Depremin Nedeni?

Kodla Büyü
Arkadaş deprem ceza değildir diyor sen demediği şey göre göre yorum yapıyorsun. :!:

İnançlı bir insan herşeye dini açıdan bakar. Bu gayet normaldir. İnanç meselesi ise insanların kendisini bağlar. İsteyen inanır isteyen inanmaz. Kimse kimseye dayatma yapmamalıdır. Kimse kimesye rencide edici şeyler söylememelidir. Tabiat olayını dini açıdan değerlendirenlere de, bilimsel olarak değerlendirenlere de saygı duymak gerekir. Tabi itham etmeyerek. Zina ya bağlamak ithamdır.

ilon' Alıntı:
Arkadaş deprem ceza değildir diyor sen demediği şey göre göre yorum yapıyorsun. :!:
Cümlesini bir daha oku istiyorsan, yok aynı fikirdeysen bir daha oku, yine deprem ceza değildir diyorsan, bir daha oku. :mrgreen:

amip33' Alıntı:
mostwanted' Alıntı:
şuralarda deprem olmuyor orada zina yokmu diye soranlar Allahın cezası sadece depremdenmi ibaret.millete örümcek kafalı damgasını vuracağınıza önce kendi kafanızdaki örümcek ağlarını temizleyin
Deprem bir ceza mı? O zaman Veli Küçük ve diğer mütahitler doğru söylemiş, Allah ceza kesti adamlar napsın? Japonyaya ceza veriyor birşey olmuyor, bizde 45 bin kişi ölüyor. Türkiye'deki trafik kazaları da Allah'ın bir cezası mı yoksa başka birşey mi? Neredeyse depremle aynı risk o da çünkü. :+1:

ben depremden bahsediyorum sen gelmiş insan hatasından kaynaklanan ölümlerden bahsediyorsun.helal olsun

Srebrenitsa' Alıntı:
30 küsur yaşındaki bir üniversite mezunu eleman Van depreminden sonra: "Van'da yaşayanlar dinine bağlıdır, hayret nasıl deprem oldu ki." dedi. Gülerken koltuktan düşüyordum. :lol:

Van'da yaşayanlar dinine bağlıdır dediği için mi yoksa dinine bağlı olanların yaşadığı yerde deprem nasıl olur diye hayretle sorduğu için mi? Bence gülmenizin nedeni birincisi, koltuktan düşmenizin nedeni de ikincisi.

Eğer düşünce kafanızı da çarptıysanız, muhakkak o sırada zina yapıyordunuz.

Deprem Gibi Umumî Büyük Belaların Sebebi Nedir?

Deprem gibi musibetler, halkın ekseriyetinin hatasından ileri gelir. Bazı şahısların işlediği ve umumi musibetlerin gelmesine sebeb olan büyük cinayetlere diğer insanların çoğunluğu fiilen iştirak etmiş olmasalar bile, bazı katkılarda bulunmak, destek olmak veya kalben taraftar olmak gibi sebeblerle o cinayetler umumun iştirak ettiği büyük hatalara dönüşür ve bu da büyük musibetlerin gelmesine sebeb olur.

(Hadiste yetmiş bin kişilik bir ümmete inen azabdan salihlerinin de kurtulamamasının sebebi olarak bu salihlerin o sapkınlara nasihat etmemelerinin aynı azaba düşmelerine sebeb olduğu anlatılır. Yani onlar da sessiz kalarak o kötülüklere bir yönden ortak olmuşlardır.)

mostwanted' Alıntı:
ben depremden bahsediyorum sen gelmiş insan hatasından kaynaklanan ölümlerden bahsediyorsun.helal olsun
Yahu senin deprem dediğin nedir ki? Binalar sağlam olsa kim korkar depremden, bak Japonlara korkuyorlar mı? Dışarı bile çıkmıyorlar, işlerine kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Evim sağlam olsun herşeyiyle, deprem olsun bir an korkarım ama birkaç dk.sonra günlük yaşantıma devam ederim, nerde kaldı depremin cezalık durumu? Deprem önce ölümü akla getiriyor bizde, mal mülk 2.planda.. Binama birşey olmayacağını, bana birşey olmayacağını bildiğimiz sürece deprem olsun dursun ne farkeder?

mostwanted' Alıntı:
şuralarda deprem olmuyor orada zina yokmu diye soranlar Allahın cezası sadece depremdenmi ibaret.millete örümcek kafalı damgasını vuracağınıza önce kendi kafanızdaki örümcek ağlarını temizleyin
okuduğunu anlayamayan birine hele ki bu kişi öğretmense verilecek bir cevap yoktur aslında nasılsa anlayamayacak verdiğimiz cevabı. yani boşuna kendinizi yormuşsunuz ilon hocam
ilon' Alıntı:

amip33' Alıntı:
mostwanted' Alıntı:
Yahu senin deprem dediğin nedir ki? Binalar sağlam olsa kim korkar depremden, bak Japonlara korkuyorlar mı? Dışarı bile çıkmıyorlar, işlerine kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Evim sağlam olsun herşeyiyle, deprem olsun bir an korkarım ama birkaç dk.sonra günlük yaşantıma devam ederim, nerde kaldı depremin cezalık durumu? Deprem önce ölümü akla getiriyor bizde, mal mülk 2.planda.. Binama birşey olmayacağını, bana birşey olmayacağını bildiğimiz sürece deprem olsun dursun ne farkeder?

anlamamaya devam ediyorsun.türkiye gibi yerlerde insanlar depremi ceza olarak görür neden?çünkü sonuçları ağırdır.japonya gibi yerlerde tsunami salgın hastalık vs gibi sorunları insanlar ceza olarak görür.binalarını sağlamlaştırırsın ama bu sefer başka sorunlar çıkar.Allahın ceza ya da uyarı vereceği zaman aklına sadece deprem geliyor senin.bu düşüncen yanlış diyorum ama sen hala depreme takılıp kalıyorsun.neymiş efendim zina yapınca deprem oluyormuş.senin örümcek kafalı olarak etiketlediğin kişilerin anlattığı bu değil ama sen işi eğlenceye çevirmek için bu şekilde algılıyorsun

neyse kurduğum cümleyi anlayamayanlara bir daha açıklama gereği duydum belki bu defa anlarlar. depremi zinaya ya da daha doğru bir ifadeyle günaha bağlayanlara yazdım o cümleyi. o cümlede anlatmak istediğim şey, madem size göre depremin asıl sebebi Allah'ın gazabı ise nasıl oluyorda bu yazdığım ülkelerde ve bölgelerde deprem olmuyor. sadece bunu anlatmak istedim. ayrıca biraz daha derine inersek; insan yaşamı ile ilgili bilinen en eski bulgular bundan 15-20 bin yıl öncesine bile dayanmazken, kpss ye hazırlanırken birçoğumuz Türkiyenin genç oluşumlu bir bölge olduğunu ve şuanki yeryüzü şekillerinin milyonlarca yıllık doğa olayları sonucunda oluştuğunu görmüşsünüzdür. milyonlarca yıl önce olan doğa olayları (depremler, göktaşı düşmesi vs.) heralde dinazorlar zina yaptığı ya da günah işlediği için oldu demezsiniz değil mi? (ne de olsa o zamanlarda insanlık tarihi henüz başlamamıştı)

Deprem zinadan oluyor savını destekleyen öğretmen varsa eğer lütfen istifa etsin ve öğrencileri zehirlemekten vazgeçsin...
bu nasıl bilime düşmanlıktır hayret verici birşey...yahu kardeşim bunun islamla ne alakası var.
sen hindistanda dünyaya gelsen eminim "bizim ahırdaki ineği kızdırdık ondan deprem oldu" dersin.
azcık ufkunuz geniş olsun sığ bakmayın yeter ya sizin gibiler yüzünden hep geride kalıyoruz..japonlar duymasın bu dediklerinizi...

mostwanted' Alıntı:
amip33' Alıntı:
mostwanted' Alıntı:

anlamamaya devam ediyorsun.türkiye gibi yerlerde insanlar depremi ceza olarak görür neden?çünkü sonuçları ağırdır.japonya gibi yerlerde tsunami salgın hastalık vs gibi sorunları insanlar ceza olarak görür.binalarını sağlamlaştırırsın ama bu sefer başka sorunlar çıkar.Allahın ceza ya da uyarı vereceği zaman aklına sadece deprem geliyor senin.bu düşüncen yanlış diyorum ama sen hala depreme takılıp kalıyorsun.neymiş efendim zina yapınca deprem oluyormuş.senin örümcek kafalı olarak etiketlediğin kişilerin anlattığı bu değil ama sen işi eğlenceye çevirmek için bu şekilde algılıyorsun
Büyük ihtimal yine anlaşamayacağız ya neyse. Şimdi diyorsun ki hocam, Japonya binaları sağlam yaptı da noldu Tsunami oldu, salgın hastalık oldu, bizde ise depremden binalar yıkıldığı için ceza yerine koyabiliriz depremi. O zaman boşuna binaları sağlamlaştırmakla uğraşmayalım, binaları sağlamlaştırsak Tsunami başlar, hastalıklar başlar, farklı cezalar gelir.Vallahi deprem onlardan daha iyi, bırakalım binalar çürük kalsın.

Konumuz zina olduğu için söylüyorum, zina ve diğer günahları bitirirsek toplumca Türkiye'deki depremler sıfırlanacak mı? sizin mantığınıza göre sıfırlanacak, bende diyorum imkanı yok.

leventgenc' Alıntı:
mostwanted' Alıntı:
okuduğunu anlayamayan birine hele ki bu kişi öğretmense verilecek bir cevap yoktur aslında nasılsa anlayamayacak verdiğimiz cevabı. yani boşuna kendinizi yormuşsunuz ilon hocam
ilon' Alıntı:

sen okuduğunu anladığına eminmisin?orada deprem zinadanmı oluyor yazıyor.verdiğin örnekler üzerinden yapılan yorum var.diğer örneğin güzel ona birşey diyen yok.ama sen bu ülkelerdede zina var orada neden deprem olmuyor dersen alacağın cevap budur.zina türkiyenin ve de dünyanın hemen hemen her yerinde var ama her yerde deprem olmuyor.sen bunca yazılandan zina=deprem sonucu çıksrıyorsan okuduğunu çok iyi anlıyorsun demek!

amip33' Alıntı:
mostwanted' Alıntı:
amip33' Alıntı:
mostwanted' Alıntı:

Büyük ihtimal yine anlaşamayacağız ya neyse. Şimdi diyorsun ki hocam, Japonya binaları sağlam yaptı da noldu Tsunami oldu, salgın hastalık oldu, bizde ise depremden binalar yıkıldığı için ceza yerine koyabiliriz depremi. O zaman boşuna binaları sağlamlaştırmakla uğraşmayalım, binaları sağlamlaştırsak Tsunami başlar, hastalıklar başlar, farklı cezalar gelir.Vallahi deprem onlardan daha iyi, bırakalım binalar çürük kalsın.

Konumuz zina olduğu için söylüyorum, zina ve diğer günahları bitirirsek toplumca Türkiye'deki depremler sıfırlanacak mı? sizin mantığınıza göre sıfırlanacak, bende diyorum imkanı yok.

alem adamsın.yazılanlardan çok farklı şeyler çıkarıyorsun.Allah biryere azap vereceği zaman her şekilde verir zaten hastalık deprem vs. geçmişte birçok örnekleri var bunun.benim sana anlattığım o değil.insanların algısına kalmış bir olaydır bu.kimi afetleri yaptığı hatalara bağlar kimisi doğanın kanunu gereği der çıkar işin içinden.sen adamlara örümcek kafalı dersin o da sana başka birşey der.kısacası kimsenin düşüncesiyle alay etmeye hakkımız yok.anlatmaya çalıştığım bu

mostwanted' Alıntı:
leventgenc' Alıntı:
mostwanted' Alıntı:
ilon' Alıntı:

sen okuduğunu anladığına eminmisin?orada deprem zinadanmı oluyor yazıyor.verdiğin örnekler üzerinden yapılan yorum var.diğer örneğin güzel ona birşey diyen yok.ama sen bu ülkelerdede zina var orada neden deprem olmuyor dersen alacağın cevap budur.zina türkiyenin ve de dünyanın hemen hemen her yerinde var ama her yerde deprem olmuyor.sen bunca yazılandan zina=deprem sonucu çıksrıyorsan okuduğunu çok iyi anlıyorsun demek!
zina=deprem düşüncesine karşı olduğum için o yorumu yaptım. kaldıki bunca yazılandan o sonucu çıkardığım için değil bu düşüncede olan insanlara cevap vermek adına yazdığım birşeydi bu. bunu direkt olarak siz ya da herangi birine söylemedim. karikatürde olan düşünceye sahip olan kişiler için yazdım. ama asıl siz benim demek istediğimi anlamamışsınız anlaşılan.

leventgenc' Alıntı:
mostwanted' Alıntı:
leventgenc' Alıntı:
mostwanted' Alıntı:
ilon' Alıntı:

zina=deprem düşüncesine karşı olduğum için o yorumu yaptım. kaldıki bunca yazılandan o sonucu çıkardığım için değil bu düşüncede olan insanlara cevap vermek adına yazdığım birşeydi bu. bunu direkt olarak siz ya da herangi birine söylemedim. karikatürde olan düşünceye sahip olan kişiler için yazdım. ama asıl siz benim demek istediğimi anlamamışsınız anlaşılan.

deprem=zina demediğim için üzerime alınmadım ve bu forumda da bunu söyleyende yoktur.o düşünceye sahip olan kişiler için yazdıysanızda boşa gitmiştir.

geç oldu arkadaşlar bu konu uzaaaaar gider en iyisi uyumak. sağlık daha önemli :) hepinize Allah rahatlık versin, iyi geceler...

obsearchver' Alıntı:
Srebrenitsa' Alıntı:
30 küsur yaşındaki bir üniversite mezunu eleman Van depreminden sonra: "Van'da yaşayanlar dinine bağlıdır, hayret nasıl deprem oldu ki." dedi. Gülerken koltuktan düşüyordum. :lol:

Van'da yaşayanlar dinine bağlıdır dediği için mi yoksa dinine bağlı olanların yaşadığı yerde deprem nasıl olur diye hayretle sorduğu için mi? Bence gülmenizin nedeni birincisi, koltuktan düşmenizin nedeni de ikincisi.

Eğer düşünce kafanızı da çarptıysanız, muhakkak o sırada zina yapıyordunuz.

İftirayı kes! Haddini bil hocam. Zina yapıyormuşum. Bunun hesabını ahirette soracağım, bilginize.
Van'a gitmişliğim yok, Vanlı tanıdığım yok, ben dinine bağlı ya bağlı olmadıklarını bilemem ve de sizin gibi iftira da atmam. Herkesin dini kendinedir ama herkesin erdemi kendine değildir.

eridim' Alıntı:
Srebrenitsa' Alıntı:
Herkesin dini kendinedir ama herkesin erdemi kendine değildir.
Tam tersi hocam herkesi erdemi kendinedir. Din tek tir. Kimse kendine göre yorumlayamaz.

Demek istediğim o değil. Herkesin namazı, orucu kendinedir ama iş ahlâkı, aile ahlâkı vs. tüm ahlâk kavramı bütün toplumu ilgilendirir.

konu nerelere gelmis ya
cahillik diz boyu
Allah sevdigine de zulüm verebilir sinamak icin
o halde ne hakla su günahlarindan ötürü deprem olmustur diyor bazi kendini bilmezler
hem kendini hem dinini hem Allahini bilmezler

ya arkadaşlar üşenmden 6 sayfanın bütün yorumlarını okudum...bu nsl bir mantıktır yaa....2 yıldır vanda çalışıyorum ve van depremini yaşadım...bu yazılanları okuyunca insan üzülüyor..vanda sadece vanlı halk mı yaşıyor...öğretmen,doktor,polis vs. bi sürü insan yaşıyor...depremle zina arasında ilişki kuranlara da gerçekten şaşıyorum .....burda yaşayıp da 5 vakit namazını aksatmayan bir sürü insan var...önümüz ramazan ve ben mersinliyim...mersinin sıcağını birçok insan bilir..o sıcaklarda biz oruç ibadetimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz...insanları karalamak artık çok kolaylaşmış gerçekten...yazık diyorum sadece...

@xsentius kendisine yapılan uyarıya karşın hakaretlerine devam ettiği için forumdan uzaklaştırılmıştır.

Gaybı ancak Allah bilir. Bu anlamda tartışmaları okumaya bile gerek duymadım. Bir taraf abuk subuk yok şundan olamaz bundan olamaz. Öbür tarafta tam aksine kesin şundandır bundandır. Be hey kendinize gelin müslümanlar... Her iki taraftada olabilirlikten bahsetmeyen kim varsa şirke girme tehlikesiyle karşı karşıya kardeşiniz olarak benden uyarması!!!

ilknurboteci' Alıntı:
ya arkadaşlar üşenmden 6 sayfanın bütün yorumlarını okudum...bu nsl bir mantıktır yaa....2 yıldır vanda çalışıyorum ve van depremini yaşadım...bu yazılanları okuyunca insan üzülüyor..vanda sadece vanlı halk mı yaşıyor...öğretmen,doktor,polis vs. bi sürü insan yaşıyor...depremle zina arasında ilişki kuranlara da gerçekten şaşıyorum .....burda yaşayıp da 5 vakit namazını aksatmayan bir sürü insan var...önümüz ramazan ve ben mersinliyim...mersinin sıcağını birçok insan bilir..o sıcaklarda biz oruç ibadetimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz...insanları karalamak artık çok kolaylaşmış gerçekten...yazık diyorum sadece...
ilknur hocam siz onlara aldırmayın ...zaten müslümanlar ne çekiyorsa cahillerden çekiyor...Maalesef kasıtlı olarak cahil bırakılmış halkımız bu nedenle islamda yanlış tanınıyor....
daha öncede yazmıştım yenidne yazmıyorum
ilon' Alıntı:
Arkadaşlar o sözün hadis olmadığını kanıtladık hala hadis diyorsunuz ya...Ayrıca bununla ilgili doğrudan bir ayette yok ....
tekrar ediyorum bu tür olaylar tabiki Allahın bilgisi dahilindedir ve onun kudretiyledir ama Allah kainatın başında kanunlarını koymuştur deprem bölgesinde deprem olur binalarınızı ona göre yapın demek istemiştir....Yoksa hiç günah işlemezsiniz falan dememiştir...Ama asıl büyük depremin cehennem azabının sebebi tabiki günahlardır oraya gelmeden mahşerde en küçük iyilikler kadar en küçük kötülüklerde tartıya konacaktır....Bu tür olayların günahlarla dolaylı ilgisi ancak ölümün bize ne kadar yakın olduğu ve kendimize çekidüzen vermemiz gerektiğidir...

depremin bilimsel olarak nedenleri belli inanmıyorsan inanma, hatta yerçekiminede inanmada havada uç

Geri