Bilişim Dersi Konularının Sıkıcılığı

Kodla Büyü
Tamam hocam, en iyi öğretmen sizsiniz. Size bakıp feyz alıyoruz. Artık müsade edin de arkadaşlar derdini anlatsın.
İyi de dert dedikleri dert değil ki! Dert haline getiren kendileri.
Nasıl otursam'ı robotları anlatmak istemiyormuş beyefendi. 5.6. sınıflara gayet gerekli konular bana göre. Hepsi yazılımcı olacak diye bir şart yok. Herkesin yetenekleri kapasitesi farklı. Ki robotlar kunusu da yazılımla yapay zeka ile direk bağlantılı. Temeller, ilgiler bu konularla atılıyor. @hastasıyız dede

• Beğen
Tepkiler: omd
Millet deşarj olmayamı geliyor buraya... Hemen hemen her konuda kavga ediliyor... Gerçekten çok üzücü değil mi? Neden bu kadar sık kavga çıkıyor bu kadar mı egomuzun esiriyiz arkadaşlar??

• Beğen
Tepkiler: omd
bilgisayar sınıfımız yok, her sene ilk dönemi atlatıp ikinci dönem kodlama konularına gelene kadar 9 doğuruyorum, öğrenciler derste sürekli esniyorlar buda beni sıkıyor, 2. dönem kodlama konularında canlanıyorlar. bu duruma sebep olarak birkaç tahminim var aslında ama sizin fikirlerinizi de almak istedim.

siz ne dersiniz?

sizde durumlar nasıl?
derste çok fazla kavram aynı anda yüklemeyin çocuklara ağır geliyor bize çok basit gelen teorik şeyler onlar için gerçekten matematikte denklemler konusunu ilk defa gören öğrenci ile aynı duruma geliyor yani 1-3 kavram yeterlidir klavyeyi bile anlatırken bi kerede bütün her şeyini verirseniz öğrenci zaten bildiğin klavye işte harf rakam bu kadar anlatmaya ne gerek var diyebilir kavram kavram gidince öğrene öğrene gidince ise klavyesi gerçekten hiç bu kadar bilmiyorduk diyen bir sürü öğrenci çıkar. Sorun birazda bizim anlatış ve karşımızdakini tanımayışımızdan bununda sebebi branşımızın oyuncağa çevrilmesinden yani bilişim teknolojileri öğretmenleri hiç bir zaman tas tamam öğretmenlik yapamadı her sene mutlaka bir sorunla karşı karşıya kalıp o yılın hevesini kaçırarak sadece gel git verilen işi yap çık git şeklinde bir çok yıllar geçmiştir haliyle bilişim teknolojileri öğretmenleri öğretmen ünvanında olsada derslerle ilgili bu kadar oynama bu branş öğretmenlerini öğretmenlikten soğuttu gerisi zaten zincir gibi birbirini takip etti olay bu....

Yıl 2022 bizdede muhterem kisi bilgisayarlar yıpranmasın eskimesin diye Bilişim Lab ını kapadı. Dersi sınıfta işliyoruz. Banada LAB da ders işlemek öğretmen için daha kolay sınıfta işleki, mesleğinin hakkını ver dedi.Yapacak bisey yok. Birilerinin elinde bazı şeyler ve aşağıdan yukarıya sendika ayağı ile orgutlenmişler.

Yıl 2022 bizdedw muhterem kisi bilgisayarlar yıpranmasın eskimesin diye Bilişim Lab ını kapadı. Dersi sınıfta işliyoruz. Banada LAB da ders işlemek öğretmen için daha kolay sınıfta işleki, mesleğinin hakkını ver dedi. Burası benim. Şahda benim vezirde benim dedi. Aksine hareket edersen soruşturma açarım. Süründürürüm seni dedi. Yapacak bisey yok. Birilerinin elinde bazı şeyler ve aşağıdan yukarıya sendika ayağı ile orgutlenmişler. Artık kafalarına görede racon kesebiliyorlar.
yuh artık, nasıl okullar var ya

bilgisayar sınıfımız yok, her sene ilk dönemi atlatıp ikinci dönem kodlama konularına gelene kadar 9 doğuruyorum, öğrenciler derste sürekli esniyorlar buda beni sıkıyor, 2. dönem kodlama konularında canlanıyorlar. bu duruma sebep olarak birkaç tahminim var aslında ama sizin fikirlerinizi de almak istedim.

siz ne dersiniz?

sizde durumlar nasıl?
9 doğuracan ki mesleğin hakkını verecen hocam. Lab in olsa daha rahat ederdin. Senin rahatını mı düşünsünler şimdi yani. Malum sendikaya gir 9 doğuran tarafta değil doğurtan tarafta ol ne bilim artık bul bir yolunu. 😀

açıkçası ben bilişim dersinin 7-8 teknoloji tasarım dersinin 5-6 lara olması gerektiğini düşünüyorum.
Yıllardır her ortamda savunduğum düşünce hocam, 5. ve 6. sınıf çocuklarının kodlama gibi soyut temelli konuyu öğrenebilecek bilişsel gelişimin tamamlanmadığını düşünmüyorum. Ayrıca Teknoloji ve Tasarım dersinin de psikomotor becerilerin tamamlanmaya başlandığı 5. ve 6. sınıflara daha uygun olduğunu düşünüyorum.

bu sitede ne yazsan iş siyasete dolayısı ile sendikaya gidiyor, ben eğitimden bahsediyorum müfredat sıkıcı diyorum adam sanki hükümeti eleştirmişim gibi bakanlığı savunmaya geçiyor, yada tam tersi diğeri malum sendikaya geç kendini koru diyor, hay allahım ya, hadi askere gidince aklınızı kapıda bırakıp nizamiyeye giriyorsunuzda siteye girerken ne oluyor size onu bilmiyorum.o_O:)

İyi de dert dedikleri dert değil ki! Dert haline getiren kendileri.
Nasıl otursam'ı robotları anlatmak istemiyormuş beyefendi. 5.6. sınıflara gayet gerekli konular bana göre. Hepsi yazılımcı olacak diye bir şart yok. Herkesin yetenekleri kapasitesi farklı. Ki robotlar kunusu da yazılımla yapay zeka ile direk bağlantılı. Temeller, ilgiler bu konularla atılıyor. @hastasıyız dede
arkadaşım robotun ne olduğunu herkes biliyor, robot nedir diye çocuğa anlatmaya gerek yok ondan bahsediyorum anlatmak istemediğimden değil, sen baya baya öğretmen cilik oynuyorsun, at gözlüğü pardon sanal gerçeklik gözlüğü takmaya devam et, neyse seninle zaman harcamaya değmez konu saptırmada yüksek lisans yapmayı düşün bence, çok bilgili birine benziyorsun. 🧐🤪🥲🤮

Muhafazakar bir toplum olduğumuz için yenilikleri algılayamıyoruz. Bizim yaşadığımız temel sıkıntı da bu. Aynı sıkıntıyı yazılımcılar da yaşıyorlar, çoğu çareyi yurtdışına gitmekte buldu.

Bu beyin göçü o kadar zararlı ki memlekete, bugün bir bankanın teknoloji altyapısı çöktü. Üstelik bu sadece bir başlangıç. Teknoloji üretmeyi geçtim, onu kullanacak beyin bile kalmadı memlekette.

Geçen hafta rehberlikçinin bilgisayarı için odasına gittim. Formatı, driver'ı, yazıcısı derken yaklaşık 3 ders odasında kaldım. 3 ders boyunca ne bir öğrenci, ne bir öğretmen, ne bir veli, ne de bir idareci geldi. O sırada arkadaş kitabını okudu, çay ocağından kendine kahve söyledi, alışveriş sitelerinde dolaştı, sonra çocuğunun bakıcısıyla konuştu 1 saat vs... Okulumuz merkezi ve kalabalık bir okul ama bir kişi bile gelmedi odasına. O arkadaş da hiç rahatsız değildi bu durumdan.
O durumun üstüne bu başlıktaki mesajları okuyunca insan ne düşüneceğini bilemiyor. Btr mi olsun ders mi olsun? Ders olursa bt lab'lı mı olsun bt lab'sız mı olsun? Hatta hiç ders olmasın mı? Biribirini iktidarın veya muhalefetin adamı olarak suçlayanlar...
Bu branşın değersiz görülmesi ve birlik olamaması her geçen gün daha da kötüye götürüyor geleceğimizi.

Arkadaşlar gerçekten bazı okullarda lab. Olsa da olmasa da önemseniyor. Bir önceki okulumda ne lab. Ne akıllı tahta vardı ama çocukların sosyo ekonomik düzeyi yüksekti ısrarla bana kurs açtırıp ardunio setleri aldılar, laptoplarını getirip götürdüler ve birsürü yarışmaya başvurduk, sıkıcı konularda da eğlenceli konularda da ağzımın içine bakıyorlardı, 20 saat kursum vardı talep patlaması olmuştu, 7 yılda 1 kere PC tamiri vs uğraşmadım talep dahi etmediler hiç, dışardan destek alıyorlardı. Şimdiki okulumda tahta var lab. Var ama çocuklar hayatında ilk defa bilgisayara dokunuyor o yüzden sözel birşey anlatamıyorsun bir bıraksa da bilgisayar kullansak diye düşünüyorlar ki evlerinde de yok, okul da bana tamirci gözüyle bakıyor boşver dersi gel memurun bilgisayarı yap, ödevlendir gel boşver düşüncesindeler. Bence sıkılmaları sevmeleri öğretmene değil de büyük oranda okulun bulunduğu sosyo ekonomik duruma bağlı o yüzden sıkmayın canınızı su akar yolunu bulur:)

e bari konuyuda kaldırın herzamanki gibi sonu hüsran. 🤮 :)
Maalesef tartışırken kendi düşüncemizi aktarmaktan öte karşıdakini yermeye başlıyoruz belirli bir süre sonra. Sen bunu dedin, o şöyle yaptı çıkmazına giriyoruz. Alternatif çözümler getiren arkadaşları tebrik ediyorum.
Yönetim konuyu kaldırmasın çünkü çok değerli bir konu başlığı bence. Bazen en güzel fikirler sıkıntıdan doğar. Ancak tartışmayı bireyselleştirip ocu bucu kıvamına getirenleri tartışma dışı bırakmak bazen tartışmanın doğru yöne gitmesini sağlayabilir.

Forum kurallarını ihlal eden bazı üyeler, durumuna göre belirli süre ile banlandı. Forumdan istifade eden 100 binden fazla üyenin huzuru için maalesef bu tür yaptırımlara mecbur kalıyoruz.

Ayrıca, malum iki kutuplu siyasi bir bakış açısı ile foruma giren ve her fırsatta karşı görüşten birilerini tahrik eden üyelerimiz: Lütfen vazgeçin artık. İnanın saysak 20 kişiyi geçmezsiniz ama gerçekten forumu yordunuz...

Geri