Depremin Nedeni?

Kodla Büyü
girdab' Alıntı:

“Zina yayılınca depremler çoğalır.” (Deylemî)
Bazı kardeşlerimiz Hadis-i Şerifler paylaşmışlar.teşekkür ederiz.Allah razı olsun.. :tr:
bu hadislerin üzerine hala kendi kafasına göre yorum yapanlarada :) :(

Deylemi nedir ya :mrgreen: sen önce sahih hadis kitaplarını çalış öyle gel :!:

eridim' Alıntı:
amip33' Alıntı:
RamColi' Alıntı:
'Bir yerde deprem olduysa kesin zinadandır' diye bir mantık yok... onu savunan da yok, ama Hadis-i şerif varken, depremin zina ile alakası yoktur diyemez kimse... Tabi inanıyorsa
Yani diyorsunuz ki depremin nedenleri vardır:

1.Zina
2. ?
3. ?

Şu 2 ve 3'ü yazabilir misiniz? Ben neden hep aynı yerlerde olduğunu merak ediyorum ondan.
2. Dini hafife alıp; herkes dini kendi yorumuna göre yaşar diyenler yüzünden.
3. Din tüm yaşantımı düzenleyenez deyip. Dini yaşantıyı sadece ramazan ayında alkol almayı kesip. Namazı sadece bayram namazından ibaret sayanlar yüzünden.

kardeş kafan çok güzelmiş, güle güke kullan. tartıştığınız şeye bak Allah aşkına.

http://www.zenginbilgiler.com/attachmen ... emleri.png

şurda dünya deprem haritasına bakılırsa rusyadaki arkadaşlar çok ehlimüslümken japonyada kimin eli kimin cebinde belli değil.

ilon' Alıntı:
düzeltme: Eksik bilgim yüzünden Feyruz bin Deylemî (r.a) ile hadis alimi Deylemî el-Hamedeni'yi karıştırdım, ilon hocaya teşekkürler düzelttiği için.

Bir hadis in güvenilir olup olmadığı onun ravilerine bakarak anlaşılır. Aksini söylemek rivayet edenlere karşı saygısızlıktır.

Bugün nette yapılan yorumlara bakınca çok şaşırdım ben bu düşünce tarzında olanların çok az olabileceğini düşünüyordum, eğer Yüce Allah bizlere ceza vermek isteseydi oluşan depremlerin veya doğal afetlerin nedenlerini bilemezdik bir anda olur arkasındaki nedeni bulamazdık ancak Yüce Allah kullarının doğal afetler karşısında aciz kalmaması, bunlara tapmaması için hepsinin arkasında insanların bulabileceği nedenlerle (bilimsel) yaratmıştır. Bu şekilde düşünceler dinimizi küçük düşürmekten başka bir işe yaramaz, işte arkadaş haklı olarak soruyor rusyada neden deprem olmuyor diye, biliminde dininde yaratanı sahibi Allahtır. Allahın ispatı gönderdiği Kutsal Kitaplarımız ve Peygamberlerimizdir. Bilim ile Allahı ispata da inkara da kalkmak yanlıştır. Biliminde yeryüzününde kainatında mutlak sahibi Allahtır. Allah Rızası için Dinimizi ve Yüce Allahı kendi ceza-kin-nefret düşüncemiz içine yerleştirmeyelim, dinimiz cezadan çok af ve hoşgörü üzerinedir bunu unutmayalım.

AsurBanipal' Alıntı:
Bugün nette yapılan yorumlara bakınca çok şaşırdım ben bu düşünce tarzında olanların çok az olabileceğini düşünüyordum, eğer Yüce Allah bizlere ceza vermek isteseydi oluşan depremlerin veya doğal afetlerin nedenlerini bilemezdik bir anda olur arkasındaki nedeni bulamazdık ancak Yüce Allah kullarının doğal afetler karşısında aciz kalmaması, bunlara tapmaması için hepsinin arkasında insanların bulabileceği nedenlerle (bilimsel) yaratmıştır. Bu şekilde düşünceler dinimizi küçük düşürmekten başka bir işe yaramaz, işte arkadaş haklı olarak soruyor rusyada neden deprem olmuyor diye, biliminde dininde yaratanı sahibi Allahtır. Allahın ispatı gönderdiği Kutsal Kitaplarımız ve Peygamberlerimizdir. Bilim ile Allahı ispata da inkara da kalkmak yanlıştır. Biliminde yeryüzününde kainatında mutlak sahibi Allahtır. Allah Rızası için Dinimizi ve Yüce Allahı kendi ceza-kin-nefret düşüncemiz içine yerleştirmeyelim, dinimiz cezadan çok af ve hoşgörü üzerinedir bunu unutmayalım.

Allah razı olsun hocam ağzına sağlık. Bu insanlar çok garip herşeyde bir ilahi güç, ibret verici olaylar arıyorlar. Burada yorum yapanların büyük bir kısmında zaten Allah inancı vardır yalnız her depremi ibretlik olay, ders alın bre kafirler tarzında sunan insanlar acınacak duruma düşüyor maalesef.

netame' Alıntı:
ilon' Alıntı:
Deylemi nedir değil, Deylemi kimdir diyeceksin! Sahabe-i Kiram'dan bir kişi üzerine konuşuyorsun, kim olduğunu bilmiyorsan da araştırır insan hakkında konuşmadan.

Feyruz Bin Deylemî diye anılır sonra da radiyallahu anh diye hürmet gösterilir,

ilon hoca, yine çıktın meydana susarken daha az zarardaydın, bu ifadeni düzelt lütfen. Hem sahabedir, hem alim bir kişidir. Bir hadis in güvenilir olup olmadığı onun ravilerine bakarak anlaşılır. Aksini söylemek rivayet edenlere karşı saygısızlıktır.

deylemi nedir derken kitap olarak sordum zira kişi olarak düşünülürse o demiş sayılır...
ayrıca hiç bir sahabe hadis kitabı yazmamıştır bahsettiğimiz deylemi o değil alim olan deylemidir.http://imuis-org.blogspot.com/2012/02/i ... rleri.html
http://derindusun.com/tr/tag/hadis-riva ... emi-kimdir
velev ki sahabe bile olsa onun adına yalan sözler uydurlmuş olabilir o yüzden sahih hadis kitaplarına bakmamız gerekir.Söz konusu hadisi sahih hadis kitaplarında gösterin o zaman konuşuruz. çekirdeğini alıp gelen arkadaş madensuyu da al yanına ...bu arada izveç golde attı hadi bakalım :) Bu ne kardeşim sanki bilişim sitesi değilde dini bilgiler sitesi.Konu kapanmıştı ki amip nedne sustunuz diye tekrar açtı :)

Ukrayna'da zina azlığından öne geçtiler. :mrgreen: 2-1 Deprem yok gol var..

sibel80' Alıntı:
7.4 yetmedimi ...bunu hatırlayanlar vardır
hocam böyle diyenler de var. ayrıca bizi deprem yıkamadı TC mi yıkacak diyenler de var ki o TC'nin dört bir yanından Van için yardıma koşan 7 den 70 e milyonlar var.. unutturmayayım dedim.

bu arada beynini örümcek ağıyla doldurmuş kişilere söylemek istiyorum. Orta Afrika, Rusya, Kanada, Brezilya, Avusturalya, Malezya, Norveç, İsveç, Fillandiya, Doğu Avrupa, Afrika'nın batı kıyılarında depremler görülmez. buralarda hiç mi zina yok, günah yok???

ilon' Alıntı:
netame' Alıntı:
ilon' Alıntı:
Deylemi nedir değil, Deylemi kimdir diyeceksin! Sahabe-i Kiram'dan bir kişi üzerine konuşuyorsun, kim olduğunu bilmiyorsan da araştırır insan hakkında konuşmadan.

Feyruz Bin Deylemî diye anılır sonra da radiyallahu anh diye hürmet gösterilir,

ilon hoca, yine çıktın meydana susarken daha az zarardaydın, bu ifadeni düzelt lütfen. Hem sahabedir, hem alim bir kişidir. Bir hadis in güvenilir olup olmadığı onun ravilerine bakarak anlaşılır. Aksini söylemek rivayet edenlere karşı saygısızlıktır.

deylemi nedir derken kitap olarak sordum zira kişi olarak düşünülürse o demiş sayılır...
ayrıca hiç bir sahabe hadis kitabı yazmamıştır bahsettiğimiz deylemi o değil alim olan deylemidir.http://imuis-org.blogspot.com/2012/02/i ... rleri.html
http://derindusun.com/tr/tag/hadis-riva ... emi-kimdir
velev ki sahabe bile olsa onun adına yalan sözler uydurlmuş olabilir o yüzden sahih hadis kitaplarına bakmamız gerekir.Söz konusu hadisi sahih hadis kitaplarında gösterin o zaman konuşuruz. çekirdeğini alıp gelen arkadaş madensuyu da al yanına ...bu arada izveç golde attı hadi bakalım Bu ne kardeşim sanki bilişim sitesi değilde dini bilgiler sitesi.Konu kapanmıştı ki amip nedne sustunuz diye tekrar açtı
eyvallah ilon hoca, güzel kapak oldu, özür diliyorum ve ikiliyorum ben yavaş yavaş size iyi seyirler :) ama yine de ifaden hoş değil :mrgreen: alim bir kişinin kitabından bahsederken bile küçümsemek olmaz, Alim insanların kitaplarında uydurma hadis olmaz çünkü ravileri konusunda büyük titizlik gösterirler, uydurma hadisler zaten ittifakla bellidir.

AsurBanipal' Alıntı:

düzce depreminde bir sürü insan öldü... ege'dekinde hiç kimse... hadise karşı çıkmak olmazda bu depremin o yüzden olup olmadığını bilmeyenler için söyleyeyim allah'ın sözcülüğüne soyunmayın... yaptığınız sadece milleti iyice kamplara bölmek... (sözüm hadis paylaşanlara değil depremin nedenini millete sopa diye kullanmaya çalışan garip insanlara... tebliğ böyle bir şey değil)

Arkadaşlar o sözün hadis olmadığını kanıtladık hala hadis diyorsunuz ya...Ayrıca bununla ilgili doğrudan bir ayette yok ....
tekrar ediyorum bu tür olaylar tabiki Allahın bilgisi dahilindedir ve onun kudretiyledir ama Allah kainatın başında kanunlarını koymuştur deprem bölgesinde deprem olur binalarınızı ona göre yapın demek istemiştir....Yoksa hiç günah işlemezsiniz falan dememiştir...Ama asıl büyük depremin cehennem azabının sebebi tabiki günahlardır oraya gelmeden mahşerde en küçük iyilikler kadar en küçük kötülüklerde tartıya konacaktır....Bu tür olayların günahlarla dolaylı ilgisi ancak ölümün bize ne kadar yakın olduğu ve kendimize çekidüzen vermemiz gerektiğidir...

ilon' Alıntı:
Arkadaşlar o sözün hadis olmadığını kanıtladık hala hadis diyorsunuz ya...Ayrıca bununla ilgili doğrudan bir ayette yok ....
tekrar ediyorum bu tür olaylar tabiki Allahın bilgisi dahilindedir ve onun kudretiyledir ama Allah kainatın başında kanunlarını koymuştur deprem bölgesinde deprem olur binalarınızı ona göre yapın demek istemiştir....Yoksa hiç günah işlemezsiniz falan dememiştir...Ama asıl büyük depremin cehennem azabının sebebi tabiki günahlardır oraya gelmeden mahşerde en küçük iyilikler kadar en küçük kötülüklerde tartıya konacaktır....Bu tür olayların günahlarla dolaylı ilgisi ancak ölümün bize ne kadar yakın olduğu ve kendimize çekidüzen vermemiz gerektiğidir...

konuya getirilmiş en güzel açıklama. :alkis:

Biri birşey yazsa da bir soru sorsam diye bekliyordum ama "refleto" benden önce sordu.

Şimdi ikna oldum diyelim, zina ile deprem doğru orantılı. Bir yerde sürekli 3-3,5 arası deprem oluyor. Ölü yaralı olmuyor, hatta insanlar korkmuyor bile artık. Diğer tarafta 7 üstü deprem oluyor 20-30 yılda bir, hatta daha sık.Şimdi o büyük deprem olan yerdeki zina ile küçük depremli yerdeki zinayı istatistik olarak tutmak mümkün o zaman.

Başka bir soru: Şimdi ülkemizde Karaman bölgesinde deprem neredeyse hiç olmuyor, deprem riski bakımından en az riskli yer.İzmit-Adapazarı bölgesi ise en riskli yer. Mantığa göre Adapazarı-İzmit bölgesindekiler zinanın ve diğer günahları dibine kadar işliyor, Karamandakiler sütten çıkmış ak kaşık. Yarın tüm Karamanı Adapazarına getirsek, Adapazarındaki herkesi Karamana götürsek Adapazarındaki fay hatları nolur, deprem riski azalır mı?Karamanda 7,4 şiddetinde deprem olur mu?

Bence depremin nedenleri şunlar;
Fethiye liler topraklarını İngilizlere çok satıyorlar, o yüzden bir uyarı olabilir)
Van depdeminden dolayı gelen öğrencileri dersten geçirmeyenler vardı, öğrencilerin ahı tutmuş olabilir:)

Beyler fethiyede doğdum, fethiyede yaşıyorum, inşallah fethiyedede öleceğim. 2 gündür 200ün üzerinde artçı olduğu söyleniyor muğlada. Birkaçını hissettim. Daha yarım saat önce yine salladı 3-3.5 şiddetinde.

Şu anda kapıya en uzak odadayım, dünde evde yattım belediye anons etmesine evde kalmayın demesine rağmen. Ölümden öte köy yok. Bu deprem Türkiyenin her yerinde her anında olabilir. Ben 3 gün dışarıda yatsam 4. gün geldiğimde buna yakalanmayacağımın garantiside yok. 1. derece deprem bölgesindeyiz. 1957de şehir dümdüz olmuş yine olabilir fakat bu doğal afeti başka şeylere çekme salaklığını bir öğretmenin ağzından duymak gerçekten can sıkıyor. Laflarınıza dikkat edin şu zina olayını dava etmeme ramak kaldı. Ben buradaki insan yapısını biliyorum. Genellikle milliyetçi ve sosyal demokrat insanlar çoğunluktadır. Ölüdeniz ise Türkiyeyi bırakın dünyanın 72,5 milletinden insanların gelip yaşadığı bir yerdir.

Kıssadan hisse Türkiyenin herhangi bir yerinde olabilecek basit bir olay buradada oluyor. Korku yok mu tabiki var ablam 8 aylık hamile dün sallanırken kız heyecan yapmasın diye kolundan tuta tuta yavaşça dışarı çıktık. İnsan kendisinden çok çevresini düşünüyor öyle durumlarda. Allah daha büyüğünden korusun ama ileri geri konuşanlara beddua etmemek için kendimi zor tutuyorum.

silbilim bu konu dalga geçilecek bir konumu ya...bir üstündeki mesaja baksan diyorum biraz?!

ilon' Alıntı:
silbilim bu konu dalga geçilecek bir konumu ya...bir üstündeki mesaja baksan diyorum biraz?!
Tam dalga geçilecek konu. Deprem ile zina doğru orantılıdır diyen adamı ciddiye almam ben, kimse de almasın sadece dalga geçsin onunla. Konu da o amaçla, o fikirle dalga geçmek için açılmış zaten. İlk mesajdaki resim özetliyor herşeyi aslında.

Dalga geçmiyorum. Sadece şaka diyelim. Şaka ile dalga geçmek ayrı şeylerdir. Hem ben Fethiyeli sayılırım. Neden dalga geçeyim. Zina ile bağlantı kurmaktan iyidir dimi ama.

şuralarda deprem olmuyor orada zina yokmu diye soranlar Allahın cezası sadece depremdenmi ibaret.millete örümcek kafalı damgasını vuracağınıza önce kendi kafanızdaki örümcek ağlarını temizleyin

amip33' Alıntı:
ilon' Alıntı:
Tam dalga geçilecek konu. Deprem ile zina doğru orantılıdır diyen adamı ciddiye almam ben, kimse de almasın sadece dalga geçsin onunla. Konu da o amaçla, o fikirle dalga geçmek için açılmış zaten. İlk mesajdaki resim özetliyor herşeyi aslında.
Buldun bir saçmalık uzattıkça uzatıyorsun ...islamla konunun alakası yok bunu da ispatladık bu durumda dalga geçilecek bir konu olmuyor...Depremi yaşayan insanların duygularını tahrik etmek oluyor.Yukarıda fethiyedeki arkadaşı nedne kzıdıralım ki durduk yere ? Konu çözüldüğüne göre konuşmaya da gerek yok.

mostwanted' Alıntı:
şuralarda deprem olmuyor orada zina yokmu diye soranlar Allahın cezası sadece depremdenmi ibaret.millete örümcek kafalı damgasını vuracağınıza önce kendi kafanızdaki örümcek ağlarını temizleyin
Deprem bir ceza mı? O zaman Veli Küçük ve diğer mütahitler doğru söylemiş, Allah ceza kesti adamlar napsın? Japonyaya ceza veriyor birşey olmuyor, bizde 45 bin kişi ölüyor. Türkiye'deki trafik kazaları da Allah'ın bir cezası mı yoksa başka birşey mi? Neredeyse depremle aynı risk o da çünkü. :+1:

Geri