2023 maaş zam beklentisi

Kodla Büyü
trafik sigortaları %160 oranında zamlanmış aralık 2021 den aralık 2022. kasklolar %300 zamlı aynı aralıkta. zam oranına siz karar verin. manyak manyak işler...

yüzde 100'den aşağısı asgari ücretin bir tık üstü demektir. taşerondan kadroya geçenler ocakta 12 bin lira civarı ücret+ikramiye+yemek vs. alıyor olacak. ona göre hesap edin. ben 18 yıllık öğretmenim 10 bin 500 alıyorum. ocakta cebime net maaş 18 bin den aşağısı girerse emek verdiğim yıllara, okuduğum bölüme ve çektiğim çilelere acırım.

Bildim bileli yoksulluk sınırında maaş alıyorduk. Kirada iken bile Allah a şükür birikim yapıp ev araba alabildik. Şimdi kira yok kredi yok ama araba bile değiştirmeye cesaret edemiyoruz, market pazar indirim kovalıyoruz. Şu anda yoksulluk sınırı 26 bin. Git gide yoksulluk sınırından açlık sınırına düştük. Bunun bir hükümet politikası olduğunu ve yıllardır planlı yapıldığını düşünüyorum. Asgari ücret artık asgari değil ülkenin standart ücreti haline geldi. Bu rüzgar da gün gelir tersine döner inşallah. Ümidimizi kaybetmemek lazım.

Başöğretmen maaşlarını tüm öğretmenler aynı maaşı alıyormuş gibi yansıtabilirler. Siyaset dünyası ne de olsa.

Ama yanılıyor da olabilirim. Bilemiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
trafik sigortaları %160 oranında zamlanmış aralık 2021 den aralık 2022. kasklolar %300 zamlı aynı aralıkta. zam oranına siz karar verin. manyak manyak işler...
kimse kasko yapmayınca fiyatları mecbur indirirler kasko şart değil zaten. önemli olan yapan kesim içinden %80 üstünün bir daha kasko yaptırmaması o zaman görün sizin indirimi.

Bakın yarın ne olacağını yazayım. Kesinlikle başöğretmen maaşlarını yazacaklar ve tüm öğretmenler aynı maaşı alıyormuş gibi yansıtacaklar halka. Halk dediğin de zaten öğretmen düşmanı, hemen inanacak.

Uzman olmayan öğretmenlerin maaşlarını kimse sormayacak. Ben şu anda uzman öğretmenim ama tüm camiamızın menfaatini düşünerek yazıyorum.

Ama Allah büyüktür, Allah kerimdir. Gün ola hayrola.
öğretmenler arasında da o kadarcık fark olsun(mesleğin çilesini uzun yıllar yapmış olanlar çekmiş olanlar bilir) ek ders hariç baş öğretmen 30 bin uzman öğretmen 25 bin düz öğretmen 20 bin alsın deyin daha iyi olur.

isterse %100 zam yapsınlar, yaptıkları kadar paramız değersizleşir, alım gücümüz yine düşmeye devam eder, kısır döngüye girdik

öğretmenler arasında da o kadarcık fark olsun(mesleğin çilesini uzun yıllar yapmış olanlar çekmiş olanlar bilir) ek ders hariç baş öğretmen 30 bin uzman öğretmen 25 bin düz öğretmen 20 bin alsın deyin daha iyi olur.
Haklısınız hocam. Katılıyorum size. Demek istediğim o değil. Başöğretmen maaşlarını emsal göstererek fazla zam yaptık diyerek zam oranlarını yüksek gösterebilirler. Aslında zam oranları yüksek olduğu için değil, uzmanlık ve baş öğretmen farkını da zamdan satabilirler.

Tabi şimdilik bu bir yorum.

Sizin dediğiniz maaşlar olsa keşke ama hiç sanmam. Bence bu dediğinize kimsenin inancı yoktur gibi geliyor bana. En azından ben bu rakamları imkansız görüyorum. Ama olsa ne güzel olurdu.

kimse kasko yapmayınca fiyatları mecbur indirirler kasko şart değil zaten. önemli olan yapan kesim içinden %80 üstünün bir daha kasko yaptırmaması o zaman görün sizin indirimi.
ne alakası var hocam. kasko firmaları salak mı ki fazla fazla arttırsınlar fiyatları. yıllardır niye %300 arttırmadılar da şimdi arttırıyorlar. devlet bunun farkında değil mi. hadi dese ya şukadardan fazla arttırmayacaksınız. ya trafik %160 artır normal öyle mi.
kaskonun şart olmaması bambaşka bir konu. ona hiç girmeyeyim.

Son düzenleme:
Egea aracım için ben yaptıramıyorum kasko indirim ve kazasızlığa rağmen 8.000 tl istediler en düşük. Memur olarak kaskodan elendim sadece dua ediyorum Allah korusun kazadan. Bu hale getirenlerden de Yüce Allah hesabını soracaktır elbet.

ne alakası var hocam. kasko firmaları salak mı ki fazla fazla arttırsınlar fiyatları. yıllardır niye %300 arttırmadılar da şimdi arttırıyorlar. devlet bunun farkında değil mi. hadi dese ya şukadardan fazla arttırmayacaksınız. ya trafik %160 artır normal öyle mi.
kaskonun şart olmaması bambaşka bir konu. ona hiç girmeyeyim.
hocam yapan kesimden %80 i bir sene yaptırmasın o zaman bir daha konuşalım.
arz talep olduğu müddetçe hiç bir şirket karından vazgeçmez.
(kasko şirketlerinin esas takip etmesi gereken konu onları sömürme yollarını öğrenmiş olan çakalların yollarını kapatmak olmalı
suistimal edenleri temizlemek olmalı kaskodan men etmek olmalı bir sürü hikaye dönüyor burda anlatsam ohhhhoooo...)

Asgari ücret açıklandıktan sonra fiyat etiketleri hemen değiştirilmeye başlandı. Yani zamların hayrını daha görmeden maaşların eridiğini görmeye başladık diyebiliriz. Tabi devlet ne yapabilir bu duruma o da ayrı konu.

Bu konuda devlete diyecek sözüm yok aslında. Maalesef ticaret ehli olanlar bu zamları kendileri için fırsat belliyorlar. Hatta bunu, devleti zor duruma düşürmek için kasıtlı olarak yaptıklarını düşünüyorum. Devlet ile milleti karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar sanki. Bana öyle geliyor.

Ama diğer taraftan da çalışanlarının maaşlarını çıkarıp kâra geçebilmek için artış da yapmaları gerekir her halde. Tabi afaki artışlar olunca, işin içinde art niyet arıyor insan.

Neden art niyet derseniz; devlet, hayli bir vergiden feragat etti ve vergileri düşürdü, ama zincir marketler ise fiyatları önceden yükselterek ürünlerin fiyatlarını yine aynı rakamda kalacak şekilde ayarladılar. Buna da hainlik denir. Devlet, halkımız temel ihtiyaçlarını ucuza alsın diye vergiden fedakarlık yapıyor ve böylece fiyatları düşürmeye çalışıyor ama onlar ille de aksine çalışıyorlar.

Yani maaşlarımızın erimesinde biraz da içimizdekilerin etkisi var, bunu da dile getirmek lazım. Doğruya doğru.

Yaşanacak ikinci bir ülke olsa dakka durmam. Yani ölmemek için yaşıyoruz. Acıyorum üzülüyorum büyüttüğümüz yetiştirdiğimiz çocuklara ... Söylenecek çok söz hem var hem yok..

trafik sigortaları %160 oranında zamlanmış aralık 2021 den aralık 2022. kasklolar %300 zamlı aynı aralıkta. zam oranına siz karar verin. manyak161 manyak işler...
Hocam ne yüzde 160 ı. Geçen sene 510 liraya yaptırdığım sigortayı bu sene 2500 e yaptırdım. Yüzde 500 artmış

Hafta sonu birkaç parça giyecek alayım dedim 800-1000 liranın altında birşey kalmamış bunlar nasıl fiyatlar. Esnaf gemisini yine yürütüyor olan memura olmuş

Asgari ücret açıklandıktan sonra fiyat etiketleri hemen değiştirilmeye başlandı. Yani zamların hayrını daha görmeden maaşların eridiğini görmeye başladık diyebiliriz. Tabi devlet ne yapabilir bu duruma o da ayrı konu.

Bu konuda devlete diyecek sözüm yok aslında. Maalesef ticaret ehli olanlar bu zamları kendileri için fırsat belliyorlar. Hatta bunu, devleti zor duruma düşürmek için kasıtlı olarak yaptıklarını düşünüyorum. Devlet ile milleti karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar sanki. Bana öyle geliyor.

Ama diğer taraftan da çalışanlarının maaşlarını çıkarıp kâra geçebilmek için artış da yapmaları gerekir her halde. Tabi afaki artışlar olunca, işin içinde art niyet arıyor insan.

Neden art niyet derseniz; devlet, hayli bir vergiden feragat etti ve vergileri düşürdü, ama zincir marketler ise fiyatları önceden yükselterek ürünlerin fiyatlarını yine aynı rakamda kalacak şekilde ayarladılar. Buna da hainlik denir. Devlet, halkımız temel ihtiyaçlarını ucuza alsın diye vergiden fedakarlık yapıyor ve böylece fiyatları düşürmeye çalışıyor ama onlar ille de aksine çalışıyorlar.

Valla bu hainlere karşı her zaman devletimin, ülkemin yanındayım. Allah içinizdeki hainlere de fırsat vermesin.

Yani maaşlarımızın erimesinde biraz da içimizdeki hainlerin etkisi var, bunu da dile getirmek lazım. Doğruya doğru.
Hocam ona hain buna hain gına geldi valla yeter yani. Bu marketler yıllardır satış yapıyor bu sene mi hain oldu. Koca ülkeyi marketler mi bu hale getirdi. Tarım kredi kooperatif marketleri fiyatları hemen hemen aynı bazı ürünler daha pahalı bile. Elektrik doğalgaz faturaları sıfır araç fiyatları, araç muayene kasko, sigorta vs vs bunlar kimin suçu a101 in mi? Daha geçen sene 50 lira gelen su faturası 200 altına düşmüyor bime mi gidip hesap sorayım.
Yahu Akdeniz ülkesinde yaşıyoruz bırak yurt dışını kendi ülkemizde bile ne blr tatil ne bir dışarıda yemek hepsi lüks. Avrupanın köylüsü gelip burada tatil yapıyor biz Ot gibi yaşıyoruz bakkal hain manav hain kasap hain şiştim vallahi yeter

Son düzenleme:
Yaşanacak ikinci bir ülke olsa dakka durmam. Yani ölmemek için yaşıyoruz. Acıyorum üzülüyorum büyüttüğümüz yetiştirdiğimiz çocuklara ... Söylenecek çok söz hem var hem yok..
Kusura bakmayın hocam ama o kadar da uzun boylu değil. Bence abartıyorsunuz. Koşullar ne olursa olsun ülkemden vazgeçmem, toprak altında yatan şehit atamı bırakıp da hiç bir yeri vatan bellemem.

Hocam ona hain buna hain gına geldi valla yeter yani. Bu marketler yıllardır satış yapıyor bu sene mi hain oldu. Koca ülkeyi marketler mi bu hale getirdi. Tarım kredi kooperatif marketleri fiyatları hemen hemen aynı bazı ürünler daha pahalı bile. Elektrik doğalgaz faturaları sıfır araç fiyatları, araç muayene kasko, sigorta vs vs bunlar kimin suçu a101 in mi? Daha geçen sene 50 lira gelen su faturası 200 altına düşmüyor bime mi gidip hesap sorayım
İster inanırsınız ister inanmazsınız, ama bir doğru var ki dediklerimde yalan yok. Bunları kendi çalışanları bile itiraf ettiler. Devlet Vergileri düşürünce fiyatlar neden düşmedi o zaman.

Fikirlerin farklı olmasını yadırgamıyorum sayın hocam ama herkesle de her zaman aynı düşüncede olmak zorunda değilim.

Tamamen saçmaladığımı söylüyorsanız eğer, kusura bakmayın ama gerçeklere gözünüzü kapamışsınız demektir.

Ben bu forumda herkese karşı yeri geldiği zaman çok ağır eleştirilerde bulundum ama bir şey var ki delikanlı olmak lazım ve eğriye eğri doğruya doğru demek lazım. Yeri geldi yapılan iyi şeyleri takdir etmesini bildiğim gibi yeri geldi haksızlıklara da sessiz kalmadım. Kimsenin temsilcisi değilim ben. Siyaset yapmıyorum. Ve yazdıklarımı tamamen edindiğim tecrübelere ve bizzat şahit olduklarıma dayanarak yazıyorum.

Amacım bir kişiyi ya da kitleyi övmek ya da aşağılamak, alçaltmak değil. Ondandır ki hiç bir sendika ile de hiç işim olmadı. Çünkü şahit olduğum haksızlıklara sessiz kalamıyorum.

Kısacası burada bir eleştiri yapılacaksa herhangi bir taraf gözetmeden ve hiç bir niyet sahibi olmadan yapılmalı. Nihayetinden hiçbirimiz de mükemmel değiliz.

Ekli dosyalar

• images (1).jpeg
    images (1).jpeg
    19.8 KB · Görüntüleme: 29
İster inanırsınız ister inanmazsınız, ama bir doğru var ki dediklerimde yalan yok. Bunları kendi çalışanları bile itiraf ettiler. Devlet Vergileri düşürünce fiyatlar neden düşmedi o zaman.

Fikirlerin farklı olmasını yadırgamıyorum sayın hocam ama herkesle de her zaman aynı düşüncede olmak zorunda değilim.
Hocam devletin kendi marketleri neden aynı fiyat ve hatta bazı ürünler daha pahalı o zaman yazar mısınız.

Hocam benim babam şeker fabrikasında işçiydi. Burada fabrika kapatıldı şimdi insanlar ucuz şeker kuyruğuna giriyor
Bu normal mi

(o da şeker pancarı değil şeker kamışından üretilen düşük kalite şeker olduğu için ucuz)

hocam yapan kesimden %80 i bir sene yaptırmasın o zaman bir daha konuşalım.
arz talep olduğu müddetçe hiç bir şirket karından vazgeçmez.
(kasko şirketlerinin esas takip etmesi gereken konu onları sömürme yollarını öğrenmiş olan çakalların yollarını kapatmak olmalı
suistimal edenleri temizlemek olmalı kaskodan men etmek olmalı bir sürü hikaye dönüyor burda anlatsam ohhhhoooo...)
Çakallık ayrı konu. Şu an yaşanan size göre çakallık bana göre değil. Araba fiyatları almış yürümüş e bu arabaların parçalarının fiyatı artmiyo mu

Hocam devletin kendi marketleri neden aynı fiyat ve hatta bazı ürünler daha pahalı o zaman yazar mısınız.

Hocam benim babam şeker fabrikasında işçiydi. Burada fabrika kapatıldı şimdi insanlar ucuz şeker kuyruğuna giriyor
Bu normal mi

(o da şeker pancarı değil şeker kamışından üretilen düşük kalite şeker olduğu için ucuz)
Hocam ucuza satılan bir şekeri (şimdi burda marka yazmayayım.) A101'de sakladıklarını şahit oldu gözlerim. Kendi çalışanları gözümün önünde yaptılar bunu. Sonra bir tanıdığımı gönderdim markete, o biraz cevvaldir çünkü. Tehdit etmiş onları ve buraya polisi ve basını çağırırım diyerek depodan çıkarttırmış. (Başta yok demişler.)

Bu düpedüz hainliktir. Neden böyle yapıyorsunuz diye sorduğunda da, bize yukarıdan böyle yapın, diyorlar demişler. Amaç kendi şekerlerini satmakmış.

Allah fırsat vermesin bunlara. Devletimiz inşaallah demir yumruğunu vurur bunlara.

Depoda var olan ürünlere kasada yok diyorlar diye hain diyorum bunlara. Kimseye boş yere hain demiyorum.

Kooperatif marketlerine gelince, evet haklısınız ben onları da şikayet ettim. Onlar da aynısını yapıyorlar. Bazı müşterilerine satış yapıyorlar ama bazılarına farklı söylüyorlar. Bir tanıdığım dedi ki; kooperatif marketlerine yeni şeker geldi, hemen koş! Ben de gittim aynı şubeye, sordum şeker gelmiş diye. Ne deseler, bugün hiç mal gelmedi. Sonra öğrendim ki bazı müşterilerine ayırıyorlarmış. Yani kooperatif marketleri de farklı değil.

BİM'de yapılan bir hainliği de yazayım. Rusya'dan çiçek yağı nakleden gemilerin çıkışına engel konulduğu haberini önceden öğrenen bu BİMler marketin içinde bulunan raflardaki yağları depoya indirdiler ve fiyatları arttırıp daha sonra tekrar raflara geri çıkardılar. Yeni gelen ürünlerin zamlı olmasını anlarım da raftaki ürünü geri çekip fiyatını artırmayı hiç de masum bulmuyorum. Bunların hepsi tamamen gerçek hocam. Kafada uydurma şeyler değil.

Her sene seneye kasko yaptırmayacam diyorum, bu sene tam kasko bitiminde bir tanıdığım bir çocuğa çarpıyor, bir akrabam kaza yapıp arabayı pert ediyor. Mecbur yaptırdık yine ama buda aile bütçesine epey yük oluyor arkadaş.Hükümet trafikle kaskoyu birleştirip belli tavan limitler koyacak bir yasa düzenlemesi yapsa keşke.

İlk ek ders son ek ders ne demek hocam
aralık ayında bütçe kesimi olur her kalemde her iş yerinde. dolayısıyla aralık ayında ocakta yatacak olan ek dersi de alırız hatta yattı hesaplara. ama saf gönlüm 2. yatan ekdersten bişey kesilmez diye hayal kurarken 4750 yatacak ek ders 3350 yatınca kalakaldık. ulann bizden ne istiyorsunuzzz :D:D:D neyse nasılsa oy kullanacaz...

bu arada aralık da marketlerde de sıkıştırma olur sene sonu diye ocakta %50 zamlı almayın gidin stoklayın şimdiden hazır baskı da varken

Umarım 2023 Ocak ayında verilecek ilave zam; 2022’deki gibi kanun (%2,5) ile verilip, daha sonra Temmuz’da oluşacak enflasyon farkından mahsup edilmez

Tek söylenen enflasyonun ustunde zam verecez. Bunu söyleyenler suni da söylüyor " geçen yıl enflasyonun üzerinde zam yaptık". Durum ortada. Almamız gereken en az %60 iken alacağımız 20 civarı olacak sanki. Tüm memur sendikalarinin bir an önce tepki vermeleri siyasilere baskı yaparak gündemi canlı tutmaları gerkiyor.

Şu anki karar vericilerden hiç ümidim yok ama seçim yakın olduğu için inşallah asgari ücrete yapılan oran kadar arttırılır maaşlarımız.

Son düzenleme:
Geri