☆☆☆BES☆☆☆

Kodla Büyü

COBOL

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Kesilmemesi için, ne yapıyoruz?
Kesinti bu aymı?
Kesinti hangi yaş altındakileri ilgilendiriyor?

Re: Ynt: ☆☆☆BES☆☆☆

45 yaş altı???
Hımmm.
35 -45 arası olanların işine yaramaz gibi gözüküyor.
Peki...
Neden mart ayı?
Ertelendimi?

Benim 2 tane var. Biri 3 buçuk yıl biri 1 buçuk yıldır ödüyorum. Olmayan için otomatik beş gayet avantajlı. 10 yıl kalıp çıkmak iyi. 2 ay sonra sistemden çıkmayana ekstra 1000 Tl devlet katkısıda var

Hic gerek yok. Kendi tasarrufumuzu kendimiz yapariz. İs mi bu zorla paramiza el koyuyorlar.

Her ay 200 tl altin alirsin. 10 yilda tasarrufun alasini yaparsin.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 ay sonra değil de 2 ay içinde çıkılabiliyor arkadaşlar, bir de halihazırda bireysel emekliliği olanları da otomatik dahil edecekler, özel bir şirketin internet sitesindeki açıklamalar böyle.

https://m.youtube.com/watch?v=tHafhVSUSgQ

Ali Tezel amcamız BES i anlatmış.

Netame arkadaşımızın dediği gibi 2 ay sonra çıkmak isterseniz Ali Tezel bin küsur lira ceza olacak diyor.

Kendi birikimini kendisi yapabilen altın alsın kenara koysun. Ama zorunlu biriktirme açısından güzel. Benim ve eşimin üzerine 1 er tane var. 10 yılın sonunda tüm parayı çekmeyi düşünüyorum. Emekli maaşı almak gereksiz.

Gün geldi ve yaklaştı.Bugün Şubat ayının son günü.Biliyorsunuz, mart ayı bordroları haftaya pazartesi salı gibi teslim ediliyor.
BES ten çıkmak için ne yapıyorsunuz?
Örnek dilekçe hazırlayan varmı?

2 ay içinde çıkmak gerekiyor.Yani ilk kesintiden hemen sonra nisan 16 da çıkmak için dilekçe verilebilir.

Kilit' Alıntı:
2 ay içinde çıkmak gerekiyor.Yani ilk kesintiden hemen sonra nisan 16 da çıkmak için dilekçe verilebilir.
Yani illede kestireğiz ilk ay maaşımızı.
Sonra ki ay iade ediliyormu?
Yada...En iyisi.
Kestirmeden dilekçe verilse olmuyormu?

Yönetmeliğin "Cayma hakkı" başlıklı madde 22/E' ""İlgili emeklilik planına göre çalışanın ücretinden kesilmek suretiyle yapılan ilk katkı payının şirket hesaplarına nakden intikal ettiği tarihi takip eden işgünü emeklilik planına dahil edildiği şirket tarafından çalışana posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçları ile bildirilir. Çalışan, bu bildirimi müteakip iki ay içinde cayma hakkını kullanabilir. ""
:ugeek:

Yani, BES ten caysak bile kesilen ilk primi sisteme bağışlamışmı oluyoruz?
.
:arrow:
Not;Alıntı olan bu soruya, bir başka sitede rastladım.

İade edilir hocam okadarda değil herhalde :cry:
Bize bildirildikten sonra dilekçe vercezğiz galiba ama 15 inde versek hatta 1 inde felan versek anca halletmezlermi :D

Ben 1 Nisan'da dilekçe vereyim diyorum 15 Nisan'da ki maaştan kesinti yapmasinlar diye ama hem ilçeye hem bankaya mı verecez acaba dilekçeyi

Hocam kesinti yapılacak. Çaresi yok maalesef. Ancak 15 nisanda kesinti yapılıp 16 nisanda okula BES'ten ayrılma dilekçenizi vermeniz gerekecek. 10 gün içinde kesilen miktar varsa getirisi ile birlikte iade edilecek.

Bende ilk ay çıkmayı düşünüyorum. Çünkü kendim için birikimin alasını kendim yaparım. Bu BES olur, Altın olur, Döviz olur. Bu işi zorunlu hale getirip olmaz. İsteyen varsa katılsın denilir.

Şimdi olaya şöyle bir noktadan bakın. Biz bir zamanlar vergi iadesi topluyorduk değil mi? Ne oldu o, maaşın içine dahil edildi, kuş oldu uçtu. Daha önce en azından fiş-fatura toplayarak dükkan-mağaza sahibine daha ısrarcı olunuyordu, takip ediyorduk işimizi. İstemeyen yine etmiyordu tabiki. Neyse şunu söylemek istiyorum bizlerin 657 ye tabi devlet memurlarının en temel hakkı emekli olup, ikramiye ve emekli maaşı alma hakkıdır. Bana öyle geliyor ki BES ile bu durum şimdi devlet eliyle özendirilerek, ileride bir gün en temel hakkımızın özelleştirilmesi söz konusu olacak. Şimdi yapılan ise bir nevi katılım durumunun tespiti gibi. Ön yoklama gibi.

Karar sizlerin arkadaşlar. Bu kesintiyi yapılıyormuş gibi ilk ayın sonunda maaşınızdan kenara koyarak kendiniz yapabilirsiniz. Aman hocam sende demeyin. O kadarda olmaz canım dediğiniz ne olmadı şimdiye kadar. Saygılar.

Hani bu eylülde yetkili sendika, 15nisan maaş bordrosuna göre belirlenecek ya;

Pazartesi günü (gecikmek kötü olur) "sendikasını beğenmeyenlerin," istifa yada değişiklik dilekçesi verip ayrılması ve 15 nisan bordrosundaki sendikal sayımda yetkiyi beğendiğine vermesi olayı da var.

Hatırlatayım dedim. :mrgreen:

Ben çıkıyorum.buğday mı bu stoklayalım seneye veya 10 yıl için falan.Allah rızkımızı veriyor dinsizlik alameti bunlar.Ayrıca bes kaynak yaratmak için çıkarmışlar.piyasada üretkenlik yok sorun asıl o...çaktırmadan kemer sıkma politikası bu.

tab' Alıntı:
Ben çıkıyorum.buğday mı bu stoklayalım seneye veya 10 yıl için falan.Allah rızkımızı veriyor dinsizlik alameti bunlar.Ayrıca bes kaynak yaratmak için çıkarmışlar.piyasada üretkenlik yok sorun asıl o...çaktırmadan kemer sıkma politikası bu.
biz dinsizmiyiz hocam :)
Siz o zaman emekli olduğunuz da alcağınız toplu parayı bir hayır kurumuna bağışlayın hocam. Bes den çıkarsın saygı duyarım ama çıkmayanlara da dinsizlik ile nitelendirmeniz son derece yanlış.
Ben açıkcası çıkmıyacağım otomatik kesilsin haberim olmadan para birikmiş olur yoksa kendim birikim yapamam. bi 10 sene sonra 15-20 bin olarak çekmeyi düşünüyorum :wink:

Bende ilk başta çıkmayı düşünüyordum ancak bes teki mevcut paramı araç almak için kullandım. O yüzden kalmayı düşünüyorum. Olaya siyasi yönlerden bakmaktan Ziyade birikimin kötüsü olmaz perspektifiyle bakıyorum. Dediğim gibi olaya hükümet yalakalığı yada karşıtlığı yönünden bakmayın. Kesenize uygunsa değerlendirin değilse çıkın

meraktan soruyorum, kalmayi dusunen arkadaslar ayda 100tl yi bir banka hesabina kendi kendilerine atamiyorlar mi acaba?
bir seyin basina zorunlu geliyorsa ben o isten hayir beklemem, zorunlu bes, zorunlu gss... lan arkadas bana faydasi olacak bir sey ise zaten ben yaparim, niye benim parama 10 sene ipotek koyuyorsun. araya araci sirket sokup kârı boluyorsun vs. aklimda deli sorular.

benim dusuncem biryerlerden para gelsin, harcayalim da ne olursa olsun diyorlar.

Arkadaşlar dilekçemizi bugün verebilirmiyiz yoksa kesilmesinimi bekleyeceğiz?
İki hafta önce yazısı geldi imzalattırdılar.

mayhem' Alıntı:
Arkadaşlar dilekçemizi bugün verebilirmiyiz yoksa kesilmesinimi bekleyeceğiz?
İki hafta önce yazısı geldi imzalattırdılar.

Hocam ayrılma başvurusunu ilk kesintiden sonra yapacaksınız, ayrıca geçen gün milli eğitimdeki bir yazıda gördüm ayrılma başvuru şirkete yapılacak.
KBS' ye girerseniz açıklama pop-up olarak çıkıyor, ordan görebilirsiniz.

ben de ayrılıcam
tamam tasarruf için cok iyi bi mantık ama
toplanan parayı kim yönetecek, kime peşkeş, yoksa bn istemeden faize mi verecekler
emeklilik fonlarının nasıl yönetildiğini nerelerde nasıl zararlar olduğunu araştırın
altın alın atın kenara yada düzgun bi hisse 10 sene sonra karşılaştıralım

Geri