Eğitim-Bir-Sen'den Ültimatom!

Kodla Büyü

xtasy

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar belki bir çoğunuz Eğitim-Bir deyince kızdınız açıkçası ben de öyleyim bugüne kadar hükümete yakın bir tutum vardı ama bildirileri çok ağır gerçekten tarafsız bir gözle okunduğunda itiraz edebileceğim hiç bir nokta yok. eğitim bir de hükümetle köprüyü attığına göre hükümet ne yapmaya çalışıyor acaba.. danışıklı dövüş diyenler olabilir ama pek öyle gibi gelmedi bana hükümeti yıpratıcı sözler var.

"Bir buçuk yılda istemeye istemeye Toplu Sözleşme yasasını çıkararak kamu çalışanlarını mağdur eden hükümet, önerdiği % 3+3’lük zamla sabırları taşırdı. Sendikalar, iş kolları toplamında yüzlerce talepte bulunurken, Hükümet adeta dalga geçer gibi hepi topu on altı teklifle dördüncü oturuma geliyor. Eğitim çalışanlarına yapılan önerilere bakıldığında fındık kabuğunu doldurmayan üç-dört teklifle gelmiş Sayın Bakan.
İşin doğrusu sözün bittiği yerdeyiz. Genel Başkanımız teklifleri yok hükmünde sayarak 81 ilde alanları işaret etti. Diğer sendikalar da eylem kararı aldı. Hükümet bir sonraki görüşmeye pazarlık edilebilir bir teklifle gelmezse görüşmeleri devam ettirmenin manası olmadığı gibi iş bırakma dahil birçok seçenekle mücadeleye devam edilmesi şart.
Bu dönemde küsmek, geri adım atmak, yılgınlık göstermek, hükümet daha fazlasını vermez gibi eylem kırıcı söz ve tavırlar içinde bulunmak ancak masadaki muhataplarımıza yarar. Ne kadar ciddi olduğumuzu alanlardan bir kez daha haykırmak suretiyle göstermek zorundayız. Hedefe ulaşmanın başka yolu yoktur.
Hükümetin komik bile denilemeyecek önerilerini mercek altına aldığımızda, hükümetin harakiri yaptığını söyleyebiliriz. Kamu çalışanlarının bir buçuk yıldır büyüttüğü öfke selinin nerede duracağını kestirmek gerçekten zor. Hükümet kanadı, herhalde herkesi kendi gibi zannediyor. Herkesin bir eli yağda bir eli balda diye düşünüyor. Hükümet sırf eğitim çalışanlarıyla empati kurabilse gerçeğin korkunç yüzüyle karşılaşacak ama hükümet içinden çıktığı toplumu unutmuşa benziyor. Bu tavırla devam ettikleri sürece, hükümetin destekçilerini bir bir kaybedeceğini söylemek sanırım kehanet olmaz.
Hükümetin çalışanlara cimri bazı çevrelere karşı cömert tavrına bakılacak olursa, ustalık dönemiyle beraber tarih sayfasında bir yaprak olmaya aday gibi durmaktalar. Kendi ayaklarına kurşun sıkmak buna denir. Başka türlü olsa bu komik ötesi zamla kamu çalışanlarının karşısına çıkmaya cesaret edemezlerdi. Eğer son kullanma tarihleri dolmadıysa derhal komediden vazgeçmeliler. Yoksa bu komedinin sonu trajedi olacak.
Sayın Faruk Çelik’e hatırlatıyoruz, oturduğunuz masa komedi sahnesi değil! Burnundan soluyan kamu çalışanları, o masaya oturanlara komedi filmi için vekalet vermedi. Kamu çalışanları nefesini tutmuş, mali ve özlük haklarının düzeltilmesini bekliyor. Sizden kimse birilerine verdiğiniz %100’lük, %170’lik zamları talep etmiyor. Altı üstü %16. Kamu çalışanlarının gözünün içine baka baka dalga mı geçiyorsunuz? İki kere şike yasasına evet, iki kere kıyak emekliliğe evet ama %16’ya hayır öyle mi? Peki bu millet size ilanihaye evet demeye mahkum mu? Kendinizi o kadar güvende hissetmeyin. Hiç kimse bulunmaz Hint kumaşı değil; padişah, vezir hiç değil.
Kıymetli kamu çalışanı kardeşlerim, hükümet bu teklifle durduğu yeri ortaya koymuştur. Önemli olan hükümetin durduğu yer değil, bizim durduğumuz yerdir. Yarından itibaren hakkımızı alıncaya kadar, her gün eylem her yer miting alanı anlayışıyla hareket etmemiz gerekiyor.Taleplerimizin karşılanması için bütün meşru yollara başvurmaktan geri durmamalıyız.Birkaç saat eyleme yapmakla, birkaç gün iş bırakmakla memleketin işleri geri kalmaz ama biz çok şey kazanabiliriz. Hep memleket için çalıştık, şu günlerde birkaç gün de kendimiz ve çocuklarımızın geleceği için çalışalım.
Yarın saat on ikide İstanbul Valiliği önünde olacağız. İstisnasız tüm üyelerimiz katılmalıdır.
O halde yaşasın kamu çalışanlarının haklı mücadelesi…

Erol ERMİŞ
Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı"

12 Eylül referandumunda "Nikah masasında bile bu kadar iştahla evet dememiştik" sloganıyla yola çıkanlar, eşlerinden utanıyorlar mı acaba? Toplu sözleşme için evet diyenler ne oldu. Şalvarı bozup don yaptınız, yine % 3 ü aldınız.

evet bugün burda da eğitim-bir sen. in zamları protesto gösterisi var 12:30 da umarım işe yarar

muahahah hic gülecegim yokdu ne adamlar ültümatom vermisler yetmez ama evet evet evet bir daha evet

bir daha oy göremezler umarım çoğu kişi böyle düşünürde koltuklarının son 2-3 yılınının keyfini sürsünler.... HaLka hizmet Hakka hizmettir diyip oy isteyenler HALKA eziyet edince artık kime eziyet olmuş sayıyorlar kendilerini acaba

hande yenerden gelsin "yalanın batsın yalancısın"
bu adam politikayı iyi öğrenmis basbakan bunu kacırmasın

aydansiii' Alıntı:
12 Eylül referandumunda "Nikah masasında bile bu kadar iştahla evet dememiştik" sloganıyla yola çıkanlar, eşlerinden utanıyorlar mı acaba? Toplu sözleşme için evet diyenler ne oldu. Şalvarı bozup don yaptınız, yine % 3 ü aldınız.

:alkis: :alkis: :alkis:

Bu 3 sendika birleşip eylem yapamadıktan sonra hepsi hikaye. Arka kapıda başka konuşup ön kapıda başka konuşmakla olmuyor bu işler. 3 sendika ortak tarih belirler saçma salak konulara değinmeden ortak hareket ederlerse bende sendika üyesi olmadığım halde onlara her türlü desteği veririm. Yoksa masal anlatmasınlar.

aydansiii' Alıntı:

Hocam görüşünün virgülüne kadar katılıyorum. Ve soruyorum;
Bunların bu davranışlarına hâla inanan bu davranışları hâla samimi bulan var mı?

sehzade' Alıntı:
aydansiii' Alıntı:

Hocam görüşünün virgülüne kadar katılıyorum. Ve soruyorum;
Bunların bu davranışlarına hâla inanan bu davranışları hâla samimi bulan var mı?
varki hala üye sayısı azalacağına artıyor.....bunlar sayısal gerçekler yorum yok....

Böyle bir açıklamanın sonunda diyeceksin ki hükümet söylediklerimizi verene kadar iş bırakıyoruz hemde tüm konfederasyonlarla işbirliği yaparak. Öğretmene nasıl ek ödeme olmaz teklifler içinde bunu bir türlü aklım almıyor benim insan komikte olsa 50 TL filan :verymad: Memlekette ek ödeme almayan tek grup biziz. Lise mezunu hemşireler 2700-2800 lira para alıyor, bunları görmüyorlar mı?

takdir ettim ilk defa meydan okumuşlar ve siyasetin anlıyacağı dilden konuşmuşlar. :alkis:

ilk defa değil, mem görevlendirmeleri zamanında da böyle çıkış yapmışlardı ilk dönemi hatırlayın, biz mi çok kinciyiz bu millet mi çok unutkan anlamıyorum, sonra noldu yine al gülüm ver gülüm, ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

grevsiz toplu sözleşmeye EVET dediniz. şimdide ağlama numarası yapıyosunuz. pesss valla nasıl bi pişkinlik bunlarınki anlamadım doğrusu.
Ne bekliyodunuz peki? elinizde toplu görüşme sisteminden farklı olarak ne yaptırım var? KOCAMAN BİR "HİÇ"
o halde bari EVET demiyeydiniz de ben EVET demedim der en azından avunurdunuz...

bdogretim' Alıntı:
Kamu sen başkanı ortak iş bırakma teklif etti. Ciddilerse bunu kabül ederler. Bugün eylem kararı al yarın eylem yap. Bu kadar kısa sürede neyi organize edecekler de meydanlara çıkacaklar. Hele hele Eğitim Bir Sen' in genel üye profili düşünüldüğünde asıl bu eylem kararı bir tiyatro gibi duruyor.
Hadi şaşırtın bizi, ortak iş bırakma kararı alın. Türk Eğitim Sen'li değilim. İsmail Koncuk kapınıza kadar gelip ortak eylem teklif etti. Tebrik etmek ve destek vermek lazım. Samimiyet testi asıl bu olacak.
Kesinlikle...

eee bunlar hep çıkar ilişkisine dayanıyor kan kaybetmemek için biraz can yakarız demişlerdir...

xsentius' Alıntı:
Bu 3 sendika birleşip eylem yapamadıktan sonra hepsi hikaye. Arka kapıda başka konuşup ön kapıda başka konuşmakla olmuyor bu işler. 3 sendika ortak tarih belirler saçma salak konulara değinmeden ortak hareket ederlerse bende sendika üyesi olmadığım halde onlara her türlü desteği veririm. Yoksa masal anlatmasınlar.

bence öncelikle eğitimcilerin sendikaları partileri aradan çıkarıp sadece haklarını aramak için eylem yapması gerekir... Yoksa bu eylem birilerinin ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramaz...

Ben hala temkinliyim eğer ki akp %6 veripte sendika istedi diye %16 zammı kabul ederse o zaman düşünmeye başlarım var bir çapanoğlu diye? şu anda her şey akpnin istediği yönde ilerliyor...İstediğini de alır tahminimce. %6 olmaz da %8 olur..

halka hizmet hakka hizmettir, halka eziyet .................... sözünü de beğendim güzel söz...

başlığı okurken içimden "ültimatomunuzu yesinler sizin" yazmak geçmişti ama yazının içeriğini okuyunca Türk Eğitim Sen'li bir öğretmen olarak yazan arkadaşın samimiyetine inandım, inşallah tüm Memur Sen üyeleri aynı samimiyeti gösterirler..

öğlen arası eylem yapacaklar diye tebrik mi edelim. öğlen arası, teneffüs arası eylemini anca yaparlar aksi taktirde ek dersler vs kesilir aman aman.

barthez' Alıntı:
bdogretim' Alıntı:
Kamu sen başkanı ortak iş bırakma teklif etti. Ciddilerse bunu kabül ederler. Bugün eylem kararı al yarın eylem yap. Bu kadar kısa sürede neyi organize edecekler de meydanlara çıkacaklar. Hele hele Eğitim Bir Sen' in genel üye profili düşünüldüğünde asıl bu eylem kararı bir tiyatro gibi duruyor.
Hadi şaşırtın bizi, ortak iş bırakma kararı alın. Türk Eğitim Sen'li değilim. İsmail Koncuk kapınıza kadar gelip ortak eylem teklif etti. Tebrik etmek ve destek vermek lazım. Samimiyet testi asıl bu olacak.
Kesinlikle...

Durum arkadaşın anlattığı gibi ortada... Bu açıklamalar EBS'nin şuan ki hızlı üye kaybını önlemeye yönelik çalışmalar sadece...

EBS'den gelecek hiçbir açıklamaya inanmıyorum, bunların hepsi danışıklı dövüş, ayak oyunu. Biz bunu verelim, siz meydanlara inin, iki gösteriş yapın, biz bunun üstüne oranı biraz daha yükseltelim, hem siz kazanın ( üyelerin istifa etmemesi için ), hem de biz ( şunu veriyorduk da, bunu verdik, oldu bitti ) muhabbetine dönmüş herhalde. :verymad:

Danışıklı dövüş den başka hiç bişey değil. yıllardır aynı senaryo.bu iş %5+5 le bitecek(çok iyimserim evet). ve %16 diyip %10 alacaklar. ilk dergilerinde de %6 veriyolardı %10 aldık diyecekler. ve hala daha bu sendikalara üye olan insanlar olacak. yazıklar olsun. ben hükümetin yerinde olsaydım %1.5 verirdim. 6 aydır sesini çıkarmadan çalışan memurlara bence çok bile. zaten haziranda da vergi dilimine girecez maaşlar daha da düşecek. A sendikası b sendikası farkaketmez toplu istifadan başka çözümü yok bu işin. gerçi zannetmiyorum ama belki takarlar. iyiki sendikalı değilim ve bu şartlarda olmam da. sendikalıysanız da hemen istifa edin. ya da hayat çok güzel diyip yatın uyuyun.

tırt !
bu cümleler maliye bakanı Şimşeki etkilemez,
adam zaten yurtdışında yeri hazır, seçilmezse gidecek hemen.
maalesef açıklama-açıklama-açıklama, sonu gelmiyor, şuan yapılan şeylerin sonucunda ne olacağı zaten 15 Ocakta belliydi...

hocam bizde Eğitim Bir Sen li arkadaşlar var geçen 1 saat derse girmeme eylemine hatta kurdela takmaya bile katılmadı çoğu. hemde kendi sendikalarının tertip ettiği bir eylemdi bu. meydanlara dese nolacak. ben sordum katılacakmısınız diye hayır dediler. öyle çıkıp orda konuşmayla olmuyor. indirsin meydanlara öyle görelim. kendi üyeleri biz yokuz diyor. nasıl sendika bu anlamadımki.

sendikalar üye başına aldığı aidata bakıyorumda keyifleri yerinde. bende sendikalı değilim. Allah nasip ederse olmayıda düşünmüyorum(-ki bu sözleşme de üye olmayanlardan da aidat alınmasını istiyorlar). bunlar benim üzerimden para kazanıp lagara lugara yapmalarına izin vermem en azından

"anlaşmıştır onlar al gülüm-ver gülüm. bak sen 3+3 ver biz size kızalım. sonra 5+5 verin haydeee zafer bizim olsun."

doğruyun söylemek gerekirse kaç kişinin aklında yukarıda ki 007 komplo teorisi geçiyor?

Geri