Emin Otomotiv veya Emin Evim Sistemiyle Ev veya Oto

Kodla Büyü
sisss' Alıntı:
joombal' Alıntı:
sisss' Alıntı:
seyma' Alıntı:
Biz araba için denemek istedik. 15 bin liralık araba için başvurduk. Ocak ayında 15 bin lirayı bize verecekler istediğimiz arabayı alacağız. 15 bin lira için 500 küsür lira komisyon ödedik. onun dışında fazladan hiçbirşey ödemedik..
bu 500 lira komisyon faiz olmuyor mu, günah değil mi??

Sence bu 500TL nedir sayın hocam? Sana ödev? araştır gel. Ondan sonra konuşalım.
Hoca konuşma tarzına dikkat et, karşında çocuk yok senin,ben söyleyeceğimi söyledim konuşacak birşey yok. Mantığa bürünme diye birşey vardı eğitimde sende öyle yapıyorsun, ne yaparsan yap umrumda değil ister haram ye ister helal, ister rakı iç ister su paşa gönlün bilir...

Öyle soruya böyle cevap verilir.
Hüküm verir gibi ironik soru soruyorsun.

EMİNEVİM SİSTEMİNDE TAKSİTLER ÖDENMEYİNCE NE OLUR?

- Taksitler, her ayın 1 i ile 20 si arasında ödenmelidir. Müşteri, aylık ödemesi gereken taksitleri ödemez ya da geciktirirse iki farklı uygulama ile karşılaşır bunlardan birincisi, ödemediği ay kadar teslim tarihi ileri atılır. İkincisi ise ödenmeyen taksitlere küçük miktarda gecikme cezası yansıtılır.

Faiz işler demiyorda ceza yansır diyor. :puhaha:

Walla benim bankamdada faiz yok o zaman kredi cekiyorum kredi cektim diye %0.59 ceza kesiyorlar bi daha cekmiyim diye. Ondada taksitler gecikiyorsa bi daha yapmıyım diye ceza yansıtıyorlar. :D Faiz yok diyebiliriz yani. Ufak tefek dosya masrafı alıyorlar oda adı ustunde dosya masrafı faiz değil.
Bakış açısıysa bundada faiz yok :)

geçen yıl kooperatifteydik %35 arsa payı vardı %6 yönetim payı bu yıl paramızı çektik eminevime girdik ev için şimdi emin evimdeki organizasyon ücreti faizse kooperatifteki yönetim payının da faiz olması gerekir bu mantıktan hareketle kooperatife giren herkes faizle ilgileniyor diyebiliriz.
Yapmayın Allah aşkına hocalarım adamlar babasının hayrına yapacak değiller bu işi.Birde adamlar size %5.9 organizasyon ücretini ver ister 5 yıllık gir ister 10 yıllık benim için farketmez benim verdiğim hizmetin fiyatı bu diyor. Şöyle düşünebilirsiniz inşaat yaptırıyorsunuz 3. kata kum taşıtacaksınız amele tutuyorsunuz s 100 tl ya kabala usulü anlaşıyorsunuz o adam 1 günde de çekse 100 tl yı alır 3 gün de de. burdaki hesap o bankada öyle değil 5 yıllık aldığınız parayla 10 yıllık aldığınız para arasında fark vardır.İnsanların içini karartmanın mantığı yok.
Yukarıda söylediklerim vade ortası seçeneği için geçerlidir.çekilişli sistem mantığıma yatsa da benim içime sinmedi.Orda şüphe var.haram diyemem.

sehzade84' Alıntı:
umaykut' Alıntı:
sehzade84' Alıntı:
sunny' Alıntı:
Faizsiz mi? En helal yol mu? peki %5.9 organizasyon ücreti nedir? Yıllardır bu ülke insanının dine olan hassasiyeti bunlar gibi cin fikirlilerle suistimal edilmiş milyonlarca insan dolandırılmıştır. Beyinlere faiz haramdır! ibaresi yerleşmiş. ama faizin adını değiştirirsen bile bu gerçeğin türlü anlaşılamamış malesef. Eğer faiz yerine "kar payı" kullanılırsa bu gerçek değişecekmiş gibi o kadar insanımız gitti yeşil sermaye olarak adlandırılan özellikle yurt dışı merkezli 99 adet holding ve kuruluşa parasını yatırdı. Mağdur sayısı tahminen milyonun üzerinde. Şimdi "kar payı" aldatmacasının adı "organizasyon ücreti" veyahut "organizasyon katılım payı" olarak tekrar karşımıza çıkmaya başladı. Allahınızı severseniz faizin tanımı nedir? Adamların hesaplama bölümüne göz attıysanız 100.000 liralık bir ev 20. ayında teslim edildiğinde ödenecek para 152.000 lira. bu 52.000 lira ne parası peki? "faiz" bu demektir işte. "Helal" ise kendine göre yorumlanıp söylenecek sözlerle değil yaratanın belirlediği kurallar ile sabittir.

Hocam küçük bir düzeltme yapayım az da olsa ilmihal bilgimle. yanlışım varsa daha bilgili arkadaşlar düzeltebilirler. eğer ödeyeceğiniz parayı baştan konuşup anlaşmıssanız ve toplam ödeyeceğiniz para kesinse yani daha sonra değişmeyecekse bu faiz değildir ve helaldir. bu sistemi bilmiyorum ama organizasyon ücreti vs neyse adı toplam ödenmesi gereken para netse helaldir.

ama bankaların vermiş olduğu krediler gibi ödeyeceğiniz para kesin değilse banka istediği gibi arttırabiliyorsa bu faizdir ve haramdır.

peki ben bankadan kredi alıcam.. ve almadan önce bütün ödeyeceğim parayı bana net bir şekilde söylediler..
ve en ufak değişme olmadı..
şimdi bu helal mi?

bi de şöyle sorayım.. katılım bankaları ticaret yapıyor..
diğer bankalar ne yapıyor?

ya da şöyle sorayım.. devletin belirlediği faiz oranları değiştiğinde, katılım bankalarının karpayı (!) oranları ile, diğer bankaların faiz oranları neden aynı oluyor?

bi de şöyle sorayım, elmayı, kavuniçi rengine boyasak, kavun tadı mı alırız?

hocam dikkatli okursan ben katılım payından falan hiç bahsetmedim. sadece bu sistem hakkındaki görüşümü söyledim.
örneğin alacağın ev 100bin lira adam senden 10bin lira masraf bilmem ne istedi (adına ne deniyorsa) 110bin oldu. size sunduğu bir hizmet var ve bu hizmetin karşılığını istiyor. bu faiz değildir. kredi konusunda istediğiniz kadar önceden anlaşın fazla ödediğiniz parayı bankaya ne karşılığında veriyorsunuz? sunduğu bir hizmet olmadığı ve haketmediği parayı istediği için faizdir.

Bir de üslubunuza dikkat edin ben bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalıştım. Size kim dalga geçme hakkı veriyor? O kadar ince eleyip sık dokuyorsanız hiç bulaşmazsınız bu işlere. Elalemden size ne...

sorularıma cevap vermek yerine elalemden size ne demeniz, gelinen noktayı göstermek açısından başarılı olmuş..
evet sizin faiz yerine karpayı yemenizden banane..

ben ortaya bir soru sordum.. ve dedimki kredi çekicem.. ve bana 100bin liralık ev için 110 bin lira ödeme yapacaksınız dediler.. baştan biliyorum yani ne kadar ödeyeceğimi..
"eğer ödeyeceğiniz parayı baştan konuşup anlaşmıssanız ve toplam ödeyeceğiniz para kesinse yani daha sonra değişmeyecekse bu faiz değildir ve helaldir"
demişsiniz ya..
şimdi
bu helal mi oldu?
bu sorularıma cevap alamadım..
son bir soru daha sorayım..
bankaların faiz oranlarıyla karpayı (!) oranlarının aynı olmasını nasıl açıklayabilirsiniz?
ee onlar emek harcıyor..
bankalar ne harcıyor? hayrına mı çalışıyor?

Hocam eminevim ile ilgili ödeme farklarını daha önce açıklamıştım. haram-helal faiz-faiz değil durumuna gelince bu biraz da vicdan işidir. katılım bankalarının usulü para ticareti değildir. size alacağınız ürünü satarlar. hiç bir katılım bankasından gidip nakit para alamazsınız. ihtiyaç kredisi mantığı böyledir. gel gelelim katılım bankası da olsa normla bankada olsa kapısından geçmeyin diyen hocalar da var. faiz hassasiyetinizi gözden geçirin önce. imkanınız varsa yıllar boyunca para biriktirip evinizi öyle alın. en sağlamı bu. ama bunun zorluğunu herkesçe malum. eminevim sistemi faizsizdir. hemen eve geçme garantiniiz yoktur. bu bana göre değil diyorsanız ya katılım bankalarına müracaat edeceksiniz ya da bana göre hepsi aynı deyip normla bir bankadan kredi çekeceksiniz. Benim dikkat çekmek istediğim şey işin vicdani yönü. bana göre katılım bankalarından da mümkü mertebe uzak durmak lazım.

xodeda' Alıntı:
biri size al sana 1 lira git istediğin evi al ma sen bana öderken 1,5 lira öde diyorsa o faizdir. Fakat yine aynı kişi gel arkadaş hangi evi alacaksın bana göster bakalım deyip evi kendisi 1 liraya alır ve sana 1,5 liraya satıyorum sende bana taksitle öde derse bu faiz değildir. ama dinde sözle alıp verme çok önemlidir. alıcı ve satıcı aldım sattım demelidir yani resmi işler dini bağlamaz.

ee bankalar da ee ipotek koyuyor..
aynı şey..
az önce din hocamıza sordum..
60 yaşlarında..
söylediği şey şu : "işi kılıfına uydurmaya çalışıyorlar"
nokta.

hocam para üzerinden ticaret faizdir ama mal yani ürün üzerinden ticaretin haram olacağını sanmıyorum. satan adam fırsatçılık yapar fazla para ister alıcıyı sömürü o başka o satanın problemi.
örnek vereyim gidip manavdan aldığınız salatalık veya domates te faizli mal ozaman. sonuçta manav onu kendi üretmiyor. üreticiden HALler alıyor. diyoki ben 3 liraya çiftçiden aldım manava 4 liraya satıyorum. manavda diyo ben halden 4 liraya aldım 5 e satıyorum. gördüğünüz gibi onlarda kar payı almış oluyolar.

eğer haramsa ozaman çarşıdan aldığımız herşey haram adamlar kar payı alıyor sattıkları ürünlerde öylemi?

sonuç ilk cümlemde söylediğim gibi ürün üzerinden ticaretin haram olacağını sanmıyorum.

umaykut' Alıntı:
sehzade84' Alıntı:
umaykut' Alıntı:
sehzade84' Alıntı:
sunny' Alıntı:
Faizsiz mi? En helal yol mu? peki %5.9 organizasyon ücreti nedir? Yıllardır bu ülke insanının dine olan hassasiyeti bunlar gibi cin fikirlilerle suistimal edilmiş milyonlarca insan dolandırılmıştır. Beyinlere faiz haramdır! ibaresi yerleşmiş. ama faizin adını değiştirirsen bile bu gerçeğin türlü anlaşılamamış malesef. Eğer faiz yerine "kar payı" kullanılırsa bu gerçek değişecekmiş gibi o kadar insanımız gitti yeşil sermaye olarak adlandırılan özellikle yurt dışı merkezli 99 adet holding ve kuruluşa parasını yatırdı. Mağdur sayısı tahminen milyonun üzerinde. Şimdi "kar payı" aldatmacasının adı "organizasyon ücreti" veyahut "organizasyon katılım payı" olarak tekrar karşımıza çıkmaya başladı. Allahınızı severseniz faizin tanımı nedir? Adamların hesaplama bölümüne göz attıysanız 100.000 liralık bir ev 20. ayında teslim edildiğinde ödenecek para 152.000 lira. bu 52.000 lira ne parası peki? "faiz" bu demektir işte. "Helal" ise kendine göre yorumlanıp söylenecek sözlerle değil yaratanın belirlediği kurallar ile sabittir.

Hocam küçük bir düzeltme yapayım az da olsa ilmihal bilgimle. yanlışım varsa daha bilgili arkadaşlar düzeltebilirler. eğer ödeyeceğiniz parayı baştan konuşup anlaşmıssanız ve toplam ödeyeceğiniz para kesinse yani daha sonra değişmeyecekse bu faiz değildir ve helaldir. bu sistemi bilmiyorum ama organizasyon ücreti vs neyse adı toplam ödenmesi gereken para netse helaldir.

ama bankaların vermiş olduğu krediler gibi ödeyeceğiniz para kesin değilse banka istediği gibi arttırabiliyorsa bu faizdir ve haramdır.

peki ben bankadan kredi alıcam.. ve almadan önce bütün ödeyeceğim parayı bana net bir şekilde söylediler..
ve en ufak değişme olmadı..
şimdi bu helal mi?

bi de şöyle sorayım.. katılım bankaları ticaret yapıyor..
diğer bankalar ne yapıyor?

ya da şöyle sorayım.. devletin belirlediği faiz oranları değiştiğinde, katılım bankalarının karpayı (!) oranları ile, diğer bankaların faiz oranları neden aynı oluyor?

bi de şöyle sorayım, elmayı, kavuniçi rengine boyasak, kavun tadı mı alırız?

1. Sorunuzun Cevabı : hocam dikkatli okursan ben katılım payından falan hiç bahsetmedim. sadece bu sistem hakkındaki görüşümü söyledim.
örneğin alacağın ev 100bin lira adam senden 10bin lira masraf bilmem ne istedi (adına ne deniyorsa) 110bin oldu. size sunduğu bir hizmet var ve bu hizmetin karşılığını istiyor. bu faiz değildir. 2. Sorunuzun cevabı : kredi konusunda istediğiniz kadar önceden anlaşın fazla ödediğiniz parayı bankaya ne karşılığında veriyorsunuz? sunduğu bir hizmet olmadığı ve haketmediği parayı istediği için faizdir.

Bir de üslubunuza dikkat edin ben bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalıştım. Size kim dalga geçme hakkı veriyor? O kadar ince eleyip sık dokuyorsanız hiç bulaşmazsınız bu işlere. Elalemden size ne...

sorularıma cevap vermek yerine elalemden size ne demeniz, gelinen noktayı göstermek açısından başarılı olmuş..
evet sizin faiz yerine karpayı yemenizden banane..

ben ortaya bir soru sordum.. ve dedimki kredi çekicem.. ve bana 100bin liralık ev için 110 bin lira ödeme yapacaksınız dediler.. baştan biliyorum yani ne kadar ödeyeceğimi..
"eğer ödeyeceğiniz parayı baştan konuşup anlaşmıssanız ve toplam ödeyeceğiniz para kesinse yani daha sonra değişmeyecekse bu faiz değildir ve helaldir"
demişsiniz ya..
şimdi
bu helal mi oldu?
bu sorularıma cevap alamadım..
son bir soru daha sorayım..
bankaların faiz oranlarıyla karpayı (!) oranlarının aynı olmasını nasıl açıklayabilirsiniz?
ee onlar emek harcıyor..
bankalar ne harcıyor? hayrına mı çalışıyor?

hocam aslında tüm sorularının cevabı önceki mesajımda mevcut zahmet edip te okursan anlarsın. sorularıma cevap alamadım demişsin. tekrar belirteyim ne bu sistemde, ne kar payı veren bi bankaya ne de faizle çalışan bi bankada param var. sadece görüşümü belirttim. olayı farklı boyutlara taşımayalım. eğer verdiğiniz para karşılığında size bi hizmet sunuluyorsa helaldir. ve hizmetin karşılığını önceden konuşup belirlemişseniz caizdir. bununla ilgili bir hadis okumuştum bi kitapda. nette arattım ama bulamadım. dediğim gibi çok ince eleyip sık dokuyorsanız hiç bulaşmassınız benim gibi...

hocalarım bankaların aldığı dosya parasına diyecek bir şeyimiz yok ama onlar bunun üstüne bir de faiz alıyorlar eminevimin sisteminde organizasyon ücreti olarak ödenen para bankalardaki dosya parasına denk geliyor. bu şunun gibi birşey; ev alacaksınız emlakçıya gidiyorsunuz yada araba alacaksınız galeriye gidiyorsunuz onlar sizden evin % yada binde bilmem kaçını alıyor komisyon olarak. tekrar tırnak içinde yıldızlı olarak belirtmek isterim bu dediğim vade ortası dedikleri sistem için geçerli.

Ödeme geciktiğinde ceza kesiyorlarsa bu FAİZdir. Ceza kesemez. Mahkemeye verir. Ben de düşünüyordum bu şekilde ev almayı ama ne anladım gecikme "cezası"ndan.

Bu arada ödemeyi yapamayacağını beyan ettiğinde senin hesabını donduruyorlarmış. Yani cezaya kalmamak senin elindeymiş. Öff karışık işler. En azından ev araba almak için banka kredisine "caiz"dir diyen cemaatlerin olduğu yerde, benim en aklıma yatanı bu.

sunny' Alıntı:

ALLAH AŞKINA NE SAÇMALAMIŞSININZ. YA.... ADAM BABASININ HAYRINA MI YAPACAK BUNU. DÜKKAN KİRALIYOR ADAM ÇALIŞTIRIYOR REKLAM VERİYOPR İNTERNET SİTESİ HAZIRLATOYOPR BUNBLARIN KARŞILIĞI OLMAYACAK MI. MESELA ARKADAŞIM BENDEN 20 BİN BORÇ İSTEDİ AMA BAŞKA ŞEHİRDEN BEN DE 500LİRA HAVALE MASRAFI VAR ONA GÖRE ELİNE 19.500 GEÇER AMA MASRAFI SEN ÇEKERSİNB BANA 20000 ÖDERSİN DEME HAKKIM YOK MU BU TİP DURUMLARDA MASRAF FAİZDEN SAYILMAZ... BANKALARIN YAPTIĞINDA BİLE MASRAF FAİZE GİRMİYOR BİR KERE... SADCE FAZLA ALDIKLARI PARA MASRAFA GİRİYOR. İLK BANKAYI YANLIŞ HATIRLAMIYORSAM ABDULHAMD HAN CENNET MEKAAN KURDURUYOR VE MASRAFLARI DEVLET KASASINDAN KARŞILATIYOR..... VESSELAM AYRICA BUNCA TAKVA EHLİ
İLİM ADAMI BUNDA SAKINCA GÖRRMEYİP HANGİ DİNİ BİLGİNLE BUNUN ADININ FAZİDEN FARKI YOKTUR DİYECEKSİN.. ASIL SEN HİÇ BİR BİLGİ SAHİBİ OLMADAN ATIP TUTANLARLARDANSIN....

mfk' Alıntı:
Ödeme geciktiğinde ceza kesiyorlarsa bu FAİZdir. Ceza kesemez. Mahkemeye verir. Ben de düşünüyordum bu şekilde ev almayı ama ne anladım gecikme "cezası"ndan.

HOCAM ÖDEMEYİ GEÇİKTİRDİĞİNDE ALINAN FAZLA PARA OYLE DİREK ANLAMADA FAZİE GİRMİYOR ONUN ŞARTALARI KOŞULLARI VAR.. HERALDE YANİ VAKTİNDE ÖDEMEYENE BİR CAYDIRILIK OLMASI GEREKMEZ Mİ Kİ DİĞER MÜSLÜMANLARIN HAKLARI KORUNSUN...

HOCAM BANKALAR BAŞKALARINDAN ALDIKLARI SICAK PARALARI BAŞKALARINA SATARAK HER İKİ TARAFTANDA KAR ELDE EDER. BANKALARIN YAPTIĞI SADECE PAAR SATMAKTIR. FAİZ OLAN BUDUR. AMA KATILIM BANKALARI BİR KERE SENİN ELİNE PARA VERMİYOR BU EN ÖNEMLİSİ YANİİ SANA PARAYI SATMIYOR. NE OLUYOR PEKİ SEN DİYORSUN Kİ BENİM EV İÇİN 20 LİRA AÇIĞIM VAR .EV 100 LİRA LİRA ELİMDE 80 LİRA VAR. BANKA DİYORKİ EVİN YÜZDE 80 Nİ SENİN YÜZDE YİRMİSİ BENİM KABULMU KABUL. BEN BU YÜZDE YİRMİLİK KISMINI SANA ŞU KADAR TAKSİTLE SATARRIM KABUL MÜ KABUL...ARADA ÇOK FARK VAR..İNCE DÜŞÜNEN İÇİN.

"bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma" diye bir laf duymuştum..
forum şu an ekonomi uzman kaynıyor..
enteresan..
deniyor ki..
para alıp satma faizdir..
peki..
soruyorum..
o zaman..
100$ satın aldım... TL olarak..
ve 1 ay sonra sattım 100 $'ı..
faiz mi oldu şimdi bu?
ee para aldım sattım..
kısaca.. döviz faiz mi?
veya şöyle sorayım.. altın aldım.. sattım.. faiz değil mi?
cevapları duyar gibiyim.. yok hocam o ticaret.. faiz değil..
ee neden o zaman bankaların faiz oranlarıyla etkinleniyor bu meret?

son söz: faiz üzerine kurulu olan bir sistemde, bunlar kesinlikle faiz değil demek, en basit tabirle cehalettir..
bir arkadaş demiş ya domateste de faiz var..
evet hocam.. aldığımız maaşlar bile faizle işlenerek elimize geliyor..
ehven-i şer dedikleridir bu.. derin ilmihal bilgisi olanlar bilir bunu..
yani kötünün iyisi demektir..
asla faiz yok dememek lazımdır..
çünkü ekonomik sistem buna müsait değildir.
nokta

Yahu bir sene önceki konuyu hortlatmışınız buraya yazmayacağım demiştim ama giydiren giydirene. Bu adamlar benim buradaki ve başka bir sitedeki mesajlarımdan ötürü bana ulaştılar, gelin konuşalım dediler. Gittim İstanbul'da ismini vermeyeceğim bir şubesine. İletişimi oldukça kuvvetli olan A.... bey ile oturduk başlattı anlatmaya geçen yıl. Adam anlattı anlattı kendince bir sürü mantıklı işlemler yaparak bana bir kağıt uzattı ve incelememi istedi oldukça saygılı birisiydi ayrıca. Her neyse daha sonra ben kendi internet sitelerindeki fiyatlandırmayı gösterdim o zamanki listede 100bine 152bin tutan bir hesaplama vardı onu gösterdiğimde kem küm etti ardından kira yardımından bahsetti. Şimdi durumu ince ayrıntıları ile bilmeyenler için anlatayım; siz eğer evinizi erken alırsanız geç alanlara kira yardımı yapıyorsunuz çok hoş bir uygulama ANCAK şartnamenizde herkes en geç toplam ödenecek miktarın yarısında evini alır maddesi var. Bu da demek oluyor ki 100 kişilik bir grupta 50. ayda herkes evini almış oluyor. Evini alan da düzenli artan bir şekilde kira yardımı yapacağına göre 50 ay boyunca 100 kişi evini almayan kimse olmamasına rağmen kira yardımı yapıyor bir de bu yardımın düzenli artan bir şekilde olduğunu görürseniz benim 100e 152 nerden geliyor anlarsınız. Neyse ben bu hesapları yapıp adamın eline tekrar kağıdı tutuşturduğumda bu devirde helal ev almanın önemini yok şu ulema böyle fetva vermiş yok şu hacı bunu yapmış gibi cevaplar geldi. Ardından 2 gün sonra baktım ki web sitelerinden hesaplama tablosu kaldırılmış. Şimdi fiyatla ilgili soru sorarsanız telefonda pek konuşmuyorlar direk ayaklarına çağırıyorlar dikkat edin. Bana atıp tutanlar gidin ALLAH aşkına konuşun adamlarla yaptırın hesabınızı da ne demek istediğimi anlayın. Haram helal konusuna girmiyorum kim ne düşünürse düşünsün, haram helal iki tane hocaya göre belirlenmez Allah'ın kurallarına göre belirlenir. Kalın sağlıcakla.

Saygıyla herkesi dinledim. Kendi hisseme vicdanımın evet demediği hiçbir şeyden emin olamam. İnsanın yaşayışını en düzenli hale getirecek olan (şuan ve kıyamete kadar) İslam dininin biz müslümanların ve insanlığın hayrına olacak kuralları gösterdiğine hepimiz inanmaktayız. Buna göre sistemlerin hiçbiri dinimize göre bir insanın veya kurumun insanı ezmesine izin vermez. Özellikle Faiz adı altında hiç izin vermediğini biliyoruz. Buna göre ben de görüşümü burada belirtmek isterim. Bir arkadaşımın dediği gibi başlamam en uygun olanıdır. Bence diyerek söyleyeceğim sözlerimi...
Bence kalbimiz ve aklımız (faizin ne olduğunu okumayan, dinlemeyen aklını da kullanamaz) evet demeden hiçbir uygulamaya girmemeliyiz. Bu konuda adında Faiz ibaresi olanın tercihlerin hepsinden vazgeçmeliyiz. Faiz kelimesi yerine başka ibare kullananları da iyice sorgulamalıyız. Müslüman dediğiniz kişi araştırır ve karar verir. Katılım bankacılığı konusunda ise Kredi kartı vermeleri, kimin için ne aldı ne sattı bilgisinin kimseyle paylaşılmadan ticaret yapılmadan kar oranı belirlenmesini anlayabilmiş değilim. Hani bir para koyarsınız ama saniyesinde karı belli olur mu derseniz tabii ki belli olmaz dediğinizi duyar gibiyim. O zaman bu kar oranı farazidir veya faiz tefe tüfe v.s. gibi birşeye göre karar verildiğini düşünürsünüz. Bu ticaretin paraya para katma şeklinde olup olmadığına emin değilseniz o zaman katılım bankacılığı da bana göre istenilmemesi gereken bir tercihtir. Geriye kaldı emine evim sistemi onunda organizasyon ücretine caizdir gözü ile bakabiliyorum. Ama kira yardımı sisteminin aslında çok mantıklı geldiğini de düşünüyorum ama diyelim 60 kişinin gerçekten de orantılı miktarlarda kira yardımı alınıp alınmadığı kontrol edilebiliyor mu? Yoksa emin evim sanal kira yardımlarını kendisine mi alıyor? Yoksa taksitlerin yarısına gelindiğinde nasıl herkese evi teslim ediyorlar veya neden herkes taksitlerinin yarısında evine geçtiği halde kira yardımına devam ediliyor bunun cevabı yoktur. Sıkınıtılı bir durum daha şu ki; en başta belirlenen taksitleri istediğimiz an yükseltebilmemiz veya düşürebilmemiz nasıl sağlanıyor ve bu caiz olma durumuna zarar verir mi? Bir husus daha şu ki; ödemelerin gecikmesi durumunda cezalandırmanın iki yolu var 1. si taksit ileri atma veya gecikme cezası uygulaması ki bunlarda da hak kaybına uğrayan gruptaki diğer üyeler mi yoksa eminevim şirketi mi belli değil ve caiz olmama durumuna geliniyor mu fazla para ödetilmesi durumunda... Kira yardımının nasıl verildiğinin açıklanması, organizasyon ücretinin makul seviyede tutulması, cezalandırma şeklinin başlangıçta belirlenip herkese aynı şekilde uygulanması (örneğin, kirayı geciktirene grup sayısına bağlı olarak bir-iki defalık 1 ay erteleme hakkının verilmesi, buna uymayan kişilerin gruptan çıkartılması ve paralarının iadesi gerçekleştirilebilir. Arada doğan zararların eminevim tarafından kapatılması sağlanabilir) gerekir. Mutlu bir alışveriş faizsiz ve alanın verenin rıza gösterdiği zaman olur. Bu konudaki temennim ise şudur; kapitalist dünyamızda caiz sistemlerinde alternatiflerinin olmasıdır.
Bende eminevim sistemini 4 gündür araştırıyorum ve bu konudaki kararım 110.000 TL lik bir ev alacağıma ilk olarak 70.000 bir evi almak ve bunu biriktireceğim paralar ile yapmak olur. Eminevim e taksitlerle vereceğim bir yıllık parayı kendim biriktirmem gerekiyor. Bu biriktirme zamanında ezile ezile de olsa fahiş gibi gelen kiralarımı da ödemem gerekiyor. Sonrasında 70.000 Tl lik evimde otururken kira vermeyeceğimden, daha fazla para biriktirip 110.000 Tl lik evi almaya gücüm yetinceye kadar beklemem gerekiyor. Bu arada çocukların nafakasını kısarak, hayatı zorlaştırarak benim aileme de zulüm etmeme gerek yoktur diye düşünüyorum. Herkese saygılarımı sunarım.

Arkadaşlar ben 10 yıldır bu şirketle çalışıyorum. Tam 3 tane kampanyalarına girdim. 3 ün de de paramı aldım. İlk başlarda ben de çok tereddüt ettim ancak bir sorun yaşamadım.

Ben arabamı evimi bu sistemden aldım. Bu ay borcum bitiyor inşallah en kısa zamanda tekrar yeni bir ev kampanyasına gireceğim. şu ana kadar 20 ye yakın öğretmen arkadaşıma tavsiye ettim onlarda girdiler ve teslimatları sorunsuz gerçekleşti.

İsteyene ayrıntılı bilgi verebilirim:

tel: 0505 576 4237

osmansaribiyik@hotmail.com

http://www.alacamehmetakif@meb.k12.tr

20ye yakın arkadaş haaa...satıcı olmasanız bu kadar kişiyi ikna etmeniz zor.. :D
peehhh diyorum eminin satıcıları burayı basmış kaçın kaçıınnnnn :mrgreen:

ben bu sisteme girdim tavsiye ediyorum
15.000 tl yi 9. ayda aldım 800 ,800 ödüyorum ve
750 işletme ücreti ödedim
oda adamların aylıkları elektrik su kira vb.
bankaya gitsem 5.000 tl ödeyecektim
aradaki farka bak

sunny hocam olayı özetlemiş, gerisi tırıvırı.

ben olaya tamamen şu gözle bakıyorum;
borç yiğidin kamçısıdır.Ev mi alacan, hiç öyle alangirli işlere girmem, param varsa gider alırım, yoksa kredi çekerim yine alırım.faizdi maizdi cart curt derken ömür geçiyor ne para birikiyor ne de rahata eriyosun. Allah ömür verdiği sürece çalışır bir şekilde borcu öderim. Banka faizle veriyor da katılım bankası, emin evim babasının hayrına mı veriyor?yok. illaki kapitalizimin çarkları bu dünyayı çeviriyorsa biz zaten küçük bi dişlisi olmuşuz, bu düzene girmeyene sakınana da helal olsun derim okadar.

arkadaslar kredi cekmek ısteyıpte bankadan olumsuz cvp alanlar sigortalı olupta maasınızı yuksek gosteremedıgınız ıcın kredı kullanamayanlar ıhtıyac kredısı konut kredısı kullanmak ısteyenler fakat bankadan yana sıkıntısı olanlar varsa arayın yardımcı olalım 531 823 71 33

arkadaslar kredi cekmek ısteyıpte bankadan olumsuz cvp alanlar sigortalı olupta maasınızı yuksek gosteremedıgınız ıcın kredı kullanamayanlar ıhtıyac kredısı konut kredısı kullanmak ısteyenler fakat bankadan yana sıkıntısı olanlar varsa arayın yardımcı olalım sızın ıstedıgınız bankadan kredınızı sıze kullandıralım msjlara bakamıoruz telden ulasınız 531 823 71 33

Benim anlamadığım madem faizsiz yani dini hassasiyetlere özen gösteriyorsun neden para kazanıyorsun?Madem amaç para kazanmak neden dini kullanıyorsun?

Konu açılalı 3 yıl olmuş bizim camiadan hiç bu sistemle ev*araba alan olmuş mu merak ettim,
ödeme ve risklerini yazsa, bitir di mi ne kadar ödeyecek. Tapu kimin üstüne çıkmış vs ...
Siz o faiz vs. takılmışsınız, artık konuşmaktan bi hal gelmiş.. icraat icraat ...

üye olup çıkan biri olarak söylüyorum; iki üç yandaş hocanın söylediğine bakıp özellikle faizsizdir diye girmeyin sistem faizin ta kendisidir , bunu anlamam benim bir seneme mal oldu ,iyice araştırın arkadaşlar...

sunny' Alıntı:
Yahu bir sene önceki konuyu hortlatmışınız buraya yazmayacağım demiştim ama giydiren giydirene. Bu adamlar benim buradaki ve başka bir sitedeki mesajlarımdan ötürü bana ulaştılar, gelin konuşalım dediler. Gittim İstanbul'da ismini vermeyeceğim bir şubesine. İletişimi oldukça kuvvetli olan A.... bey ile oturduk başlattı anlatmaya geçen yıl. Adam anlattı anlattı kendince bir sürü mantıklı işlemler yaparak bana bir kağıt uzattı ve incelememi istedi oldukça saygılı birisiydi ayrıca. Her neyse daha sonra ben kendi internet sitelerindeki fiyatlandırmayı gösterdim o zamanki listede 100bine 152bin tutan bir hesaplama vardı onu gösterdiğimde kem küm etti ardından kira yardımından bahsetti. Şimdi durumu ince ayrıntıları ile bilmeyenler için anlatayım; siz eğer evinizi erken alırsanız geç alanlara kira yardımı yapıyorsunuz çok hoş bir uygulama ANCAK şartnamenizde herkes en geç toplam ödenecek miktarın yarısında evini alır maddesi var. Bu da demek oluyor ki 100 kişilik bir grupta 50. ayda herkes evini almış oluyor. Evini alan da düzenli artan bir şekilde kira yardımı yapacağına göre 50 ay boyunca 100 kişi evini almayan kimse olmamasına rağmen kira yardımı yapıyor bir de bu yardımın düzenli artan bir şekilde olduğunu görürseniz benim 100e 152 nerden geliyor anlarsınız. Neyse ben bu hesapları yapıp adamın eline tekrar kağıdı tutuşturduğumda bu devirde helal ev almanın önemini yok şu ulema böyle fetva vermiş yok şu hacı bunu yapmış gibi cevaplar geldi. Ardından 2 gün sonra baktım ki web sitelerinden hesaplama tablosu kaldırılmış. Şimdi fiyatla ilgili soru sorarsanız telefonda pek konuşmuyorlar direk ayaklarına çağırıyorlar dikkat edin. Bana atıp tutanlar gidin ALLAH aşkına konuşun adamlarla yaptırın hesabınızı da ne demek istediğimi anlayın. Haram helal konusuna girmiyorum kim ne düşünürse düşünsün, haram helal iki tane hocaya göre belirlenmez Allah'ın kurallarına göre belirlenir. Kalın sağlıcakla.
:+1:

Geri