BT Rehber Öğretmenliği Görevlendirmesi (Tereddüt edilen husu

Kodla Büyü
Çok mu zordu bir okula iki öğretmen görevlendirmek, 3 aydır ancak bunu mu düşünebilmişler, helal olsun, kafası çalışan kimse yok sanırım orda...

biltek2007' Alıntı:
Hocam bu görevlendirme ile bizler eskiden müdür yardımcısı gibi çalışıyorduk. Şimdi o kalktı. Yani biz görevlendirme süresinden sonra 3-den olabilir, sabahçıysanız öğleden sonra olabilir, egzersiz, kurs, belleticilik gibi görevleri yapabilir ve ücretinizi alabilirsiniz.
bu söylediğin nereden anladığını sorabilirmiyim hocam.. ekders yön. mad 18 e göre ödeniyorsa böyle bir şey mümkün değil.. şöyle ki burda amaç fiili dersi olmayanların egzersiz yapmasını engellemek yani rehber öğretmenin müdür yardımcısının mesai saati içinde egzersiz yapabilme ihtimaline karşı engellenmiş... buna karşılık mesela 1 ocak salı günü diğer öğretmenlerin 6 saat kesilirken bizim o günün ekdersi olan 3 saat kesilecek.. temel mantık böyle olduğunu düşündüğüm için soruyorum egzersiz yapabiliyormuyuz?

10.Üzerlerinde asaleten, vekâleten veya geçici görevlendirmeyle yöneticilik görevi
bulunanlar, valilik oluruyla geçici veya sürekli başka bir görev için görevlendirilenler bu
görevlerinden ayrılmadıkları sürece, ayrıca sözleşmeli öğretmenler ve asker öğretmenler,
bilişim teknolojileri rehber öğretmeni olarak görevlendirilmeyecektir.

Şimdi burada görevlendirilmeme şartları ortaya konmuş.
Peki Stajyer Öğretmenin durumu ne olacak? İlk dönem stajyer olduğum için görevlendirme alamadım. Şartlar aynı eskisi gibi ama stajyerler için görevlendirme olmadığı manasına da gelmiyor değil mi?

2 aydır bana "nöbet görevi verilemez"den yola çıkıp belleticilik görevi vermeyen idareyle (kadromun bulunmadığı bir lise) pazartesi günü hesaplaşmam olacak üzerine vazife olmayan normal bir öğretmenin uyarısını dikkate alan bu idare bakalım bu yazı karşılığında iki aylık nöbet hakkımı nasıl geri ödeyecek. 31 aralıkta görevim bitiyor. O okulda btr görevi yapmam. Yinede ocak ayında 8 nöbet yazmalarını isteyeceğim.

Hocam
Pansiyonlarda 2 turlu nobet tutulur.
1- 12 saat esasi (08:00-20:00 veya 18:00-06:00 veya 20:00-08:00)
2- 24 saat esasi (06:00 dan sonraki gunun 06:00 sina kadar)

Eger 12 saat esasi olursa 4 saat
24 saat esasi olursa 6 saat ekders alinir.
Her halukarda belletmenlikten totalde 48 saatten fazla ekders alinamaz.
Yani haftalik max 12 saat belletmenlik (2x6 veya 3x4) ve 18 saat btr olmak uzere totalde haftada 30 saat alinabilir.

normal eğitimdeki arkadaşlara haksızlık olmuş. ona göre de ek dersi fazla verseler , haftada 40 saat duruyorsa ona göre alsın. kimse itiraz etmeyecektir. mail atılacaksa bunun için olsun :mrgreen:

hem ders programına yazılsın diyorlar hem de hesaplaması olmasın. ne ilginç

faruk8542' Alıntı:
biltek2007' Alıntı:
Hocam bu görevlendirme ile bizler eskiden müdür yardımcısı gibi çalışıyorduk. Şimdi o kalktı. Yani biz görevlendirme süresinden sonra 3-den olabilir, sabahçıysanız öğleden sonra olabilir, egzersiz, kurs, belleticilik gibi görevleri yapabilir ve ücretinizi alabilirsiniz.
bu söylediğin nereden anladığını sorabilirmiyim hocam.. ekders yön. mad 18 e göre ödeniyorsa böyle bir şey mümkün değil.. şöyle ki burda amaç fiili dersi olmayanların egzersiz yapmasını engellemek yani rehber öğretmenin müdür yardımcısının mesai saati içinde egzersiz yapabilme ihtimaline karşı engellenmiş... buna karşılık mesela 1 ocak salı günü diğer öğretmenlerin 6 saat kesilirken bizim o günün ekdersi olan 3 saat kesilecek.. temel mantık böyle olduğunu düşündüğüm için soruyorum egzersiz yapabiliyormuyuz?

Hocam Rehber öğretmenler de egzersiz yapabilirler. İsterlerse, onlar da 18 saat ücret alıyorlar. Mantık görevlendirme saatleri içinde ekstradan ek ders ücreti alınmaması.

Nasıl 8-5 iken kurs açamıyorduk. O hesap. Yani biz BTR görevi bittikten sonra istersek kurs açarız, istersek egzersiz. Bunda bir engelleme yok.

Stajer olan arkadaş için de Bilişim öğretmeni olduğu için görevlendirme alabilir.

untimely' Alıntı:
arkadaşlar ek-a ek-b ve ek-1 i gönderecek kimse yok mu ????

Hocam bunlar ilk BTR yazısındaki BTR görevi maddelerini kastediyor. Ek-1 dedikleri o, eklememişler o ayrı :). Onu bir inceleyin isterseniz. İlgi a ve b de yazının en üstünde belirtilen yazılar.

btr dedik yazı bekledik fiyasko, açıklama yapacağız dediler ayrı bir fiyasko. ben bu işten irşey anlamadım. Tamam herşey bizden yana olmayabilir (BTR ler )
fakat başkası (diğer öğretmen ya da idareci) ek ders va alırken birşey olmuyor da biz ekstra okulda kaldıgımızda neden birşey alamıyoruz onu anlamadım. bu yorumu 30 saat lik çizelge dikkate alınmayaktır açıklamasını yapıyorum.

mehmettuna68' Alıntı:
ozdemir1001' Alıntı:
Okula geliş-gidiş saatleri mahvolmuş yine!!!!! Ne demek bu ya...Benim okulum anadolu lisesi ve sabah 8-akşam 16:00 arası mı kalmak zorundayım yine ...formatörlükten ne farkı kaldı ki?? Bu yazı hiç hoşuma gitmedi benim :(
Hocam eskiye döndük gibi birşey sadece ikli eğitim yapan okuldaki bt öğretmenlerine yaradı bu olay. Normal eğitim yapıyorsan formatörlüğe devam
Sen formatörlüğü çok sevdin galiba, sen gece 12'ye kadar dur. Tekli eğitim yapılan okullarda tek devre demiş, ders saatleri içinde demiş sen daha idarecinle beraber gelip gitme niyetindesin. Benim okulumda ders 15:00 te bitiyor, ben de o saatten sonra sadece çıkarken bir lavaboya uğruyorum bazen :)

Arkadaşlar durum şu:
Öğretmenin kendi okulunda BT Rehberliği yapıyorsa okulunda son dersi 15:00'te bitiyorsa o saatten sonra görevi bitmiştir.
Diyelim ki 15:00'ten sonra 2 gün 2 saat seçmeli dersi var o zaman o günlerde 2 ders daha okulunda duracak.
Son gelen yazıda örnekte denilen şu. Öğretmen lisede BTR görevinde ve lisede 16:00'da ders bitiyorsa diyelim ki salı günü kendi okulunda da saa 15:00'e kadar dersi var bu öğretmene o saatten sonra lisedeki bir saat için görev vermeyin denilmek isteniyor. Ama diyelim ki 4 gün lisede görevli o 4 gün lisede saat 16:00'da ders bitiyorsa 16:00'ya kadar duracak.
İkili öğretim yapan okullardaki öğretmenle tekli öğretmen arasında ayrım olamaz, o yüzden bu konuda dilekçeyle itiraz edilebilir. İkili okullarda öğretmen 30 saat duruyorsa tekli de de 30 saat durur, öğretmenler arasında ayrımcılık yapamazlar.
İşin özü herkes hakkını arasın 18 saat ek ders için okulda 40 saat durmayın.

arkadaşlar ben de egzersiz yapıyorum btr gelmeyince tiyatro egzersizine başvurmuştum.şimdi 12.30 da btr bitiyor saat 14.00 gibi egzersiz yapıyorum.ile sormuştum sıkıntı olmasın diye mesai dışı
nda yapabilir dediler.

Canım o kadar sıkıldı ki. Anadolu Lisesi'nde görev yapıyorum. 8'de başlıyor, 4.20' de bitiyor. Oooooof oooooooooofffff :x

antiformator' Alıntı:
mehmettuna68' Alıntı:
ozdemir1001' Alıntı:
Okula geliş-gidiş saatleri mahvolmuş yine!!!!! Ne demek bu ya...Benim okulum anadolu lisesi ve sabah 8-akşam 16:00 arası mı kalmak zorundayım yine ...formatörlükten ne farkı kaldı ki?? Bu yazı hiç hoşuma gitmedi benim :(
Hocam eskiye döndük gibi birşey sadece ikli eğitim yapan okuldaki bt öğretmenlerine yaradı bu olay. Normal eğitim yapıyorsan formatörlüğe devam
Sen formatörlüğü çok sevdin galiba, sen gece 12'ye kadar dur. Tekli eğitim yapılan okullarda tek devre demiş, ders saatleri içinde demiş sen daha idarecinle beraber gelip gitme niyetindesin. Benim okulumda ders 15:00 te bitiyor, ben de o saatten sonra sadece çıkarken bir lavaboya uğruyorum bazen :)
Formatörlüğü sevme ile ne alakası var ben onu anlamadım. Gece 12 ye kadar durmaya çok hevesli değilim elimde olsa okula 3 saat gitsem daha iyi olur bence. sen dur aslanım bence hala neyi kabul etmiyorsunuz. İdareci eğitim öğretim saatlerinde çıktığın zaman soruşturma açma yetkisi veriyor bu yazı. Normal eğitim yapan okullarda dersler 08:00 gibi başlıyor ve 16:00 gibi bitiyor yazı da yazan bu zaten. Hemen hemen eskiye döndü bu olay, ikili eğitim yapan okullarda çok şanslı bt ciler, orda bt rehber öğretmenliği uygulanacak

antiformator' Alıntı:
Arkadaşlar durum şu:
Öğretmenin kendi okulunda BT Rehberliği yapıyorsa okulunda son dersi 15:00'te bitiyorsa o saatten sonra görevi bitmiştir.
Diyelim ki 15:00'ten sonra 2 gün 2 saat seçmeli dersi var o zaman o günlerde 2 ders daha okulunda duracak.
Son gelen yazıda örnekte denilen şu. Öğretmen lisede BTR görevinde ve lisede 16:00'da ders bitiyorsa diyelim ki salı günü kendi okulunda da saa 15:00'e kadar dersi var bu öğretmene o saatten sonra lisedeki bir saat için görev vermeyin denilmek isteniyor. Ama diyelim ki 4 gün lisede görevli o 4 gün lisede saat 16:00'da ders bitiyorsa 16:00'ya kadar duracak.
İkili öğretim yapan okullardaki öğretmenle tekli öğretmen arasında ayrım olamaz, o yüzden bu konuda dilekçeyle itiraz edilebilir. İkili okullarda öğretmen 30 saat duruyorsa tekli de de 30 saat durur, öğretmenler arasında ayrımcılık yapamazlar.
İşin özü herkes hakkını arasın 18 saat ek ders için okulda 40 saat durmayın.

onun için dilekçe olursa yine hepimizi 8-5 yapabilirler, gerçi o zaman ben btr istemem ama ..
herkesin 30 saat durması en mantıklı olanıydı.. müdürler itiraz eti ve böyle değiştirildi diye düşünüyorum..
çünkü siz gittikten sonra akıllı tahta bozulursa ne yapacağız diyolarmış, ertesi gün yapılsa sanki çok süper yerlerde olan eğitimimiz aksayacak.

antiformator' Alıntı:
Ve formatörlükten de sıyrılın artık ve idarecilerinizi de o kafadan kurtarmaya çalışın.
Ben sana şunu soruyorum arkadaşım ikili öğretimde çalışan bt öğretmenleri hariç diğer okullarda çalışan bt rehber öğretmenlik görevi ile formatörlüğün ne farkı var. Önceden 08-17 idi mesai şimdi 08-16 oldu farkı sadece 1 saat. Yaptığın şimdki iş ile daha önce yaptığın iş arasında ne fark var

bence bu açıklamanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu ve rehber öğretmenler gibi 30 saat üzerinden olması için dilekçe yazalım. tüm forum topluca hemde

Bak işte bu olmadı.. 30 saat yorumu çıkarılabilirdi ve iyiydi.. Özellikle liselerde yaklaşık 8-4 olacak çalışma saatleri.. Derslerle ilişkilendirilen yeni görev tanımı yüzünden esneme olması da zorlaştı hepten.. Sorumluluğumuz bir mikar arttığı halde görev çerçevesi daha net tanımlandığı ve 30 saat olacağı düşünüldüğünden olumlu bakarken, bu şartlar görev istemek ne kadar mantıklı bilinmez.. :sleep:

Arkadaşlar benim müdür mavzuatçı (acayip kuralcıymış ) zaten...Görevlendirmemin yapıldığını öğrenince odasına gittim istemiyorum ben başvuru dahi yapmadım dedim...Önceden maaş karşılığı dersim ve 2 gün başluğum vardı...iptal edilemeyeceğini öğrenince araştırdım çalışma saatlerini ve Hocam biz de rehber öğretmen gibi çalışaçaz dedim...ben bi bakayım hocam dedi..ertesi gün ben görev dağılımına baktım öyle bir ifade yok ama biz size yardımcı olalım demişti...Okulumda yeniyim ve geçen seneki okulum ilköğretimdi...Malesef formatördüm...hep içimden sabah 9.00-15.00 arası bir okula gitsem keşke derdim...bu defa özür atamalarında liseye geçtim..Anadolu lisesine...Bu seferde sabah 8 akşam 16.00 oldu..üstünede öğle arası var 1 saat...eeeeeee nolacak şimdi nasıl bir BT Rehberliği oldu şimdi?? Hani bizim için avantaj sağlayacak bir uygulama olacaktı? Her geçen gün daha da saçmalamaya başladılar...!
Güya açıklama yazısı yayınlamışlar...tereddüt edilen noktalar varmış :( karışıklığı engellemek içinmiş...En azından açıkça yazmıyordu ve sabah 9 akşam 3 diyince müdür bey kabul etmişti...Adamlar üşenmemiş bir de örneklerle anlatmışlar....Ayıp ya bu kadar da yapılmaz ki....Valla çok sinir oldum...Müdür bey yazıyı görmez inşallah diyorum...en azından bir açıklama daha yapacakları zamana kadar.... :(

her_dem' Alıntı:
bence bu açıklamanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu ve rehber öğretmenler gibi 30 saat üzerinden olması için dilekçe yazalım. tüm forum topluca hemde

Bu dilekçeleriniz bakan beye gitse adam zaten öğretmenlerin alayı hakkında yatmaya çalışyorlar diye düşünüyor,
çevresindekilere bak ben haklıyım diye dilekçeleri gösterir ve bence bir etki olur
rehber öğremtenlerin çalışma saatleri de eğitim-öğretim saatleri olur eşitlik ilkesi böyle sağlanır. :)

Ha birde bu dilekçeyi kime göndereceksiniz?

A) görevlendirmeyi yapan YEGİTEK'e
B) PDRlerle ilgili çalışmayı yapan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne
C) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne
D) Strateji Geliştirme Başkanlığına

zilal' Alıntı:
11.BT Rehberliği görevini yürüten öğretmenlere Ek-1 ’de belirtilen görevlerin dışında nöbet görevi de dâhil olmak üzere başka bir görev verilmeyecektir. -BT Rehberliği görevini yürüten öğretmenler eğitim öğretimin yapıldığı saatlerde (teneffüs saatleri de dahil), ilgi (a) yazı ekinde belirtilen görevler doğrultusunda öğretmen ve öğrenciler için BT rehberliği görevlerini yürüteceklerdir. İlgili öğretmenlere nöbetgörevi de dâhil olmak üzere başka bir görev verilmeyecektir. -İlgili öğretmenlere eğitim öğretim saatleri dışında belletmenlik vb. görevler ilgi (b) esaslar doğrultusunda verilebilecektir.
teneffüsü unutun :eek:
çayı sınıfıma getiriyim bundan sonra
ne sınıfı arkadaşım bt görevi varken dersin yok ....

arkadaşlar hiçbir yerde görmedim ama hem kendi okulumuzda 3 gün(benim için) derse giriyoruz. puanımız neden diğer okula göre hesaplanıyor?

ikili öğretimde görevli olan btreh ler şanslı diyenler;

1. ikili öğretimde sabah 7.30 girersen 12.25 da çıkarsın. Toplam 4,55 saat okulda olursun. Normal eğitimde 9.00- 12.30, 13.30-15.15 de çıkarsın. 5,15 saat görev yaparsın. ikili eğitimde öğle arası yok. 20dk için üzmeyin kendinizi...
2. Liselerde okuyan arkadaşlar 8.30-16.00 arası okuldayım diye ortaokul ve ilkokulları şanslı gördüğünü söylemişler. Açıklamalarda 30 saat mevzusu belirtilmediğinden haftanın 3 günü çıkış saatlerimiz 2 ders daha fazla. Bu sizleri teselli eder inşallah...

Geri