denge tazminatını almayanlar..ek ödemeden faydalanabilirmi..

Kodla Büyü
DotCom' Alıntı:
Bahadır1980 açıklama için teşekkürler.

Alınan ücretleri bir liste halinde yapalım arkadaşlar :

Okul Formatörü

Maaş + full ek ders
1080 + 400 = 1480

Eğitici Formatör

Maaş + full ek ders + denge tazminatı + ek ödeme

1080+ 400 + 250 + 135 = 1640

Hesap doğru mudur arkadaşlar.

Sözü geçen düzenlemelerden sonra eğitici formatör olarak görev yapan kişilerin ek ödeme ve denge tazminatlarında mı kesintiye gidilecektir?

Ne Eğitici ne de okul formatörü olmadığım için konu hakkında detaylı bilgim yok. Benim anladığım kadarıyla hesap bu şekilde sanırım. Eksik veya yanlış bir kısım varsa kusuruma bakmayın.
1.si: Ağustosta aldığın maaşın içinde denge tazminatı vardı: 136 ytl. Yani maaşın 1080-136=944YTL.
2.si: Artık hiç kimse denge tazminatı almayacak. 136 YTL kimseye ödenmeyecek.
3.sü: Bu hesap hem okul hemde eğitici formatör için aynıdır.
Hesaplarsak:
944 maaş +400 ek ders + 248 ek ödeme = 1592 YTL yapar. Yaklaşık 1600 YTL gelirin olur.

NOT: Bazı ilçe MEMler eğiticilerin 248 ek ödemesini kesmeye kalkışabilir!

Evet toplamada bir hesap hatası yapmışım , düzeltiyorum...

@Egunay hocam açıklama için gerçekten teşekkür ediyorum. Şimdi daha net oldu hesap. 136 ytl yi meğer almışız , ancak bundan haberim yoktu siz söyleyene kadar.

Okul ya da eğitici formatör olmasak bile 136 kuş oldu gitti diyorsunuz , o zaman bir dahaki ay 950 civarında bir maaş yatacak.

Bu aralar bahsi geçen 112 ytl zammında kokusu çıkmış oluyor böylece. 136 kesinti 112 zam. Verilenden çoğu kesilmiş durumda oluyor. 112 ytl zam haberi balondu demek , patladı :|

DotCom' Alıntı:
Evet toplamada bir hesap hatası yapmışım , düzeltiyorum...

@Egunay hocam açıklama için gerçekten teşekkür ediyorum. Şimdi daha net oldu hesap. 136 ytl yi meğer almışız , ancak bundan haberim yoktu siz söyleyene kadar.

Okul ya da eğitici formatör olmasak bile 136 kuş oldu gitti diyorsunuz , o zaman bir dahaki ay 950 civarında bir maaş yatacak.

Bu aralar bahsi geçen 112 ytl zammında kokusu çıkmış oluyor böylece. 136 kesinti 112 zam. Verilenden çoğu kesilmiş durumda oluyor. 112 ytl zam haberi balondu demek , patladı :|

Hocam hesap hatası yapmayalım ortada balon falan yok oldukça iyi bir iyleştime yapıldı bunu kabul edelim. Ek ödemenin tutarı=242 YTL dir. Denge tazminatı=136 YTL dir. Denge tazminatı kalkıyor doğrudan 242 YTL ek ödeme geliyor. 112 YTL mevcut denge tazminatlı maaşın tutarına eklencek para diye hesaplanıyor yani şuan denge tazminatı alan memurun maaşına 112 YTL daha ilave yap bundan sonraki aylarda maaşın bu olacak sadece denge yerine ek ödeme denilecek o kadar..
Sorun Denge tazminatını alamıyan bizlerin bu sefer ek ödeme alıp alamıyacağımız sorundur.
DotCom' Alıntı:
Bahadır1980 açıklama için teşekkürler.

Alınan ücretleri bir liste halinde yapalım arkadaşlar :

Okul Formatörü

Maaş + full ek ders
1080 + 400 = 1480

Eğitici Formatör

Maaş + full ek ders + denge tazminatı + ek ödeme

1080+ 400 + 250 + 135 = 1865

Hesap doğru mudur arkadaşlar.

Sözü geçen düzenlemelerden sonra eğitici formatör olarak görev yapan kişilerin ek ödeme ve denge tazminatlarında mı kesintiye gidilecektir?

Ne Eğitici ne de okul formatörü olmadığım için konu hakkında detaylı bilgim yok. Benim anladığım kadarıyla hesap bu şekilde sanırım. Eksik veya yanlış bir kısım varsa kusuruma bakmayın.
Hesap yanlış olmuş

Doğrusu
Okul Formatörü= Maaş+Denge tazminatı+Ful Ekders (Hazian maaşı)
1080+136+400=1616
Maaş+Ek Ödeme+Ful Ekders (Yeni Eylül Maaşı )
1080+242+400=1722

Eğitici Formatör=Maaş+Ful Ekders (Haziran maaşı)
1080+400 =1480
Maaş+Ek Ödeme+Ful Ekders (İnşallah Eylül Maaşı )
1080+242+400=1722
Maaş+Ful Ekders (Düşünmek İstemiyorum Eylül Maaşı )
1080+400=1480

@oxray hocam ,

ben , egunay hocamızın 136 ytlyi zaten aldık demesi üzerine bahsi geçen 112 ytllik zam için balon demiştim. Eğer durum dediğiniz gibiyse , gerçekten iyi bir iyileştirme. Bunu kabul etmemek akla mantığa aykırıdır kuşkusuz.

Okul formatörü ve eğiti formatör için yaptığınız ücret hesaplaması için teşekkür ederim. :wink: Konuya açıklık gelmiş oldu böylece. Ücretler konusu net bir şekilde anlaşıldı.

İnşallah hayırlısı olur herkes için.

Saygılar

ağustosta 1080 aldıysan
eylülde 1080 + 112 alacan.

Özeti bu. Bütün öğretmenlerin maaşı 112 artacak eylülde.

DotCom' Alıntı:
@oxray hocam ,

Saygılar
İnşallah hayırlısı olur DotCom kardeşim. biraz set cevap verir gibi oldum kusura bakma hakkını helal et. Bozulan dengemiz ek ödeme ile düzelirse yazlıarımızda düzelir :p

Bir arkadaşımız memurlar.net 'e çok güzel özetlemiş;
Milli Eğitim Bakanlığında Eğitici Bilgisayar Öğretmeni olarak 6 aylık görevlendirmelerle çalışan öğretmenleriz.2008 başından bu yana ülkenin illeri, hatta aynı ilin farklı ilçelerinde denge tazminatı konusunda farklı yorumlar yapılarak denge tazminatımız kesilen öğretmenler adına , bırakalım eşit işe eşit ücreti , öncelikle yoruma dayalı keyfi uygulamaları önleyecek kanun ve yönetmelikler çıkarmaya çalışalım yeterli. Bu farklı uygulamalar konusunda Bakanlığımızın bilgilendirilmesine rağmen ,üzerinde çalışıyoruz denilerek geçiştiriliyor. Öncelikle aynı kanunun ortak uygulanması konusunda mutabakata varalım gerisi zaten halledilir. Maaşın ödenmesinde maaş karşılığı derse girme zorunluluğuna bakılmadan, maaşlarımız ödenmekteyken sıra denge tazminatına gelince , bizi memurlarla birlikte değerlendirip , sizin öğretmenliğiniz bir tarafa derse fiili girmediğiniz gerekçesiyle ödemiyoruz diyorlar. Ödenen il ve ilçeler neye göre ödüyor , ödemeyen il ve ilçeler neye göre ödenmiyor belli değil. Bakanlığımız tarafından acilen bir yazı ile eğer denge tazminatı alınacaksa, tüm il ve ilçelerin alması , alınmayacaksa tüm il ve ilçelerden kesilmesi yönünde girişimin biran önce başlatılması gerekmektedir. Yazıda fiilen derse girmeyen memurlar denilmiş. Bizler yeni görevlerimizle birlikte, Resmi Gazete - 11 Mayıs 2006 PERŞEMBE - Sayı : 26165 ile eski görevlerimizi yaptığımız varsayılarak denge tazminatını hak etmemiz gerekiyor. Ama ben kestim ne yaparsan yap zihniyetiyle hareket edilmekte ve Bakanlık yetkililerinin bilgisi olmasına rağmen bu konuda sessiz kalarak olayı görmezden gelmektedirler.Bimer'e bu konuda arkadaşlarımızın yaptığı tüm bilgi alma başvuruları yanıtsız kalmış ve cevap vermeme yoluna gidilmiştir. Bizler Başbakanımız ve T.B.M.M. milletvekillerimizden eşit işe eşit ücretten önce , çıkarılan kanunların yoruma meydan vermeyecek netlikte her vatandaşa eşit uygulanması gereğinin yapılmasını istiyoruz.

arkadaşlar memurlar.net te ki haberin aynısını aktarıyorum buraya

Yeni ek ödeme", denge tazminatına imkan sağlayan yasal düzenlemenin ilgili maddesinde yapılmıştır. 375 sayılı KHK'nın son hali için tıklayınız.

Bu nedenle;

1- Ek ödeme denge tazminatı alanlara verilecek olup, denge tazminatı ödenmesi usul ve esasları burada da aynen geçerli olacaktır.

2- Denge tazminatı ödenmesi bazı hususlara bağlı olanlar için varolan uygulama ek ödemede de geçerlidir. Örneğin denge tazminatını ancak bir önceki yılki döner sermaye miktarına göre alanlar, ek ödemeyi de bu şekilde alabilecektir. Bu konudaki geniş açıklama için tıklayınız.

3- Denge tazminatı ödenmeyen beş grup personele ek ödeme verilecektir. Bunlar şu şekildedir

i- Başbakanlık ve bağlı kuruluş personeli: Bu grup personel fazla çalışma ücreti almaktadır. Bunların aldığı fazla çalışma ücretinin toplam net tutarı, Bakanlar Kurulu kararında yer alan kadro veya görev unvanları için belirlenen ek ödemenin net tutarından az olması halinde, bunlara fazla çalışma yerine ek ödeme verilecektir.

ii- 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 25 inci maddesinin (b) fıkrası ile ek 2 nci maddesinde öngörülen ödemelerden yararlanan memurlar: Bu ödemeler KİT'lerdeki ek tazminat ve havacılık tazminatıdır. Bu ödemenin toplam net tutarı, Bakanlar Kurulu kararında yer alan kadro veya görev unvanları için belirlenen ek ödemenin net tutarından az olması halinde, bunlara ek ödeme verilecektir.

iii- Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler ile sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapan öğretmenler hariç olmak üzere fiilen yapılmayan ders karşılığı ek ders ücretinden yararlanan memurlar: Bunların aldığı ödeme, ek ödemeden düşük ise bu grup personel de sadece ek ödemeyi alacaktır.

http://www.memurlar.net/haber/117713/
5 istisna dışında ,denge tazminatı almayan ek ödeme de alamayacak

starmaster' Alıntı:
http://www.memurlar.net/haber/117713/ linkinde :

iii- Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler ile sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapan öğretmenler hariç olmak üzere fiilen yapılmayan ders karşılığı ek ders ücretinden yararlanan memurlar: Bunların aldığı ödeme, ek ödemeden düşük ise bu grup personel de "sadece" ek ödemeyi alacaktır."
...

:? :!: :cry:

DEVLET MEMURLARI GEÇİCİ SÜRELİ GÖREVLENDİRME

YÖNETMELİĞİ

Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 15/1/1974, No: 7/7753

Dayandığı Kanunun Tarihi : 14/7/1965, No: 657

Yayımlandığı R.Gazetenin Tarihi : 31/1/1974, No: 14785

Yayımlandığı Düsturun Tertibi : 5, Cildi: 13, S. 626

BÖLÜM I

Konu ve Kapsam

Konu:

Madde 1– 657 sayılı Kanuna 1327 sayılı Kanunla eklenen ek 1 ve 8 sayılı Kanun hükmünde kararname ile değiştirilen ek 2 nci maddelerde öngörülen "Geçici Süreli Görevlendirme" ile ilgili hususlarda bu Yönetmelik hükümleri uygulanır.

Kapsam:

Madde 2– Devlet Memurları, 13/12/1960 tarihli ve 160 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinde belirtilen kurumlarda geçici olarak görevlendirilebilirler.

BÖLÜM II

Geçici Süreli Görevlendirme

Geçici Süreli Görevlendirme Halleri:

Madde 3– a) 7 ve daha yukarı bir dereceden göreve ilişkin boş bir kadronun bulunması,

b) Kurum içinden bu görevi yürütecek elemanın kısa sürede sağlanamaması,

c) Görevin, yetenekli ve iyi yetişmiş personele ihtiyaç gösteren işlerden olması,

hallerinde geçici süreli görevlendirme mümkündür.

Geçici süreli olarak görevlendirilecek personele ilişkin şartlar:

Madde 4– Memur:

a) Görevin gerektirdiği şartlara sahip olması ve yapılacak işin mesleği ile ilgili bulunması,

b) Bu görevde çalışmayı kabul etmesi,

c) Çalıştığı kurumdaki kadronun 7 ve daha yukarı derecelerde olması,

hallerinde geçici süreli olarak görevlendirilebilir.

Sayfa 1

760

BÖLÜM III

Geçici Süreli Görevlendirmede Usul

Duyurma:

Madde 5 – Kurum 3 üncü maddede sayılan şartların varolması halinde; geçici süreli olarak görevlendirilecek elemanları sağlamak amacıyla durumu, Resmi Gazete ile duyurur.

Madde 6 – Geçici süreli görevlendirme, Devlet Personel Dairesinin uygun görüşü üzerine, ilgili bakanlıklar ile Maliye Bakanlığınca birlikte kararlaştırılır.

BÖLÜM IV

Geçici Süreli Görevlendirilen Memurun Hak ve Yükümlülükleri

Kadro ile ilişki:

Madde 7 – Geçici süreli olarak görevlendirilen memurun asıl kadrosu ile ilişkisi devam eder. Geçici görevde geçirdiği süre asıl kadrosunda dikkate alınır.

Bu işlemler memurun asıl kurumunca yürütülür.

Madde 8 – (Mülga: 23/5/1975 - 7/9956 K.)

Aylık ve Diğer Haklar:

Madde 9 – Geçici süreli olarak görevlendirilen memur, görevlendirildiği kadronun aylığını alır ve bu kadronun diğer mali ve sosyal haklarından yararlandırılır.
Mevzuata Uyma:

Madde 10 – Geçici süreli olarak görevlendirilen memur asıl sınıf ve mesleğinin ve geçici süreli olarak görevlendirildiği işin tabi olduğu yasalara uymakla yükümlüdür.

Sicil Raporları:

Madde 11 – Altı ay ve daha uzun süreyle geçici süreli olarak görevlendirilen memurun sicili gittiği kurumda yaptığı görevin gereğine göre yetkili sicil amirince düzenlenir ve asıl kurumuna bildirilir.

Amir Durumunda Olma Hali:

Madde 12 – Geçici süreyle görevlendirilen memur, emrindeki memurların sicilini, sicil amiri olarak yürürlükteki hükümlere göre düzenler.

BÖLÜM V

Geçici Süreli Görevlendirmenin Sona Ermesi

Sona Erme:

Madde 13 – Geçici süreli olarak görevlendirmede sürenin bitimi ilgili kuruma ve memura bildirilir. Memur asıl görevine döner.

Ancak öngörülen süre bitmeden, atamadaki usulüne göre eski görevine dönebilir.

Şu kadar ki bu halde dahi memur, "Devlet Memurlarının çekilmelerinde Devir ve Teslim Süreleri Yönetmeliği"ne uymakla yükümlüdür.

Süre:

Madde 14 – Geçici süreli görevlendirme 2 yılı geçemez.

Sayfa 2

761

BÖLÜM VI

Çeşitli Hükümler, Yürürlük, Yürütme

Madde 15 – Geçici süreli olarak görevlendirilen memurun asıl kurumundaki kadrosuna, bir diğer memur geçici süreli olarak görevlendirilemez.

Ek Madde 1 – (Ek: 20/5/1976 - 7/11994 K.)

Dışişleri Bakanlığının dış kuruluşlarına güvenlik görevlisi olarak atanacaklar hakkında bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin (c) bendi ile 5 inci maddesi hükümleri uygulanmaz.

Ek Madde 2 – (Ek: 20/5/1976 - 7/11994 K.)

Güvenlik görevlilerinin aylık ve yolluklarının tesbitinde Dışişleri Bakanlığı İdari memurlarına ilişkin hükümler aynen uygulanır.

Yürürlük:

Madde 16 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme:

Madde 17 – Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

işte buda linki. http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin ... XmlSearch=

oxray' Alıntı:
DotCom' Alıntı:
@oxray hocam ,

Saygılar
İnşallah hayırlısı olur DotCom kardeşim. biraz set cevap verir gibi oldum kusura bakma hakkını helal et. Bozulan dengemiz ek ödeme ile düzelirse yazlıarımızda düzelir :p

Estağfurullah hocam ne kusuru... Olur böyle şeyler , malum sıcaklar denge falan sarsılmış mazur görmek lazım...

İnşallah herşey açıklığa kavuşur da , herkes rahat eder. Gönül rahatlığıyla çalışabilecek şartlar nasip etsin allah.

Sağlıcakla kalın...

Benim anlamadığım çözüm çok basit iken niye bu kadar uğraştırıyorlar.
her bakanlar kurulu toplantısından sonra karar çıkar diye düşünüyorum. Ek ödemeye kaynak teşkil eden EK-3 de "her türde örgün ve yaygın eğitim kurumunda görev yapan öğretmenler hariç olmak üzere" yerine "eğitim-öğretim sınıfındaki öğretmenler hariç olmak üzere" ya da "öğretmenler hariç olmak üzere" dese ya da bir genelge ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin eğitim kurumu sayıldığı belirtilse durum çözülür diye düşünüyorum.

Birkaç sayfa önce yapılan hesaplamalara aklım ermedi pek o rakamlar nedir öyle :-O

Ya bizler öğretmen değiliz yada o hesaplamaları yapanlar. Ne çevremdekiler ne de ben o rakamlarda maaş almadı. Ayrıca Eylül maaşlarını da hesaplamışsınız ama size o rakamlar mantıklı geliyor mu?

1. Denge tazminatı tamamen kalkıyor. Maaş + Denge+ek ödeme hesabı yanlış yani
2.Ek ödemeler maaşa dahil değerler eğer bordrolarınıza bakarsanıaz kuru maaşınızın 600 -700 civarında olduğunu görürsünüz.
3. Bu ek ödemeler de eğitici ve okul formatörü arkadaşalrda yine ilçeye bağlı kalacak gibi gözüküyor
4. Eğiticilik ve Okul Formatörlüğüne gelince bas istifanı gir dersine paşa paşa al paranı. Eğiticilik de Okul formatörlüğü de kıytırıktan şeyler. Maaşalrında da kıytırıklık çıkıyor görüldüğü üzere. Ders saati yeterli olan öğretmenlerin nedne formatör olduklarını çözümlemiş değilim.

denge tazminatının kesilmesindeki farklı uygulamalar konusunda mal müdürlüklerinin birbirlerine telefonla sıkıştırdıklarını ve kesmeyen mal müdürlerine siz de kesin diye baskı yaptıklarını çok iyi biliyoruz. kesilmeyenlerden de kesilecek, geriye dönük borç çıkartılacak diye açıklamayı bizzat duydum. hatta maliyeyi sıkıştırın bizim yapacağımız bir şey kalmadı belki ders ücretlerinde artışla düzenlemeye gideriz diyorlar. hem ek ödeme-hem denge tazminatı ve aynı dayanak noktasıyla sene başında alınan eğitim ödeneğini bütçenizdeki planlamalara katmamanız şiddetle tarafımdan önerilir. öğretmen adam derse girer kardeşim diye konuşup duruyorlar. ciddi bir tepki göstermek gerekli. dlekçe verilip görevden ayrılmalar başladı. 250 ytllik kaybı paylaşmak istedim

geriye dönük borç çıkartılarak (en fazla üç ay alabiliyorlar o ayrı mesele) maaşınıza yatan 110 iken 135 olan denge tazminatlarını geri ödemenizi isteyecek mal müdürleri var. aslında onlar tamamını istiyor ama sadece üç ay ile yükümlüyüz.

ve şu pişkin açıklamayı da eklemeden edemeyeceğim : dua edin maliyeyi uyandırmayalım da eğitim ödeneğinizi de kestirmeyelim

dej51 hocama cevap; hocam biz bulunan bir kadroya geçici görevlendirilmiyoruz. yani eğitici formatörlük diye bir kadro yok bu sebeple bu yönetmeliğpe tabi değiliz. Ben bıraktım tavsiye ederim :) :) :)

denge tazminatı alamadğımız için ek ödemeden de faydalanamıyormuşuz. her ne kadar öğretmen kadrosunda olsakta fiili girilmeyen ekders kısmından dolayı biz Eğiticiler bunu alamıyormuşuz. Bunu duydum mutemetlikte aldım soluğu mutemet bana sen 21. madde ile görevlendirildin dolayısıyla denge alamıyordun bu ek ödemeyi de alamayacaksın diyor (eve dönüş yakın).konu hakkında bilgilerimizi paylaşalım ark.lar bu arada bir şef arkadaş ankarayı aramış ve olumsuz yanıt almış.

ben diyorum ya mevzuatı hazırlayanların gözümüze soktuğu yönetmeliklere dayanarak dilekçeyle ayrılmalar başladı diyorum arkadaşlar bir garip haz alıyorlarmış gibi geliyor bana alamayacağımızı söylemeleri hoşlarına gidiyor gibi. öğretmen adam derse girer diyorlar hatta maliyeyi sıkıştırın biz ne yapalım diyorlar. ve son olarak benim tepemi attıran dua edin maliyeyi uyandırmayalım eğitim ödeneğiniz de kesilecek demeleri

Malum şu an sendikalar toplu görüşme aşamasında. Sendikalara bu konu hakkında bilgi verir ve mağduriyetimizi anlatırsak belki yardımcı olurlar.

iii- Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler ile sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapan öğretmenler hariç olmak üzere fiilen yapılmayan ders karşılığı ek ders ücretinden yararlanan memurlar: Bunların aldığı ödeme, ek ödemeden düşük ise bu grup personel de sadece ek ödemeyi alacaktır.

Arkadaşlar dikkatinizi buraya çekmek istiyorum. Okul Müdür ve Müdür yardımcıları, okul formatörleri 6 saat derse giriyor. Sınıf öğretmenleri 18 saat maaş karşılğı giriyor. O zaman eşit işe eşit ücret tazminatından 6 saat girenler 1/3 oranında mı yararlanacaklar?

egiticiyim' Alıntı:
Malum şu an sendikalar toplu görüşme aşamasında. Sendikalara bu konu hakkında bilgi verir ve mağduriyetimizi anlatırsak belki yardımcı olurlar.

Geçici görevlendirilenler kaç kişi ki sendikalar dikkate alsın hocam. Ha bu arada evvelki sene 5 ytl sendika aidatı için sendikaların bizi sattığını unutmayın.

egunay' Alıntı:
Bir tane eğitici kalır mı böyle olursa?

kalır hocam sen merak etme.bırakmak istemeyenler olur.sırf bu yuzden istediklerini yapıyorlar.nasıl olsa istekli buluruz diye.

bu arada sendikaların kendine hayrı yok. 3 sendika da siyasi olarak hareket ediyor.

Hocam reklam olmasın diye sendika ismi vermeyeceğim. Ama ben üyesi olduğum sendikaya durumu ilettim. Onlarda genel merkezez ilettiler. Hatta genel merkez bu konuda bir çalışma bile başlattı. Önyargılı olmadan bence durumunuzu iletin ne kadar çok talep gelirse o kadar ilgilenirler.

Arkadaşlar bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum.

375 sayılı KHK'nın Ek 3. maddesinin son halinde

...her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler ile sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapan öğretmenler hariç olmak üzere fiilen yapılmayan ders karşılığı ek ders ücretinden yararlanan memurlara yapılan ödemelerin toplam net tutarının, birinci fıkra uyarınca yürürlüğe konulacak Bakanlar Kurulu kararında kadro veya görev unvanları için belirlenen ek ödemenin net tutarından az olması halinde, bunlara bu fıkrada sayılan hükümlere göre yapılan ödemeler yerine sadece bu madde hükümleri çerçevesinde ek ödeme yapılır.

eski halinde ise

“Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcıları ve öğretmenler ile sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapan öğretmenler hariç olmak üzere, fiilen yapılmayan ders karşılığı ek ders ücretinden yararlananlara, Ek Ödeme yapılamayacaktır.” hükmü yer almaktadır.

Eski haline "yararlananlara" denilmekte iken yeni halinde "yararlanan memurlara" denilmektedir.

Asıl soru şu biz memur muyuz? Ünvanlara bakınca biz memur değiliz. Çünkü cümlenin başı öğretmen olarak başlamış ve memur olarak bitmiş. Malumunuz hepimiz devlet memuruyuz ama memur değiliz. Memur dan kasıt il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görev yapan ve ek ders ücreti alan memurlar. Zaten onların ünvanı memur.

Eğer EK-3 de "memur" yerine "devlet memuru" denilseydi alamazdık ama o madde şimdi bizi ilgilendirmiyor.

Son incelemeler ışığında benim fikrim bu yönde oluştu. Farklı görüşü olan arakdaşlar bilgi verirse sevinirim.

nosTRA valla çok iyi yakaladın arada tabiki fark var biz memur değiliz öğretemeniz. Bu durumda bu madde bizi bağlamıyor.

Yalnız bunu nereye koyacağız..????????????
"""""İliniz Millî Eğitim Müdürlüğüne görevlendirilmesi yapılan ve 16.12.2006 tarihli ve 26378 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 21’inci maddesine göre fiilen yapılmayan ek ders ücretinden yararlanan AB birimi, İl Lig Heyeti, Millî Bayramlar Teknik Komitesi, Bilgisayar Koordinatör Öğretmenleri ile Formatör Öğretmenlere 5473 sayılı Kanun’un 1’inci maddesinin (c) fıkrası hükmü gereği ek ödeme (denge tazminatı) verilmemesi gerektiği düşünülmektedir.
Bilgi ve gereğini rica ederim.

Nurettin KONAKLI
Bakan a.
Başkan"""""

Geri