Ek Ders Hayal Oldu

Kodla Büyü
Kesin efendim kesin öğretmenin alacağı, kiminin ay boyunca geçindiği 3 kuruşluk ek ders ücretini kesin. Müteahhitlere, geçilmeyen köprülere, yancılara, 3 er 5 er maaş alan liyakatsizlere, işe gitmeden yıllarca maaş alan yurt dışından storyler atan büşralara, furkanlara, devlet kanalında aylık 400 bin liraya maç yorumlayan yorumculara ödeyin.

Ya hafta sonundaki yüz yüze eğitim dersi bile maaş karşılığı sayılmış. Yani bakanlık diyor ki siz yeni ders yılı ek ders ücretini nisan, mayıs, haziranda avans olarak almıştınız şimdi ise avansınızı ödeme vakti

" Aylık karşılığı ders görevlerinin üzerinde okuttukları derslere bağlı olarak ek ders ücretinden yararlandırılmaları..."

Ben mi yanlış anladım arkadaşlar, örneğin 30 saat uzaktan dersi olan öğretmen ek ders alabilir diye yorumladım.

" Aylık karşılığı ders görevlerinin üzerinde okuttukları derslere bağlı olarak ek ders ücretinden yararlandırılmaları..."

Ben mi yanlış anladım arkadaşlar, örneğin 30 saat uzaktan dersi olan öğretmen ek ders alabilir diye yorumladım.
Evet yanlış anlamışım.

Koordinatörlük, şeflik onlar hakkında hiç bilgi yok.
Bakanlığı göre öğrenciler zaten işletmeye gitmedikleri için koordinatörlük olamaz artı atölye/laboratuvar eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanılmadığı için şeflik ücreti de olmaz.
Tabi yine de bir açıklama gelir her halde.

Bakanlığımızda mesleki eğitimi bilen kimse yokmu çok merak ediyorum.
Şu yazıda ne mesleki eğitim ne şeflik ne koordinatörlük var.

Sanırım Milli Eğitim Bakanlığını Fransızlar yönetiyor. Açıklama yazısı açıklamalara muhtaç :)
Haftada 20 saat maaş karşılığı dersimiz varken açıklamada haftalık kelimesi yok. Haliyle arkadaşın 25 saat ders anlatsam ücret alırmıyım diyebiliyor.
eba üzerinden zaten bir meslek öğretmeninin haftalık 30 saat ders alması mümkün değil. Bizim müdürümüz denetleyemem diye zoom vb gibi kabul etmiyor.
Çarşı karışık hala bunlar çözümde bulamaz.
Ayrıca 2 bebe evde tepemdeyken haftada 30 saat dersi vermem mümkün değil.

BTR görevlendirme olduğu için bu yazı kapsamı dışında sanırım? Değil mi arkadaşlar?

7.madde

Rehberlik öğretmenlerinin eğitim kurumlarında görevlerinin başında bulunmaları ve fiilen yerine getirdikleri görevleri karşılığında alınan kararın 10 maddesinde kendileri için öngörülen ek ders ücretinden yararlandırılmaları,

BTR' yi de kapsar bu; çünkü görev fiilen yerine getiriliyor.

Bakanlığı göre öğrenciler zaten işletmeye gitmedikleri için koordinatörlük olamaz artı atölye/laboratuvar eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanılmadığı için şeflik ücreti de olmaz.
Tabi yine de bir açıklama gelir her halde.
Hocam
alan tanıtımı var şef gel okula
Ilaclama yapılacak şef gel bölümü aç
Zoom dan toplantıyı açamadık şefim bi geliver
Falan öğretmen canlı dersi açamamış yardım ediver
Vb. Isler hic bitmiyor. Ve Ücret verilmiyor.
Rehber öğretmen okulda olacak 18 saat ücretini alacak. Kime rehberlik yapip okulda ne isle mesgul olacak belli degil.

Hocam
Bir çocuğun kanı bir padişahın hastalığının ilacıymış. Babası hakimin kararıyla çocuğu padişaha satmış. Mahkemede iken çocuğa demişler ki: neden şikayet etmiyorsun da gülüyorsun. Demiş ki: padişah benim kanımı istiyor, babam da hakimin kararıyla beni padişaha verdi. Bu durumda kimi kime şikayet edeyim bu yüzden gülüyorum.

Hocam
Zoom dan toplantıyı açamadık şefim bi geliver
Falan öğretmen canlı dersi açamamış yardım ediver
Vb. Isler hic bitmiyor. Ve Ücret verilmiyor.
Rehber öğretmen okulda olacak 18 saat ücretini alacak. Kime rehberlik yapip okulda ne isle mesgul olacak belli degil.

Bizi kapsayacağını düşünmüyorum. Ya da ben tam olarak BTR'ler ile ilgili bir mana çıkaramadım. Bizim ek ders hesabımız ne olacak anlayan varsa açıklayabilir mi?

Bir çocuğun kanı bir padişahın hastalığının ilacıymış. Babası hakimin kararıyla çocuğu padişaha satmış. Mahkemede iken çocuğa demişler ki: neden şikayet etmiyorsun da gülüyorsun. Demiş ki: padişah benim kanımı istiyor, babam da hakimin kararıyla beni padişaha verdi. Bu durumda kimi kime şikayet edeyim bu yüzden gülüyorum.
Hocam zaten sözüm size değil. Alıntı yaptım sadece biraz içimi dökeyim dedim. Kusura bakmayın. Aynı durumlardayız çoğumuz.

Eğitim hizmet kolunda toplu sözleşme sürecinde uzlaşılan konular

Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller

(1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

Toplu sözleşme maddesine göre ders yüküne göre ek ders verilmesi gerekiyor diye düşübüyorum.

Geçen dönem yapılan yanlıştı zaten, öyle bir dönemde ek ders ödenmesi çok yanlıştı. Bu dönemde de yapılan çok doğru, 15 saatten fazlaysa alırız ek dersimizi, zaten evdeyiz. Ek derse güvenerek ev, araba vb. Borçlara girmek zaten en başta yanlış olan hareket...

Eğitim hizmet kolunda toplu sözleşme sürecinde uzlaşılan konular

Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller

(1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

Toplu sözleşme maddesine göre ders yüküne göre ek ders verilmesi gerekiyor diye düşübüyorum.
Mevzu şu ki idari izinli değiliz. O yüzden paylaştığınız hükümler uygulanamaz durumda.

Geçen dönem yapılan yanlıştı zaten, öyle bir dönemde ek ders ödenmesi çok yanlıştı. Bu dönemde de yapılan çok doğru, 15 saatten fazlaysa alırız ek dersimizi, zaten evdeyiz. Ek derse güvenerek ev, araba vb. Borçlara girmek zaten en başta yanlış olan hareket...
Hocam eba destek ,filasyon görevim düğün salonu kontrolu,özel eğitim kurumları kontrol görevlerim var.En azından aktif şekilde çalışan öğretmenleri düşünmeleri gerekirdi.

Geri