BTR Bakanlık Yazısı Ne Oldu?

Kodla Büyü
Böyle herkes birbirine laf yetiştireceğine doğru ve ortak noktada buluşmak daha mantıklı.İl koordinatörü arkadaşın da yapabileceği birşey yok.Varsayımlar üzerinden konuşmak zorunda.Çünkü ortada ne bir yazı var ne mevcut btr yazısı herşeyi açıklayacak kadar net değil.Bundan dolayı her il kendi doğru bildiği şekilde hareket ediyor.Ama tabi bu şekilde olduğu için de bilişim teknolojileri öğretmenlerinin düştüğü zor durumu dikkate alıp ona göre hareket edilmeli. Hele ki koordinatör öğretmen arkadaşın da bilişim tek. öğretmeni olduğu düşünülürse.

O değilde okulun en fazla iş olan bölümü ilk 2 hafta biz BTR gibi çalıştık. Sen BTR olacaksın diye 16 saatte ders verdiler.
En az 2 haftaya ancak görevlendirme yapılır. ettimi 1 ay
72*10tl = 720 tl bize mail olarakmı gelecek yoksa chip para olarakmı yatacak hesaba..
Kupon da olur iyi bir alışveriş sitesinde. yada yakıt parası var sitenin ibanınıda verebilirim.
SONU OLMAYAN BİR HİKAYESİN MEB....

Geçen yıl Ebayı anlatmayan BTR lere daha görevlendirme yapılmayacak talimatı çıkmıştı. Bu talimat aslında hukukta dayanağı olmayan bir talimatı. Bunu uygulayanlarda olmuştur. Yeni yazı taslağında böyle içerikler varsa ve kırpılmazsa BTR lerin ipi sallantıya bırakılırsa, yaratıcılık ve fedakarlık yerini evrakcılığa ve yağcılığa bırakır.

Neler yapılması gerekir bunları tek tek yazarız ve çok da başarı getirir ama bizi kim dinler.

Konuyla alakalı değil ama okullardaki bilgisayar lab larına MEb hiç önem göstermiyor.Çoğu okulda Lab lar eskilerden kalma çöplük bilgisayarlarla dolu.Bence bilgisayar dersine gerek yok zaten herkes bilgisayarı biliyor(!!!!!!!!!)

İllerin görevlendirmeleri yapmama sebebini söyle yorumluyorum. İl koordinatörlerine yeni yönetmelik çıkacak haberi gitti. Ancak ne zaman çıkacağı söylenmedi. illerde doğal olarak bu yönetmeliği bekledi. Ancak Yeğitek yeni yönetmeliği henüz yayınlamadığı için ( kesin bilgidir bu yönetmelik henüz sadece fikir olarak düşünülüyor. Düşünün taslak metin olacak gerekli amirler onaylayacak. sonra yayınlanacak yani. ) illere mail gönderdiler. Görevlendirmelere başlayın diye. Ancak öncelik fath projesi okullarında olacak şekilde. Bu bilgiyi yeğitekde çalışan bir arkadaşımdan öğrendim. Burada öğretmen mağdur ediliyor ama kimin umrunda. Sonra öğretmenden projeye sahip çıkmaları bekleniyor.

seyyyyyah28' Alıntı:
İllerin görevlendirmeleri yapmama sebebini söyle yorumluyorum. İl koordinatörlerine yeni yönetmelik çıkacak haberi gitti. Ancak ne zaman çıkacağı söylenmedi. illerde doğal olarak bu yönetmeliği bekledi. Ancak Yeğitek yeni yönetmeliği henüz yayınlamadığı için ( kesin bilgidir bu yönetmelik henüz sadece fikir olarak düşünülüyor. Düşünün taslak metin olacak gerekli amirler onaylayacak. sonra yayınlanacak yani. ) illere mail gönderdiler. Görevlendirmelere başlayın diye. Ancak öncelik fath projesi okullarında olacak şekilde. Bu bilgiyi yeğitekde çalışan bir arkadaşımdan öğrendim. Burada öğretmen mağdur ediliyor ama kimin umrunda. Sonra öğretmenden projeye sahip çıkmaları bekleniyor.

Peki hocam taslak olan yada dusunulen degistirilecek olan konular hakkinda arkadasin ne dedi bu yegitekede ulasmakimkansiz trlefon filan bakan yk

seyyyyyah28 hocam arkadaşınizdan içerik hakkında biraz daha bilgi almanız mümkün mü?

seyyyyyah28' Alıntı:

Hocam yeğitek mail mi gönderdi görevlendirmelere başlayın diye, doğru mu anladım?
Rize de de görevlendirme yapılmadı da

adana bu konularda hep en sonlardaydı ama çok şükür 2 yıla yakındır yeni eğitici olan arkadaşlarımız bu konuda çok iyi çalışıyorlar ve her dönemim ilk gününde yazıyı çıkartıyorlar. 28 eylül itibariyle adana da btr görevlendirmeleri başladı. bilgilerinize...

burda bi açıklama yapan hemen kayboluyor bişe yazıyosanız verilen cevaplarıda kontrol edin

ist_koord' Alıntı:
husoko' Alıntı:
Sayın istanbul koordinatörü hocam:
2002-2006 yılları arasındaki durumumuz haricinde hiç bir zaman dikkate alınmayan tek branş olduk. Okul idarecilerinin gözünde bir öğretmen değil emir eri haline geldik. Ben e okul yokken öğrenci otomasyon programlarından birine, sırf karneyi bilgisayar çıktısı verebilmek için 2 hafta geceleri 1200 öğrencinin notlarını bilgisayara girdiğimi hatırlıyorum. Başka branştan öğretmenlere hiç söz geçiremeyen idare bizlere tabiri caizse köle gibi davrandı. Bir bakan çıktı ve bilgisayar dersinin gereksizliğinden medya önünde bahsedebildi. 2 yıl boyunca norm fazlası durumundan kurtulamadık. Reysen atama ile 14 saatlik dersin bulunduğu okuldan 8 saatlik bir ücra bucağa atamaya kalktılar. Şimdide çıkması muhtemel bir yazı yüzünden Bt rehberliği görevini geciktiriyorlar. Ders programları yapıldığı için bilişim öğretmenlerine başka okullara ders tamamlama veriliyor. Öreğin bizim okula kendi okulunda 16 saat dersi olduğu halde bir öğretmeni görevlendirme gönderdiler. Şimdi soruyorum, neden bu olanlar bir din kültürü,matematik yada Türkçe öğretmeninin başına gelmiyorda BT öğretmenlerinin başına geliyor? Sırf sizin gibi düşünen kişiler yüzünden. Hoş! sizinde branşınız kalıbımı basıyorum Bilişim teknolojileri değildir. Bizim ilde il koordinatörü ve ilçeye ait Eğiticiler BT öğretmeni bile değil. Böyle devam edilirse de çok yol katedilir ama Bt öğretmenlerinin aleyhinde. :x Ama yeter artık. Arkadaşlar lütfen artık kimse görevinin haricinde iş yapmasın.
Hocam uzun uzun cevap yazardım aslında ama bastığınız kalıba cevap vereyim Ege BÖTE 2004 mezunuyum, ilinizi bilmiyorum ama bilip bilmeden heryere kalıp basıyorsanız daha çok canınız sıkılır.
Sizin bana cevap veriş şekliniz ve formdaki diğer arkadaşlarla giriştiğiniz mücadele sizin özde değil sözde BT öğretmeni olduğunuzu kanıtlıyor. Hani şu koltuğa oturunca bir yerleri değişen insanlar için bir şeyler söylerler. :) sizde onun alametlerini görüyorum...

glaltun' Alıntı:
Hocam ebayı diğer hocalara mı anlatacağız? Bu sene için de geçerli mi bu durum?

görevlendirme başladığında ilk bir ay içinde öğretmenlere bir bilgilendirme toplantısı yapılması gerekiyor. Bu toplantıyı zümre zümre şeklinde yapabileceğiniz gibi genel bir toplantı şeklinde de yapabilirsiniz. Ben genel bir toplantıyı tercih ederim. Tüm öğretmenlerin katılması gerekiyor. Katılmayanlara daha sonra toplantı konularıyla ilgili bilgilendirme yapıp katılan listesine imzalarını ekletebilirsiniz. Toplantı maddelerinin birinde EBA içerik portalının tanıtımı yer almalı. Ayrıca Branşlara göre EBA içerikleri http://eal.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/ ... ikleri.pdf linkteki konuları öğretmenlere duyuru yapıp bu listeyi okul sitesine eklemek gerekiyor. Bunu yapınca ve tutanağı kayıt altına alınca olay tamam oluyor.

Sırf bunu yapmadılar diye bazı illerde görüldüğü üzere BTR görevlendirmede kara listelere alınabilmenin geçen yıl yolu açılmış gözüküyor. Korkulan şeyde zaten bu. Aslında bu kara liste olayı ve kara listedekilere daha görev verilmemesi olayında da kanuna aykırılıklar var. Bu şekilde mağdur olanların hakları var ve mağduriyet yaşatanlarında ciddi sorunlarla karşılaşmalarının dahi yolu açık. Daha sonra uğraşmamak ve baş ağrımasının önüne geçmek için çok basit bir iş olan bunu en başta yapmak gerektiği görüşündeyim.

Yeni yazı konusunda ise bana göre böyle kara liste tarzı durumların önü açılmamalıdır. Eğer taslakta böyle şeyler varsa kesinlikle kırpılmalıdır. Böyle olursa devamında performansı iyi olmayan tekrar BTR olmasın gibi derin kuyulara gitmeden kimse önünü alamaz. Sonrasında ise derin kuyudan çıkarmak çok zor yada imkansız hale gelebilir. Asıl bu tarz bilgilendirme işlemleri resmi yazışmaların il ilçe koordinatörü ve BTR ler arasındaki iletişimlerle çok kolay çözülebilecek bir olaydır. Hedef verimlilik sağlamak olmalı, sopa göstermek değil. Sopa göstermekle ileri gidilmez.

Bu arada şunu bütün samimiyetimle söylemek isterim ki en başta İstanbul gibi metropolde il koordinatörlüğü yapan arkadaş tanımasam da gerçekten iyi niyetli ve samimi bir arkadaş. Devlet işleyişinde çok iyi yerlere layık olduğunu bile kişisel samimiyetimle söyleyebilirim. Bu foruma girip cevap vermesi ve cevaplarında seviyeyi koruması dahi liyakat örneğidir. Hepimiz insanız. Kızarız, Küseriz, Endişeleniriz, Korkarız.. Hayatta iyilerde var. Kötülerde. Kötüyü iyi bilenler dahi elbet vardır. Çünkü kötü yada iyi yol Allah'tandır. Değerlerimizi kaybetmeyerek, Birbirimize olan sevgimizi de kaybetmeyerek. Bir şekilde bir şeylere kızıp yaralayan hançeri kişiselleştirmeyerek birbirimize faydalı olmayı ve sahip çıkmayı becermemiz gerekmektedir. Birbirimize sahip çıkarsak birlikte ancak eğitimde teknolojik bir devrim yapabiliriz. Fatih projesi önemli bir proje. Bu projenin başarısı için BTR ler çok önemli. İnsanlar iletişimle kazanılır. İletişimi güçlendirecek çözümlerle BTR'ler fatih projesini başarıya ulaştırır.

ist_koord hiç yakıştıramadım hocam haklı iken haksız konuma düşmek için klavyeden geleni fazlasıyla yapmışsınız. Dilerim en kısa zaman da kendinize çeki düzen verirsiniz.

İstanbul da BTR işleyişinde sorun çıkmamasında, sorunların da çözülmesinde ist_koord un emeği inkar edilemez. Bu yüzden bizim için önemli bir değerdir.

cyberhills' Alıntı:
ist_koord hiç yakıştıramadım hocam haklı iken haksız konuma düşmek için klavyeden geleni fazlasıyla yapmışsınız. Dilerim en kısa zaman da kendinize çeki düzen verirsiniz.
Sayın hocam;

Yakıştıramamanız ve elimden gelenin fazlasını yaptığım kısmı sizin yorumunuz buna yönelik birşey yapamam. Çünkü yakışık kavramını farklı yerlerde yetiştiğimiz için siz farklı ben farklı yorumluyor olabilirim.
Bana gözlemlenebilir bir şekilde ne olduğunu yazarsanız ona göre tekrar değerlendirebilirim.
Kendime çeki düzen vermem kısmı da açık değil burada da ne olması gerektiğini yazarsanız daha yardımcı olursunuz.

Kolay Gelsin.

Not: Sınıf yönetimi çalışmalarında gözlemlenebilir davranış ile öğretmen yorumu farkı konu olarak işlenir genelde bunun üzerinden gittim, umarım kızmamışsınızdır.

Örnek : Öğrenciniz tembel derseniz bu doğru olabilir ama sizin yorumunuzdur ve karşı tarafa birşey ifade etmeyebilir.
Öğrenciniz 3 gündür ödevlerini yapmıyor derseniz bu gözlemlenebilir bir davranıştır.

e-konferans' Alıntı:
Geçen yıl Ebayı anlatmayan BTR lere daha görevlendirme yapılmayacak talimatı çıkmıştı. Bu talimat aslında hukukta dayanağı olmayan bir talimatı. Bunu uygulayanlarda olmuştur. Yeni yazı taslağında böyle içerikler varsa ve kırpılmazsa BTR lerin ipi sallantıya bırakılırsa, yaratıcılık ve fedakarlık yerini evrakcılığa ve yağcılığa bırakır.

Neler yapılması gerekir bunları tek tek yazarız ve çok da başarı getirir ama bizi kim dinler.
Biz dinleriz hocam;
Tüm Türkiye'ye yönelik birşey yapamam gücüm yetmez ama okullar için başarıyı getirecek bir öneriniz varsa ister buradan ister özelden yazın isterseniz gelin milli eğitime konuşalım, fayda sağlayacağı kısmında uzlaşırsak ve mevzuata aykırı birşey yapmamız gerekmeyecekse il genelinde uygulamak için ben il müdürümüz, valimiz kimle gerekliyse görüşürüm yada sizin görüşmenize yardımcı olurum.

Bekliyorum.(Şimdi mecburen buna cevap vereceksiniz diye hergün bu foruma girmem gerekecek :) ivedilikle cevap yazarsanız sevinirim.)

husoko' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:
husoko' Alıntı:
Sayın istanbul koordinatörü hocam:
2002-2006 yılları arasındaki durumumuz haricinde hiç bir zaman dikkate alınmayan tek branş olduk. Okul idarecilerinin gözünde bir öğretmen değil emir eri haline geldik. Ben e okul yokken öğrenci otomasyon programlarından birine, sırf karneyi bilgisayar çıktısı verebilmek için 2 hafta geceleri 1200 öğrencinin notlarını bilgisayara girdiğimi hatırlıyorum. Başka branştan öğretmenlere hiç söz geçiremeyen idare bizlere tabiri caizse köle gibi davrandı. Bir bakan çıktı ve bilgisayar dersinin gereksizliğinden medya önünde bahsedebildi. 2 yıl boyunca norm fazlası durumundan kurtulamadık. Reysen atama ile 14 saatlik dersin bulunduğu okuldan 8 saatlik bir ücra bucağa atamaya kalktılar. Şimdide çıkması muhtemel bir yazı yüzünden Bt rehberliği görevini geciktiriyorlar. Ders programları yapıldığı için bilişim öğretmenlerine başka okullara ders tamamlama veriliyor. Öreğin bizim okula kendi okulunda 16 saat dersi olduğu halde bir öğretmeni görevlendirme gönderdiler. Şimdi soruyorum, neden bu olanlar bir din kültürü,matematik yada Türkçe öğretmeninin başına gelmiyorda BT öğretmenlerinin başına geliyor? Sırf sizin gibi düşünen kişiler yüzünden. Hoş! sizinde branşınız kalıbımı basıyorum Bilişim teknolojileri değildir. Bizim ilde il koordinatörü ve ilçeye ait Eğiticiler BT öğretmeni bile değil. Böyle devam edilirse de çok yol katedilir ama Bt öğretmenlerinin aleyhinde. :x Ama yeter artık. Arkadaşlar lütfen artık kimse görevinin haricinde iş yapmasın.
Hocam uzun uzun cevap yazardım aslında ama bastığınız kalıba cevap vereyim Ege BÖTE 2004 mezunuyum, ilinizi bilmiyorum ama bilip bilmeden heryere kalıp basıyorsanız daha çok canınız sıkılır.
Sizin bana cevap veriş şekliniz ve formdaki diğer arkadaşlarla giriştiğiniz mücadele sizin özde değil sözde BT öğretmeni olduğunuzu kanıtlıyor. Hani şu koltuğa oturunca bir yerleri değişen insanlar için bir şeyler söylerler. :) sizde onun alametlerini görüyorum...
Hocam önce BT Öğretmeni değilsiniz demiştiniz şimdi bu özde bt öğretmeni diye bir terime evrildi,
ben bu forumda çok yazdım ama tekrar edeyim,
Meslek Lisesi BT bölümü çıkışlıyım,
üstüne Ege BÖTE'de 5 sene okudum,
eşim BT Öğretmeni,
erkek kardeşim BT Öğretmeni,
Lisede kan kardeşim dediğim en samimi arkadaşım BT Öğretmeni ben sözde BT Öğretmeniysem özde öğretmeni çok merak ettim

Koltuk kısmına da çok güldüm genel bir bilgi paylaşayım hocam,
geçen yaza kadar il milli eğitimde 3 Eğitici BT Formatör Öğretmen çalışıyorduk hocam inanmazsın ama :) üçümüzde BT Öğretmeniydik(2 Samsun, 1 Ege mezunu),
bizim binamız 2011 yılında yandı o sebeple bizim bir koltuğumuz yok hocam bir toplantı masasında bölümümüzün şefi, memuru ile yanyana oturuyorduk,
2 sandalyemiz vardı masada ikimiz ona otururken üçüncü arkada misafirler için olan sandalyeler var onlara oturuyordu.
Ekibimizde herkes koordinatör olarak yazıları imzalar, toplantıya girer(normalde bir koordinatör var ama ayrı gayrı olmasın diye biz böyle uyguladık).
Bir ekip arkadaşımız geçen yaz Bayındır'a tayin oldu Anadolu Lisesinde öğretmen, ne ilçe eğiticisi oldu ne il milli eğitime gitti öğretmenim abi ben okulumda çalışırım dedi bizim içinde aynısı geçerli biz eğitim-öğretim sınıfındayız ve ünvanımızın sonunda öğretmen yazıyor bunu da hiç unutmadık.
Şimdi yeni binamıza geçtik 2 hafta oldu yalan yok kalan ikimiz için yeni binada iki koltuk var ama bizde birşey gene değişmeyecektir.
Hatta buradan açık ilan olsun BT Koordinatörü olmaya gönüllü meslektaşımız varsa seve seve devir teslim yapalım kurumlarımıza dönelim,
öyle böyle değil hiç oturmadık yani koltuğa hocam.

O yüzden BT Öğretmeni olmadığım yorumun ön yargındı ve hatalıydı; bana sorsan bu yorumunda ön yargın ve hatalı, bunu değiştirmek için birşey yapabilir miyim. Lisedeykende birinin ön yargısını kırmak için birşey yapmam gerektiğini düşünmüyordum, Üniversitedeyken de, okulumdayken de, hala da düşünmüyorum. Herkes kendi ön yargıları ve kararlarıyla yaşar Allah yolunu açık etsin.

Arkadaşlar genel olarak bakanlık yazısında ne olduğu kısmını sormuşsunuz bu konu da maalesef açıklama yapamam.

1. Yazıyı okumadım (herhangi bir koordinatörümüzünde okuduğunu sanmıyorum), bu sebeple yapamam.
2. Tahminlerim üzerinden birşey açıklarım burada birileri üzülür veya sevinir, YEGİTEK birim koordinatörü, daire başkanı yada genel müdürümüz tutar bu maddeyi çıkarır sonra ben kendimle hesaplaşamam.
örnek:
(Tamamen atmasyon) Bir BT öğretmeni 4 okula kadar görevlendirilebilecektir.(kötü duruma örnek)
(Tamamen atmasyon) BT Rehber öğretmenlik görevi yapanlara ek ders 2 misli ödenecektir.(iyi duruma örnek)

Bu forumda moderatörlerde dahil çok kişiyle tartıştım yorumlarınızı resmi işlem gibi paylaşmayın insanları her türlü üzüyorsunuz diye, aynı duruma kendim düşmek istemem.
Zaten yazı çıkınca hepimiz göreceğiz, acele etmeye gerek yok bence .

Anlayışınız için şimdiden teşekkür ediyorum

ist_koord' Alıntı:
Arkadaşlar genel olarak bakanlık yazısında ne olduğu kısmını sormuşsunuz bu konu da maalesef açıklama yapamam.

1. Yazıyı okumadım (herhangi bir koordinatörümüzünde okuduğunu sanmıyorum), bu sebeple yapamam.
2. Tahminlerim üzerinden birşey açıklarım burada birileri üzülür veya sevinir, YEGİTEK birim koordinatörü, daire başkanı yada genel müdürümüz tutar bu maddeyi çıkarır sonra ben kendimle hesaplaşamam.
örnek:
(Tamamen atmasyon) Bir BT öğretmeni 4 okula kadar görevlendirilebilecektir.(kötü duruma örnek)
(Tamamen atmasyon) BT Rehber öğretmenlik görevi yapanlara ek ders 2 misli ödenecektir.(iyi duruma örnek)

Bu forumda moderatörlerde dahil çok kişiyle tartıştım yorumlarınızı resmi işlem gibi paylaşmayın insanları her türlü üzüyorsunuz diye, aynı duruma kendim düşmek istemem.

Sayin hocam istanbulda gorev yapmasamda burdaki cabalarinizdan oturu tebrik ederim lakin bakanligin yazisindan iyi kotu haberinizin oldugunu cikartiyoruz sizde anlarsinizki biz bt ogretmenleri bu surecte bir cok sikinti cekmekteyiz ama benim nacizane gorusum maddeleri aciklamasanizda bizim hakkimizda olumlumu olumsuzmu bunu soylmeniz gerekiyor hocam benim gorusum yegitekin bt ogretmenlerini olumsuz olacak bir yazi cikarmayacagi yonunde nedenleride atama donemlerinde veya baska yerlerde bizi desteklemelerinden cikarim yaptim hos cikarda sacma sapan aleyhimize maddeler koyarlarsa saten su anki yonetmelik bile kendi dusunceme gore bircok haksizlik iceriyorken bole bise yapmaz gibime geliyor yada bole dusunmek istiyorm kalkip 3 okula gorevlendiril dicekse yaziklar olsun deriz saten su anki bt ogretmenleri cogu en az iki okula bakiyorken

ist_koord' Alıntı:

örnek:

Hocam iyi niyetinizi anlıyorum ancak bana sunun cevabını verirmisiniz. İstanbul görevlendirmeye çıkmama sebebi nedir. Veya ankara neden görevlendirmeye çıkmıştır. Bu iki ili birisi baskent diğeri en büyük il doğal olarak en fazla magdur yani Bt öğretmeni olduğu için verdim.

Yeni gelecek olan yönetmelik ikinci döneme anca yetişebilir diye öğrendim. Yeni yönetmelik okul müdürlerine karsı bizi ezecek şekilde maddeler içerecekmiş birde :(
iki okul üç okul olayı olabilir. Performans değerlendirme olabilir. Şu gerçekki kesin bilgidir . BT sınıfı olan okullara (Tahta yoksa yeni yönetmelikle görevlendirmenın onu kapatılacakmış.) ist_koord öğretmenimde bunları biliyor olabiir belki ama açıklama yapmak istmiyor olabilir anlarım tabiki onun durumu ile bizim durumumuz farklı sonucda.

seyyyyyah28' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:

örnek:

Hocam iyi niyetinizi anlıyorum ancak bana sunun cevabını verirmisiniz. İstanbul görevlendirmeye çıkmama sebebi nedir. Veya ankara neden görevlendirmeye çıkmıştır. Bu iki ili birisi baskent diğeri en büyük il doğal olarak en fazla magdur yani Bt öğretmeni olduğu için verdim.

Hocam tam dediğinizi anlamadım o sebeple umarım cevabm doğru olur;
istanbul görevlendirmeye çıktı, eylül 7 itibari ile öğretmen yetiştirme bölümünden kendi memleketlerinde seminer dönemi geçiren öğretmen bilgisi istedik gelen bilgi üzerine http://www.bilgisayarbilisim.net/ok...bul-btr-basvurulari-ne-zaman-t132336-300.html 28 Eylül itibari ile başvuru alacağımız belirttik ve ona göre başvuru alıyoruz.
Ankara'da böyle bir durum yoktur yada sormamışlardır bunu öğretmen yetiştirme bölümüne ona birşey diyemem.
Mağduriyet oluşmuştur hocam bu kısımda sizi anlıyoru sadece kimse öğretmenleri mağdur etmek istemez yada işler öğretmenler mağdur edilsin/mutlu edilsin gibi bir mantıkla yapılmaz bunu iletiyorum.
Umarım bu cevap sorunuzun karşılığı olmuştur yoksa tam ifade edemediğim kısım varsa söylerseniz o kısmı da açıklamaya çalışayım.

murat_erg' Alıntı:
ist_koord' Alıntı:

örnek:

Sayin hocam istanbulda gorev yapmasamda burdaki cabalarinizdan oturu tebrik ederim lakin bakanligin yazisindan iyi kotu haberinizin oldugunu cikartiyoruz sizde anlarsinizki biz bt ogretmenleri bu surecte bir cok sikinti cekmekteyiz ama benim nacizane gorusum maddeleri aciklamasanizda bizim hakkimizda olumlumu olumsuzmu bunu soylmeniz gerekiyor hocam benim gorusum yegitekin bt ogretmenlerini olumsuz olacak bir yazi cikarmayacagi yonunde nedenleride atama donemlerinde veya baska yerlerde bizi desteklemelerinden cikarim yaptim hos cikarda sacma sapan aleyhimize maddeler koyarlarsa saten su anki yonetmelik bile kendi dusunceme gore bircok haksizlik iceriyorken bole bise yapmaz gibime geliyor yada bole dusunmek istiyorm kalkip 3 okula gorevlendiril dicekse yaziklar olsun deriz saten su anki bt ogretmenleri cogu en az iki okula bakiyorken

Hocam;

Yeni yazıyla ilgili net nitelikli bir bilgim yok önceki iletide belirttim yazıyı yada taslağını okumadım.
YEGİTEK veya herhangi bir kurum dur öğretmenler için olumsuz yazı yazalım yada dur öğretmenleri yazıyla kollayalım diye çalışmazlar.
Okulların iyiliği için çalışırlar sürece buradan bakmak lazım.
Şu anki yönetmelikte haksızlık olan maddeler nedir onu paylaşırsanız sevinirim, bu arada belki fikir sorarlar bunu paylaşbilirim .

Okul işine gelince ben her öğretmenin tek okulda görevlendirilmesi taraftarıyım,
bu durumda diğer okullarda bu işi yapabilecek birilerini BT rehber Öğretmenlik kursuna almak girecek ve farklı branşlardan bir sürü BT Rehber Öğretmenimiz olacak.
Şimdi bu iyi mi/ kötü mü çok karışık bir durum.
Kendi açınızdan ben sırf kendi okuluma bakayımda kalanına karışmam dediğinizi düşünüyorum(farklıda olabilir elbette)
O zaman bu sizin için iyi oluyor ama tüm BT öğretmenleri ve öğretmen adayları için çok iyi gözükmüyor.
Diyebilirizki o zaman BT öğretmeni alsınlar bu maliye bakanlığı falan uzun iş ama varsayalım ki aldılar geçen sene sınava giren 3000 küsür BT öğretmeni vardı 4000 olsun bunları alalım hemen öğretmenliğe kalan okulları ne yapacağız hocam.
Gördüğünüz gibi olumlu olumsuz çok karışık bir iş hocam.

Oncelikle hocam haksizligin bas maddesi kurslardir ki bu bizleri rahatsiz eden ana maddelerdendir kalan okullar diyorsunuz simdi diyorumki diger ogretmen meslekleri tam dolumu olmayan okullar nasil yuruyorsa ole yurur bende kendi okulumda degil baska bir okulda gorevlendiriyorum kendi okulumun islerinide yapiyorum bundan gocunmuyorum memnunum okullari dusunurse Yegitek bizler teknisyen olup ordan oraya suruklenir dururuz keza mudurlerin tutumuda hic iyi degil islerimiz olmadigi halde bir cok sey isteniyor yapilmazsa aba altindan sopa gosteriliyor kendi adima degil ama budurumla karsilasan bir cok bransdasim var biz bransimiza sahip cikmazsak kimse bizim hakkimizi savunmaz bir rehber ogretmenler kadar olmaliyiz

murat_erg' Alıntı:
Oncelikle hocam haksizligin bas maddesi kurslardir ki bu bizleri rahatsiz eden ana maddelerdendir kalan okullar diyorsunuz simdi diyorumki diger ogretmen meslekleri tam dolumu olmayan okullar nasil yuruyorsa ole yurur bende kendi okulumda degil baska bir okulda gorevlendiriyorum kendi okulumun islerinide yapiyorum bundan gocunmuyorum memnunum okullari dusunurse Yegitek bizler teknisyen olup ordan oraya suruklenir dururuz keza mudurlerin tutumuda hic iyi degil islerimiz olmadigi halde bir cok sey isteniyor yapilmazsa aba altindan sopa gosteriliyor kendi adima degil ama budurumla karsilasan bir cok bransdasim var biz bransimiza sahip cikmazsak kimse bizim hakkimizi savunmaz bir rehber ogretmenler kadar olmaliyiz
simdi diyorumki diger ogretmen meslekleri tam dolumu olmayan okullar nasil yuruyorsa ole yurur
Burada tam olarak ne demek istediniz ona göre paylaşımda bulunayım.

ist_koord' Alıntı:
e-konferans' Alıntı:

Biz dinleriz hocam;
Tüm Türkiye'ye yönelik birşey yapamam gücüm yetmez ama okullar için başarıyı getirecek bir öneriniz varsa ister buradan ister özelden yazın isterseniz gelin milli eğitime konuşalım, fayda sağlayacağı kısmında uzlaşırsak ve mevzuata aykırı birşey yapmamız gerekmeyecekse il genelinde uygulamak için ben il müdürümüz, valimiz kimle gerekliyse görüşürüm yada sizin görüşmenize yardımcı olurum.

Bekliyorum.(Şimdi mecburen buna cevap vereceksiniz diye hergün bu foruma girmem gerekecek :) ivedilikle cevap yazarsanız sevinirim.)

İşte hocam yazacağımız şeyler tüm Türkiye'ye yönelik olacaktır. Onun dışında yaşanılan gelen sorunlar aynı, İstanbul ile alakalı bariz bir sorun şu an aklıma gelmedi.

Ama Türkiye ile ilgili olarak yazayım aklıma gelenleri;

1. Whatsapp tarzı özel bir uygulama eğitek nezlinde yazdırılması lazım. Bu uygulama ile en üst merciden al alta kadar bir hiyerarşi ile bilgilendirme ve sorun aktarımı basit hale getirilmelidir. Gerek tabletten gerekse akıllı telefonlardan kullanılabilir olmalıdır. Bu olay son halkayı da olayın daha önemli bir parçası haline getirecektir.

2. BTR lere yönelik Hizmet içi eğitim faaliyetlerine ağırlık vererek, Tartışma ve Bilgilenme imkanları oluşturulmalıdır.

3. Bilişim Teknolojileri öğretmenlerin ve BTR lerin sorunlarına kulak verilmelidir. Çünkü ülkemiz açısından her iki alan da çok önemlidir. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersine gerekli önem verilmelidir. Çocukların yazılım konusunda yetiştirilmesi amaçlı okullarda BT sınıf ihtiyaçları tekrar analiz edilerek uygun hale getirilmelidir.

5. Bilişim Teknolojileri ve yazılım dersi ile BTR bir elmanın iki yarısı gibidir. Bunu böyle görmek gerekir. BÖTE'nin kelime anlamı da aslına buna yakındır. BTR kadrosu velirmeli yada görevlendirmeler 4 yıllık olmalıdır. Bu haliylede yine BTR ile Bilişim Teknolojileri ve yazılım dersinin bağı koparılmamalıdır. örneğin 15 saate kadar kendi okulunda bilişim teknolojileri öğretmeni ise derse girebilmeli yine ama yoksada başka okula ders tamamlamaya gitmeyerek görevli olduğu okuldaki BTR işlemlerini yürütebilmelidir.

6. Fatih projesi için BTR çok önemlidir. Devamlı gelişen bir dünyada yaşıyoruz. Gerek öğretimde gerekse değerlendirmede çok yeni teknikler var ve bunlara yenileri ekleniyor. İşte BTR ler aynı zamanda eğitim koçluğu da yapacaklardır. Zaten fatih ile hedeflenen gelişen dünyanın önüne geçebilecek öğretim yöntemlerini uygulayabilme esasıdır.

7. Hatalar yada eksiklikler değil yani bunlar çok önemli değilse, doğru yapılanlar gündeme getirilerek doğruları pekiştirici ve doğru sayısını arttırıcı, ortaya çıkarıcı felsefede olmak lazım.

Bunlar kısa sürede çok yoğunlaşmadan aklıma gelen şeyler. Ama şu çok önemlidir; Zorla güzellik olmaz. Güzel hedefleniyorsa önce kalpler kazanılmalıdır. Bakanlığımız yeni bir yönetmelik çıkaracaksa eğer bu Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerini daha zor sokacak şekilde olmamalı. Hak ettiği değeri ve önemi verecek şekilde olmalıdır.

Hele performans ölçüne göre görevlendirme gibi bir hataya girişilmemeli. Performansı yüksek adam bakanlığa alınabilir. Hem böylece ülke için daha güzel şeyler yapar.

Geri