Bilişim Dersi Konularının Sıkıcılığı

Kodla Büyü

hastasıyız dede

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
bilgisayar sınıfımız yok, her sene ilk dönemi atlatıp ikinci dönem kodlama konularına gelene kadar 9 doğuruyorum, öğrenciler derste sürekli esniyorlar buda beni sıkıyor, 2. dönem kodlama konularında canlanıyorlar. bu duruma sebep olarak birkaç tahminim var aslında ama sizin fikirlerinizi de almak istedim.

siz ne dersiniz?

sizde durumlar nasıl?

bilgisayar sınıfımız yok, her sene ilk dönemi atlatıp ikinci dönem kodlama konularına gelene kadar 9 doğuruyorum, öğrenciler derste sürekli esniyorlar buda beni sıkıyor, 2. dönem kodlama konularında canlanıyorlar. bu duruma sebep olarak birkaç tahminim var aslında ama sizin fikirlerinizi de almak istedim.

siz ne dersiniz?

sizde durumlar nasıl?
Atandığımdan beri laboratuvarlı okuldaydım ve konuları rahat bir şekilde işliyordum. Bu yıl il dışı ile laboratuarsız bir okula atandım. Kodlama vs konularını nasıl işliyorsunuz laboratuarsız hocam

1 hafta ben anlatıyorum, gelecek hafta tahtayı çocuklara bırakıyorum, kodlama olduğu zaman sıkılmıyorlar ama yinede bt sınıfı olmadan verim çok düşük.

1 ders birinci dönemden ,1 ders kodlama konularında devam edebilirsiniz. Öğrencinin ilgisini çekmek bence şarttır.

Etkinliklerde CLASSDOJO'dan zamanlayıcıyı açıyorum, her etkinlikte belirli süre veriyorum, etkinliği belirlenen sürede bitirenler tahtaya gelip akıllı tahtadan kendilerine CLASSDOJO üzerinden kendi isimlerine tıklayıp + veriyorlar, böylece hepsi yapmaya çalışıyor, çok etkili oluyor.

5. ve 6. sınıf 1. dönem derslerini hangi akıllı tasarlamış bilmiyorum ama dünyanın en aptalca işi olabilir. Sırf bir şeyin içinde bilgisayar veya internet kelimesi geçiyor diye hemen müfredata koymuşlar.

Hadi biri işgüzarlık yaptı, saçma sapan konuları ekledi; içlerinde bir akıllı yok mu ne biçim müfredat diyen? Wordmüş, powerpointmiş, etikmiş, vatandaşlıkmış. Ayrıca kesinlikle teknoloji tasarım dersi ile bu dersin yeri değişmeli.

Bari icerigi yeniden güncelleseler ve 50 sayfa da olsa bir kitap bassalar iyi olur
Evet ya içerik zaten değişmiyor, kitap neden basmazlar ki acaba. İçerik değişse de basılabilir ayrı konu. Kitap aldırsan dert aldırmasan yazmak dert, hadi yazdırdık scratchı, wordu powerpointi nasıl yazdıracaksın. Fotokopi çeksen en az 400 öğrenci...

Bilişim dersleri tamamen uygulamalı olmalı bence. Teorik konular tamamen kaldırılmalı. Şahsen ben böyle düşünüyorum.

Ne o öyle, tarih dersi anlatır gibi.

FlowChart veya FlowTurk akış diyagramı
Code.org
Scratch
TinkerCad
Pivot
Arduino ile devre tasarımı
Canva
Web 2.0 araçları
VS.

Ama aşırıya kaçmayan içeriklerle olmalı. Robotik kodlama konusunda şahsen aşırı bir abartma olduğunu düşünüyorum.

Tabi bunların hepsi benim aklıma gelenler ve benim düşüncelerim.

Bilişim dersleri tamamen uygulamalı olmalı bence. Teorik konular tamamen kaldırılmalı. Şahsen ben böyle düşünüyorum.

Ne o öyle, tarih dersi anlatır gibi.

FlowChart veya FlowTurk akış diyagramı
Code.org
Scratch
TinkerCad
Pivot
Arduino ile devre tasarımı
Canva
Web 2.0 araçları
VS.

Ama aşırıya kaçmayan içeriklerle olmalı. Robotik kodlama konusunda şahsen aşırı bir abartma olduğunu düşünüyorum.

Tabi bunların hepsi benim aklıma gelenler ve benim düşüncelerim.
Lisede okurken bir tarih hocamız vardı , her ders sözlü yapardı, saygıyla andım kendisini

BT sınıfım var, 5 ve 6larda ilk iki ünite ciddi sıkıcı. BT sınıfının olup olmaması fark etmiyor, bilgisayarda yapılacak bişey yok çünkü. Etkinliklerle, fotokopilerle sağdan soldan bulduğum konularla ilgili videolarla falan zenginleştirmeye çalışıyorum...

Bilgisayar 2 kısımdan oluşur:donanım ve yazılım..Bu 2 kısma göre şekillenmeli.belki 7-8 de algoritma ve yazılım diye bir secmeli olabilir.algoritma 5.lere hiç olmuyor.deneyimledim çünkü.robotik kodlama yaptırıyorum diyen yüzde 90 kendi yapıyordur.6.siniflara belki mantıksal düşünme konuları koyulabilir.

Robotik kodlama Türkiye'deki çocuklara olmuyor.ulke eğitiminden mi bilmiyorum hiç kurs vermedim.iyi seviyede öğrenciyle karşılaşmadım.Belki dışarıdan hafif gözüküyor ders.fakat code.org daki bazı anasınıfı seviyelerinde bile zorlanıyor çocuklar.Bizim ülkede eğitim odaklı bir sistem yok.ogretim odaklı seçmeye dayalı bir sistem olunca IQ seviyesi istenen seviyeye gelmiyor.

Hocam zaten yapılan projeleri de hep biz öğretmenler yapıyoruz. Sonra bir kaç zeki öğrenciye anlatıyoruz. Onlar da kendi yapmış gibi anlatıyorlar.

Eğitim sistemimiz sadece sınava dayalı bir sistem olduğu için ana derslerin dışında kalan derslere pek bir önem verilmiyor.

Yani üretmeye dayalı bir sistem yok. Hiç bir öğrencinin "Hocam benim aklıma şöyle bir proje geldi." dediğine hiç rastlamadım ya da bir projeyi kendi yapıp getirdiğine. Onlar da veliler de haklı bence. Sistem bunu gerektiriyor çünkü. Eminim biz de kendi çocuklarımız için aynı şeyi düşünürdük. Sonuçta bir yerlere gelebilmek için hep o sınavları başarıyla geçmek gerekiyor. LGS, YKS, LYS, TYT, AYT, TEOG, OKS, SBS, STS isimler değişiyor ama sistem hep aynı.

Tabi buna da karşı çıkan arkadaşlarımız olacaktır ama ben sadece gerçekçiyim.

Ana derslerin dışında kalan tüm dersleri kaldırsalar ve yerine ana derslerin sayısını artırsalar, o derslerde daha çok konu anlatsalar, daha çok soru çözseler velilerin,idarenin itirazı bile olmaz. Daha çok memnun olurlar. Bana mı öyle geliyor yoksa bilmiyorum.

Müdürler bile "Aman hocam çocuklara yüksek not verelim ortalamaları yüksek olsun" diye ya ima ile ya da doğrudan bize yükleniyor.

Yani anlayacağınız dostlar, herkesin derdi not ya da sınav.

Senin hazırladığın projeler, bilim fuarları, yarışmalar sadece akademik görüntü verilmiş şovdan ibaret.

Gerçekten işi öğrenmiş kendi kendine bir şeyler yapabilen meraklı öğrenciler de vardır belki ama bunların oranı binde bir bile değildir gibi geliyor bana.

Moderatör tarafında düzenlendi:
LGS, YKS, LYS, TYT, AYT, TEOG
Bu sinavlari geciyorlarda ne oluyor hocam işsizler ordusuna eleman yetiştiriyorlar, bunu insanlarimiz bir türlü anlayamiyor, cocuklarini israrla okutmak isteyenlerle surekli tartisiyorum, okumak hayatini riske atmaktir ben olsam bu sistemde riske girmem, en yakin yoldan meslek secer hayata atilirim, kendi oglumada ogrencilerimede acik acik söylüyorum bunu.

Ben özellikle word, Excel ve PowerPoint kısmında zorlanıyorum. Mesela word anlatırken tahtaya sırayla bir öğrenci kaldırıyorum her öğrenci bir satır yazıyor. Listenin sonundaki öğrenciye gelene kadar ders bitiyor ve yerinde oturan öğrenci dersten kopuyor. En azından baştaki konularda öğrencilere yazdırıp anlatıyorum. Sonra learningapps, wordwall v.s gibi web 2.0 araçlarıyla yapılan etkinlerden biraz keyif alıyorlar.

Bu konuda tartışılanları daha iyi anlamak için bence dersimizin adını tartışmaya açmalıyız,
malumunuzdur ki dersimizin adı "Bilişim Teknolojileri ve Yazılım (BTY)" yani öğrencilerin dediği gibi "Bilgisayar" değil,
ben bu ad altında verilen bir derste sadece BT sınıfında uygulamaya yönelik içeriğin işlenmesi gerektiğini düşünmüyorum,
1. ve özellikle 2. üniteyi (Etik ve Güvenlik) çok önemsiyorum ve her yıl 5. sınıflarda üzerine basa basa uzunca anlatıyorum,
aynı ünitelerin 6. sınıfta çok benzer bir şekilde verilmesine bende karşıyım,
teknoloji tasarım ile sınıf düzeylerinin değişmesi konusuna bende katılıyorum,

Hocam zaten yapılan projeleri de hep biz öğretmenler yapıyoruz. Sonra bir kaç zeki öğrenciye anlatıyoruz. Onlar da kendi yapmış gibi anlatıyorlar.

Eğitim sistemimiz sadece sınava dayalı bir sistem olduğu için ana derslerin dışında kalan derslere pek bir önem verilmiyor.

Yani üretmeye dayalı bir sistem yok. Hiç bir öğrencinin "Hocam benim aklıma şöyle bir proje geldi." dediğine hiç rastlamadım ya da bir projeyi kendi yapıp getirdiğine. Onlar da veliler de haklı bence. Sistem bunu gerektiriyor çünkü. Eminim biz de kendi çocuklarımız için aynı şeyi düşünürdük. Sonuçta bir yerlere gelebilmek için hep o sınavları başarıyla geçmek gerekiyor. LGS, YKS, LYS, TYT, AYT, TEOG isimler değişiyor ama sistem hep aynı.

Tabi buna da karşı çıkan arkadaşlarımız olacaktır ama ben sadece gerçekçiyim.

Ana derslerin dışında kalan tüm dersleri kaldırsalar ve yerine ana derslerin sayısını artırsalar, o derslerde daha çok konu anlatsalar, daha çok soru çözseler kimsenin itirazı bile olmaz. Daha çok memnun olurlar. Bana mı öyle geliyor yoksa bilmiyorum.

Müdürler bile "Aman hocam çocuklara yüksek not verelim ortalamaları yüksek olsun" diye ya ima ile ya da doğrudan bize yükleniyor.

Yani anlayacağınız dostlar, herkesin derdi not ya da sınav.

Senin hazırladığın projeler, bilim fuarları, yarışmalar sadece akademik görüntü verilmiş şovdan ibaret.

Gerçekten işi öğrenmiş kendi kendine bir şeyler yapabilen meraklı öğrenciler de vardır belki ama bunların oranı binde bir bile değildir gibi geliyor bana.
sonuna kadar katılıyorum hocam. Hatta 6 ders öğretmeni sınıf sayıları fazla ilgilenemiyoruz diyorlar. Bir bakıyorsun kapanacak sınıfların başında BT lab.
Bence aslında hiç bir projeye hiç bir etkinliğe katılmamak en güzeli. Code week'e neredeyse her sene katıldım, sonuç ders seçmeli bile olmadı daha. Ben bıraktım hocalarım. çok sıkıldım artık. 8 sene oldu başlayalı. Bir umutla başlamıştım artık pek bir umudum kalmadı benim.

Bu konuda tartışılanları daha iyi anlamak için bence dersimizin adını tartışmaya açmalıyız,
malumunuzdur ki dersimizin adı "Bilişim Teknolojileri ve Yazılım (BTY)" yani öğrencilerin dediği gibi "Bilgisayar" değil,
ben bu ad altında verilen bir derste sadece BT sınıfında uygulamaya yönelik içeriğin işlenmesi gerektiğini düşünmüyorum,
1. ve özellikle 2. üniteyi (Etik ve Güvenlik) çok önemsiyorum ve her yıl 5. sınıflarda üzerine basa basa uzunca anlatıyorum,
aynı ünitelerin 6. sınıfta çok benzer bir şekilde verilmesine bende karşıyım,
teknoloji tasarım ile sınıf düzeylerinin değişmesi konusuna bende katılıyorum,
Hocam bahsettiğiniz konuları seminer ya da konferans şeklinde vermeliyiz bence. Etik günü, bilişim haftası gibi özel gün ve haftalarda dikkat çekici, ibret verici videolarla veya hayat hikayeleri ile bolca görselleştirilmiş şekilde olmalı diye düşünüyorum. Değilse derslerde 5 ve 6. sınıfta anlatıyoruz. Çocuklar büyüyünce durum yine aynı oluyor.

Yok efendim sosyal medyada çocuklar birbirine sataşmış, yok WhatsApp ile argo kelimeler kullanılmış veya birbirlerine küfür etmişler gibi durumlar her türlü yaşanıyor.

Yıllarca her sene her sınıf seviyesinde o konuları tekrar tekrar anlatsak da durumun değişeceğini sanmıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri