denge tazminatını almayanlar..ek ödemeden faydalanabilirmi..

Kodla Büyü
T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Strateji Geliştirme Başkanlığı
Sayı : B.08.0.SGB.0.03.04/ …./03/2008
Konu : Ek Ödeme (Denge Tazminatı)

(...) VALİLİĞİNE
(İl Millî Eğitim Müdürlüğü)

Müdürlüğünüzde görevlendirilmesi yapılan (AB Birimi, İl Lig Heyeti, Millî Bayramlar Teknik Komitesi, Bilgisayar Koordinatör Öğretmenleri, Formatör Öğretmenler vb.) öğretmenlere ek ödeme yapılıp yapılamayacağı hususlarında tereddüte düşüldüğüne ilişkin ilgi sayılı yazınız incelenmiştir.

Bilindiği üzere, 21/03/2006 tarihli ve 5473 sayılı Değişik Adlar Altında İlave Ödemesi Bulunmayan Memurlara ve Sözleşmeli Personele Ek Ödeme Yapılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunla memurlar ile kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında bazı düzenlemeler yapılmış bulunmaktadır. Kanunun 1’inci maddesi (c) fıkrasında “Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcıları ve öğretmenler ile sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapan öğretmenler hariç olmak üzere, fiilen yapılmayan ders karşılığı ek ders ücretinden yararlananlara, Ek Ödeme yapılamayacaktır.” hükmü yer almaktadır.

Millî Eğitim Bakanlığının yönetici, öğretmen, uzman ve usta öğreticileri ile diğer görevlilerinin aylık ve ek ders ücreti karşılığında okutacakları ve okutmuş sayılacakları haftalık ders saatlerinin sayısını, ders görevi alacakların niteliklerini ve diğer hususları düzenleyen kararname 16/12/2006 tarih ve 26378 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kararnamenin Geçici Görevlendirme başlıklı 21’inci maddesi “Bakanlık merkez teşkilâtında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilâtında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere; 16 ncı maddede belirtilen görevler ile izinli ve raporlu olunan süreler hariç olmak üzere, görevlendirmeye ilişkin onay tarihinden itibaren, Bakanlık merkez teşkilâtındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dâhil haftada 18 saat ek ders ücreti kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, unvanı, görev süresi ve yapacağı görev ile diğer hususlar belirtilir. Bu madde kapsamında ek ders ücretinden yararlandırılan personel aslî görevi için öngörülen ek ders ücretinden ayrıca yararlandırılmaz ve öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu madde kapsamında değerlendirilmez.” hükmüne yer verilmiştir.

İliniz Millî Eğitim Müdürlüğüne görevlendirilmesi yapılan ve 16.12.2006 tarihli ve 26378 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 21’inci maddesine göre fiilen yapılmayan ek ders ücretinden yararlanan AB birimi, İl Lig Heyeti, Millî Bayramlar Teknik Komitesi, Bilgisayar Koordinatör Öğretmenleri ile Formatör Öğretmenlere 5473 sayılı Kanun’un 1’inci maddesinin (c) fıkrası hükmü gereği ek ödeme (denge tazminatı) verilmemesi gerektiği düşünülmektedir.
Bilgi ve gereğini rica ederim.

Nurettin KONAKLI
Bakan a.
Başkan
Bütün il ve ilçe milli eğitimlere gönderildi bu yazı buna istinanen Denge tazminatları kesildi ve BU EK ÖDEMELERDE KESİLECEK sanırım...

Arkadaşlar Ek ödemeye kaynak olan kanun

Ekli “375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 3 üncü Maddesi Uyarınca Yapılacak Ek Ödemeye İlişkin Karar”ın yürürlüğe konulması; Maliye Bakanlığının 7/8/2008 tarihli ve 11557 sayılı yazısı üzerine, 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmüne Kararnamenin ek 3 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 7/8/2008 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Ben bu KHK den bahsediyorum. Alaağımız ödeme bu KHK ye dayandırılarak verilecek.

nosTRa' Alıntı:

Ekli “375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 3 üncü Maddesi Uyarınca Yapılacak Ek Ödemeye İlişkin Karar”ın yürürlüğe konulması; Maliye Bakanlığının 7/8/2008 tarihli ve 11557 sayılı yazısı üzerine, 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmüne Kararnamenin ek 3 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 7/8/2008 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Ben bu KHK den bahsediyorum. Alaağımız ödeme bu KHK ye dayandırılarak verilecek.

Bu durumda Geçici Görevlendirme başlıklı 21’inci madde işletilmeyecek mi ?

Çok farklı yorumlar gliiyor arkadaşlar... Ödenip ödenmeyeceği tam bir mualla anladığım kadarıyla.. :oops:

oxray' Alıntı:
nosTRa' Alıntı:

Bu durumda Geçici Görevlendirme başlıklı 21’inci madde işletilmeyecek mi ?

Bakanlar kurulunun kararı ile ek ödeme 375 sayılı KHK nin Ek 3 maddesine bağlanmış.

Yaa ne uzatıyosunuz. :) Bugüne kadar ödeyenler ödeyecek ödemeyenler de ödemeyecek., Eğitek aralık sonu bi mail daha atar çalışmalar devam ediyor diye. Bizim bakan 2 satır yazdıramadı bakanlar kurulu kararına :)

arkadaşlar bu güne kadar eğitekte çok balonlar uçuştu buyurun size ankaradan son balon: Denge tazminatı ve ek ödeme tazminatı ve teknik öğretmen tazminatı ve 27 saat olarak verilecekmiş...Buda ağzımıza bir bal meselesi ..zannederim...

nosTRa' Alıntı:
Arkadaşlar bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum.

Asıl soru şu biz memur muyuz? Ünvanlara bakınca biz memur değiliz.

Memur ve şefler genel idari hizmetler sınıfındadır, öğretmenler ise eğitim öğretim sınıfında. kararname de fiilen yapılmayan ders karşılığı ek ders ücretinden yararlanan memurlara ifadesi geçiyor. Ama sonuç olarak ne tarafa çekersen o tarafa gidecek ifadelerle dolu.

5 İSTİSNA DIŞINDA DENGE TAZMİNATI ALMAYAN EK ÖDEME DE ALAMAYACAK
Ek ödemeye ilişin bakanlar kurulunun 16 Ağustos 2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanması üzerine en çok sorulan soru "hangi kurumlarda çalışan personelin" bu ödemeyi alıp almayacağıdır. Ancak bu husus yeni bazı düzenlemeler dışında tartışmalı değildir. Buna göre 2 yeni grup dışında, denge tazminatı alamayanlar bu ek ödemeyi de alamayacak.

"Yeni ek ödeme", denge tazminatına imkan sağlayan yasal düzenlemenin ilgili maddesinde yapılmıştır. Bu nedenle;
1- Ek ödeme denge tazminatı alanlara verilecek olup, denge tazminatı ödenmesi usul ve esasları burada da aynen geçerli olacaktır.
2- Denge tazminatı ödenmesi bazı hususlara bağlı olanlar için varolan uygulama ek ödemede de geçerlidir. Örneğin denge tazminatını ancak bir önceki yılki döner sermaye miktarına göre alanlar, ek ödemeyi de bu şekilde alabilecektir.
3- Denge tazminatı ödenmeyen beş grup personele ek ödeme verilecektir. Bunlar şu şekildedir
i- Başbakanlık ve bağlı kuruluş personeli: Bu grup personel fazla çalışma ücreti almaktadır. Bunların aldığı fazla çalışma ücretinin toplam net tutarı, Bakanlar Kurulu kararında yer alan kadro veya görev unvanları için belirlenen ek ödemenin net tutarından az olması halinde, bunlara fazla çalışma yerine ek ödeme verilecektir.
ii- 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 25 inci maddesinin (b) fıkrası ile ek 2 nci maddesinde öngörülen ödemelerden yararlanan memurlar: Bu ödemeler KİT'lerdeki ek tazminat ve havacılık tazminatıdır. Bu ödemenin toplam net tutarı, Bakanlar Kurulu kararında yer alan kadro veya görev unvanları için belirlenen ek ödemenin net tutarından az olması halinde, bunlara ek ödeme verilecektir.
iii- Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler ile sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapan öğretmenler hariç olmak üzere fiilen yapılmayan ders karşılığı ek ders ücretinden yararlanan memurlar: Bunların aldığı ödeme, ek ödemeden düşük ise bu grup personel de sadece ek ödemeyi alacaktır.
iv- Daha önce makam, görev veya temsil tazminatı alanlara denge tazminatı verilmiyordu. Bu grup personelden, 375 sayılı KHK'nın 1. maddesinde sayılan kurumlarda çalışanlar ek ödemeye dahil edilmiştir. Ancak bunlara yapılan ek ödeme temsil tazminatından düşülecektir.
v- ÖSYM, Türk Patent ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğünde çalışan 4/B'liler ile ile Adalet akademinde çalışan sözleşmeli personel bu ek ödemeye dahil edilmiştir.
Kaynak:Memurlar.net

son durum bu maalesef
alıntıdır...

--
İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde Görevlendirilen Eğitici Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri ve İl Formatör Koordinatörü - Şu an için - Ek ödeme alamayacak (zaten denge tazminatı alammıyorlardı).

Kadrolarının bulunduğu okulda görevlendirilen Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenleri ek ödeme alacak (Denge tazminatı hali hazırda almaktadırlar).

Kadrolarının bulunmadığı okulda görevli olan Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenleri de ek ödeme alabilecek. (Fiilen derse girdikleri için)

formator5555' Alıntı:
son durum bu maalesef
alıntıdır...

--
İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde Görevlendirilen Eğitici Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri ve İl Formatör Koordinatörü - Şu an için - Ek ödeme alamayacak (zaten denge tazminatı alammıyorlardı).

Kadrolarının bulunduğu okulda görevlendirilen Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenleri ek ödeme alacak (Denge tazminatı hali hazırda almaktadırlar).

Kadrolarının bulunmadığı okulda görevli olan Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenleri de ek ödeme alabilecek. (Fiilen derse girdikleri için)

Sözün bittiği yer....... Bunda da bir hayır vardır ne diyelim....

formator5555' Alıntı:
son durum bu maalesef
alıntıdır...

--

nerden alıntı hocam?

balakom' Alıntı:
nosTRa' Alıntı:
Arkadaşlar bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum.

Asıl soru şu biz memur muyuz? Ünvanlara bakınca biz memur değiliz.

Memur ve şefler genel idari hizmetler sınıfındadır, öğretmenler ise eğitim öğretim sınıfında. kararname de fiilen yapılmayan ders karşılığı ek ders ücretinden yararlanan memurlara ifadesi geçiyor. Ama sonuç olarak ne tarafa çekersen o tarafa gidecek ifadelerle dolu.

Milli Eğitime gidip ünvan meselesini falan açtım. Yorum şu hepimiz memuruz. Kanunu çıkaran herkesi kapsasın diye memurlara yazmışlar diye yorumluyorlar. Yani kesin alamazsınız hocam dediler.

Denge tazminatını alamayanlar

Arkadaşlar "Denge Tazminatı" ile "Ek Ödeme" ... Her ikisi de aynı şey:
Aslında bizim "Denge Tazminatı" olarak bildiğimiz ödemenin resmi adı "Ek Ödeme" dir. Sözkonusu "Ek Ödeme" (bizim denge tazminatı dediğimiz ödeme), 21.03.2006 tarihinde kabul edilen 5473 Sayılı yasa ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılarak verilmiştir.

Bugün verilen "Ek Ödeme" ise önceki ödemeden (denge tazminatından) farklı bir yeni ödeme kalemi değildir. Sadece önceki yasada değişiklik yapılıp (ödeme göstergeleri değiştirilerek) miktarı artırılmış ve ödenecek memurların kapsamı genişletilmiştir. Yani daha önce 136 YTL Ek Ödeme (Denge Tazminatı) alan öğretmenler, Ağustos ayından geçerli olmak üzere 249 YTL Ek Ödeme (Denge Tazminatı) alacaklardır.

Daha önce "Denge Tazminatı" alamayan görevlendirme ile çalışan Eğitici Formatörler söz konusu ödemeyi (Yani 249 YTL'yi) alamayacaklardır. Çünkü;" Eğitim Kurumlarında, Yaygın Eğitim Kurumlarında ve Sosyal Hizmet Kurumlarında çalışan öğretmenler dışındaki öğretmenlerin bu Ek Ödemeyi alamayacağını" belirten 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. Fıkrasında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Ancak yapılan değişiklikle; daha önce bu tazminattan yararlanamayan yönetici durumundaki memurlar (Şube Müdürü, İl Müdürü ve diğer üst düzey yöneticiler vs.) bundan böyle bu ek ödemeyi alacaklardır.

Sonuç olarak: Milli Eğitim Müdürlüklerinde görevlendirme ile çalışan Eğitici Formatör, Beden Eğitimi Formatörü, AB bürosu vs öğretmenler ile Şef kadrosunda çalışanlar (249 YTL) Ek ödemeden yararlanamayacaktır. Böylece "Denge!" sağlanmış olacaktır.

oxray' Alıntı:
formator5555' Alıntı:
son durum bu maalesef
alıntıdır...

--

bunun ne hayrı var hocam yapma :) ya bırakırsın ya devam edersin. kesintinin olmasının ne hayrı olabilirki:))

hugo4545' Alıntı:
oxray' Alıntı:
formator5555' Alıntı:
son durum bu maalesef
alıntıdır...

--

bunun ne hayrı var hocam yapma :) ya bırakırsın ya devam edersin. kesintinin olmasının ne hayrı olabilirki:))
Hocam hayır gözüyle bakmakta yarar var. Belki ayrılacaz bizim için bu hayırlı olacak. Yada devam edecez belki bizler için başka düzenlemelr olur veya olmaz belki bu hayırlıdır. Bekleyip görelim . Sabır ve zaman herşeye ilaçtır.

Vallaha bizim okul müdürü maaştan 136 ytl kesildiğini görünce adam tüm ii niyetiyle niye senin maaşından kesilmiş diye sordu. Vallaha dedim böyle... Ne düşünüyorsun bas istifayı gel okula diye kendisi söyledi. Düşünsenize bi de 249 Ytl alamayacaksın ve eğitici olarak kalacaksın. Okul bordrosunda herkesin maaşı yaklaşık 1080+112 YTL senin maaşın 944 YTL.. Vallaha öğretmen odasındaki diğer öğretmen arkadaşlar hangi uzuvlarıyla güleceklerini şaşırırlar... Bi de sağolsunlar hocam hayırlı olsun Milli Eğitime geçiyormuşsunuz gibisinden bi havamız vardı :(
Bir de şunu belirtmek isterim bu şartlarda zaten bu konumda kalınmaz ancak baştan bi bozukluk vardı bence. Çünkü devletin ayrıca eğitici diye bir kadro oluşturup buraya öğretmen çekmesine hiç gerek yoktu. Nedeni ise bir bilgisayar öğretmeninin veya bilgisayar formatörünün en etkili olduğu yer okuldur bence. Tüm formatörlerin okullarında kalması en iyi performansı verecektir.İlçeyle ilgili sorunlarda ise(web sitesi olsun, bilgisayar sorunları olsun, öğretmenlere kurs olsun) bir şube müdürünün başkanlığında tüm okul formatörlerinden oluşan bir kurul ile gayet ii bir şekilde çözülebilirdi kanaatindeyim. O da olmazsa her ilçede İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin işlerini gören bi enişte vardır zaten. Gereksiz görmüyorum eğiticiliği ancak gönül isterdi ki keşke böyle maddi anlamda sorunlar çıkmasaydı da herkes severek eğitici formatörlük görevlerini yerine getirseydi ama işte burası Türkiye...

Tabii arkadaşlar bi de şu haber var bildiğiniz gibi.... İnşallah düzelir durumumuz...

Milli Eğitim Bakanlığı, merkez ve taşra teşkilatlara görevlendirmeyle gönderilen öğretmenlerin hak kayıplarının önüne geçmek amacıyla ek ders ücreti, denge tazminatı gibi haklardan yararlanmaları için düzenleme getirecek.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan Mesleki ve Teknik Eğitim Eylem Planı’nda, Bakanlık tarafından merkez ve taşra teşkilatlarda çeşitli hizmetler için görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerin, emsallerine göre ek ders, özel hizmet tazminatı, denge tazminatı gibi ücret kayıplarının olduğu belirtildi. Bakanlık, görevlendirmeyle gönderilen öğretmen ve yöneticilerin hak kayıplarının bulunması nedeniyle yeni bir düzenlemeye gidecek.

MEB, 01.12.2006 tarihli 2006/11350 sayılı “Bakanlar Kurulu Kararı eki Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek ders Saatlerine İlişkin Kararöda değişiklik yapacak. Söz konusu kararda yapılacak değişiklik ile görevli öğretmenlerin emsali öğretmenler kadar ek ders ücreti alması sağlanacak. Düzenlemeyle ayrıca görevli öğretmenlerin emsali öğretmenler kadar özel hizmet tazminatı, denge tazminatı gibi ek ödemelerden de yararlandırılacak.

arkadaşlar ders ücreti olayını ben de duydum yani 25-27 olarak düzenleme için bekleyin biraz daha diyorlar (çünkü böyle olursa mevzuatı değiştirenlerin kendileri de alacaklar bu parayı). ama talim terbiye (kitap yazımda ölçme değerledirmede vs görevlendirme çalışan öğretenler) 1 eylül de toplu dilekçe verek diyorlar

bizi ancak iktdarın görevlendirdiği görevelndirmeye çalışan şu be müdürleri kurtarır.onların durumlarını düzeltmek için uğraşıyorlar

formator5555' Alıntı:
bizi ancak iktdarın görevlendirdiği görevelndirmeye çalışan şu be müdürleri kurtarır.onların durumlarını düzeltmek için uğraşıyorlar
evet, bu durumda görevlendirmeyle çalışan şube müdürlerinin de ek ödeme alamaması gerek.
Denge tazminatım kesildiğinde bizim şube müdürüne sordum, onun bana verdiği cevap: "bende okul müdürü iken 20 saat ekders alıyordum, görevlendirmeyle şube müdürü oldum 18 saat alıyorum" oldu.

formator5555' Alıntı:
,

bence de günün en güzel cümlesi bu. Yılana sarılalım ki bizde kurtulalım ;)

Arkadaşlar kadrolarımızın bulunduğu okullarda okul formatörleri gibi 6 saat derse girebilirsek sanırım sorun çözülecek. Ama derse girmek için yeni bir onay mı almak gerek?
Ne yapabiliriz. Derse giren hiç Eğitici arkadaş var mı?

Eğiticilerin çalışma esaslarında hiçbir şekilde örgün eğitim kurumlarında derse giremez ifadesi yer almaktadır. O nedenle onay işi çözmez. Eğitekçe hazırlanan yeni yönergeyi bekliyeceğiz. Bu yönerge ile ilgili bir hafta önce her ilin teftiş kurulu başkanları 1 hafta seminere alındı. Gelecek hafta ilgili şube müdürleri 1 hafta seminere alınacak. Tamam mı devam mı demek için bu yeni yönergeyi bekliyoruz. Yol öğretmenliğe çok yakın. Selamlar.

Geri