☆☆☆BES☆☆☆

Kodla Büyü
eğer kazandığınız paradan tsarruf edemiyor tamamını harcıyorsanız, aylık düzenli birikim yapamıyorsanız bes tam sizin için.
ancak düzenli olarak birikim yapabiliyorsanız daha karlı yöntemler var.
altın dolar bunlardan bir kaçı

ezilenboteci' Alıntı:
ben de ayrılıcam
tamam tasarruf için cok iyi bi mantık ama
toplanan parayı kim yönetecek, kime peşkeş, yoksa bn istemeden faize mi verecekler
emeklilik fonlarının nasıl yönetildiğini nerelerde nasıl zararlar olduğunu araştırın
altın alın atın kenara yada düzgun bi hisse 10 sene sonra karşılaştıralım

Hocam fonların seçimi diğer BES seçeneğinde olduğu gibi kullanıcıya ait. Parayı yönetecek olan BES Şirketleri. Toplamda 20 ye yakın şirket vardı. Sizin kurumunuz (İlçe MEM) hangi şirket ya da şirketlerle anlaştıysa para kontrolü ve yönetimi onlarda olacak!

Her şeyi anlarımda hali hazırda BES i olan adamı niye tekrardan sisteme sokarsın. Şimdi işin yoksa iptal için uğraş. :-1:

bilogrt38' Alıntı:
mayhem' Alıntı:
Arkadaşlar dilekçemizi bugün verebilirmiyiz yoksa kesilmesinimi bekleyeceğiz?
İki hafta önce yazısı geldi imzalattırdılar.

Hocam ayrılma başvurusunu ilk kesintiden sonra yapacaksınız, ayrıca geçen gün milli eğitimdeki bir yazıda gördüm ayrılma başvuru şirkete yapılacak.
KBS' ye girerseniz açıklama pop-up olarak çıkıyor, ordan görebilirsiniz.
Teşekkürler hocam.
Ayrılma başvurusunu şirkete nasıl yapacaz hocam, dilekçeyi okula vermeyecekmiyiz ozaman ?

Yani ayın 15 ini bekleyecez, ardından bize bildirecekler daha sonra ister okula ister sigorta şirketine dilekçe verecez.

aynenbadi' Alıntı:
tab' Alıntı:
Ben çıkıyorum.buğday mı bu stoklayalım seneye veya 10 yıl için falan.Allah rızkımızı veriyor dinsizlik alameti bunlar.Ayrıca bes kaynak yaratmak için çıkarmışlar.piyasada üretkenlik yok sorun asıl o...çaktırmadan kemer sıkma politikası bu.
biz dinsizmiyiz hocam :)
Siz o zaman emekli olduğunuz da alcağınız toplu parayı bir hayır kurumuna bağışlayın hocam. Bes den çıkarsın saygı duyarım ama çıkmayanlara da dinsizlik ile nitelendirmeniz son derece yanlış.
Ben açıkcası çıkmıyacağım otomatik kesilsin haberim olmadan para birikmiş olur yoksa kendim birikim yapamam. bi 10 sene sonra 15-20 bin olarak çekmeyi düşünüyorum :wink:
toplu para faiz getirisi mi ülkeye hizmet sonucu mu?dinsizlik alameti dedim ne yani.diyelim adam 3 sene bes ödedi emekli olmadan bir şey oldu garanti verebilir misin Allah 'ı tanımıyor musun?Gelecegi bilen sadece..neyse o paraya ne olacak devlet o parayı ailesine mi teslim edecek mi?yoksa kendi cemaatine mi verecek...muamma orası... sonra 100 de 25 katkı demek faiz demek degil mi biraz düşün kendi paranla kendini ipe gönderiyorsun.Git bilge insanlara sor bakalım sigorta haram mı helal mi?ikramiye senin paranı işleme degil ki?ürettiğin bir şey var mı?yok para ile para kazanıyorsun?kimin fakirin parasını alıyon aslında...Bir de sen benim adıma karar verip bir de gelecek hakkında konuşurken inşallah demiyon sen bayaga iddia oynuyon bırak bu işleri dostum senin gibi çok gördük allah deyip cahil dolaşan.Dinini ögren ...biri hırsızlık yapsa ve yanına gelse deseki ben hırsızllık yaptım falan sen ne dersin?senin cevabına göre faizli para ile iyilik yap hırsızlık mal ile iyilik yap diyorsun rezil oldgunun farkındamısın acaba.Bulaşma bana bir şey bilmesek yazmayız buraya...bir alamet demişim sen ne anlıyon.oku alak suresini oku cahil olma...

İnsan ayda bir çeyrek altın almayı başarabilir 10 yil sonra BES in getirisinin 5-6 katı fazlasını kazanır.

Heeeeeyyy gidi günler heeeyyyytttt....

KEY vardı gençler bilmez. KONUT EDİNDİRME YARDIMI;
çalışanların ücretlerinden belli bir oranda paranın kesilmesiyle........
Neydi 10 yılda 15 yılda ev sahibi olduracak parası olacaktı, birikecekti para, ŞAK diye ev alınacaktı.
Zınk diye gündem değişti, zart diye para cukkalandı.
2008 de olay uzamasın diye geri ödenecek dediler, ödenen parayla evin perdeleri zor alındı.

GEÇMİŞ GEÇMİŞTE KALMIŞ ama dimi yani

Re: Ynt: ☆☆☆BES☆☆☆

TTF zorunlu tasarrufu teşvik fonu vardı.Tam anlamı ile BES e benzeyen.Geri ödenemedi uzun yıllar.
Daha sonra aldık.Ama birikmişlerim pek yüksek tutmamış ve enflasyona karşı erimişti.
Ne anladık bu işten.

https://www.google.com.tr/webhp?sourcei ... e=active&*
böyle bir şey de var
ne kadar güvenilir
ayrıca ekleyeyim bir kere iptal olunca iş bitmiyor her sene yenilenecekmiş ve her sene iptal ettirmek gerekecek ki bence bir sonrakinde iptal de olmayacak resmi gasp nasıl yapılır göreceğiz
ayrıca şu kendi gibi düşünmeyenleri dinsiz, vatan haini ilan eden yobazlar da çıkmış yine bunlar günlük hayatta yeterince can sıkıyor zaten buralarda barındırmamak lazım
ve iddia ediyorum ki eğer büyük çoğunluk besi iptal ettirirse bu bes işini de (referandumda olduğu gibi) yaptırmayanlar vatan haini diye ötmeye başlarlar burada bile çok taraftar toplar

Bir de çok eskiden emekliler anlatırdı 1970'li yıllarda MEYAK varmış.
Memur emekli yardımlaşma sandığı gibi bir şey. Sanırım onun sonu memnuniyetsizlik oldu.
Her 20 yılda bir oluyor böyle kesinti durumu.
BES in farkı, düşünme hakkı ve seçme hakkı.

dndd' Alıntı:
https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=deprem+fonu&safe=active&*
böyle bir şey de var
ne kadar güvenilir
ayrıca ekleyeyim bir kere iptal olunca iş bitmiyor her sene yenilenecekmiş ve her sene iptal ettirmek gerekecek ki bence bir sonrakinde iptal de olmayacak resmi gasp nasıl yapılır göreceğiz
ayrıca şu kendi gibi düşünmeyenleri dinsiz, vatan haini ilan eden yobazlar da çıkmış yine bunlar günlük hayatta yeterince can sıkıyor zaten buralarda barındırmamak lazım
ve iddia ediyorum ki eğer büyük çoğunluk besi iptal ettirirse bu bes işini de (referandumda olduğu gibi) yaptırmayanlar vatan haini diye ötmeye başlarlar burada bile çok taraftar toplar

cikilsa bile tekrar kapsama girilecegi laflarini daha oncede duydum fakat bir kaynak goremedim. acaba dusunce mi yoksa bir yerlerde bu niyetlerini ciddi ciddi belli ettiler mi?

Parasız kaldıkça, bütçe açık verdikçe gözlerini hemen memurun üç kuruş maaşına dikiyolar. Nasıl kesinti yapsak da hazineye para aktarsak. Ulan zaten 70 lira zam yapmışsın o da enflasyon karşısında erimiş gitmiş üstüne bi de 100 lira kesiyosun. Ayın 15ine iki hafta kala cebinde 100 lira ile gezen memurlar var be bu ülkede!

2 ay kesinti yapıldıktan sonra sistemden çıkılabileceği söyleniyor doğru mu bu? yoksa hemen 16sında dilekçe verip ayrılma işlemini yapabiliyor muyuz acaba??

Ne zaman ve nasil çıkıyoruz maaş aldığımız bankaya mı dilekçe veriyoruz. Net bilgi lütfen

Bide böyle birşey buldum bunu nereye veriyoz okula mi bilgisi olan

Ekli dosyalar

• IMG_0319.JPG
    IMG_0319.JPG
    182.6 KB · Görüntüleme: 529

btnotlari' Alıntı:
Ne zaman ve nasil çıkıyoruz maaş aldığımız bankaya mı dilemçe veriyoruz. Net bilgi lütfen

Bu ne acele hocam.Daha erken.
Karpuz (maaşınızı) kesceğdik. :mrgreen:

ozlem22' Alıntı:
2 ay kesinti yapıldıktan sonra sistemden çıkılabileceği söyleniyor doğru mu bu? yoksa hemen 16sında dilekçe verip ayrılma işlemini yapabiliyor muyuz acaba??
16Nisan günü pazar günüdür ve seçim var. 17 Nisan Pazartesi günü Okullar muhtemelen tatil
18nisanSALIgünü işlemlere başlarsınız.
Kolay gelsin.

COBOL' Alıntı:
btnotlari' Alıntı:
Ne zaman ve nasil çıkıyoruz maaş aldığımız bankaya mı dilemçe veriyoruz. Net bilgi lütfen

Bu ne acele hocam.Daha erken.
Karpuz (maaşınızı) kesceğdik. :mrgreen:
:lol: en sevmediğim iş bir şeyi zorla yaptırmak-yaptırılmak.. O yüzden hemen çıkmak gerek

Ekli dosyalar

• dilekce.PNG
    dilekce.PNG
    66.5 KB · Görüntüleme: 486
Sayın Hocalarım, 15 Nisan itibariyle yani maaşları aldıktan sonra kesintiyle ilgili size yazılı, mail ya da cep telefonuna mesaj şeklinde BES kesintisi hakkında mesaj gelecektir.Bu mesaja istinaden aşağıda verdiğim dilekçeyi doldurup, yazışmalarla ilgili okul memuruna vermeniz yeterlidir.Verdiğiniz dilekçeyi kayde aldırıp, kayıt numarasınıda not ediniz.

ADI VE SOYADI :

BABA ADI :

EMEKLİ SİCİL NO :

T.C.KİMLİK NO :

ÖZÜ : Bireysel Emeklilik Sisteminden cayma talebi

…………………………………………. MÜDÜRLÜĞÜ’NE

İlgi : a) 25/08/2016 tarihli ve 29812 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6740 Sayılı Bireysel
Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun.
b) 17 Aralık 2016 tarihli ve 29921 sayılı resmi gazetede yayımlanan Bireysel Emeklilik
Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik.

İlgi (a) da ki Kanunun 1. maddesiyle 28/3/3001 tarih ve 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununa eklenen “Çalışanların otomatik olarak bir emeklilik planına dahil edilmesi” başlıklı Ek 2. maddesinde; “Türk vatandaşı veya 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamında olup kırk beş yaşını doldurmamış olanlardan 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentlerine göre çalışmaya başlayanlar, işverenin bu Kanun hükümlerine göre düzenlediği bir emeklilik sözleşmesiyle emeklilik planına dahil edilir.'' hükmü,

''Çalışan katkı payı, çalışanın 5510 sayılı Kanunun 80 inci maddesi çerçevesinde belirlenen prime esas kazancının yüzde üçüne karşılık gelen tutardır''. hükmü yer almaktadır. Ayrıca 17 Aralık 2016 tarihli ve 29921 sayılı resmi gazetede yayımlanan Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin Çalışan katkı payı ve katkı payının işveren tarafından şirkete aktarılması başlıklı madde 22/F' nin (5) fıkrasında Bireysel emeklilik katkı payı kesintisinde 5510 ve 5434 sayılı Kanunun prime esas kazanç veya emeklilik keseneği ve kurum karşılığının tahsiline ilişkin hükümleri dikkate alınır. Çalışanların prime esas kazançlarını veya emeklilik keseneğini etkileyen her türlü sebep katkı payı kesintisinin hesaplanmasında dikkate alınır.” hükmü yer almaktadır.

Ayrıca; İlgi (b) de ki Yönetmeliğin "Cayma hakkı" başlıklı 22. maddesi (e) bendindeki "İlgili emeklilik planına göre çalışanın ücretinden kesilmek suretiyle yapılan ilk katkı payının şirket hesaplarına nakden intikal ettiği tarihi takip eden işgünü emeklilik planına dahil edildiği şirket tarafından çalışana posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçları ile bildirilir. Çalışan, bu bildirimi müteakip iki ay içinde cayma hakkını kullanabilir. Cayma süresinden sonra da çalışan dilediği zaman sistemden ayrılabilir. Cayma talebi, çalışan tarafından posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçlarıyla ilgili emeklilik sözleşmesi hükümlerine göre işverene veya şirkete bildirilir." hükmü çerçevesinde çalışanların cayma hakkını hangi zamanlarda kullanabileceği belirlenmiştir.

Bu hükümlere göre; Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte kırk beş yaşını doldurmamış olan çalışanlar, otomatik olarak emeklilik planına dahil edilmektedir. Bu madde kapsamında, otomatik olarak emeklilik planına dahil edilen çalışanlar, ilgili Kanun hükmü uyarınca, emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi müteakip iki ay içinde sözleşmeden cayma hakkını kullanabilmektedir.

İlgi Kanun hükmü uyarınca, otomatik olarak bireysel emeklilik planına dahil edildiğim …./…/2017 tarihinde tarafıma bildirilmiştir. Kanunda belirtilen yasal süre içinde sözleşmeden cayma hakkımı kullanmak istiyorum.

Bu husustaki talebimin kabulüne, adıma düzenlenen sözleşmenin feshi ile on iş günü içinde ödenen katkı payları, varsa hesapta bulunan yatırım gelirlerinin .. bankası ………………….. İban numarama yatırılarak tarafıma iadesi için, gereğini saygılarımla arz ederim. …/…./2017

Adres: …………………………
……………………………………..
…………………………………………
Merkez/…………

GRİNGO' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:
16Nisan günü pazar günüdür ve seçim var. 17 Nisan Pazartesi günü Okullar muhtemelen tatil
18nisanSALIgünü işlemlere başlarsınız.
Kolay gelsin.

ahaha evet haklısınız :++:

SMS gelmez ise ne olacak???
Herkesin güncel telf u BES te kayıtlımı ki?

Hadi diyelim.
Yaşım 35 öğretmenim ve cep telefonu kullanmıyorum.Ama belki de Ev telefonum var.

BES kesiliyor
Ne olacak şimdi SMS bildirimi gelmeyince cayamıyacakmıyım, mıyım.
.
Misal yani;
Hiç cep telefonu olmayan tanıdıklarım da var. Bunların içerisinde bir tane side devlet memuru.

btnotlari' Alıntı:
Diyavol' Alıntı:
BES ile ilgili gerekli açıklamalar ve BES sisteminden çıkmak için dilekçe örneği
http://www.egitimsenantalya.org/sube/bi ... rnegi.html
saol hocam dilekçeyi okula veriyoruz onlar hallediyor mu yoksa başka işlemler war mı
hocam okul müdürlüğüne vermeniz yeterli. okul müdürlüğü ilçe mem muhasebe birimine gönderecek. gerisi onlarda. ilk iki ay kesintiden sonra geri ödemeler yapılır.

Geri