Ek Ders Hayal Oldu

Kodla Büyü
Bizde eba + zoom olacak şekilde ders birleşmeden dersler yapılacak. Öğretmenler yüz yüze eğitimde haftada kaç saat ders veriyorsa uzaktan eğitimde de o kadar ders verecek. Bu durumda ekders ödenir değil mi?

bravo meb, sabah akşam eba destek noktasında bekle aynı zamanda canlı derste anlat , sonuç = evde oturan adamla aynı...

Şu bir gerçek ki maalesef BT öğretmenliği gerçekten çok angaryası,ameleliği, işçilik yönü olan bir branş.

Maalesef öğretmenlik dışında o kadar çok iş yapmaya zorlanıyoruz ki, hepiniz zaten bunu biliyorsunuz.

Haliyle hepimizin maddiyata ihtiyacımız olduğu için de BTR istiyor ve bunu baştan kabul ediyoruz.

Artık bizlere bir öğretmen gibi bakılmıyor bile. Bu konu forumda yıllarca konuşuldu ve biraz deşsem yarayı gene konuşulur.

Benim derdim de bu aslında. Öğretmen olmak için okudum ama öğretmenlik yapmama neredeyse fırsat bulamıyorum. Çünkü o kadar çok teknik sorunlara maruz kalıyoruz ki.

Yapmayalım desek ister istemez idareye bi şekilde işimiz düşüyor ve “tamam hocam zaten yapmadığın işler senin yapmak zorunda olmadığın işlerdi.” diyecek seviyede olgun bir idareciye daha ben rastlamadım.

Hepimiz aile geçindiriyoruz. Maalesef sistem öyle bir şey ki kağıtta bir türlü hakikatte ise başka bir türlü.

Bu anlamda BT branşı olarak hakettiğimizi düşündüğümüz haklarımızdan mahrum bırakıldığımızı düşünüyorum.

Ama süreçte evinden çıkmadan 15 saat canlı ders verenin de çok bir şey beklememesi gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki sadece 15 saat ders vermeyip de rehberliği olan ve daha başka işleri olanlar varsa zaten onlar da bunun ücretini alıyorlar diye biliyorum.

Acizane görüşüm budur.

bt formatörleri ek ders alabiliyor mu peki bu açıklamaya göre?

Madde10: Yönetici ve öğretmenlerin, anılan kararın 16.maddesinde sayılan haller dışında, yalnızca fiilen yaptıkları görevler karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaları,

Madde 16- (2) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez."

Yukarıdaki açıklamalara binaen FBTR öğretmenleri 18 saat ek ders ücreti alır.

Madde10: Yönetici ve öğretmenlerin, anılan kararın 16.maddesinde sayılan haller dışında, yalnızca fiilen yaptıkları görevler karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaları,

Madde 16- (2) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez."

Yukarıdaki açıklamalara binaen FBTR öğretmenleri 18 saat ek ders ücreti alır.
idare hergün 9/3 arası gelirsen alırsın dedi,biizm çoluk çocuk evde başıboş ,gitmeyi düşünmüyorum.BtR yim,ama lab hergün dolup taşmıyor kaldı kı kimse bir program yapıp gel demdedi,EDN benim okuluma ait değil,ben okulumda btr yim,en azından zorla gel demiyor..canlı ders olduğu saat aralıklarında gidip ek ders alabilme sansım olsa giderim ama hergün boş vakitlerde de orda durmanın anlamı yok

idare hergün 9/3 arası gelirsen alırsın dedi,biizm çoluk çocuk evde başıboş ,gitmeyi düşünmüyorum.BtR yim,ama lab hergün dolup taşmıyor kaldı kı kimse bir program yapıp gel demdedi,EDN benim okuluma ait değil,ben okulumda btr yim,en azından zorla gel demiyor..canlı ders olduğu saat aralıklarında gidip ek ders alabilme sansım olsa giderim ama hergün boş vakitlerde de orda durmanın anlamı yok
bunun böyle olacağı belliydi maalesef hocam baştan uyardılar bizi küçük çocuğu olan başvurmasın diye. keşke bu dönemde hiç bulaşmasaydınız. eşim de bilişimci ve biz onun için istemedik.

bravo meb, sabah akşam eba destek noktasında bekle aynı zamanda canlı derste anlat , sonuç = evde oturan adamla aynı...

Hocam bu konuyu daha önce söylemiştim ama sendikalar ve bt derneğinin bu işe el atması lazım. Hafta içi 18.00 a kadar açık olacak. Cumartesi 09.00 - 18.00 arası görev kime verilecek? Ücretlendirme yapılacak mı? Yoksa BTR ücretiyle mi göreve devam bu aralıkta?

Ek derse güvenerek kredi çekenlere hayret ediyorum, ki istisnalar hariç kredi ekstra/yatırım amaçlı çekiliyor birbirimizi kandırmayalım. İstisnai durumu olanlar savunmaya geçmesin lütfen.

İlk yıllarımda neredeyse maaşım kadar ek ders alırken, bir devlet bankasına konut kredisi çekmek için gitmiştim. Gelirim ek dersle şu kadar diye böbürleniyorum, ek dersin sürekli olmayacağı ile ilgili öyle güzel telkin etmişti de öyle ikna olmuştum.

Bu bir yana, emekli olurken ham maaşa göre emekli oluyoruz. Ek ders yerine sendikalar ve öğretmenler ham maaşı yükseltip ek ders olayını tamamen kaldırmaya çalışırsa daha mantıklı bir hareket olur.

Hocam bu konuyu daha önce söylemiştim ama sendikalar ve bt derneğinin bu işe el atması lazım. Hafta içi 18.00 a kadar açık olacak. Cumartesi 09.00 - 18.00 arası görev kime verilecek? Ücretlendirme yapılacak mı? Yoksa BTR ücretiyle mi göreve devam bu aralıkta?
sabahtan beri fare kullanmayı bilmeyen, küçük-büyük harf ayrımını bilmeyen öğrencilerle uğraşıyorum, ebanın yavaş vs. olması da cabası. 9-4 olan mesai, 8:30-15:30 oldu. öğle aram yok, eba destek noktası 2-3 gündür dopdolu. btr isek köle değil, çalışma şartları belli, görevlendirmenizde yazıyor. Buna istinaden kimse beni ve diğerlerini cumartesi günü eba destek noktasına çağıramaz. sesinizi çıkartacaksınız.

İdareciler, btrler ve rehber öğretmenler dışında diğerleri ekdersi unutsun. hafta sonu yapılan canlı ders ve yüzyüze kursları sadece ekders olarak alacaksınız. hafta içi ise 15 saat canlı ders üzeri giren , girdiği kadar ekders alır. yani hafta içi 18 saat canlı ders yaptıysa 3 saat ekders. hayırlı olsun

İdareciler, btrler ve rehber öğretmenler dışında diğerleri ekdersi unutsun. hafta sonu yapılan canlı ders ve yüzyüze kursları sadece ekders olarak alacaksınız. hafta içi ise 15 saat canlı ders üzeri giren , girdiği kadar ekders alır. yani hafta içi 18 saat canlı ders yaptıysa 3 saat ekders. hayırlı olsun
Hafta sonu yapılan canlı dersleri de alamazsınız. Belki DYK.

Dün twitterda trend topic olmuştu ekders konusu.
Bence gruplarımızda paylaşıp saat 21-22 gibi yeniden bir çalışma başlatmalıyız bugün de yarın da

Bence bu süreçte ek ders verilmemeli. hakkıyla eba sorumlusu olup destek noktalarinda 09.00 16.00 gorev yapan arkadaşlar müstesna. Adam hic okula gitmemiş alan sefliği, koordinatorluk bunların bile ekdersini istiyor.

Bence bu süreçte ek ders verilmemeli. hakkıyla eba sorumlusu olup destek noktalarinda 09.00 16.00 gorev yapan arkadaşlar müstesna. Adam hic okula gitmemiş alan sefliği, koordinatorluk bunların bile ekdersini istiyor.
Sayın hocam Alan sefının gorevının ne oldugunu bılıyormusunuz lutfen yorum yapmadan once bılgı sahıbı olun mart ayından ıtıbaren sen evınde gecırırken bızler okula gıttık senın aldıgın ucretı aldık suan haftanın 6 gunu okula gıdıyoruz bılgın var mı Meslek öğretmeni olmadıgını dusunuyorum o nedenle fazla bırsey demek ıstemıyorum

ayın hocam Alan sefının gorevının ne oldugunu bılıyormusunuz
Kıymetli hocam, malum olduğu üzere devlet bir ücreti aynı unvana/göreve sahip olan herkese öder. Yanlış hatırlamıyorsam meslekî eğitimde 54 alan/bölüm var. Bu salgın zamanında bilişim alan şefi diğr alan şeflerinin kahır ekseriyetinden daha fazla sahada idi, daha fazla azim ve gayretle çalıştı bu doğru. Diğer alan şefleri sizin kadar zahmet, meşakkat çekmedi bu da doğru. Lakin devlette ücret ödenirken bu ücretin tahakkuk edilebilmesi şartı var mı yok mu diye kontrol edilir. Eğer şart varsa ücret var şart yoksa ücret yok. Devlet, diğer alan şeflerine "Bilişim alan şefleri sahada iken, çalışırken siz çalışmadınız" diye size ücret yok sadece bilişim şeflerine ücret var diyemez. Zira şef görevi olan herkes bu ücreti almalıdır. İşin yönetmelik tarafında açıkça diyor ki eğitim öğretimde kullanılmayan atölye ve laboratuvarda şef görevlendirilmez. Diyeceksiniz ki; biz zaten daha önce görevlendirildik bu madde bizi alakadar etmez. Ek ders kararında ise atölye laboratuvarın eğitim öğretime hazır bulundurulmasını sağlamak amacıyla yapılan çalışma ücrete tabi. Peki şu an bu tarz bir çalışma yapan var mı yok. O halde şeflik ücretinde fiilen haklı olsanız da mevzuat hükümleri canibinden bir hak yok görünüyor.

Kıymetli hocam, malum olduğu üzere devlet bir ücreti aynı unvana/göreve sahip olan herkese öder. Yanlış hatırlamıyorsam meslekî eğitimde 54 alan/bölüm var. Bu salgın zamanında bilişim alan şefi diğr alan şeflerinin kahır ekseriyetinden daha fazla sahada idi, daha fazla azim ve gayretle çalıştı bu doğru. Diğer alan şefleri sizin kadar zahmet, meşakkat çekmedi bu da doğru. Lakin devlette ücret ödenirken bu ücretin tahakkuk edilebilmesi şartı var mı yok mu diye kontrol edilir. Eğer şart varsa ücret var şart yoksa ücret yok. Devlet, diğer alan şeflerine "Bilişim alan şefleri sahada iken, çalışırken siz çalışmadınız" diye size ücret yok sadece bilişim şeflerine ücret var diyemez. Zira şef görevi olan herkes bu ücreti almalıdır. İşin yönetmelik tarafında açıkça diyor ki eğitim öğretimde kullanılmayan atölye ve laboratuvarda şef görevlendirilmez. Diyeceksiniz ki; biz zaten daha önce görevlendirildik bu madde bizi alakadar etmez. Ek ders kararında ise atölye laboratuvarın eğitim öğretime hazır bulundurulmasını sağlamak amacıyla yapılan çalışma ücrete tabi. Peki şu an bu tarz bir çalışma yapan var mı yok. O halde şeflik ücretinde fiilen haklı olsanız da mevzuat hükümleri canibinden bir hak yok görünüyor.
Hocam haklı olabilirsiniz ama işte bundan sonra o çalışma şevkinin kalmadığını da dikkate almak lazım. Bundan önce canla başla çalışan bir şef bundan sonra o azmi hiç bir sekilde göstermez.

Hocam koordinatörlük yapılmadığı için zaten istemiyorum. Ama alan şefliğinin ne olduğunu bilmediğinizi düşündüğüm için şeflik ücretinin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şöyleki 9. Sınıflarda yeni müfredata geçti meslek liseleri ve bu öğrencilerin laboratuvarda kullanacakları yazılımların bilgisayarlara yüklenmesi gerekiyor. Bunlar şu anda şefler tarafından yapılmakta çünkü okul açıldığında hazır olmazsa öğrenciler ders görürken bunların yüklenmesi kolay ve çabuk olmaz. Bunun dışında pek çok iş için müdür şefleri çağırır ve iş gördürür. Okula da gidiyoruz iş de yapıyoruz. Son bir nokta okulunda eba destek noktası olan ve btr olmadığı halde ucret de almadan bu noktalarda görev yapan çok alan şefi tanıyorum. Burada yanlış düşündüğünüzü söylemek zorundayım.

O saati nerden çıkardınız hocam, bir yerde net bir şekilde yazıyor mu, bilişim öğretmeni demek okulun bel kemiği demektir. Onu belirli saatlerde okula hapsetmek doğru değildir. Zaten 7/24 öğretmenlere, velilere rehberlik etmiyor muyuz. Lütfen biraz değerimizi bilelim ve ek ders konusundan konuşmayalım bile. Öğretmenin maaşı vekil maaşı mı ki ek ders verilmemeli. Ek ders almayan öğretmen bu pandemi sürecinde hangi moralle öğrencisine veya velisine moral verecek. Hakkıyla ek ders almıyor diyorsak da onu vicdanıyla başbaşa bırakalım, onu yargılamak bize düşmez

ister hakkıdır. ama vicdani ama değil.

Ek derse güvenerek kredi çekenlere hayret ediyorum, ki istisnalar hariç kredi ekstra/yatırım amaçlı çekiliyor birbirimizi kandırmayalım. İstisnai durumu olanlar savunmaya geçmesin lütfen.

İlk yıllarımda neredeyse maaşım kadar ek ders alırken, bir devlet bankasına konut kredisi çekmek için gitmiştim. Gelirim ek dersle şu kadar diye böbürleniyorum, ek dersin sürekli olmayacağı ile ilgili öyle güzel telkin etmişti de öyle ikna olmuştum.

Bu bir yana, emekli olurken ham maaşa göre emekli oluyoruz. Ek ders yerine sendikalar ve öğretmenler ham maaşı yükseltip ek ders olayını tamamen kaldırmaya çalışırsa daha mantıklı bir hareket olur.

Ek dersine güvenerek iş yapanlara hayret edeceğinize yatırım için kredi çekenlere hayret etmeniz gerekiyor. İstisna olarak adlandırıyorsunuz. Peki ek dersine güvenerek kredi çeken herkes ile konuşup bir istatistik çıkarıp ona göre mi istisna diyorsunuz yoksa laf olsun diye mi? Tuzu kuru olan kişiler yani yatırım yapmak için kredi çekenler zaten durumdan etkilendiğiniz sanmıyorum. Satarsın olur biter. Ama zorunlu ihtiyaçtan bir şeyler almak için kredi çekenler neyi satacak.

Bilmediğiniz konularda konuşmak insanı zor duruma düşürür. Alan şeflerini yatıyor olarak görüyorsanız önce kendinize bakınız sonra başkalarını eleştiriniz. En basitinden siz evinizdeyken işletme ile ilgili bir problemden dolayı işletmeye gitmek zorunda kaldım. Bunu ALAN şefi olduğum için yapmak zorundaydım. Hani yatıyoruz ya bilmenizi istedim.

Büyüklerimiz dediği gibi kınama. Çünkü başına gelmeden ölmezsin derlerdi.

Hocam siz alan şefliği yapıyor musunuz merak ediyorum? Bizim okulda bilişim haricinde şeflerimizle ortak çalışmalarımız oluyor. Özellikle işletme için uğraşanlar bölüm hocaları değil alan şefleri.

Daha öncede dediğim gibi yöntemlik gereği ders yılı başında öğretmenlerin ders yükü belirlenir. Dersler+ Ek dersler+ PBO+ Koord + Hazırlık... Olur da ileride karar değiştirip ek ders öderlerse burada ödenmemesi gerekir diyen arkadaşların alacakları ek dersleri bağışladığını gösteren dekontları görmek isteriz.

Geri