Bilişim Dersi Ortak Sınavı

Kodla Büyü

EnTRoPi

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Halen kafam çok karışık. Yönetmeliğe göre 15 gün sonra sınav yapacağım ama nasıl bir sınav yapmam gerektiğini bilmiyorum. Kesin ve net bir bilgi yok. Ortak sınav yapacaksak çoktan seçmeli sorabilecek miyim? Bizim dersimizin bu sene ortak sınavı yok mu? Ne ilden ne de bakanlıktan branş bazında ve açıklamalı bir bilgi yok.
Siz nasıl bir sınav yapacaksınız?

Hocam sınavımız ortak değil, bize ilden gelen bilgilendirme o şekilde bir de açık uçlu soru sormanız gerekiyor. Tüm sorular açık uçlu olacaktır. Test çoktan seçmeli uygulama sınavı 1. sınavlarda yok bilginiz olsun.

Hocam il memden bize söylenen, açık uçlu veya kısa cevaplı olacağı yönünde. Maksimum 10 soru. Konu kazanım tabloları da paylaşıldı.

senaryolar var 1,2,3 hangi senaryoya göre hazırlayacaz?Bizim ülkede senaryo bolluğu var:D insanın kafası karışıyor.Bir de tutanak tutmalısınız deniyor.

Soru sınırlaması nerede yazıyor? Soruların tamamı nasıl açık uçlu olacak? Ana branşlarda uygulanır bence denilenler.

bizim branş için açık uçlu sorular olacağı ile ilgili bilgiyi nereden edindiniz acaba?

Soru sınırlaması nerede yazıyor? Soruların tamamı nasıl açık uçlu olacak? Ana branşlarda uygulanır bence denilenler.
Bazı iller meb'in yazısını kendine göre yorumlayıp müzik,beden görsel sanatları da eklemiş.Hukuksuz usulsuz kendi kafalarına göre yorumlayıp dikte
ediyorlar.Benim gördüğüm o.Herkes bir mana çıkarıyor meb'in yazısından.

Açık uçlu, eşleştirme, doğru yanlış, çoktan seçmeli, kısa yanıt, cümle tamamlama gibi ölçme yöntemleri birlikte kullanılabilir bence. Türkiye 81 il. Her okul ve coğrafya olanakları farklı. Öğretmen ortama ve imkanlarına göre en iyi dersi anlatmaya gayret eder. Kimi tafsilatlı anlatır, kimisi imkana göre yüzeysel anlatır. Soruların dağılımı ve çeşitliliği de ona göre değişir. Ortak tek tip bireysel farklılıkları görmezden gelerek soru hazırlamak ne kadar doğru olur bilemedim. Açık uçlu olsun ama tamamı değil. Duygu ve düşüncelerini ifade etsin çocuk, anladıklarını yazsın. Buna varız. Lakin tamamı olmamalı bence.

Açık uçlu, eşleştirme, doğru yanlış, çoktan seçmeli, kısa yanıt, cümle tamamlama gibi ölçme yöntemleri birlikte kullanılabilir bence. Türkiye 81 il. Her okul ve coğrafya olanakları farklı. Öğretmen ortama ve imkanlarına göre en iyi dersi anlatmaya gayret eder. Kimi tafsilatlı anlatır, kimisi imkana göre yüzeysel anlatır. Soruların dağılımı ve çeşitliliği de ona göre değişir. Ortak tek tip bireysel farklılıkları görmezden gelerek soru hazırlamak ne kadar doğru olur bilemedim. Açık uçlu olsun ama tamamı değil. Duygu ve düşüncelerini ifade etsin çocuk, anladıklarını yazsın. Buna varız. Lakin tamamı olmamalı bence.
Bence şöyle böyle olur demenin bir anlamı yok. Test yok diyorlar. Açık uçlu İsa cevaplı sorarız bizde işini garantiye al. Açık uçlu yap hocam

• Beğen
Tepkiler: bt^
Çok kısa bir süre kaldı sınavları yapmamıza. Ortak yazılı sınavın biraz sıkıntıları olacak galiba. Acaba uygulama sınavı mı yapsak? Gerçi uygulama sınavı da pek uygulanabilir değil ama...

Ben anlamadım, klasik 5-10 soruluk yazılı mı yapacağız ? Bu sınav uygulamalı olmaz zaten uygulamalı konular yok. Her sene ilk sınavım test sonrakiler uygulama olur. Bu ilk sınavı test yerine klasik yapacağız o zaman ? 450 tane klasik yazılıyı nasıl okuyacağız acaba. Kaç gün sürer kim bilir ? :(

her okul farklı ama müfredat aynı. sınav derslerinde de meslek lisesi mezunu matematikten şunu görmez ona göre sınav yapalım denilmez, denilmemeli.

Bence ortaokul 7. sınıftan itibaren tüm ülke geneli merkezi sınavlar yapılmalı. hatta soruları bakanlık hazırlamalı, müfredatı, programları her şeyi yapan bakanlık, soruları da hazırlamalı, tabiki cevap anahtarıyla birlikte, değerlendirirken yoruma gerek kalmadan. Bu öğretmenin işini de kolaylaştırır.

Bu forumda yapacağı sınavın cevabını da isteyen öğretmenler vardı. Cevabını bilmediğin soruyu sınavda sorma bir zahmet!

Bakanlığın soracağı soruları da bizler hazırlamalıyız, eba soru havuzuna girerek. Bu iş için aslında sistem hazır. Gerektiğinde sınavlar online bile yapılabilir bazı dersler için. Mesela bizim bölüm/branş buna çok uygun.

Hocam bizimle ilgili değil diye biliyorum tabi ilinizden yazı gelmediyse. Ben her zaman nasıl yapıyorsam öyle yapmayı düşünüyorum. Ölçme değerlendirme işlerinde test yapmayın diyorlar ama bebeklikten beri yapılan her sınavı test yapıyorlar. Bizim yapmamıza engel değil ama 6 branştan(ortaokul) öyle olacak diye biliyorum. Hatta ortak sınavları,kazanımları,soruların konu dağılımları bile o dersler için açıklandı.

Bilişim sınavlarının nasıl olacağına ilişkin eline il yada ilçeden resmi yazı ulaşan varsa buraya eklermisiniz arkadaşlar?
Sınav tarihleri geliyor ama hala net bir durum yok.

Seçmeli robotik ve kodlama dersine giriyorum, 5.sınıf ve yazılısı nasıl olacak acaba

Bu toz duman kalkana kadar her yerde farklı uygulamalar olur.
Benim açık uçluya alıştırmaya çalışacağım çocuk liseye/yükseköğretime geçişte çoktan seçmeliyle muhatap olacak.
Bakalım bu uygulamanın ömrü ne kadar sürecek.

Her il kendi sayfasında Ortak sınavlar konu soru dağılım tablolarını yayınlamış olması lazım. DYS üzerinden yakında yazısı size ulaşır. Ölçme değerlendirmeye yönelik yönetmelik ve yönerge de yayınlandı. Çok telaş etmeyin.

Yönerge : http://meb.ai/p5k2GB
Yönetmelik : https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=40317&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5
e) Ülke, il ve ilçe geneli yapılacak ortak yazılı sınavlar hariç okullar tarafından yapılacak tüm sınavlar açık uçlu veya açık uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşan yazılı yoklama şeklinde yapılır.

Burada yazdığına göre tüm sorular açık uçlu olmalı.

MİLLÎ EĞİTİMBAKANLIĞI ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME YÖNETMELİĞİ
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Sınav Uygulama Esasları ile Ulusal ve Uluslararası İzleme Araştırmaları

d) Uygulamalı sınavlar hariç, öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere birden fazla şubede okutulan derslerin sınavlarının ortak yapılması esastır. Bu sınavların şube ve sınıflar bazında analizleri yapılır. Konu ve kazanımeksikliği görülen öğrencilerin durumları, ders öğretmeni ve eğitim kurumusınıf/alan zümreleri tarafından yeniden değerlendirilir.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YAZILI VE UYGULAMALI SINAVLAR YÖNERGESİ
İKİNCİ BÖLÜM
Sınav Uygulama Esasları

e) Ülke, il ve ilçe geneli yapılacak ortak yazılı sınavlar hariç okullar tarafından yapılacak tüm sınavlar açık uçlu veya açık uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşan yazılı yoklama şeklinde yapılır.

Yönetmeliğe göre okulların yapacağı sınavlarda "Uygulamalı Sınav" vardır ve yapılabilir diyor. Yönergeye göre de okulların yapacağı sınavlarda "Uygulamalı Sınav" diye birşey yoktur. Okulların yapacağı tüm sınavlar yazılı olmak zorundadır.

Deveye "Boynun Eğri" demişler, "Nerem doğru ki" demiş.

Bizde süreç şöyle oldu. İlçe zümre başkanlarını ilde toplantıya çağırdırlar. Ben de ilçe zümreni başkanı olarak toplantıya katıldım. İlk önce il ölçme değerlendirme merkezi müdürü bize bir sunum yaptı. Bakanlığın talimatlarını bize aktardı. Kesinlikle çoktan seçmeli, boşluk doldurma, eşleştirme vb. şekilde soru sorulmayacak, sadece açık uçlu ve kısa cevaplı sorular olacak denildi. Sorular açık uçlu ve kısa cevaplı olacağı için hem sınav kağıtlarını okuma işi hem de öğrencinin sınavı yetiştirme olayı gözönünde bulundurularak sınavların 10 soruyu geçmemesi tavsiye edildi. Her zümreye boş soru dağılım tablosu verildi. Daha sonra her zümre boş bir sınıfa geçip hangi kazanımlardan kaç soru sorulacağını seçti. Biz de bilişim zümresi olarak diğer ilçelerle birlikte ortaklaşa kararlar alıp 10 soruluk kazanım seçtik. İki farklı senaryo oluşturduk. Senaryonun birini bilişim sınıfı olanlar için diğer senaryoyu da bilişim sınıfı olmayanlar için oluşturmaya çalıştık. Daha sonra soru dağılım tablosunun çıktısını alıp herkes imzadıktan sonra teslim ettik. Süreç bu şekilde oldu bizde.
Uygulama sınavı yapmak isteyenler oldu. Ancak sene başı zümre toplantı tutanağında uygulama sınavı yapılabilir ibaresi herkeste olmadığı için uygulama sınavı yapamadık. İkinci dönem sene başı toplantı tutanağında uygulama sınavı yapılabilir kararı aldığımız takdirde ikinci dönem isteyen öğretmenler uygulama sınavı yapabilir denildi.

Bizde süreç şöyle oldu. İlçe zümre başkanlarını ilde toplantıya çağırdırlar. Ben de ilçe zümreni başkanı olarak toplantıya katıldım. İlk önce il ölçme değerlendirme merkezi müdürü bize bir sunum yaptı. Bakanlığın talimatlarını bize aktardı. Kesinlikle çoktan seçmeli, boşluk doldurma, eşleştirme vb. şekilde soru sorulmayacak, sadece açık uçlu ve kısa cevaplı sorular olacak denildi. Sorular açık uçlu ve kısa cevaplı olacağı için hem sınav kağıtlarını okuma işi hem de öğrencinin sınavı yetiştirme olayı gözönünde bulundurularak sınavların 10 soruyu geçmemesi tavsiye edildi. Her zümreye boş soru dağılım tablosu verildi. Daha sonra her zümre boş bir sınıfa geçip hangi kazanımlardan kaç soru sorulacağını seçti. Biz de bilişim zümresi olarak diğer ilçelerle birlikte ortaklaşa kararlar alıp 10 soruluk kazanım seçtik. İki farklı senaryo oluşturduk. Senaryonun birini bilişim sınıfı olanlar için diğer senaryoyu da bilişim sınıfı olmayanlar için oluşturmaya çalıştık. Daha sonra soru dağılım tablosunun çıktısını alıp herkes imzadıktan sonra teslim ettik. Süreç bu şekilde oldu bizde.
Uygulama sınavı yapmak isteyenler oldu. Ancak sene başı zümre toplantı tutanağında uygulama sınavı yapılabilir ibaresi herkeste olmadığı için uygulama sınavı yapamadık. İkinci dönem sene başı toplantı tutanağında uygulama sınavı yapılabilir kararı aldığımız takdirde ikinci dönem isteyen öğretmenler uygulama sınavı yapabilir denildi.
Hocam Sakarya'da misiniz ? Bize de iki farklı senaryodan istediginize göre hazırlanacak dendi ildeki zümreden sonra.

Uygulamalı sınav yapan arkadaşlar, Uygulama sınavı ile ortaya çıkan ürünün sürecini mi puanlıyorsunuz?
Yoksa sınavı online da hazırlayıp yine klavyeden cevap yazdırmayı mı kastediyorsunuz . Yani kağıt sınavını online çevirmekten mi bahsediyorsunuz?

Uygulamalı sınav yapan arkadaşlar, Uygulama sınavı ile ortaya çıkan ürünün sürecini mi puanlıyorsunuz?
Yoksa sınavı online da hazırlayıp yine klavyeden cevap yazdırmayı mı kastediyorsunuz . Yani kağıt sınavını online çevirmekten mi bahsediyorsunuz?
Hocam Tablo oluşturtacaksınız sınavda mesela bunu yazılı yaparsanız kodları kağıda yazar ama uygulama sınavında ise bunu bilgisayar ortamında yapar sıze web sayfasını bılgısayar ortamında verır. Meslek liselerinin uygulama sınavları olmadan nasıl olacak bılmıyorum. Birde ucunu nasıl açacağız bu soruların onu da bilmiyorum.

Hocam Tablo oluşturtacaksınız sınavda mesela bunu yazılı yaparsanız kodları kağıda yazar ama uygulama sınavında ise bunu bilgisayar ortamında yapar sıze web sayfasını bılgısayar ortamında verır. Meslek liselerinin uygulama sınavları olmadan nasıl olacak bılmıyorum. Birde ucunu nasıl açacağız bu soruların onu da bilmiyorum.
Geçen ay yayınlanan ölçme değerlendirme yönetmeliğine göre uygulama sınavı yapmak için zümresi karar almak ve müdürün onayı yeterli.
Açık uçlu soru yazılı sınav için geçerli...

Geri