EBA Canlı Ders Oluşturma Otomasyonu Excel-VBA-Javascript-Bookmark ile

Kodla Büyü
v5
  • Program Sayfasındaki girişler Ders Adı, Kademe, Şube1, Şube2, Şube3, Şube4 olarak farklı hücrelerde oluşturuluyor
  • Hücre girişleri Veri doğrulama yöntemi ile listelerden seçiliyor (liste içeriği görülmemesi durumunda hücre boyutları değiştirilebilir)
  • Dersler Sayfasına gerekli verilerin eklenebilmesi için yeni bir javascript kodlaması yapıldı
  • Dersler sayfasına KADEME, ŞUBELER, DERSLER ve Zoom invitation kodunun tek seferlik eklenmesi gerekmekte
  • MEB in yeni güvenlik mesajı doğrultusunda her ders için ayrı Zoom linki ve şifresi için manuel ekleme alanı oluşturuldu
  • EBA şube seçme sorunları düzeltildi (tüm kademelerde test edilmemiştir)
  • Oluşturulan dersin zoom şifresinin görünmemesi sorunu giderildi
  • Diğer güncellemeler...

Ekli dosyalar

• ify_CanliDers_Offline_v5.zip
    133.5 KB · Görüntüleme: 94
Merhaba. çalışmanız için çok teşekkür ederim. Karşılaştığın sorunları belirtmek isterim.

5. ve 8. sınıf derslerine giriyorum

5. Sosyal Bilgiler (Hatasız giriş ve seçim yapıyor.)
8. "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük" (şifreye kadar yazıp ders seçimine geldiğinde duruyor)
8. "Sınıf İletişim ve Sunum Becerileri" (şifreye kadar yazıp ders seçimine geldiğinde duruyor)

• Beğen
Tepkiler: ify
Merhaba. çalışmanız için çok teşekkür ederim. Karşılaştığın sorunları belirtmek isterim.

5. ve 8. sınıf derslerine giriyorum

5. Sosyal Bilgiler (Hatasız giriş ve seçim yapıyor.)
8. "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük" (şifreye kadar yazıp ders seçimine geldiğinde duruyor)
8. "Sınıf İletişim ve Sunum Becerileri" (şifreye kadar yazıp ders seçimine geldiğinde duruyor)
Geribildirim için teşekkürler hocam,
Sorunu çözdüm
Güncel halini V5.1 olarak paylaşıyorum. Excel dosyasında herhangi bir değişiklik olmadı Sadece javascript dosyalarında ve index.html dosyası değiştirildi

Ekli dosyalar

• ify_CanliDers_Offline_v5_1.zip
    139.3 KB · Görüntüleme: 64
Geribildirim için teşekkürler hocam,
Sorunu çözdüm
Güncel halini V5.1 olarak paylaşıyorum. Excel dosyasında herhangi bir değişiklik olmadı Sadece javascript dosyalarında ve index.html dosyası değiştirildi

Tekrar Merhaba değerli hocam. bu sefer hata tam tersine döndü 5. sınıflar için hata verip 8 ler için hatasız çalıştı.

Ben de taraycıda iki farklı kısayol ayarlayarak 5 ve 8 olarak isimlendirdim, derse göre 5'e veya 8'e tıklayark gidileri ayarladım. :)
upload_2020-12-4_23-50-46.png

Tekrar teşekkür ederim.

• Beğen
Hocam ben yaptığımda Office 2007 de Ctrl v ike yapıştırdım fakat açılan menü şeklinde olan yer acilmadi

Hocam ben yaptığımda Office 2007 de Ctrl v ike yapıştırdım fakat açılan menü şeklinde olan yer acilmadi
aynen hocam 2007 de bende de açılmadı, kopyala yapıştır ile çözdüm.
ayrıca ify hocam tebrik ediyorum, selenium ile otomatiğe bağlasak ekleme işini çok daha güzel olacak;)

edit: selenium ile uğraşmadan tamamen ilkel bir şekilde pyautogui kütüphanesini kullanarak farenin gideceği ve tıklayacağı konumu belirttim ve 34 saat dersimin tamamını otomatik girebiliyorum, tekrar teşekkürler hocam.

Son düzenleme:
Tekrar Merhaba değerli hocam. bu sefer hata tam tersine döndü 5. sınıflar için hata verip 8 ler için hatasız çalıştı.

Ben de taraycıda iki farklı kısayol ayarlayarak 5 ve 8 olarak isimlendirdim, derse göre 5'e veya 8'e tıklayark gidileri ayarladım. :)
Ekli dosyayı görüntüle 68566
Tekrar teşekkür ederim.
Geribildirim İçin Teşekkürler Hocam :)
Anlamlandıramadığım şekilde boşluklar ile bir sıkıntı yaşandı. Sorun halledildi V5.2 olarak paylaşıyorum

Ekli dosyalar

• ify_CanliDers_Offline_v5_2.zip
    133.7 KB · Görüntüleme: 111
ayrıca ify hocam tebrik ediyorum, selenium ile otomatiğe bağlasak ekleme işini çok daha güzel olacak;)

edit: selenium ile uğraşmadan tamamen ilkel bir şekilde pyautogui kütüphanesini kullanarak farenin gideceği ve tıklayacağı konumu belirttim ve 34 saat dersimin tamamını otomatik girebiliyorum, tekrar teşekkürler hocam.
Tebrikler Hocam :)
Selenium ile idarenin canlı ders atama işlemini yapıyordum ancak javascript ile tam entegre edememiştim, özellikle EBA daki donmalar ve sistemsel hatalar yüzünden randımanlı çalışmayıp tekrar kontrol etmek gerekiyordu.
Şimdiki projede bireysel giriş yaptığı için tam bir otomasyona ihtiyaç duymadım :)
İsterseniz siz yine de çalışmanızı paylaşın kullanmak isteyenler için

ify, hocam tarih ve saat bilgilerinide özelleştirilebilir yapabilimiyiz. Bazı okullarda on bilgiler de degişkenlik gösteriyor.

2020-12-05_084326.png

• Beğen
Sorun bendemi anlamadım v4 te sadece alt bölümdeki şube gelmiyordu v5 te ise şuan sınıf seçiminide yapmıyor ve doğal olarak saat ve ders seçimi de gelmiyor

Hocam eline sağlık. Deneme fırsatım oldu. 5,2 güzel olmuş. Bu versiyon ve öncekilerde de yaşadığım bir sorun var. Ders başlığını program kendisi de eklese veya ben manuelde eklesem dersin sonuna tarih ve sınıf bilgilerini girdiği için 60 karakter hatası veriyor. Mesleki gelişim atölyesi dersinde sorun yokken 11. sınıf dersimde bunu yaşadım. ekran alıntısı aşağıdadır.

Ekli dosyalar

• derskarakter.png
    derskarakter.png
    7 KB · Görüntüleme: 39
Arkadaşlar; şu an program(ify_CanliDers_Offline_v5_2.zip) bende dört dörtlük çalışıyor..
Endüstri Meslek Lisesi derslerine göre "gruplar" bazında sorunsuzca çalışıyor... Uygulamayı Chrome browser ında değil Firefox browser ında TEST edin... Chrome da anlamadığım bazı sıkıntılar oluyor. Firefox ta hiç bir sorun yok...
Chrome da [0-14] aralığındaki derslerim listeleniyor ancak Firefox browser'ına geçtiğimde tüm derslerim [0-23 aralığı] sorunsuzca listelenmektedir.

Yapımcı arkadaş @ify hocama çok teşekkür ediyorum...Ellerine sağlık hocam :)

Hocam eline sağlık. Deneme fırsatım oldu. 5,2 güzel olmuş. Bu versiyon ve öncekilerde de yaşadığım bir sorun var. Ders başlığını program kendisi de eklese veya ben manuelde eklesem dersin sonuna tarih ve sınıf bilgilerini girdiği için 60 karakter hatası veriyor. Mesleki gelişim atölyesi dersinde sorun yokken 11. sınıf dersimde bunu yaşadım. ekran alıntısı aşağıdadır.
Hocam Excel ify_Liste sayfasında Manuel Başlık hücrelerini kullanabilirsiniz veya o hücrelerde formüller vaasıtasıyla dinamik olarak başlık atayabilirsiniz.
Örneğin: "=EĞER(I2="";"";BİRLEŞTİR("ify ";F2))"

Peki tarihleri nasıl degiştirebiliriz. 7 Aralık Pazartesi ,8 Aralık Salı.. şeklinde gidiyor.
Hocam programdan otomatik olarak Liste sayfasına çekiyor zaten tarihleri. Haftalık olarak düzenlemeniz gerek Pazartesiden Cumartesiye, Sonraki haftaya geçmek için Liste sayfasında F42 hücresindeki ok tuşları kullanılmalı.
Bunların dışında artık gün ile yapılmış bir programınız varsa o günler için ayrıca bir excel dosyası oluşturabilirsiniz

5.2 yi firefox la çalıştırdım şube seçimi doğru bir şekilde geldi. Teşekkür ederiz. bir sorum olacak. tümd ersleri otomatik olarak eklettirme şansımız yokmu. her defasında tek tek id numarası girerek mi eklemek zorundayız

• Beğen
5.2 yi firefox la çalıştırdım şube seçimi doğru bir şekilde geldi. Teşekkür ederiz. bir sorum olacak. tümd ersleri otomatik olarak eklettirme şansımız yokmu. her defasında tek tek id numarası girerek mi eklemek zorundayız
Rica ederim hocam. Otomatik olarak eklenebilir ancak javascript için, sayfa değişikliği durumunda kaçıncı sıradakinin ekleneceğinin verisini göndermek gerekiyor bunun için arkaplan verisi taşıyabilen bir eklenti veya program kullanılabilir ya da otomasyon frameworkleri ile ( örneğin Selenium) Javascrip kodları entegre edilerek oluşturulabilir. bu durumlarda da EBA sisteminde içerik yüklenmeme ve zaman aşımı durumları yaşandığında program eksik oluşturuluyor ve kontrol etmek gerekiyor. Bunların dışında bir bilgisi veya katkkısı olacak hocalarım varsa ekleyebilir.

Daha önce buna benzer bir çalışma yapan Hocamız vardı

Hocam EBA Canlı Ders için olanı da var mı ?

Dönem başında Harici dersler ekleneden önce oluşturduğum bir programlama vardı. Ancak EBA sürekli yeni versiyona güncellendiği için tam olarak çalışmayabilir. Yine de kodlarını paylaşmıştım buraya da linkini bırakıyorum.
Harici Canlı Ders Ekleme sistemine geçmeden önce Python, Selenium, Javascript, Geckodriver, Firefox ve Excel kullanarak oluşturduğum bir otomasyon kullanıyordum. Özelleştirmek ve geliştirmek isteyen hocalarım için paylaşıyorum.

• Otomatik mebbis girişi için kullanıcı dosyası düzenlenmeli tc ve şifre
  • EBA sürekli güncellendiği için main.py dosyasında versiyon değişkeni güncellenmeli
  • Güncellemelere bağlı javascript kodlarının çalışması için gerekli plan HTML DOM yerleşimleri de değişiklik gösterebileceği için kontrol edilmeli
  • veri dosyasında python ve javascript için oluşturulan yapı, belirli karakterlere göre standartlaştırılmış halde

Hocam Excel ify_Liste sayfasında Manuel Başlık hücrelerini kullanabilirsiniz veya o hücrelerde formüller vaasıtasıyla dinamik olarak başlık atayabilirsiniz.
Örneğin: "=EĞER(I2="";"";BİRLEŞTİR("ify ";F2))"
Teşekkür ederim hocam cevabınız için. Aslında excelde sorun yok. scripte baktım başlık oluştururken sınıf,saat ve şubeyi de ders başlığının sonuna ekleyecek şekilde yazılmış. çok script konusunda bilgim olmadığı için oraya düzenleyemedim.

v_s_baslik=v_s_ders + +} ile giden bi satır var orayı v_s_baslik=v_s_ders} şeklinde düzeltirseniz sorun ortadan kalkıyor yada ektekini kullan

Ekli dosyalar

• harciders.rar
    132.7 KB · Görüntüleme: 107
Rica ederim hocam. Otomatik olarak eklenebilir ancak javascript için, sayfa değişikliği durumunda kaçıncı sıradakinin ekleneceğinin verisini göndermek gerekiyor bunun için arkaplan verisi taşıyabilen bir eklenti veya program kullanılabilir ya da otomasyon frameworkleri ile ( örneğin Selenium) Javascrip kodları entegre edilerek oluşturulabilir. bu durumlarda da EBA sisteminde içerik yüklenmeme ve zaman aşımı durumları yaşandığında program eksik oluşturuluyor ve kontrol etmek gerekiyor. Bunların dışında bir bilgisi veya katkkısı olacak hocalarım varsa ekleyebilir.

Daha önce buna benzer bir çalışma yapan Hocamız vardı

otomatikleştirmek için öncelikle butonların konumunu almak gerekiyor, bunun için "fare_konumu_goster.py" 'ı çalıştırdım ve tıklanacak yerlerin konumlarını not ettim. sonrasında da "doldur.py" içerisinde gideceği konumları yazdım. gerekli açıklamaları "doldur.py" içerisine yazdım, hocama tekrar teşekkür ediyorum, benimkisi devede tüy o kadar.

Ekli dosyalar

• otomatiklestirme.rar
    929 bayt · Görüntüleme: 153
Geri