BTY dersimizdeki sınav hakkımız alınmış!!!

Kodla Büyü
Adetimdir; sınıfıma yeni gelen her öğrenciye, bir önceki okulunda ne yaptığını sorarım.
Üstün körü değil; program adı söyleyecek olsa falanca menüyü kullandınız mı? şunu da hazırladınız mı ? diye didiklerim...
Henüz programlama ile ilgili konulara el atmış bir öğrencim olmadı: Sınıfta otururduk, öğretmenimiz bizi serbest bırakırdı, oyun oynardık,...nevinden şeyler.
Hala klavye tuşlarıyla vakit geçiren, monitörün boyutundan bahsedenler...
Allah aşkına herşeye boşverip, öğrencileri koyun sürüsü gibi sınıflara doldurup keyfine bakan aptallar, acaba birgün bunun acısının çıkartılacağını düşünmüyorlar mıydı ? Şimdi bu insanları görevinden alıp, Öğretmenliğin bitti, yalnızca şu kabloyu bağlamak senin bundan sonraki mesaindir deseniz, belki de acından geberecek yığınla insan var. Ben, insanların/diğer eğitimcilerin bakışı ve Bakanlığın küçümseyişinden ziyade hala afra tafra dolu, burnundan kıl aldırmayan, 30 sene öncesinin şatafatlı mesleğini icra ettiğini sanan meslektaşlarımdan şikayetçiyim. Bakanlığın yaptıklarına da öyle çok kızamıyorum artık.

12 yıllık öğretmenim, ilk kez benimle aynı bölgede çalışan ve zaten kendini parçaladığını bildiğim bir arkadaşımın bana gönderdiği öğrenciler dışında falanca konuyu işledik diyebilen öğrenciyle henüz tanışamadım. İsmi lazım değil; geçmiş zaman içinde bu ders bir yerlerde gelsin diye farklı çalışmaların içine girdik kıymetli dostlarla. Lakin ben özellikle bu yıl gerçekten KİMLER İÇİN MÜCADELE VERDİĞİMİ SORGULAMAYA BAŞLADIM DOSTLAR. Görev yaptığım okulda 3 kişiyiz; mesai saatlerinde okulda bulunmak dışında ne yapılıyor derseniz...

Vallahi bize yapılan zulüm müstehak diyorum.
Bunu da haftanın tek boş gününde, öğleden akşama kadar koşturmaktan perti çıkmış bir Öğretmen olarak söylüyorum.

3 gün önce Sınav tarihlerini girdim.
2 gün önce ise yazılıları hasbel kader kontrol edeyim dedim. Yeller esiyor. Dönem ortasında bir değişiklik yaparak çocukları mağdur edebileceklerini zannetmiyorum ancak Derse Katılım ile başlayan ve sonrasında Seçmeli statüye getirilerek ismi silinecek bir branş olacağımızı düşünüyorum artık. Bu millet binlerce saat İngilizce dersi alıp, köşedeki turist çevirse el kol hareketiyle yön tarif edecek bilgi seviyesine sahip; ben yırtınmakta gerçekten haklı mıyım, kim oluyorum da dert yanıyorum! diye sorguluyorum ister istemez.

Hayırlısı diyelim...

BARAN38' Alıntı:
Bizim alanda karşıt görüşlerin olduğu kadar hiçbir alanda yok inanın. Neymiş olmaması gerekiyormuş. Sizler böyle mi bilişim öğretmenlerinin haklarınız savunacaksınız. Öncelikle kendi içimizde ayrışmışız biz nasıl mebe sesimiz çıksın

Notunun olmaması ile sınavın olmaması aynı şey mi hocam?

Dunyada bu seviyedeki öğrencilerin bilgisayar bilgilerinin yazılı sınav olarak değerlendirildiği başka bir ülke yoktur heralde.

sınav kalksın diyenleri allah bildiği gibi yapsın... bugün sınav yarın ders sonrası seçmeli olması sonrası norm fazlası.. sonrası cinnetlik.... demek ki neymiş notu olmayanı kimse adam yerine koymaz zaten az buçuk düzelir gibi oldu şimdi tekrar tersine sarmaya başladı .... bu meb biz bilişm tek. öğretmenlerini adam yerine koysa şaşırırdım.. :verymad:

btogretmeni34' Alıntı:
mnn' Alıntı:
sınav tarihi girdim.. not girişi yok.. yukarıdaki arkadaş doğru demiş sınav olmamasına... hocam kimin tarafındasın böyle mi savunacaksın sen bizi sağda solda.. :x

BT öğretmenlerinin durumunu gördükçe öğrencilerin tarafında yer alıyorum. Notla korkutup, ders işlemeyen, öğrenciyi BT sınıfına alıp gezmeye giden, Sınav öncesi soruları cevapları dağıtan bunca öğretmen gördükten sonra kendimi sorgulamaya başladım. Ders işleyip, dinleyen-dinlemeyen, öğrenen-öğrenmeyen öğrenciyi ayırmak için olması gereken sınavı yaptığımda, düşük not alan öğrencileri görünce acaba yanlış mı yapıyorum. Ben de ders işlemeyip, 90-100 versem de iyi öğretmen mi olsam diye düşünüyorum.
BTY öğretmenlerin BTY dersini ne kadar ciddiye aldıkları ortada. Bence sınav kalkmalı ardından yine seçmeli olmalı. En azından bu dersi seçmeyen öğrenci kendine faydalı olacak başka bir ders seçebilir.

Peki sonra hocam ? Sonrasını düşündünüz mü hiç?

Ders seçilmediği için norm fazlası olup okul okul tayin isteyen BT öğretmenleri, normu olmadığı için tayin isteyemeyen , memleketine gidemeyen, eşine kavuşamayan binlerce BT öğretmeni, dersi olmadığı için sadece tamirci olarak görülen BT öğretmenleri... bu şekilde sıralayabiliriz.

Okulda BT sınıfım yok. Sınıfta projeksiyonla sene içerisinde lightbot code.org scratch mit app android uygulamaya giriş sıralaması şeklinde ders işliyorum ve 10. senemde dersin en verimli olduğu dönemin zorunlu olduğu bu günlerde olduğunu düşünüyorum.Programlama yı öğretmek için illede BT sınıfı olması şart değil.Şunun farkındayım ki bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin zorunlu olmasının en önemli sebebi öğrencilere bilgisayar programlamanın temellerinin öğretilmesinin istenmesi. TTKB başkanı dersin zorunlu olması ile ilgili konuşmasında da bunlardan bahsetti. Bu ders bu fikirde olan arkadaşlarımızın yoğun baskısı ile elde edildi. Dersin zorunlu olmasında emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Eğer ki halen word excel power point öğretelim derseniz zaten başlangıçta fikir ayrılığı yaşıyoruz demektir. Yeni nesil bu tür programlarda vakit geçirmekten sıkılıyor.

Not konusunda da tamamen E-okuldaki teknik eksikliklerden ötürü olduğunu düşünüyor ve kısa sürede düzeleceğini düşünüyorum.Lütfen dersimizin kaldırılması gibi bir düşünce yanlışlığı içerisinde olmayın.

schumix' Alıntı:
btogretmeni34' Alıntı:
mnn' Alıntı:
sınav tarihi girdim.. not girişi yok.. yukarıdaki arkadaş doğru demiş sınav olmamasına... hocam kimin tarafındasın böyle mi savunacaksın sen bizi sağda solda.. :x

BT öğretmenlerinin durumunu gördükçe öğrencilerin tarafında yer alıyorum. Notla korkutup, ders işlemeyen, öğrenciyi BT sınıfına alıp gezmeye giden, Sınav öncesi soruları cevapları dağıtan bunca öğretmen gördükten sonra kendimi sorgulamaya başladım. Ders işleyip, dinleyen-dinlemeyen, öğrenen-öğrenmeyen öğrenciyi ayırmak için olması gereken sınavı yaptığımda, düşük not alan öğrencileri görünce acaba yanlış mı yapıyorum. Ben de ders işlemeyip, 90-100 versem de iyi öğretmen mi olsam diye düşünüyorum.
BTY öğretmenlerin BTY dersini ne kadar ciddiye aldıkları ortada. Bence sınav kalkmalı ardından yine seçmeli olmalı. En azından bu dersi seçmeyen öğrenci kendine faydalı olacak başka bir ders seçebilir.

Ders seçilmediği için norm fazlası olup okul okul tayin isteyen BT öğretmenleri, normu olmadığı için tayin isteyemeyen , memleketine gidemeyen, eşine kavuşamayan binlerce BT öğretmeni, dersi olmadığı için sadece tamirci olarak görülen BT öğretmenleri... bu şekilde sıralayabiliriz.

Hiç üzülmüyorum. BTY örğetmenlerinin niteliksizliği bir tarafa, öğrenciyi BT sınıfına sokup, ya internette vakit geçiren, ya da öğretmenler odasında öğretmenlerle idarecilerle muhabbet eden, hiçbir şey öğretmeyip sınavlarda 90-100 veren bunca öğretmeni gördükten sonra sırf bu camianın içinde oldupum için yapılanlar "bana da müstehak diyorum."

Daha yapılan eleştirinin neye yapıldığı anlamayıp saldıraya geçen, okuduğunu anlamak aciz bu kitle için bu yapılanlar müstehak.

Olaya yanlış yönden bakanlar var. Sınav gereklidir gereksizdir ayrıca tartışırız bunu ama SARI ÖKÜZ meselesidir.

Geçen gün Bilişim Dersleri kalkacak seçmeli olacak diye haber çıksın, sendikalardan bu konu hakkında görüş istendiğine dair duyumlar alınsın, hoop 3 gün geçmeden sınavlar kalksın. Buna tesadüf diyen beri gelsin.

bu işte bir hata var bence mantık hatası çocuğun 1.dönem notlarıda görünmüyor ama 1. dönem yıl sonu ortalaması 86 lı bişe o nasıl oldu peki ????

btogretmeni34' Alıntı:
schumix' Alıntı:
btogretmeni34' Alıntı:
mnn' Alıntı:

Hiç üzülmüyorum. BTY örğetmenlerinin niteliksizliği bir tarafa, öğrenciyi BT sınıfına sokup, ya internette vakit geçiren, ya da öğretmenler odasında öğretmenlerle idarecilerle muhabbet eden, hiçbir şey öğretmeyip sınavlarda 90-100 veren bunca öğretmeni gördükten sonra sırf bu camianın içinde oldupum için yapılanlar "bana da müstehak diyorum."

Daha yapılan eleştirinin neye yapıldığı anlamayıp saldıraya geçen, okuduğunu anlamak aciz bu kitle için bu yapılanlar müstehak.

Hocam kaç yıldır bu mesleği icra ediyorsunuz bilmiyorum ama ben bu dersin zorunlu olduğu zamanları da tamamen seçmeli olduğu zamanları da gördüm. Seçmeli ders yönteminin ülkemiz için uygun bir yöntem olduğunu düşünmüyorum. Köylerde ve küçük beldelerde seçmeli dersler tamamen problemdir. Ve köyler ile beldelerde BT normu sürekli problemlidir ve tehdit altındadır.

Derslerde 90-100 verenleri savunmuyorum ama burda dersin işleniş tarzını veya öğretmenleri tartışmıyoruz.

Bu dersleri zorunlu yapana kadar 4-5 yıl bakanlığa dil döküldü, dernek kuruldu aylarca ikna çalışmaları yapıldı. Amaç en azından bu ders zorunlu olsun içeriği nasıl olsa yıllar geçtikçe gelişir ve düzelirdi. Derslerin zorunlu olması ülkenin yazılım ve teknoloji geleceği için önemliydi. Şimdi siz ders işleyenleri beğenmiyorsunuz diye bu ders seçmeli olsun demeniz, ülkenin teknoloji eğitiminin önünü kapatmak, birçok öğretmene evini sırtına al gez demekten başka anlama gelmez.

İkili diyaloğa girerek bu konuyu tartışmak istemiyorum ama bu ders zorunlu olsun diye derneğimiz başta olmak üzere 4-5 yıl uğraş verildi ve ben de zorunlu olarak kalması için var gücümle çaba göstereceğim. Yıllar sonra ne olur bilmem ama günümüz için bu dersler seçmeli olsun diyenlere de bu durumu anlatmaktan bıkmayacağım.

BTY öğretmenleri dersi hakkıyla işlese dediğiniz durumu ben de savunurdum. Kaç öğretmende aynı şeyi gördüm. Artık ciddi ciddi ben ders işleyerek hata mı yapıyorum diye düşünmeye başladım. Keşke dediğiniz gibi olsa, BTY öğretmenleri bunun kıymetini bilse.
Değişmesi gereken ilk şey BTY öğretmenlerinin derse bakış açısı ve dersi işleme stilleri olmalı. Bu değişmediği müddetçe şimdiki haliyle BTY derslerinin verimli olduğunu düşünmüyorum.

btogretmeni34' Alıntı:
BTY öğretmenleri dersi hakkıyla işlese dediğiniz durumu ben de savunurdum. Kaç öğretmende aynı şeyi gördüm. Artık ciddi ciddi ben ders işleyerek hata mı yapıyorum diye düşünmeye başladım. Keşke dediğiniz gibi olsa, BTY öğretmenleri bunun kıymetini bilse.
Değişmesi gereken ilk şey BTY öğretmenlerinin derse bakış açısı ve dersi işleme stilleri olmalı. Bu değişmediği müddetçe şimdiki haliyle BTY derslerinin verimli olduğunu düşünmüyorum.

Hocam anlaştığımıza sevindim.
Şunu da belirteyim;
3-4 yıl önce Beden Eğitimi dersleri 2 saatten 1 saate indirildi ve yarım dönem sonra tekrar 2 ye çıktı. Nasıl mı çıktı? Birlik oldular spor müsabakalarına katılmıyoruz dediler ve 2 ye çıkarmak zorunda kaldılar. Peki sizce Beden Eğitimi derslerini işleyen arkadaşların TAMAMI derslerini spor akademisi düzeyinde mi işliyor yoksa içlerinde bazıları ver topu oynasın şeklinde mi işliyor? Bence bu bazıları yüzünden bu dersi kaldırmak ne kadar doğru ise BT dersini seçmeli hale getirmek veya ders sayısını azaltmak o kadar doğru olur.

Gerçi Beden Eğitimi dersi BT dersine göre daha yetenek isteyen bir ders ama nedense seçmeli olan BT dersi.

Sonuç olarak bence BT dersi zorunlu olmalı ve hatta TEOG sınavında da Algoritma şeklinde sorular çıkmalı.

Değerli meslektaşlarım Ders seçmeli bile olsa artık sınav yapılıyor ve not giriliyor. Benim bi şubeye Yazarlık ve yazma becerileri dersim var ona bile not girebiliyorum,ancak bilişimin sınavları gözükmüyor. Sistemsel bir hata olduğunu düşünüyorum.

Tartışılan diğer konulara gelince az çok olan laboratuvara öğrencileri salıp keyif çatan arkadaşlarımız var bu doğru. Şahsen bende öğrencilere konuyu anlatıp uygulama için bilgisayarlara geçirdikten sonra erken bitiren öğrenciyi serbest bırakıyorum. Btr değilim,resmen cebimden 12 tane bilgisayar alıp laboratuvar kurdum kendime,hergün ayrı bir masrafı çıkıyor cebimden tamamlıyorum,bizim işimiz birazda vicdan işi, öğlen aramı bile laboratuvarda çocuklara yardımcı olmakla geçiriyorum,batıda görev yapan arkadaşların çocuklara bilgisayar açıp kapatmayı ya da klavyeyi anlatması saçma geliyor olabilir ancak planlarımızda bölgesel farklılıkları dikkate alan arkadaşlarında "21.YY da klavye anlatarak zaman geçiriyorlar" diye eleştirilmesi hoş değil. Bozulur diye fareye,klavyeye dokunamayan çocuklara ben hangi programı hangi programlamayı anlatıyım.

Mesleğimizin güzel yanı bugün öğretmenliği bırakıp özel sektörde iş yapmaya başlasak 2-3 sene sonra öğretmenlikten kazandığımız paranın daha fazlasını kazanabilecek pozisyonlara geliriz.Her ne kadar yukarıdakiler bunun farkında olmasalar da bu ülkenin bilişime ve öğretmenlerine ihtiyacı var.Ülkendeki bütün yazılım firmalarını toplasan 1 Arama motorunun bile toplam değeri etmiyorsa kusura bakmayın kim ne derse desin bu ders olmalı ve zorunlu olmalıdır.

6 küsür yıllık öğretmenim. Daha önce şu 2 sene içerisinde kendimi öğretmen hissettiğim kadar diğer zamanlarda hissetmedim. Eğitim sistemi not çapında dönüp dururken öğrenci dersin sınavı kalksa neyle motive olacak. Dersin kitabı yok. Planı yok. Sınavı olmamış çok mu!

btogretmeni34' Alıntı:
mnn' Alıntı:

derslerin seçmeli olması bizlerin norm fazlası olmamızdan başka hiç bir şeye yaramaz. siz eğer müdürün iki tıklamasıyla ordan oraya sürülmek istiyorsanız dersimizin seçmeli olmasını istemeye devam edin. Ayrıca ne kadar Türkiye gerçeklerinden uzak olduğunuzu da seçmeli dersleri hakikaten öğrenci seçiyormuş gibi bi algılamanızın olmasından anlamış bulunuyoruz. Eğer gerçekten bilişim teknolojisi öğretmeniyseniz, (ki inanmakta zorlanıyorum) eminim müdürün arkasında öööyle dolaşan aman efendim buyrun efendim diyip el pençe duran tiplerden olduğunuzu düşünüyorum yada arkanızda bayaa bi etkili dayınız vardır. yoksa kimse bile bile kendi ayağına çelme takmaya çalışmaz. :verymad:

jandarma' Alıntı:
Bazı arkadaşların sorunu işini yapmayan bt öğretmenlerinde araması (ki yazarken bile nekadar saçma geliyor) son derece yersiz. Hepimizin okulda yapmadığı amelelik kalmamıştır. Tozun pasağın içinde kalan bilgisayarlarla cebelleşmekten faranjit olmamız bile yeter. Bu arkadaşlar zannediyor mu ki fen derslerini İsviçreli bilim adamları veriyor,türkçeyi Türk dil kurumu veriyor. Sınıf öğretmenleri zaten Allahlık nezaman girsem çizgifilm izliyor. Herkes açıyor morpayı orayı burayı tenezül edipte ders bile anlatmıyor. Burda çok çalıştığını idda eden arkadaşlarda diğerlerini suçluyor. Vay babam vay diyorum diyorum :puhaha:
bunu yazan arkadaşı tebrik ediyorum.. bizlşeri suçlayan ogretmen34 nickli kişiyi kınıyorum.. derste serbest bırakan öğrencileri bi halt etmeden yatıp para kazanan herkesin allah cezasını versin. fakat ders işleyen uğraşıp duran bizler mağdur oluyoruz.. her öğretmen hakkıyla mı ders anlatıyorda bizim meslekten vatandaş bizleri suçluyor. böylelerinin yazdıklarını meb okusa hepimizi kapının önüne koyar.. :sleep:

diyelim sınav kalktı not girişi yok o zaman sınav tarihi giriş kısmı neden açık :scared:

arkadaşlar hani şu an hala bazı sorular var kafamızda. forumda binlerce kişiyiz hiç mi bu kadar kişinin şu e-okul sisteminde çalışan bir tanıdığı yok ne bileyim danışacağımız biri. neden kim yaptırmış bu durumu. hani sene başı olsa tamam da sene ortasında ne demek sınav notlarının kaldırılması?

Son dönemlerde atanan arkadaşlar uzun süre neler çekildiğini bilmeyebilir. Ders zorunlu olmalı, öyle de kalmalı. Tabi ki diğer her ders gibi hakkıyla verilmeli. Dersin bilişsel boyutundan dolayı en az bir yazılı sınav olabilmeli. Özellikle de her okulun aynı imkanlara sahip olmadığı, bazılarında Bt sınıfı bile olmadığı düşünüldüğünde. Dilerim geçici bir hatadan ibarettir.

olmuyor kardaş şimdi çıktım... olmuyor... norm fazlası olacaz demedi demeyin sene 2016 norm fazlası oldunuz..

Dersin zorunlu ve sınavın olmasıyla mebin ve diğer alanlardaki öğretmenlerinin bize olan bakışları değişmeye başladı. Ancak hala ders işlemeyen, notları, soruları önceden verip sınav yapan zümrelerim var maalesef. Ben bilişim dersine öğretmenlerin ve idarenin bakışını 46 saat ders olan bir okulda değiştiriyorum ve yolumda devam etmeye çok kararlıyım. Ancak notların olmaması, sınavın olmaması geçmiş dönemlerde gördüğümüz ve yaşadığımız çok büyük sıkıntılara neden olmaktadır. Bazı arkadaşların yorumlarına baktığımda haklı olarak labın olmadığını ve dersi teorik işlediklerinden ve bir takım nedenlerden dolayı sınavın olmaması gerektiğini dile getirmişler. Sevgili öğretmen arkadaşlarım öncelikle bu ders seçmeli veya sınavın olmaması ile sorunlarımız şimdikinden daha kötüye gidecdktir ve seçmeli dönemlerdeki sıkıntılarımızla yeniden yüz yüze kalacağız. Bence tüm bilişim öğretmenleri bu dersin zorunlu ve sınavın olmasını desteklemeli. Bir konuda da ayrışmayalım öğretmen arkadaşlarım

Arkadaşlar birkac eğitimci yazar ve muhabire durumu anlatan mail tweet atsak gündemlerine aldirsak bunun icin bir etkinlik yapsak nasıl olur.

ben bu sene müdür yardımcısı oldum. yönetici şifremle de denedim ve gördüm ki dersin not kısmı uçmuş.

ama sevgili zümrelerim hemen heyecan yapmayın. dersin notunun olmaması önemli değilki. önemli olan norm durumu için dersin zorunlu olması.
5. - 6. ve 7. sınıfların seneye (2015-2016 eğitim-öğretim yılında) okuyacağı seçmeli dersleri zaten veli imzalarıyla belirledik. ve bunu meb tüm okullardan istedi. o kağıtta bilişim dersi seçmeli değildi.
yani bizim ders seneye de zorunlu. çünkü hangi çocuğun seneye hangi seçmeli dersi okuyacağı zaten belli.

yani ders bu sene ve seneye de zorunlu ama notsuz. birtür görsel sanatlar gibi proje ve etkinlik notu verilebilen bir ders olmuş farkı görselde ürün dosyası diye geçiyor

muamma25' Alıntı:
ben bu sene müdür yardımcısı oldum. yönetici şifremle de denedim ve gördüm ki dersin not kısmı uçmuş.

ama sevgili zümrelerim hemen heyecan yapmayın. dersin notunun olmaması önemli değilki. önemli olan norm durumu için dersin zorunlu olması.
5. - 6. ve 7. sınıfların seneye (2015-2016 eğitim-öğretim yılında) okuyacağı seçmeli dersleri zaten veli imzalarıyla belirledik. ve bunu meb tüm okullardan istedi. o kağıtta bilişim dersi seçmeli değildi.
yani bizim ders seneye de zorunlu. çünkü hangi çocuğun seneye hangi seçmeli dersi okuyacağı zaten belli.

yani ders bu sene ve seneye de zorunlu ama notsuz. birtür görsel sanatlar gibi proje ve etkinlik notu verilebilen bir ders olmuş farkı görselde ürün dosyası diye geçiyor

hocam yazıklarınızı üç aşşağı beş yukarı herkes tahmin edebiiyor da maalum 30 saate dönüş istemişlerdi şurada eğer ki 30 saate düşse haftalık ders saati uçurabilirler dersi maalesef....

Geri