BÖTE'liler ÇPL ve Meslek Liselerinde çalışır mı?

Kodla Büyü
Internet' Alıntı:
versinler de Temel Elektronik dersi görsün gününü,
Allahım yaaa; "0" elektronik ve atelye bilgisi ile para uğurana yapılanlara bak derim o zaman.

burda sıkıntı aynı alanda atama yapılması ama aynı hakların verilmemesi.aynı olaya sadece para bakımından bakmanız sizin art niyetiniz.Ne güzel cevap veren TEF mezunu arkadaşlar var onların üslubunu örnek alırsanız daha iyi bir konuşma/tartışma olur.

ilköğretim matematik öğretmeni liseye yanlışlıkla atanıyor mu?bi bizde var böyle saçmalık.atama branşı aynı.bu kesinlikle değişmeli yada gerekli haklar eşit olmalı.

Normal şartlarda BÖTE mezunları meslek lisesine atanamaz! ve bilişim teknolojileri bölümü olan ÇPL' lere de atanamazlar!

Ama görevlendirme ayrı. Onu yapıyolar. Eğer maaş karşılığınızı dolduramıyorsanız (ki artık düz lise yada ilköğretimde nerdeyse imkansız) sizi görevlendirebilirler. Ama eğer 21 saat dersiniz varsa okulunuzda (branş ile ilgili) eğer istemiyosanız kesinlikle başka bir okula gönderemezler!!!!

Adminler bu ve benzeri başlıkları kilitlese artık. Kabak tadı vermeye başladı. Yıllardır aynı mesele cevabı hepimiz biliyoruz en azından mevzuatı. Biri bi kuyuya taş atıyor butun forum birbirine giriyor

technolog' Alıntı:
Adminler bu ve benzeri başlıkları kilitlese artık. Kabak tadı vermeye başladı. Yıllardır aynı mesele cevabı hepimiz biliyoruz en azından mevzuatı. Biri bi kuyuya taş atıyor butun forum birbirine giriyor

Hocam başlık aynı ama soruyu soran arkadaşımız görevlendirmeyle ilgili de bişeyler sormuş...

Ayrıca herkes bilse aynı sorular ikide bir ortaya çıkmaz :)

Böte yada Teknik mezunlar ne farkeder bazı arkadaşlar teknik üni. gördüğü dersleri savunuyorlar bir yeterlilik sınavı olsa görecekler aldıkları derslerin ne kadar aldıklarını... Şimdi yeterli mi değil mi konusu tartış tartış bitmez sonuçta çıkmaz... sorun fark varsa neden aynı adla bilişim teknolojileri diye birleştiriyorlar. Bötelilere büyük haksızlık yapıldığı aşikar arkadaşım beni formatör adı altında tamirci yapıyorsun bari tekniker kadrosuna al ozaman yada öğretmenliğimi yapmam için bana ders ver ama notu olsun. Seçmeli olmasın...

öncelikle şu adminlere seslenen arkadaşa sesleniyorum. Kimin ne yazdığı, neyi tartıştığı kimseyi ilgilendirmez. istemiyorsan başlıkta konu yazıyor, okumazsın, yazmazsın olur biter. En azından ileti kalabalıklığı yapmamış olursun.

Arkadaşlar Ek ödeme dediğiniz şeyi sadece teknik öğretmen almaz, Meslek öğretmeni denilen ayrı bir sınıf var O sınıftaki öğretmenler de alır. (Ek ders çizelgesinde bu ayrımı görürsünüz.) hayat boyu öğrenme genel müdürü bakan adına göndermiş olduğu yazıda BÖTE mezunlarını genel bilgi ve Meslek Öğretmeni olarak kabul edileceğiniz söylemiş. Siz şimdi daha nasıl olurda o tazminatı alamaz dersiniz. Sadece alabilmesi için ilgili kuruma atanmış olması gerekir. örneğin halk eğitim merkezleri

@soguksabah

daha öncede ifade ettim. o yazıda son paragrafı iyi incele. ve üst paragrafa bak. mezuniyete bakarak "genel bilgi ve meslek dersleri" ifadesi kullanmış. genel bilgi dediği halk eğitimde görev alan türkçe öğretmenide genel bilgi öğretmenidir. o zaman türkçe öğretmenide tazminat almalı. aradaki bağlaç veya değil ve. sen sadece bağlacın sonrasındaki ifadeyi almışsın. senin mantığınla halk eğitimde genel bilgi öğretmenide bu tazminatı alır. oysaki yazıda demek istediği atölye ve lab öğretmeni ayrı, genel bilgi ve meslek dersleri ayrı. tazminatı alacak olan atölye ve laboratuvar öğretmeni olarak atanacak olandır. bu da mezuniyete göre sınıflandırılır.

SogukSabah' Alıntı:
öncelikle şu adminlere seslenen arkadaşa sesleniyorum. Kimin ne yazdığı, neyi tartıştığı kimseyi ilgilendirmez. istemiyorsan başlıkta konu yazıyor, okumazsın, yazmazsın olur biter. En azından ileti kalabalıklığı yapmamış olursun.

Arkadaşlar Ek ödeme dediğiniz şeyi sadece teknik öğretmen almaz, Meslek öğretmeni denilen ayrı bir sınıf var O sınıftaki öğretmenler de alır. (Ek ders çizelgesinde bu ayrımı görürsünüz.) hayat boyu öğrenme genel müdürü bakan adına göndermiş olduğu yazıda BÖTE mezunlarını genel bilgi ve Meslek Öğretmeni olarak kabul edileceğiniz söylemiş. Siz şimdi daha nasıl olurda o tazminatı alamaz dersiniz. Sadece alabilmesi için ilgili kuruma atanmış olması gerekir. örneğin halk eğitim merkezleri
sana ne. İstediğimi yazarım gerildin mi?

çpl dee çalışılmazmış ben çalıştım ....
ticarette çalışılmazmış ben çalıştım....
meslek lisesinde çalışılmazmış ben çalıştım....

arkadaşlar gerilmeyin, forumda zaten yeterince futbol olsun, formatörlük olsun her konuda tatsızlık yaşanıyor. gerek yok bunlara

BÖTE mezunu Bilişim Öğretmenleri Genel Kültür öğretmeni statüsündedir.(Genel bilgi ve meslek öğretmeni) Ek tazminat ödenmesi için yayınlanan çizelgede mezun olunan fakülte ve bölümlere göre ayrım yapılmıştır. Mobilya öğretmeni ile Elektrik öğretmeninin aldığı tazminat bile birbirinden farklıdır. Maalesef HEM de çalışan bir BÖTE mezununun resim öğretmeninden farkı yoktur. Birisi resim kursu diğeri bilgisayar kıursu açar. Ek taminat almaları mümkün değildir.

Bundan önceki yazılarımda birçok defa BÖTE mezunu Bilişim Öğretmeni arkadaşlarımızın Mesleki .Teknik Eğitim kurumlarına atanamayacaklarını MEVZUATa dayanarak izah ettim. Ve karşı görüşü olanların yine mevzuat ile açıklama yapmasını rica ettim. Bir adım daha ileri giderek ben çalıştım ve 44 saat derse girip tüm teknik öğretmen haklarından faydalanıyorum diyen varsa da bir medeni cesaret göstersin kurum bilgilerini ve ismini yazsın diye belirttim. Bunu tekrar ediyorum, lütfen yazın kurum bilgilerinizi müdürünüze sadece bir soru soracağım. Bu arkadaşa bu ücreti hangi mevzuata göre ödüyorsunuz? Bizim bilmediğimiz birşey varsa öğreniriz ve özür dileriz. Ancak müdür hatanın farkına varırsa ödediklerinin hepsini geri alacaktır. Hadi bir cesaret.

Bu konu ve bunun benzeri gibi TEF-BÖTE mezunlarını zıtlaştıran konuların tekrarlanmamasını diliyorum. Burada yapmaya çalıştığım sadece mevzuatın uygulanmasından ibarettir. Rahatsızlık duyan arkadaşlarımızın mahkemeye gitmelerini şiddetle tavsiye ediyorum.

Mesleki ve Teknik Eğitim Mevzuatı ile ilgili olarak tüm arkadaşlarımıza her daim yardımcı olmaya hazırım. Saygılar...

"gbahceci" bu fark tazminatını sadece teknik eğitim fakültsinden mezun olanlar alır diye bir ibareyi hangi mevzuatta bulabiliriz. (devlet memurlarına ödencek zam ve tazminatlara ilikişkin kararda, Fark tazminatı ile ilgili kısımda bu tazminatı alacak bölümler var) Siz alırsanız türkçecide alır, matematikcide alır yaklaşımı yanlış, çünkü oradaki bölüm isimleri içerisinde Türkçe, matematik bölümleri geçmiyor.

Ya hocam ben mi yanlış anlıyorum, çözemedim gitti
tazminatı alacak olan sadece atöly. lab. diyorsunuz ama Devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminatlar kısmında Atölye lab. öğretmeni veya meslek öğretmeni diye ibare açıkca yazıyor.
e şimdi bakanlık görüşünde demişki genel bilgi ve meslek dersi öğretmeni olarak kabul edin diyor.
ha diyorsunuz ki, o zaman diğer branşlarda alması lazım. Onlar alamaz çünkü; Devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminatlar kararında o branşların ismi geçmiyor. o yüzden alamaz.

siz hangi mevzuatta gördünüz sadece Teknik eğitim fakültesi mezunlarının bu fark tazminatını aldığını.
V. sayılı cetvelde yer alan kurumlarda çalışan ve fark tazminatı alması gereken öğretmenler kısmında branşı olanlar alır bu tazminatı diye düşünüyorum

III SAYILI CETVEL

Diğer Tazminatlar
Tazminat

Oranı (%)

A. Eğitim Öğretim Tazminatı:

I- a) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolarda

fiilen öğretmenlik yapanlardan;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................:100

-3-4 derecelerden aylık alanlar......................................................................................... :95

-Diğer derecelerden aylık alanlar......................................................................................:85

b) (a) bendinde sayılanlardan Uzman Öğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................:20

-Diğer derecelerden aylık alanlar......................................................................................: 15

c) (a) bendinde sayılanlardan Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................:40

-Diğer derecelerden aylık alanlar......................................................................................:30

II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.

a) Bilgisayar, bilgisayar bakımı ve onarımı-işletme, elektrik, elektronik, elektro mekanik taşıyıcılar (asansör), gemicilik, gemi elektroniği ve haberleşme, gemi makineleri, güverte-güverte avlama, makine, iş makineleri, döküm-izabe, metalişleri, model, motor, tesviye, telekomünikasyon, tekstil dokuma, tekstil boya-baskı desen, tekstil iplikçilik-iplik, tekstil kalite kontrol, tekstil örme, endüstriyel elektronik, mikroteknoloji, radyo televizyon;

-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................:15

-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................:10

b) Kimya, matbaa, ciltleme ve seriografi, dizgi, tipo baskı-ofset baskı, fotoğraf ve klişe, ağaç işleri, mobilya ve dekorasyon, endüstriyel boya dekorasyon, su ürünleri, makine ressamlığı, yapı (inşaat), alt yapı, üst yapı, yapı ressamlığı, sıhhi tesisat-tesisat, harita ve kadastro, teknik resim;

-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 12

-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 8

c) Seramik, seramik sanatı, kalıpçılık, otomatik kumanda, maden, trikotaj, diş protez, restorasyon, petro-kimya, ayakkabıcılık, deri işlemeciliği, cam işlemeciliği, süsleme taşçılığı;

-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 10

-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 7

d) Metalurji, giyim (biçki dikiş), hazır giyim (konfeksiyon), terzilik, giyim ve ev aksesuarları, deri hazır giyim, nakış (I.D.O.)-nakış, resim, dekoratif sanatlar, halıcılık, halıcılık kursu, grafik, gıda hazırlama-aşçılık, besin teknolojisi, besin endüstrisi, kuaförlük, el sanatları, çiçek örgü dokuma, el sanatları-çiçek, kütüphanecilik, kafeterya işletmeciliği, iş teknik, ev yönetimi-beslenme, aile ekonomisi-beslenme, ev ekonomisi-beslenme, moda tasarım, plastik sanatlar-lastik teknolojisi;

-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 9

-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 6

e) Muhasebe grubu, ekonomi grubu, daktilo-muhasebe, kooperatif, turizm ve otelcilik grubu, sekreterlik grubu, işletme-muhasebe, işletme bilgisi, ticaret grubu, gazetecilik, kurs öğretmenliği, çocuk gelişimi ve eğitimi, çocuk gelişimi ve bakımı, uygulama anaokulu öğretmenliği (uygulama sınıfı verilebilenler);

-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 6

-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 4

Bu ibarenin neresinde neresinde Teknik Eğitim Fakültesi geçiyor

gbahceci' Alıntı:
BÖTE mezunu Bilişim Öğretmenleri Genel Kültür öğretmeni statüsündedir.(Genel bilgi ve meslek öğretmeni) Ek tazminat ödenmesi için yayınlanan çizelgede mezun olunan fakülte ve bölümlere göre ayrım yapılmıştır. Mobilya öğretmeni ile Elektrik öğretmeninin aldığı tazminat bile birbirinden farklıdır. Maalesef HEM de çalışan bir BÖTE mezununun resim öğretmeninden farkı yoktur. Birisi resim kursu diğeri bilgisayar kıursu açar. Ek taminat almaları mümkün değildir.

Bundan önceki yazılarımda birçok defa BÖTE mezunu Bilişim Öğretmeni arkadaşlarımızın Mesleki .Teknik Eğitim kurumlarına atanamayacaklarını MEVZUATa dayanarak izah ettim. Ve karşı görüşü olanların yine mevzuat ile açıklama yapmasını rica ettim. Bir adım daha ileri giderek ben çalıştım ve 44 saat derse girip tüm teknik öğretmen haklarından faydalanıyorum diyen varsa da bir medeni cesaret göstersin kurum bilgilerini ve ismini yazsın diye belirttim. Bunu tekrar ediyorum, lütfen yazın kurum bilgilerinizi müdürünüze sadece bir soru soracağım. Bu arkadaşa bu ücreti hangi mevzuata göre ödüyorsunuz? Bizim bilmediğimiz birşey varsa öğreniriz ve özür dileriz. Ancak müdür hatanın farkına varırsa ödediklerinin hepsini geri alacaktır. Hadi bir cesaret.

Bu konu ve bunun benzeri gibi TEF-BÖTE mezunlarını zıtlaştıran konuların tekrarlanmamasını diliyorum. Burada yapmaya çalıştığım sadece mevzuatın uygulanmasından ibarettir. Rahatsızlık duyan arkadaşlarımızın mahkemeye gitmelerini şiddetle tavsiye ediyorum.

Mesleki ve Teknik Eğitim Mevzuatı ile ilgili olarak tüm arkadaşlarımıza her daim yardımcı olmaya hazırım. Saygılar...

Aynen katılıyorum. Umarım sürekli bu konu açılıp aynı tartışmalar tekerrür etmez.

SogukSabah' Alıntı:
III SAYILI CETVEL

Diğer Tazminatlar
Tazminat

Oranı (%)

A. Eğitim Öğretim Tazminatı:

I- a) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolarda

fiilen öğretmenlik yapanlardan;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................:100

-3-4 derecelerden aylık alanlar......................................................................................... :95

-Diğer derecelerden aylık alanlar......................................................................................:85

b) (a) bendinde sayılanlardan Uzman Öğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................:20

-Diğer derecelerden aylık alanlar......................................................................................: 15

c) (a) bendinde sayılanlardan Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................:40

-Diğer derecelerden aylık alanlar......................................................................................:30

II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.

a) Bilgisayar, bilgisayar bakımı ve onarımı-işletme, elektrik, elektronik, elektro mekanik taşıyıcılar (asansör), gemicilik, gemi elektroniği ve haberleşme, gemi makineleri, güverte-güverte avlama, makine, iş makineleri, döküm-izabe, metalişleri, model, motor, tesviye, telekomünikasyon, tekstil dokuma, tekstil boya-baskı desen, tekstil iplikçilik-iplik, tekstil kalite kontrol, tekstil örme, endüstriyel elektronik, mikroteknoloji, radyo televizyon;

-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................:15

-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................:10

b) Kimya, matbaa, ciltleme ve seriografi, dizgi, tipo baskı-ofset baskı, fotoğraf ve klişe, ağaç işleri, mobilya ve dekorasyon, endüstriyel boya dekorasyon, su ürünleri, makine ressamlığı, yapı (inşaat), alt yapı, üst yapı, yapı ressamlığı, sıhhi tesisat-tesisat, harita ve kadastro, teknik resim;

-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 12

-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 8

c) Seramik, seramik sanatı, kalıpçılık, otomatik kumanda, maden, trikotaj, diş protez, restorasyon, petro-kimya, ayakkabıcılık, deri işlemeciliği, cam işlemeciliği, süsleme taşçılığı;

-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 10

-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 7

d) Metalurji, giyim (biçki dikiş), hazır giyim (konfeksiyon), terzilik, giyim ve ev aksesuarları, deri hazır giyim, nakış (I.D.O.)-nakış, resim, dekoratif sanatlar, halıcılık, halıcılık kursu, grafik, gıda hazırlama-aşçılık, besin teknolojisi, besin endüstrisi, kuaförlük, el sanatları, çiçek örgü dokuma, el sanatları-çiçek, kütüphanecilik, kafeterya işletmeciliği, iş teknik, ev yönetimi-beslenme, aile ekonomisi-beslenme, ev ekonomisi-beslenme, moda tasarım, plastik sanatlar-lastik teknolojisi;

-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 9

-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 6

e) Muhasebe grubu, ekonomi grubu, daktilo-muhasebe, kooperatif, turizm ve otelcilik grubu, sekreterlik grubu, işletme-muhasebe, işletme bilgisi, ticaret grubu, gazetecilik, kurs öğretmenliği, çocuk gelişimi ve eğitimi, çocuk gelişimi ve bakımı, uygulama anaokulu öğretmenliği (uygulama sınıfı verilebilenler);

-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 6

-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 4

Bu ibarenin neresinde neresinde Teknik Eğitim Fakültesi geçiyor

Nasrettin hocanın hikayesine döndü :) Sende haklısın hocam

burası bir forum değil mi?soğuk sabah hocam da belgelerle birşeyler soruyor?öğrenmek istiyor ?Gayet güzel soruyor .seviyeyi korudukça neden tartışılmasın ki :wink:

@soguksanah,
Sizi bu konuda net olarak aydinlatiyim. 2007 yilina kadar bazi branslar meslek ogretmeni olarak nitelendirilmistir. Eskiden ticaretlerde calisanlar bilir 15+15 alinirdi. Keza bu cocuk gelisimi, muhasebe gibi branslar icinde gecerliydi. Megep projesinin tum mesleki okullarda uy gulanmasiyla bu ayrim kalkmis ve tumu atelye ve lab. Ogrt. Statusune alinmistir. Cetveldeki meslek ogretmenlerinden kasit o donemki muhasebe, buro gibi branslar. Ve dikkat ederseniz tum branslar teknik branslardir. Supheniz olmasin de vlet hakkinizi yemiyor. Saygilar.

gbahceci' Alıntı:
@soguksanah,
Sizi bu konuda net olarak aydinlatiyim. 2007 yilina kadar bazi branslar meslek ogretmeni olarak nitelendirilmistir. Eskiden ticaretlerde calisanlar bilir 15+15 alinirdi. Keza bu cocuk gelisimi, muhasebe gibi branslar icinde gecerliydi. Megep projesinin tum mesleki okullarda uy gulanmasiyla bu ayrim kalkmis ve tumu atelye ve lab. Ogrt. Statusune alinmistir. Cetveldeki meslek ogretmenlerinden kasit o donemki muhasebe, buro gibi branslar. Ve dikkat ederseniz tum branslar teknik branslardir. Supheniz olmasin de vlet hakkinizi yemiyor. Saygilar.

Gbahcei hocam siz buradaki kasıt diyerek yorum yapıyorsunuz. (size göre öyle olması gerekiyor, öylede olabilir.)

Ben şimdi size bir soru sorayım cizelgeyi incelediğinizde ;
çizelgedeki branşları, çalıştığı okullara göre alması gereken tazminat miktarlarını inceledeğinizde;
Örneğin bilgisayar branşı için tef mezunu alır, bote mezunu alamaz veya Teknik Eğitim mezunu alır, Eğitim fakültesi mezunu alamaz ibaresine nasıl varıyorsunuz...
fakülteye hiçbir şekilde atıfta bulunulmuyor. ki bakanlık bote mezununu çalıştığı kuruma göre meslek dersi öğretmeni olarak kabul ettiğini görüşünde belirtmiş..
(Örnek olarak bizim branşı alalım- bilgisayar branş olarak geçmiş ki şuan tef - bote aynı branş olarak değerlendiriliyor. Meb atama branşı hepsinin aynı Bilişim Teknolojileri)

BU tazminatta önemli olan BRANŞ ve ÇALIŞTIĞI KURUM öenmlidir. yazıdan bu anlaşılır

hocam yanlış yerden gidiyor arkadaşların çoğu. Hepimizin atama branşı AYNI. bakanlık bunu mantıklı şekilde veya işine gelen şekilde yorumlayabilir ancak mahkeme yorumlamaz. Aynı branşa atanmış, ama farklı uygulamalara tabii öğretmen mağdurdur. olay bu kadar basit. kurumda çok yoğunum. bir iki hafta içerisinde kuruma dilekçe vereceğim. hiç biri cevaplayamayacağı için bakanlığa kadar gidecek dilekçe. gelecek cevaba göre durumu değerlendireceğim. idari mahkemelerde uzman avukatlarla görüşmeler yaptım. fazlasıyla mağduruz :D

gbahceci' Alıntı:
@soguksanah,
Şimdi zaten atanamıyorlar bu gayet açık, Peki hocam 2007 öncesi Ticaret Lisesine Atanan bir öğretmen bu tazminatı alabiliyormuydu. 2007 öncesi atanan bir BÖTE'li "Meslek dersi öğretmeni olarak atanamaz" diye bir ibare olmadığından Meslek Dersi Öğretmeni olarakmı atanmıştır. Ve tüm Ticaret Liselerinde çalışan meslek dersleri öğretmenleri Atölye ve Labaratuvar öğretmeni olduğunda 2007 öncesinde Ticaret Liselerine atanan BÖTE'liler bu değişiklikten sonra ne olmuştur. Bu konuda ki fikirlerinizide paylaşırsanız sevinirim.

"Meslek dersi öğretmeni olarak atanamaz" şu andada bu ibare yok bunu yerine
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına atanamaz diye bir ibare var. ancak mesleki eğitim merkezleri ve halk eğitim merkezleri bu kapsamda olmadığından atanabiliyorlar.

Bu konuda yetkili kişiler bu kadar irdeleselerdi bu kadar problem çıkmazdı. Copy paste bütün yönetmelikler. Keşke services pack paketleri olsa yönetmelikler için download yapılsa.

Sayin soguksabah durumu lehinize yorumlamak istediginizden dolayi kavrayamiyorsunuz. Bilgisayar ogretmeleri atelye ve lab. Ogrt. Dir. Meskek ogretmenleride muhasebe gibi branslardi. Bote mezunu bilisimciler genel bilgi ve meslek dersleri ogretmenidir. Cetvelde ise meslek ogretmenlerinden bahsedilmis. Bote mezunu bilisim ogretmeninin bir turkce, matematik, resim ogretmenin de n farki yoktur. Meslek ogretmenligi diye bir kavram artik yoktur. Sadece genel bilgi ve meslek dersi ogrt.
Ticaret turizme bagli okullarin ihtiyacinin karsilanmasi icin Gazi unide MEF vardi, Esef kiz meslek icin ve tef erkek teknik icindi. Bote mezunlarina hicbir zaman bir meslek okuluna atanma hakki verilmemistir. Ancak ilk zamanlarda yanlislikla atamalar yapilmistir. Halihazirda calisanlarin girebilecekleri ders olmadigindan norm fazlasi gosterilip ivedilikle baska kurumlara gonderilmeleri gerekmektedir.

Diğer konuştuğunuz konulara sizin ve soğuksabah hocam kadar vakıf değilim.ama allta sizden alıntı yaptığım kısım kesinlikle yanlış bilgi düzeltmek istedim.

gbahceci' Alıntı:
...Bote mezunlarina hicbir zaman bir meslek okuluna atanma hakki verilmemistir. Ancak ilk zamanlarda yanlislikla atamalar yapilmistir. ...

BOTE mezunları TTK kararının eklendiği 119 sayılı kararın son hali ve eki cetvele göre meslek liselerine atanabiliyorlardı.sadece "(**) Meslekî ve Teknik Orta öğretim Kurumlarının Bilgisayar bölümlerine atölye ve lâboratuvar Öğretmeni olarak atanamazlar. " yazdığından genel bilgi dersi olarak atanabiliyorlardı.

grandmasterb' Alıntı:
Diğer konuştuğunuz konulara sizin ve soğuksabah hocam kadar vakıf değilim.ama allta sizden alıntı yaptığım kısım kesinlikle yanlış bilgi düzeltmek istedim.

gbahceci' Alıntı:
...Bote mezunlarina hicbir zaman bir meslek okuluna atanma hakki verilmemistir. Ancak ilk zamanlarda yanlislikla atamalar yapilmistir. ...

BOTE mezunları TTK kararının eklendiği 119 sayılı kararın son hali ve eki cetvele göre meslek liselerine atanabiliyorlardı.sadece "(**) Meslekî ve Teknik Orta öğretim Kurumlarının Bilgisayar bölümlerine atölye ve lâboratuvar Öğretmeni olarak atanamazlar. " yazdığından genel bilgi dersi olarak atanabiliyorlardı.

Bote mezunu bilisim ogretmenleri mesleki teknik egitim kurumlarina atanamazlar dememde li atanma hali atelye ve kab. ogrt. pozisyonu icindir. Atanmis olsalar dahi atelye dersl er ine giremezlerdi. Hatirlarsaniz 9. Siniflarda BIT dersi vardi, sadece o derse girebiliyorlardi. Megep ile beraber tum dersler ugulamali hale dondugunden girebilecekleri ders kalmadi.

sayın hocam bana kavrayamıyorsunuz demişsiniz biraz alındım açıkcası çünkü kavrama düzeyim gerçekten iyidir. Ayrıca yorumu siz yapıyorsunuz. daha önceki yazılarınızda da falanca filanca şekilde kastediliyor demiştiniz. ben yorum değil kanun ve yönetmelikte yazan ne ise onu söylüyorum
Bote mezunu bilisim ogretmenleri mesleki teknik egitim kurumlarina atanamazlar dememde li atanma
Bote mezunu mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarına atanamazlar. Bu nokta çok önemli ORTAÖĞRETİM
melseki eğitim merkezleri ve halk eğitimler bu kapsamda değildir. bu kurumlara atanmalarında hiçbir sakınca yok.

Siz kafanıza göre meslek dersi öğretmenli yoktur nasıl diyebiliyorsunuz ben bunu anlamış değilim.

Ek-1 MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN HAFTALIK DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN ÇİZELGE de genel Bilgi ve meslek dersi öğretmeni ibaresi geçiyor.
Ayrıca
DEVLET MEMURLARINA ÖDENECEK ZAM VE TAZMİNATLARA İLİŞKİN KARAR metninde Meslek dersi öğretmenleri ibaresi geçiyor

Siz diyorsunun ki Meslek dersi öğretmeni diye bir kavram yok. Bukavram Atöl. ve lab öğretmenlerini işaret ediyor. Yahu niye işaret etsin aynı çizelgelerde bu ikiside ayrı ayrı gösterilmiş.

Asker öğretmenken Bingöl'de Teknik Lisedeydim. Paşalar gibi de dersimi verdim ama normal yolla atanmamız şu an imkansız, YALNIZ Teknik öğretmen olarak değerlendirilmemiz yönünde bir çalışmanın olduğu bilgisi geliyor şu aralar sık sık.

norm fazlası teknik öğretmenim(meslek lisesinde) ilde açık meslek lisesi yok isteğim dışında ilköğretime gönderme hakları varmı

Geri