BTY dersimizdeki sınav hakkımız alınmış!!!

Kodla Büyü
sugibi' Alıntı:
Adetimdir; sınıfıma yeni gelen her öğrenciye, bir önceki okulunda ne yaptığını sorarım.
Üstün körü değil; program adı söyleyecek olsa falanca menüyü kullandınız mı? şunu da hazırladınız mı ? diye didiklerim...
Henüz programlama ile ilgili konulara el atmış bir öğrencim olmadı: Sınıfta otururduk, öğretmenimiz bizi serbest bırakırdı, oyun oynardık,...nevinden şeyler.
Hala klavye tuşlarıyla vakit geçiren, monitörün boyutundan bahsedenler...
Allah aşkına herşeye boşverip, öğrencileri koyun sürüsü gibi sınıflara doldurup keyfine bakan aptallar, acaba birgün bunun acısının çıkartılacağını düşünmüyorlar mıydı ? Şimdi bu insanları görevinden alıp, Öğretmenliğin bitti, yalnızca şu kabloyu bağlamak senin bundan sonraki mesaindir deseniz, belki de acından geberecek yığınla insan var. Ben, insanların/diğer eğitimcilerin bakışı ve Bakanlığın küçümseyişinden ziyade hala afra tafra dolu, burnundan kıl aldırmayan, 30 sene öncesinin şatafatlı mesleğini icra ettiğini sanan meslektaşlarımdan şikayetçiyim. Bakanlığın yaptıklarına da öyle çok kızamıyorum artık.

12 yıllık öğretmenim, ilk kez benimle aynı bölgede çalışan ve zaten kendini parçaladığını bildiğim bir arkadaşımın bana gönderdiği öğrenciler dışında falanca konuyu işledik diyebilen öğrenciyle henüz tanışamadım. İsmi lazım değil; geçmiş zaman içinde bu ders bir yerlerde gelsin diye farklı çalışmaların içine girdik kıymetli dostlarla. Lakin ben özellikle bu yıl gerçekten KİMLER İÇİN MÜCADELE VERDİĞİMİ SORGULAMAYA BAŞLADIM DOSTLAR. Görev yaptığım okulda 3 kişiyiz; mesai saatlerinde okulda bulunmak dışında ne yapılıyor derseniz...

Vallahi bize yapılan zulüm müstehak diyorum.
Bunu da haftanın tek boş gününde, öğleden akşama kadar koşturmaktan perti çıkmış bir Öğretmen olarak söylüyorum.

3 gün önce Sınav tarihlerini girdim.
2 gün önce ise yazılıları hasbel kader kontrol edeyim dedim. Yeller esiyor. Dönem ortasında bir değişiklik yaparak çocukları mağdur edebileceklerini zannetmiyorum ancak Derse Katılım ile başlayan ve sonrasında Seçmeli statüye getirilerek ismi silinecek bir branş olacağımızı düşünüyorum artık. Bu millet binlerce saat İngilizce dersi alıp, köşedeki turist çevirse el kol hareketiyle yön tarif edecek bilgi seviyesine sahip; ben yırtınmakta gerçekten haklı mıyım, kim oluyorum da dert yanıyorum! diye sorguluyorum ister istemez.

Hayırlısı diyelim...
ismail hocam katılıyorum size.bize müstehak böyle bir zümreyle...bende sınıfıma yeni gelen öğrencilere sorarım şimdiye kadar bilişim öğretmenlerinin oyun oynattırdıgı cevabından başka bişey duymadım ve en vahimi bölge zümrede dersin kalkması gerektiğini düşünenler bile var!!!

Hocam size gelen Öğrenciler bilişim öğretmensiz okullardan geldiklerinde böyle olması normal. şu 1, 5 yıl 30 saat ders olmasına rağmen öyle memnunum ki ders işlemekten. Bitmesin lütfen. Çocukların bilişim sınıfına koşarak gelmesi kadar güzel bir duygu yok. Yazısız, gerekçesiz böyle bir degişiklik yapılamaz.

vikvik' Alıntı:
sugibi' Alıntı:
Adetimdir; sınıfıma yeni gelen her öğrenciye, bir önceki okulunda ne yaptığını sorarım.
Üstün körü değil; program adı söyleyecek olsa falanca menüyü kullandınız mı? şunu da hazırladınız mı ? diye didiklerim...
Henüz programlama ile ilgili konulara el atmış bir öğrencim olmadı: Sınıfta otururduk, öğretmenimiz bizi serbest bırakırdı, oyun oynardık,...nevinden şeyler.
Allah aşkına herşeye boşverip, öğrencileri koyun sürüsü gibi sınıflara doldurup keyfine bakan aptallar, acaba birgün bunun acısının çıkartılacağını düşünmüyorlar mıydı ? Şimdi bu insanları görevinden alıp, Öğretmenliğin bitti, yalnızca şu kabloyu bağlamak senin bundan sonraki mesaindir deseniz, belki de acından geberecek yığınla insan var. Ben, insanların/diğer eğitimcilerin bakışı ve Bakanlığın küçümseyişinden ziyade hala afra tafra dolu, burnundan kıl aldırmayan, 30 sene öncesinin şatafatlı mesleğini icra ettiğini sanan meslektaşlarımdan şikayetçiyim. Bakanlığın yaptıklarına da öyle çok kızamıyorum artık.

12 yıllık öğretmenim, ilk kez benimle aynı bölgede çalışan ve zaten kendini parçaladığını bildiğim bir arkadaşımın bana gönderdiği öğrenciler dışında falanca konuyu işledik diyebilen öğrenciyle henüz tanışamadım.

İsmi lazım değil; geçmiş zaman içinde bu ders bir yerlerde gelsin diye farklı çalışmaların içine girdik kıymetli dostlarla. Lakin ben özellikle bu yıl gerçekten KİMLER İÇİN MÜCADELE VERDİĞİMİ SORGULAMAYA BAŞLADIM DOSTLAR. Görev yaptığım okulda 3 kişiyiz; mesai saatlerinde okulda bulunmak dışında ne yapılıyor derseniz...

Bunu da haftanın tek boş gününde, öğleden akşama kadar koşturmaktan perti çıkmış bir Öğretmen olarak söylüyorum.

2 gün önce ise yazılıları hasbel kader kontrol edeyim dedim. Yeller esiyor. Dönem ortasında bir değişiklik yaparak çocukları mağdur edebileceklerini zannetmiyorum ancak Derse Katılım ile başlayan ve sonrasında Seçmeli statüye getirilerek ismi silinecek bir branş olacağımızı düşünüyorum artık. Bu millet binlerce saat İngilizce dersi alıp, köşedeki turist çevirse el kol hareketiyle yön tarif edecek bilgi seviyesine sahip; ben yırtınmakta gerçekten haklı mıyım, kim oluyorum da dert yanıyorum! diye sorguluyorum ister istemez.

Hayırlısı diyelim...
ismail hocam katılıyorum size.bize müstehak böyle bir zümreyle...bende sınıfıma yeni gelen öğrencilere sorarım şimdiye kadar bilişim öğretmenlerinin oyun oynattırdıgı cevabından başka bişey duymadım ve en vahimi bölge zümrede dersin kalkması gerektiğini düşünen fikirsizler bile var!!!

siz nerede çalışıyorsunuz biliyorum ama ben istanbulda 55 kişilik sınıflarda 15 bilgisayarlı kutuphaneyle birleşik bir sınıfta bilgisayar dersi yapmaya çalışıyorum. programlama öğretmek ne mümkün basit düzey programarı zar zor yapıyoruz. meb bt derslerinin işlevsel olup olmaması adına bir çalışma yapmıyor sadece seçmeli mi zorunlu mu kısmına bakıyor. ben seçmelide olsa zorunluda olsa eğer alt yapı olmazsa bt dersinin verimli olmadığını düşünüyorum

mebmağduru' Alıntı:
vikvik' Alıntı:
sugibi' Alıntı:

12 yıllık öğretmenim, ilk kez benimle aynı bölgede çalışan ve zaten kendini parçaladığını bildiğim bir arkadaşımın bana gönderdiği öğrenciler dışında falanca konuyu işledik diyebilen öğrenciyle henüz tanışamadım.

İsmi lazım değil; geçmiş zaman içinde bu ders bir yerlerde gelsin diye farklı çalışmaların içine girdik kıymetli dostlarla. Lakin ben özellikle bu yıl gerçekten KİMLER İÇİN MÜCADELE VERDİĞİMİ SORGULAMAYA BAŞLADIM DOSTLAR. Görev yaptığım okulda 3 kişiyiz; mesai saatlerinde okulda bulunmak dışında ne yapılıyor derseniz...

Hayırlısı diyelim...
ismail hocam katılıyorum size.bize müstehak böyle bir zümreyle...bende sınıfıma yeni gelen öğrencilere sorarım şimdiye kadar bilişim öğretmenlerinin oyun oynattırdıgı cevabından başka bişey duymadım ve en vahimi bölge zümrede dersin kalkması gerektiğini düşünen fikirsizler bile var!!!

siz nerede çalışıyorsunuz biliyorum ama ben istanbulda 55 kişilik sınıflarda 15 bilgisayarlı kutuphaneyle birleşik bir sınıfta bilgisayar dersi yapmaya çalışıyorum. programlama öğretmek ne mümkün basit düzey programarı zar zor yapıyoruz. meb bt derslerinin işlevsel olup olmaması adına bir çalışma yapmıyor sadece seçmeli mi zorunlu mu kısmına bakıyor. ben seçmelide olsa zorunluda olsa eğer alt yapı olmazsa bt dersinin verimli olmadığını düşünüyorum

Hocam BT dersinde öğrenciye altyapınız yoksa 3 şey katarsınız ve bunu unutmaz. Sonuçta Bt okur yazarı olur ilerideki hayatına bir şey katar. Bizim dersimiz her türlü matematik kadar gerekli ve verimli bir ders.

sugibi' Alıntı:

12 yıllık öğretmenim, ilk kez benimle aynı bölgede çalışan ve zaten kendini parçaladığını bildiğim bir arkadaşımın bana gönderdiği öğrenciler dışında falanca konuyu işledik diyebilen öğrenciyle henüz tanışamadım. İsmi lazım değil; geçmiş zaman içinde bu ders bir yerlerde gelsin diye farklı çalışmaların içine girdik kıymetli dostlarla. Lakin ben özellikle bu yıl gerçekten KİMLER İÇİN MÜCADELE VERDİĞİMİ SORGULAMAYA BAŞLADIM DOSTLAR. Görev yaptığım okulda 3 kişiyiz; mesai saatlerinde okulda bulunmak dışında ne yapılıyor derseniz...

Hayırlısı diyelim...
tamam bunların geneli doğru ama programlamaya geçmekten bahsetmişsiniz. nasıl geçeceğiz hocam kara tahtada mı. ya da kağıt üzerinde mi. elbette geçilmeli programlama öğretilmeli ama zaten bu devlet bizi unutmus.. tablet adı altında çuvalla parayı denize dökerken bizlerin bt lerinde bilgisayar olmadığını göremeyecek kadar unutmus ve umursamıyor. ben kendi vijdanımca rahatım kağıt üzerinde olsa da tahta da da olsa onların bu günün şartlarını gerekliliğini yakalamaları için elimden geleni yapıyorum. ama ben de programlama öğretemiyorum. afedersiniz bu suçsa benim değil.

bende baktım sınav gitmiş ders içi performans kalmış elimizde proje alanda çıkmaz seneye muhtemelen seçmeli Geçmiş olsun.

8'lerdeki Seçmeli Bilişim Teknolojileri ile Bilişim Teknolojileri ve Yazılım derslerini karıştırdılar bence. Çünkü Seçmeli Bilişim Teknolojileri dersine de sınav tarihi girilebiliyor. Geçen dönem seçmeli derslerle ilgili olan sıkıntı bu dönem genele yayıldı ve dersleri de karıştırdılar bence. İyimserlikle, düzeleceğini düşünüyorum.

afsinbey' Alıntı:
8'lerdeki Seçmeli Bilişim Teknolojileri ile Bilişim Teknolojileri ve Yazılım derslerini karıştırdılar bence. Çünkü Seçmeli Bilişim Teknolojileri dersine de sınav tarihi girilebiliyor. Geçen dönem seçmeli derslerle ilgili olan sıkıntı bu dönem genele yayıldı ve dersleri de karıştırdılar bence. İyimserlikle, düzeleceğini düşünüyorum.
ağzından bal damlıyor hocam.. :cry:

7 sayfa yorum var erinmeden okudum. Kimi faraziden olaylar yaratmış, kimisi örnek öğretmenlik adı altında kendini överken aynı mesleği aynı branş öğretmeni arkadaşlarına sallamış da sallamış. Yahu burada yorum yapanlar o kadar şu şöyleymiş diye komple teorileri uydurana kadar, mahalle arası dedikoduları gibi şu şunu demiş zaten şöyle olacakmış gibi mışlı mişli konuşmalar yapana kadar iki dakikanı ayırıp arama yapsaydınız resmi bir yazı var mı diye? Milli Eğitimi Muz cumhuriyetine bağlı bir kurum mu resmi bir karar bir yönetmelik olmadan dönem ortası dersin sınavı kaldırılsın... Arama yapmadınız o kadar merak ettiyseniz bir zahmet arayın Milli Eğitimi resmi ağızdan cevabı alın buraya gelip de mışlı mişili sözlerle dedikodu yapmayın artık....

güzel bir başlık olmuş en azından içinizden geçnleri dökmüş oldunuz.
Hocam sınav kalkmış yerine çocuğa iki tane proje yaptırman isteniyor. nesi kötü anlamadım....

Hala bir değişiklik yok şaka gibi dönem ortasında bu durum. Neden sadece Bilişimde var bu sıkıntı desek hiç yanlış olmaz. Seçmeli derslere sınav getiriliyor zorunlu olan dersin sınava gidiyor ne mantık bu :?

afsinbey' Alıntı:
aynen katılıyorum hocam7-8lerde seçmeli olan Bilişim Teknolojileri dersiyle 5-6larda zorunlu olan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi karıştırılmış gibi geldi bana da.çünkü dediğiniz gibi 7-8lerde seçmeli olan Bilişim Teknolojileri dersine sınav tarihi girilip sınav notu girilemiyordu ilk dönem.ama 5-6larda BTY dersinde sorun yoktu.

çözüm her okula bir kadrolu BT rehber öğretmeni.(okulların büyüklüğüne göre norm artmalı)
Lab'lar açık,isteyen öğrencilere kurs etkinlikleri,yazılım diyenler için ise egzersizler. ve bilişim dersi yok.niteliğimiz teknik müdür yardımcısı.mesai saati 09-15:00
artık bu gerçekleri görelim.ders ders diyeceğimize dersimizi alalım. her şey ortada.

nisanın ilk haftası ortak sınavlar var yapacağız mı yapmayacağız mı .... komediye bak ya :verymad: :verymad: :verymad: :verymad:

Dönem arasında böyle bir şey olamaz. Seçmeli derslerin bile notu varken ve dayanak yokkken BTY desinin notu niye kaldırılsın. Birinci dönemki notlar ne olacak? Teknik bir sıkıntı vardır.

proje sadece alana verilir... ders içi etkinliklere katılım notu vereceğiz demekki...

anlamadığım geçen hafta yazılı tarihi girdim o ne olacak :mrgreen:

bence bi yanlışlık olmuştur eokul sisteminde.
o yüzden sınavları yapıp sistem düzeltilince tutuşmamak gerekiyor.

sınavı alsınlar bence doğru yapmışlar
sınıfın kapısına internet cafe diye de etiket yapıştıracağımm :puhaha:

baynadir' Alıntı:
proje sadece alana verilir... ders içi etkinliklere katılım notu vereceğiz demekki...

anlamadığım geçen hafta yazılı tarihi girdim o ne olacak :mrgreen:
öyle değilde görsel sanatlar dersindeki gibi ürün dosyası tarzında bir şeymi olacak acaba

rock' Alıntı:
Bi yerden sonra okumadım, içim daraldı. Dersin seçmeli olmasını isteyenler hiç norm fazlası olmadılar herhalde. Okulda idare ile araları iyi, BTR falan idare ediyorlar herhalde. Okulları büyük bolca seçmeli çıkar nasıl olsa diye mi düşünüyorlar, BTR olurum ders de az seçilir rahat olurum, idare de karışmaz zaten bana mı diyorlar anlamadım. Benim en büyük korkum norm fazlası olup dolaşmak. Yoksa seçmeli olur da bizi kimse adam yerine koymaz da vs değil. Herkes kendi değerini kendi ortaya koyar. Ben de norm fazlası olmuştum bi ara stresi bile bana yetti ama yer değiştirmedim kaldım neyseki. Yıllarca BTR lik yaptım bu sene 26 saat dersim var ve rahatım. Dünya varmış. Dönemde 2 sınav yapmak hiç de zor gelmiyor bana... Seçmeli olunca biliyorum ki btr olmak zorunda kalıcam ama ben artık paslı tozlu projeksiyonlarla yerde sürünen pis kablolarla uğraşmak istemiyorum. Bu sene de dönem ortasında sınavın kalkacağını düşünmüyorum. En azından meb in ttkb nin sitesinde açıklanır okullara resmi yazı giderdi sanırım. Seneye de inşallah sınav da olur ders te 2 saat zorunlu olur. 7-8 ler in seçmeli olması da fena değil aslında 5-6 sorunlu 7-8 de de sizi tanıyıp sizi ve dersi sevenler devam eder, daha ileri düzey işlenebilir.

Valla tam da benim yazacaklarımı yazmışsınız hocam aynen katılıyorum. Sadece bir şey eklemek istiyorum, her branş norm fazlası olabiliyor. İstisnai durumlarda. Mesele norm fazlası olmak da değil, mesele hep norm fazlası olma durumunda kalmak, mesele sonun hiç belli olmaması. Mesele -Ömür Rabimizin verdiği kadardır ama - branşımızla ilgili ileri yaşlarımızı, emekliliğimize yakın zamanlarımızı düşünememek. hep 1-2 yıl önümüzü düşünmek zorunda kalıyoruz. Biz böyle böyle emekli mi olacağız acaba ya. Elbet hiç kimsenin bu dünyada garantisi yok ama öğretmenler içinde en sığdırılamayan ve en yüksek puanlarla üniversiteye giren bölümüz ( En azından kendi dönemimde üniversiteye girenler için söylüyorum)

bu yapılana müstahak diyen dostlara soruyorum

Atıyorum zorunlu hizmete tabi bir eğitim bölgesinde görevinizi tamamladınız. Veya memleketinize ters bir yerde görev yapıyorsunuz. Dersler seçmeli oldu ve tayin döneminde gitmek istediğiniz yer il dışı normu göstermedi. Sonunda tayin isteyemedininz. Hala daha bize müstahak dermisiniz? 170 küsür puanım var kendi memleketime ancak 1 sene öncesi gelebildim. 12 yıllık BT öğretmeniyim. Müstahak kelimesini kullanan arkadaşlara katılmadığımı belirtiyorum. Belli bir zümrede kendi görevini yapmayanların yükünü ben ve benim gibiler taşıyamaz. Eğer ki bir kişi yediği ekmeyin hakkını vermiyorsa onun karşılığını elbetteki verecektir.

Geçen dönem 2 ay boyunca scratch üzerinden durdum çocuklara kitap yok, klavuz yok hiç birşey yok belli bir düzeye kadar geliyorsunuz sonrası boş kalıyor ister istemez. İçi boş donanımları bırakıp bu nesile yazılımın anlamını öğretemediğimiz müddetçe tüm yaptıklarımız boşa gider. Onun için seçmeli bilişim yerine Bilişim Her Kademede Zorunlu olmalıdır.

#BilisimHerKademedeOlmali

Hata olduğu belli arkadaşlar ama ben şöyle düşünüyorum. Bence Seneye böyle olacak şimdi yanlışlıkla böyle oldu. Hayır yanlışlık yoksa eğer boşuna sınav yapmasak bari

duygudogan' Alıntı:
Güncel.. Arkadaşlar bunun için nereyi arayabiliriz?

zaten sorunun kaynağı hep bizim onları aramamızdan çıkıyor...

biraz dirayetli olsakta onlar bizi arasa ne kadar güzel olurdu :)...

Arkadaşlar Sınav tarihi girmeye çalışıyorum. Kaydet butonu pasif sizde durum nedir?

Geri