2015 Ekonomik Kriz ayak sesleri..

Kodla Büyü
2002 yılında yurttaşların bankalara olan borcu 6.6 milyar lira. Şubat 2015;te 357 milyar lira.-

2002;de batık tüketici kredi borcu 278 milyon lira. 2015;te 127 kat artıyor, 12.6 milyar lira.

Vadesinde ödenemediği için icraya verilen tüketici kredi borçları 7.2 milyar lira.

2014 yılında tüketici kredisini ödeyemeyen 669 bin 383 kişi hakkında icra takibi açılıyor. Kredi kartı borçları 24 kat artıyor, 5.5 milyar lira.-

Kredi kartı borcunu ödeyemeyen 1 milyon 18 bin 576 kişi bankaların icra takibinde. - Hem kredi kartı, hem tüketici kredisi borcu takibe alınan kişi sayısı 1 milyon 297 bin 132.- 2014 sonu itibariyle tüketici kredisi, kredi kartı ya da her ikisini birlikte ödeyemediği için 2 milyon 919 bin kişi bankaların kara listesinde.
2009-2014 arasında toplam 3 milyon 608 bin tüketici kredi hesabı, 5 milyon 583 bin 679 kredi kartı hesabı bankaların yasal takibinde.

Seredar' Alıntı:
Ekonomik krizde olduğunuzu düşünüyorsunuz, sizi bu krizden kurtaracak kahraman olarak kimi görüyorsunuz :?:

diyorsun ki akp den başka parti mi var seve vereceksiniz diyorsunuz. geçenlerde bir akp li diyor ki eş..k gibi akp ye oy vereceksiniz başka parti mi var diyordu. bu milleti hor görüyorsunuz başka partileri hor görüyorsunuz ama bunun hesabını da bu millet verir.

atandım2014' Alıntı:

yazıyı eksik alıntılamışsın. bak devamında ne diyor. işine gelen kısmını gör diğer kısmı atla.

AH KEŞKE...

Muhalefetin “Faiz lobisini araştıralım” önerisini çok sevdim. Keşke iktidar bu öneriye sıcak baksaydı. Madem bu kadar etkili bir lobi var, madem pek çok kötülüğün altından bu lobi çıkıyor, madem kahvelerde doları artıranlar bu lobinin üyeleriymiş diye konuşuluyor, madem yetkili sözcüler bu öcüye ateş püskürüyor, o zaman neden duruyoruz ki?

Kuralım komisyon, isimleriyle tek tek lobiciler açıklansın! Komisyona gelip hesap versinler. “Bu lobi hayali” diyenlerin de ağızlarına biber sürmenin keyfini çıkaralım. Onları maskara edelim... Ne olur kurun şu komisyonu!.. Kurun da lobi var mı yok mu anlayalım. Öyle askıda kalmasın...

cumhurbaşkanımızın dert yandığı faiz lobisi neden araştırılmaz neden ipliği pazara çıkarılmaz anlamıyorum.
897904.jpg

ysartemur' Alıntı:
atandım2014' Alıntı:

yazıyı eksik alıntılamışsın. bak devamında ne diyor. işine gelen kısmını gör diğer kısmı atla.

AH KEŞKE...

Muhalefetin “Faiz lobisini araştıralım” önerisini çok sevdim. Keşke iktidar bu öneriye sıcak baksaydı. Madem bu kadar etkili bir lobi var, madem pek çok kötülüğün altından bu lobi çıkıyor, madem kahvelerde doları artıranlar bu lobinin üyeleriymiş diye konuşuluyor, madem yetkili sözcüler bu öcüye ateş püskürüyor, o zaman neden duruyoruz ki?

Kuralım komisyon, isimleriyle tek tek lobiciler açıklansın! Komisyona gelip hesap versinler. “Bu lobi hayali” diyenlerin de ağızlarına biber sürmenin keyfini çıkaralım. Onları maskara edelim... Ne olur kurun şu komisyonu!.. Kurun da lobi var mı yok mu anlayalım. Öyle askıda kalmasın...

sayın hocam metnin tamamını neden görsünlerki yoksazaten hangi akıl hangi vicdan bu olanları kabul eder.
bende çok merak ediyorum neden araştırma önerilerine hayır yanıtı geliyor hayrına biri açıklasın

kriz bize var hocam.. Oysa millet ne yapıyor nereden buluyorsa peynir ekmek gibi sıfırı araç aldı.. biz hala geçinme telaşındayız..

sahrak' Alıntı:
atandım2014 nickli şahıs size bir sorum olucak. ama açıkyüreklilikle cevaplamanızı istiyorum

Malüm taraftarlığını yaptığınız parti size bir menfaat sağlamışmıdır? (mesela kullanıcı adınızdan yola çıkarak örnek vereyim müdür fln olarakmı atandın :) )
Yada sormak lazim bu hesaplar operasyon hesaplarimidir..
bu arkadas gibi bi kac kisi var mesajlari sadece siyaset olan..(siyasi gorusu ne olursa olsun)
baskaca hesaplariniz da varmi forumda varsa neden 2. Hesap geregi duydunuz.
Baskaca hesaplariniz yoksa ogretmenmisiniz

her iki taraf için de söylenen ve yazılanları çok ama çok garip ve sahtekarlık olarak görüyorum

3-4 sene evveline kadar samanyoluna göre her akp icraatı mükemmel iken şimdi tükaka. hatta o zaman iyi dedikleri bile şimdi kötü oldu

akp beraber yürüdük biz bu yollarda dediği ve yanında olduğu insaları şimdi alaşağı ediyor

buradada benzer şeyler var

garip ki ne garip

bi öğrenmişsiniz %50 başka bir şey bildiğiniz yok.
esedde %90 aldı madem ona da saygı duy zihniyetin buysa.
geçenlerde yine tartışmıştık (konu olimpiyat paralarıydı) yine bana fetoşcuk demiştin sonrada geri adım atmıştın anlaşılan hala aynı kafadasın..
ben siyasi görüşü ne olursa olsun sadece siyasi mesaj atanlar diyorum sen burada hala cemaat 5 gazete alıyor 5 hesap açıyor diyorsun.
ben de diyorum ki senin onlardan ne farkın var sende bilişim forumuna girip sadece siyasi mesaj atıyorsun. bu yaptığında trollük olmuyor mu??

1) Değerli bir alim olduğuna inandığım, Fethullah Gülen'in hayatını araştırmamış, eserlerini okumamış, vaaz veya sohbetlerini dinlememiş insanların hangi İslami(!) söyleme veya hadis-i şerife dayanarak kendisine "fetoş" dediklerini merak ediyorum.
2) Hiçbir delile dayanmadan sadece yalan,iftira ve havuzdan beslenenlerin hangi İslami kriterle gıybet, dedikodu ve su-i zan yaptıklarını merak ediyorum.
3) Bir insanın/insanların suçlu kabul edilmeleri için evrensel hukuk normlarını mı? Kuran, sünnet, icma vb... normaları mı? Yoksa havuz,gıybet, yalan, iftira, dedikodu vb.. normaları mı? kullanacağız.
4) Acaba bizler aramızda ki münasebetlerde Efendimizi mi örnek alacağız? Yoksa ....
Müslümanlar kardeştir, kardeşlik bozulursa felaketi bekleyelim

atandım 2014, çok acı çekiyorsun anladım üzme kendini bu kadar.
1) Uzunca bir süredir bu siteyi takip ediyorum. Çok yararlı bilgiler öğrendim. Ancak üyelik KAPALIYDI. Site yöneticisine mail göndermişdim. Bugün cevap geldi üyelik açık diye hemen üye oldum. Allah şahit dir. Ahiret var.
2) Yaklaşık 15 yıldır gazate abonesiyim. Zaman, Taraf, Bugün gibi birkaç gazete haricinde havuzdan beslenmeyen sadece doğruları yazan kaç gazete kaldı. Gazetemi seviyorum, destekliyorum.
3) Gazete abonesi olmak suç ise; Metro turizm, THY vb... hergün bedava havuz gazetesi dağıtıyorlar. Trol kim miş anlayalım? Aynı gün havuz medyasında aynı başlıkğı atan " diliniz kaba, vicdanınız taş" yazalar kimin trolü acaba?
4) Ülkemde değerlerin altüst olduğu, vicdanların tarumar olduğu, kin-nefretin tavan yaptığı böyle bir dönem hiç olmamıştı. Yazık

özel sektör her türlü senaryoya hazırlıklı olsun..
ben demiyorum :mrgreen:

Bukadar yorumdan da anlasiliyorki Dolar dan belliki kriz çıkmaz
Ama eğitim bir kriz içinde sanki

teksen' Alıntı:
Sayın Bakan’a hoş geldin yapalım!
İstanbul eski Valisi idiniz, şimdi madem bakan da oldunuz; “eski bir hesabın içinden çıkabilmemiz için” lütfen yardımcı olunuz. Siz unutmuşsunuzdur. Ben size şöyle hatırlatayım:
Sizin İstanbul Valisi ve İstanbul İl Özel İdare Başkanı olduğunuz 2007 yılında yapılmış ve altında imzanız bulunan bir anlaşma var. Bir bina kiralanmış. Kiralama normal.
İhtiyaç var kiralanmış.
. . .
Anlaşılmaz olan rakamlar.
Ama ne paralar!
. . .
http://www.sozcu.com.tr/2013/yazarlar/n ... 81-203981/
turkiyem-bayragimiz-sehitlerimiz-tarihimiz-guzelliklerimiz-f82/turkiye-nin-kaybettigi-ilk-toprak-parcasi-t139509-60.html

dünkü babacanın konuşmasında diyorki evet tüm dünyada dolar yükseldi ama bizde daha fazla yükseldi sebebide iç dalgalnma diyor(cumhurbaşkanını kast ediyor) ve ekliyor merkez bankası ile cumhurbaşkanı arasındaki mesafe 10 dakikalık mesafedir diyor.

Paraf ile 17-31 Mart 2015 tarihleri arasında çekeceğiniz 200 TL ile 5.000 TL arasındaki nakit ihtiyaçlarınıza 3,6 ve 9 taksite faizsiz ve ücretsiz Taksitli Nakit Avans fırsatı!
http://www.parafcard.com.tr/Kampanyalar/KampanyaDetay/1952

Hiçbir ücret alınmıyor, ben iki karttan 10 bin tl çektim, faizsiz ve masrafsız
biraz önce paraf kartımdan 5000 tl nakit avans çektim 9 taksit ile ödeyeceğim. kampanya süper paraf kartı olan herkese tavsiye ederim.

ancak aklıma birşey takıldı. halkbank düne kadar %4 komisyonlu veya 0,92 faiz oranı ile verdiği nakit avasnsı neden şimdi ücretsiz, masrafsız, komisyonsuz, faizsiz kısacası bedava vermeye başladı.

nankörlük etmek istemem ama sanırım merkez bankası faizleri indirmeyeince piyasadaki ekonomik sıkışıklığı gidermek için ve piyasaya para girsin millet alışverş yapsın
çarklar bir süre daha taşıma su ile dönsün diye böyle bir kampanya yapıyor sanırım.

umarım bu 2015 Ekonomik Kriz ayak sesleri değildir. hiçbirimiz böyle birşey istemez

ysartemur' Alıntı:
Paraf ile 17-31 Mart 2015 tarihleri arasında çekeceğiniz 200 TL ile 5.000 TL arasındaki nakit ihtiyaçlarınıza 3,6 ve 9 taksite faizsiz ve ücretsiz Taksitli Nakit Avans fırsatı!
http://www.parafcard.com.tr/Kampanyalar/KampanyaDetay/1952

Hiçbir ücret alınmıyor, ben iki karttan 10 bin tl çektim, faizsiz ve masrafsız
biraz önce paraf kartımdan 5000 tl nakit avans çektim 9 taksit ile ödeyeceğim. kampanya süper paraf kartı olan herkese tavsiye ederim.

ancak aklıma birşey takıldı. halkbank düne kadar %4 komisyonlu veya 0,92 faiz oranı ile verdiği nakit avasnsı neden şimdi ücretsiz, masrafsız, komisyonsuz, faizsiz kısacası bedava vermeye başladı.

nankörlük etmek istemem ama sanırım merkez bankası faizleri indirmeyeince piyasadaki ekonomik sıkışıklığı gidermek için ve piyasaya para girsin millet alışverş yapsın
çarklar bir süre daha taşıma su ile dönsün diye böyle bir kampanya yapıyor sanırım.

umarım bu 2015 Ekonomik Kriz ayak sesleri değildir. hiçbirimiz böyle birşey istemez

Ben baktığımda öyle bir şey göremedim. Sıfır faiz demiyor. Deseydi eğer çekip altın falan alırdım.

hocam o ilk 7.500 kişiyeymiş bitti kampanya.
ben de kaçırdım :mrgreen:

teksen' Alıntı:
AKP’den önceki 11 yılda sıcak para Türkiye’den 56 milyar dolar kâr ederken, AKP döneminde faiz lobisinin kârı ikiye katlanarak 101 milyar dolara çıktı. Son 11 yılda faiz lobisi bayram etti, faizlerin yükü ise borca batırılan halkın sırtına yüklendi.”
http://www.yenicaggazetesi.com.tr/devir ... 9243yy.htm

Altın hesabı, ülkenin vücudunu satmaktır!
İşte bu sistem uluslararası bir dolandırıcılıktır. Türkiye’nin bankalar ve Merkez Bankası üzerinden nasıl soyulduğunun çok net çekilmiş bir fotoğrafıdır. Şu anda Türk halkının elinde bulunan altınlar, büyük bir felaket veya büyük bir savaş durumunda Türkiye’nin en büyük teminatlarından biridir. AKP iktidarı buna iktidarda kalmak için yol veriyor ama Türkiye ile birlikte kendisini de yok ediyor.

Türkiye işte bu duruma düşürülmüştür. Türkiye’yi vücudunu satan bir ülke durumuna getirmişlerdir.

...
ülkemize rekor derecede yabancı yatırımcı geldi.
Küresel sermaye, bu yolla hiç sermaye koymadan, Türkiye’de ve gelişmekte olan diğer ülkelerde iyi para kazanıyor. Yabancıların AKP’yi neden destekledikleri belli değil mi?”
http://www.yenicaggazetesi.com.tr/altin ... 5451yy.htm
anketler-f68/altin-t132885-15.html

teksen' Alıntı:
yabancılar AKP'yi neden destekliyor?
hiç para koymadan yabancılar bankalarımızı ve diğer önemli kuruluşlarımızı satın aldılar. Küresel sermaye, bu yolla hiç sermaye koymadan, Türkiye’de ve gelişmekte olan diğer ülkelerde iyi para kazanıyor. Yabancıların AKP’yi neden destekledikleri belli değil mi?”

Demek ki Türkiye, uluslararası dolandırıcılık ile soyulmaktadır.
http://www.btp.org.tr/index.php/content ... stekliyor#
YENİ ÇAĞ /ASLAN BULUT /11.06.2007

teksen' Alıntı:
Dik­kat et­ti­niz mi; Eko­no­mi­nin kur­may­la­rı ar­zu ve ni­yet­le­rin­den baş­ka so­mut gö­rüş­ler bil­di­re­mi­yor­lar. He­de­fi 2015 de­ğil de 2023 ola­rak di­le ge­ti­ri­yor­lar. Da­ha 9 yıl var, kim öle, kim ka­la!

Sı­cak pa­ra ha­re­ket­le­ri­nin ge­liş­mek­te olan ve az­ge­liş­miş ül­ke­ler üze­rin­de­ki et­ki­le­ri­ni in­ce­le­yen Cam­brid­ge Üni­ver­si­te­si, ha­re­ket­le­ri şöy­le özet­le­miş;

Ön­ce port­föy ya­tı­rım­la­rı ve yer­li ban­ka­la­ra ve­ri­len kı­sa va­de­li kre­di­ler ina­nıl­maz de­re­ce­de bü­yür ve fa­iz­ler dü­şer.
Ye­rel pa­ra bi­ri­mi hız­lı bir bi­çim­de de­ğer­le­nir ve gös­ter­ge dö­viz bi­rim­le­ri hız­la ge­ri­ler. Tü­ke­tim pat­la­ma­sı ya­şan­ma­sıy­la şir­ket­ler kâr­la­rı­nı ar­tı­rır, bor­sa içe­ri­sin­de ya­pay bü­yü­me ya­şa­nır.
Ya­pı­lan har­ca­ma­lar­la ta­sar­ruf­lar aza­lır, ucuz dö­viz ile it­ha­lat ar­tar, ca­ri iş­lem­ler den­ge­si bo­zu­lur. Dış bor­cun bü­yü­me­si va­de­nin kı­sal­ma­sı­nı ge­ti­ri­r… Son­ra­sın­da den­ge­siz­lik­ler ve kri­z…
Araş­tır­ma­da sü­reç de­ğiş­miş an­cak so­nuç hiç de­ğiş­me­miş.
Pe­ki, bu du­rum Tür­ki­ye­’de de ya­şa­na­cak mı?
Ak­lın yo­lu
İş­te Mer­kez Ban­ka­sı­’nın ge­çen yı­lın ba­şın­da alıp uy­gu­la­ya­ma­dı­ğı ve da­ha 9 ay ön­ce­sin­de tek­rar al­dı­ğı ka­rar­lar, bu du­ru­ma en­gel ol­ma­ya ça­lı­şı­yor­du.
http://sozcu.com.tr/2014/yazarlar/murat ... ar-601037/

ekonomik kriz değilde bu gülme krizi bizi öldürecek

Gülün bakalım
Titanik batarken orkestra son ses konser veriyordu.

Geri