BÖTE MEZUNLARI TEKNİK VE MESLEK LİSELERİNİ TERCİH EDEBİLMESİ

Kodla Büyü
sayın hocam bu bölümü zamanında tıp fak, eczacılık müh. gibi daha çok kazanç elde edebilecekleri bölümleri kazanabilecek puan almışken okuyanlar da var. malesef şu nadaki konumumuz ne TEF ne de BÖTE için hak ettiği yerde değil bu bir gerçek.

Bakın zamanında müh fak kazanabilecektik ancak meslek lisesi mezunuyuz diye yazamadık. o zamanlarda bize haksızlık yapıldı şimdi de mühendislere yapılıyor.(bizim branş için haksızlık söz konusu olmayabilir ama örneğin zamanında 150 puan ile makine öğretmeni olan kişi fark derslerini alarak yine kendi zamanında 200 puan alan ve makine müh okuyan kişi ile eşit olacak) sistem böyle yapacak bişey yok.

Burada EML ler TEF lilerindir demek dogru olmuyor. sonuçta bizde öğretmeniz BÖTE mezunları da. fark yok. ünv girişimizde puan olarak fark yok, okurken zor okumuş olmak ise iyi yetişmenin göstergesidir bu bir kayıp olarak düşünülemez bence.

EML teflilerindir diyen arkadaşların %99 unun EML de çalışmak isteyipte çalışamayan TEF li arkadaşlar olduguna inanıyorum. çünkü eml de biraz çalışsalar EML lerde de birşey olmadıgını EML de çalışmanın artıları kadar eksilerinin de olduğunu görecekler ve bu gereksiz kavga (dava) larından vazgeçecekler. Şu anda eml ler haricindeki okullardaki zümrelerimizin sıkıntılı olması herkesi EML ye yöneltiyor. İleride şartlar değiştiğinde EML lerde çalışmak istemeyenlerinde çoğaldığını hep beraber göreceğiz rahat olun bence.
Kalp kırmaya gerek yok isteyen istediği yerde çalışsın. Bakın bize de mühendislik yolu açtılar sınava bile girmedim. isteyen daha iyi oldugunu düşünen gitsin mühendis olsun ne eml si ne TEf i ne böte siyle ugrasşsın.

Hacker' Alıntı:
sayın hocam bu bölümü zamanında tıp fak, eczacılık müh. gibi daha çok kazanç elde edebilecekleri bölümleri kazanabilecek puan almışken okuyanlar da var. malesef şu nadaki konumumuz ne TEF ne de BÖTE için hak ettiği yerde değil bu bir gerçek.

Bakın zamanında müh fak kazanabilecektik ancak meslek lisesi mezunuyuz diye yazamadık. o zamanlarda bize haksızlık yapıldı şimdi de mühendislere yapılıyor.(bizim branş için haksızlık söz konusu olmayabilir ama örneğin zamanında 150 puan ile makine öğretmeni olan kişi fark derslerini alarak yine kendi zamanında 200 puan alan ve makine müh okuyan kişi ile eşit olacak) sistem böyle yapacak bişey yok.

Burada EML ler TEF lilerindir demek dogru olmuyor. sonuçta bizde öğretmeniz BÖTE mezunları da. fark yok. ünv girişimizde puan olarak fark yok, okurken zor okumuş olmak ise iyi yetişmenin göstergesidir bu bir kayıp olarak düşünülemez bence.

EML teflilerindir diyen arkadaşların %99 unun EML de çalışmak isteyipte çalışamayan TEF li arkadaşlar olduguna inanıyorum. çünkü eml de biraz çalışsalar EML lerde de birşey olmadıgını EML de çalışmanın artıları kadar eksilerinin de olduğunu görecekler ve bu gereksiz kavga (dava) larından vazgeçecekler. Şu anda eml ler haricindeki okullardaki zümrelerimizin sıkıntılı olması herkesi EML ye yöneltiyor. İleride şartlar değiştiğinde EML lerde çalışmak istemeyenlerinde çoğaldığını hep beraber göreceğiz rahat olun bence.
Kalp kırmaya gerek yok isteyen istediği yerde çalışsın. Bakın bize de mühendislik yolu açtılar sınava bile girmedim. isteyen daha iyi oldugunu düşünen gitsin mühendis olsun ne eml si ne TEf i ne böte siyle ugrasşsın.

sistem böyle yapacak birşey yok diye bir durum kabul edilemez hocm, tabiki itiraz edecegiz, ama birilerin hakkı birilerinin hakkına girerek verilmez, varsa bir haksızlık tabi sesimi cıkarırım, kimse kusura bakmasın, siz atanmıssınız ne güzel, biz de atanalım inş., gecmiste haksızlık yapıldı gelecekte yapılmasın

Hacker' Alıntı:

hocam ağzına yüreğine sağlık...Bazı konuları anlamak için yaşamak lazım...Herkes istediği yerde yazabilir.Ben meslek lisesi mezunuyum ve mühendislik ya da çok baba mesleklere gidecek bir puan çektim ekstradan verilen puanıda çıkartarak söylüyorum... Ama neydi sadece öğretmen olabilirsin dediler.haksızlık arayanlar o devirde meslek lisesinden mezun olanalar içinde arasınlar...Bi şikayeti olan dilekçe yazsın versin onca sendika var bunlara yazın dilekçe verin koştursunlar...Tefciler mühendis olacak buna bende destek verdim mesela benim bir tef mezunuda arkadaşım var bence bu konuyu fazla uzatmaya gerek yok...Admin arkadaşların yorumları gayet güzel ve gayet açıklayıcı...

tng1907' Alıntı:
sistem böyle yapacak birşey yok diye bir durum kabul edilemez hocm, tabiki itiraz edecegiz, ama birilerin hakkı birilerinin hakkına girerek verilmez, varsa bir haksızlık tabi sesimi cıkarırım, kimse kusura bakmasın, siz atanmıssınız ne güzel, biz de atanalım inş., gecmiste haksızlık yapıldı gelecekte yapılmasın
Haktan, hukuktan bahsedip sistem böyleyi kabul etmeyen kardeşim. BÖTE mezunlarının kör tercih yapmasının hakkını nasıl ödeyeceksin. Sen puanınla sıralamanı biliyorsun. Hersabını kitabını yapıp puanına göre atanıyorsun. Ya BÖTE'li ne yapsın önünde kaç kişi var hiç bir zaman kesin heabı yapma şansına sahip değil. Şu an ilköğretimlerde çalışarak şu anki ayrım durumundan dolayı BÖTE'lilerin hakkını gaspedenleri ne yapacaksın? Merak etme bizim meselemiz meslek liselerine atanmaktan çok bu ortadaki haksızlık meselesidir. Yoksa zaten inş. atanınca göreceksin Öğret. mesleğinin ve Türk eğitim sisteminin can çekişmekte olduğu aşikardır. Şu an benim gibi mesleğini sevdiği halde imkanı olsun kaçacak o kadar çok insan var ki... Sistem çürümüş her yanı kokuyor. Herkes işin maddesinde. Öğretmen öğrenciyi maddeci, çıkarcı gençlik diye suçlar. Ama ders saati bittiği an bana verilen para bu kadar diyip kaçar. Öğrenci yüzüne gülümser, sonra nette arkandan söver. Haklıdır onları düşünerek hatalı davranmışsındır. İyi niyetten garez doğar...

Ekli dosyalar

• zcEzsGYwlbzIaXY-556x313-noPad.jpg
    zcEzsGYwlbzIaXY-556x313-noPad.jpg
    291.1 KB · Görüntüleme: 903
Öğretmenler bile tartışmayı beceremeyip, kavgaya hakarete dönüştürüyor. Sildim yazıyı,rahatlayın.

volkan151' Alıntı:
Böteci arkadaşlarıma sesleniyorum. Sizin Tef'e atanmanız bir Tef'li açısından haksızlık olarak görülebilir. Ama Tef'li yi de kendi şartlarına göre değerlendirin lütfen. Ben bir Tef'liyim ve Tef'i seçersem ne olacağını Böte'yi seçersem ne olacağını biliyordum. Bu nedenle memleketime en yakın Tef'i seçtim. Küçücük bir yerde, lise binası gibi bir yerde okudum. Dönemde abartısız 10-11 ders aldığımız oldu. Böte'ci arkadaşlarıma sorduğumda 6-7 olduğunu söylüyorlardı. Dahası eğitim fakültesi olduğu için, Tef'e göre daha fazla sosyal ortama sahip olarak, daha az dersle rahat rahat okudular.Bende Böte'de okumayı biliyordum. 4 yıl Tef'i boşa çekmedim ya. Tef'e gelen bütün arkadaşların fikri buydu.
Bunların dışında:
Ben meslek lisesindeyim ve öğretmen yetersizliğinden dolayı Elektronik derslerine giriyorum. İnanın meslek lisesi çıkışlı ve Tef'li olmama, atelye ortamını çok kez yaşamış olmama rağmen çok zorlanıyorum. Şimdi Doğru düzgün atelye görmemiş arkadaşlar nasıl bu derslere girecek. Böte'ciler bu dersleri veremez demiyorum. Çalışır gayret eder, 1-2 yıl bocalar ama öğrenir anlatır. Ama böyle düşünürsek ben matematik, coğrafya, tarih, geometri, fizik,biyoloji derslerini de çalışıp anlatırım. O zaman bizi Matemetiğe atasınlar deme hakkımız yok.
Tef'in aldığı derslerden , fark dersler hangisiyse Böte'ci arkadaşlarda alsın, daha sonra atansın. Adil olan budur. Kendimiz için bir şey isterken, bencil olup ben ben demeyelim. Karşı tarafın neye tepki verdiğini anlamaya çalışalım.

Volkan kardeş sen kaç mezunusun bilemiyorum ama bizim zamanımızda iki bölümün birbirinden farkı yoktu. Böte mezunu da olsan meslek lisesine atanabiliyordun. Ve biz yine meslek liselerine atanabilmek istiyoruz.

Tefci arkadaşlar gerçekten çok komiksiniz duyanda sizi ODTU, Boğaziçi Elktronik bitirdi sanıcak herkes kimin ne olduğunu biliyor, herkesin alt yapısı üniversiteyi kazandığı puanlar, liseyi nerede okudukları, bilişim teknolojileri hakkında nerler bilip bilmediği ortada hanginiz özgün birer "IT"(Information Technology) eğitmenisiniz ya da uygulayıcısınız %1 niz özgün olsanız yani kendinizi sandığınız gibi muhteşem bilgisayarcılar olsanız Türkiye Cumhuriyeti Bilişim Teknolojileri adına çok çok farklı yerlerde olurdu sözün özü BÖTE>TEF Net son 5 yılda noldu ne bitti bilmiyorum ama üniversitelerde

handajin' Alıntı:
http://www.ajanskamu.com/haber/bt-ogretmenlerinin-magduriyeti_h35412.html su linkteki yazıyı okumanızı ve aşağıdaki fotoğrafı inceleyip artık insanların adaletli bir şeklde sadece kendini düşünen bir yaklaşımla bakmayıp hakedenin yanında olması lazım

Endüstri meslek lisesi dersleri bunlardan ibaret değil. Teknik servis dalı dersleri hiç konmamış.

Bu konuşmalardan bilmeyen biri Türkiye nin en iyi liseleri meslek lisesi sanar. Oradaki öğrencilerin seviyesi o kadar yüksek ki hiç bir öğretmen onlara yetmezmiş gibi konuşuyorsunuz. Sanırım olay tamamen duygusa :!: l bir yaklaşım :).

Biz Böteyi seçtiğimizde (1999 yılında) bir ayrım yoktu. Atandığımızda da olmadı o dönemde (2003). Adil olan en azından yönetmelik çıkana kadar böteye atananların bu haklarının geri verilmesidir. Ben Samsun Böteyi seçtiğimde 1999 yılında Katü Tef 5-10 puan aşağıdan kapattı. Bilmeyen cahiller sorup öğrensin abilerinden.

Öğretmenler bile tartışmayı beceremeyip, kavgaya hakarete dönüştürüyor. Sildim yazıyı,rahatlayın.

Yorum alanı kapatılmş maalesef :-1: :İlgi ve desteğiniz için teşekkür ederiz. Görüş alımına kapatılmıştır

iki laf söyledik diye admin üyeliğimizi iptal etmiş...
biz bize söylenene aynı şiddetle cevap verdik kardeş, ne eksik ne fazla....
işinize gelmeyeni susturmaya çalışıyorsunuz, ayıp çok ayıp....
(mesaj yerine ulaşmıştır....)

böteciler meslek liselerini tercih edemiyor ama çpl ler de mesleki eğitim kurumlarına bağlı ve her nasıl oluyorsa bazılarına eğitim fakülteli öğretmenler atanabildi. bu duruma bi açıklık getirilse keşke. teflileirn de bu okulları tercih edecekken mesleki eğitim kurumuna atanamam diye düşünüp tercih etmeyen bötelilerin de hakkı yenmiş olmadı mı ? çok merak ediyorum

Kim ne derse desin olması gereken TEF mezununun meslek lisesine, BÖTE mezununun ortaokula atanmasıdır.

Alıntı:::http://www.mebpersonel.com/ogretmen-atamalari/ttk-80-sayili-karar-ve-bilisim-teknolojileri-ogretmenlerinin-magduriyeti-h116285.html
Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu üyelerinin dikkatine; Talim terbiye kurulunun 80 sayılı kararında Bilişim Teknolojileri alanının atanmasında bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği mezunları bilinen kısa adı ile Böte mezunlarının “ Mesleki ve teknik ortaöğretim bilgisayar bölümlerine atölye ve laboratuar öğretmeni olarak atanamayacağı” belirtilmektedir. Bu tanımlamada Böte mezunlarını mağdur edecek belirsizlikler ve tanımlama yanlışları vardır. Böte mezunlarının ve şu an mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına atanan bilgisayar öğretmenlerinin tek farkı üniversitede aldıkları ve şu an mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının bilişim teknolojileri alanının teknik servis dalında yer alan elektrik ve elektronik dersleridir. Teknik servis dalı elektrik ve elektronik derslerinin yoğunlukta olduğu bir daldır. Elektrik ve elektronik derslerinin yoğunlukta olduğu bu dersler Böte mezunlarına üniversitede verilmez ve teknik eğitim fakültesi bitiren bilgisayar öğretmenleriyle arada elektronik dersleri adına bir fark oluşur bu tartışılmaz bir durumdur. Ama göze çarpan bu eksikBötecilerin aleyhine olan ve adeta pire için yorgan yakılan bir tablo ortaya çıkarmaktadır. Bunun nedeni ise bilişim teknolojileri alanının diğer dalları olan ağ işletmenliği-web programcılığı-veri tabanı programcılığı dallarının derslerini üniversitede fazlasıyla alan ve bu 3 alanda zorlu yazılım dersleriyle, teknik eğitim fakültesi bilgisayar öğretmenliği mezunlarının bir adım önüne geçen bötecileri mağdur bir pozisyona düşürmektedir.

Bu mağduriyeti biraz daha detaylı anlatırsak Bötecilerin şu anki sistemde sadece ortaokullara atamaları yapılmakta ve ortaokullarda da aldıkları zorlu yazılım eğitimine rağmen sadece Microsoft Office programları(word-excell –powerpoint )anlattırılmaktadır. Hatta çoğu zaman maddi bir teşvikle formatör öğretmen denilen ama aslında işi öğretmenlik olmayan ve öğretmeni gerçek çalışma ortamı olan sınıflardan uzak tutan, ve aldıkları onlarca yazılım eğitimine rağmen onları sadece yazıcı kuran projeksiyon ayarı yapan bilgisayar tamircisi yerine koyan ve eğitim camiamıza büyük bir iş gücü kaybı yaratan bir durumla karşı karşıya bırakmaktadır. Zaten formatör öğretmen olmayıp ortaokullarda çalışan böte mezunlarının sadece ofis programlarını anlatması ise bir matematikçinin çalışma hayatı boyunca sadece sayıları anlatması gibi bir şeydir ve bu da gördükleri onlarca yazılım eğitimini verimsizce tüketmeyle eş değerdir.

TTK’nın 80 sayılı kararına(“ Mesleki ve teknik ortaöğretim bilgisayar bölümlerine atölye ve laboratuar öğretmeni olarak atanamayacağı” ) tekrar bakacak olursak Böte mezunları yanlış tanımlamalardan kaynaklı adaletsiz ve mağdur durumdadır gerçek şu ki bilgisayar öğretmenleri ister böteci ister teknik eğitim fakültesi mezunu olsun ilköğretimde de ortaöğretimde de dersini laboratuarda işler çünkü normal sınıf ortamında bilgisayar dersi işlenmez o yüzden laboratuara giremezler ifadesi ister ilköğretimde ister ortaöğretimde olsun bir bilişim teknolojileri öğretmeni için anlamsızdır ve yanlıştır bu bir tanımlama hatası oluşturmaktadır. Zaten bilgisayar dersleri hangi kademe olursa olsun normal sınıf ortamında işlenemez ve kitaptan anlatılamaz durumdadır.

TTK 80 sayılı kararda yer alan böte mezunlarını zor durumda bırakan mesleki ve atölye öğretmeni olarak atanamazlar ifadesinden kaynaklı yanlış ve adaletsiz bu karar açık ve seçik şekilde ( Teknik eğitim fakültesi mezunu bilgisayar öğretmenlerinin elektronik derslerinden aldıkları farkı öne çıkarıp Böte mezunu öğretmenlerinde diğer dallarda olan yeterli eğitimlerini ve haklarını eşitsiz ve mağdur koşullardan kurtarmak için bu karar şu şekilde revize edilmelidir.) “Böte mezunları mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında elektrik ve elektronik derslerine giremezler ve atölye ve laboratuarlardan sorumlu bölüm şefi ve atölye şefi olamazlar” diye açık ve seçik tanımlama yapılarak ve çelişki oluşturmayacak şekilde düzeltilirse bu karışıklık ve mağduriyet son bulacaktır.

Kısaca toparlamak gerekirse:

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki Bilişim Teknolojileri Alanında anlatılan dallar şunlardır;

•Bilgisayar Teknik Servisi

•Ağ İşletmenliği

•Web Programcılığı

•Veri Tabanı Programcılığı

-BÖTE mezunlarının TEKNİK SERVİS dışındaki diğer 3 ALANDA fazlasıyla dersi anlatma yeterlilikleri vardır transkriptleri incelenerek bu anlaşılabilir.

-Bir bilişim teknolojileri öğretmeni ne mezunu olursa olsun nerede derse girerse girsin dersini atölye ya da laboratuarda işler. BÖTE ya da TEF(teknik eğitim fakültesi) mezunu olsun fark etmez. Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin dersini işlemek için laboratuara veya atölyeye giremezler denilemez ve girmemesi düşünülemez.

- BÖTE mezunları teknik servis dalı yeterlilikleri olmadığından sistem-bakım ve onarım yapan, atölye ve laboratuarlardan sorumlu bölüm şefi ve atölye şefi olamazlar. Sadece TEF mezunları sistem-bakım ve onarım yapan atölye ve laboratuarlardan sorumlu bölüm şefi ve atölye şefi olurlar.

Yukarıda yazılan paragraflarda her şeyi anlattım ama belki hiçbir şeyi anlamamış olabilirsiniz. Ama kısaca bu tanımlamaların çelişkili ve açık seçik ve tanımlayıcı olmaması birçok bilişim teknolojileri öğretmenini çok mağdur duruma düşürmekte ve haksızlığa uğratmaktadır. Bunu bu işin içinde bir öğretmen olarak görüyorum.

Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Gamze Temelli

Bilişim teknolojileri öğretmeni

şu konuya artık girmek istemiyorum ama gözüme çarptı değinmeden geçemeyeceğim.

hocam o kadar cevap yazmış ama meslek liselerindeki modüler sistemden belli ki bihaber. kendi ağzıyla teknik servis dallarındaki dersleri okutamayacaklarını söylemiş. 1-2 ders dışında teknik servis dalına özgü başka ders yok. o dersler diğer dallarda da seçilip okutuluyor ya da okutulabilir. dolayısı ile aynı mantıkla bötenin diğer dallar için de yetersiz olduğu ortaya çıkıyor.

bu yazdıklarım tamamen yukarıdaki yorumdan çıkan sonuç. şahsi fikrim değil. bötenin meslek lisesine atanmasına karşıyım, fakat kesinlikle yeterlilik-yetersizlik konusu bunda etken değil.

Şu teflilerdeki gurur, kibir, abartma, kendini bir halt zannetme hastalığı olmasa her şey gayet basit olurdu aslında.

argüman bitince böyle oluyor heralde :)

yaptığım yorumla ilgili söyleyecek bi şey olmayınca birisi farklı bir konu açıp ordan üste çıkacak güya. diğeri de zaten hiç tanımadığı, görüşmediği kişilere iftira, hakaret...

SogukSabah' Alıntı:
"Bilişim- tef"
bötenin meslek lisesine atanmasına karşıyım,
Hocam Merak Ediyorum Teflilerin Mühendislik tamamlama ile Mühendislik ünvanı almasına da karşımısınız?

konu ile alakasız olmasına rağmen şimdi bu yoruma da evet karşıyım diyeceğim bu sefer tamamen kitlenecek :lol: o yüzden demiyorum :roll:

yeni açılan okullara öğretmen ataması sayfasında böteliler meslek lisesi tercih edebiliyor. bugün baktım.

botelin' Alıntı:
Alıntı:::http://www.mebpersonel.com/ogretmen-atamalari/ttk-80-sayili-karar-ve-bilisim-teknolojileri-ogretmenlerinin-magduriyeti-h116285.html
Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu üyelerinin dikkatine; Talim terbiye kurulunun 80 sayılı kararında Bilişim Teknolojileri alanının atanmasında bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği mezunları bilinen kısa adı ile Böte mezunlarının “ Mesleki ve teknik ortaöğretim bilgisayar bölümlerine atölye ve laboratuar öğretmeni olarak atanamayacağı” belirtilmektedir. Bu tanımlamada Böte mezunlarını mağdur edecek belirsizlikler ve tanımlama yanlışları vardır. Böte mezunlarının ve şu an mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına atanan bilgisayar öğretmenlerinin tek farkı üniversitede aldıkları ve şu an mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının bilişim teknolojileri alanının teknik servis dalında yer alan elektrik ve elektronik dersleridir. Teknik servis dalı elektrik ve elektronik derslerinin yoğunlukta olduğu bir daldır. Elektrik ve elektronik derslerinin yoğunlukta olduğu bu dersler Böte mezunlarına üniversitede verilmez ve teknik eğitim fakültesi bitiren bilgisayar öğretmenleriyle arada elektronik dersleri adına bir fark oluşur bu tartışılmaz bir durumdur. Ama göze çarpan bu eksikBötecilerin aleyhine olan ve adeta pire için yorgan yakılan bir tablo ortaya çıkarmaktadır. Bunun nedeni ise bilişim teknolojileri alanının diğer dalları olan ağ işletmenliği-web programcılığı-veri tabanı programcılığı dallarının derslerini üniversitede fazlasıyla alan ve bu 3 alanda zorlu yazılım dersleriyle, teknik eğitim fakültesi bilgisayar öğretmenliği mezunlarının bir adım önüne geçen bötecileri mağdur bir pozisyona düşürmektedir.

Bu mağduriyeti biraz daha detaylı anlatırsak Bötecilerin şu anki sistemde sadece ortaokullara atamaları yapılmakta ve ortaokullarda da aldıkları zorlu yazılım eğitimine rağmen sadece Microsoft Office programları(word-excell –powerpoint )anlattırılmaktadır. Hatta çoğu zaman maddi bir teşvikle formatör öğretmen denilen ama aslında işi öğretmenlik olmayan ve öğretmeni gerçek çalışma ortamı olan sınıflardan uzak tutan, ve aldıkları onlarca yazılım eğitimine rağmen onları sadece yazıcı kuran projeksiyon ayarı yapan bilgisayar tamircisi yerine koyan ve eğitim camiamıza büyük bir iş gücü kaybı yaratan bir durumla karşı karşıya bırakmaktadır. Zaten formatör öğretmen olmayıp ortaokullarda çalışan böte mezunlarının sadece ofis programlarını anlatması ise bir matematikçinin çalışma hayatı boyunca sadece sayıları anlatması gibi bir şeydir ve bu da gördükleri onlarca yazılım eğitimini verimsizce tüketmeyle eş değerdir.

TTK’nın 80 sayılı kararına(“ Mesleki ve teknik ortaöğretim bilgisayar bölümlerine atölye ve laboratuar öğretmeni olarak atanamayacağı” ) tekrar bakacak olursak Böte mezunları yanlış tanımlamalardan kaynaklı adaletsiz ve mağdur durumdadır gerçek şu ki bilgisayar öğretmenleri ister böteci ister teknik eğitim fakültesi mezunu olsun ilköğretimde de ortaöğretimde de dersini laboratuarda işler çünkü normal sınıf ortamında bilgisayar dersi işlenmez o yüzden laboratuara giremezler ifadesi ister ilköğretimde ister ortaöğretimde olsun bir bilişim teknolojileri öğretmeni için anlamsızdır ve yanlıştır bu bir tanımlama hatası oluşturmaktadır. Zaten bilgisayar dersleri hangi kademe olursa olsun normal sınıf ortamında işlenemez ve kitaptan anlatılamaz durumdadır.

TTK 80 sayılı kararda yer alan böte mezunlarını zor durumda bırakan mesleki ve atölye öğretmeni olarak atanamazlar ifadesinden kaynaklı yanlış ve adaletsiz bu karar açık ve seçik şekilde ( Teknik eğitim fakültesi mezunu bilgisayar öğretmenlerinin elektronik derslerinden aldıkları farkı öne çıkarıp Böte mezunu öğretmenlerinde diğer dallarda olan yeterli eğitimlerini ve haklarını eşitsiz ve mağdur koşullardan kurtarmak için bu karar şu şekilde revize edilmelidir.) “Böte mezunları mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında elektrik ve elektronik derslerine giremezler ve atölye ve laboratuarlardan sorumlu bölüm şefi ve atölye şefi olamazlar” diye açık ve seçik tanımlama yapılarak ve çelişki oluşturmayacak şekilde düzeltilirse bu karışıklık ve mağduriyet son bulacaktır.

Kısaca toparlamak gerekirse:

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki Bilişim Teknolojileri Alanında anlatılan dallar şunlardır;

•Bilgisayar Teknik Servisi

•Ağ İşletmenliği

•Web Programcılığı

•Veri Tabanı Programcılığı

-BÖTE mezunlarının TEKNİK SERVİS dışındaki diğer 3 ALANDA fazlasıyla dersi anlatma yeterlilikleri vardır transkriptleri incelenerek bu anlaşılabilir.

-Bir bilişim teknolojileri öğretmeni ne mezunu olursa olsun nerede derse girerse girsin dersini atölye ya da laboratuarda işler. BÖTE ya da TEF(teknik eğitim fakültesi) mezunu olsun fark etmez. Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin dersini işlemek için laboratuara veya atölyeye giremezler denilemez ve girmemesi düşünülemez.

- BÖTE mezunları teknik servis dalı yeterlilikleri olmadığından sistem-bakım ve onarım yapan, atölye ve laboratuarlardan sorumlu bölüm şefi ve atölye şefi olamazlar. Sadece TEF mezunları sistem-bakım ve onarım yapan atölye ve laboratuarlardan sorumlu bölüm şefi ve atölye şefi olurlar.

Yukarıda yazılan paragraflarda her şeyi anlattım ama belki hiçbir şeyi anlamamış olabilirsiniz. Ama kısaca bu tanımlamaların çelişkili ve açık seçik ve tanımlayıcı olmaması birçok bilişim teknolojileri öğretmenini çok mağdur duruma düşürmekte ve haksızlığa uğratmaktadır. Bunu bu işin içinde bir öğretmen olarak görüyorum.

Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Gamze Temelli

Bilişim teknolojileri öğretmeni

tamamen katılıyorum. altına imzamı atarım. :+1:

bende bir böteb mezunuyum lisem atl bilgisayar işletim sistemleri web tasarımı donanım flash animasyon bit derslerini rahatlıkla meslek liselerine verebilecek düzeydeyiz.teften ayıran tek nokta atelye elektroteknik temel elektronik teknik resim gibi derslerdir.ben kendi adıma konuşim bu dersleride ben verebilirim.Çünkü bu derslerin hepsini lisede eğitimini aldık hatta sözleşmeli öğretmen olarak 2 ay bu derslere girdim.böteb mezunlarınında verebileceği dersler meslek liselerinde mevcuttur.

hocam meb'in bile kendinden haberi yok. ben bilgi edinme'den soruyorum diyorum ki neden böte mezunları meslek lisesine atanabiliyor diye? adam yoook öyle bir şey diyor. ilgili linki gösteriyorum haaa öyle mi falan yapıyorlar resmen. dünyadan haberleri yok yani.

tek fark "teknik öğretmen" unvanı, o da bence çok matah bir şey değil.

nasıl ki ilköğretim matematik-lise matematik, türkçe-edebiyat ayrımı var, bence bilgisayarda da olmalı. aynı şey mesela ingilizce öğretmenliği için de olmalı ama nerdee. benim artık hiçbir şeyden umudum kalmadı bu ülkede.

ben eğitim fakültesi mezunlarının elektronik dahil birçok dersi verebileceğine inanıyorum. yeni gelen nesil çok yetenekli ve zeki. ama bu adil mi? hiç sanmıyorum.

meslek lisesinde ders verebilen bir tef mezunu ortaokuldaki temel bilgisayar derslerini verebilir mi? pek ala verebilir. ama bence bu da adil değil.

bu bölüm bence öldü. her gün yeni bir haber çıkıyor. kodlama dersi gelecek, 7-8 de zorunlu olacak, alan sınavı gelecek gibi gibi. bir sürü belirsizlik var. ben 2. bölüm olarak ingilizce okumayı düşünüyorum. en azından çok daha geçerliliği olan bir bölüm. bilgisayar derslerinden daha fazla saygı gören bir ders olduğunu da düşünüyorum her ne kadar öğretilemese de.

akyildiz41' Alıntı:
katafalk' Alıntı:
tef mezunu olmanın hiçbir avantajı kalmadı arkadaşlar. geçmiş olsun hepimize.
neden hocam resmi olarak benim kulağıma birşey gelmedi

Arkadaşlar ben ilk talim terbiye kuruluna ve Mesleki Teknik Genel müdürlüğüne Aralık ayında yazdım. Sanki devlet dairesi değilmiş dilekçe kanunu yokmuş gibi Mart ayına kadar hiçbir cevap gelmedi. Cevap gelmediğine dair İnsan Kaynakları Genel müdürlüğüne yazdım. Beni acayip ters köşe yapmışlar; Benim dilekçemde özetle "YÖK kararında Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümünün Teknik Eğitim yapan program, Teknik öğretmen kapsamında sayıldığına karar verilmiştir. Görüşlerinizi istiyorum diye yazdım" Gelen cevapta Teknik öğretmen diye bir kadro yoktur. Öğretmen olarak istihdam edilir diye yazılmış. Sanki ben bölümün teknik eğitim yapan bir bölüm sayılmasından bahsetmemişim gibi yazımı cımbızlayıp anlamak istedikleri gibi yazmışlar. Bakanlıktan birine ulaştım bana mahkeme kararı vs dediler Külliyen YALAN!.. Hüseyin KURT'la görüştüm adalet bakanlığı teknik hizmetler sınıfında gibi ek ödemesini almaya başlamış ilk mahkeme ile uğraşan o olmuş olması lazım; böyle bir şey söz konusu değil. Başka bir tanışım olayın bakanlıkta siyaseten yapıldığı siyasi bir destek bulmak gerektiğini söyledi. İnsan kaynaklarına bir daha görüş sordum. Gelen cevaba göre sendika avukatıyla görüşeceğim Bimer'e, kamu denetçiliği kurumuna da başvuracağım tanıdık bölümüm mezunu arkadaşlar hiç ilgili davranmadı yinede sağolsunlar. Eğer bu konuda destek olacak arkadaşlar olursa her türlü dilekçe evrak bulunur :++:

Geri