BÖTE'liler ÇPL ve Meslek Liselerinde çalışır mı?

Kodla Büyü
arkadaşlar şu da var.Meslek lisesinde çalışan arkadaş da lab da çalışıyor böteli de
aynı radyosyundan etkilenmekteler.neden biri taminat alırken diğeri almıyor.
bunun da tartışması olmalı bence

Böteliler Meslek Lisesinde derse giremez.
Girmeyi düşünemez. Hayal Edemez. Rüyasında bile göremez.
Yoksa tefli abileri çok kızar, esef duyar!

mrtcmhr_13' Alıntı:
zilal' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
TEF mezunlarının ilköğretim, genel lise v.b. kadrolara atanarak, basamak olarak kullanmaları engellenmediği, BÖTE, TEF ayrımının okul kadrolarında tam olarak yapılmadığı, sürece bu durumun adaletsizlik olduğunu düşünmekteyim. Emin olun bu ayrım konulduğu an hiç bir BÖTE'linin umrunda olmayacak meslek lisesine atanamamak. Ötesi yok. Tartışmaya da gerek yok.

kesinlikle...
tef li ilköğretime atanamasın. hiç bir böteli meslek lisesine atanamadık demez.
ilköğretim ve ortaöğretm matematik öğretmenliği farkı gibi...
Bence bu da olmaz.
bakanlık atamış :
Branş kodu : 1119
Atama alanı : Bilişim Teknolojileri.
TEFlisi de BÖTE'lisi de böyle kararnamede.
Olay biter mi,biter.Haklar aynı olmalı.tazminat,8/1,ekders...vs....
Hocam, ben seninle farklı düşünmüyorum ki? Haklar ya aynı olmalı ya da atama kararnameleri değiştirilerek tamamen ayrılmalı. Böylece kimsenin ne tartışmasına gerek kalır ne de ortalıkta bir haksızlık kalır.

bravehard2010' Alıntı:
Bu konu ile ilgili dava açan var mı acaba?
Dava açan var mı bilmiyorum ama,ben sendikam aracılığı ile açmayı düşünüyorum.
Tekirdağ'da iseniz gelin beraber açalım,2 elin sesi var :)
Bence bu konu hakkında uğraşılmalı,aynı işi yapan,aynı alanda atanan iki öğretmen
arasında,özlük ve maddi olarak çok fark var...
Formatörlüğü falan sallayın,sonu yok gibi...

easytr' Alıntı:
bu konuda dava açan olmuştu ama olumsuz sonuçlandı. şuana kadar eğitim fakültesi mezunu olup teknik öğretmenlik yapan yok, açılan davalardan bişey çıkmıyor, yaptığınız masraf yanınıza kar kalıyor. teknoloji tasarımla birleştirsinler böteyi yada rehber öğretmen statüsü versinler.
Hocam doğru diyorsunuz ama bakanlığın aynı alanda atadığı iki öğretmen arasında neden bu kadar fark olsun ki?O kadar bilgisayarın içinde olan iki öğretmen de bence yıpranma tazminatı almalı.Ek ders zaten uçurum.
ki şu da var bakanlık ilköğretim de bilişim derslerini ve bizi sallamıyor zaten.
neden bizi mezun ettiği ile nasıl konuşlandırması gerektiği arasındaki ilişkiyi bir türlü kavrayamıyor.Bence hepimizin elinde tek hak olmalı.

Atama kararnamesinde bilişim teknolojileri öğretmeni yazsa ve bir ayrım yokmuş gibi görünse de meslek lisesine atama hakkı olanlar yani tef mezunları teknik öğretmen ünvanı alarak mezun olduklarındam dolayı 8/1 den başlama gibi ya da eğitim öğretim tazminatını +15 puan fazla alma gibi haklardan yararlanıyır. Yani TEF mezunları öğretmen değil "Teknik Öğretmen" olduklarından dolayı bu haklara 657 sayılı kanun ve ilgili yönetmeliklerle sahip olmuşlardır.
Ha ilerde bir değişiklik olur o başka....

arkadaşlar dava açmak isteyenler lütfen açsınlar. 10 kişi açsa, 1 tanesi mutlaka kazanır. Ayrıca dava açarken teknik öğretmenlik için değil meslek liselerine atanabilmek için açınız. Verebileceğimiz dersleri, lisansta aldığımız dersleri belgeleyerek gösteririz. ancak dava açabilmek için mağduriyet olmalı. keyfe dava açamayız.

Phascolarctos cinereus' Alıntı:
arkadaşlar dava açmak isteyenler lütfen açsınlar. 10 kişi açsa, 1 tanesi mutlaka kazanır. Ayrıca dava açarken teknik öğretmenlik için değil meslek liselerine atanabilmek için açınız. Verebileceğimiz dersleri, lisansta aldığımız dersleri belgeleyerek gösteririz. ancak dava açabilmek için mağduriyet olmalı. keyfe dava açamayız.
Hocam siz nereye gidiyorsunuz,beraber açalım :)
Cemal TANER' Alıntı:
Atama kararnamesinde bilişim teknolojileri öğretmeni yazsa ve bir ayrım yokmuş gibi görünse de meslek lisesine atama hakkı olanlar yani tef mezunları teknik öğretmen ünvanı alarak mezun olduklarındam dolayı 8/1 den başlama gibi ya da eğitim öğretim tazminatını +15 puan fazla alma gibi haklardan yararlanıyır. Yani TEF mezunları öğretmen değil "Teknik Öğretmen" olduklarından dolayı bu haklara 657 sayılı kanun ve ilgili yönetmeliklerle sahip olmuşlardır.
Ha ilerde bir değişiklik olur o başka....
Kesinlikle haklısınız hocam.İkisinin de mezun oluş amacı ve şekli ayrı,ancak bakanlık da aynı alanda atıyor ikisini işte.Tamam tamam doğru tamam diyerek gidiyorsun ama bir yerde tıkanıyor işte iş :)

easytr' Alıntı:
burada bize en büyük haksızlığı böte kurucuları yapmıştır, asıl amacı bilgisayar öğretmek olmayan bir bölümü tercih edilmiyor diye başına bilgisayar ekleyerek cazipleştirmeye çalışmışlar. bizim meslek lisesine atanamayacağımız hatta bilgisayar öğretmeni bile olmadığımızı kendileri çok iyi biliyordu ama öğrencisiz bir bölüm onların işine gelmezdi.bunu böteyi bilgisayar öğretmeni olacağım diye yazacak herkese söyleyin, bu bölüm b si hariç öğretim teknolojileri öğretmenliği yada eğitim teknolkluğu. bilgisayarcılıkla alakası yok. bakanlık ve yök bunu biliyor o yüzden bizi meslek lisesine atamıyorlar.
Hocam siz de kesinlikle haklısınız.yol gösteren de olmadı zamanında.bildiğin itilemişler bize bu bölümü :verymad:

BÖTE mezunu da bilişim teknolojileri öğretmeni,TEF/ESEF mezunu da bilişim teknolojileri öğretmeni.eğer bu bölümler farklıysa farklı isimler verilmeli.Bakanlıkça atama alanı hepimizin "bilişim teknolojileri" ,böyle olmamalı.nasıl matematikçilere ayrı isimler verilmişse(bknz:ilköğretim matematik öğretmenliği) böyle ayrım yapılmalı.isim böylşe oldukça BÖTE linin meslek lisesinde çalışamaması saçma geliyor.Yoksa boteli yanlışlıkla atanmışmış yok 21. yada 26. tercihten atanmış.Atanır tabi adamın atama branşı bilişim teknolojileri.O çok süper atama programınız ayıramıyor tabi kim BOTE li kim TEF li meshur TTK çizelgesine bakamıyor.

neden sinirlendim bilmiyorum öfff bu başlıkta.neyse.xoxo

düzeltme:imla

AMen' Alıntı:
bazı adam olmayan Tef ve Esef mezunu, teknik bilgi bakımından onları milyon kere cebinden çıkaracak Bötelilerin onlarla aynı haklara sahip olmak istemesine kızmışlar. Hayırdır?
Kanayan yara... Bakalım 4+4+4 bu ayrılığı bitirebilecek mi?

gbahceci' Alıntı:
Tekrar belirtmek istiyorum. 80 Sayılı TTKK nın çizelgesindeki **Mesleki Teknik Ortaöğretim kurumlarına atanamazlar ibaresi kaldırıldığı anda tüm BÖTE mezunları Meslek Liselerine atanabilecektir. Ve ben bundan kesinlikle gocunmam. Anlatmaya çalıştığım ve uygulama gayretine düştüğüm mevzuatın doğru uygulanmasından öte değildir.Saygılar..

Hocam bu konuda araştırma yapmış biri olduğunuza ve mevzuatı doğu yorumladığınıza inanarak bir iki konudada yorumunuzu öğrenmek istiyorum. BÖTE mezunları 80 nolu ttkb kararına göre mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına atanamazlar yazıyor burası kesin ancak; Mesleki eğitim merkezleri ve Halk eğitim merkezlerine atanabiliyorlar mevzuatta buna bir kısıtlama yada engelleme yok. atanan ve çalışan bir çok kişide var
Devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminatlarla iligi karara göre Mesleki eğitim merkezleri ve Halk eğitim merkezleri de dahil olmak üzere bu kurumlarda çalışan Atölye labaratuvar ve Meslek dersi öğretmenlerine ki burada bilgisayar da geçiyor ilave ek ödeme tazminatı ödenmesi öngörülüyor. Buradaki yazıda mezun olunması gereken fakülte ile ilgili herhangi bir ibare yer almıyor. Bu konu Yakın tarihte Hayat boyu öğrenme genel müdürlüğüne sorulmuş, Bakan adına verilmiş cevapta BÖTE lilerin Genel bilgi ve Meslek dersi öğretmeni olarak değerlendirilmesi gerektiği bildirilmiştir.(Bu konudaki resmi yazıyı ekte .jpg olarak gönderiyorum.)

Benim kanaatime göre BÖTE mezunları çalıştığı kuruma göre ilave ek ödeme tazminatını alır. Fakat 8-1 den başlayamaz (kadro derecelerde mezun olunan okul ve süresi dikkate alınır.)
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR incelendiğinde; Atölye ve lab. öğretmenleri ile Meslek öğretmenleri ayrı ayrı değerlendirildiği görülmektedir.
Maaş kaşılığı girecek ders saatine gelince
Atölye ve lab. öğretmenleri 20(maaş karşılığı)+27 girebilirken
Meslek öğretmenleri 15(maaş karşılığı)+18 saat derse girebilirler

Buna göre; Görev yaptığı kurumun uygun olması halinde;
TEF : 8-1 den başlar, 20 saat maaş karşılığı derse girer, 27 saate kadar ekders alır, ek tazminatı alır.
BÖTE : 9-1 den başlar, 15 saat maaş karlığı derse girer, 18 saate kadar ekders alır, ek tazminatı alır.

Ekli dosyalar

• _halkeğitimöğretmenleri.jpg
    _halkeğitimöğretmenleri.jpg
    123.6 KB · Görüntüleme: 975
@soguksabah hocam;

o yazıyı daha önce konuştuk. yazıda ilgili öğretmenin mezun olduğu bölümün adına(böte) dikkat çekilmiş ve bundan dolayı "genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni" denilmiş. bahsi geçen tazminatı alabilmek için "atölye ve laboratuvar öğretmeni" olmak gerekiyor. Böte mezunu atölye ve laboratuvar öğretmeni değil, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenidir.yazıda açıkça mezun olunan okula atıf yapılmış.

share_' Alıntı:
@soguksabah hocam;

o yazıyı daha önce konuştuk. yazıda ilgili öğretmenin mezun olduğu bölümün adına(böte) dikkat çekilmiş ve bundan dolayı "genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni" denilmiş. bahsi geçen tazminatı alabilmek için "atölye ve laboratuvar öğretmeni" olmak gerekiyor. Böte mezunu atölye ve laboratuvar öğretmeni değil, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenidir.yazıda açıkça mezun olunan okula atıf yapılmış.

Hocam yanlışınız var sadece Atöyle ve labaratuvar öğretmeni değil Meslek öğretmenleri de bu tazminatı alır.
yazı aynen aşağıda veya Melek dersi öğretmeni diyor (Siz eğer Bötecilerin Meslek öğretmeni olduğunu kabul ediyorsanız bunu alması gerektiğinide bu yazıdan sonra kabul etmeniz gerkiyor.)

II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.

eğer öğretmen ihtiyacı varsa ve görevi yapacak teknik öğretmen yoksa görevlendirme ile derse girebiliyorsunuz kadro alamıyorsunuz. 30 saat ders verebiliyorsunuz. teknik öğretmen tazminatını alamıyorsunuz.

Hocam Tezminat alır ben aldım ama halk eğitimde ve meslek liselerinde görev yapıp derse girmesi lazım

BÖTE mezunu Nasıl Teknik öğretmen Olabilir.

Sizce Teknik öğretmen olmak için bir yol varmıdır. 2 yıllık okumak gibi

Ben BÖTE mezunuyum ve şu an Ticaret Meslek Lisesi'nde kadrolu olarak çalışıyorum. Temel Elektronik'ten İnternet Programcılığına kadar tüm atölye derslerine de giriyorum. Bence boşuna tartışıyorsunuz...

versinler de Temel Elektronik dersi görsün gününü,
Allahım yaaa; "0" elektronik ve atelye bilgisi ile para uğurana yapılanlara bak derim o zaman.

reprobate' Alıntı:
Ben BÖTE mezunuyum ve şu an Ticaret Meslek Lisesi'nde kadrolu olarak çalışıyorum. Temel Elektronik'ten İnternet Programcılığına kadar tüm atölye derslerine de giriyorum. Bence boşuna tartışıyorsunuz...

zimmet çıkar, 20 + 29 olamazsın bir şikayet dilekçesi yeterli bunun için..

biz bötelilerin mesleki eğitim veren okullara atanamayacağı ortada tabi istisnalar var, zorunluluktan atananlar var :)
ama bakanlığın görüşü ortada ilköğretimde bilişim teknolojileri dersi gereksiz, ee bizde tamirci olmak istemiyoruz meslek liselerine atanabilir miyiz sorusu hep bu yüzden soruluyor, elbette esefli ve tefli arkadaşların aldığı dersleri almadık ancak başka gider yolumuz olmadığıda ortada :puhaha:
bazı esefli ve tefli arkadaşların bizler bu okullara atandığımızda kendi hakları elinden alınacakmış gibi bir havaya girmelerini anlamıyorum. yanlış anlaşılmasın bazı arkadaşlar diyorum, kanunlarla atanamayacağımızı söyleyen arkadaşlar üzerine alınmasın bizde biliyoruz yoksa atanamayacağımızı :p

@Internet hocam nedir bu böte lilere kininiz anlamadım.
Ben teknlik lise mezunuyum vede böte mezunuyum. bende meslek lisesinde bilişim teknolojilerinin derslerine giriyorum. vede öğrencilerim ders anlatışımımdan vede bilgimden çok memnunlar nice teknik eğitim mezunu ile çalıştım hiç biri böyle düşünmezken burada duran arkadaşların egolarını anlamak çok zor.

Internet' Alıntı:
versinler de Temel Elektronik dersi görsün gününü,
Allahım yaaa; "0" elektronik ve atelye bilgisi ile para uğurana yapılanlara bak derim o zaman.
Temel elektronik dersini adı lazım değil bir meslek lisesinde ücretli öğretmene veriyorlar. Arkadaşta 2 yıllık işletme mezunu siz daha birbirinizi yiyin, girersin giremezsin diye. Sonunda kendi başınızı yiyeceksiniz :D

böte mezunları benim bildiğim kadarıyla meslek liseleri veya çpl lerde çalışamıyor

ama arkadaşların cevaplarına bakıyorum yapamazlar zaten falan yazıyorlar tamam başlarda zorlanabilrler fakat 2 yıla kalmaz toparlarlar çok rahat yapabilecek kıvama gelebilrler bence

Bu ortamda tartışmak boş...
Kimse kimsenin yeterliliğini buradan ölçemez...
Konu hakkında yorum yapan arkadaşlar da Ünv. derslere bakarak yorum yapıyorlar...
Mevzuat açık bir şekilde görev alamazlar diyor...
Ben çalışıyorum diyen arkadaşlarda en ufak bir şikayette kendilerini başka bir okulda görürler...
Örneği geçen sene Konya Meram Tic. Mes. Lisesinde yaşanmıştır...
Çok merak edenler araştırabilir...

Böte mezunu arkadaşlar çpl ye atanabiliyorlar ya da halk eğitim merkezlerine. Ama 15+15 branş öğretmeni gibi değerlendiriliyorlar. Görevlendirme ile meslek lisesine, orada görev yapabilecek bir teknik öğretmen yoksa gidebiliyorlar. Meslek lisesinde de 15+15 alıyorlar. Böte mezunu arkadaşlarında Tef mezunu arkadaşlarında bir sürü problemi var. Burada neden birbirimizi yiyoruz. Birlik olsanıza kardeşim. Biriniz düşünce, diğeri de düşsün istiyorsunuz.

Görevlendirme ile meslek lisesine böteli arkadaşı yolluyorsa milli eğitim, bu arkadaş orada tabiki meslek derslerine girecektir. O zaman versin adama ne alması gerekiyorsa ek. Orada görevlendirdiyse ona göre değerlendirme yapması gerekir. Ama malesef öyle olmuyor. İlk atama olarak meslek lisesine atanan çok arkdaş var hala da çalışmayı aynı okullarda sürdüren ama ilk yer değiştirme işlemlerinde, meslek liseleri açılmıyor onlara. Şimdiki sisteme göre böyle.

Rahatsız olan arkadaşlar dava açsınlar birlik olsunlar. Burada birbirinize saldırarak ne elde edeceksiniz. Adamlar dernek kurmuş, dilekçe hazırlamış, kaç kişi yolladı o dilekçeyi. Anca burada o atanamaz bu gidemez, tek derdiniz aman o gelmesin bu gitmesinde benim dümenim bozulmasın. Bu arada ben de TEF Mezunuyum ve Meslek liselerinde çalışıyorum yıllardır. Burada TEF BÖTE reklamı yaptığım sanılmasın.

İNŞALLAH en yakın zamanda BÖTE mezunu olup hakları "GASP" edilmiş arkadaşlar haklarını geri alırlar.

bilişim teknolojileri dersine elektronik öğretmeni girebiliyorsa böte mezunu neden giremesin.bu teknik üniversiteler zaten kalktı.sıra bu çift yıldızların kalkmasına geldi.saygılarımla

Geri