BÖTE MEZUNLARI TEKNİK VE MESLEK LİSELERİNİ TERCİH EDEBİLMESİ

Kodla Büyü
Meslek liselerinde belkide çok fazla norm yok ancak özellikle doğuda durum şu.Benim bulunduğum yerde (dbakır) meslek lisesinde bilgisayar mezunu olmayan ücretli öğretmenler çalışırken onlarca böte mezunu norm fazlası olduğu halde oralara atanamamaktadır.Yeni bir meslek lisesi açıldı(4 şubesi bilişim bölümü) 11. sınıflarda mevcut.Yaklaşık 7-8 normu var ancak teknik mezun olmadığı için ücretli(böte mezunu olanlarda var ) arkadaşlar çalışıyor.Böte mezunu arkadaşlarda oraya atanamıyor ancak ücretli çalışabiliyorlard.Ben geçtiğimiz yıllarda meslek lisesine geçtim böte mezunuyum.Ancak şu an sistemden tercihler yapıldığı için geçemiyorlar.En azından web programcılığı bölümü olan meslek liselerine geçebilmeliler diye düşünüyorum.Bu arada meslek lisesinden de sıkıldım çok cazip gelmiyor artık.Öğrenci profili çok düşük seviyede.Toplama çıkarma bilmeyen öğrencilerimiz mevcut.Olayın maddi yönü farklı tabi tatmin edici.Zaten bötelilerin atanmasının istenmemesinin en nihayetindeki sonucu bence maddi boyutu.

amip33' Alıntı:
Mustafa5885 hocam bu dersleri aldınız iyi güzel de meslek lisesinde bu derslerin %kaçını kullanıyorsunuz 1 sene içinde.Anadolu Teknik Lisesi mezunuyum, Böte bölümü mezunları belki ilk sene zorluk çeker ama ikinci sene öğrencilere yetecek kadar bilgiyi edinmiş olur bence meslek lisesi hakkında. Senin mantığına göre okul müdürlerinin Bilgisayar Mühendisi, Şube müdürlerinin Eczacılık, Mem müdürlerinin Tıp mezunu olması lazım. :mrgreen: :mrgreen:
Bir diğer hususta şu. Arkadaşlardan % kaçı acaba aldıkları derslerin kaçını üniversitede öğrenciler merak ediyorum. Geçmiş yılların sorularının kantinlerde satıldığı ve sınav sorularının bu şekilde sorulduğu bir ülkede yaşıyoruz. Çan eğrisi düşsün diye öğrenci arkadaşların yönlendirildiği düşük çan eğrisi sayesinde el kol sallaya sallaya geçilen bir ülkeden bahsediyorsunuz. Kusura bakmasınlar Marmara TEF gibi taş çatlasa 3 tane TEF haricindeki TEF lerden mezun arkadaşların sürekli mezun oldukları müfredatı getirip getirip paylaşmalarına anlam veremiyorum. Kendileride biliyorlar bunu ama işte ne diyeyim...

Arkadaşlar hortlamış yine konu. İlköğretim matematik diye bir bölüm var ordan mezun olan lisede görev yapacam diye tutturmuyor onlar lisede görev yapacak kapasitesi yok mu? Yada sosyal bilgiler Tarih Coğrafya diye... Kendini geliştirenler görev yapsın diyenler ilköğretim matematik mezunu biri kendimi geliştirdim lisede çalışacam diyebilir mi? Mezuniyetin neyse ona göre atanırsın görev yaparsın.

Yanlız şöyle bir durum var zaten böte mezunları düz liselerde çpl lerde çalışabliyor.Yani bu bölüm ilköğretim mat gibi sadece ilköğretimlere atanmıyor.Sadece meslek liselerene atanamıyor.

bu konunun her daim ısıtılıp ısıtılıp, hep forumda tartışılmasını sebebi tamamen "duygusal." Bu duygusal fark ortadan kalksa bu konu adım gibi eminim bir daha açılmayacak.

Karanamende öyle yazıyor hocam. Din kültürü içinde aynı şey söz konusu. İlköğretim lise ayrı İmam hatip ayrı onun gibi işte.

etiket59' Alıntı:
bu konunun her daim ısıtılıp ısıtılıp, hep forumda tartışılmasını sebebi tamamen "duygusal." Bu duygusal fark ortadan kalksa bu konu adım gibi eminim bir daha açılmayacak.
:)

arkadaşlar konu hortlasın veya tef ile böte tartışsın diye konuyu açmadım. İsteyen yazar istemeyen yazmaz tabi.

İstemeyen yazmasın arkadaşım. Kimse sizin TEF şöyle zor yapamazsınız, meslek lisesi böyle bilmem ne siz edemezsiniz saçmalıklarınızı okumak zorunda değil. Gereksiz fikirlerinizi kendinize saklayın.

BÖTE mezunu birisi rahatlıkla üniversitelerin iki yıllık önlisans bilgisayar programcılığı bölümlerine bile öğretim görevlisi olarak kabul ediliyorken sizin bu kendinizi bulunmaz hint kumaşı tüccarı olarak görmenizden bıktım şahsen.

Biz kendimizi hint kumaşı tüccarı saymıyoruz. Sadece kanunen bu böyle. Sizin bu kadar ısrarınız niye madem öyle iki yıllık meslek yüksek okula öğretim görevlisi olun.

ozilogic' Alıntı:
Arkadaşlar hortlamış yine konu. İlköğretim matematik diye bir bölüm var ordan mezun olan lisede görev yapacam diye tutturmuyor onlar lisede görev yapacak kapasitesi yok mu? Yada sosyal bilgiler Tarih Coğrafya diye... Kendini geliştirenler görev yapsın diyenler ilköğretim matematik mezunu biri kendimi geliştirdim lisede çalışacam diyebilir mi? Mezuniyetin neyse ona göre atanırsın görev yaparsın.
TEF lilerin battığı, adaleti kendine yonttuğu yerde tam burası iyiki ifade ettiniz. Orada kaçırdığınız nokta hiç bir lise matematik mezunuda gidip ilköğretimlere atanamıyor. Şu sitede oylama yapsak acaba, kaç tane TEF li var ilköğretimlerde çalışan ve sizin deyiminizden yola çıkarak BÖTE mezunlarının hakkını gaspeden. Yani meselenin orjinindede bu var zaten. Yıllardır dilimde tüy bitti. Madem öyle BÖTE Meslek lisesine atanamıyor, TEF'te ilköğretime atanmasın diye. İlk atamalar dahil, meb te gerçekleştirilen bütün atamalarda BÖTE'liler kör tercih yapıyorlar bu sebeple. Bu mudur "ADALET"?

zulfikar1985' Alıntı:
ozilogic' Alıntı:
TEF lilerin battığı, adaleti kendine yonttuğu yerde tam burası iyiki ifade ettiniz. Orada kaçırdığınız nokta hiç bir lise matematik mezunuda gidip ilköğretimlere atanamıyor. Şu sitede oylama yapsak acaba, kaç tane TEF li var ilköğretimlerde çalışan ve sizin deyiminizden yola çıkarak BÖTE mezunlarının hakkını gaspeden. Yani meselenin orjinindede bu var zaten. Yıllardır dilimde tüy bitti. Madem öyle BÖTE Meslek lisesine atanamıyor, TEF'te ilköğretime atanmasın diye. İlk atamalar dahil, meb te gerçekleştirilen bütün atamalarda BÖTE'liler kör tercih yapıyorlar bu sebeple. Bu mudur "ADALET"?
"İyide biz ilköğretimlerede atanabilecek şekilde mezun oluyoruz"
Buna bu şekilde cevap yazacak arkadaşlarada sözüm boşa cevap vermeyin. Komik oluyorsunuz, aklıma şu an müh. için verdiğiniz mücadele ve söylemleriniz geliyor.

Sayın TEF'li kardeşlerim, o kadar ders falan almışsınız, bunu öğrencilere verdiniz mi? Veya orada öğrendiklerinizin ne kadarı Meslek lisesi programında var. Onlara ne faydanız oldu? Şahsen hiç bir Meslek, Teknik lisesi öğrencisinin doğru düzgün kod yazdığını görmedim. Yazsalar ne olacak bunu nerede kullanacaklar? İş mi bulacaklar.

Ayrıca diğer arkadaşlarımın dediği gibi, 15 yıl önce üniversitede Bilgisayar dersi almış Sınıf öğretmenini bile Meslek lisesine gönderebiliyorlar.

Fen edebiyat mezunu sınıf öğretmeni Meslek lisesine gider, sınıfcı istediğine gider, elektronikçi gider, Ancak BÖTE öğretmeni Meslek lisesine gidemez, çünkü üniv'de görmemiş birşeyler, ve ayrıca BÖTE'li mevcut lise programına adapte olup kendisini yenileyemez, çünkü TEF'li insanlar doğuştan bu yeteneklere sahiptir.

Buyrun hodri meydan, TEF'liler sadece meslek liselerinde olsun deyin çenemizi kapatalım.

Yorum yazan cahil TEF'ciler bilsinler ki Teknik Eğitim Fakülteleri, Bilgisayar öğretmenliğine öğrenci almayı durdurdu. Sizin nesliniz tükeniyor haberiniz olsun. Gelecekteki Meslek lisesi Bilgisayar öğretmenleri artık sınıfçılardan , fen edebiyatta yan alanı bilgisayar (bilişim) olanlardan seçilir.

etiket59' Alıntı:
Hocam, duygusal farklardan daha değerli şeyler var. Mesela alanınızda analtımlar yapmanız. Sizin sürekli gelişmenizi zorunlu kılar. Meslek lisesinde "Branş Öğretmeni" siniz. Diğer okullarda ise bilişimci iseniz, işe yaramayan bir dersin öğretmenisiniz, diğer bir değiyşle "NİTELİKLİ AMELE" siniz.

ercinc98' Alıntı:
Gelecekteki Meslek lisesi Bilgisayar öğretmenleri artık sınıfçılardan , fen edebiyatta yan alanı bilgisayar (bilişim) olanlardan seçilir.
Tabi Bilişim alanı diye bir şey kalır ve Bilgisayar Meslek öğretmenlerine ihtiyaç duyulursa....

ercinc98' Alıntı:
Sayın TEF'li kardeşlerim, o kadar ders falan almışsınız, bunu öğrencilere verdiniz mi? Veya orada öğrendiklerinizin ne kadarı Meslek lisesi programında var. Onlara ne faydanız oldu? Şahsen hiç bir Meslek, Teknik lisesi öğrencisinin doğru düzgün kod yazdığını görmedim. Yazsalar ne olacak bunu nerede kullanacaklar? İş mi bulacaklar.

Ayrıca diğer arkadaşlarımın dediği gibi, 15 yıl önce üniversitede Bilgisayar dersi almış Sınıf öğretmenini bile Meslek lisesine gönderebiliyorlar.

Fen edebiyat mezunu sınıf öğretmeni Meslek lisesine gider, sınıfcı istediğine gider, elektronikçi gider, Ancak BÖTE öğretmeni Meslek lisesine gidemez, çünkü üniv'de görmemiş birşeyler, ve ayrıca BÖTE'li mevcut lise programına adapte olup kendisini yenileyemez, çünkü TEF'li insanlar doğuştan bu yeteneklere sahiptir.

Buyrun hodri meydan, TEF'liler sadece meslek liselerinde olsun deyin çenemizi kapatalım.

Yorum yazan cahil TEF'ciler bilsinler ki Teknik Eğitim Fakülteleri, Bilgisayar öğretmenliğine öğrenci almayı durdurdu. Sizin nesliniz tükeniyor haberiniz olsun. Gelecekteki Meslek lisesi Bilgisayar öğretmenleri artık sınıfçılardan , fen edebiyatta yan alanı bilgisayar (bilişim) olanlardan seçilir.

cahil TEF ciler demişsin hocam ister uzayda çalış ister ilköğretimde ister meslek lisesinde gene bi aşlağılama..Bak hocam TEF de sadece bilgisayar bölümü yok makineciler ,dökümcüler falanda mı sınıfçı olacak..At tut hariçten gazel...TEfler kapandı zira avrupa ve amerikadaki model geldi, artık bu okullarda mühendisler eğitim verecek..Bunu için Teknoloji fakülteleri ve mühendislik fakülteleri kuruldu buradan çıkan mühendis kökenli arkadaşlar buralarda eğitim verecek...Ayrıca sisizn dediğinize göre 2 senelik mezunuda pek ala adaepte olur ders verir...Hattta bilge adam falan gibi akademilerden mezun olanlarda fena sayılmaz......Oralara girersek hiç çıkamayız yani....Herkes işini yapsın bırakın...Yetiştirildiği alanda ve yetişdirildiği kurum için görev yapsın.....

Şu kısımda önemli madem BÖTE mezunları meslek lisesi seviyesine yetersiz geliyor neden meslek yüksek okullarına BÖTE mezunları geçebiliyor.Oradaki dersler daha detaylı vs.

bravehard2010' Alıntı:
Şu kısımda önemli madem BÖTE mezunları meslek lisesi seviyesine yetersiz geliyor neden meslek yüksek okullarına BÖTE mezunları geçebiliyor.Oradaki dersler daha detaylı vs.
Bilgisayar dışındaki hiç bir meslekçinin böyle bir derdi yok. Çünkü ilköğretimde yada normal lisede makine, metal, elektronik diye bir ders yok. BÖTE'nin ayrı bir bölüm olarak kurulma sebebide burdur. İlköğretim ve Liselerde olan bilgisayar dersleri için kurulmuş bir bölümdür. Kimse kişi bazında yeterlidir yetersiz diye ayrım yapamaz.

coderfree' Alıntı:
Arkadaşlar ben de tartışmaya katılmak istemezdim ama görüşlerimi belirtmek isterim;ben TEF mezunuyum ve meslek lisesindeyim, verdiğiniz müfredatlara bakınca TEF müfredatı mesleki açıdan daha ağır ve elektronik yönü fazla. Bu durumda TEF-->Meslek Lisesi, BÖTE-->Orta Okul ve Genel Lise 'de çalışması daha uygun gibi. Şahsi görüşüm aldıkları derslere bakınca BÖTE mezunları meslek liselerinin web programcılığı ve veri tabanı bölümlerinde ders anlatabilir ama liseyi meslek lisesinde okumamışlarsa ağ işletmenliği ve teknik servis dallarında zorlanacaklardır. Şu görüşlerinizi destekliyorum; madem BÖTE mezunu meslek lisesine atanamıyor, bu durumda TEF mezunu da sadece meslek lisesine atansın veya tayin isteyebilsin. Ayrıca TEF mezunlarına yakıştırılan çakma mühendis lafı nefret söylemi gibi olmuş, bence TEF mezununa fark dersleri alıp mühendislik hakkı tanındıysa BÖTE mezununa da fark dersleri alıp meslek liselerinde çalışabilme olanağı sağlanabilir. Hatta daha sonrasında onlara da yine fark derslerini alıp mühendislik hakkı verilebilir.
Sağduyulu yorum yapan arkadaşlar aslında olayın özünü anlamışlar. Burada birbirimize girmemize gerek yok. Günümüzde 180 saatlik kurslarla formatör olunabildiği bir ortamda herkes herkesin alanına geçebilir. At izi it izine karışmış MEB'te. Buradan kimsenin birbirini kırmasına gerek yok. Herkes kendi açısından haklı zaten. Bende başkalarına sağlanan özel maddelerden bizde yararlanalım diyorum... Yoksa bana göre de herkes kendi işinde çalışsın. Eğer yeni bir işte çalışmak istiyorsa yeni bir diploma alsın. Ancak bu ortamda dediğim gibi bizimde hakkımız doğuyor Böteci olarak...

bir tefli olarak şunu belirtmek istiyorum ki aslında burada tarışılması gereken yeterlilik değildir. kendini geliştiren herkes bu dersleri verebilecek yeterliliğe erişebilir. buradaki asıl konu yetkidir. nasıl ki her mesleğin kendi sınırları içerisinde birtakım yetkileri var burada da meslek liselerinde ders verebilme yetkisi söz konusu. şu an meslek liselerinde ders verme yetkisi de tef mezunlarına verilmiştir. olay bundan ibarettir.. zaten neden 4 yıllıklar için "lisans" mezunu diyoruz? çünkü kişi o bölümden mezun olarak o işi yapmaya lisans yani yetki almış oluyor.. tıpkı sporcu lisansları gibi. adam pelelerin pelesi olabilir, hidoların hidosu olabilir ama lisansı olmadıkça bu yeteneğini profesyonel anlamda kullanamaz.. sonuç olarak, olaya bu şekilde sadece bir lisans ve yetki meselesi olarak bakarsak birbirimizi kırmamış oluruz diye düşünüyorum..

Botecileri meslek liselerinden uzak tutmaya calisan tefli arkadaslara empati ile yaklastigimda hak vermiyo degilim..
Dusunsene sen 3, bilemedin 4 gun okula gitcen, 2-3 kisi bir atelye dersine gircen, 3000 tl civari maas alcan.. Boyle bir imkana baskalarini ortak etmek istermisin??

Bunu kabul edin eyvalla, yoksa biz daha fazla ders gorduk daha iyi biliyoruz, daha verimliyiz olaylarini kimse yemiyor artik..

Hazır yetki meselesi ve adalet mevzuları açılmışken; Bilg. Müh. forumundan alıntıdır.
:lol: :lol:

Ekli dosyalar

• 1016631_156152627902026_692833944_n.jpg
    1016631_156152627902026_692833944_n.jpg
    44.1 KB · Görüntüleme: 448
schumix' Alıntı:
Hazır bir şablonu diğer konuya eklemiştim buraya da ekleyelim;

Madde 16
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinden İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü mezunları, ilkokullar ile ortaokulları tercih edebilecek; Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinden matematik-bilgisayar, istatistik-bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği ile bilgi teknolojileri bölümü mezunları ise, mesleki ve teknik liseleri tercih edemeyecektir.

aşağıdaki gibi değiştirilmesi;

Madde 16
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinden İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü mezunları, ilkokullar ile ortaokulları tercih edebilecek; Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinden matematik-bilgisayar, istatistik-bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri ile bilgi teknolojileri bölümü mezunları ise, mesleki ve teknik liseleri tercih edemeyecektir.
Gerekçe ;
1- Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği Bilgilendirme Notu > "http://www.bte.org.tr/belge/bote_meslek_lisesi/bilgilendirme_notu_001_TTKB_80.pdf"
2- Yan alan olarak Bilişim Teknolojileri eğitimi alan Sınıf Öğretmenleri meslek lisesine atanabiliyorken BÖTE mezunu öğretmenlerin atanamaması durumu
mevcuttur?

Arkadaşlar katılım modülüne şu şablonu yollayalım sesimizi duyuralım.Başlığın okunma ve mesaj oranları arasında fark çok.Okuyan arkadaşlar şablonu yollarsa daha anlamlı olacak

branta' Alıntı:
Botecileri meslek liselerinden uzak tutmaya calisan tefli arkadaslara empati ile yaklastigimda hak vermiyo degilim..
Dusunsene sen 3, bilemedin 4 gun okula gitcen, 2-3 kisi bir atelye dersine gircen, 3000 tl civari maas alcan.. Boyle bir imkana baskalarini ortak etmek istermisin??

Bunu kabul edin eyvalla, yoksa biz daha fazla ders gorduk daha iyi biliyoruz, daha verimliyiz olaylarini kimse yemiyor artik..
3 bilemedin 4 gün okula giden öğretmen sabah 8 akşam 5 çalışıyordur.
maaş senle benim aynı sıkıntı etme.
2-3 kişi bir atelyeye girmez 8 er kişilikten grup oluşursa ancak olur.
Okulun imkanı varsa grubunu alıp ayrı ders yapabilirsin.

Meslek lisesindeyim haftanın 4 günü okula gidiyorum 1 gün koordinatörlük ki genelde gidilmiyor.Sabah 7:00 öğlen 11:55 te bitiyor işim.Olayı abartmaya gerek yok.Tabi bizde ikili öğretim yapılıyor.2 öğretmen giriyoruz derslere denetleme mekanizması neredeyse olmadığı için çok büyük rahatlık var liselerde.

Hocam bende meslek lisesindeyim Sadece haftada iki sabahım koordinatörlük diğer günler sabah 8:30 akşam 16:30 okuldayım. İki kişi girdiğimiz ders iki saatlik Temel Elektronik. Koordinatörlük için ise sabah gidip okuldan günlük evrakı alıp öğlen derse gidince teslim ediyoruz.

Geri