Bilişim Dersi Ortak Sınavı

Kodla Büyü

bt^ , sedefy , nmk hocalarım sorular için teşekkürler, yalnız 5.sınıflarda iç donanım dış donanım diye bir kazanım yok bildiğim kadarıyla. Benim bildiğim BT.5.1.2.2. Giriş ve çıkış birimlerine örnek verir. şeklinde.​

5.1.2.1. Bilgisayar sistemlerinin temel kavramlarını ve işlevlerini açıklar.
Yukarıdaki kazanım içinde iç donanım ve dış donanım birimleri anlatılıyor Hocam.
EBA'daki öğretmen rehber kitabında da geçiyor. (Materyal: 5.1.2.A1 - Dışında Ne Var, İçinde Ne Var? Sunumu)

Son düzenleme:
Bazı iller meb'in yazısını kendine göre yorumlayıp müzik,beden görsel sanatları da eklemiş.Hukuksuz usulsuz kendi kafalarına göre yorumlayıp dikte
ediyorlar.Benim gördüğüm o.Herkes bir mana çıkarıyor meb'in yazısından.
okuduğunu anlamaktan aciz yöneticiler buna sebep. oysa yönetmelik ortada. sağolsun bizim arkadaşlar da okumayı tercih etmeyip onun bunun dediğine göre hareket ediyorlar. il ilçe memler il ilçe zümreler kafalarına göre takılıyor. açın okuyun şu ölçme ve değerlendirme yönetmeliğini yahu. bak aşağıya da bırakıyorum.

Hocam bizimle ilgili değil diye biliyorum tabi ilinizden yazı gelmediyse. Ben her zaman nasıl yapıyorsam öyle yapmayı düşünüyorum. Ölçme değerlendirme işlerinde test yapmayın diyorlar ama bebeklikten beri yapılan her sınavı test yapıyorlar. Bizim yapmamıza engel değil ama 6 branştan(ortaokul) öyle olacak diye biliyorum. Hatta ortak sınavları,kazanımları,soruların konu dağılımları bile o dersler için açıklandı.
hocam bizde seçmeli de dahil tüm dersler açık uçlu yapılacak denildi. yazı geldi. ama kazanım tablosu yok bilişim için.

Ortak sınavlar için senaryo seçim sınav öncesi formları. Eğer denetim vs olursa ilin kazanımlarına göre kağıt hazırladığımızın görülmesi için. Siz kendi ilinize göre excel dosyasını şekillendirebilirsiniz. Bu senaryo seçimine göre örnek sınavlar yayınlayacağım. Saygılar
Bir kaç sorunuzu kullandım hocam. Teşekkürler.
Bu da benim sınavım. :)

Kocaeli için hangi kazanımdan sorulacak tablosu yok.

Ekli dosyalar

• 5. sınıf 1. sınav.pdf
    584.6 KB · Görüntüleme: 1,283
  • 6. sınıf 1. sınav.pdf
    462.2 KB · Görüntüleme: 1,071

bt^ , sedefy , nmk hocalarım sorular için teşekkürler, yalnız 5.sınıflarda iç donanım dış donanım diye bir kazanım yok bildiğim kadarıyla. Benim bildiğim BT.5.1.2.2. Giriş ve çıkış birimlerine örnek verir. şeklinde.​

Etkinliklerde olduğu için sorular ekledim.

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü - 2023-10-23 15-45-21.png
    Ekran Görüntüsü - 2023-10-23 15-45-21.png
    91.6 KB · Görüntüleme: 393
Haftaya sınav yapacağız ama hazırladığımız sınavı ve-veya Konu-Soru Dağılım tablolarını okul idaresine onaylatmamız gerekiyor mu?

Bilgisi olan var mı? Siz nasıl yaptınız?

okullar sınav için kendi yönergelerini hazırlıyorlar hocam. bizde kazanım-soru dağılımlarını yazıp müdüre onaylatıyoruz.

Ekli dosyalar

• örnek.rar
    14.1 KB · Görüntüleme: 871
Bulunduğumuz il ortak sınavlar arasına almadıysa dersimizi, senaryo falan da yok. Ne yapmamız gerekiyor? Önceden olduğu gibi istediğimiz tarihlerde açık uçlu yapmıyor muyuz? Yapıyorsak sınav tarihleri ortak sınav haftalarının dışında mı olması gerekiyor.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME YÖNETMELİĞİ

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Sınav Uygulama Esasları ile Ulusal ve Uluslararası İzleme Araştırmaları

Yazılı ve uygulamalı sınavlar

MADDE 5 f)
Okullarda yapılacak ortak yazılı sınavların soruları konu soru dağılım tablosuna göre hazırlanır. Konu soru dağılım tablosu il sınıf/alan zümreleri ve Ölçme Değerlendirme Merkezi Müdürlüğü ile birlikte oluşturulur.

Yukarıdaki maddeye göre bir ders ortak sınav kapsamındaysa il sınıf / alan zümreleri tarafından ve ödm tarafından konu soru dağılım tablosu oluşturulur.
Tamam çok güzel. Eğer ödm internet sayfasında bir ders için konu soru dağılım tablosu oluşturulmadıysa o dersin zümresi ortak sınav kararı almamış demektir. Bu da tamam. Yani o zaman bu dersi o ilde okutan öğretmenler ortak sınav yapmak zorunda değildir.

Yanlış mıyım arkadaşlar?

Bizim ilin milli eğitim sayfasında da lise BTY'nin kazanım-soru dağılımları (senaryolar) yok. 4 sınıfım var konu olarak hemen hemen aynı yerdeyim. Ortak sınav yapacağım. Tek farkla geçen sene birer sınavı test yapıyordum. Bu sene tamamı açık uçlu olacak. Sizde önemli konuların kazanımlarını seçerek çoğunluğu nispeten kolay ve kısa cevaplı sorular hazırlayın arkadaşlar.

• Öğretim programı olmayan seçmeli derslerde -varsa- ilgili derslere ait öğretim programlarının
amaç ve açıklamaları da dikkate alınarak zümre öğretmenler kurulunca hazırlanacak programlar uygulanır.

İstanbul'da yayınlanan soru konu dağılım tablosunda mesleki gelişim atölyesi konu dağılımı yanlış yapılmış. Kitap ikiye bölünüp sanki kitabın yarısı 1.sınava dahil gibi tasarlamışlar. Siz konu dağılımını nasıl yaptınız bu derste? Yani hangi senaryoyu uyguluyorsunuz?

arkadaşlar il milli eğitimin yayınladığı excel tablosu 2 saate göre ayarlanmış. bizde ders sayılı 1 saat. yıllık plana göre sınav yapmam gerekir. senaryodan kazanım çıkartabiliyor muyuz? ya da bu durumda nasıl bir çözüm önerirsiniz.

Bulunduğumuz il ortak sınavlar arasına almadıysa dersimizi, senaryo falan da yok. Ne yapmamız gerekiyor? Önceden olduğu gibi istediğimiz tarihlerde açık uçlu yapmıyor muyuz? Yapıyorsak sınav tarihleri ortak sınav haftalarının dışında mı olması gerekiyor.
Bütün sınıfları aynı anda ortak sınav yapmak daha kolay hocam hem derslerimizde sınavlara gitmemiş oluyor. Ama bizde de senaryo yok her hafta işlediğim konudan en az 1 soru çıkmak üzere açık uçlu soracağım

Sayın hocalarım BEP li çocuklara nasıl sınav yapmayı düşünüyorsunuz? Bazı çocukların yazmada okumada sorunu olabiliyor.

Temel derslerde BEP'li öğrencilere ayrı sınav yapılıyor. Bilişim dersinde yapılmıyor.

Temel derslerde BEP'li öğrencilere ayrı sınav yapılıyor. Bilişim dersinde yapılmıyor.
Sn. hocam peki yazmada sorunu olan çocukları nasıl yapmalı. Açık uçlu sorularda sorun çıkacak öğrenciler var. Yazmada sorunu olanlar var.

bilişim dersinde yapılmıyor diye bir yönetmelik maddesi ben duymadım sayın hocam. öğretim yılı başında yapılan bep toplantısında bunun kararı ders bazlı alınır. hangi derslerden bep yapılacak kararı alındıysa o dersin sınavının da ayrı yapılması gerekir.

Arkadaşlar bizim ilde 2 senaryo hazırlanmış ve 2 senaryoda da 15 soru var. ben 10 soru soramazmıyım acaba?

dün zümrelerden biri whatsapp grubuna il milli eğitim sitesine lise bty dersinin konu-soru dağılım tablolarının eklendiğini yazdı. cuma günü baktığımda yoktu. bugün tatil olmasa sınav yapacaktım. yayınlamak için son günü bulmuşlar. şimdi milli eğitimin senaryosuna göre değişiklik yapsam mı diye düşünüyorum.

Selamlar,
Ben bu sene ilk defa yıllık planla oynayıp 6. sınıflarda programlama problem çözme konularını sene başına kaydırdım. Geçen sene bıraktığımız yerden devam etmek sonra eldeki araçlarla diğer konuları üreterek işlemek mantıklı ve eğlenceli gelmişti.
Şimdi 6. sınıfları yazılı yapmam çok zor zaten yayınlanan kazanımlarda sadece 1. dönemi yayınlamışlar. Ne yapacağımı şaşırdım.

Bu yıllık plan değişikliğini ve uygulama sınavları zümrede yazmıştım ama müdür yardımcısı vs okumadığı için öyle kimse müdahale etmedi. Ben de ortak sınavlara bu kadar dahil olmadığımız bilgisi :(

Geri