Dijital Sanatlar dersi öğretim programı (ortaokul)

Kodla Büyü

hasan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Bildiğiniz gibi 2023 Ağustos ayı Tebliğler Dergisi Ek2 de haftalık ders çizelgeleri değişti. Seçmeli ders bölümünde yapay zeka, robotik ve dijital sanatlar var. Birçok okulda Yapay zeka ve Robotik dersinin açılması imkansıza yakın zorlukta.. tüm umudumuz dijital sanatlar...

Peki haftalık ders çizelgesindeki bu üç dersin özellikle Dijital Sanatlar dersinin öğretim programı elinde olan var mı?

23.11.2023

Hayırlı olsun

Son düzenleme:
Bildiğiniz gibi 2023 Ağustos ayı Tebliğler Dergisi Ek2 de haftalık ders çizelgeleri değişti. Seçmeli ders bölümünde yapay zeka, robotik ve dijital sanatlar var. Birçok okulda Yapay zeka ve Robotik dersinin açılması imkansıza yakın zorlukta.. tüm umudumuz dijital sanatlar...

Peki haftalık ders çizelgesindeki bu üç dersin özellikle Dijital Sanatlar dersinin öğretim programı elinde olan var mı?
Bizim okulda 7. Sınıflarda yıllardır Seçmeli Bilişim Teknolojileri seçiliyordu. Yerine büyük ihtimalle Dijital Sanatlar seçilebilir. Ama ortada ne kazanımlar ne öğretim programı var. Bende bu konuyu merak ediyorum.

Dijital Sanatlar dersine Görsel Sanatlar öğretmenleri girecekmiş Hocalarım. Bugün zümrelerde konuşulanları konuşuyorduk aramızda, Görsel öğretmeni söyledi müfredatını da konuşmuşlar

Dijital Sanatlar dersine Görsel Sanatlar öğretmenleri girecekmiş Hocalarım. Bugün zümrelerde konuşulanları konuşuyorduk aramızda, Görsel öğretmeni söyledi müfredatını da konuşmuşlar
Hocam öyle mış la miş le zümre konulmasıyla olmaz o işler .aşağıda bilişim teknolojileri ve görsel sanatlar branşların olabileceği dersleri bırakıyorum. Kaynak : Ağustos 2023 tebliğler dergisi ek-2

Ekli dosyalar

• SmartSelectImage_2023-09-08-22-54-38.png
    SmartSelectImage_2023-09-08-22-54-38.png
    192.9 KB · Görüntüleme: 688
  • SmartSelectImage_2023-09-08-22-54-25.png
    SmartSelectImage_2023-09-08-22-54-25.png
    265.8 KB · Görüntüleme: 691
Talim terbiyenin çizelgesine göre o dersi bilişim öğretmeni okutur. Selam söyleyin o görselciye

Beni de yanılttılar yaw bir öğretmen de ben de eminim öyle deyince demekki ben yanlış biliyormuşum dedim biran

Dijital Sanatlar dersi 7. Sınıflar icin bizim okulumuzda seçilmiş ancak herhangi bir kaynak bulamadım. Aynı durumda olan arkadaşlar ne yapmayı planlıyorsunuz? Fikrinize ihtiyacım var

Dijital Sanatlar dersi 7. Sınıflar icin bizim okulumuzda seçilmiş ancak herhangi bir kaynak bulamadım. Aynı durumda olan arkadaşlar ne yapmayı planlıyorsunuz? Fikrinize ihtiyacım var
Ben birkaç gündür Güzel Sanatlar Liseleri ve Güzel Sanatlar Fakülteleri'ndeki Dijital Sanatlar derslerinin içeriklerini tek tek inceledim. Meslek liseleri Bilişim Teknolojileri bölümündeki Grafik ve Canlandırma dersi gibi derslerin öğretim programlarını ve kazanımlarını inceledim. İnternetteki diğer kaynakları kurcaladım. Sonuç olarak kendimce bir yıllık plan hazırladım. Elbette eksikleri, yanlışları vardır ama kısa sürede elimden gelen bu :) Umarım faydalı olur.

https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/seçmeli-dijital-sanatlar-dersi-Ünitelendirilmiş-yıllık-plan-2023-2024.181406/

Ben birkaç gündür Güzel Sanatlar Liseleri ve Güzel Sanatlar Fakülteleri'ndeki Dijital Sanatlar derslerinin içeriklerini tek tek inceledim. Meslek liseleri Bilişim Teknolojileri bölümündeki Grafik ve Canlandırma dersi gibi derslerin öğretim programlarını ve kazanımlarını inceledim. İnternetteki diğer kaynakları kurcaladım. Sonuç olarak kendimce bir yıllık plan hazırladım. Elbette eksikleri, yanlışları vardır ama kısa sürede elimden gelen bu :) Umarım faydalı olur.

https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/seçmeli-dijital-sanatlar-dersi-Ünitelendirilmiş-yıllık-plan-2023-2024.181406/
Teşekkürler hocam

Dijital sanat dediği şey nedir turk dil kurumunda karşılığı nedir?bilisimle alakası ne?logo,afiş vs mi acaba? aydınlatabilecek işin ehli bir insan olsa iyi olurdu.dijital vatandaşlık diye bir ders de olur mesela.sanal gerçeklik evreni sanatcisi gibi sonu yok yani...

Dijital sanat dediği şey nedir turk dil kurumunda karşılığı nedir?bilisimle alakası ne?logo,afiş vs mi acaba? aydınlatabilecek işin ehli bir insan olsa iyi olurdu.dijital vatandaşlık diye bir ders de olur mesela.sanal gerçeklik evreni sanatcisi gibi sonu yok yani...
3b tasarımlar, bilgisayarda video, ses, fotoğraf düzenleme tarzı çalışmalar, bilgisayar kullanarak üretilen sanat eserleri bu kapsamda düşünülebilir hocam.

Web3.0,yapay zeka,nft,dijital para,dijital evren,katman 1-2,defi,bitcoin,metaverse.aptos,inj,solana :D son eklenen dersler yuzunden beynim yanıyor:)

Benim okulumda proje tasarımı ve uygulamaları seçildi. Bu ders içinde herhangi bir plan veya bilgi bulamadım. Seçilip ders için çalışma yapan arkadaşlarımız var mı?

Hala akıllı tahtada Scratch anlatan bir çok arkadaş varken. Çok merak ediyorum kaç okulda bu Dijital Sanatlar dersini işlemek için yeterli kalitede BT Sınıfı var.

udemy de bu derse benzer dijital tasarım dersi var arkadaşlar. ben ordan işlemeyi düşünüyorum. illustrator var ama onun yerine fireworks vs işlenebilir.

Hasan hocam emeğinize sağlık .. bu programı uygulayabilecek olan var mı hocalarım bana biraz fazla ağır geldi konular ortaokul öğrencisine

arkadaşlar 6. sınıfta doğru düzgün scratch anlatamamış biri olarak (7. sınıfta seçmeli bilişim olunca bol bol anlatıyorduk)dijital sanat dersinin içeriği anlatmak ne kadar doğru bilemedim.. dersin değişeceğini bilseydim böyle yapmazdım orası kesin.. sizler neler yapıyorsunuz onu merak ediyorum

arkadaşlar 6. sınıfta doğru düzgün scratch anlatamamış biri olarak (7. sınıfta seçmeli bilişim olunca bol bol anlatıyorduk)dijital sanat dersinin içeriği anlatmak ne kadar doğru bilemedim.. dersin değişeceğini bilseydim böyle yapmazdım orası kesin.. sizler neler yapıyorsunuz onu merak ediyorum
ben canva dan haftalık afiş görevi verdim şu ana kadar. Bu hafta mevlüd kandili ile yaptılar. Bir hazır şablon kullanarak birde tamamen kendileri yaptılar. bir kaç hafta daha böyle gitmeyi düşünüyorum. Sonra da eğitim sunusu vs şeklinde devam edeceğim

ben canva dan haftalık afiş görevi verdim şu ana kadar. Bu hafta mevlüd kandili ile yaptılar. Bir hazır şablon kullanarak birde tamamen kendileri yaptılar. bir kaç hafta daha böyle gitmeyi düşünüyorum. Sonra da eğitim sunusu vs şeklinde devam edeceğim
Aynı konu 😄
Hatta ağdan dosyayı gönderenlerin renkli çıktılarını alıp verdim..
Tek sorunum 3-5 öğrencinin gmail adresi almamak için direnmesi ..

Geri