EĞİTEK DOĞRU YOLDA FORMATÖRLÜK KADROSU OLMALI

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
hhtc' Alıntı:
inanakyol' Alıntı:
hhtc' Alıntı:
Bıraksın artık herkes derslerimizi geri isteriz saçmalığını. Dersler geri verilmeyecek bence verilmemeside doğru. Bizler çoğumuz BÖTE okuduk. BÖTE lerin neden açıldığını öğrenim hayatımız boyunca bize defalarca anlatıldı. Bakanlık ve Eğitek arkadaşımızın anlattığı yönde çalışmalar yapıyorsa sonuna kadar doğru yapıyordur. Derse girmek isteyen arkadaşlar o zaman BÖTE okuyup zahmet etmeseydi gidip Teknik Eğitim falan okusaydı. BÖTE bilişim teknolojileri öğretmeni yetiştirmez BÖTE bilişim teknolojilerinin eğitimde nasıl kullanılacğına rehberlik edecek kişileri yetiştirir. Devlet bunun alt yapısını yıllar önce kurmuş şuan uygulamasını yapmaktadır. Kabul edelimki BÖTE lerde verilen eğitim çok kaliteli değildi yani bize ağırlıklı bilgisayar bilgisi öğretilmedi çünkü BÖTE bilişim dersine girecek Bilişim Teknolojileri öğretmeni yetiştirmez. Bu dersi ger isteyen arkadaşlar çok merak ediyorum alan bilgisine n kadar hakim yada kaçta kaçı gerçekten bilgisayarda çok ii olduğunu söyleyebilir. Bence bırakalım dersimizi geri isteriz durumunu yeni çıkacak genelge yönetmelik herneyse ordaki çalışma şartlarımızın iyi olması için fikirler üretip girişimler yapalım derslerimizi geri isteriz yaygarası ancak zaman kaybettiriyor.

Hocam bahsettiğiniz konulardan anladığım kadarıyla okulunuzda bilişim teknolojilerinin eğitimde nasıl kullanılacağı konusunda projeler üretiyorsunuz, interaktif eğitim yazılımları geliştiriyorsunuz. Bizimle paylaşırsanız okulunuzda bilişim teknolojilerinin eğitimde nasıl kullanılması konusunda öğrenci ve öğretmenlere yaptığınız rehberlik çalışmalarını, geliştirdiğiniz materyalleri ve nasıl kullanıldıklarını,ürettiğiniz projeleri biz dersi geri isteyipde alan bilgisi yetersiz branşdaşlarınız sizin tecrübelerinizden faydalansın.

Sizde derslerde heralde işletim sistemi falan yapıyorsunuz hocam sen hala anlamadın olayı ya Academedia 10 yılda 100 lerce uzmanın ortak çalışmasıyla oluşturulmuştur. Bu yapıyı daha sonra Sebit alıp Vitamini oluşturdu. Ben zaten o tür yazılımları oluştursam gidip dışarda özel şirketlerde çalışırdım sonuçta okuldaki rehber öğretmenlerde beyaz önlükle dolaşıyor ama gidip hiç bir öğrenciyi ameliyat etmiyor. Bizim görevimiz mevcut yazılımların artısını eksisini inceleyip uygun olanları kullancılara tavsiye etmektir. Yıllardır çeşitli ihalelerle devlete bişeyler kazıklamışlar bunun nedeni bunları alan kabul eden kişilerin bu işten çok anlamamaları gereksiz yerlerde donanımsız işten anlamayan insanların bulunması bizim görevimizi gerekli eğitim ortamlarının oluşturulması BT teknolojilerinin bu ortamlarda en verimli şekilde kullanılması bunu kullancak öğretmenlerede bize gösterdikleri programlar içinde en uygununu seçmek ve kullamına yardımcı olmak onun dışında okuldaki tüm bilişim teknolojilerinden sorumlu olmaktır bunu ister tamircilik olarak algılayın ister görev

Hocam ben bu bölümü öğretmenlik olduğu için tercih ettim. ben öğrencilerimle etkinlik yapmaktan ve iletişim kurmaktan çok memnunum..geri kalan tüm işleri zaten yapıyorum. ama formatörlük kadrosu diye herhangi bir memur gibi bilgisayar başında vakti mi harcayamam, harcamamalıyım. o zaman niye öğretmen oldum?

hhtc arkdaşımıza herkezin kızmasının nedeni formatörlük istemesi değil , "bırakın bu dersleri geri isteme saçmalığı" sözünü kullanmasıdır. Sonuçta derslerimiz varken de formatörlük vardı, ayrıca formatörlük kadrosu verilirse bizde buna onay verir imzayı da atarsak , nasıl bir statüde olacağız, çalışma saatlerimizi başta bize uygun yaparlar sa bile sonradan istedikleri gibi değiştirebilirler, ayrıca okullardaki memurlardan bir farkımız kalacağını sanmıyorum, bence öğretmenlik ten başka kurtuluş yolumuz yok benden sölemesi.....

Bu konunun açılmasının birliğimize,bütünlüğümüze (varmıydı o da tartışılır) ve yapılacak olan eyleme çok büyük zararları olmuştur daha da olacaktır. nokta.

Sayın Hocam diyelim ki okul müdürü senin şevk ile yaptığın teknik servis hizmetinden memnun kalmadı, bir firma ile anlaştı. Okulda herşey yolunda. Sana ihtiyacı yok. O zaman firmaya başvurursunuz beni formatör yap diye. İlk önce elinizdeki dersi alan daha sonra sizi tamirci yapan bu zihniyet devam ederse öğrencileriniz size " hey teknik servis bir ara şu benim bilgisayara bakıver" derse hiç şaşırmayın. Bu sefer sizin onurunuzu o aldığınız 18 saat ekders inşallah kurtarır.

Son sözümü söylüyorum artık kimseye bir cevap vermeyeceğim...

Bakın arkadaşlar dersler bugün olmasada yakın bir zamanda birgün kalkacak teknoloji hızla gelişiyor bilgisayarlarda artık çok sıradan birer araç haline gelecek ( ki zaten şuan herkesin eli altında ) benim söylediğim bizler norm olayını derslere bağlarsak daha çok başımız ağrıyacak onun için görev tanımları belirlenmiş ders sayısına bağlı kalınmaksızın normumuzun belli olduğu adı herneyse (isteyen formatörlük isteyen BT Rehber Öğr. isteyen Öğrt. Teknoloğu desin ) bir uygulamanın olması için birlik olalım derslerimizi geri verinin peşine düşer her kafadan bir ses çıkarsa yine elde var 0 olur boşuna vakit kaybetmeyelim ve tek bir noktada buluşup oraya odaklanalım.

Hoşçakalın..

hhtc' Alıntı:
Bıraksın artık herkes derslerimizi geri isteriz saçmalığını. Dersler geri verilmeyecek bence verilmemeside doğru. Bizler çoğumuz BÖTE okuduk. BÖTE lerin neden açıldığını öğrenim hayatımız boyunca bize defalarca anlatıldı. Bakanlık ve Eğitek arkadaşımızın anlattığı yönde çalışmalar yapıyorsa sonuna kadar doğru yapıyordur. Derse girmek isteyen arkadaşlar o zaman BÖTE okuyup zahmet etmeseydi gidip Teknik Eğitim falan okusaydı. BÖTE bilişim teknolojileri öğretmeni yetiştirmez BÖTE bilişim teknolojilerinin eğitimde nasıl kullanılacğına rehberlik edecek kişileri yetiştirir. Devlet bunun alt yapısını yıllar önce kurmuş şuan uygulamasını yapmaktadır. Kabul edelimki BÖTE lerde verilen eğitim çok kaliteli değildi yani bize ağırlıklı bilgisayar bilgisi öğretilmedi çünkü BÖTE bilişim dersine girecek Bilişim Teknolojileri öğretmeni yetiştirmez. Bu dersi ger isteyen arkadaşlar çok merak ediyorum alan bilgisine n kadar hakim yada kaçta kaçı gerçekten bilgisayarda çok ii olduğunu söyleyebilir. Bence bırakalım dersimizi geri isteriz durumunu yeni çıkacak genelge yönetmelik herneyse ordaki çalışma şartlarımızın iyi olması için fikirler üretip girişimler yapalım derslerimizi geri isteriz yaygarası ancak zaman kaybettiriyor.
hocam öncelikle biz öğretmeniz verilmiş olan müdür veya formatör gibi adlandırmaların arkasına sığınmak saçmalıktır. acaba ülkemizde kaç bölüm gerçekten amacına hizmet etmektedir fen edebiyat fakülteleri ziraat fakülteleti hangisi amacına yönelik çalışmakta ve iş bulmaktadır.bu ülkede meb öle uzun vadeli planlar yapmıyor getirmiş olduğu bir sistemin 3 yıldan fazla sürdüğünü hala görmedim o yüzden bu daha önce planlanmış bir durum değildi kadrolarımız o şekilde oluşturulurdu her yıl elimizdeki imkanlardan bir kısmı alınmazdı. galiba sen rahat şekilde görev yapmaya alışmışsın 18 saat ek ders almakta güzel geliyor olmalı...ama biz öğretmenizzz ve mesleğimize sahip çıkacağız..

wertyu6' Alıntı:
Bu konunun açılmasının birliğimize,bütünlüğümüze (varmıydı o da tartışılır) ve yapılacak olan eyleme çok büyük zararları olmuştur daha da olacaktır. nokta.

Hocam hangi birlik hangi beraberlik? Görüldüğü üzere burda herkes kendi menfaatini düşünüyor, kimse diğerlerini yada 3 yıl sonrasını düşünmüyor...

hhtc' Alıntı:
deftones' Alıntı:
İnşallah Meb bizlere iki seçenek sunar.
---Öğretmen olmak isteyenler için ders yeniden verilir.
---TAmirci olamk isteyenler dört gözle bekledikleri kadrolu Formatör sıfatına kavuşur

Hocam sanki dersler verilse öğretmen olsan tamir yapmayacaksın ben 9 yılda 8 farklı türde okulda çalıştım neresi olursa olsun o tamir işi oluyor. Yarın Fatih Projesi uygulanmaya başladığında derse giriyorsun diye sizi sorumlu tutmayacaklarınımı sanıyorsunuz yine sorunlarda sizden yardım bekleyecekler
Kesinlikle katılıyorum

Aramızda bazıları sanki yazdıklarıyla diğer arkadaşların düşüncelerini değiştirebileceğini zannediyor.

Herkes görüşünün arkasında dursun onun mücadelesini versin. Derslere girelim diyenlerin sayısı da, şartları iyileşsin formatör olalım diyelerin sayısı da az değil. Biz siz diye ayrım yapanlara söylüyorum. Ötekinin kim olacağı belli olmaz.

Dersler 4 ve 5. sınıflarda notlu, zorunlu ders olmalı.

İsteyenlere de aşağıda şartları yaklaşık olarak verilen bt rehber öğretmenliği kadrosu verilmelidir. İsteyen derse girer, isteyen bt rehber öğretmen olur.

Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeninin;
1- Görev tanımı adil ve belirgin olarak yapılmalıdır.
2- Sadece müdüre ya da ilçedeki bilişim işleriyle ilgilenen BT formatörüne bağlı çalışmalıdır.
3- Saat 9.00 - 15. 00 arası çalışmalıdır.
4- Okul teknolojik araçlarının tamir, bakım ve servis işlemleri için ilgili firmalarla iletişimi sağlamalı ve çözüm üretme noktasında okul yönetimi ve öğretmenlerine danışmanlık yapmalıdır.
5- Kesinlikle bir odaya sahip olmalıdır.
6- Okul web sitesinin teknik takibinden sorumlu olmalı, web yayın ekibine başkanlık etmelidir.
7- Nöbet görevi ve diğer hiçbir görevi yürütmemelidir.
8- Hafta içi ya da hafta sonu istediği bir konu ile ilgili KURS açabilmelidir.
9- Egzersiz çalışmaları yapabilmelidir.
10- İsteğine bağlı olarak herhangi bir sosyal kulüpte çalışabilmelidir. Ancak bu zorunlu olmamalıdır.
11- Açtığı kurslara ait katılımcılara katılım belgesi ya da duruma göre sertifika verebilmelidir.
12- İlçedeki tüm bilişimciler bir araya gelerek ilçe çapında belli periyotlarla toplantılar yapmalı ve ilçedeki tüm okullarda kullanılabilecek ortak bir okul sitesi içerik yönetim sistemi yazmalı ve tüm ilçelerde bu içerik yönetim sistemi kullanılmalıdır.

Keşke önümüze seçenek sunsalar ama "İsteyen derse girer, isteyen bt rehber öğretmen olur." bu şekilde uygulama olmaz.
Bir soruya hem "evet" hem hayır diyemezsin, ikisinden birini seçmen lazım...

Dersimiz haftada 2 saat olsun 30 saat derse girelim başka bi iş yapmayalım diyorsunuz.
Peki hesaplayalım 4-5-6-7-8 sınıflarda 2 şer saat olsa her sınıftan 3 şube olmalıki 30 saat e tamamlayalım.Peki kaçımızın okulunda 3 şube var? 3 şube olmayan okullarda ki arkadaşlar nasıl yapacak? yine branş dışı derslere girmeyecekmi?

yada diyelim ki 3 er şube var 30 saati tamamladınız haftada 2 saat 5 sene boyunca ne anlatacaksınız?
İlk öğretimdeki BT dersinin amacı temel bilgisayar kullanımı değilmi hani 160 saatlik kurslarda verilen içerik değilmi? 160 saatte anlatılabilen konuları nasıl 5 seneye yayacaksınız? yada ilk öğretimde okuyan bi çocuğa programlamamı anlatacaksınız anlatsanız çocuk ne kadar anlayacak yaşı ve zekası buna uygunmu?

okuldaki rehber öğretmen derse girmiyor kimse diyomu sen öğretmen değilsin? yada yöneticiler artık öğretmen değillermi?
Okullarda sadece 30 saat derse girenlermi öğretmen? peki eğitim fakültesini bitirip atanamayan kardeşlerimiz? onlardamı öğretmen değil?
Yapmayın arkadaşlar biz eğitim fakültesini bitirdiğimizde öğretmen olduk bunuda kimse elimizden alamaz.

Okulunuzda insanların size davranış şekilleri tamamen size bağlı. Eğer hayır diyemiyorsanız buna cesaretiniz yoksa 30 saat dersinizde olsa dersten sonra kalıp o bilgisayarı siz tamir edersiniz. Ama hayırlarınız varsa formatörken bilgisayar kasasıyla uğraşmazsınız.Formatör tamirci değil rehberdir ama bilene.Söyleyene.
PDR ci arkadaşlar pskolojisi bozuk öğrenciyi tedavimi eder RAM a mı gönderir? BAsit bi durumsa kendi çözer değilse RAM a gönderir.
Formatörde öyledir Sistemde sorun varsa yapar donanım arızasıysa servis çağırır.Ama bilmek lazım yönetmelikleri sorulunca göstermek lazım.

Ben dersi geri isteyen arkadaşlara kızmıyorum kızmayada hakkım yok zaten. peki neden formatör olmak istiyenlede bunca tepki?

neden sürekli aynı şey oluyor merak ediyorum. Birisi bir başlık açıyor, ardından herkes birbirine giriyor. kalp kırıyor. Açtığımız başlıkta ve yazdığımız cevaplarda karşıdakileri kırmamaya özen göstermek gerekir diye düşünüyorum. Öğretmen arkadaşlarım

arkadaşlar dersin gereklimi gereksizmi olduğunu niye biz tartışıyoruz anlamıyorum bizim eğitim fakültesinde bölümümüz varmı var devlet bizi atadımı atadı herkes ders anlatacağını bile bile bu mesleği seçti ayrıca niye seçtiği de kimseyi ilgilendirmez şu anda bizim branşımız harici başka gereksiz dersler yokmu sanki onlar hiç bu konuyu tartışıyomu acaba?? resim,müzik ,beden dersleri ne derece gerekli ne derece amacına uygun işleniyor müzik dersinde mesela ne öğrendik günlük hayatta ne derece işimize yarıyor günlük hayatta bizim branşımızdan daha yararlı bir branş bana sorarsanız yok.bu gereksiz tartışmaları artık bir kenara bırakalım ve herkes hakkı olan derslerine sahip çıksın artık..

andariel' Alıntı:
Keşke önümüze seçenek sunsalar ama "İsteyen derse girer, isteyen bt rehber öğretmen olur." bu şekilde uygulama olmaz.
Bir soruya hem "evet" hem hayır diyemezsin, ikisinden birini seçmen lazım...

Olmaz dediğiniz şey şu anda bile oluyor. Zorunlu formatörlük uygulamayan illerde isteyen dersine giriyor, isteyen formatör oluyor. Formatörlerin derse girme zorunluluğu rehber öğretmen statüsüne geçince kaldırılabilir. Ki rehberlik öğretmenleri derse zaten girmiyor olmayacak iş değil. Derse girmek istemeyenler de rahat eder. O arkadaşlara bırak git mesleği diyenler haddini aşıyor. Rehber öğretmen de derse girmiyor bu öğretmenlik sıfatını değiştiriyor mu?

Zaten hepimiz hayal kuruyoruz burada, şu olsun bu olsun diye, bize birşey soran oldu mu? Hayalini bari kurarken niye ya onu seç ya bunu diye zorluyorsunuz insanı :wink:

LÜTFEN DERS VERMEYİ UNUTUNUZ ARTIK hhtc hocama yerden göğe kadar katılıyorum ilk defa şöle mantıklı bir meslektaş buldum valla helal olsun sana hocam senle tanışmak isterdim bu arada ben de 6 senede 6 okulda çalıştım ve anadolu lisesini sınavla kazandım okulumda mutluyum. ama kafam rahat değil bu sorunlardan dolayı. eğer özlük haklarımız verilse ben 9-15 kadrolu formatörlüğe razıyım. yeter ki oturmuş bir sistemimiz olsun. bunca meslek hayatımda bizim tek çaremiz kadrolu formatörlüktür. lütfen ders vermeyi unutun artık. bundan 9 sene önce ünversitede hocamız sizin bölümün 10 senelik ömrü var demişti. ve çok haklı bu yüzden sakin olun ve daha sağ duyulu olmanız lazım ----ders vermek isteyenlere----

şöyle bir şey de var dersler geri geldiği zaman formatörlük tarih mi olacak ? diyecekler mi bunların dersi var artık zorunlu görevlendirme yapmayalım?

:idea:
dersinin kaldırılmasını isteyen bt dışında hangi branş öğretmeni vardır ki?

herkes yazdığında haklıda ben 30 saat ders istiyorum demek çok saçma.müzik öğretmeni görsel sanatlar öğretmeni 1 er saat giriyor şube sayısı çok olan okullar hariç 14 15 saat derse anca giriyorlar.kimseye 30 saat derse gireceksin denmedi.evet dersler geri verilsin seçmeli olmasın ama 2 şer saat olsun demek saçma.4 5 lerdede en az bir saat olmalı ve dersler seçmeli olmamalı.böylece norm sorunu kalmaz.Taleblerimizde haklıyız.Formatörlük devam etmeli isteyen formatör olmalı eğer derse girecekse eskisi gibi 8 saatle sınırlandırılmalı ,formatörü olan okullarda 4 5 lere sınıf öğretmeni girmeli.

Ders isteyen arkadaşlar öğretmen olduğunuzu savunuyorsunuz bence bi dha düşünün sizden farklı düşünen insanlara hangi kelimlerle hitap ettiğinizi bi daha gözden geçirin bana göre siz bırakın öğretmen olmayı tamircilik için bile kafamda soru işaretleri oluşturuyorsunuz :(

delisincap' Alıntı:
Ders isteyen arkadaşlar öğretmen olduğunuzu savunuyorsunuz bence bi dha düşünün sizden farklı düşünen insanlara hangi kelimlerle hitap ettiğinizi bi daha gözden geçirin bana göre siz bırakın öğretmen olmayı tamircilik için bile kafamda soru işaretleri oluşturuyorsunuz :(
laf salatası yapmasak.

KOYUYA TAŞI BU SEFER SEN ATMIŞSIN ANLAŞILAN hhtc KODLU ARKADAŞ ASLINDA EYLEMDEN VAZGEÇEYİM DİYORUM SİZİN GİBİLER YÜZÜNDEN AMA GELECEĞİMİZ SÖZ KONUSU OLDUĞU İÇİN DİYEMİYORUM SİZ GÖNÜLLLÜ FORMAÖTR OLURSUNUZ....TABİ KADROSU OLURSAA..........

sefatetik' Alıntı:
KOYUYA TAŞI BU SEFER SEN ATMIŞSIN ANLAŞILAN hhtc KODLU ARKADAŞ ASLINDA EYLEMDEN VAZGEÇEYİM DİYORUM SİZİN GİBİLER YÜZÜNDEN AMA GELECEĞİMİZ SÖZ KONUSU OLDUĞU İÇİN DİYEMİYORUM SİZ GÖNÜLLLÜ FORMAÖTR OLURSUNUZ....TABİ KADROSU OLURSAA..........

Herkesde ayrı bir havalar, vazgeçecekmiş noolur vazgeçme hocam :-1: Ben dersimizin zorunlu olması taraftarıyım ama bu saygısızlığı kabul edemiyorum, ne demek sizin gibiler? Anketini açtık gördük, dersin zorunlu olup formatörlüğün kalkamasını isteyenler bt rehber öğretmenliği isteyenlerin 3 te biri kadar...

sefatetik' Alıntı:
aman hocam vaçgeçmeyin keşke daha öne alabilseniz.Bu ders istemeyen arkadaşlar unutmayın
Sürüden ayrılanı kurt kapar

Ben hiç zevkli ders işleyemiyordum, belki de benim beceriksizliğimdi -bilemiyorum- ama ben de dersimizi geri istemeyi mantıklı bulmuorum.

Ben kadrolu 9:00-15:00 formatörlük istiyorum. Kadro yalnızca bilişim teknolojileri alanı için olmalı. Diğer branş formatörler yine görevlendirme ile ihtiyaç olursa görevlendirilebilmeli.

Bilgisayar tamirinden bahseden arkadaşlara da gülüyorum. Bilgisayar tamir mi olur. Siz isteyerek yapmadıktan sonra tamirlik bir iş olmaz. Ben yapıyorum mesela, zevk de alıyorum. Lehim yapmak bana zevk veriyor mesela. Ha ama istemeyene kimse bişi yaptıramaz, bir zorunluluk yok, formatör olsanız da yok.

Web sitesi yaparsın, labdaki bilgisayarların kurulumunu yaparsın, labı açık tutarsın.

sitelerde' Alıntı:
Ben hiç zevkli ders işleyemiyordum, belki de benim beceriksizliğimdi -bilemiyorum- ama ben de dersimizi geri istemeyi mantıklı bulmuorum.

Ben kadrolu 9:00-15:00 formatörlük istiyorum. Kadro yalnızca bilişim teknolojileri alanı için olmalı. Diğer branş formatörler yine görevlendirme ile ihtiyaç olursa görevlendirilebilmeli.

Bilgisayar tamirinden bahseden arkadaşlara da gülüyorum. Bilgisayar tamir mi olur. Siz isteyerek yapmadıktan sonra tamirlik bir iş olmaz. Ben yapıyorum mesela, zevk de alıyorum. Lehim yapmak bana zevk veriyor mesela. Ha ama istemeyene kimse bişi yaptıramaz, bir zorunluluk yok, formatör olsanız da yok.

Web sitesi yaparsın, labdaki bilgisayarların kurulumunu yaparsın, labı açık tutarsın.
Peki oldu ki beklenilen taslak yayınlandı her okula bir formatör normu ve mesai saatleri idareciler gibi 08:00 17:00 dendi o zaman formatörlüğe devam edecek misniz?

HALA DAHA ESKILER BAHSEDER, ÖĞRETMENLİĞİN SENELER ÖNCE Bİ DURUŞU VARDI. ŞİMDİ KALMADI...
HAK VERİYORUM ONLARA HAKIKATEN KALMADI. HER NE KADAR İÇİNDE OLSAMDA. KİMSE KİMSEYE KIZMASIN BİZ KENDİMİZİ BU HALE GETİRDİK.
HERKES KENDINE SORSUN , ÖĞRETMENMİYİM ÖĞRETMENLIKMI YAPIYORUM. DÜŞÜNÜRSENİZ FARKI ANLARSINIZ. ÖĞRETMENLİK YAPANLAR DOLDURMUŞ BU MESLEĞİ... ÜZÜLÜYORUM FAKAT ELİMDEN ELİMİZDEN BİRŞEY GELMEZ....

deftones' Alıntı:
sitelerde' Alıntı:

Peki oldu ki beklenilen taslak yayınlandı her okula bir formatör normu ve mesai saatleri idareciler gibi 08:00 17:00 dendi o zaman formatörlüğe devam edecek misniz?

Derslerinizi geri verdiler. 1 saat ders koydular.

30 farklı sınıfa giriyorsunuz. 30'ar(insaflı davrandım bak) öğrenci var. 900 öğrenci ile ancak ek dersinizi doldurabileceksiniz. Tabi not da istersiniz. 900 öğrenciye her dönem 2'şer yazılı.

Tabi o kadar sınıf varsa.

Yoksa ne yapacağız. Birkaç okul gezmek zorunda kalacağız.

Eh, canım ek derse ihtiyacınız yoksa, benim için hava hoş. Benim dememle oluyorsa ne ala. Hadi sizin istediğiniz gibi olsun.

8:00-17:00 bile bundan iyi. Sabahçı öğlenci olsa -full ek ders için konuşuyorum- ders programı her dönem başa bela olacak. İdare ile sürekli sorun. Dağıtacaklar, 1 saat 1 saat topla toplayabilirsen.

Tekli eğitim olsa, 9-15 ful dolu olcak. Sabah 1 saat, öğleden sonra 2 saat mi derdiniz.

Bence bu dersleri geri isteyen öğretmenlerin çoğu bayan, çoğunun ek derse ihtiyacı yok. Ben öyle düşünüyorum.

Arkadaş, formatörlük olmasa ek dersim olmaz, ek dersim olmasa MAAŞIM BİŞİYE BENZEMİYOR. Maaşı birşeye benzeten 3 kuruşluk ekders.

Benim ek derse ihtiyacım var, ben köle olmuşum, tamirciliği bile kabul ediyorum.

Ha sorarsanız, öğretmenliği yazdığım güne sayıyorum. Ama başka çaremde yoktu, tıp okuyacak, hukuk okuyacak puanla MESLEK LİSESİ olduğumuz için öğretmenlik okuduk. O zaman ne kadar aptalmışım, hayallerimiz vardı, mühendislik okuyup öğretmen olacaktık sözde, mühendislik bile okutmadılar.

hhtc' Alıntı:

Merhabalar;
Öncelikle çoookkk uzun zamandır foruma mesaj atmamıştım ama topikte "hhtc" arkadaşımın yazdıklarına katıldığımı bildirmek için bu mesajı yazmak istedim. Küçükte bir eleştiri getireyim "hhtc" arkadaşım üslubunu biraz daha yumuşak bir şekilde kullanabilirdi diye düşünüyorum.
Gelelim formatörlük meselesine. Bilişim Teknolojileri formatörlüğü tanımlamasına son derece karşıyım. Çünkü biz "böte" mezunları diğer tüm öğretmenlere rehber olmak için yetiştirilmiş elemanlarız bunu hepimiz biliyoruz. Kesinlikle ismimizde "rehber" kelimesinin geçmesi lazım diye düşünüyorum. Şu anda birçok arkadaşımızın yaşadığı sıkıntıların çoğu bizler atanmadan önceki formatörlerin ve kendi davranışlarımızın bir sonucudur. Kendi adıma ben okulumda kendimi tamirci sınıfında görmediğim gibi hiçbir öğretmenin ve idarecimin beni tamirci gibi görmesine müsade etmiyorum. Elimden geldiğince tüm öğretmen arkadaşlara BT araçlarını nasıl kullanabilecekleri konusunda birebir konuşmalar yapıyorum onları BT sınıfında derş işlemeleri konusunda teşvik ediyorum. Haaa ne kadar başarılıyım şu anda orası tartışılır ancak değişim zaman ister biliyorsunuz eninde sonunda tüm öğretmenleri teknolojiyi eğitimde nasıl kullanabilecekleri konusunda belli bir noktaya getirebileceğimi düşünüyorum.
İnternet kafecemiyiz biz gibi tanımlamalar yapılıyor ne münasebet olurmu öyle şey. eğer sınıfı açıp öğrencilerin içerde oyun oynamalarına müsade ederseniz internet kafeciden bir farkınız olmaz tabi.
Kısacası tamircimisiniz yoksa yetiştirilme amacınız gibi Bilişim teknolojileri rehberimisiniz bu sizin kendinizi nasıl tanımlamış olduğunuza bağlı.
Bu konu çok konuşulur aslında ancak herkes birbirinin görüşüne ve düşüncesine saygılı davranılırsa konuşulur.
Saygılarımla.

Eğer kadrolu formatörlük olursa - bir kaç sene sonra BÖTE bölüm puanları tavan yapacaktır - buraya da yazıyorum..
İşte o zaman, bu bölüme giden arkadaşlar, ne istediğini ve neyle karşılaşacağını bildiğinden dolayı - " Bizler öğretmen olmak için okuduk." ikilemine düşmeyeceklerdir. Rehber Öğretmenler hiç gocunmuyor nedense , " Öğretmeniz , ama derse giremiyoruz " diye. Onların da Ünvanı öğretmen sonuçta - ancak bizde bir duygusallıktır gidiyor, anlayamadım.
Bence olacak olan ve olması gereken şudur: 6 saat ders ( idareciler gibi ) , 9:15 mesai ( rehber öğretmen gibi).. Bizim için en uygun seçenek budur.

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri