EBA Canlı Ders Oluşturma Otomasyonu Excel-VBA-Javascript-Bookmark ile

Kodla Büyü
otomatikleştirmek için öncelikle butonların konumunu almak gerekiyor, bunun için "fare_konumu_goster.py" 'ı çalıştırdım ve tıklanacak yerlerin konumlarını not ettim. sonrasında da "doldur.py" içerisinde gideceği konumları yazdım. gerekli açıklamaları "doldur.py" içerisine yazdım, hocama tekrar teşekkür ediyorum, benimkisi devede tüy o kadar.
bu yaptığınız ne işimize yarayacak python ile konumu almamız bize ne faydası var ki hocamın dediği gibi zaman aşımları vb durumlarda problem çıkma ihtimali var niye otomatikleştirmeye çalışıyorsunuz anlamadım bilgiler zaten giriliyor kontrol edip dersi gönder demek daha doğru gibi geldi bana

bu yaptığınız ne işimize yarayacak python ile konumu almamız bize ne faydası var ki hocamın dediği gibi zaman aşımları vb durumlarda problem çıkma ihtimali var niye otomatikleştirmeye çalışıyorsunuz anlamadım bilgiler zaten giriliyor kontrol edip dersi gönder demek daha doğru gibi geldi bana
İlgili dosyaları paylaşması için arkadaştan özelden rica etmiştim,oda saolsun genelden herkesin paylaşımına sundu.
İsteyen tek tek dersleri girebilir, isteyende tüm dersleri tek kalemde bu dosyaları kullanarak yapabilir.
@moderator hocam dosyaları paylaştığınız için teşekkürler.

Emeğine sağlık hocam teşekkürler. ofis 2007 de liste menü sorunu var. Ofis programı guncelleyicez

5.2 de Mozilla da denedim sınıf ve şube seçimi olmuyor. Bir yerde hata yapıyorum muhtemelen. Liste ve program sayfalarının ekran görüntüsünü atabilecek var mı ?

5.2 de Mozilla da denedim sınıf ve şube seçimi olmuyor. Bir yerde hata yapıyorum muhtemelen. Liste ve program sayfalarının ekran görüntüsünü atabilecek var mı ?

V5 YÖNERGE V5
Sınıf şube bilgisini elle yazmayın. Yukarıdaki yapımcının yönerge videosunu izleyin. Videonun en başında kademe,sinif-sube,dersler isimli alanların eba dan Excel e nasıl aktarildigina dair uygulama mevcut. Ders isimleri ebada nasıl yazılmış ise Excel e de o şekilde ders isimlerinin aktarılması gerekiyor.
Haliyle yapımcı arkadaşımız videonun başında VERİ isminde bir JavaScrip kodu ile tüm gerekli verileri eba dan Excel e aktarıyor. Bu şekilde yaparsanız sınıf şube seçimi calisacaktir

• Beğen
Tepkiler: ify
V5 YÖNERGE V5
Sınıf şube bilgisini elle yazmayın. Yukarıdaki yapımcının yönerge videosunu izleyin. Videonun en başında kademe,sinif-sube,dersler isimli alanların eba dan Excel e nasıl aktarildigina dair uygulama mevcut. Ders isimleri ebada nasıl yazılmış ise Excel e de o şekilde ders isimlerinin aktarılması gerekiyor.
Haliyle yapımcı arkadaşımız videonun başında VERİ isminde bir JavaScrip kodu ile tüm gerekli verileri eba dan Excel e aktarıyor. Bu şekilde yaparsanız sınıf şube seçimi calisacaktir
Çok teşekkürler hocam

Haftalık olarak hazırlanan programı EBA ya kolay bir şekilde ekleyebiliyorum.
Kullanmak isteyenler için açık kaynak olarak paylaşıyorum.
Hata ve eksiklerini belirtirseniz memnun olurum.
Kodlamaları ve dosyaları istediğiniz gibi kullanıp, düzenleyip, paylaşabilirsiniz.
İyi Günler İyi Çalışmalar.

V4

V5 YÖNERGE V5

V5.1
  • Türkçe karakter ve boşluk yapısı sebebiyle ders seçimi sorunu düzeltildi
  • değişiklik yapılan dosyalar: index.html ve javascript dosyaları

V5.2
  • Şube seçme işlemi hatası giderildi
Hocam ellerinize sağlık çok iyi bir çalışma olmuş. Ortaokul için V5.2 denedim. Bazı derslerde saat bazılarında ise saat ve ders adı seçimlerini yapmadı. Kodu tekrar çalıştırınca bütün alanlar eksiksiz dolduruldu ve öğrenciler listelendi. Bana da dersi gönder tıklamak kaldı.
Çok teşekkür ederim. Elinize, emeğinize sağlık

hocam emeğine sağlık, uğraştırdı ama yaptım, az daha pes ediyordum. bundan sonra girmesi çok daha kolay olacak, tekrar teşekkür ederim.

• Beğen
Hocam elinize sağlık. Programa Öğrenci isimlerini eklesek ve bu isimleri, "EBA'da Canlı Ders Tanımlarken" çıkan öğrenci listesinden "çıkart" işlemini yaptırabilir misiniz?

• Beğen
Hocam elinize sağlık. Programa Öğrenci isimlerini eklesek ve bu isimleri, "EBA'da Canlı Ders Tanımlarken" çıkan öğrenci listesinden "çıkart" işlemini yaptırabilir misiniz?
Yapımcının bunu yapmasina gerek yok hocam...Eba da "Gruplar" kısmından sınıfta hangi öğrenciler sizin gruptan ise o öğrenciler için grup oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz grup "Harici canlı ders ekle" kısmında "Sınıf/Sube" kısmında karşınıza çıkacaktır.
Meslek lisesinde görev yapan arkadaşlar :
  1. Gruplar kısmından dersine girdiğiniz şubeleri ekleyin.
  2. Gruplar kısmından "Yeni Grup Oluştur" butonuna tiklayin ve o sınıftaki öğrencilerden kendi grubunuzun öğrencilerini seçip grubunuzu oluşturup grub ismini verin.
  3. Harici canlı ders kısmına gecin, "Sınıf/Şube" kısmında olusturdugunuz grub adını göreceksiniz.
  4. Grubu seçtiğinizde sizin ogrencileriniz ekranda listelenecektir.
gruplar-jpg.68558

Bu grup isimleri Şube/Grup kısmına eklenmiş oluyor.
eba-sube_grup-jpg.68555

Son düzenleme:
Yapımcının bunu yapmasina gerek yok hocam...Eba da "Gruplar" kısmından sınıfta hangi öğrenciler sizin gruptan ise o öğrenciler için grup oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz grup "Harici canlı ders ekle" kısmında "Sınıf/Sube" kısmında karşınıza çıkacaktır.
Meslek lisesinde görev yapan arkadaşlar :
  1. Gruplar kısmından dersine girdiğiniz şubeleri ekleyin.
  2. Gruplar kısmından "Grup oluştur" sekmesine geçin ve o sınıftaki öğrencilerden kendi grubunuzun öğrencileri seçip grubunuzu oluşturup grub ismini verin.
  3. Harici canlı ders kısmına gecin, "Sınıf/Şube" kısmında olusturdugunuz grub adını göreceksiniz.
  4. Grubu seçtiğinizde sizin ogrencileriniz ekranda listelenecektir.
gruplar-jpg.68558

Bu grup isimleri Şube/Grup kısmına eklenmiş oluyor.
eba-sube_grup-jpg.68555
Teşekkür ederim.

Tabi hocam:
LİSTEDEKİ ÖĞRENCİLERİ DERSTEN ÇIKARAN UYGULAMA
Programı kullanmak için AnaSayfa.html dosyasını çalıştırın.
Gerekli açıklamalar o sayfada mevcut.

Ekli dosyalar

• Ogrenci_Cikart_v1.zip
    5.3 KB · Görüntüleme: 47
dersler bu şekilde.

Ekli dosyalar

• Screenshot 2020-12-11 19.39.13.png
    Screenshot 2020-12-11 19.39.13.png
    564.5 KB · Görüntüleme: 79
  • Screenshot 2020-12-11 19.39.42.png
    Screenshot 2020-12-11 19.39.42.png
    838.3 KB · Görüntüleme: 61
  • Screenshot 2020-12-11 19.41.00.png
    Screenshot 2020-12-11 19.41.00.png
    589.9 KB · Görüntüleme: 61
Ders saatleri 14:20 de kalıyor. Benim dersler 15:50 de başlıyor.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    42.2 KB · Görüntüleme: 31
@ify hocam ellerine sağlık çok güzel olmuş.

sayfayı yenileyip her seferinde ders numarasını girme işini de otomatik yapamaz mı?

• Beğen
@ify hocam ellerine sağlık çok güzel olmuş.

sayfayı yenileyip her seferinde ders numarasını girme işini de otomatik yapamaz mı?

Videoyu izleyin hocam.....

Videonun açıklama kısmı:

DİKKAT ! Bunları yapmayı unutmayın.
1) Bilgisayar ekran çözünürlüğünüz 1366x768 olacak
2) Google Chrome Tam boyut yapın.
3) Google chrome uzaklaştırma yakınlaştırma %80 olarak yapın. Ebanın yoğun olmadığı saatlerde internetinizin hızlı olduğu zamanda ders ekleme yapmanızı öneriyorum.
Dosya Linki

https://dosya.co/d0rncfcxuuwo/eba_der...

Son düzenleme:

Videonun açıklama kısmı:

3) Google chrome uzaklaştırma yakınlaştırma %80 olarak yapın. Ebanın yoğun olmadığı saatlerde internetinizin hızlı olduğu zamanda ders ekleme yapmanızı öneriyorum.
Dosya Linki

Arkadaşımızın yaptığı çalışmayla birlikte makro kayıt sistemi yapıp youtube kanalında paylaşmıştım. Şu an eba çalışanları güncelleme yaparak uygulama seçiniz bölümünü otomatik zoom olmasını değiştirmiş. Listbox dan uygulama seçimi kodlara dahil etmek gerekiyor şu an için sorun çıkarır. Kodlarda düzenleme yapacağım vaktim olunca.

• Beğen

Videonun açıklama kısmı:

Dosya Linki

video gizli?

otomatikleştirmek için öncelikle butonların konumunu almak gerekiyor, bunun için "fare_konumu_goster.py" 'ı çalıştırdım ve tıklanacak yerlerin konumlarını not ettim. sonrasında da "doldur.py" içerisinde gideceği konumları yazdım. gerekli açıklamaları "doldur.py" içerisine yazdım, hocama tekrar teşekkür ediyorum, benimkisi devede tüy o kadar.
iki dosyayı nasıl nerede kullanmam gerekiyor. biraz daha açıklar mısınız? teşekkürler

Geri