Bilişim Dersi Konularının Sıkıcılığı

Kodla Büyü
Deftere not aldırın.

Varsa akıllı tahtadan notlarınızı yansıtıp yazdırın. Arada ilgili anlatımları, açıklamaları yapın. Sorularınızı sorun. Ödev verin. Yazı yazdırırsanız:

1-Boğazınız patlamaz.

2- Öğrencilerini yazı yazarken problemler en aza iniyor.

3- Daha iyi öğreniyorlar. Sınav için ellerinde not oluyor. Kitap, fotokopi vb. materyallere gerek kalmıyor.

BT sınıfı olmayan öğretmen için en iyi yöntem olduğunu tecrübe ile söylüyorum.

Konuları sıkıcı bulan sanırım tek ben değilmişim. Alternatif öğretim programı uygulamak isteyenler yazdığımız etkinlik kitapları inceleyebilirler. Benim daha çok hoşuma gidiyor açıkçası.

açıkçası ben bilişim dersinin 7-8 teknoloji tasarım dersinin 5-6 lara olması gerektiğini düşünüyorum.
Bence ikiside 5, 6 ve 7 de olmalı. Bu sınav sisteminde 8 lerde bilişim dersi çok mantıklı gözükmüyor. Seçmeli bile olsa. Tabi olmasını ister miyim. Her kademe de olsun bence. o zaman da sınav sistemiyle ilgili değişiklikler olmalı.

bilgisayar sınıfımız yok, her sene ilk dönemi atlatıp ikinci dönem kodlama konularına gelene kadar 9 doğuruyorum, öğrenciler derste sürekli esniyorlar buda beni sıkıyor, 2. dönem kodlama konularında canlanıyorlar. bu duruma sebep olarak birkaç tahminim var aslında ama sizin fikirlerinizi de almak istedim.

siz ne dersiniz?

sizde durumlar nasıl?
benim dersimde esnemiyorlar. müfradata göre dersleri işliyorum.Gayet faydalı ve yerine göre eğlenceli oluyor ders. Derste öğrencileri esnetmeyecek olan sizsiniz. Müfratadı olumsuz eleştirmeyi bırakıp faydalarına inanarak dersi işlerseniz belki siz de enerjik olursunuz ,öğrenciler de.
Bilişim teknolojileri kavramının içinde sadece kodlama yok. Bazı öğretmenler istiyor ki sadece kodlama yapayım. Ama mesela 6. Sınıflarda işlenen bileşimle değişim İşletim sistemleri, Dosyalarım nerede ve Artık daha bilinçliyim konuları onların yaş seviyelerine göre gerekli ve ilgilerini çeken konular. Hatayı biraz da kendimizde arayalım !
Ayrıca bu konular için BT sınıfının da olmasına gerek yok.

açıkçası ben bilişim dersinin 7-8 teknoloji tasarım dersinin 5-6 lara olması gerektiğini düşünüyorum.
Bilişim dersi özellikle yazılım kısmı ne kadar önce öğrenilir ise o kadar daha iyi olur aslında çünkü yabancı dil gibi bilgisayar dilleri de erken yaşta öğrenilmesi gereken kazanımlardır. Basitçe beyin ne kadar genç ise o kadar daha iyi kavrar. Scratch veya code.org gibi sitelerin çıkması da aynı nedendendir.

Ben de tersine şeyler söyleyeceğim: Bu yıl Bt lab olmayan bir okula geldim, gençleştim resmen :) Bt lab a öğrenci sok, çıkar, toparla... Tamiri, bakımı, tozu, toprağı... Sınıfta öğrencilerin ders yerine bilgisayarla vakit geçirme isteğini törpülemeye çalışma gayretlerimiz... Tüm bunlar çok büyük zorluklarmış.

Sadece 5.sınıflara ilk sınava kadar teorik konular anlatıyorum sonra hiç yok. 6larda hiç teorik konu işlemiyorum. code.org, scratch,tinkercad, ofis, web 2.0 araçları ve benzeri hep uygulamaya dönük dersler yapıyorum. Yıllık plandan deftere yazdıklarımla işlediğim dersin hiç alakası yok nerdeyse. Burda yazılan yorumlar çok güzel. Ben de buradaki arkadaşlar gibi düşündüğüm için ve çok şükür her öğrenciye bir bilgisayar düşen bir laboratuarım olduğu için böyle devam ediyorum. Yine de sorunlar olsa bile böyle daha verimli olduğunu düşünüyorum. Bu başlık iyi oldu, olur da müfettiş falan gelir de, sen napıyorsun derse bu başlığı göstereceğim :)

Kendini kandırmaya gerek yok. Ders kaldırılmalı bencede. ders değersiz, öğretmenlerinde değersizlikten psikolojisi bozuk.

Ben de tersine şeyler söyleyeceğim: Bu yıl Bt lab olmayan bir okula geldim, gençleştim resmen :) Bt lab a öğrenci sok, çıkar, toparla... Tamiri, bakımı, tozu, toprağı... Sınıfta öğrencilerin ders yerine bilgisayarla vakit geçirme isteğini törpülemeye çalışma gayretlerimiz... Tüm bunlar çok büyük zorluklarmış.
Aynen katılıyorum. idare BT sınıfını kaldırınca rahatladım. Konular zaten tahtadan da işlenebiliyor. Neden BT sınıfını kullanmıyorsun gibi saçama sapan eleştirilerden de kurtuldum.

SİZİN ALDIĞINIZ MAAŞ HARAM OLABİLİR. ..
Bu nasıl bir ifade hocam. Hocamız derste yan gelip yatıyorum dememiş. Farklı konu anlatıyorum demiş. Neden aldığı maaş haram olsun. Ayrıca MEB öğretmenin konuları çevresel koşullara göre güncellemesini tavsiye ediyor. Bende zamanında fen lisesindeyken yıllık plana uymadım. Çünkü bilgisayarlar çok eskiydi. Müfredatta olmamasına rağmen C ce C++ anlattım. Çünkü bilgisayarlar C editörünü rahat açıyordu. Ayrıca öğrencilerin büyük çoğunluğu mühendislik fakültesini kazanıyor ve üni de programlama dersinde C görüyorlar. Onlara da temel olsun diye C anlattım. Şimdi benim de mi aldığım para haram. Planda robotik kodlama var, ama malzemem yok, pc ler eski başka da konu anlatamam deyip sınıfta otursam o zaman daha mı iyi olacaktı? Bence siz kendi aldığınız maaşı sorgulayın önce.

Ders konusu olsun BTR konusu olsun mevcut halinden daha iyi bir öneri bugüne kadar daha okumadım şu sitede

SİZİN ALDIĞINIZ MAAŞ HARAM OLABİLİR.
Şiddetle kınıyorum.

Sanıyorum kendinizi fetva veren bir makamda görüyorsunuz.

İmamlıktan mı geçtiniz öğretmenliğe yoksa müftülükten mi?

Bu forumda herkes aynı şeyi düşünmeyebilir elbette ama böyle bir ifade akıl alır gibi değil. Daha uygun bir üslupla ifade edilebilir. Ne bileyim;
"Ben öyle düşünmüyorum."
"Ben farklı düşünüyorum."
"Bana göre yanlış bir düşünce " gibi ifadeler kullanılmalı.

Fatih Sultan Mehmet bile vezirine;
"Kula kulun sorabileceği sorular sorun, Allah'ın soracağı soruları değil." diyor.

Üzücü bir paylaşım olmuş.

Moderatör tarafında düzenlendi:
benim dersimde esnemiyorlar. müfradata göre dersleri işliyorum.Gayet faydalı ve yerine göre eğlenceli oluyor ders. Derste öğrencileri esnetmeyecek olan sizsiniz. Müfratadı olumsuz eleştirmeyi bırakıp faydalarına inanarak dersi işlerseniz belki siz de enerjik olursunuz ,öğrenciler de.
Bilişim teknolojileri kavramının içinde sadece kodlama yok. Bazı öğretmenler istiyor ki sadece kodlama yapayım. Ama mesela 6. Sınıflarda işlenen bileşimle değişim İşletim sistemleri, Dosyalarım nerede ve Artık daha bilinçliyim konuları onların yaş seviyelerine göre gerekli ve ilgilerini çeken konular. Hatayı biraz da kendimizde arayalım !
Merak ediyorum, acaba 2. dönem ne işliyorsunuz hocam? Sosyal bilgiler dersinin müfredatı güzeldir tabii ama sosyal bilgilerin konusu bahsettiğiniz şeyler, bilgisayar bilimleri alanının değil.

Merak ediyorum, acaba 2. dönem ne işliyorsunuz hocam? Sosyal bilgiler dersinin müfredatı güzeldir tabii ama sosyal bilgilerin konusu bahsettiğiniz şeyler, bilgisayar bilimleri alanının değil.
Aklınız mı kıt sizin. Ben müfradatı takip ediyorum diyorum diyorum siz bana 2.dönem ne işliyorsunuz diye soruyorsunuz. Müfredata göre hazırlanmış klavuz kitaba bakarsanız tüm 1 seneye konuların dağıtıldığını görürsünüz. Zaten 6.sınıflarda 2dönem başı kodlamanın temel mantığı işleniyor. Son 1-2 ay scratch var.
Sizin gibi öğretmenler yüzünden zaten Bilişim teknolojileri dersinin önemi zayıflıyor. Siz "Artık daha bilinçliyim" konusunu sosyal bilgiler dersi konusu zannedecek kadar ve önemini kavrayamayacak kadar cahil davranıyorsunuz. Bana okul müdürüm bu konuların üzerinde çok dur diye tembih edip önemi üzerinde duruyor. Çocukların bilişim suçlarına bulaşmaması için bilinç oluşuyor bu gibi derslerde

Aklınız mı kıt sizin. Ben müfradatı takip ediyorum diyorum diyorum siz bana 2.dönem ne işliyorsunuz diye soruyorsunuz. Müfredata göre hazırlanmış klavuz kitaba bakarsanız tüm 1 seneye konuların dağıtıldığını görürsünüz. Zaten 6.sınıflarda 2dönem başı kodlamanın temel mantığı işleniyor. Son 1-2 ay scratch var.
Sizin gibi öğretmenler yüzünden zaten Bilişim teknolojileri dersinin önemi zayıflıyor. Siz "Artık daha bilinçliyim" konusunu sosyal bilgiler dersi konusu zannedecek kadar ve önemini kavrayamayacak kadar cahil davranıyorsunuz. Bana okul müdürüm bu konuların üzerinde çok dur diye tembih edip önemi üzerinde duruyor. Çocukların bilişim suçlarına bulaşmaması için bilinç oluşuyor bu gibi derslerde
Haddini bil, ağzından çıkanlara mukayyet ol. Müfredat kötü diyoruz, yanlış diyoruz biz de, sen hangi kısmını anlamakta zorlanıyorsun? Sen müfredatta var ve işlerken zevk alıyorsun diye o müfredat bilgisayar bilimleri alanına ait olmuyor. Aynı konular sosyal bilgiler dersinde defaatle işleniyor.
Her işlediğin konu hoşuna gitti diye müfredat güzel olmuyor. Öyle olsaydı bütün öğretmenler beden eğitimi dersi işlerdi. Mantığa bak, bir de kendini akıllı addedip gelen geçene bilmişlik taslıyor.

İmam cemaat misali hocalarım biz de böyle dersek daha çok hırpalanırız gibime geliyor. Dersi anlamayan öğrenci için her ders sıkıcıdır bana göre. Başlık ilgi çekme üzerine olabilirdi bence.

Bilişim Sınıfı Ofis Programlarını ve Kodlama anlatırken uygulama yapmak için şart ama sözel konuları anlatırken teknoloji sitelerinden güncel, öğrencilerin ilgisini çekecek örnekler vermek, bazı konularda çocukların ilgisi olan oyunlardan biraz bahsetmek sözel konuları işlerken öğrencilerin dikkatini çekmek için çok fayda sağlıyor. BT Sınıfı varsa derse olan ilgiyi azaltan en büyük engel aşırı kalabalık sınıflar!

arkadaşım, bakanlık dersi önemsemiyor, veli dersi önemsemiyor, öğrenci dersi önemsemiyor, ben dersi eğlenceli hale getirmek için maymun taklidi yapmak istemiyorum, gerçekler ne ise odur, mesela neden diğer branş öğetmenleri dersi eğlenceli hale getirmek için bir çaba harcamıyorlarda biz harcıyoruz, eğitim sistemi kökten çarpık ve bozuk, eğitimli insanlar eleştrinin gerekli olduğunu bilir ama sen öğretmencilik oynamak istiyorsun, ben iyi öğretmenim havalarına girmişsin, seni kırmayayım en hafif tabirle cevabım yaw he he .... 😂

yalnız değilmişim..atandığımdan beri labım yok desem yeri..illk atandığım köy okulu dışında labım olmadı ve cidden cok sıkıldım.Çocuklara da bana da eziyet ,onların zamanını çalıyormuşum gibi hissediyorum.pırıl pırıllar ve malesef berbat bir sistemde harcanıyorlar.

arkadaşım, bakanlık dersi önemsemiyor, veli dersi önemsemiyor, öğrenci dersi önemsemiyor, ben dersi eğlenceli hale getirmek için maymun taklidi yapmak istemiyorum, gerçekler ne ise odur, mesela neden diğer branş öğetmenleri dersi eğlenceli hale getirmek için bir çaba harcamıyorlarda biz harcıyoruz, eğitim sistemi kökten çarpık ve bozuk, eğitimli insanlar eleştrinin gerekli olduğunu bilir ama sen öğretmencilik oynamak istiyorsun, ben iyi öğretmenim havalarına girmişsin, seni kırmayayım en hafif tabirle cevabım yaw he he .... 😂
Benim velim de öğrencilerim de dersi önemsiyor. Bakanlığın bir eksiği ders kitabı olmaması. Onun dışında gerekli olanlar yapılmış ki bu ders ve müfredat programı,öğretmen kılavuzu var. Dersi eğlenceli hale getirmenin yolları, test çözmek, videolar izletmek vs vs olabilir. Sizin konular malesef ilginizi çekmemiş,böyle olunca da derste tabi ki enerjik ve ilgili olamazsınız bu durum da öğrencilerinize yansır. Benim çalıştığım okulda en sevilen derslerden biriyim. Öğretmencilik yapmak nedir bilmiyorum ama öğretmenlik yapmaya çalışıyorum. Yerine göre onların gönlünü kazanmak için espiri de yaparım, bazen komik de olabilirim. Benim için sorun değil. Tadında ve kararında olursa bunlar da öğrencinin derse ilgisini odağını arttırır.

arkadaşım gerekli olan herşeyı yalnız sen değil hepimiz yapıyoruz, öyle bir yazıyorsunki sanki bunları bir tek sen yapıyorsun, biz öğrenciyi sevmiyoruz, okulu sevmiyoruz dersi sevmiyoruz.
espri de yapıyoruz gerekli olan ne varsa hepsinide yapıyoruz, bahsettiğimiz o değil.
dersin içeriği ne bizim nede öğrencinin ilgisini çekmiyor, bilişim dersi bu olmamalı, dersimiz sadece tübitakta hava atma aracı olarak kullanılmamalı,
yok doğru oturmalıyız yoksa belimiz ağırır, yok bilişim teknolojilerinin faydaları, yok robot nedir, bilgisayar nedir falan filan.

ayrıyetten velinin ve öğrencinin dersi önemsediğine beni kimse inandıramaz kendini kandırıyorsun. helede bakanlığın. belkide polyyanna ile akrabalığın vardır. :)

Meselemiz materyal meselesi değil bence. Başlığı açan arkadaş bence hepimizin içinden geçeni dile getirmiş.

Ama mevzu maalesef başka başka yerlere kayıyor.

Nasıl başarıyoruz bunu bilmiyorum.

Dersi sıkıcı olduğu için gereksiz gören ve kaldırılsın diyen zümrem, bilişim dersi yerine çocuklar için daha faydalı ve daha eğlenceli olacak ders önerin nedir?
Bilişim dersi sıkıcı olduğu için bu dersi gereksiz görmek yerine kendin ve öğrenciler için daha faydalı hale getirecek çalışmaları yapmak varken (bu sitede onlarca örneği mevcut), "ders sıkıcı, kaldırılsın" demek bu dersi yok sayanlara, değersiz görenlere karşı mağlubiyeti kabul etmek değil midir?
Bizim dersimiz diğer pek çok dersten farklı olarak belki her sene içeriği güncellenmesi gerekiyor. İçeriği kendi uygun gördüğünüz şekilde güncel hayattan içeriklerle verdiniz de hayır olmaz diyen mi oldu size?
Evet bizim isteğimizle, söylemlerimizle bakanlık karar almıyor ama biz kendimiz dersi kötülerek haklı olduğumuz durumlarda bize demezlermi siz kendiniz dersinizi gereksiz görüyorsunuz diye.
Ben daha bir tane rehberlikçi duymadım, "bize okullarda gerek yok.sadece bep'li öğrenciler için toplantı yaparız. arada da veli görüşmesi yaparız. okulda olmasakta olur" diyen. Aksine her atama dönemi en fazla onların sesi çıkar. Ya da matematik, fen netleri eksilerde gezer. Özel derse gitmese çocuklar sınavlarda başarılı olamaz. Bundan dolayı diğer zümrelerden "biz de hiç bir şey öğretemiyoruz, gereksiz fazla ders görüyor çocuklar, zaten kursta öğreniyorlar her şeyi" lafını duymadım hiç.
Ama Bilişim gereksiz ders, olmasa da olur! Bravo aynen devam!

Geri