EBA Canlı Ders Oluşturma Otomasyonu Excel-VBA-Javascript-Bookmark ile

Kodla Büyü
Arkadaşımızın yaptığı çalışmayla birlikte makro kayıt sistemi yapıp youtube kanalında paylaşmıştım. Şu an eba çalışanları güncelleme yaparak uygulama seçiniz bölümünü otomatik zoom olmasını değiştirmiş. Listbox dan uygulama seçimi kodlara dahil etmek gerekiyor şu an için sorun çıkarır. Kodlarda düzenleme yapacağım vaktim olunca.
Hocam tümünü yaptım adres çubuğuna "00"yazıyor. Tek tek girerken sorun yok. Otomasyon olarak girerken asorun oluyor.

Videoyu izleyin hocam.....

Videonun açıklama kısmı:

DİKKAT ! Bunları yapmayı unutmayın.
1) Bilgisayar ekran çözünürlüğünüz 1366x768 olacak
2) Google Chrome Tam boyut yapın.
3) Google chrome uzaklaştırma yakınlaştırma %80 olarak yapın. Ebanın yoğun olmadığı saatlerde internetinizin hızlı olduğu zamanda ders ekleme yapmanızı öneriyorum.
Dosya Linki

https://dosya.co/d0rncfcxuuwo/eba_der...
Hocam tümünü yaptım adres çubuğuna "00"yazıyor. Tek tek girerken sorun yok. Otomasyon olarak girerken asorun oluyor.

ders.eba.gov.tr web sitesinin mesajı. Başlık 60 karakterden uzun YENİDEN DÜZENLEYİNİZ. CanlıDers Scriptinden HARİCİ CANLI DERS EKLEME KISMINDA 0 1 2... numara ile ders ekleme seçerken bu hata mesajını veriyor. Başka ders numaralarında da aynı hatayı verdi. yani ders ismi farklı olsada bu hatayı veriyor. herşeyi çok düzgünce tane tane yaptım.
Aslında ders isim başlığını tablodan çekerken ders tarihi ve şube sınıf alan bilgisiyle beraber çekmeye çalıştığı için EBAya ders başlığı alanına 60 karakterden uzun bir isim eklemeye çalışıyor bu yüzden zaten hata veriyor.

klasördeki js ve txt dosyalarında 60 karakter sınırlamasına neden olan kod satırları var. ordaki sınırı 60 ı 85 yaptım düzeldi hata vermiyor artık. Ancak bende uzun ders ismi olarak tarih şube alan sınıf bilgisi ile çekmeye çalışıyor.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-12-13 at 21.42.10.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-13 at 21.42.10.jpeg
    17.4 KB · Görüntüleme: 41
  • Beğen
Tepkiler: ify
ders.eba.gov.tr web sitesinin mesajı. Başlık 60 karakterden uzun YENİDEN DÜZENLEYİNİZ. CanlıDers Scriptinden HARİCİ CANLI DERS EKLEME KISMINDA 0 1 2... numara ile ders ekleme seçerken bu hata mesajını veriyor. Başka ders numaralarında da aynı hatayı verdi. yani ders ismi farklı olsada bu hatayı veriyor. herşeyi çok düzgünce tane tane yaptım.
Aslında ders isim başlığını tablodan çekerken ders tarihi ve şube sınıf alan bilgisiyle beraber çekmeye çalıştığı için EBAya ders başlığı alanına 60 karakterden uzun bir isim eklemeye çalışıyor bu yüzden zaten hata veriyor.

klasördeki js ve txt dosyalarında 60 karakter sınırlamasına neden olan kod satırları var. ordaki sınırı 60 ı 85 yaptım düzeldi hata vermiyor artık. Ancak bende uzun ders ismi olarak tarih şube alan sınıf bilgisi ile çekmeye çalışıyor.
Aynı sorun bende de var. Başlık oluşturma kodlarını silmeme rağmen yine aynı hatayı veriyor. manuel ders ismi ekledim onda da aynı sorun oluştu. açıkçası ders başlığına sadece ders ismini yazdırabilse güzel olur. Malum bizim meslek liselerinde alan adları şubede geçtiği için böyle bir sorun oluşturmaktadır.

@ify hocam
MEB hafta sonu EBA da değişiklik yaptı ve harici canlı dersleri hangi platform üzerinden yapacağımıza ilişkin zorunlu seçeneği ekledi. Yaptığınız v5.2 uygulamasına platform seçimi seçeneğini de ekleme yapabilirseniz çok memnun oluruz. v5.3 olarak yeni versiyonu sabırsızlıkla bekliyoruz hocam :)

• Beğen
Tepkiler: ify
@ify hocam
MEB hafta sonu EBA da değişiklik yaptı ve harici canlı dersleri hangi platform üzerinden yapacağımıza ilişkin zorunlu seçeneği ekledi. Yaptığınız v5.2 uygulamasına platform seçimi seçeneğini de ekleme yapabilirseniz çok memnun oluruz. v5.3 olarak yeni versiyonu sabırsızlıkla bekliyoruz hocam :)
İşlem tamam hocam birazdan paylaşıyorum

Arkadaşımızın yaptığı çalışmayla birlikte makro kayıt sistemi yapıp youtube kanalında paylaşmıştım. Şu an eba çalışanları güncelleme yaparak uygulama seçiniz bölümünü otomatik zoom olmasını değiştirmiş. Listbox dan uygulama seçimi kodlara dahil etmek gerekiyor şu an için sorun çıkarır. Kodlarda düzenleme yapacağım vaktim olunca.
Hocam emeğinize ve ağzınıza sağlık çok güzel bir katkı ve anlatım olmuş. Tam bir otomasyon olmuş programlamanızla birlikte ;)

Hocam sonraki versiyonlarda Ders Başlığı konusunda özelleştirilebilir bir programlama yapmayı planlıyorum, bu konu hakkında çok mesaj geldi. Şuan için Excel ify_liste sayfasında manuel başlıkları kullanarak otomatik başlık eklemesinin önüne geçebilirsiniz. Bu şekilde sorununuz çözülecektir.

Haftalık olarak hazırlanan programı EBA ya kolay bir şekilde ekleyebiliyorum.
Kullanmak isteyenler için açık kaynak olarak paylaşıyorum.
Hata ve eksiklerini belirtirseniz memnun olurum.
Kodlamaları ve dosyaları istediğiniz gibi kullanıp, düzenleyip, paylaşabilirsiniz.
İyi Günler İyi Çalışmalar.

V4

V5 YÖNERGE V5

V5.1
  • Türkçe karakter ve boşluk yapısı sebebiyle ders seçimi sorunu düzeltildi
  • değişiklik yapılan dosyalar: index.html ve javascript dosyaları

V5.2
  • Şube seçme işlemi hatası giderildi

V5.3
  • EBA güncellemesi sonucunda Canlı Ders Uygulama seçimi hatası giderildi (otomatik olarak Zoom seçiliyor. Sonraki versiyonlarda diğer uygulama seçimleri için güncellenecektir)
  • değişiklik yapılan dosyalar: index.html, programv5_3.js ve DersEkle_Uzun_v5_3.js
ZOOM uygulamasının seçilememesi ile ilgili yaşanan sorun V5.3 güncellemesi ile çözülmüüştür

@ify hocam ellerine sağlık çok güzel olmuş.

sayfayı yenileyip her seferinde ders numarasını girme işini de otomatik yapamaz mı?
Bu konu ile ilgili Python ve Selenium Framework ile uygulamayı oluşturdum ancak kullanıcı dostu bir arayüzü yok hocam. Malum EBA sürekli güncellendiği için bunun akabinde program kodları da değiştirilmesi gerekiyor. Yine de ilerleyen zamanda bu uygulamanın kodlarını paylaşacağım

hocam ilkokul için kullandığımızda en sonda sadece 16 ders tek gözüküyor. diğerlerini ekleyemiyoruz. acaba nerede yanlış yapıyorum. ders programında tamamı gözüküyor.

Hocam emeğine sağlık, daha önce başlığı görüp, beğenip, kaydetmiştim, ancak deneme şansı bulabildim.
Gayet güzel çalışıyor, çok teşekkürler.

hocam ilkokul için kullandığımızda en sonda sadece 16 ders tek gözüküyor. diğerlerini ekleyemiyoruz. acaba nerede yanlış yapıyorum. ders programında tamamı gözüküyor.
Ben versiyon 5.2 ve 5.3 için ilkokula sorunsuz kullanıyorum. Eşim sınıf öğretmeni, önceki hafta ders programını girip, tüm işlemleri halletmiştim. Bu hafta sadece excel'den verileri düzenle düğmesine basıp kopyaladım. index.html yi tarayıcada açıp, excelden aldığım kodları yapıştırıp güncelleye bastım ve yer imlerine ekledim.

bir yerde hata yapmış olabilirsiniz
videoyu tekrar izleyin bence

teşekkürler paylaşım için.

ilkokul için sınıf / ders seçim kısımlarına kadar geliyor. en son aşamada öğrencileri listeleye basmıyor bekliyor. ne yapmak lazım?

teşekkürler paylaşım için.

ilkokul için sınıf / ders seçim kısımlarına kadar geliyor. en son aşamada öğrencileri listeleye basmıyor bekliyor. ne yapmak lazım?
Öğrencileri Listele düğmesine basmak lazım. :)

Hocam, oradan sonrasını elle yapıyoruz. Elle yapmak istemiyorsanız, ify hocam bir python kodu hazırlamış ama ben o kısmı denemedim.
3-4 dakika da bitiyor zaten.

Excel de ders listesi oluşuyor tüm okul için. 100lerce ders içinde kendi dersimi bulmak zor(meslek lisesi). Excelde Dersler sayfası C sütununda derslerden sadece kendi derslerimi bırakıp diğerlerini silsem sıkıntı olmaz değil mi? İlk satırlara kendi 4-5 dersimi bırakırım ??

Excel de ders listesi oluşuyor tüm okul için. 100lerce ders içinde kendi dersimi bulmak zor(meslek lisesi). Excelde Dersler sayfası C sütununda derslerden sadece kendi derslerimi bırakıp diğerlerini silsem sıkıntı olmaz değil mi? İlk satırlara kendi 4-5 dersimi bırakırım ??
Sıkıntı olmaz hocam, hatta program sayfasında Veri>Veri Doğrulama seçeneklerini düzenleyerek listeyi daha da özelleştirebilirsiniz.

Geri