Eğitek'ten Formatör Anketi .Herkes Baksın!!!

Kodla Büyü
Re: EĞİTİCİ BT FOR.ÖĞRETMENLERİ VE OKUL BT FOR. ÖĞRET. ANKETİ

gececi' Alıntı:
"Bu bilgisayardan daha önce anket doldurulmuş"

sistem sorunlumu yoksa

Sistem sorunu değil. O bilgisayardan (Genelde okulların tek çıkış ip vardır) siz yada başka biri formatör olarak anketi doldurmuş anlamına geliyor. Mükerrer katılım olmasın diye. Başka bir ip üzerinden giriş yapılabilir.

ayhangunes' Alıntı:
Yönetici arkadaşlar bunu sitenin üst kısmında uyarı olarak verebilirler mi acaba ?
İyi olur hocam..Ne kadar çok kişi tarafından sorunlarımız ve isteklerimiz üst kademeye iletilirse inşallah çözüme o kadar yaklaşırız.
Haydi Hayırlısı

gececi' Alıntı:
"Bu bilgisayardan daha önce anket doldurulmuş"

sistem sorunlumu yoksa

banada aynı hatayı veriyor kimsenin doldurduğunu sanmıyorum ama

bende de aynı hata :x

okullar proxy üzerinden çıktığından olabilir. Meb interneti olmayan yerden deneyin.

Ben de sorunlara bunları yazdım
1-Öncelikle formatörun çalışma verimliliğinin artırılması için mesai saatlerinde düzenleme yapılmalı.(9:00-15:00)
2-Zorunluluk kaldırılmalı.
3-Formatörlük görevlendirme ile değil bilişim teknolojileri öğretmenlerine yapılacak sınav sonucu isteyenlere kadro verilmesiyle yapılmalı.
4- Formatörlükle ilgili görevlerini aksatmadan yerine getirebilmesi için maximum 6 saat ders verilmeli

doldurduk bakalım
:sleep:

lnra' Alıntı:
ben sahsen okul formatör öğretmenliğiyle ilgili sorunlarımı ve isteklerimi söyle özetledim.
1-okul formatörlüğünün çalışma saatleri 9:00-16:00 olmasını
2-okul formatörlüğünün okul müdürüne bağlı olmamasını direk ilçe mem bağlı olmasını
3-teknik kadro verilmesini,
4-ders saatini maximum 6 olmasını
5-denetiminin ilçe şube müdürlerince yapılmasını
6-eğiticilerin kaldırılmasını
7-her 20 bilgisayarı olan okula bir formatör kadrosunun verilmesini
8-Ayda bir kere ilçedeki formatörlerin toplanmasını ve sorunların çözümünü konuşmalarını
9-Kurs ve seminer vermek isteyenöğrenci ve öğretmenlere okul formatör öğretmenin kurs açabilmesini
10-Formatör olabilmek için 3 yılını doldurmasını gerektiğini
11-nöbet ,klüp vs işlerin verilmemesini
12-okuldaki öğrencilere ve öğretmenlere rehberlik vermesini

hepsini anladım hocam da bu 7 ve 10 u anlamadım, işinize mi yarıyor yoksa?

Allahım en sonunda birileri sesimizi duymuş çok şükür. umarım bunun sonunda herkesi memnun edecek bir karar çıkar.

yesimk06' Alıntı:
Ben de sorunlara bunları yazdım
1-Öncelikle formatörun çalışma verimliliğinin artırılması için mesai saatlerinde düzenleme yapılmalı.(9:00-15:00)
3-Formatörlük görevlendirme ile değil bilişim teknolojileri öğretmenlerine yapılacak sınav sonucu isteyenlere kadro verilmesiyle yapılmalı.
4- Formatörlükle ilgili görevlerini aksatmadan yerine getirebilmesi için maximum 6 saat ders verilmeli
Yukarıdakilere aynen katılıyorum ancak niye 09.00-15.00 istediğimizi belirtelelim
Arkadaşlar sadece ek ders full alıyorsak rehberlik öğretmeni gibi bizim çalışma saatimiz de onlar gibi
09.00-15.00 arası olmalı. Çok acil bir durum olduğunda telefonla bizi çağırabiliyorlar. Zaten formatör olan okullarda en az 15 bilgisayar var ve birinden yapılmazsa öbüründen yapılıyor. (Aşağıdaki gibi düzenledim ben de kendimce)

1-Öncelikle formatörun çalışma verimliliğinin artırılması için mesai saatlerinde düzenleme yapılmalı.(9:00-15:00) Bu yönetmelikle İl milli eğitimlere ve okullara iletilmeli
(sadece ek ders full alıyorsak rehberlik öğretmeni gibi bizim çalışma saatimiz de onlar gibi
09.00-15.00 arası olmalı. Çok acil bir durum olduğunda telefonla bizi çağırabiliyorlar. Zaten formatör olan okullarda en az 15 bilgisayar var ve birinden yapılmazsa öbüründen yapılıyor.)

Amaç belli arkadaşlar bizi öğremenlikten çıkarmaya çalışıyorlar ......

Biz öğretmeniz ...... Ben öğretmenlikten , derse girmekten zevk alan bir kişiyim....

İnşallah bu boş formatörlük işleriyle bizi zorla formatör yapmazlar.....

Bilişimin önemini ne yazıkki anlamıyor bu yöneticeler ....Hadi hayırlısı.........

Arkadaşlar lütfen herkes rehberlik öğretmenleri ile aynı haklara sahip omamız gerektiğini (mesai bitimi ve yaz tatili)yazsın

karinca_52' Alıntı:

Biz öğretmeniz ...... Ben öğretmenlikten , derse girmekten zevk alan bir kişiyim....

Bilişimin önemini ne yazıkki anlamıyor bu yöneticeler ....Hadi hayırlısı.........

Aynen bu şekilde hocam. Bu anketin bir tane yapılma nedeni var benim görüşüm ilköğretimlerdeki bütün bilgisayar öğretmenlerini mutlu edecek bir yöntem bulunmaya çalışılıyor. Bunu neden yapıyorlar çünkü ilköğretimdeki ders saati sayıları 25 saate indiriliyor ve eminim ilk gidecek derste bilişim teknolojisi dersi...Ders gidince öğretmen normu bulunduramayacaklarına göre BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ÖĞRETMENLERİNE bir yolla kadro verilmesi planlanıyor...

Madem öyle biz de en iyisini seçelim...Eğer 8.00-17.00 arasında ve tatillerde çalışacaksak MÜDÜR YARDIMCISI kadrosu tahsis edilsin, yok rehberlik öğretmenleri gibi olacaksak o zamanda BT REHBER ÖĞRETMENİ olalım.
Tabii bu sadece benim görüşüm..

Kadro verilirse bir anlamı olur. Okuldaki diğer öğretmenlerin bizlere bakış açısını değiştirmede etkili olacağını düşünüyorum...

faruk hocam benzer fikirler taşıyorum ama müdür yardımcılığı kadrosu verebileceklerini sanmıyorum okul rehber öğretmenine benzer bir kadro oluşturabilirler kanaatindeyim. böyle bir durumda görev tanımı da belli olacağından okuldaki teknik eleman gibi kullanılma sorunu da ortadan kalkar. izleyelim ve görelim bakalım.

karinca_52' Alıntı:

:+1: :+1: :+1:
hocam size sonuna kadar katılıyorum. doldurduğum ve yönlendirdiğim bütün arkadaşlara bu yönde doldurmaları gerektiğini söyledim

Anladığım kadarıyla bizim dersi ortadan kaldırmayı planlıyorlar. tabi bu planı yaparken bizi ne yapacaklarını şaşırdılar. bu bizi ne yapacaklarını arayış içerisine girdikleri şu dönemde bu durumu bize danışmayı tercih etmişler yerinde bir karar olmuş düşüncelerinden dolayı tebrik ediyorum.

Bende öğretmen olarak kalmayı her zaman tercih ederim ancak iş bence ciddi. dersi kaldırmayı kafalarına koydukları yüksek ağırlıklı ve bu konuda bize danışacaklarını da sanmıyorum. dersimiz kalkmasa bile haftada 1 dersle (o da 35 dk olması planlanıyor) 15-20 bilgisayarla 50-60 kişiye halihazırdaki müfredatla kimsein faydalı olabileceğini düşünmüyorum.
bu yüzden Kendi kişisel görüşümü aşağıda belirtiyorum. arkadaşlarda değerlendirmelerini yapıp yorumlarıyla birlikte eksik fazlasını kendi görüşlerine göre düzenleyerek bizimle paylaşırlarsa daha etkili bir sonuç çıkacağını düşünüyorum.

1) İl/İlçenize bağlı okullarda/okulunuzda görevli BT formatör öğretmeni var mı?

Evet

2) BT sınıfı bulunan okullarda formatör öğretmen görevlendirilmesinin gerekli olduğuna inanıyor musunuz?

Hayır

3) BT formatör öğretmeni GÖREVLENDİRİLMEMESİ durumunda okullarda bilişim faaliyetlerinin yürütülmesi konusunda alternatif çözüm önerilerinizi belirtiniz? (Birden çok işaretleme yapabilirsiniz.)

Okullara teknisyen kadrosu verilmesi
BT formatör öğretmenlerine "BT Rehber Öğretmeni" statüsü verilmesi

Bunlar dışında çözüm öneriniz varsa lütfen yazınız:

BT öğretmeninin çalışma performansı açısından özellikle çalışma saatleri düzenlenmeli ve Rehber öğretmenler gibi günlük 6 saat olmalı. Yarıyıl ve yaz tatillerinde de yine rehber öğretmenler gibi tatil yapabilmeli.

4) . Okul BT formatörlerinin görevlerini yerine getirirken karşılaştıkları sorunlardan hangilerine katılıyorsunuz. (Birden çok işaretleme yapabilirsiniz.)

Okullarında bilişim önderi olarak değil teknisyen olarak görülmeleri
Görevi haricinde idari işlerde müdür yardımcısı gibi görevler yüklenmesi
Hukuki bir statülerinin olmaması

5) İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde eğitici BT formatör öğretmeni görevlendirilmesinin gerekli olduğuna inanıyor musunuz?

Hayır

6) İl/İlçe Milli eğitim müdürlüklerinde eğitici BT formatör öğretmeni GÖREVLENDİRİLMEMESİ halinde il düzeyinde bilişim faaliyetlerinin koordinasyonu, BT formatör öğretmenlerin eğitim, görevlendirme ve denetim faaliyetlerinin yürütülmesi ve bakanlık projelerinin il düzeyinde yürütülmesi konusunda alternatif çözüm önerilerinizi belirtiniz?

Bilişim Teknolojileri Branşından il milli eğitim müdürlüklerinde çalıştırılmak üzere Eğitim Müfettişi alınmalı. Diğer branş öğretmenleri ve okulların denetlenmesini hali hazırdaki eğitim müfettişleri nasıl yapıyorsa bu eğitim müfettişleri de bilişim teknolojileri öğretmenlerini ve okulların bilişim içeriğini denetlemeli.

Bu arada diğer branşlardan görevlendirilen formatörlerin de son dönemi olacak galiba, her işte var bir hayır...

Anlamadığım nokta şu her okula bir bt formatör kadrosu verilse ders sayıları azalacak diolar bt dersi kaldırılırsa yeni mezun olanalr arkdaşlar nasıl atanacak her okulun kadrosu dolsa yeni mezunlar boştamı kalacak merak ediyorum

ashaxx' Alıntı:
Anlamadığım nokta şu her okula bir bt formatör kadrosu verilse ders sayıları azalacak diolar bt dersi kaldırılırsa yeni mezun olanalr arkdaşlar nasıl atanacak her okulun kadrosu dolsa yeni mezunlar boştamı kalacak merak ediyorum
şu anda çoğu okulda BT öğretmeni yok...Bu şekildeki bir uygulamadan sonra en az 7-8 sene daha BT öğretmeni atanır. Çünkü şu anda küçük okulların çoğunda BT öğretmeni yok ama kadro verilirse ders sayısına bakılmaksızın atama olacağından küçük okullara da atama yapılacaktır..Küçük okullardan kastım 8 ila 15 derslik arası...

aries19_35' Alıntı:
Öyle düşünüyorum böyle düşünüyorum demeniz güzel arkadaşlar bir de anketi doldursanız. Bu anket bana hala çıkmayan yönerge taslağını hatırlattı. 4 sene önce eğiticiliğe başladığımda şöyle olacak böyle olacak denirdi. Hani hep askerlik kısalacak muhabbeti var ya. Benim tahminim bu anket sonucunda hem okul hem eğitici formtörlük sona erdirilecek. Yerine ne konur bilmem umrumda da değil

illerdeki m.e.md leride karşı cidden böyle bir şey olabilir mi adam diyor ki laboratuvara ne gerek var o majineleri alıp dağıtalım sınıflara olsun bitsin diyor böyle bir zihniyet işte.... diyecek söz bulamıyorum...

Arkadaşlar hepimiz mutlaka farklı farklı bilgisayarlardan anketlerimizi çoğaltarak çalışma saatlerinin 9-3 olması ve yaz tatili hakkımız olmasını taleb edelim işe yarayabilir

forumda duyuruyu üst kısma alabilirsek daha dikkat çeker yöneticilerden rica etsek

af__ra' Alıntı:
forumda duyuruyu üst kısma alabilirsek daha dikkat çeker yöneticilerden rica etsek
HOCAMA KATILIYORUM BU ANKET YUKARIDA ANASAYFADA SABİTLENSE DAHA DİKKAT ÇEKER

bu konunun sabitlenmesini birkaç defa dile getirdik ama kimseden cevap gelmedi :D

Bir de başlık değiştirilse daha iyi olur konuyu açan arkadaşım yanlış anlamasın ama Eğitek'ten Formatör Anketi gibi bir başlık daha etkileyici olur.Anasayfada anket kısmı görünmediğinden giren sayısı da az olabilir.

açalım hocam
Eğitek'ten Formatör Anketi
başlığıyla iyi olur

ben de öğretmenliğimi yapmak isteyenlerdenim .Ben bunca yıl formatör olmak için okumadım.Ben öğretmen oldum ve öğretmenlik yapmak istiyorum .Ya ne sapma sapan bir bölüm seçmişim ne güzel matematik öğretmenliği tutarken.Ah akılsız kafam ah.

Anketi birkaç defa doldurdum. 4. maddede sorunlarımızı dile getrmeye çalıştım arkadaşlar. lütfen sizler de yazın çalışma saatlerimz tatil düzensizliğimz çok önemli. ve dersimiz elden gidiyor....

Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri, Formatör olarak görevlendirilecekse çalışma saatleri, tatilleri ve görev tanımları yapılarak bir düzene sokulmalıdır. Öğretmene, öğreten olduğu unutturulup tamirci, okulun memuru gibi roller yakıştırılmamalıdır. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak çalıştığımız okula başka bir okuldan, başka bir branştan birinin görevlendirilmesiyle dersimize bile girememekte hatta haftada 15 saati bile dolduramamaktayız. Formatörlük görevini üstlendiğimizde ise öğretmenlik mesleğine uygun olmayan 8-17 arası çalışma saatleri, formatörlüğün görev tanımının belirsizliği, sömestr - yaz tatili belirsizliği gibi zor koşulların altında ezilmekteyiz. Bilişim Teknolojileri dersinin seçmeli ders olmasıyla dersimiz 2. hatta 3. sınıf ders olarak görülmekte; formatörlük görevi sebebiyle, derslerimiz aksamaktadır. En azından özlük haklarımızın düzeltilmesigerektiğini düşünüyorum. Teşekkür ederim.

Arkadaşlar ankati doldururken BT sınıfının laboratuar gibi düşünülüp bizlerede yıpranma payı verilmesini dile getirirseniz iyi olacağı kanaatindeyim. Sabahtan akşama kadar radyasyona maruz kalıyoruz hiçbir düzenleme yok.

keşke bukadar önemli bir konu zamanında sabit yapılsaydı.
forumu sık takip etmeme rağmen daha yeni görebildim.
büyük ihtimalle benim bigi göremeyen bir sürü arkadaş vardır.

Geri