denge tazminatını almayanlar..ek ödemeden faydalanabilirmi..

Kodla Büyü
ya arkadaşlar bence biraz bekleyin alıp almadığınız belli olur yoksa canınızı sıkıyorsunuz ama benim anlamadığım şu bazı iller denge tazminatı alıyor bazıları almıyor galiba. hiç belirtmediniz mi bu durumu yetkililere

aslında olay o kadar da karmaşık değil
çıkan kanuna göre alamıyoruz
ancak bu kanunu bakanlar kurulu düzenledikten sonra yürürlüğe giriyor
ve meb den yapılan açıklamada görevlendirme yapılan öğretmenlere ek ödemenin verileceği açıklaması yapıldı
ancak bu bakanlar kurulundan henüz çıkmadı
büyük olasılıkla 15 eylüle kadar da çıkmayacak
bu karar çıkana kadar yine illere göre farklı uygulamalar olacaktır
temennim bu kararın bir an evvel bakanlar kurulundan çıkmasıdır
saygılarımla....

Bakanlar kurulunda artık yeni bir düzenleme yapılmayacakmış(Bir gazetecinin sorusuna Cemil Çiçek'in cevabı). 16 ağustos ta yayınlanan resmi gazete olayı bitiriyormuş. Kadrosu eğitim öğretim sınıfında olan tüm öğretmenler alacak gibi görünüyor. Bu arada ek ödeme miktarıda 248 Ytl yi buluyormuş.

Arkadaşlar memurlar net tteki bir haberden sonra EYVAH diyorum bu ek ödemeden yine yararlanamıyacaz..
http://www.memurlar.net/haber/117713/ bu nasıl iş anlayamdım eğer bu kesin ise denge tazminatıntan sonra bu ek ödemeyide kaybediyoruz.
Nedir bu belirsizlikler ? EGİTEK in sessiz kalması hayra alamet değil..

predatorg' Alıntı:
Okullar, halk eğitim merkezleri, RAM lar hatta Talim Terbiye örgün ve yaygın eğitim kurumu olarak kabul ettiği halde Eğitici arkadaşların görev yaptığı İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri örgün veya yaygın eğitim kurumu sayılmıyor. Bundan dolayı eğitici arkadaşlar diğer öğretmenlerden 248 YTL eksik alacaklar.

her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler ile sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapan öğretmenler hariç olmak üzere

İlçe Milli Eğitimler örgün ve yaygın eğitim kurumu sayılmıyorsa Milli Eğitim Müdürüm ve Şube Müdürlerim de alamayacak demektir ek ödeme. Hepsi görevlendirme ile burada ve hepsinin kadrosu öğretmen. Sizin dediğinizden bu çıkıyor.
Ayrıca bu kadar kesin beyanlarda bulunabilmek için gerçekten bilgi sahibi olmak gerekir diye düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz.

http://www.memurlar.net/haber/117713/

Denge tazminatı almayan 5 grup personele ek ödeme verilecek...Fakat;
"""ii- 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 25 inci maddesinin (b) fıkrası ile ek 2 nci maddesinde öngörülen ödemelerden yararlanan memurlar: Bu ödemeler KİT'lerdeki ek tazminat ve havacılık tazminatıdır. Bu ödemenin toplam net tutarı, Bakanlar Kurulu kararında yer alan kadro veya görev unvanları için belirlenen ek ödemenin net tutarından az olması halinde, bunlara ek ödeme verilecektir."""

Burada az veya çok olacak tutardan kasıt nedir onu anlamadım. Çözebilen varsa yardımcı olsun bi zahmet...

Evet eğitici arkadaşlar dengemizi bozan denge tazminatı 248ytl olarak büyüklerimiz tarafından belirlenmiş bulunup hepimize hayırlı uğurlu olsun. ben bırakmayı düşünüyorum son gelişmelerden sonra.

http://www.memurlar.net/haber/117713/ linkinde :

iii- Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler ile sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapan öğretmenler hariç olmak üzere fiilen yapılmayan ders karşılığı ek ders ücretinden yararlanan memurlar: Bunların aldığı ödeme, ek ödemeden düşük ise bu grup personel de "sadece" ek ödemeyi alacaktır."
şu maddeyi nasıl yorumlayalım arkadaşlar?
Eminim art niyetli yöneticiler bu maddeyi de ebitefolara karşı kullanacaklar ve sorun için de Eğitek kılını kıpırdatmayacak ve ben tüm iyi niyetime rağmen ve herşeye rağmen bu işe devam etmeyeceğim.Kalanlara başarılar dilerim...

Ben bıraktım bile. Gelsin 27 saat ek ders gelsin 248 ytl denge, gelsin paralar :) Demicem. Çünkü bu işi para çin yapmıyoruz ama yöneticilermizin ilgisizliği; artık takkk dedi.

Arkadaşların çoğu;Öğretmen kadrolarında bulunanlar (örgün ve yaygın eğitim kurumlarındaki öğretmen unvanlı kadrolardaki yöneticiler dâhil) 248 YTL zam alacak. Yalnız denge tazminatları kalkacak. Biz eğitici formatörler doğrudan maaşımıza 248 YTL zam olacak ben öğle anlıyorum diyorlar.Fakat Bizler görevlendirildiğimiz için denge yada şimdi kaldırılmış adı ek ödeme olmuş olan ödemeden zaten faydalaamadığımız için yine bu zammı +122 yada eskisi olan 136 yı alamıyacağız.Çünkü görevlendirme ilkeleri böyle ....Fiilen derse girmeyenler diyor....

Arkadaşlar sanırım fiilen derse girmeyen öğretmenlerin aldığı ek ders ücreti, şu anki ek ödemeden düşük ise ( ekders<248) ek ödemeden yararlanacaklar.

Tam tersi olursa yani ( ekders>248) ek ödemeden yararlanamayacaklar. Kısacası ekders ya da ek ödemeden hangisi fazla ise onu alıyorsun ikisini birden alamıyorsun. Çok mantıksız.

askere gittiğimizde burada mantık aramayın demişlerdi.Kendimi hala askerde hissediyorum.
gel teskere gel.

iii- Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler ile sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapan öğretmenler hariç olmak üzere fiilen yapılmayan ders karşılığı ek ders ücretinden yararlanan memurlar: Bunların aldığı ödeme, ek ödemeden düşük ise bu grup personel de sadece ek ödemeyi alacaktır.

O zaman arkadaşlar şöyle oluyor bizim aldığımız haftada 18 saatlik ek ders aylık olarak hesaplandığında ek ödemeyi geçiyor.Yani ek ödemeden düşük değil. Böylece biz sadece ek ödemeyi değil aynı zamanda denge tazminatını da almamız gerekiyor. Ya da sadecenin yanında ne veriliyorsa onu da almamız gerekiyor :? :? :?

Hiç formatör olmamış biri olarak soruyorum , merakımı mazu görürseniz ;

Ek ödeme veya denge tazminatı okul formatörlerinde

-önceden ödeniyor muydu?
-bu değişikliklerden sonra ödenecek mi?

Okul formatörünün eline maaş + full ek ders haricinde bir ücret geçmiyormuş , eğiticilerin ücreti hangi seviyede acaba ?

Teşekkürler.

bunda anlaşılmayacak ne var kararnamede
"Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler ile sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapan öğretmenler hariç olmak üzere fiilen yapılmayan ders karşılığı ek ders ücretinden yararlanan memurlar: Bunların aldığı ödeme, ek ödemeden düşük ise bu grup personel de sadece ek ödemeyi alacaktır." diyor
yani kadrosu öğretmen olan herkes bu ek ödemeden yararlanacaktır konuyu daha fazla sulandırp eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmeyin.

DotCom hocam eğitici formatörlükle okul formatörülüğündeki tek sorun eğiticilerin derse girmediğinden dolayı denge tazminatı adı altındaki paradan faydalanamadığına dair olan bir durumdur. Bu da 136 Ytl'dir. İyi paradır. Eğitici ve okul formatörü de haftada 18 saat full ek ders alır. Ayrıca eğitici olduğunuzda hizmet içi kurs açma-verme gibi bir durum söz konusu oluyor. Bende eğiticiyim ancak daha bir hizmetiçi kurs vermiş düzenlemiş değilim. Saygılar...

matrixeror' Alıntı:
"Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler ile sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapan öğretmenler hariç olmak üzere fiilen yapılmayan ders karşılığı ek ders ücretinden yararlanan memurlar: Bunların aldığı ödeme, ek ödemeden düşük ise bu grup personel de sadece ek ödemeyi alacaktır." diyor
yani kadrosu öğretmen olan herkes bu ek ödemeden yararlanacaktır konuyu daha fazla sulandırp eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmeyin.

hocam görev yapan diyor. sen milli eğitimde görev yapıyorsun. kadronun nerde olduğuna bakmıyorlar.

matrixeror' Alıntı:
Eğer bu şekilde uygulanırsa derse girmeyen ve ek dersi 248 ytl den fazla olan tüm öğretmenler (az olan yok zaten), İlçe milli eğitim müdürü, şube müdürleri, ebitefo lar hepsi ek ödeme alamaz. Merak ediyorum önceki aylarda, Acaba ebitefo ların dengesini kesen şube müdürleri kendi dengelerini de kesiyorlar mıydı?

Önceki dönemde denge tazminatı 135 ytl idi yaklaşık. Birçok eğitici arkadaş kesilse de bırakmak istemiyordu eğiticiliği. Bazıları bırakıyordu tabi. Ancak 248 ytlden zonra durumlar çok değişir. Nerdeyse çeyrek maaş. Şimdi bu kanun bu şekilde uygulanır ve eğticilerden 248 ytl kesilirse 1 tane eğitici bulamazlar.

Neyin anlaşılmadığını, ya da yanlış anlaşıldığını sana kısaca izah edeyim matrixeror Hocam:

Benim çalıştığım Millii Eğitim Müdürlüğü'nde yöneticiler :

1. "fiilen derse girmediğim için denge tazminatının verilmemesi gerektiğini"

2. Okul formatörlerinin de girdikleri dersleri maaş karşılığı okuttuklarını ; dolayısıyla denge tazminatını almamaları gerektiğini DÜŞÜNÜYORLAR. Dayanak mı , al sana dayanak :

Yukarıdaki yazının ne anlattığının hiçbir önemi yok. Yöneticilerimizin ne anladığı önemli, ayrıca eşeğin aklına karpuz kabuğu çoktan düşmüştür bile... Bakalım ilk kesintiyi hangi il yapıp Kahraman olacak !!!

starmaster' Alıntı:
Neyin anlaşılmadığını, ya da yanlış anlaşıldığını sana kısaca izah edeyim matrixeror Hocam:

Benim çalıştığım Millii Eğitim Müdürlüğü'nde yöneticiler :

1. "fiilen derse girmediğim için denge tazminatının verilmemesi gerektiğini"

2. Okul formatörlerinin de girdikleri dersleri maaş karşılığı okuttuklarını ; dolayısıyla denge tazminatını almamaları gerektiğini DÜŞÜNÜYORLAR. Dayanak mı , al sana dayanak :

Yukarıdaki yazının ne anlattığının hiçbir önemi yok. Yöneticilerimizin ne anladığı önemli, ayrıca eşeğin aklına karpuz kabuğu çoktan düşmüştür bile... Bakalım ilk kesintiyi hangi il yapıp Kahraman olacak !!!
Öncelikle hangi il merak ettim.
2.si. Okul formatörlerinin dengelerini bu sebeple keserlerse okuldaki müdür, md.yrd. vs. farklı şekilde mi çalışıyor. Onlarda maaş karşlığı 6 saat girip full ücet alıyor.
Her neyse umarım bu konuda açıklayıcı net bir metin gelir ve tüm il ve ilçeler aynı şeyi uygular.

ayhan1' Alıntı:
benim anladığım daha önce zaten 136,85 YTL lik denge tazminatını alan öğretmen kadrosunda olanlardan bu para kesilecek devamında öğretmenlere yapılan Hesaplama da (8000+1500=9500* 0,051448 üzerinden yani 488.756 YTL üzerinden) %51 oranda yani 248 YTL civarı para ödenecek. bu net artışı 112 gibi bişey demek oluyor. sevindirici nokta ise E-Bitefocu arkadaşlardan şuan kesilen denge tazminatı sorun olmaktan artık tamamen çıkmış olacak çünkü bu para ek ödeme oluyor. daha önce denge tazminatının verilme sebebi ek ödeme olmaması idi. şimdi ek ödeme var denge gidiyor yerine "öğretmen" kadrosunda olan herkese görevlendirilmesi ne olursa olsun bu ek ödeme veriliyor...

evet doğru söylüyorsun

Bahadır1980 açıklama için teşekkürler.

Alınan ücretleri bir liste halinde yapalım arkadaşlar :

Okul Formatörü

Maaş + full ek ders
1080 + 400 = 1480

Eğitici Formatör

Maaş + full ek ders + denge tazminatı + ek ödeme

1080+ 400 + 250 + 135 = 1865

Hesap doğru mudur arkadaşlar.

Sözü geçen düzenlemelerden sonra eğitici formatör olarak görev yapan kişilerin ek ödeme ve denge tazminatlarında mı kesintiye gidilecektir?

Ne Eğitici ne de okul formatörü olmadığım için konu hakkında detaylı bilgim yok. Benim anladığım kadarıyla hesap bu şekilde sanırım. Eksik veya yanlış bir kısım varsa kusuruma bakmayın.

sayın hocam denge tazminatı ve ek ödeme aynı anda hiç bir kimse alamaz. çünkü denge tazminatı 2006 tarihli bir genelge ile ek ödeme alamayan personele verilmişt. bu bakımdan ek ödeme memurlara verildiğinde sadece ek ödeme şartı tutanlar alacak. Artık o şartı kimler tutyor bunu da yakında bir yönerge ile belirlemek zorunda kalacaklardır. bir de toplamayı hesap makinesinde yapın isterseniz

1080+ 400 + 250 + 135 = 1640 ddemişsiniz bu toplam 1865 ederdi ki bu imkansız en fazla full ekdresle 1750 gibi bir para alınır. (Tabii şartları taşıyorsan.) :)

aslında bu dönemde çoğu milli eğitim müdürlüklerinde görevlendirme şube müdürleride bu ücreti alamadığı için onları kurtarmak adına çözmeye çalışıyorlar.ama şu ana kadar oluşan hava havamızı alacağımız

Geri