2023 maaş zam beklentisi

Kodla Büyü
Bu durumun en büyük sorumlusu yine öğretmenlerdir. Bu ülkede memuru masa başında sürekli satan sendikalar hala en fazla üyeye sahiptir. Sızlanmayı bırakın da ilk önce hakkınızı gerçekten arayabilecek sendikalara geçiş yapın. Sonrası zaten doktorlar da olduğu gibi etkili eylemler vasıtasıyla olur. Bu ülkede hak verilmez zorla alınır. Bu kadar çakalın olduğu yerde kuzuların sessizliği modunda takılırsan, maaşını da asgari ücrete indirirler.
Kıytırık bir makam mevki için, 3 kuruşluk menfaat ve çıkar için kuzuların sessizliğine devam.

Hakkımızı arayabilecek sendika hangisi var hocam? Hangisi gerçekçi eylemlerde bulunabiliyor? Günün sonunda eylem hakkı bile olmayan bir meslekteyiz. Benim gözlemlerime göre memur sendikaları son yıllarda kabuğuna çekilmiş gibi görünüyor. Aktif bir sendika göremedim.

Devlet ve hükümeti karıştırmayalım. Vatan sevgisi ile iktidar sevgisini karıştırmayalım. Şuanda öcü gözüyle bakılan partide gelse vatan bizim vatanımız devlet bizim devletimiz. Devleti oluşturan biziz. Yani bir bakıma devlet benim. Şuan iktidarda olan parti devleti geçici olarak yönetme sorumluluğuna sahip. Seçimlerde bu sorumluluğu layıkıyla yerine getiriyor mu getirmiyor mu buna karar verilir. Birisi giderse diğeri gelirse ülke batar lafını 1950lerden beri söylüyor siyasetçiler. Ve hatta Cumhuriyet kurulurken dahi Atatürk'ü vatan haini ilan edip idam fermanı çıkarttılar. Atatürk'e terörist muamelesi yaptılar yani. Ülkenin o anki durumunu analiz edebilme yetisine sahip olmamız vatandaş olarak bizim en temel görevimiz. Gerekirse yönetim kademesine biz talip olmalıyız. Bizden birisi talip olursa bizi de vatan haini ilan edebilirler. O zaman vatan haini mi oluyoruz? Birileri demesiyle kimse kimsenin vatan sevgisini ölçmesin. Hele hele şu anki medyadan hiç ölçmesin. Seçimlerde bile en sağlıklı sonuçları Twitter'dan aldık.

Öte yandan evet hakkımızı aramıyoruz. İş bırakan öğretmene terörist muamelesi yaptılar. Uzmanlık sınavına herkes karşıydı ancak öğretmenlerin %10u bile iş bırakmadı. Hele sınav olduktan sonra herkesin sesi kesildi. Böyle adaletsizliklere ses çıkarmayıp burada vatan sevgisi meslek aşkı yaristirmayalim. Burada geyigine açılan zam tahmini konusu siyasi tartışmaya dönüyor. Ülkenin şuanda fakir olmasının suçunu ve suçlularını burada aramayın lütfen.

Hakkımızı arayabilecek sendika hangisi var hocam? Hangisi gerçekçi eylemlerde bulunabiliyor? Günün sonunda eylem hakkı bile olmayan bir meslekteyiz. Benim gözlemlerime göre memur sendikaları son yıllarda kabuğuna çekilmiş gibi görünüyor. Aktif bir sendika göremedim.
Hocam uzman öğretmenlik sınavı öncesinde 16 sendika iş bırakma kararı aldı. Daha 2 gün önce görüşleri tamamen farklı 6 sendika Twitter'da etkinlik yaptı. Problem sendikayı oluşturan bizlerin eylemlere aktivitelere destek vermemesi birazda. Sarı sendikaları geçiyorum elbette.

• Beğen
Tepkiler: omd
Geçen yıl %2,5 refah payı ile bütçemiz baya bi rahatlamıştı. Daha sonra Çalışma Bakanı 6 ay boyunca memura ek zam verecez dedi. Enflasyon yüksek gelince zam mam yok dedi. Konu unutuldu. Şimdi ki zam beklentim %20 . Eğer %25 bile zam verilirse seçimle ilgili tereddütler oluşmaya başlamıştır.

Uzman ve baş öğretmenlikle ilgili dercelere göre tazminat ödeme oranları resmi gazetede yayınladı:

Ekli dosyalar

• DA365912-12A6-4508-833D-F586EDE08464.jpeg
    DA365912-12A6-4508-833D-F586EDE08464.jpeg
    99.7 KB · Görüntüleme: 196
"Yapılan değişikliğe göre, Uzman Öğretmen unvanını kazanmış olan 1-2 derecelerden aylık alanların tazminat oranı yüzde 20’den yüzde 60’a çıkarılırken, diğer derecelerden aylık alanlar tazminat oranı yüzde 15’ten yüzde 50’ye çıkarıldı."

Bu oranlara göre arada yüzde 20'lik fark oluşmaz mı? Ben mi yanlış hesaplıyorum acaba?

"Yapılan değişikliğe göre, Uzman Öğretmen unvanını kazanmış olan 1-2 derecelerden aylık alanların tazminat oranı yüzde 20’den yüzde 60’a çıkarılırken, diğer derecelerden aylık alanlar tazminat oranı yüzde 15’ten yüzde 50’ye çıkarıldı."

Bu oranlara göre arada yüzde 20'lik fark oluşmaz mı? Ben mi yanlış hesaplıyorum acaba?

Nereden baktığınıza bağlı
Kanundaki oranlara göre hesapladım ben

Son düzenleme:
Çalışma Bakanı: Kamuoyunda 'Asgari ücrete yüzde 54 zam yapıldı. Hiç yoksa yüzde 55 zam yapılır mı?' diye tartışma var, bunları saçma buluyorum. Asgari ücretin memur maaşlarına yansıtılması saçma bir tartışma. Memurlarımızı ve bütün çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz.

Sabah şu haber çıkmış ama hiç inandırıcı gelmedi bana:

Ekli dosyalar

• A6A93E95-6D0C-4DF9-BCDB-8C5124244D13.jpeg
    A6A93E95-6D0C-4DF9-BCDB-8C5124244D13.jpeg
    153.7 KB · Görüntüleme: 299
Bir haber sitesindeki yorumda asgari ücretteki artış maaştaki bazı kalemlere en az %31,.. oranında zammı zorunlu kıldığını yazmıştı. Hayırlısı inşaallah arkadaşlar...

Çalışma Bakanı: Kamuoyunda 'Asgari ücrete yüzde 54 zam yapıldı. Hiç yoksa yüzde 55 zam yapılır mı?' diye tartışma var, bunları saçma buluyorum. Asgari ücretin memur maaşlarına yansıtılması saçma bir tartışma. Memurlarımızı ve bütün çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz.
Bakan memur yılda 2 kez zam alır. Asgari ücretle karşılaştırmasınlar diyerek %50 ler verilmeyeceğini ima etti. Ama 2022 de asgari ücrete 2 zam verildiğininden bahsetmedi.

Son düzenleme:
Bakan Nebati, "Memur için garibana vermek sevaptır" derken; Bakan Bilgin "Fazla beklentiye girmeyin asgari zammı kadar düşünmeyin" demekle yetindi. Biz memurlar da "Ne Verirsen Elinle O Gelir Seninle" diyeceğiz. Az kaldı...

Yıllarca asgari ücretlilere yazık diyorduk adamların maaşı bizi yakaladı, artık kendimize üzülme sırası geldi. Memura müstahak yıllarca %3-5 zam aldılar kutsal sendikalarından istifa edemediler, yetkiyi vermeye devam ettiler. Bu sene de zam vermeseler ne sendikadan istifa ederler ne oy vermekten vazgeçerler. Durmak yok yola devam!!!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati 2023 yılı ücret gelirlerinde uygulanacak gelir vergisi tarifesini belirlediklerini açıkladı.

Buna göre gelir vergisi tarifesinin ilk dilimi 32 bin liradan 70 bin liraya, ikinci dilimi 70 bin liradan 150 bin liraya, üçüncü dilimi 250 bin liradan 550 bin liraya, dördüncü dilimi ise 880 bin liradan 1,9 milyon liraya çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati 2023 yılı ücret gelirlerinde uygulanacak gelir vergisi tarifesini belirlediklerini açıkladı.

Buna göre gelir vergisi tarifesinin ilk dilimi 32 bin liradan 70 bin liraya, ikinci dilimi 70 bin liradan 150 bin liraya, üçüncü dilimi 250 bin liradan 550 bin liraya, dördüncü dilimi ise 880 bin liradan 1,9 milyon liraya çıktı.
hesaplamalardan anlayan buradan ne kadar zam yapılacağını çıkarabilir sanırsam.

Bir haber sitesindeki yorumda asgari ücretteki artış maaştaki bazı kalemlere en az %31,.. oranında zammı zorunlu kıldığını yazmıştı. Hayırlısı inşaallah arkadaşlar...
Hocam yanlış hatırlamıyorsam eğer; asgari ücretin memur maaşına etkisi gelir vergisi ve damga vergisinde var. Başka var mı hatırlamıyorum.

Şöyle de bir gerçek var arkadaşlar. Evet bakanların açıklaması var. Ama her şey 1 numarada bitiyor. Bence son sözü oradan duymak gerekir.

• Beğen
Tepkiler: omd
Geri