BÖTE - Teknik Öğretmenlik İlk Dava

Kodla Büyü
Benim dusuncem ne kadar cok dava olursa idare o kadar davayi kaybetmekten korkup haklari verebilir. Ancak dava açma şartı idareye yapılan başvurunun olumsuz gelmesinden 60 gün sonrasına kadar. Eğer red cevabı aldıysanız ve 60 gün geçmişse dava hakkınız bitiyor. Ancak Adli tatil sürecinde belki o süreç sayılmıyordur. Yani daha uzun bir süre geçsede kabul edilebilir. Bu hususta Adliyeye bunu sormak lazım...

(Komşumuzda baya adalet işleri ile uğraşmış birisiydi başından geçeni anlattı ; özetle aklımda kalanları yazayım çifçilik yapan babası Çikobirlik ile iş yaptığından sigorta kendisinden esnaf gibi ödeme yapmasını istemiş. Sonrasında iş bitince tekrar çifçilik sigortası ödemiş. Emeklilik zamanı yaklaştığında başvuru yapmışlar; esnaf gibi emekli olmak için geçiş yapmak istemişler oradaki görevliler olmaz sen çiftçisin eski ödediklerin sayılmaz sen o zamanda çiftçiydin red etmiş bütün yazışmaları; Bu durumda olan kişiler dava açmış; biri bölge idareden kazanınca idare hemen bu hakkı tanımış; çünkü o kadar dava uzatılsa ve yine kaybedilse hepsi idareye fazladan masraf çıkacak. Bu nedenle idarenin gözünü korkutmak için baya dava açmakta fayda var arkadaşlar...) 150-200 tl gözden çıkarıp açsak işlem o kadar.

phantosos' Alıntı:
AKADEMİA' Alıntı:
Hocam mahkeme işleri zordur. Ali hocamı ve Mustafa hocamı bu girişimlerinden dolayı tebrik ederim. Sormak istediğim 1-2 soru var müsadenizle. Sanırım Ali hocam avukat aracılığı ile dava açmış Mustafa hocam bireysel başvuru ile. Acaba bu davaların toplam maliyeti ne oldu size? Avukat parası, dosya parası, vekalet parası, .... ?

Bir de Ali hocam yeşil pasaporttan bahsetmiş. O konuyu biraz açar mısınız?

Hocam benim bir sendikam olmadığından :) bireysel başvuru ile dava açtım. Ama tabii ki idari mahkemeler konusunda çok bilgili ve çok dava kazanmış (idare mahkeme - bölge idare mahkemesi - Danıştay nezdinde) bir avukat abimizle beraber hazırladık tüm evrakları. Onun yaptığı araştırmalar ve yaptığı yorum hiç bir emsal karara rastlamadım dedi gerek olumlu gerek olumsuz sonuçlu. Kendisi para istemedi ama beraber bir yemek yedik :) Mahkeme harçlarını yatırdım masraf olarak, sanırım 150 TL civarında tuttu net hatırlamıyorum. Zaten şunu biliyorum davayı kazansam bile idare KESİNLİKLE itiraz edecek, Bölge İdare Mahkemesine. Orayı da kazansam Danıştay'a. Buna benzer bir süreçte (Asker dönüşü Eğitim - Öğretim Tazminatının Ödenmesi) aynen bu şekilde oldu, ben paramı 6 sene sonra alabildim. Her iki türlü de (kazansam İdare itiraz davası açacağından - Kaybetsem ben itiraz davası açacağımdan) avukat abimiz daha sonra benim adıma müdahil olacak.

Ali hocam sanırım 4. derece de, davayı kazanıp 3. dereceye inerse diye bahsetmiş olabilir :)

Saygılar,
Mustafa

Not: Hak verilmez, alınır.
Evet ben sendikam olduğu için avukat masraflarını vermedim. Sendikanın avukatı dosyayı oluşturdu ve dava sürecini başlattı. Dava masrafları için 275tl gönderdim. Bir de vekalet var tabii ki.

Yeşil pasaport olayına gelince PHANTOTOS hocam haklı. Normalde 4 yilim vardı dolu dolu, 1 yilim kalacak yeşil pasaporta.

Diğer taraftan mesela "Harita Mühendisleri " ile konuştum. Bütün haklarını mahkemelerle "Mimar" lardan teker teker aldıklarını söylediler.
Elektrik ve Elektronik mühendislerinin suren davaları var "Elektrik Mühendisleri" nden haklarını almak için. Tabii mi bu mühendis odalari da bu bölüm mezunlarının haklarını sonuna kadar gasp etmeye uğraşıyor. Bilgisayar Mühendisleri mesela. Düşük akım şebekelerini onlar planlar, "Elektrik Mühendisi" imza atar, birkaç dava da onların var sanırım.
Kanunlarimiza gore 3 mühendis var Elektrik Makine İnşaat, geri kalanını kanunlarimiz bile takmiyor dusunun. TEF'ler kapandı ve hepsi uyduruk mühendislikler oldu ya
hiçbirinin imza yetkisi yok. Peyzaj mimari mesela, planı yapıyor, imzayı "Ziraat Mühendisi " atmak zorunda, onların da mahkeme süreçleri var su anda. Eğer ileriki dönemde "Bilgisayar Muhendisleri" Elektrik Mühendislerinden imza yetkilerini alirlarsa, "Ağ Muhendisleri" mesela onlardan haklarını mahkemelerle alacaklar, yazılım projelerinde su anda sallabas bir yapı mevcut ki ileride yazılım projesi adında bir sistem çıkabilir. Bunun ilk imza yetkisi "Bilgisayar Muhendisi" ne verilir, "Yazılım Mühendisi" bu hakkı almak için mahkemelerde surunecek.

Kısacası bizim TEF mezunlarının meslek odası da "Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü". Bu davayı kazanirsak TEF meslek odasına karşı ilk hak kazanimimiz olacak

Eğer "Bilgisayar Öğretmenliği" adında kanunla tanımlanmış imza hakları olan bir bölüm olsaydı "Bilgisayar ve Elektronik" "Bilgisayar Sistemleri" "Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri" gibi bölümler haklarını davayla almaya ugrasacakti. Şimdi MEB'in Fakultekere verdiği haklar var, bunlar dava surecleriyle alınacak. TEF mezunları bize engel olmasın. İleride onlar da çekecek.

hakkını aramak güzel bir şey ama "derslerin sadece isimleri farklı, içerikleri aynı" demek açık açık yanlış bilgi vermektir. biz matematikte türev, integral, limit gördük ki bunlar zaten mühendislik dersleri.

"Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi mezunu Bilgisayar Öğretmenleri ile Elektronik / Elektronik Otomasyon alan dersleri dışında Yazılım/Veritabanı/İşletim Sistemleri/Donanım ve Ağ Mimarisi alanında ders programlarının isimler farklı olsa da alınan dersler örtüşmektedir."

tekrar yazayım; gerçekten isteyen arkadaşlar varsa içerikleri farklı derslerin fark dersini alsınlar gelsinler başımızın üstünde yeri var. teknik öğretmenliği hak etmeyen adamlar da biliyorum sonuçta.

yani sizin bu davayı kazanmanız bizim mühendisliğe bir dilekçe ile geçmemiz gibi bir etki yaratır sanırım.

imsiyat' Alıntı:
hakkını aramak güzel bir şey ama "derslerin sadece isimleri farklı, içerikleri aynı" demek açık açık yanlış bilgi vermektir. biz matematikte türev, integral, limit gördük ki bunlar zaten mühendislik dersleri.

"Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi mezunu Bilgisayar Öğretmenleri ile Elektronik / Elektronik Otomasyon alan dersleri dışında Yazılım/Veritabanı/İşletim Sistemleri/Donanım ve Ağ Mimarisi alanında ders programlarının isimler farklı olsa da alınan dersler örtüşmektedir."

tekrar yazayım; gerçekten isteyen arkadaşlar varsa içerikleri farklı derslerin fark dersini alsınlar gelsinler başımızın üstünde yeri var. teknik öğretmenliği hak etmeyen adamlar da biliyorum sonuçta.

yani sizin bu davayı kazanmanız bizim mühendisliğe bir dilekçe ile geçmemiz gibi bir etki yaratır sanırım.
:))))) bi de neydi PUHAHAHAH. O Matematik'i biz de aldık canisi Limit-Türev-İntegral. Hatta Biyoloji Fizik ve Kimya'da aldik o bolumlerin hocalarindan. Ayrıca gerçekten de içerikler aynıydı, dersin ismi değişikti. Siz BÖTE'yi ne saniyosunuz? Okulöncesi Öğretmenliği falan mi?

imsiyat' Alıntı:

BÖTE mezunuyum bende matematik,türev,integral,limit gördüm imsiyat hocam.Davayı açan arkadaşlara da çok teşekkür ederim. Aramızda kimse hakkını mahkemede arayan birinden rahatsız olmaz, bizde bu forum da kof mesajları okumak zorunda kalmayız.

konu teflileri neden bu kadar ilgilendiriyo anlamıyorum. kararı verecek olan yargı, olursa da uygulayacak ya da uygulamayacak olan meb. böteliler gelince sizi işten mi çıkaracaklar? ek dersiniz mi azalacak?
matematik aldık, otomasyon aldık, cart aldık, curt aldık ayaklarını geçelim lütfen. meslek lisesinden devasa okul puanı ile geçti çoğu kişi. hayır meslek liselerinin durumu da bilmesek tamam diyeceğiz. meslek liselerinde alınan eğitim de belli verilen eğitim de belli. kendimizi kandırmayalım bence.

Arkadaşlar yinede facebook grubumuza üye olun cmnhost hocamız aktif olarak bizi bilgilendirmekte... imsiyat hocam BÖTE'liler teknik eğitim yapan bölüm olarak MEB tarafından da kabul edilse de maalesef size emsal teşkil edeceğini sanmıyorum. Eğer bize direkt Mühendislik hakkı verilirseydi; emsal teşkil ederdi. Yani aynı şeyi emsal gösterebilirsiniz.

imsiyat' Alıntı:
Hocam, yazmayacaktım yine dayanamadım. Hali hazırda Bilg. Mühendisliğini bitirmiş BÖTE mezunuyum. Kusura bakma bizde BÖTE'li olarak o bahsini ettiğiniz limit, türev, integrali (yanına fizik ve kimyadaki herhangi bir konuyu koyabilirsiniz) antalabilecek kadar iyi biliriz... Madem bunlar mühendislik dersleri bütün BÖTE'lileri müh. fakültesine kabul etsinler... :lol: Müh. tamamlamayı size verdiler helali hoş olsun... Ancak, eğri oturup doğru konuşacaksak, yaptıkları sınavda sizin bildiğinizi kabul ettikleri dif. denk, müh. matematiği, türev, integral, limit, programlama, algoritma bilgileri v.b. derslerden, hani TEF mezunlarının bize göre çok çok iyi bildiklerini bahsettikleri konulardan bir tane soru yok!!! Dolayısıyla TEF'de aldığı o güzelim mühendislik dersleriyle seçilmiyor mühendislik tamamlamaya gidenler... O hakta bu değilse daha da bir şey bilmiyorum. BÖTE içinde bu tarz bir ders tamamlama olabilir evet... Ama ortada müh. tamamlamayla çelişen apaçık bir mevzu var... Orada bir ünvan değişikliği, artı bir diploma gerekliliği söz konusu iken burada ise ünvan değişikliğinden, diploma gerekliliğinden bahsedemezsiniz... Neden mi? Her ne kadar bir türlü TEF mezunu arkadaşlara anlatamasakta aynı branşın öğretmenleriyiz. Dolayısıyla böyle TTKB çizelgesindeki bir dipnotla bu şekildeki bir ayrım tamamen saçma ve haksızlıktır. İnanmayanları Bilg. Müh. diplomamı mebbise işlettikten sonra mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına atanabilir hale gelmek için dilekçe verdiğim zaman il mem, bakanlık ile yaşadığım süreç ile aydınlatabilirim.
Tahminim, davalar sonucunda ya BÖTE'ye bu hakkı verecek yada branşları tamamen ayıracaklardır ki en başından beri savunduğumuz da budur... Ne kadar süreceğini bilemiyorum. "Akademik lise, ilkokul, ortaokulu hangi TEF mezunu ister" söylevine sahip, "ama yinede yan cebimde dursun " felsefesindeki arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun diyorum...

ARKADAŞLAR DURUN!.. Biz kardeşiz aynı alana aynı kod ile atanıp, ikimizde teknik eğitim yapan bölüm mezunuyuz. Lütfen birbirimizi düşman olarak görmeyelim :roll: Ancak hak arama mücadelesinde grubumuzu sadece BÖTEli arkadaşlarımızı bekleriz...

cmnhost' Alıntı:
imsiyat' Alıntı:

:))))) bi de neydi PUHAHAHAH. O Matematik'i biz de aldık canisi Limit-Türev-İntegral. Hatta Biyoloji Fizik ve Kimya'da aldik o bolumlerin hocalarindan. Ayrıca gerçekten de içerikler aynıydı, dersin ismi değişikti. Siz BÖTE'yi ne saniyosunuz? Okulöncesi Öğretmenliği falan mi?

hayatında buralara uğramamış tek mesaj yazmamış adam gelmiş şimdi çıkarı için kamuoyu oluşturmaya çalışıyor ne kadar güzel :)

neyse. konuyu anlatamadım benim hatam evet. böte müfredatını inceledim biraz. böte de matematik I ve matematik II veriliyormuş. ama sanırım tef'tekiler yani biz MAL olduğumuz için bize matematik I, matematik II, matematik III ve matematik IV vermişler. ayrıca bu arkadaşların iddiasına göre içerik aynıysa MAL olduğumuz tescillenmiş oluyor sanırım.

müfredatınızda bilgisayar dersleri gerçekten az. elektronik dersi zaten yok. bir kaç ders yazayım bakayım gene "adı farklı ama içeriği aynı" olan dersiniz varmıymış:

- elektronik I, II
- devre analizi I, II
- mantık devreleri I, II
- mikroişlemciler I, II
- mesleki yabancı dil I, II
- kontrol sistemleri
- yapay zeka uygulamaları
- bulanık mantık
- programlanabilir mantık denetleyicileri (PLC)

sizin aynı dediğiniz dersler:

- kültür dersleri
- programlama
- veritabanı
- bilgisayar ağları
- işletim sistemi dersleri

bazı arkadaşlar "sizi niye bu kadar ilgilendiriyor" falan demiş. ben bitirme tezimde görüntü işleme üzerine çok zor bir projede çalışırken kpss'ye çalışamadım. ayrıca gördüğünüz üzere son sınıfta koyu yazdığım derslerin tamamı mühendislik dersi. yani epey epey zor geçti benim için bizim için. bötede neredeyse bilgisayar dersi bile yok son sınıfta.

madem hak verilmez alınır gidin fark derslerini alın ondan sonra gelin alın. böyle iki dilekçe yazayım ayağına olmaz o iş. verilen mahkeme ile alınan haklarda mühendislikler arasında.

yok meslek liselerinde verilen eğitimi biliyoruz yok kimse kendini kandırmasın falan filan komik oluyor. niteliksiz teknik öğretmenler beni bağlamaz. bu kadar ders farkı varken "yeaa aslında aynıda işte adı farklı bu da benim 9. mesajım hadi gene iyisiniz ;) ) yazanlara pabuc bırakacak değilim.

aklı başında herkes bu kadar fark dersi varken sizin TEF hakkı alamayacağınızı bilir. bazı arkadaşlar sizi umutlandırıyor o yüzden yazayım dedim. hele bazen denk geliyorum "tef hakkı alırsak mühendislik sınavına da başvurabiliriz dimi lütfen olsun yeeaa" yazanlara falan var ekstra komik.

ayrıca önceki mesajımda hakkınız olduğunu düşündüğünüz şeyin peşinden koşmanızı takdir ettiğimi söyledim.

neyse. gereksiz insanlara fazla bile yazdım. o TEKNİK ekinin kolay alındığını sanan arkadaşlara duyurulur...

zulfikar1985' Alıntı:
imsiyat' Alıntı:
Hocam, yazmayacaktım yine dayanamadım. Hali hazırda Bilg. Mühendisliğini bitirmiş BÖTE mezunuyum. Kusura bakma bizde BÖTE'li olarak o bahsini ettiğiniz limit, türev, integrali (yanına fizik ve kimyadaki herhangi bir konuyu koyabilirsiniz) antalabilecek kadar iyi biliriz... Madem bunlar mühendislik dersleri bütün BÖTE'lileri müh. fakültesine kabul etsinler... :lol: Müh. tamamlamayı size verdiler helali hoş olsun... Ancak, eğri oturup doğru konuşacaksak, yaptıkları sınavda sizin bildiğinizi kabul ettikleri dif. denk, müh. matematiği, türev, integral, limit, programlama, algoritma bilgileri v.b. derslerden, hani TEF mezunlarının bize göre çok çok iyi bildiklerini bahsettikleri konulardan bir tane soru yok!!! Dolayısıyla TEF'de aldığı o güzelim mühendislik dersleriyle seçilmiyor mühendislik tamamlamaya gidenler... O hakta bu değilse daha da bir şey bilmiyorum. BÖTE içinde bu tarz bir ders tamamlama olabilir evet... Ama ortada müh. tamamlamayla çelişen apaçık bir mevzu var... Orada bir ünvan değişikliği, artı bir diploma gerekliliği söz konusu iken burada ise ünvan değişikliğinden, diploma gerekliliğinden bahsedemezsiniz... Neden mi? Her ne kadar bir türlü TEF mezunu arkadaşlara anlatamasakta aynı branşın öğretmenleriyiz. Dolayısıyla böyle TTKB çizelgesindeki bir dipnotla bu şekildeki bir ayrım tamamen saçma ve haksızlıktır. İnanmayanları Bilg. Müh. diplomamı mebbise işlettikten sonra mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına atanabilir hale gelmek için dilekçe verdiğim zaman il mem, bakanlık ile yaşadığım süreç ile aydınlatabilirim.
Tahminim, davalar sonucunda ya BÖTE'ye bu hakkı verecek yada branşları tamamen ayıracaklardır ki en başından beri savunduğumuz da budur... Ne kadar süreceğini bilemiyorum. "Akademik lise, ilkokul, ortaokulu hangi TEF mezunu ister" söylevine sahip, "ama yinede yan cebimde dursun " felsefesindeki arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun diyorum...

sizin gibi peşinden koşsunlar eyvallah hocam zaten. ama yukarıdaki mesajda fark derslerini yazdım. umarım faydası olur. sadece adı benziyor diye 4 yıllık eğitimin neredeyse tamamen benzer olduğunu savunmak doğru değil.

Madem teknik eğitim yapan bölüm veya teknik öğretmen sayıldınız hayırlı olsun. Fakat nasıl tef kapatıldı ise BÖTEde kapatılmalı. Her yıl kedi gibi 3000 3000 çoğalıyosunuz boş yere.

Bu dava herkese hakkını vermek için bir sebep olursa ne mutlu bana. Yüce mahkemenin vereceği karar ya aradaki farkları kaldıracak, yada bölümlerin aynı ilköğretim matematik ve lise matematik öğretmenliği gibi ayrılmasını sağlayacak. Aynı kimya öğretmeninin normal okullarda meslek dersleri öğretmeni, meslek okullarında atölye ve laboratuvar öğretmeni sayıldığı gibi. Bütün bu ifadeleri mahkeme dilekçemde belirtmiştim zaten. Bizim ki özlük haklarımıza yönelik bir dava. Hep bana hep bana demek bu noktada yanlış. Böte mezunlarının süreç sonunda (dava kaybedilse bile) özlük hakları noktasında bir kayıpları olacağını düşünmüyorum (Zaten alamadığımız için). Ama Tef mezunu arkadaşlar, ilk öğretim ve orta öğretim okullarına atanma hakkını kaybederlerse (ki bu ilk atama kontenjanlarının 1000 küsürlü rakamlardan 50 li rakamlara düşmesi demektir) o zaman lisans eğitiminde hep şikayet ettikleri proje yapmaktan, zor dersleri almaktan KPSS çalışmaya vakit bulamıyoruz ifadesindeki, KPSS çalışma sürelerini epey artırmaları anlamına gelecektir. Netice itibari ile görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler.

Tüm Böteli ve Tefli arkadaşlara saygılarımla,
Mustafa

Not: Bu dava nereye kadar giderse, ne kadar sürerse sürsün (Bölge İdare Mahkemesi - Danıştay) davamın peşinde olacağım. Zaten deneyim kazandım bu konuda. Daha önceki mesajımda ifade etmiştim. Sadece artık net bir sonuç istiyorum yukarıda ifade ettiğim gibi. O yüzden kimsenin kimseye kırılmasına gerek yok, birbirimizi üzmeye de gerek yok.

BÖTE temel eğitim kurumlarında görev almak amacıyla açıldı. Siz 26 ile meslek lisesine atanınca göz diktiniz tabi. Ortaöğretimi bile sahiplenmişler. eğer il dışı atamada böte yüzünden atanamazsam mesleğe bende yargı ile hakkımı ararım. Sonuçta hukuk devleti hakkınızı ararsınız ama fark dersi almadan alınan hak, hak değildir sadece göz dikmedir. Sonuçta önceden kazanılmış bir hakkımız var.

imsiyat hocanın saydığı dersler bölümünüzün elektronik alan dersleri. Bilgisayar değil. Bölümün ya Bilgisayar Sistemleri ya da Bilgisayar ve Elektronik. İki alanda da bilgisayarın yanında elektronik alan dersleri var

herkese_87 bölümün amacını bir yerden mi okudum yazdın yoksa bir yerlerden mi uydurdun? Bölümün amacı BT Ogretmeni ve Öğretim Teknologu yetiştirmek. Sen bir yerlerden uydurdun galiba.

cmnhost' Alıntı:
imsiyat hocanın saydığı dersler bölümünüzün elektronik alan dersleri. Bilgisayar değil. Bölümün ya Bilgisayar Sistemleri ya da Bilgisayar ve Elektronik. İki alanda da bilgisayarın yanında elektronik alan dersleri var

herkese_87 bölümün amacını bir yerden mi okudum yazdın yoksa bir yerlerden mi uydurdun? Bölümün amacı BT Ogretmeni ve Öğretim Teknologu yetiştirmek. Sen bir yerlerden uydurdun galiba.

Sizin kendi akademisyenlerinizden aldım o bilgiyi. Sen bi tarafından suçlayıcı davranma asıl.

TEF'lerde kapatıldığına göre amacını tamamladı; Teknik Eğitim yapan bölüm mezunu Öğretmenler varken Formasyonlu bölüm ve mühendis mezunlarını öğretmen olarak atama hevesi kabul edilemez...

Daha mezun olan ve olmaya çalışan TEF öğrencileri var. Peki bunların hakkına göz diktiğinizi nasıl açıklıyorsunuz egelim83 --- Ö.G

Henüz amacını tamamlamadı daha. Sizin işinize öyle geliyor.

herkete_87' Alıntı:
cmnhost' Alıntı:

Sizin kendi akademisyenlerinizden aldım o bilgiyi. Sen bi tarafından suçlayıcı davranma asıl.
Yazılı amaçlara bak bi zahmet. Ayrıca bizim bölümde Program geliştirme ve Teknik Bilgisayar tabanlı iki tur hoca vardır. Sen program gelistirmeciye catmissin.
Benim yüksek lisansta uzmanlık alanim eğitim amaçlı sosyal ağ uygulamaları . Hem teknik, hem program geliştirme alanında hibrit bir yapı bizim alan

herkete_87 hocam; sizden ricam Yaşar hocama (kendisi benimde Odtü'den hocamdır) sorarmısınız hocamda bir nüshası varmıymış; Bölüm Fen Edebiyat Fakültesine bağlı iken mezun olan arkadaşlar (Bilgisayar Öğretmeni Ünvanı ile 2002' ye kadar mezun olanlar) ile ilgili bir yazı vardı Talim Terbiye kurulunun. Bende bir nüshası vardı da kaybettim. O yazıda meslek liselerinde çalışabilir ve teknik öğretmendir diye bir ifade geçiyordu.

herkete_87' Alıntı:
Daha mezun olan ve olmaya çalışan TEF öğrencileri var. Peki bunların hakkına göz diktiğinizi nasıl açıklıyorsunuz egelim83 --- Ö.G

Bitirsinler KPSS'den yüksek puan alsınlar gelsinler beraber çalışalım. Ama mühendislere kardesiniz gözüyle bakmayın, çünkü mühendis değilsiniz. Esas kardesiniz biziz

herkete_87' Alıntı:
2009 Yılında bakanlar kurulu kararından bu yana 6 yıl oldu. Dava sonuçlanıncaya kadar 2 yıl sürse o zamana kadar rahatsınız. Hakka göz dikmek nedir? Tapulu arazinize gelip gecekondu mu yapıyoruz? Yasaya göre yetkili YÖK (oda Üniversiteler arası kurulun görüşünü almış ve onlarda onay vermiş) karar belli TEF'in kapatıldığı ortada... Teknik eğitim yapan bölüm mezunu olarak hakkımızı arıyoruz.. Geçen sene 1092 Bilişimci atandı 230 yer Meslek lisesiydi; 230'a yerleştiniz geri kalan 862 yeride gelin sizin yerleri de pay edelim dediniz. Üzerine mühendislik tamamlama hakkı aldınız. Daha doymadınız diyecem ayıp olacak.. Biz kardeş bölümüz 1119 Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak Teknik eğitim yapan bölümler olarak kardeşçe yaşamalıyız Mustafa Ö... Öfkeye kine yer olmamalı...

NOT: Bu kadar yazıyorum Phantosos hocamı bile facebook grubumuza ekletemedik..

egelim83' Alıntı:
herkete_87' Alıntı:
2009 Yılında bakanlar kurulu kararından bu yana 6 yıl oldu. Dava sonuçlanıncaya kadar 2 yıl sürse o zamana kadar rahatsınız. Hakka göz dikmek nedir? Tapulu arazinize gelip gecekondu mu yapıyoruz? Yasaya göre yetkili YÖK (oda Üniversiteler arası kurulun görüşünü almış ve onlarda onay vermiş) karar belli TEF'in kapatıldığı ortada... Teknik eğitim yapan bölüm mezunu olarak hakkımızı arıyoruz.. Geçen sene 1092 Bilişimci atandı 230 yer Meslek lisesiydi; 230'a yerleştiniz geri kalan 862 yeride gelin sizin yerleri de pay edelim dediniz. Üzerine mühendislik tamamlama hakkı aldınız. Daha doymadınız diyecem ayıp olacak.. Biz kardeş bölümüz 1119 Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak Teknik eğitim yapan bölümler olarak kardeşçe yaşamalıyız Mustafa Ö... Öfkeye kine yer olmamalı...

:+1: :+1:

egelim83' Alıntı:
herkete_87' Alıntı:

NOT: Bu kadar yazıyorum Phantosos hocamı bile facebook grubumuza ekletemedik..

1. Ben mühendislik tamamalamaya karşıyım yapmıyorumda.
2. Mühendis olmak istesem Ahmet yesevide uzaktan eğitimle okurum.
3. Teknik bir bölüm olduğunuza inanıyorum. Ama teknik bir fakülte mezunu değilsiniz.
4.Size karşı bir öfke kin tarafımdan güdülmüyor.
5.Benimde böte mezunu akarabam, arkadaşım var tabi onların görev almasını isterim.
6. Ama bu tef mezunlarının amacı olan meslek liselerine atanmasını zorlaştırması, yer değiştirmelerde meslek liselerine gidemeyecek olması haksızlık olacak.

Mahkeme sonucunuza göre ne haliniz varsa görün. Herkesin rızkı bellidir. İyi günler.

imsiyat' Alıntı:
cmnhost' Alıntı:
imsiyat' Alıntı:

hayatında buralara uğramamış tek mesaj yazmamış adam gelmiş şimdi çıkarı için kamuoyu oluşturmaya çalışıyor ne kadar güzel :)

neyse. konuyu anlatamadım benim hatam evet. böte müfredatını inceledim biraz. böte de matematik I ve matematik II veriliyormuş. ama sanırım tef'tekiler yani biz MAL olduğumuz için bize matematik I, matematik II, matematik III ve matematik IV vermişler. ayrıca bu arkadaşların iddiasına göre içerik aynıysa MAL olduğumuz tescillenmiş oluyor sanırım.

müfredatınızda bilgisayar dersleri gerçekten az. elektronik dersi zaten yok. bir kaç ders yazayım bakayım gene "adı farklı ama içeriği aynı" olan dersiniz varmıymış:

- elektronik I, II
- devre analizi I, II
- mantık devreleri I, II
- mikroişlemciler I, II
- kontrol sistemleri
- bulanık mantık

- kültür dersleri
- programlama
- veritabanı
- bilgisayar ağları

bazı arkadaşlar "sizi niye bu kadar ilgilendiriyor" falan demiş. ben bitirme tezimde görüntü işleme üzerine çok zor bir projede çalışırken kpss'ye çalışamadım. ayrıca gördüğünüz üzere son sınıfta koyu yazdığım derslerin tamamı mühendislik dersi. yani epey epey zor geçti benim için bizim için. bötede neredeyse bilgisayar dersi bile yok son sınıfta.

madem hak verilmez alınır gidin fark derslerini alın ondan sonra gelin alın. böyle iki dilekçe yazayım ayağına olmaz o iş. verilen mahkeme ile alınan haklarda mühendislikler arasında.

yok meslek liselerinde verilen eğitimi biliyoruz yok kimse kendini kandırmasın falan filan komik oluyor. niteliksiz teknik öğretmenler beni bağlamaz. bu kadar ders farkı varken "yeaa aslında aynıda işte adı farklı bu da benim 9. mesajım hadi gene iyisiniz ;) ) yazanlara pabuc bırakacak değilim.

aklı başında herkes bu kadar fark dersi varken sizin TEF hakkı alamayacağınızı bilir. bazı arkadaşlar sizi umutlandırıyor o yüzden yazayım dedim. hele bazen denk geliyorum "tef hakkı alırsak mühendislik sınavına da başvurabiliriz dimi lütfen olsun yeeaa" yazanlara falan var ekstra komik.

ayrıca önceki mesajımda hakkınız olduğunu düşündüğünüz şeyin peşinden koşmanızı takdir ettiğimi söyledim.

neyse. gereksiz insanlara fazla bile yazdım. o TEKNİK ekinin kolay alındığını sanan arkadaşlara duyurulur...

Burada veritabanı dersi aynı ders kategorisindemi hocam?

Çanakkale böte de okuyan bir arkadas vardı.. final zamanı telefonla görşüyüyoruz veritabanından finalde 60 aldım diye üzülüyor.. neler vardı sorularda dedim.. söylediği soruların hepsi bizde vizede öğrenci 10 20 puan alsın diye sorulan kolay sorulardan... bak vize soruları ayarında demiyorum..

şimdi bu iki insanın aynı dersi aldığını düşünmek hakmı..
daha zor derslere gir.. kiminin okulu uzasın kazık derslerden.. sonra isim benzerliği bu bizimde hakkımız...

bence tüm hemşireler doktorluğa alınmalı sonuçta çok benzer derssler alıyorlar.. zaten doktor acığıda cok... ayrıca hademelerede fark dersleri verip hemşireliğe almalılar.. bakıyorsun çoğu hastahanede heemşirenin yaptığı herşeyi yapıyorlar.. oradan da doktorluk fln...

tarafszhaber' Alıntı:
imsiyat' Alıntı:
cmnhost' Alıntı:
imsiyat' Alıntı:

- elektronik I, II
- devre analizi I, II
- mantık devreleri I, II
- mikroişlemciler I, II
- kontrol sistemleri
- bulanık mantık

- kültür dersleri
- programlama
- veritabanı
- bilgisayar ağları

Burada veritabanı dersi aynı ders kategorisindemi hocam?

Çanakkale böte de okuyan bir arkadas vardı.. final zamanı telefonla görşüyüyoruz veritabanından finalde 60 aldım diye üzülüyor.. neler vardı sorularda dedim.. söylediği soruların hepsi bizde vizede öğrenci 10 20 puan alsın diye sorulan kolay sorulardan... bak vize soruları ayarında demiyorum..

şimdi bu iki insanın aynı dersi aldığını düşünmek hakmı..
daha zor derslere gir.. kiminin okulu uzasın kazık derslerden.. sonra isim benzerliği bu bizimde hakkımız...

bence tüm hemşireler doktorluğa alınmalı sonuçta çok benzer derssler alıyorlar.. zaten doktor acığıda cok... ayrıca hademelerede fark dersleri verip hemşireliğe almalılar.. bakıyorsun çoğu hastahanede heemşirenin yaptığı herşeyi yapıyorlar.. oradan da doktorluk fln...

Ercan hoca ilişkisel cebir gordurmustu bize ruyamizda. Ufurukten alıyorsunuz bol bol. Anca su şöyle demiş bu böyle demiş. Su şöyle sormuş. Sizin bölüm mezunlariyla aynı ilişkisel cebir işlemlerini şimdi gözüm kapalı yapıyorum ben

Geri