BTR Öğretmenleri ACİL bir durum var.

Kodla Büyü
Bir çok bt öğretmenin btr olmak istediği halde önceliğin fatih okullarına verilmesinden ya da birden fazla okula görev verilmesinden dolayı ... btr olamadığından haberleri var mı acaba?
şahsen beni de görev yaptığım okul dışında bir yerde btr yapmak isteseler başvurmazdım.

by_kurt' Alıntı:
Bu başlık iyi niyetle mi açıldı, kötü niyetle mi açıldı bilemiyorum ama..

Perde açıldı, sahne göründü.

Büyük resimdeki flu kareler,
burada yazılanlar ile netleştikçe/tamamlandıkça
BTR uygulamasının ÖZELEŞTİRİSİ niteliğinde değerli bir veri toplanacaktır.

İlgililere gerekli ANALİZİ yapmak kalıyor.

İzliyoruz...

Arkadaşlar olmuyor, devlet tepeden bakıp, sen oraya, sen buraya diyecek. okullarda satranç egzersizleri boşuna mı yapılıyor. Çocuklar şimdiden siz piyonsunuz moduna giriyor.

Bt öğretmenleri bu furyada değil iyiki, ama yukardakilerin haberi yok. BT öğretmeni bırakın dersini işlesin. Yeterli kadro alın.
Ama yok tabi eğitimci arkadaşlar emekli olmadan olur mu. Ha bu arada neden egiticilik sınavı açılmıyor? Illerde kadro açığı çokmuş. Yetişemiyor muş arkadaşlar kurs vermekten. 40 derece ateşle veriyorlarmis kursları.

Önce işi organize edenlere baksınlar derim ben.

her_dem' Alıntı:
1. illerin btr görevlendirmeleri yaparken tutumları. sanki bize lütufmuş gibi sunuyorlar. binbir rica üstüne yapıyorlar.
2. okullar açıldıktan 1 ay sonra görevlendirmeler onaylanıyor. o zamana kadar insanlar kendilerine ders bulmaya ya da kurs bulmaya çalışıyor.
3. 2-3 okula görevlendirmeler oluyor.
4.btr olarak görevlendirmeler olsa bile ders saati tamamlamadı diye başka okullara ders veriliyor. hem kendi okulunda hemde başka okullarda derse girip 3. olarakta btr olduğun okula gitmek durumunda kalıyorsun.
5. bu şekilde olmuoyorsada ders saati fazla olan kişilere yük oluyor. 25 saat dersin oluyor. üstüne birde 2 okulun tüm bilgisayar ve akıllı tahta işleri yükleniyor.
6. btr olarak gittiğin okulda btrden çok bilgisayar hizmetlisi gibi görünüyorsun.
7. bilgisayar kullanmayı bilmeyen öğretmenlerle uğraşıyorsun.
8. btr olarak gittiğin okulda odan olmadığı için öğretmenler odasında sürünmek zorunda kalıyorsun. yersiz yurtsuz ortada kalıyorsun.
9. öğretmenler sizi kendi şahsi işlerini yapmak zorundaymış gibi görüyor.
10. müdürlerin btr görevi dışındaki abuk sabuk istekleri bitmiyor. okul slaytlarından, ek derse, tif den demirbaşa kadaridarecinin yapması gereken abuk sabuk istekler bitmiyor.
11. btr'yi fotoğraf sanatçısı sanıp tüm törenlerde fotoğrafçı yapılması.
daha çokta yoruldum
:+1:

Allah aşkına bu nasıl bir saçmalık böyle ne için destek alamıyorlarmış, mebdeki yetkililer bir kez olsun bizi dinledikleri yok fatih projesinde bu uygulama da sıkıntı var derken kimse bizi sallamıyor ama mesela alt yapı teslim işlerine geldi sıra diyoruz kardeşim şunu kontrol edelim müdüre yok eğiticilere diyoruz şunu söyleyin idarecilere yok, nedir bizden tam olarak beklenen anlayamıyoruz
mebde ki yetkililer mi destek alamıyor bizlerden yoksa tam aksi mi oluyor gerçek hayatta
onlar acaba hangi okulda bir bt öğretmeni ile görüşmüş fatih projesi uygulanması hakkında
Fatihi sahiplenmiyormuşuz.............
burnumuzdan döküyor herkes eğiticiler toplantı yapıyor şunları yapmak lazım ya neyse
konuşsan da bir konuşmasan da...

o kadar güzel konuşan arkadaşlar var ki yani eğitek de ki o hayal dünyasında yaşayan yetkililere bizim derneğimiz başkanı burcu hanım inşallah bu cümlelerden birkaçını onlara söylemiştir. Şu an kabinet odasında ki kitaplığı boşaltmaya çalışıyorum. Neden mi? 1 aydır buranın şartnameye göre boş olması gerektiğini defalarca söyledim ama mebden biri telefon açmadığı müddetçe kimse harekete geçmez. Eğiticilerde dönem sonuna yakın toplarlar hepimizi aman toplantı var herkes katılsın!! şunları şunları yapmak lazım vs peki hangi zaman diliminde hangi okulda hangi şartlar ve imkanlarda yapacaz bunu, kanallar kapatılmış(ek3a ve ek3b dekiler kontrol etsek sadece!) ders var, dersi bölsen kıyamet kopar, idare taş koyar peki bu tespitler nasıl yapılır? bunu soran yok,
Tüm tahtalar çöker her taraf virüs kaynar sonra bt rehber görevlendirilmesi yapılır, sonra topla okulu toplayabilirsen, haftasonları dahi okula gelinip tahtalar ile uğraşılır.. Ben bir lise yazıyorum evime çok uzak olmasın hiç tercih etmediğim bir yer geliyor bunu yapan da eğitici mi şef mi memur mu onuda anlamadık diyorum bunu nasıl yaparsınız diyor daha vali imzalamış??!! Bir sıkıntı olsa veya istişare yapılacak durum olsa nerde eğitici arkadaşlar,kurstalar!!! aman yaklaşmayın kursunu ek dersini bozarsınız...ama alt yapı teslimi olacak ya; yarına ivedilikle toplantı yapılıp değerli bt öğretmenleri...
erzuruma deniz getirecez diyen siyasetçiler kadar samimi fatihte yönetici pozisyonunda olanlar..(eğiticiler,şube müdürleri,yeğitek,okul müdürleri vs)
İtibar mı kalmış bt rehberlik görevlendirmesinde ve bt öğretmeninde..

çok net sorunlar dile getirilmiş.

daha diyecek birşey kalmamış.
Okullarda taknolojiden anlayan ve onu kullanan öğretmen sayısı az. Fatih eğitimlerinde bu görüldü, ayrıca okullarda teknolojik anlamda uzman (okula teknolojik bir malzeme alırken bile) kişi gerekiyor. bu yüzden BTR geçici değil, kalıcı olursa başarı gelir. 2 gün orda 3 gün burda olunca işler karışıyor ve aidiyet duygusu zedeleniyor, hatta kalmıyor.
bu da ilgisizliği getiriyor.

Sayın Branş arkadaşlarım.
Yıllardır dersimiz seçmeli idi, norm sorunları ile boğuştuk, çok sıkıntılar yaşadık.
Bazen paylaştık, bazen sustuk, içimize attık.
Ama bir DURUŞ sergiledik. Aşağı yukarı herkes aynı düşünceler içindeydi.
Dersimizin ortaokularda zorunlu (5-6) olması norm olayını biraz düzeltmiş olsada BTR denen GÖREVLENDİRME hala kafa karıştırıcı bir durumdur.
Kendi sıkıntılarımdan bahsetmet istiyorum. Kadromun bulunduğu okulda lab. YOK. (3 gün ders var)
Ama ders kitabı yok. Uygulama yok.
Elektronik her türlü teknik servis desteğimiz var. :)) (bu gülücük tüm beni anlayanlara)
Fatih Projesi olan bir lisede BTR görevlendirmem var. (2 gün)
Bu 2 günde okul web sitesi fotoğrafları düzenlemek, tahtaları elden geçirmek, öğretmen flashlarını temizlemek, idari yardımda bulunmak, bilgisayarları elden geçirmek, teknolojik gelişmeleri öğretmenlere aktarmak, projeler üretmek için öğretmenleri sıkıştırmak, il- ilçe toplantılarına katılmak, geriye kalan dakikalarda ise bir iki bardak çay içebilmek..
Açıkcası sorunlardan bahsetmemizi istemişsiniz:
Sorun ben 2 günde bu işlere yetişemem. Lise de dersler hala seçmeli. Tayin isteyemem. ama ortaokullarda Fatih YOK.
Birileri itibardan bahsetmiş. Yürü git diyorum ne itibarı. varmıydıki....
Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

uuraar' Alıntı:
Sayın Branş arkadaşlarım.
Yıllardır dersimiz seçmeli idi, norm sorunları ile boğuştuk, çok sıkıntılar yaşadık.
Bazen paylaştık, bazen sustuk, içimize attık.
Ama bir DURUŞ sergiledik. Aşağı yukarı herkes aynı düşünceler içindeydi.
Dersimizin ortaokularda zorunlu (5-6) olması norm olayını biraz düzeltmiş olsada BTR denen GÖREVLENDİRME hala kafa karıştırıcı bir durumdur.
Kendi sıkıntılarımdan bahsetmet istiyorum. Kadromun bulunduğu okulda lab. YOK. (3 gün ders var)
Ama ders kitabı yok. Uygulama yok.
Elektronik her türlü teknik servis desteğimiz var. :)) (bu gülücük tüm beni anlayanlara)
Fatih Projesi olan bir lisede BTR görevlendirmem var. (2 gün)
Bu 2 günde okul web sitesi fotoğrafları düzenlemek, tahtaları elden geçirmek, öğretmen flashlarını temizlemek, idari yardımda bulunmak, bilgisayarları elden geçirmek, teknolojik gelişmeleri öğretmenlere aktarmak, projeler üretmek için öğretmenleri sıkıştırmak, il- ilçe toplantılarına katılmak, geriye kalan dakikalarda ise bir iki bardak çay içebilmek..
Açıkcası sorunlardan bahsetmemizi istemişsiniz:
Sorun ben 2 günde bu işlere yetişemem. Lise de dersler hala seçmeli. Tayin isteyemem. ama ortaokullarda Fatih YOK.
Birileri itibardan bahsetmiş. Yürü git diyorum ne itibarı. varmıydıki....
Herkese iyi çalışmalar diliyorum.
:++:

Genel sorunları herkes paylaşmış zaten. Benim başıma gelen bir olayı anlatayım, bu dönem istanbulda bizim ilçede bazı arkadaşların BTR başvuruları il mem'e gönderilmediği için tam görevlendirme yapılmadı, Allahtan boş kalan okul oldu da ek görevlendirme yapıldı. yoksa bir çok kişi ya ekders alamayacaktı (ki 2 ay alamadık) ya da branşının dışında derslere girmek zorunda kalacaktı. İlçedeki memurun işgüzarlığı böyle şeylere sebep olabiliyor. Yani bu iş GÖREVLENDİRME ile olmaz. Böyle olduğu sürece BT öğretmenlerinde istek olmaz. bunun bilinmesi lazım. İlk etapta Fatih projesi kurulu her okula bir BTR kadrosu şart. Bugün zorunlu dersimiz var ama yarın yine kaldırılacak buna eminim, çünkü ben 1.sınıflara bile bilgisayar dersinin olduğunu gördüm, sonra 4-5 lere 2 saatti vs. şimdi 5-6 lara zorunlu. Peki yarın? böyle devam ederse istek de olmaz itibar da...

Günümüz öğrencileri ile uğraşmak o kadar zor ki, btr bana daha mantıklı geliyor. Okulumdaki öğrencileri bir görün, o zaman btr ye sımsıkı sarılırsınız.

piluşum' Alıntı:
Günümüz öğrencileri ile uğraşmak o kadar zor ki, btr bana daha mantıklı geliyor. Okulumdaki öğrencileri bir görün, o zaman btr ye sımsıkı sarılırsınız.
Bende bunun tam tersini düşünen bir öğretmenim. BTR olmayınca artık derste arayan zırt pırt gelen bile olmuyor. 28 saat dersim var inanın bi 10 saat daha dersim olsa bana mısın demez o kadar rahatladım bu yıl. En azından maddi bir kaybımda yok ders seçtim diye :)

kakababa' Alıntı:
piluşum' Alıntı:
Bende bunun tam tersini düşünen bir öğretmenim. BTR olmayınca artık derste arayan zırt pırt gelen bile olmuyor. 28 saat dersim var inanın bi 10 saat daha dersim olsa bana mısın demez o kadar rahatladım bu yıl. En azından maddi bir kaybımda yok ders seçtim diye :)

btrye sımsıkı sarılmak mı :-1: :-1:

kakababa' Alıntı:
piluşum' Alıntı:

Öğrenci profiliniz gayet iyi o zaman hocam. 40 kişilik sınıflar 17 tane bilgisayar öğrenciler birbirlerinden vahşi okulda disiplin yok. Elini kolunu sallayan gelip kavga çıkarabiliyor. bu şartlarda btr istemem doğal değil mi?

Şunu bu insanların akıllarına sokmaları lazım. BTR öğretmenliği görevlendirme ile yürümüyor artık. Her okula bir bilişim danışman veya Btr her ne isimle olursa olsun bir kadro verilmeli ve bu kişi ekstra derse girmemeli(rehber öğretmenler gibi). Ayrıca bir de Bilişim tekn. ve yazılım dersi için kadro verilmeli derse girecek olan dersini bilir. Teknolojik altyapıyı düzenleyen kendi işini bilir başka türlü insanları kandırmasınlar. Çözüm bu kadar basit.

tunci54' Alıntı:
Şunu bu insanların akıllarına sokmaları lazım. BTR öğretmenliği görevlendirme ile yürümüyor artık. Her okula bir bilişim danışman veya Btr her ne isimle olursa olsun bir kadro verilmeli ve bu kişi ekstra derse girmemeli(rehber öğretmenler gibi). Ayrıca bir de Bilişim tekn. ve yazılım dersi için kadro verilmeli derse girecek olan dersini bilir. Teknolojik altyapıyı düzenleyen kendi işini bilir başka türlü insanları kandırmasınlar. Çözüm bu kadar basit.

:alkis: :alkis: olay bu işte.

tunci54' Alıntı:

Aynen budur. Ben derse girmediğim halde bütün gün koşturuyorum ve her yere yetişemiyorum.

tunci54' Alıntı:

:++:

beyler bayanlar konuyu açan arkadaş konuyu açtıktan sonra tek bir cevap bile yazmadı niyeti ciddi idi de cevaplar mı sert geldi de kaçtı yoksa forumu mu karıştırmaya çalıştı bilemiyorum, ama şu konuyu canlı tutmayın artık başlığı gördükçe kandırıldığımızı hissedip sinirlerim bozuluyor.

hastasıyız dede' Alıntı:
beyler bayanlar konuyu açan arkadaş konuyu açtıktan sonra tek bir cevap bile yazmadı niyeti ciddi idi de cevaplar mı sert geldi de kaçtı yoksa forumu mu karıştırmaya çalıştı bilemiyorum, ama şu konuyu canlı tutmayın artık başlığı gördükçe kandırıldığımızı hissedip sinirlerim bozuluyor.
Aynen. Ya odevi vardi ya da tez yaziyor. Bunun için ysrdim istese bizimkiler yazmazlar. Değişik bir cozum. Bt ogretmeni degil. Ya atanamamis ya da ogrenci olduğunu yazdıklarını iyi okuyunca anlıyorsun

vay arkadaş ya, bu mantığa nedir ki, hıyarlık mı desem armutluk mu desem avanaklık mı desemmmm..
Rağbet görmemişte kabul görmemişte rağbet olmazsa prestijj azalırmışta miş miş miş.. Prestij mi bırakmıştınız ki bu seneye kadar...Kendi işlerini yaptılarda bizim rağbetimiz kaldı.. Hocam vallahi billahi bunları söyleyenlere ne dediniz ya ne yaptınız orada nasıl sakin kaldınız, iyi sabretmişsiniz yeminle..

O oturduğunuz koltuklarınız masalarınız gıcır gıcır, sağlam bilgisayarlar emrinizde kıyafetler de gıcır masa altlarında gezmenize gerek kalmıyor, para ödenek sıkıntısı yok biz nelerle uğraşıyoruz haberleri var mı ki... Ödenek yok gelir yok gelecek yok kendi kendimize bt sınıfı oluşturmaya çabalıyoruz, adam gibi ders anlatalım yatan pc olmasın diye 2.el malzeme kovalıyoruz, 2.el pc alıyoruz..

12 tane pc vardı 20 oldu, okulun başka bölümleri içinde temin ettik, yeni masalar vs vs bilgisayarların hepsi ağ upgrade yapıldı, klavye fare takımları, başka yerlere de pc temin ettik, projeksiyon çalışmaz @ghost sağolsun aseton kolonya ikilisi ile akşam onlarla uğraş yıka temizle kurut sök tak... yapmasak kim küser.. kimse ama devletin malı kardeşim, neden fazla harcayalım, neden öğrenciye daha iyi imkan vermek varken bozuk yatıralım..
seyyar kullanacağımız projeksiyon, dizüstü için ekstra ne kadar şey varsa hiçbiri içinde devletten okuldan para çıkmadı...
Çok ders var derslik yetmiyor elde dizüstü seyyar projeksiyon 5 metre 3lü uzatma priz, 5 metre vga kablosu, hoparlör setinden oluşan çantamızla terminatör gibi derse gidiyoruz...

Allah'tan korkusu yok mu bu ilk mesajdakileri söyleyenlerin... prestijimizi düşünmeyi bıraksınlar da sadece ve sadece fiziki sorunlarımızı çözsünler kafiii...

O şahsi muhteremler ortaya bir istatistik çıkarsınlar...
Kaç tane bt öğretmeni var?
Bunların kaçı ortaokul da kaçı lisede?
lisedekilerin ders saat ortalaması kaç? btr ihtiyacının % kaçı bt öğretmenleriyle karşılanmış?
orta okuldakilerin ders saat ortalaması kaç? bu arkadaşların kaç tanesi kurumu dışında bir yerde fatih olan yerde btr olarak çalışıyor? kaçı kendi okulunda btr?
okulda var 46 saat dersimiz, 16 bende. Okulumdaki dünya işten vazgeçip gidip bir liseye fatihin btr'si olacağım, ona rağbet göstereceğim öyle mi ? eee benim kadrolu okulum ne olacak, beni emanet göndereceksiniz bir orda bir burda bir yere ait olamadan... Hadi ordan...

Görevlendirme okul açılmasından 1 ay sonra yapılıyor zaten, üstüne üstlük bt öğretmeni olmayan kurumlar ilan dahi edilmeden... nereler boş bilmeden... bizim millette adet bu, kendi işini adam gibi yapmaz ya da yapamaz diğerine laf yetiştirir...

Öğretmeniz biz öğretmen, btr tabiri yerindeyse eğer keyfimize vicdanımıza kalmış bir iş, kime ne kardeşim oluruz olmayız..
Sıkıntı varsa yasa çıkarın yönetmelik çıkarın hukuk konuşsun..

umutcan ve beytullah adlı kullanıcıların daha ilk mesajları olması çok ilginç .tesadüfe bakın ki mesajı atanda sonra savunan da ilk mesajları ne ayaksınız olum siz.

hangi hakla yeğiteke gittiniz gittiyseniz bize ne zırt pırt neye gidiyorsunuz.yeğitek istediyse görüşmeyi kimi temsilen gidiyorsunuz. yok siz durduk yere gittiyseniz kime danıştınız.Bırakın şu işleri kendinize vazife çıkarmaya çalışmayın.

hastasıyız dede' Alıntı:
ağzına sağlık adminim, noktayı sen koymuş ol, konuyuda kilitle sana zahmet. :D

hocam sinir olmayayım diye acil durum başlığına bakmamıştım, ara sayfalarda ne oldu ne yazıldı bilemiyorum ama ilk mesaj çıldırtmaya yeterli gerçekten..

kilitlenmesi gerekecek kadar vahim miydi başlık :eek:

herkes kendince birşeyler yazdı ama beni sinir eden konuyu açan arkadaşın konuyu açtıktan sonra tek bir cevap bile yazmasması, böyle bir konu gerçekten varmı yeğitek ile görüşüldümü, burcu hanımında ismi geçti, oda oradamıydı, bunlar hep cevapsız kaldı.

Birçok okulda BTR Öğretmeni tamirci gibi gözüküyor ve yarı zamanlı okullarda çalışmayanlar tam gün okulda kalmak zorunda kalıyor.
İdareci olmamasına rağmen birçok okulda idareciden erken gelip geç gitmek zorunda kalabiliyor.
En mantıklı çözüm düzgün bir mesai ve görev tanımı ile Psikolojik Danışman ve Rehberlik Öğretmenleri şartlarına benzer düzenlenmiş ve yine onlarınkine benzer norm kadro uygulaması.
Fatih projesi olan her okula öğrenci sayısına göre BTR kadrosu verilebilir. BTR Öğretmenlerinin tamirci olmadığını açık ve kesin dille belirten, en fazla kaç saate kadar derse girebileceğini mutlak bir şekilde açıklayan, mesai saatlerini 30 saat derse göre örnek olarak sabah 09:00 akşam 15:00 gibi Psikolojik Danışman ve Rehberlik Öğretmenlerinkine benzer çalışma saatlerini sunan ve bunu net bir şekilde ortaya koyan bir genelge çıkarılırsa, genelgede görev tanımları net yapılırsa idarecilerin insiyatiflerine bırakılan muğlak ifadelerden kaçınılırsa ve bu genelge yayınlandıktan sonra gönüllü olan BT Öğretmenlerini bu kadroya hemen geçirirlerse emin olun arkası çığ gibi gelir ve BT Öğretmenlerinin %90'ı birkaç yıl içinde bu kadroya kendi isteğiyle geçer.

Geçici görevlendirmelerden vazgeçilip öğrenci sayısına göre kalıcı kadrolar verilmeli.
Mesai saati 30 ders saatini aşmayacak doğrultuda net bir şekilde belirtilmeli.
BT Öğretmeninin ne yapacağı ve ne yapmayacağı olabildiğince net bir şekilde ortaya konulmalı.
BT Öğretmeninin tamirci olmadığı uygun bir şekilde ve kesin bir dille vurgulanmalı.

desertrose' Alıntı:
Ben sadece öğretmenlik yapmak istiyorum. İnsanların sürekli gelip birşeyler sormasından, istemesinden, yapamam dediğim için kavga etmekten, her yılın başında acaba kaç ders seçildi. görevlendirmem olacak mı diye düşünmekten yoruldum. Dersime girip çıkayım, kimseyle muhatap olmuyayım artık. Ya dersimizi geri versinler gerçekten öğretmen olalım, ya da branş değiştirmemize izin versinler.
:alkis:

valla ben BTR olucam diye atanmadım. Önceden de btr diye bişey yoktu. İlk defa bu yıl öğretmen olduğumu ve değer verildiğimi anladım. yok bunu nasıl yapıcaz, bunu ne biçim tamir etmişsin, açılmıyor, kapanmıyor gibi birçok baş ağrıtan laf duymuyorum artık. Kafam rahat dersimi anlatıp gidiyorum. Ben BTR değilim arkadaş. Ben öğretmenim.

Geri