği yoktur. Ayrıca, eğer firma ev satıyorsa aldığı organizasyon ücreti de anlamsızdır. Kişi kendi sattığı maldan nasıl organizasyon ücreti alır. Yok eğer satmıyor da iştirakçilerden para toplayıp, her ay birine ev parası veriyorsa bu durumda her ay iştirakçilerden belli miktarlarda şartlı borçlanma yapıp, sonra iştirakçilerden birine her ay topladığını borç olarak vermiş oluyor. Aslında sistem tam anlamıyla bir para borçlanma sistemi oluyor. Tabii bu durumda organizasyon parası da verdiği borcun üzerine fazlalık talebi olduğu için açık faiz olur.

Her ay havuzda toplanan bir ev parasıyla noter huzurunda yapılan sıra tespiti sonucu bir kişiye ev alınır. Tıpkı halk arasında yapılan altın günü gibi

Tahmin ediyorum ki, bu sistemi halk arasındaki altın günü caiz olduğu varsayımıyla oluşturdular. Hâlbuki ulemanın bu konuda ihtilafı söz konusu olup, fıkıh kuralları bunun caiz olmamasını gerektirir. Çünkü bu açıkça şartlı borçlanmadır. Bu ise haramdır. Şayet caiz diyenleri taklit ettiklerini varsayarsak, bu seferde organizasyon parası yine sorun çıkarır. Çünkü yapılan altın günlerinde organizasyon ücreti olarak kimsenin kimseye herhangi bir ödeme zorunluluğu yoktur.

Bu sistemde ilk ay evini alan kişiler kiradan kurtulup kendi evlerine geçtikleri için kendinden sonra alacak gruptaki diğer kişilere bir miktar kira yardımı yapar. Çünkü evini ilk alan kişi gruptaki diğer kişilerin parasıyla ev almıştır ve henüz onlar kirada oturmaktadır.

İlk alanlar evin değeri üzerinden ödedikleri kira yardımıyla bir miktar fazla ödeme yapar. Sırasını bekleyenler ise kira yardımı aldıkları için evin değeri üzerinden daha az ödeme yapar.

Buradan anlaşılan; Kurası erken çıkan iştirakçinin, borçlanılan paranın üzerine bir de diğer katılımcılara kira desteği olarak belli bir miktarı ödeme zorunluluğunun olmasıdır. Geride de söylediğimiz gibi şayet ortada belli bir satılan ev olsa idi ödenilecek bu miktarı evin bedeli üzerine ekleyerek bir cevaz bulunabilirdi. Ancak ortada ev olmayınca yapılan akit bir karz (borçlanma) akti olur. Tabii bu durumda da ödenen bu miktar ancak faiz olacaktır.

Bunlar benim ilk etapta gözüme çarpan olumsuzluklardır. Bu kadarı bile, bu sistemin İslam fıkhına uygun olmadığını söylemek için yeterlidir. O nedenle daha derinleştirmeye gerek yoktur. Bizim Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz bu tür sistemlere katılmamalarıdır.

Ben bu sistemle hiç birşey almadım ama çok yakın bir arkadaşım yeni araba aldı. (VW Golf 2012 45000 TL) Ondan öğrendiğimi aktarayım.

Eğer arabayı;
Banka kredisiyle alırsan; Arabayı hemen alırsın, peşin 400-500 TL dosya masrafı verdikten sonra 2300 TL taksitle 24 ayda 55-56 bin TL ödersin.
Eminoto sistemiyle alırsan; Arabayı 1 sene sonra alırsın, peşin 750-1000 TL organizasyon ücreti verdikten sonra 12 ay 1875 TL taksit öder, arabanı alır, 12 ay daha 1875 TL taksit öder, sonuçta 46000 TL ödemiş olursun.

Bankanın avantajı arabayı hemen alıyorsun, eminoto sisteminin avantajı 10bin TL faiz ödememiş oluyorsun.

Parayı banka gibi baştan verseler iyi de ileri tarihe atınca bir avantajı olmuyor.
İstanbulda orta kalitede sıfır veya 1-5 yaş arası temiz 2. el ev fiyatları her yıl 15-20 000 TL artıyor. Eminevimin de bir cazibesi kalmıyor. Bu yıl 160000 TL istenen sitede daireler geçen yıl 140 bin önceki yıl 120 bin TL idi. Bazı semtlerde de ev fiyatları bir kaç yıldır aynı kalmış da olabilir. 2-2,5 yıl sonra ne olacağını kestirmek zor. Eminevimden aldığınız para bugün beğendiğiniz evi almaya yeterken geçen sürede , o evin yarısı etmeyebilir.

çok güzel bir sistem. keşke imkanım olsa bende girsem. ama evimi alacağım zaman kesinlikle buradan alacağım. çünkü faize bulaşmak istemiyorum

sistemi incelerseniz faizin alasını görürsünüz,kendi kendinizi kandırmayın,tamamen dini duyguların istismar edildiği bir sistem.

ya arkadaşlar lütfen biraz beyin fırtınası yapın sadece. Üni mezunu bir kişiyi nasıl bunun faiz vb olmadığına ikna ederler aklım almıyor...
adamlar sizin kara kaşınıza gözünüze mi yapıyo bunu. Ticarette kural, kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez.
Madem bankadan daha iyi neden hemen alamıyorsun. Buradaki ticari üçkağıtı nasıl göremiyorsunuz. Adamlar sizin paranızı işletiyorlar. Nereye kime yatırdığı belli değil.
Hala siz helal banka mankadan bahsediyorsunuz.
İnsanları kandıran,saf insanları dini duyguları çerçevesi ticarette kullananları görün artık.
saygılar

İnsanların dini duygularını kullanılıyor diyorsun. Senin bu söyleminde insanların dini duygularıyla oynama olmuyor mu?
Üniversite mezunu olmakla sistemin bir alakası yok. İşine gelirse girersin gelmezse girmezsin zorla seni sokan yok. Ben girdim memnunum sen bankaya ne kadar güvenebiliyorsun(Yasal Tefeci). Sen 2 Yılda arabanı alacaksan ilk yıl ödüyorsun birinci yılın sonunda sana arabanın parasını gönderiyorlar ona bakarsan 2. yıl sende onların parasını kullanıyorsun. Saygılar.

araba alan bir kaç kişi ile konustum bu sistem özellikle araba alırken çok karlı...

by_rebel' Alıntı:
Ben bu sistemle hiç birşey almadım ama çok yakın bir arkadaşım yeni araba aldı. (VW Golf 2012 45000 TL) Ondan öğrendiğimi aktarayım.

Eğer arabayı;
Banka kredisiyle alırsan; Arabayı hemen alırsın, peşin 400-500 TL dosya masrafı verdikten sonra 2300 TL taksitle 24 ayda 55-56 bin TL ödersin.
Eminoto sistemiyle alırsan; Arabayı 1 sene sonra alırsın, peşin 750-1000 TL organizasyon ücreti verdikten sonra 12 ay 1875 TL taksit öder, arabanı alır, 12 ay daha 1875 TL taksit öder, sonuçta 46000 TL ödemiş olursun.

Bankanın avantajı arabayı hemen alıyorsun, eminoto sisteminin avantajı 10bin TL faiz ödememiş oluyorsun.

Budur... Biraz sıkacan biraz sabredecen. Paramız yurtdışı merkezli bankalara gitmeyecek...

Arkadaşlar ben ev almak için girdim bu sisteme. 120000 TL için başvurdum. 127000 TL ödeleyecğim. aradaki farka ister organizazyon deyin. isterseniz ordaki çalışanların maaşı deyin. sonuçta bu bir şirket. bir yerden kazancı olacak. ben 5 sene için 7 bin lira ödeyeceğim. ama bankaya gidip 120 bin TL istediğimde 5 yıl sonunda ben 160 bin küsür lira ödüyorum. insan biraz iktisat yaptıktan sonra bunu rahatlıkla ödeyip zamanı geldiğinde parasını alıyor. illa faiz gibi hemen almayada gerek yok. sonuçta Allah'ın koyduğu bir yasak faiz.

kuluncak' Alıntı:
ben banka kredisi kullanarak 127.000 TL ye ev aldım, 45.000 TL kredi kullandım.
Aylık ödemem: 1.485 TL
Taksit Sayısı: 36
Dosya parası :1.550
Toplam maliyet: 137.000 TL

bu da eminevim ödeme planı (kendi bilgilerimi girdim)
Gayrimenkul Değeri : 127.000,00 TL
Ödenecek Taksit Tutarı (Ay / TL) : 1.499,80 TL
Taksit Sayısı (Ay) : 36 Ay
Organizasyon Ücreti (%5.9) : 7.493,00 TL
Toplam Peşinat (TL) 82.000,00 TL (Organizasyon Ücreti + İlk Taksit Dahil+Peşinat)
Teslimat Tarihi : Ağustos.2010 (9.Ay)
Toplam Maliyet (TL) : 134.493,00 TL

bu sistemde de 9 ay kira da ödenecek 9*500=4500 TL yi de ekleyince 139.000 TL oluyor

faiz olunca nasıl bu sistemle nasıl ne farkı var bir de riskli iş.
ben kredi kullanmadan 85.000 TL lik ev almaya çok uğraştım ama olmadı, cebindeki parayla hareket etmek en güzeli.

artık eminevim sitesinde hesaplama yapılmıyor sanırım

hocam karmakarışık bir sistem. Garantisi var mı yok... para yatırılmazsa nolur bilen yok.. bu 60 kişi birbirine dava açabilrimi o da muamma.... bırakın bu işleri... :?

Benim anlayamadığım bir olay var. Ev alıyoruz varsayalım 36 taksite girdik. Bize 8. ay kura çıktı. Bu 8 ay da bu ev nasıl duruyor sahibi satarsa, başına bi iş gelirse...

btdebt' Alıntı:
Benim anlayamadığım bir olay var. Ev alıyoruz varsayalım 36 taksite girdik. Bize 8. ay kura çıktı. Bu 8 ay da bu ev nasıl duruyor sahibi satarsa, başına bi iş gelirse...
hocam ortada ev mev yok ne kadar istersen o parayı sana veriyorlar. Mesela 100.000 diye girdin 8.ayda yüzbinlik ev bulmak zorundasın, bulabilirsen tabi.

sisss' Alıntı:
btdebt' Alıntı:
hocam ortada ev mev yok ne kadar istersen o parayı sana veriyorlar. Mesela 100.000 diye girdin 8.ayda yüzbinlik ev bulmak zorundasın, bulabilirsen tabi.
Eyvallah hocam... En güzeli nakit çalışmakta o da nerdeeeee

sistemi pek incelemedim.
sistemin kafanıza-kafamıza takılan yanları olabilir bu doğal ama şurası da bir gerçek ki
FAİZ HARAMDIR. :!:
ve BU NETTİR.
bu sistemi eleştirirken(yanlış anlaşılmasın kimse ye eleştirmeyin demiyorum) mantıklı bir önerisi olan var mı faizsiz?

Bölümden 6 arkadaş sisteme girdik. Tek kişi adına girdik. 40 bin liralık 25 aylık en düşük pay 200 lira olarak her ay ödüyoruz. (aylık 1600 lira). Ekim-Kasım gibi 40 binliramızı alacağız. Nasipse ileride değerlenecek bir arsa yada temelden ev niyetimiz var. Organizasyon ücretide 400 küsür lira düştü şansımıza girdiğimiz dönem. Tavsiye ederim, bu bitsin ev için gireceğim.. Bankalar bizi dolayısı ile ülkemizi soyup soğana çeviriyorlar. İlerisi için plan yapamayan kararsız ve sabırsız karakterler sisteme girmesin bence..

Kafam çok karıştı..Sistem,
Helal mi?
Haram mı?

senin sorulara henüz cevap yok hocam tam cevabın olacağıda meşhul.

içine sinmiyorsa, en ufak bir tereddütün varsa bu ve benzeri sistemlerden ya da durumlardan uzak durmak en iyisi.
uzak durabilirsek tabiiii

G.Z.M' Alıntı:
1. eminevim
hocam ben size emin evim organizasyonu caiz midir diye bir soru soracağım. Sizin bu konuda daha önce verdiğiniz fetvayı okudum. Ancak bu sistemin size tam anlatılmadığını düşünerek tatmin olamadım. Şimdi ben size yapılan işi en ince detayına kadar anlatayım size zahmet cevap verirseniz sevinirim. 80.000 tl’lik ev için 120 kişilik gruba giriyoruz 5.000 tl organizasyon ücreti 4.000 tl peşinat ilk taksit 634 tl ikinci taksit 554 tl ikinci ay ev bana çıkarsa 934 tl x 118 ay sabit taksit ödeyeceğim. Hocam şimdi 80.000 tl’yi emin otomotiv bana vermiyor diğer üyelerin taksit toplamından bana ev alıyor.bu iş için başında benden 5.000 tl organizasyon ücreti+4.000 tl peşinat+634 tl 1.taksit+554 tl 2.Taksit+934 tl X 118 ay=110.212 tl Toplam 120.400 lirayı benden tahsil ediyor. 80.000-120.400 = 40.400 tl benden alıyor. Başta organizasyon ücretini peşin aldı. Bana parayı emin otomotiv vermedi. İnşaatı yapıp evi bana emin otomotiv vermedi. 120 kişilik gruptan topladı her ay gitti bir kişiye 80.000 tl’lik ev aldı. Emin Otomotivin cebinden para çıkmadı bir nevi gün yapıldı her ay gündeki bir kişiye ev alındı. Peki Hocam aradaki 40.400 tl kime gitti ve ne diye alındı. Ortada ev yok para yok 120 kişiyi bir araya getiriyorsunuz ve bunun karşılığı peşinen 5.000 tl alıyorsunuz. Ama gündeki gibi biz ödemeyi toplamda 80.000 e göre sabit yapmıyoruz 80.000 tl’yi 120.400 tl olarak ödüyoruz. 40.400 tlx120 kişi grup = 4.848.000 (Trilyon) gibi dev rakam ne için ne amaçla kimin cebine giriyor? Bu caiz midir? Hocam ortada İslam’ın caiz gördüğü bir sistem olarak lanse edilen çok büyük bir rant, aldatmaca ve belirsizlik yok mudur? İlla faiz veya caiz olmaması için insanlara kira yardımı,%2-3-4 Komisyon gibi laflarla herkesten alınan 40.400 tl’yi islamın neresine koyabiliriz. 120 kişi bir araya gelse her ay 667 tl x 120 kişi = 80.040 tl her ay bir kişiye ev alınabilir ve firma organizasyon ücreti olarak 5.000 tl’yi alsın ama herkes 85.040 tl ödesin. Doğrusu bu değil midir? Ortada yapılan bir inşaat yok şirket herhangi bir para ortaya koymuyor ki enflasyonik değer kaybı olsun neye göre kişi başı 40.400 tl alıyor bu nasıl caiz oluyor. Üye olan bir kişi olarak yukarıdaki sisteme göre ödeme yapan kişi olarak kafam allak bullak oldu beni aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür eder.

Emin EVİM

Dolayısıyla burada ele alacağımız, bilinen bir firma tarafından uygulanan bir sistem olacağından dolayı, sorunun içerisinde geçen firmanın ismini E firması diye değiştirerek vereceğiz. İslam fıkhına uymayan durumları, E firmasının kendi sitesindeki çalışma sistemlerini anlatan bölümden alıntılayıp belirtmeye çalışacağız. Amacımız Müslümanların bilmeden helal paralarını harama çevirmemeleri için bir ikazda bulunmaktır. Yoksa kimseyi rencide etmek değildir. Mavi kalın puntolar E şirketinin sitesinden alınmıştır.

Öncelikle ev alacak kişi ne kadarlık bir ev almak istediğini belirler.

(Ör: 80.000 TL)

* Daha sonra kaç ay taksit yapılacağını belirtir.

( 60 aydan 120 aya kadar)

* Taksit sayısı, aynı zamanda o grupta kaç kişi olduğunu belirtir.

( 60 ay taksit = 60 kişilik grup)

* Her ay gruptaki kişilerin ödediği taksit bir ev parası eder.

* Bu sistemde ev almak için, evin toplam değeri üzerinden %10 peşinat + organizasyon ücreti ödenir
_goksugüzel_

3 Şubat 2011 18:10 Düzenle Sil
Peşinat + Organizasyon ücretinin ödenmesiyle sisteme giriş yapılmış olunur.

Buradaki açıklamalara göre ortada mevcut olan bir ev üzerine bir satış gerçekleşmeyip, bilakis aralarında fiyatını tespit ettikleri, sıfatlarının hiç bilinmediği madum (mevcut olmayan) bir malın satışı yapılmaktadır. Bu durumda bu akit dört mezhep kurallarına görede batıldır. Dinen hiçbir geçerliliği yoktur. Ayrıca, eğer firma ev satıyorsa aldığı organizasyon ücreti de anlamsızdır. Kişi kendi sattığı maldan nasıl organizasyon ücreti alır. Yok eğer satmıyor da iştirakçilerden para toplayıp, her ay birine ev parası veriyorsa bu durumda her ay iştirakçilerden belli miktarlarda şartlı borçlanma yapıp, sonra iştirakçilerden birine her ay topladığını borç olarak vermiş oluyor. Aslında sistem tam anlamıyla bir para borçlanma sistemi oluyor. Tabii bu durumda organizasyon parası da verdiği borcun üzerine fazlalık talebi olduğu için açık faiz olur.

Her ay havuzda toplanan bir ev parasıyla noter huzurunda yapılan sıra tespiti sonucu bir kişiye ev alınır. Tıpkı halk arasında yapılan altın günü gibi

Tahmin ediyorum ki, bu sistemi halk arasındaki altın günü caiz olduğu varsayımıyla oluşturdular. Hâlbuki ulemanın bu konuda ihtilafı söz konusu olup, fıkıh kuralları bunun caiz olmamasını gerektirir. Çünkü bu açıkça şartlı borçlanmadır. Bu ise haramdır. Şayet caiz diyenleri taklit ettiklerini varsayarsak, bu seferde organizasyon parası yine sorun çıkarır. Çünkü yapılan altın günlerinde organizasyon ücreti olarak kimsenin kimseye herhangi bir ödeme zorunluluğu yoktur.

Bu sistemde ilk ay evini alan kişiler kiradan kurtulup kendi evlerine geçtikleri için kendinden sonra alacak gruptaki diğer kişilere bir miktar kira yardımı yapar. Çünkü evini ilk alan kişi gruptaki diğer kişilerin parasıyla ev almıştır ve henüz onlar kirada oturmaktadır.

İlk alanlar evin değeri üzerinden ödedikleri kira yardımıyla bir miktar fazla ödeme yapar. Sırasını bekleyenler ise kira yardımı aldıkları için evin değeri üzerinden daha az ödeme yapar.

Buradan anlaşılan; Kurası erken çıkan iştirakçinin, borçlanılan paranın üzerine bir de diğer katılımcılara kira desteği olarak belli bir miktarı ödeme zorunluluğunun olmasıdır. Geride de söylediğimiz gibi şayet ortada belli bir satılan ev olsa idi ödenilecek bu miktarı evin bedeli üzerine ekleyerek bir cevaz bulunabilirdi. Ancak ortada ev olmayınca yapılan akit bir karz (borçlanma) akti olur. Tabii bu durumda da ödenen bu miktar ancak faiz olacaktır.

Bunlar benim ilk etapta gözüme çarpan olumsuzluklardır. Bu kadarı bile, bu sistemin İslam fıkhına uygun olmadığını söylemek için yeterlidir. O nedenle daha derinleştirmeye gerek yoktur. Bizim Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz bu tür sistemlere katılmamalarıdır.
Kim olduğunuzu sorabilirmiyiz :?:
yada yazı kime ait?

Gecen konustum.
130.000 için... 48 ay aylık 2500 totalde 137.000 ödeme 25.ayda teslim tabi 0 peşinatla...
25.ay geldiğinde evi bulmuş olman ve normal bi bankadan konut kredisi çekme adımları gibi adımları uygulamış olman gerekiyor.
Evin tapusu
Senin maaş bordron
Bi memur-işçi-esnaf farketmez bi kefil (senin devlet memuru olman önemli değil. Devlet şart koşmuş dediler) evim var 2.için istiyorum dedim onu ipotek göstereyim olmaz dediler illa bi kefil dediler.
Bu adımlar bittikten onlar bu tapuda bi sorun yok dedikten sonra evi alıyon aynen bankadaki gibi tapuya şerh koyuyorlar. İş bitince şerhi kaldırıyorlar.
Haaa normal bankada konut çekti. Ödemen düzensizleşti banka icraya veriyo bunlar ise sözleşmeyi tek taraflı fes ediyorlar....

Ancak sıkıntılar şu:
25.ay sana ev verilecek. 25 ay kirada oturacan bu bi gider
Bugun 130 a buldugun ev 25 ay sonra 130a kalır mı bu da ikinci bi gider
Faiz kullanırsan 159bine çekiyon. 29bin faiz. Veee 0 kira.
Senin giderlerin ise 25x700 kira = 14.500
130 luk evin 25 ayda 10bin deger kazansa
14.500+10.000 = 25.000
Organizasyon :7500
eminevim ödemesi 32.500 e denk geliyor

Konuyu hortlattim.yarin bu sisteme basvurmayi düşünüyorum. Ongorusmelerimi tamamladim hayirlisi olur insallah

dokmeefrail' Alıntı:
bende ocakta teslim aldım. daha önce arabayıda eminotomotiv sistemiyle almıştım
hayırlı olsun hocam. arabayı nasıl almıştınız,biraz açıklayabilir misiniz?

Geri