BTR Öğretmenleri ACİL bir durum var.

Kodla Büyü
Merhaba arkadaşlar 29 Kasımda YEGİTEK ile görüşme gerçekleşti. yaklaşık 14 kişilik bir grup ve BTE derneği başkanı Burcu hocamızda katıldı. Görüşmede Btr konusunda BT öğretmenlerinde yeterli desteğin alınamadığını bu görevin BT öğretmenleri tarafından kabül edilmediğini ifade ettiler. Kabul edilme oranı %30 seviyesindeymiş ve bu durum sizin aleyhinize dediler. BTR sizin için geliştirilen bi programken siz kendi işinize sahip çıkmıyosunuz dendi. Bizler BTR ile aslında her okulda bir BTR görevlendirmesini ve bununda BT öğretmenleri tarafından yürütülmesini istemiştik fakat talep öyle olmadı bu bizi üzdü dediler. Bu konuda eğer BTR tarafımızdan kabul görmemeye devam ederse okullarda bt öğretmenlerinin prestiji azalmaya devam edecektir dediler. Bizlerde Bt öğretmenlerinin sıkıntlarından bahsettik bu yuzden talebin azolduğunu belirttik. Eğer atama istiyosak, eğer derslerimizin itibar görmesini istiyosak derslerimize ...ve görevlerimize sahip çıkmamız lazımmış arkadaşlar.

Arkadaşlarımız Bir etkinlik planlamış, bu ne bir tweet etkinliğin nede bimere yazı etkinliği, her arkadaşın ulaşabildiği kadar çok okula ulaşıp atanmış ve okullarda görev yapan zümrelerimize (bilişim öğretmenlerine) ulaşıp onlara sıkıntılarını sormak ve bunları not etmek daha sonra bunları bu arkadaşlarımız tekrar bir görüşme ayarlayacak ve bt öğretmenlerinin sıkıntıları ve çözüm önerilerimizi sunacağız inşallah btr konusundada derslerin zorunluluğu konusundada bişeyeler yapmamız lazım sadece atanamaynlar değil atananlarında bu konuda çalışmalar yürütmeleri gerekiyo. Bu sayede itibarımızı alır arkadaki arkadaşlara da yol açmış oluruz.

BTR görevi olan arkadaşlarım lütfen sıkıntılarınızı en ince ayrıntısıyla burada paylaşınız bölümümüzün kaderi, itibarı için..

madem öyleymiş her okula bir btr kadrosu versinler. vazgeçsinler artık geçici görevlendirmelerden. bizde ne olduğumuzu bilelim.

benim 28 saat dersim yoksa gayet iyiydim BTRyken ama şimdi ikisi bir arada 2 okul götürmem çok zor

Bizimkilerin eline bi koz geçti ya 5-6 lara ders zorunlu oldu sanki tüm sıkıntılar çözüldü. BTR işi de bi yerde patlak verecek. Gidip dersin zorunlu olması yada BTR için dileneceğimize hakkımız olan Meslek liselerine atanma hakkı için savaşalım. Gidip liselerde mis gibi dersimize girelim, öğretmen olduğumuz belli olur en azından..

hocam şimdi o konuşan yetkillilere ben vereceğim cevabı bilirim de onlarla yüz yüze olmam lazım. Artsilik yapmışlar size.Yok bizi düşünmüşler de bilmem neymiş. Yerim ben onların düşüncesini.Bakalım bizden daha amele branş göstersinler okullarda çalışan. Bırak değerimiz düşsün onların değer anlayışını biz iyi biliyoruz.Bu martavalları bebelere anlatsınlar...

Merhaba arkadaşlar, Bu etkinlik Facebook BT ÖĞRETMENLERİ ve BT EĞİTİMİ grubunda tarafımdan düzenlendi. YEGİTEK görüşmesine 14 arkadaşım ve BTE derneği başkanı BURCU hanımla birlike gittik. Yukarıda belirtildiği gibi btr konusunda yegitek hayal kırıklığına uğradığını söylüyo fakat kendilerine toz kondurmaz durumdalar BT öğretmenleri görevi kabul etmiyo diyorlar. Bizler de sıkıntıları çözün bakın o zaman nasıl kabul edecekler mantığı ile böyle bi etkinlik yaptık. Lütfen atanmayı bekleyen yaklaşık 8000 arkadaşım adına atanan hocalarımdan buraya sıkıntılarını yazmalarını istiyorum. Bu problemler ve çözüm önerilerimizle birlikte YEGİTEKE resmi kanallardan rapor sunacağız. Şahsi fikrim BTR yi BT öğretmenlerine zorunlu görev olarak veremezler yani şartlar iyileşse bile her zaman geçici görevlendirme olraka kalır. Çünkü Bt öğretmenliği Bt derslerinin yürütülmesini kapsar onun dışında başka görevi olamaz bt öğretmenini bu yuzden yasal olarak zorun görev olarak verilemez ama her okulda bir btr görevlendirmesi için bt öğretmeni atasın istiyorsak ve bt öğretmenlerininde sesinin yükselmesini istiyorsak bu etkinliklere katılalım. LÜTFEN 8000 kişilik Atama bekleyen arkadaşlar ve yaklaşık 14000 kişilik atanmış bt öğretmeni arkadaşlarım için herkes elini talşın altına koysun...

Dersime gireyim çıkayım kimse bana ekstra bi durumla gelmesin yeter. Dersimi doldurmak için farklı okulları gezmeye de razıyım. Ama ilk önce diğer okullardaki Bilişim derslerine branş dışı öğretmenlerin girmesinin önlenmesi lazım. Benim düşüncem bu şekilde.

tuncay2744' Alıntı:
Bizimkilerin eline bi koz geçti ya 5-6 lara ders zorunlu oldu sanki tüm sıkıntılar çözüldü. BTR işi de bi yerde patlak verecek. Gidip dersin zorunlu olması yada BTR için dileneceğimize hakkımız olan Meslek liselerine atanma hakkı için savaşalım. Gidip liselerde mis gibi dersimize girelim, öğretmen olduğumuz belli olur en azından..

:+1:

Her sene eylül ayı geldiğinde belirsizliklerle başlamak iyi birşey oeğil. Görevlendirme vereceklermi-vermiyecekler mi? Ders saatlerimiz çoğaltılmış mı-azaltılmış mı? Not verecekmiyiz yoksa boşbeleş ders mi olacak?

Herşeyden önce yukarıdan aşağı "biz sizin için bunu uygun gördük yapın, beğenmiyorsanız sorun çıkar" tarzı yaklaşımlardan vazgeçerek hedefi sağlam, elle tutulabilir ve herşeyden önce BT öğretmenlerinin ihtiyaç ve talepleri dikkate alınarakoluşturulan ve devamlılığı tereddütlere yer bırakmayan görev tanımları yapabilmeleri gerekir.

Biz baktık, ettik, gördük, yaptık, oldu.... diye daha kaç sene geçecek kim bilir.
Örnek mi? Normal rehber öğretmenlerin - bizlere kıyasla - görev tanımları kaç senedir sorunsuz bir şekilde yürürlüktedir. Onlara gidipte beğenip beğenmediklerine göre farklı yaklaşımlar gösteriyorlar mı?

Yaptığınız çalışmalar için çok teşekkür ederim sizlere. Kadromun bulunduğu okulda derslerime giriyorum ve bütün Bt öğretmenleri gibi akla gelebilecek her elektronik problemle uğraşıyorum. Bir de lisede BTR olarak görevliyim. Liseye geldiğimde etkileşimli tahta sorunları, öğretmenlerin soruları vb. bir çok işle uğraşıyorum.
Sıkıntı olan benim yapmak istememem değil. kendi okulumda sadece derslere girsem okuldaki herkesle papaz olurum eminim. Yani aslında her iki okulda da BTR görevi yapmaktayım. Bunun yerine HER OKULA norm var mı yok mu demeden en az bir adet BT öğretmeni atansın ve her BT öğretmeni okulunda görevlendirilsin. O zaman bu problemlerin çoğu ortadan kalkar.
Tabi donanım problemimiz de var. Ortaokullardaki bilgisayarlar çok eski. Bu yüzden rus ruleti oynuyorum gibi güç düğmesine basıyorum bi açılıyo bi açılmıyor :? Yani Teknolojinin de yenilenmesi lazım hem bilgisayarlar hem okullardaki başta internet, kablo ve elektrik altyapılarının. Bunlar benim tespitklerim. Teşekkür ederim.

24 saat ders var yönetmelik en fazla maaş karşılığı diyor.tamam ben btr yapıyorum ama çoğu bilişim tek öğr arkadaşın ders varken btr olacağını düşünmek çok yanlış.Bunu 15 saate kadar olacak şekilde kesin bir hüküm verilmesi gerekiyor.O zaman bt öğretmenleri 15 saat derse de girecektir btr de yapacaktır.

bu muymuş acil durum ben de okulda yangın çıktı falan sanmıştım.
he btr gibi görevlerin zaten prestiji azaltığını bilmiyor bu insanlar heralde?

bu iş görevlendirmeyle olmaz en azından mevcut öğretmenlerden isteyenlere kadro vermeleri gerekir hem onlar elindeki kitleyi bilir hemde biz ne olduğumuzu sorunlar anlatmakla bitmez. Görevlendirmeyle bu iş yürümez mevsimlik işci gibi hissediyorum kendimi

Ben Fatih projesi olmayan bir okulda BTR yim ama buna rağmen işleri yetiştiremiyorum.
Okulda 24 şube var ve çoğunda projeksiyon ve bilgisayar var. Maalesef bilgisayarların çoğu da eski.
512 MB RAM var düşünün artık. Sık sık arızalanıyor ve yetişemiyorum.

Ayrıca 20 saat dersim var her gün 3:20 'ye kadar okuldayım.

Aslında bu çıkış saati de sorun oldu ilk başlarda... Eskiden formatörlükten kalan 8-5 çalışma saatlerine alışmış idareciler.
5'te çıkmam gerekiyomuş gibi davrandılar ama ben 3:30'tan geç çıkmadım mümkün olduğunca.

Okuldaki ağdan tut, elektrik arızalarına BTR bakmak zorundaymış gibi bir yanılgı var.
Artı bazı sorunları teknik olarak çözmem mümkün değil. Mesela monitör bozuluyor, yada ekran kartı yanıyor..
Mecburen teknik servise gidecek ama okulun parası yok yada "nasılsa Fatih projesinden yenileri gelecek" mantığı var...

Bunun haricinde bence bize "yıpranma tazminatı" gibi ek bir para da verilmeli.
Radyasyonu geçtim, bizim okulda elektriksel problemler mi var nedir, haftada bikaç monitör yanıyo, kasa patlıyo filan.
Vallahi eve gidince oğluma sarılıp "oh bugün de çarpılmadan geldim eve" diyorum artık .. Gülmeyin valla böyle durumum.

Aklıma geldikçe yazarım :/

artık dersimiz var ve biz öğretmeniz,
senelerce ya zorunlu olarak yada zorunlu sebeblerden formatör olduk
sonra btr olduk. 6 ayda bir norm fazlası olduk
1-2 hatta 3 okulun işini yaptık tamirci olarak görüldük
o zaman prestijimizi düşünen yoktu BTR mi bizim prestijimizi yükseltecekmiş :puhaha:

btr görevini öğretmenler istememekte haklı. btr lik öğretmenlik değil çünkü farklı bir konuma geçiyorsun. haftada 2gün btr yim. 2 gün yetmiyor sıkışıyor işler düzen oturtulmuyor. versinler yetkileri bize versinler kadromuzu okula btr olduğumuzu bilelim ve tercihimizi btr yada öğretmenlikten yana yapalım. kadron yok öğretmenlik yapmıyorsun sonra da bt öğretmenleri tercih etmiyor. öğretmenlik yapmak isteyen arkadaşların tercih edeceği bir iş değil çünkü gayet açık. şimdilik sadece tahtalar var tabletler geldiğinde bu iş çok daha yoğun olacak gibi.haftada 1-2 günle yetişmez düzen oturtulmaz

Hocam Rehber öğretmeni baz almak sorunun büyük bölümünü çözer ve prestiji arttırır diye düşünüyorum. Rehber öğretmeninin ne yapacağı bellidir. 30 ders saatiyle yükümlü olduğu açıkca bellidir.9-15 saatleri arasıdır. Haftanın 5 günü kullanabileceği kendisine ait özel odası vardır. İlden, ilçeden veya okul müdüründen farklı isteklerler gelmez. Ayrıca donanım eksiklikleride yoktur.

Birde fiilen derse girmeme durumu gibi bir algı var. Sanki ders varda biz girmiyoruz neyse. Herkes konuşur hocam ama çözüm üretmek istemeyen birisi varsa karşınızda çabanız boşadır. Umarım çözüm üretmek isteyenlerle karşılaşırsınız.
BTR olsada olur olmasada olur bizler için.

Ayrıca sizlerin özverinize teşekkür ederim.

1. illerin btr görevlendirmeleri yaparken tutumları. sanki bize lütufmuş gibi sunuyorlar. binbir rica üstüne yapıyorlar.
2. okullar açıldıktan 1 ay sonra görevlendirmeler onaylanıyor. o zamana kadar insanlar kendilerine ders bulmaya ya da kurs bulmaya çalışıyor.
3. 2-3 okula görevlendirmeler oluyor.
4.btr olarak görevlendirmeler olsa bile ders saati tamamlamadı diye başka okullara ders veriliyor. hem kendi okulunda hemde başka okullarda derse girip 3. olarakta btr olduğun okula gitmek durumunda kalıyorsun.
5. bu şekilde olmuoyorsada ders saati fazla olan kişilere yük oluyor. 25 saat dersin oluyor. üstüne birde 2 okulun tüm bilgisayar ve akıllı tahta işleri yükleniyor.
6. btr olarak gittiğin okulda btrden çok bilgisayar hizmetlisi gibi görünüyorsun.
7. bilgisayar kullanmayı bilmeyen öğretmenlerle uğraşıyorsun.
8. btr olarak gittiğin okulda odan olmadığı için öğretmenler odasında sürünmek zorunda kalıyorsun. yersiz yurtsuz ortada kalıyorsun.
9. öğretmenler sizi kendi şahsi işlerini yapmak zorundaymış gibi görüyor.
10. müdürlerin btr görevi dışındaki abuk sabuk istekleri bitmiyor. okul slaytlarından, ek derse, tif den demirbaşa kadaridarecinin yapması gereken abuk sabuk istekler bitmiyor.
11. btr'yi fotoğraf sanatçısı sanıp tüm törenlerde fotoğrafçı yapılması.
daha çokta yoruldum

Bir de herşeyi bilmek zorundaymışız gibi bir algı var, yani teknoloji gelişiyor, değişiyor, bizleri en azından seminer dönemlerinde network eğitimine alsalar mesela ?, yani 4 yıl fen ve matematik yükleyip beklenenlere bak:!

Bir lisede btr olarak rica minnet zorla görevlendirildim. Yani sene başında resmen yalvarıldı bana. Görevlendirmem oldu. Sonuç mu? Boş boş oturuyorum. Fizikçi, matematikçi, türkçeci dersine girip çıkıyor ben bildiğin zaman öldürüyorum. Kimse kalkıp bana sen iş yapmaktan acizsin o zaman falan demesin. Bir öğretmen derse girmeyecekse o okulda ne iş yapar. Hadi labı düzenlesin diyelim aheste aheste yapsa 1 ayda düzenler. Yani ne iş yapacaksın okulda ders yoksa soruyorum. Akıllı tahtaların tozunu mu alayım? Programı şusu busu yükledikten sonra ne yapacaksın? İdarenin, öğretmenlerin bilgisayarlarında bi aksaklık olacak da koşacaksın bu mu yani işimiz? Aylarca okulda bunun için mi bekleyeceğiz? Bu çalışma şekli işinize gelebilir. Ancak ben derse girmeyeceksem benim o okulda bi işimin olmadığını düşünüyorum diğer işleri de angarya görüyorum ve yapamıyorum yakıştıramıyorum kendime.

çorum ilinde başvurulduğu halde fatıh projesi dısında okullara görevlendirme yapmamakta basvuru fazlalığı olmasına rağmen çogu arkladasımıza görev bile verilmemektedir.görevlendirilen arkadaslarımız ıse ıkı gun orada uc gun baska okulda tam verım saglayamamakta ıs yuku altında ezılmektedır.ayrıca her yıl ekım ayı gelmeden ve ıkıncı donem mart ayı gelmeden gorevlendırme onayları gelmemekte bu belırsızlık te bizleri bu görevden soğutmaktaDIR.ayrıca yapılan görevlendirmelerde adam kayırmalar ve siyaseten görevlendirmeler de bulunmakta hakkı oldugu halde farklı kısılere görevi verilen öğretmen arkadaslarımız olmaktadır.

Ayrıca btr görevlendirmesi diğer branşlardan yapılarak iyice ayağa düşürülmüştür. 180 saat kursla btr öğretmeni olan birini görünce ben kendimi değerli hissedemiyorum açıkcası. Görevlendirmeler onaylanınca bakıyorum görevlendirme yapılan branşlara ne ararsan var. Üstelik çoğu da kendi kadrosunun olduğu okulda mis gibi görevlendirilmiş. Ben kendi ortaokulumda görevlendirilmedim. Neymiş fatih projesinin olduğu okula görevlendirilmek zorundaymışım o okullara bilişimciler öncelikliymiş. Kendi okuluma 2 gün gidiyorum diğer 3 gün görevlendirildiğim okula. Bilişim branşında olduğum için bi de cezalandırılıyorum sanki. Yani kendi okulumda türkçeci olup 180 saatlik kursla formatör olsam 5 gün okulumda kalacağım. Hangisi mantıklı sizce?

BTR Öğretmeni değil de ameleyiz sanki.öğretmen mi gelmedi boş derslere gir. deneme sınavı mı var, gözetmen ol. müdür mü yok, misafirlerle ilgilen. okulun e mail ini günlük kontrol et. bir öğretmen bi şey mi istedi, rehberlik etme, dediğini hazırla ve getir. haftasonu seminer mi var BTR öğretmeninin işi ne o gitsin.Tören mi var , istiklal marşını tıkla (sanki başkası bu işi yapamaz gibi).Törenlerde ses sisteminin kurulmasında sen görevlisin (bunun eğitimini almış gibi).öğrencilere çıktı çıkar, BT sınıfı kırtasiyeymiş gibi.hava mı soğuk, beden dersi öğrencilerini bt sınıfında oyala koridorda gezmesinler. bilgisayarlar yavaş mı çalışıyor, Bt öğretmeni ancak otursun hiç bi şey yapmıyor ki(bu yavaşlık bilgisayarların eski olmasından veya internet hızının düşük olmasından değil tabi ki). Bilgisayarlar mı tozlanmış, bu öğretmen sınıfla hiç ilgilenmiyor ki (sınıfın bakımı demek, temizliği ve düzeni demek sanki).okul web sitesi haber cümleleri müdür ün hoşuna mı gitmedi, bizim yan branşımız gazetecilikti zaten. ekdersler mi asıldı bt öğretmeni hiç bir iş yapmadan en yüksek ekders i alıyor. :verymad: :verymad:

Biz BTR Öğretmenleri eğer girecek yeterli sayıda dersimiz olsaydı sanırım hiçbirimiz BTR görevlendirmesini istemezdik. Okulda derse girmekten başka her şeyi yapıyoruz. Okulda öğretmen miyiz tamirci miyiz belli değil.Yine de boş oturan, hiçbir iş yapmayan, diğer öğretmenlerin de idarecilerin de gözünde değeri olmayan, hatta öğretmen olarak bile görülmeyen ÖĞRETMENLERİZ.

sen öğretmeni fiilen derse girmek için 2 okula gönderir üstüne üçüncü bi okul verir burdada akıllı tahtalar var die btr yapacaksın derlerse kimse kusura bakmasın bilgisayar öğretmenleri eşşek gibi çalıştırılacak insanlar değil.şu anda çoğumuz yapılan usulsüz görevlendirme mağdurlarıyız herkes kendi borusunu öttürmek için bizi basamak yapıyor.ilçeler iller MEM leri bize sahiplenmezken biz ne die bi de btr yapalım? 20 saat fiilen derse giren bi öğretmene hem kendi okulunda BTR görevi vereceksin hemde ekstra 1 okula gönderip orda BTR yapacaksın diyeceksin.3 okul arası gidip gelirken yemin ediyorum jetlag oluyorum ulan bugün nerde inecektim die minibüsten :) haliyle istifa dilekçemi verdim.BTR filan istemiyoprum ek dersleri onların olsun

her_dem' Alıntı:
1. illerin btr görevlendirmeleri yaparken tutumları. sanki bize lütufmuş gibi sunuyorlar. binbir rica üstüne yapıyorlar.
2. okullar açıldıktan 1 ay sonra görevlendirmeler onaylanıyor. o zamana kadar insanlar kendilerine ders bulmaya ya da kurs bulmaya çalışıyor.
3. 2-3 okula görevlendirmeler oluyor.
4.btr olarak görevlendirmeler olsa bile ders saati tamamlamadı diye başka okullara ders veriliyor. hem kendi okulunda hemde başka okullarda derse girip 3. olarakta btr olduğun okula gitmek durumunda kalıyorsun.
5. bu şekilde olmuoyorsada ders saati fazla olan kişilere yük oluyor. 25 saat dersin oluyor. üstüne birde 2 okulun tüm bilgisayar ve akıllı tahta işleri yükleniyor.
6. btr olarak gittiğin okulda btrden çok bilgisayar hizmetlisi gibi görünüyorsun.
7. bilgisayar kullanmayı bilmeyen öğretmenlerle uğraşıyorsun.
8. btr olarak gittiğin okulda odan olmadığı için öğretmenler odasında sürünmek zorunda kalıyorsun. yersiz yurtsuz ortada kalıyorsun.
9. öğretmenler sizi kendi şahsi işlerini yapmak zorundaymış gibi görüyor.
10. müdürlerin btr görevi dışındaki abuk sabuk istekleri bitmiyor. okul slaytlarından, ek derse, tif den demirbaşa kadaridarecinin yapması gereken abuk sabuk istekler bitmiyor.
11. btr'yi fotoğraf sanatçısı sanıp tüm törenlerde fotoğrafçı yapılması.
daha çokta yoruldum

bunu o toplananlara okutsaydınız bizim neden btr yapmak itemediğimizi anlarlardı sanırım.teşekkürler hocam gayet iyi özetlemişsin

Ne iştir anlmadım: Bilgi değerliyse bizim bilgimiz neden değerli değil.
Bir arkadaşımız dişçi arkadaşıyla yaşadığını anlatmıştı:
Dişçinin bilgisayarı çöküyor. Arkadaşımız emek veriyor sistemi güzelce kuruyor.
Sonunda : "Eline sağlık." deniliyor.
aradan 1-2 hafta sonra BT öğretmeni arkadaşın diş ağrıyor.
malum dişçiye gidiyor.. Dolgu yapılıyor. Borcun 80 lira diyor.

Musluk tamircisi musluk takmaya 20 tl alıyor.
BT öğretmeni Bilgisayarı onarıyor "eline sağlık."

Bilgiye verilen değer :((

Geri